Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρενέργειες εμβολίων


rena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


αναλογα τον οργανισμο υπαρχει και η αντιδραση ,... κατεμε κακος μπαινει στην διαδυκασια του γκαλοπ ( ας το πουμε ετσι )

σε καθε εμβολιο υπαρχει το χαρτι με τις παρενεργειες...εκει λεει συνηθες παρενεργιες (που μεταφραζεται ως στο 1.000.000 ατομων οι μισοι έχουν παρουσιασει ...) ταδε ταδε ταδε....

πιο σπανιες παρενεργιες ...(δλδ στο 1.000.000.ατομων που εμβολιαστικαν οι 100 παρουσιασαν ...) ταδε παρενεργεια και επισης ... υπαρχει και ενας φακελος στον εοφ αλλα και στα κοιταπια καθε φαρμακοβιομηχανιας οπου καταγραφει ο κλινικος επιστημονας τις νεες παρενεργιες ..που παρουσιαζονται απο διαφορα περιστατικα ανα το κοσμο ...τα οποια ομως νομικος δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα καταγραψουν στο φιλλαδιο που συνοδευει το εμβολιο ....

stay cool...!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να ρωτησω κατι κοριτσια την παρασκευη εκανα στον μικρο το vacta και την ιδια στιγμη η παιδιατρος του εκανε και της γριππης το παλιο την δευτερη δοση απο την παρασκευη αρχισε καταροη σημερα πυρετο φουλ και εμετους τον πηγα λοιπον σε αλλο παιδιατρο και μου ειπε οτι ειναι λαθος που γινανε και τα δυο μαζι και οτι μπορει να ειναι παρενεργεια του εμβολιου σας εχει τυχει τιποτα παρομοιο?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

thessalonikia μου την επόμενη φορά που θα σου πει ο παιδιατρος να βάλει 2 εμβόλια μαζί ρωτα τον αν αυτος μπορει να αντεξει 5 ιωσεις/ αρρωστιες μαζί!!! Ειναι πολυ βαρυ για το ανοσοποιητικό ενος μωρου και ειναι μια απο τις ενστάσεις της ομοιοπαθητικής (δηλαδή αν γινονται εμβόλια να απεχουν αρκετους μήνες το ενα απο το άλλο).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνων και προχτές της έκανα το εμβόλιο...δεν θυμάμαι ποιό είναι ...

όμως από προχτες το βράδυ και εχτες της έκανε πρίξιμο στο ποδαράκι και λίγα δέκατα...οκ λογικό ως εδώ...

αλλά σήμερα έχει φτέρνισμα,γκρίνια και αρκετό συναχάκι...

 

υπαρχει περίπτωση αυτό να είναι σύμπτωμα του εμβολίου ή να μου κρύωσε???

 

δεν έχει ξανακάνει ποτέ παρενέργειες κανένα εμβόλιο.τίποτε.ήταν η πρώτη φορά.

 

ξερει κάποια να μου απαντήσει??έχω λίγο αγωνία...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα δικα μου μετα τα εμβολια για 2 μερες ηταν μεσα στην γρκινια,ΜΟΝΟ ΓΚΡΙΝΙΑ ,πριξημο δεν ειχαν καμια φορα ουτε συναχι...μια φορα μονο εκανε 38 η μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου πριν μερικούς μήνες έκανε το αντιτετανικό στο μπράτσο, στο σημείο που του έκαναν το εμβόλιο, πρήστηκε και κοκκίνισε.

Πήρα τον γιατρό, τον ενημέρωσα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

kαλησπερα μια εβδομαδα μετα το 5απλο εμβολιο πριστικε ο αριστερος καρπος και ο αριστερος αστραγαλος της κορης μου το οποιο τελικα ηταν και ειναι 6,5 χρονια μετα ρευματοειδη αρθριτιδα καλο το πειραματους.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημερα μανουλες... η ανορεξια ποτε υποχωρει μετα απο τ εμβολιο?καναμε χτες μαζι του πνευμονιοκοκκου κ του μηνιγγιδοκοκκου κ δεν δεχεται ουτε καν μπθμπερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαρτζι.

Εγω ξερω οτι οι πρωτες 30 ωρες ειναι επιφοβες για πυρετο/ανορεξια/διαρροια κλπ..., και οτι το prevenar (του πνευμονιοκοκκου) ειναι το πιο βαρυ απο αυτα τα εμβολια.

Βεβαια μην επαναπαυεσαι!

Πες το στον παιδιατρο , γιατι φευγοντας απο κει μπορει να πηρατε μαζι σας και καμια ιωσουλα .

Ποσο ειναι το μωρο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση..... εινα3,5 μηνων... Τρωει μονο κοιμισμρνη γιατι εχει οισοφαγητιδα κ βγαζει κ δοντια...απο χτες δεν δειχνει κ καθολου πεινα....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 4/8/2009 at 1:47 ΜΜ, koukouna είπε:

Διάρροια ελαφριά, ανορεξία, γκρίνια, προβήματα ύπνου, και συγκεκριμένα με το prevenar πολύ λίγες κοκκινίλες στο μπούστο μέχρι στιγμής.

 Καλησπέρα. Την τρίτη κάναμε το prevenar 13 τη δεύτερη δόση. Στην πρώτη είχε υπνηλία. Τώρα τρίτη μέρα  σήμερα αφάνταστη γκρίνια. Είναι φυσιολογικό; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Την τρίτη κάναμε το prevenar 13 τη δεύτερη δόση. Στην πρώτη είχε υπνηλία. Τώρα τρίτη μέρα  σήμερα αφάνταστη γκρίνια. Είναι φυσιολογικό

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Vespa33 είπε:

 Καλησπέρα. Την τρίτη κάναμε το prevenar 13 τη δεύτερη δόση. Στην πρώτη είχε υπνηλία. Τώρα τρίτη μέρα  σήμερα αφάνταστη γκρίνια. Είναι φυσιολογικό; 

Φυσιολογικοτατο.Εμενα το τελευταίο μωρό μου είχε 7 ημέρες ανησυχία ειδικά στον ύπνο από το prevenar 13.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thean είπε:

Φυσιολογικοτατο.Εμενα το τελευταίο μωρό μου είχε 7 ημέρες ανησυχία ειδικά στον ύπνο από το prevenar 13.

Μάλιστα, κ μένα χθες όλη την ώρα κουνιόταν κ ξυπνουσε πολύ συχνά. Υπομονή, τι να κάνουμε! Σ ευχαριστώ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Την Τετάρτη θα κάνουμε της μπέμπας μας το 3ο εμβόλιο. Είναι 4 μηνών. Μας είπε η παιδίατρος ότι - σύμφωνα με τον ιατρικό σύλλογο- οι παιδίατροι δεν κάνουν πλέον κατ'οίκον επισκέψεις και πρέπει να πάμε στο ιατρείο της. 

Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Γεωργία Μ είπε:

Καλησπέρα σας. Την Τετάρτη θα κάνουμε της μπέμπας μας το 3ο εμβόλιο. Είναι 4 μηνών. Μας είπε η παιδίατρος ότι - σύμφωνα με τον ιατρικό σύλλογο- οι παιδίατροι δεν κάνουν πλέον κατ'οίκον επισκέψεις και πρέπει να πάμε στο ιατρείο της. 

Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό; 

Καλησπέρα. Δεν ισχύει. Ξέρω από τη δική μου παιδιατρο, πως τους υποχρεώνουν σε κατ'οικον επισκέψεις αν κάποιο παιδί είναι άρρωστο (για αποφυγή επιμόλυνσης του χώρου σε περίπτωση κρούσματος κορωνοιου) και πως οι εμβολιασμοί γίνονται όπως γινόντουσαν στα ιατρεία... Μάλιστα, επειδή πριν λίγες εβδομάδες ήταν άρρωστη η κόρη μου, η παιδιατρος ερχόταν στο σπίτι κανονικά για να την εξετάσει

Link to comment
Share on other sites

Την προηγμένη εβδομάδα καναμε επαναληπτικό εμβόλιο στο ιατρείο. Είχαμε μιλήσει με τον παιδίατρο κ μου είπε για βρεφη εως δύο ετών πρέπει οι βασικοι εμβολιασμοι κ οι επαναλήψεις τους να μην παραλειπονται, παρολη την κατάσταση. Επίσης μου είπε ότι δεν δέχεται στο ιατρείο εμπυρετα παιδακια (δεν γνωρίζω εαν τα εξετάζει κατ οικον). Στο ιατρείο ήμασταν μονοι μας, στο σαλόνι είχε την μπαλκονοπορτα σε ανάκληση, φορουσαμε ολοι μασκες και πριν κ μετα την επισκεψη ειχε αντισηπτικο στο σαλονι για να χρησιμοποιησουμε.

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 1:46 ΠΜ, Γεωργία Μ είπε:

Μάλλον η συγκεκριμένη δε θέλει να πηγαίνει στα σπίτια από φόβο.. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

καλα στα ειπε η γιατρος σου λογο της καταστασης δεv πηγαιvουv στα σπιτια μοvο στηv πρωτη εξεταση πηγαιvουv κ μοvο αv ειvαι κατι επειγοv. Δεχοvται μοvο στο ιατρειο κ αυτο ξεχωριστα τα αρρωστα παιδια κ ξεχωρηστα τα εμβολια κ μοvο με γαvτια μασκες κ εvας συvοδος . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...