Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρενέργειες εμβολίων


rena

Recommended Posts

Σημερα εχουμε ραντεβου για το πρωτο μας εμβολιο!Δεν πιστευω να εχουμε κλαματα γιατι ειναι πολυ μικρουλης ακομα και φανταζομαι δε θα καταλαβει και πολλα.

Τι γινεται ομως μετα? :? Μπορει να ανεβασει πυρετο?Πως θα το καταλαβω?Θα πρπει να τον θερμομετρω καθε τοσο να βλεπω τι γινεται?Με ανησυχει επισης οτι θα το κανουμε 7 η ωρα και το βραδυ μπορει να μην παρω ειδηση οτι το παιδι δεν ειναι καλα... :cry:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mην ανησυχείς!! θα σου δώσει οδηγίες η παιδίατρος. Ασε που αν δεν νιώθουν καλά κανουν γκρινίτσα και σου δίνουν να το καταλάβεις!! Ολα θα είναι μια χαρά εμένα δεν έκανε παρενέργειες.. και οσο είναι μωράκια δεν καταλαβαίνουν τίποτα!! Πάντως συμβουλή πρώτα συζήτησε ότι έχεις με το/την παιδίατρο και μετά κανε το εμβόλιο γιατί από το άγχος ξεχνάς τι θέλεις να του πεις!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

τα πρώτα εμβόλια δεν τα καταλαβαίνουν τα μωρά... θα σου πει ο γιατρός τι παρενέργειες έχει το κάθε εμβόλιο που θα κάνεις και πόσο αντιπυρετικό θα δίνεις με βάση τα κιλά του...εμάς πάντως στα πρώτα εμβόλια η μόνη παρενέργεια ήταν κάποια νευρικότητα που είχε το μωρό...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς με τα εμβόλια δεν είχε ποτέ παρενέργειες.

Το μόνο που συνέβαινε ήταν μετά από κάθε εμβόλιο να κοιμάται κανονικά για 2-3 μέρες οπότε ησυχάζαμε λίγο... Αφού λέγαμε "Μακάρι να έχουμε από ένα εμβόλιο κάθε βδομάδα".

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς με τα εμβόλια δεν είχε ποτέ παρενέργειες.

Το μόνο που συνέβαινε ήταν μετά από κάθε εμβόλιο να κοιμάται κανονικά για 2-3 μέρες οπότε ησυχάζαμε λίγο... Αφού λέγαμε "Μακάρι να έχουμε από ένα εμβόλιο κάθε βδομάδα".

 

:lol::lol:

και εμείς εκτός ότι την κρατάμε 4 και μας ακούει όλη η περιοχή σε ακτίνα 10 χλμ την ώρα που της το κάνει, κατά τα άλλα μετά από 5 λεπτά είναι μια χαρα!

Και όντως κοιμάται πιο εύκολα μετά αλλά έχω την εντύπωση ότι όσον αφορά την δικιά μας είναι η κούραση από το έντονο κλάμα :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

απο όσα έχω κουβεντιάσει με την παιδίατρο, τα εμβόλια που κάνουμε τώρα στα παιδιά μας σπάνια να παρουσιάσουν παρενέργειες, με εξαίρεση αυτό για τις παιδικές αρρώστιες που μπορεί να εμφανίσει πυρετό απο 5-10 μέρες μετά το εμβόλιο. Σε περίπτωση που σου ανεβάσει πυρετό (θα το καταλάβεις σίγουρα αν συμβεί) πάνω απο 38 θα της δώσεις ντεπόν. Τα cc θα στα καθορίσει η παιδίατρος ανάλογα με το βάρος του παιδιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις δεν ειχαμε καμια παρενεργεια και το καλυτερο απο ολα ειναι οτι η γιατρος μας γραφει κατι pads που τα κολαμε 1 ωρα πριν παμε στο ιατρειο και το τσιμπημα απο την βελονα δεν το καταλαβαινει ο μικρος.οποτε ολα καλα.ουτε κλαματα ουτε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπιζελακι μου απο το φαρμακειο το παιρνω και μου τα γραφει και στο βιβλιαριο με συμμετοχη 25%.δεν θυμαμαι πως τα λενε ομως.την Δευτερα θα σου πω .αλλα απο 2 μηνων και επανω γινετε..εναλλακτικα εχει και κρεμα αλλα εχει μια ηλιθια ζελατινα και δεν κολαει πανω στο σημειο με αποτελεσμα οταν φτασεις στο γιατρο εχει πασαλειφτει παντου .ενω το pads μενει σταθερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τωρα βρηκα ευκαιρια να σας γραψω τι εγινε χθες!Με το τσιμπημα σπαραξε στο κλαμα για 2 λεπτα και μετα κοιμηθηκε!Ακομη πυρετο δεν εκανε αλλα ειπε η γιατρος απο 38 και πανω να του δωσω depon.Εγω τον θερμομετρουσα καθε 2 ωρες περιπου απο το αγχος μου αλλα τωρα αρχισα να ηρεμω.

Το βραδυ αγχωθηκα πολυ γιατι εκανε πρασινα κακα και λεω παει,κατι εχει το παιδι.Αλλα πηρα πρωι πρωι την παιδιατρο και μου ειπε οτι ειναι μαλλον γιατι εφαγα αρακα χθες εγω και αφου το θηλαζω επηρεαστηκε.Αλλα μιλαμε για πολυ πρασινο,σαν βρασμενο σπανακι!Τωρα το πρωι επανηλθε στο φυσιολογικο του χρωμα!Τελικα παντως δεν ειναι ανησυχητικο μου ειπε η παιδιατρος.Σας ετυχε αυτο ποτε?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι...μην ανησυχείς, και εμένα στην αρχή έβγαζε όλο το χρωματολόγιο σε σκατό...από κίτρινο-καφε ανοιχτο-σκούρο-πράσινο μέχρι και σχεδόν μαύρο!!!Είναι που θηλάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι πολύ αγχωτικό να κάνουν στο παιδί σου εμβόλια. Μου φαίνεται ότι αν ο μικρός μου πρίγκιπας αρχίσει να κλαίει όταν θα του κάνουν εμβόλιο θα κλαίω και εγώ μαζί του για συμπαράσταση. Πω πω ρόμπα θα γίνω :lol: Πάντως μην κάνεται ποτέ το λάθος και τους πείτε ότι " μία μύγα που σε τσίμπησε και τώρα έφυγε" γιατί έτσι έκανε η μητέρα ενός γνωστού μου και ο καημένος όποτε έβλεπε μύγες τρόμαζε .

Link to comment
Share on other sites

Αστο, όσο μεγαλώνουν η επίσκεψη στο γιατρό γίνεται εφιάλτης και φυσικά δεν καταλαβαινουν τίποτα.

 

Όταν είναι μωρά είναι καλά. κλαίνε μόνο εκέινη την στιγμή λίγο και μετά από 2-3 λεπτά τους περνάει..

 

Όταν κλείσουν το 1ο έτος (τότε έχουμε κάθε μήνα εμβόλιο) να δει ςτι γίνεται..Εμείς με το που μπαίνουμε μέσα και αρχίζουμε το γδύσιμο ξεκινάμε τα κλάμματα/ουρλιαχτά μέχρι να τελειώσει το ραντεβού...

 

Η ώρα του εμβολίου δε είναι η χειρότερη. τον κρατάμε 3 και η παιδίατρος κάνει το εμβόλιο. :cry::cry:

 

Όμως δυστυχώς αυτά πρέπει να γίνουν, όσο επίπονα και να είναι, για να μην έχουμε αρρώστιες μετά

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε κοριτσια γιατι δεν σας ειπαν για αυτο το αυτοκολλητο??

εγω απο 2 μηνων και μετα το βαζω και παμε ευχαριστα στη γιατρο.το αισθανεται ελαχιστα απλα σαν κατι να τον ενοχλει αλλα κανενα παιδακι δεν τσιριζει με αυτα τα pads.αχ το αλτσχαιμερ ξεχναω πως το λενε.Δευτερα σας υποσχομαι οτι θα σας πω.γιατι να πονανε τα γιαβρακια μου?και εγω δεν αντεχω τον πονο και αν τσιριζε αυτος θα εκλαιγα και εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει βρε παιδιά...δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα!!!

Κι εμένα η δικιά μου μέχρι περίπου 2 χρονών δεν ήθελε να μπει μέσα στο ιατρείο και μόλις έβλεπε τον γιατρό έκλαιγε προκαταβολικά... Και ξαφνικά... άλλαξε τελείως!!! Κάθεται πλέον κυρία όταν τη εξετάζει.. (βέβαια τώρα δεν έχουμε εμβόλια). ίσως έπαιξε ρόλο ότι περίπου εκείνη την εποχή της πήραμε ιατρικά σύνεργα παιχνίδι και εξοικειώθηκε...

Πάντως εγώ άντεχα όταν έκλαιγε στα εμβόλια... Ούτως η άλλως είναι για καλό...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι δεν ξέρω για τα pach. Αλλά ευτυχώς φαίνεται ότι ο Ιωακείμ είναι απο τις λίγες περιπτώσεις που δεν χαλαει τον κόσμο! Γκρινιάζει λίγο εκείνη τη στιγμή αλλά σε 1 λεπτό του περνάει. Ούτε και φοβάται τη γιατρό, μόλις τελειώση η εξέταση κάθεται στο καρεκλάκι μπροστά στο γραφείο της και κοιτάει τι έχει πάνω στο γραφείο για να το πειράξει :D .

Νομίζω ότι τα παιδιά διαισθάνονται τις ανησυχίες των γονιών και γιάυτό ανησυχούν περισσότερο. Εγώ πάντα ήμουν ατάραχη και στα εμβόλια κλπ και φαίνεται ότι αυτό έπιασε...Είναι και στο παιδί βέβαια..

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τι επαθα παλι σημερα!!!τα νευρα μου!!επρεπε να κανει ο μικρος μου το εμβολιο prevenar(για πνευμονιοκοκκο).αυτα γινονται σε δυο δοσεις-το πρωτο το καναμε στις 6/3 και το δευτερο επρεπε στις 6/5 αλλα επειδη ολος ο Μαιος εφυγε με συναχακι απεφυγα το εμβολιο.σημερα πηγα στο ΙΚΑ Ν.ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ και επειδη ελειπε η νοσοκομα δεν μας το εκανε ουτε αυτος .τον ρωτησα ποτε θα ερθει η νοσοκομα και μου πε "αυριο-μεθαυριο-την αλλη εβδομαδα!!!"ηδη το εμβολιο ειναι καθυστερημενο ποσο να το αργησω?ε,βεβαια αν τον πληρωνα ή αν ειχα παει εστω μια φορα στο ιατρειο του θα μου το εκανε...

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει, κι εμείς καθυστερημένα το κάναμε, και αυτό και άλλα, λόγω αρρώστιας....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αν θέλεις μπορείς να παρακολουθήσεις την ενότητα εμβόλια και ασφάλεια. Είναι αρκετές σελίδες αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο να τις διαβάσεις όλες!

Link to comment
Share on other sites

oikat διάβασε εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13637

 

αλλά και εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6485

 

τα "ζυγίζεις" και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα....αν εμβολιάσεις ή όχι το/τα παιδακια σου :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου γιός ό οποίος είχε ιστορικό πυρετικών σπασμέν στην τρίτη δοση του αντιτετανικού εμβολίου έκανε 12 ωρες μετά το εμβόλιο για τρείς ώρες δέκατα μέχρι 37,5 και σπασμούς, κάποιες άλλες φορές μου έχουν κάνει πυρετούλη και τοπικό ερεθισμό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...