Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με τη δυσκοιλιότητα τι κάνετε?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

εγώ είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου κι έχω αρχίσει και έχω θέμα με τη δυσκοιλιότητα. Βέβαια πάντα το είχα. Αλλά τώρα με αγχώνει πιο πολύ γιατί δεν πρέπει να βάζουμε ιδιαίτερη πίεση και γενικά δεν είναι καλό.

Έχετε καμια συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχικά όπως έχω διαβάσει είναι σύμπτωμα και είναι φυσιολογικό να το έχεις.. Εγώ από αυτό κατάλαβα οτι μπορεί να είμαι έγκυος γιατι άρχισε πριν καν την καθυστέρηση.. Όντως δεν θέλει πίεση.. Έχω ακούσει επίσης οτι το έντερο είναι ''τεμπέλης'' σαν όργανο και αν πάρεις κάποιο χάπι είναι χειρότερα γιατί χωρις αυτό δεν θα λειτουργεί μετά ούτε όπως πριν.. Εμένα με βοηθάνε τα ακτινίδια σε συνδιασμό με πορτοκάλια.. και γενικά οι όχι σταθερές τροφές οι οποίες όμως μου φέρνουν αναγούλα πια.. Άστα... Τρώω ότ μου κάνει όρεξη και όταν έρθει, ας έρθει μόνο του...:(

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου εγω ειχα τεραστιο προβλημα μιλαμε για μερες δεν ειχα ενεργηθει πηγα στον γιατρο μου και μου εδωσε ενα υγρο που το δινουν στις εγκυμονουσες και ειναι πολυ καλο γιατι χωρις αυτο θα ειχα προβλημαααααααααααααααα επισης να τρως τροφιμα που βοηθουν στην αντιμετωπιση δυσκοιλιοτητας οπως ειναι τα παντζαρια,σουπιτσες και οχι πολλες στεγνες τροφες, πολλα υγρα,σαλατες εγω να σου πω ετρωγα και οσπρια τα οποια δεν με φουσκωναν οποτε μια χαρα,πολυ καλη ειναι και η βρωμη κρεμουλα απο βρωμη καθαριζει το εντερο και μου εκανε καλο,αυτα απο εμενα μακαρι να εχεις αποτελεσματα γιατι σε καταλαβαινω ειναι ταλαιπωρια μεγαλη και φοβος μαζι,φιλια

Link to comment
Share on other sites

Στη δυσκοιλιότητα βοηθούν: κουάκερ, kellogs all bran, ακτινίδια (γενικότερα φρούτα εκτός μπανάνας και μήλου), δαμάσκηνα (ξερά αυτή την εποχή), χαμομήλι, μέλι, ινδική καρύδα,ξηροί καρποί, τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες, ψωμιά πολύσπορα, νερό, κεφίρ (μύκητας που εμπλουτίζει το γάλα και κάνει θαύματα, ενδείκνυται για εγκύους από πολλούς γυναικολόγους).

Δεν πρέπει να καταναλώνουμε ρύζια, μακαρόνια, στεγνά φαγητά, λεμόνι.

Η κίνηση γενικότερα βοηθάει πάρα πολύ τους δυσκοίλιους. Το περπάτημα ειδικά στην εγκυμοσύνη.

Αυτά τα δοκίμασα και στην κόρη μου που ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ με δυσκοιλιότητα.

Γενικότερα τα καθαρτικά που δίνουν οι γιατροί είναι ακίνδυνα και βοηθούν (ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες των γιατρών), αλλά εάν ένας συνδυασμός των παραπάνω λειτουργήσει θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

...εχεις δικιο,τα ακτινιδια κανουν καλη δουλεια!και εγω υποφερω απο δυσκοιλιοτητα,απο τοτε που παιρνω τα ουτρογεσταν(αυτα την προκαλουν)....στις πρωτες 2 εβδομαδες,που νομιζα οτι δεν παει τιποτα καλα ,επινα κανονικα καφε, καθε μερα,καπνιζα αρκετα,και παρ'ολα αυτα παλι ειχα προβλημα ,και πηγαινα καθε 3 μερες τουαλετα(γιατι ταυτοχρονα επαιρνα και τα ουτρογεσταν).

 

..τωρα που εκοψα καθε βλαβερη συνηθεια,δυσκολευομαι και μαλιστα,την παρασκευη που μας περασε,θυμαμαι,πηγα επιτελους,μετα απο 5 ημερες....απο το σαββατο,ομως,τρωω 2 ακτινιδια/μερα,και....καατι γινεται.......

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ . ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ. ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ..ΠΟΛΛΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΥΜΟΥΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ..ΑΥΤΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ. ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΩ ΑΥΤΑ...ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΙΔΗΡΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εμένα δεν με βοήθησε τίποτε σχεδόν στην εγκυμοσύνη γιατί είχα θέμα δυσκοιλιότητας και πριν μείνω έγκυος... ειδικά με τον σίδηρο όσο πήγαινε ο καιρός τα πράγματα χειροτέρευαν.. περνούσαν μέρες και μέρες για να παω τουαλέτα.. όσο για την πίεση που λένε ότι δεν κάνει εγώ κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα από το σφίξιμο είχα ένα άγχος μην γεννήσω :) μπορεί να καθόμουν και 1 ώρα στην τουαλέτα.. το άγχος για να μην γεννήσω πριν την ώρα μου με το σφίξιμο το είχα πει και στον γιατρό μου και απλώς γελούσε... οπότε υπομονή και κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ γω εχω προβλημα πηγα στο γιατρο χθες κ μου ειπε φρουτα δαμασκηνα πορτοκαλια ακτινιδια αλλα ακτινιδια δεν μπορω να φαω βγαζω σπυρια στιν γλωσσα...κ μου ειπε οτι αν δεν στρωσω υποθετα γλυκερινης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

εγώ την τελευταία μία βδομάδα έκανα μερικές αλλαγές στο διαιτολόγιο μου και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε σε ένα μεγάλο βαθμό. Το βράδυ τρώω 3-4 ακτινίδια και πίνω κι έναν φρεσκοστημένο χυμό πορτοκάλι. Και μέσα στη μέρα πάλι πίνω 1-2 ποτήρια. Επίσης το πρωί μου είπε μια συμβουλή η μαμά, μια κουταλιά της σούπας μέλι και μετά ένα ποτήρι κρύο νερό. Σε εμένα φαίνεται να δούλεψε το σύστημα. Δοκιμάστε το κι εσείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!

ενώ μου φάνηκε ότι κάπως ρύθμισα τα της δυσκοιλιότητας σήμερα το πρωί είχα σοβαρό πρόβλημα. Πήγα στην τουαλέτα και ζορίστηκα πολύ και στο τέλος είχα και αρκετό αίμα, κόντεψα να πάθω συγκοπή. Τον γιατρό δεν τον έχω βρει ακόμα να τον ρωτήσω. το έχει πάθει καμια; Πήγα στο φαρμακείο και μου συστήσανε να παίρνω κάτι φρουτοκύβους με σύκο το βράδυ πριν κοιμηθώ και βοηθάει το πρωί το έντερο. Έχετε υπόψη σας κάτι αντίστοιχο, ομοιοπαθητικό;

στενοχωρήθηκα πολύ. Από μία άποψη ευτυχώς το αίμα δεν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη, από την άλλη όμως ίσως είναι κάποιο πρόβλημα που δεν το ξέρω και θέλει περαιτέρω διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι και τόσο με το αίμα. Πιο πιθανό να είναι κάτι πολυ απλό:

Μπορεί να είναι αιμορροιδες που όσο θα προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο έντονα θα τις νιώθεις, ειδικά αν έχεις προηγούμενο ιστορικό.

Επίσης εχε υπόψη ότι στην εγκυμοσύνη αυξάνεται πολυ η ροή και η ποσότητα του αίματος που κυκλοφορεί στο σώμα, οπότε όταν βλέπουμε λίγο αίμα παραπάνω δεν πρέπει να πανικοβαλλομαστε.( πχ στο πλύσιμο των δοντιών, όταν φύσαμε τη μύτη στο συναχι κλπ).

Αν πάντως νομίζεις ότι είναι τόσο μεγάλη ποσότητα που Μπορει να σου κάνει αναιμια, οιοσδήποτε να αναφέρεις κάτι στον γιατρο σου.

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο σε καταλαβαινω!!!

θα συμφωνησω με τις προηγουμενες κοπελιες.....!!!εγω τρωω το πρωι μια κουταλια μελι με ενα ποτηρι νερο...μετα μεσα σε 10 λεπτα πριν φυγω για δουλεια τρωω αποξηραμενα δαμασκηνα τα sunsuit....συμπαθητικα...αλλιως κλεισε τα ματια και φαε 4-5...και μετα απο μιση ωρα που εχω φτασει δουλεια...τρωω 2 ακτινιδια....και παρολο αυτα.....δεν μπορω να πω οτι εχω σωθει (αλλα δεν ειμαι και οπως ημουνα!!!!) γιατι θελει υπομονη και επιμονη...εγω τα βαρεθηκα καθε μερα τα ιδια...και εχω ψιλοσταματησει....αυτα...ααα....που και που εχω και υποθετα γλυκερινης...μην φοβιθεις δεν τα συνιθηζεις....!!!

αυτα...κουραγιο....και καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγω μόλις μπήκα στο τριτο τριμηνο και παρολα αυτα το εντερο μου ειναι μια έτσι μια γιουβετσι.

Εκει που νομιζω ότι κατι γινεται εμφανιζεται η δυσκοιλιότητα και ζοριζομαι πολύ.δεν ξερω τι να κάνω.Θα δοκιμάσω και αυτό με το μέλι που γράψατε παραπάνω.Πηρα και γάλα της μαγνησίας αλλά δεν ξερω ποιά η δοσολογία για τη δυσκοιλιότητα.Με βοηθάει όμως πολύ στις καουρες ( οι οποίες όταν δεν παω τουαλέτα) δεν παλευονται..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

χρόνια πολλά σε όλες κορίτσια... όπως όλες μας έτσι και εγώ έχω πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα... ήμουνα σχεδόν στον 2ο μήνα και φαινόμουν ότι ήμουν στον 4ο... για τέτοιο πρήξιμο μιλάμε... αφού ένιωθα ότι θα σκάσω στο τέλος... τελικά απο μια φίλη άκουσα για τα ακτινίδια και άρχισα να τρώω σχεδόν 2 την ημέρα.. και πραγματικά είναι θαυματουργά... απλά πρέπει να τα τρως σε καθημερινή βάση...

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά σε όλες κορίτσια... όπως όλες μας έτσι και εγώ έχω πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα... ήμουνα σχεδόν στον 2ο μήνα και φαινόμουν ότι ήμουν στον 4ο... για τέτοιο πρήξιμο μιλάμε... αφού ένιωθα ότι θα σκάσω στο τέλος... τελικά απο μια φίλη άκουσα για τα ακτινίδια και άρχισα να τρώω σχεδόν 2 την ημέρα.. και πραγματικά είναι θαυματουργά... απλά πρέπει να τα τρως σε καθημερινή βάση...

 

Κι εγω στο δευτερο ειμαι κ το φουσκωμα ειναι για 4ο κ βαλε!!!!

Εγω τρωω ενα ακτινιδιο τη μερα κ δε κανει τιποτα... θα δικομασω να ανεβασω την ποσοτητα, κ θα κανω κ αυτο με το μελι, μου το ειπε κ η γιατρος!

Link to comment
Share on other sites

και το αχλαδι σε καθημερινη βαση βοηθαει και τα δημητριακα ολικη αλεσης με το γαλα ή γιαουρτι-οσο για τις αιμοροιδες καθημερινες πλυσεις με κρυο νερακι ή κομπρεσες βοηθουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα! η δυσκοιλιότητα δεν παίζεται.. ειδικά τώρα που ξεκίνησα τον σίδηρο ειναι χειρότερα... το βράδυ πριν κοιμηθώ, τρώω δυο ακτινίδια και τρια δαμάσκηνα.. και το πρωί γάλα με δημητριακά.. κάθε μέρα πάω τουαλέτα πια αφού στην αρχή αντιμετώπισα και τις αιμορροίδες... φοβερός πόνος.. είχα και λίγο αίμα και τρελάθηκα.. είμαι στην αρχή ακόμα.. δέκατη εβδομάδα!! έχω μπροστα μου...... καλή μας δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτη η δυσκοιλιότητα!!!

Είναι η 2η μου εγκυμοσύνη και καθώς έπαιρνα Utrogestan από τη μέρα της ωορρηξίας (έκανα πρόκληση - σπερματέγχυση), ήρθε νωρίς νωρίς η κυρία. Τι ακτινίδια, τι αχλάδια, μαρμελάδα φράουλα, ψωμί πολύσπορο, άφθονο νερό και χυμοί, σαλάτα κάθε μέρα, αλλά... φευ!

Στην 1η μου εγκυμοσύνη δούλεψε το θέμα με υπόθετα γλυκερίνης.

Τώρα: σιρόπι duphalac πρωί - βράδυ.

Αυτοί οι κύβοι με το σύκο είναι πολύ ωραίοι, είχα δοκιμάσει μια φορά στο παρελθόν, θα ρωτήσω το γιατρό μου αν είναι να παίρνω αυτούς, το σιρόπι είναι λίγο αηδία...

 

Ευτυχώς στην 1η εγκυμοσύνη με το που μπήκε το 2ο τρίμηνο (και σταμάτησα τα utrogestan) το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Πιθανολογώ πως το ίδιο θα γίνει και τώρα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα! η δυσκοιλιότητα δεν παίζεται.. ειδικά τώρα που ξεκίνησα τον σίδηρο ειναι χειρότερα... το βράδυ πριν κοιμηθώ, τρώω δυο ακτινίδια και τρια δαμάσκηνα.. και το πρωί γάλα με δημητριακά.. κάθε μέρα πάω τουαλέτα πια αφού στην αρχή αντιμετώπισα και τις αιμορροίδες... φοβερός πόνος.. είχα και λίγο αίμα και τρελάθηκα.. είμαι στην αρχή ακόμα.. δέκατη εβδομάδα!! έχω μπροστα μου...... καλή μας δύναμη!!!

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ στην 10η εβδομάδα είμαι.Το βράδυ πριν τον υπνο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φράουλες ή ακτινίδιο και το πρωί δημητριακά ολικής. Κάθε απόγευμα μήλο και αχλάδι.Είμαι καλύτερα τώρα!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια βρήκα σύστημα που με πιάνει:

 

Βραδάκι γιαούρτι activia με κορνφλέικς κι επιπλέον 5 δαμάσκηνα κομμένα στη μέση.

Πρωινό 1 ακτινίδιο και 1 αχλάδι με 1 κουταλιά μέλι, 1 ποτήρι νερό, 1 κούπα πράσινο τσάι με τζίνσεγκ και 1 κουταλιά μέλι, 2 φέτες ψωμί του τοστ ολικής με βιτάμ και μαρμελάδα φράουλα κι ένα ποτήρι χυμό: Πάω κατευθείαν τουαλέτα!!!

 

Το μεσημέρι οπωσδήποτε σαλάτα με το φαγητό, έστω και μικρή ποσότητα.

 

48 ώρες έχω να πάρω duphalac & υπόθετα γλυκερίνης...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ειναι και η βρωμη κρεμουλα απο βρωμη καθαριζει το εντερο και μου εκανε καλο

 

Τι είναι οι κρέμες βρώμης? Τις πουλάνε στα σούπερ μάρκετ? Δεν έχω πουθενά. Από βρώμη ξέρω μόνο το κουάκερ. Αν εχετε δει εσείς πείτε μου τι μάρκα είναι και που το πουλάνε να το δοκιμασω και αυτο

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Λοιπόν, μπαίνω σύντομα στον 4ο μήνα με διδυμάκια.

Πριν την εγκυμοσύνη και σε περιόδους άγχους υπέφερα από χρόνια σπαστική κολίτιδα. Μόλις έμεινα έγκυος αμέσως είχα πόνους, κατευθείαν δυσκοιλιότητα και πέρασα 3 φορές κολικούς εντέρου!

Επίσης λόγω διδύμων λίγο πριν κλείσω τον 2ο μήνα ξεκίνησα σίδηρο γιατί ο αιματοκρίτης έπεσε στο 35 και η φεριτίνη στο 15!!! Και λάμβανα ήδη utrogestan από την πρώτη μερα γιατί η προγεστερόνη μου ήταν χαμηλή!

Αρα ακόμα χειρότερα για την δυσκοιλιότητα!

Επισκέφτηκα λοιπόν και γαστρεντέρολόγο και διατροφολόγο:

Το πρωϊ πριν καν πιω νερό τρώω 2 γινομένα ακτινίδια (τα οποία σιχαίνομαι, όλα τα φρούτα όμως πρέπει να τα τρώω γινομένα και χωρίς φλούδα) και κατευθείαν πίνω 1 ποτήρι νερό. Αμέσως μετά, σε λίγο νερό ρίχνω 1 φακελάκι φυτικές ίνες σε υγρή μορφή benefibra (θαυματουργά και για τον πόνο εντέρου). Μισή ώρα μετά 2 φέτες φρυγανισμένο λευκό ψωμί τοστ με βούτυρο με λάδι + μέλι ή μαρμελάδα σύκο. Μισή ώρα μετά χυμό από πορτοκάλια + μήλο ή μήλο+αχλάδι ή άλλο συνδυασμό (μου είπαν να περιέχει μήλο πάντα).

Γενικά λαδερά φαγητά, ντομάτα σάλτσα, χυμό και το απόγευμα -και αν αντέχω- και 2 ακτινίδια πριν κοιμηθώ.

Ομολογώ ότι λειτούργησε αλλά δεν βγαίνω ποτέ εκτός προγράμματος γιατί δεν θέλω να ξαναπονέσω όπως στην αρχή!!!

Πηγαίνω τουαλέτα σχεδόν καθε μέρα και με ελάχιστο ''σφίξιμο'' - που δεν επιτρέπεται - γιατί όπως μου εξήγησε ο γαστρεντερολόγος τα λαδερά, το βούτυρο, οι χυμοί κλπ βοηθούν να ''μαλακώσουν'' τα κόπρανα και να είναι πιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...