Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos. Πιο θήλαστρο;


olympics

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω πιο θήλαστρο είναι το καλύτερο και το πιο εύκολο να βγάλεις γάλα; Επιστρέφει μια φίλη μου στην δουλειά και είχε δοκιμάσει ένα θήλαστρο και έβγαζε μόνο 20 γρ. την φορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα της medela το mini electric. Από όσο ξέρω θεωρείται η καλύτερη μάρκα και σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Θήλασα και τους δύο μου γιούς και πήγαινα στη δουλειά από πολύ νωρίς. Μιλάω πάντα για το ηλεκτρικό γιατί για συχνή χρήση με το χειρός ή ακόμα και της μπαταρίας δεν κάνεις δουλειά.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω πιο θήλαστρο είναι το καλύτερο και το πιο εύκολο να βγάλεις γάλα; Επιστρέφει μια φίλη μου στην δουλειά και είχε δοκιμάσει ένα θήλαστρο και έβγαζε μόνο 20 γρ. την φορά!

 

εγω εχω το symphony της medela που θεωρειται απο τα κορυφαια. 20-30 μλ τη φορα καταφερνω να βγαλω!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει το στηθος να προσαρμοστει στο θηλαστρο και αυτο θελει καποιον καιρο..

σταδιακα θα βγαζει περισσοτερο..

σου παραθετω μερικα για διαβασμα..

αντλησεις:

http://pediatros-thes.gr/?page_id=633

 

ειναι σημαντικο η χοανη να δινει σωστο ερεθισμα στο στηθος:

http://klinikum.gr/2011/06/to-sosto-megethos-tis-xoanis-thilastrou/

 

το καθε θηλαστρο ειναι για συγκεκριμενη χρηση:

http://klinikum.gr/medela-products/

 

εαν επιμεινει και δεν δει αποτελεσμα, τα ξαναλεμε

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα της medela το mini electric. Από όσο ξέρω θεωρείται η καλύτερη μάρκα και σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Θήλασα και τους δύο μου γιούς και πήγαινα στη δουλειά από πολύ νωρίς. Μιλάω πάντα για το ηλεκτρικό γιατί για συχνή χρήση με το χειρός ή ακόμα και της μπαταρίας δεν κάνεις δουλειά.

 

συμφωνω απ ολα που δοκιμασα ηταν το καλυτερο κ με εσωσε οταν ο μικρος μπηκε στο παιδων 14 ημερων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω πιο θήλαστρο είναι το καλύτερο και το πιο εύκολο να βγάλεις γάλα; Επιστρέφει μια φίλη μου στην δουλειά και είχε δοκιμάσει ένα θήλαστρο και έβγαζε μόνο 20 γρ. την φορά!

 

Ποια είναι η ηλικία του μωρού;

 

πόσες ώρες θα λείπει η μαμά;

 

πόσα γεύματα περίπου χρειάζεται να αφήνει στο μωρό;

 

Ποιο θήλαστρο δοκίμασε η μητέρα και πόσες αντλήσεις έχει κάνει μέχρι τώρα;

 

Γενικά, για ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά και η μαμά λείπει πάνω από 6 ώρες, το πιο κατάλληλο θήλαστρο είναι το νοσοκομειακό.

 

Τα μικρότερα θήλαστρα είναι κατάλληλα για την περίπτωση που η μητέρα χρειάζεται να αφήνει 1-2 γεύματα το 24ωρο.

 

Το mini electric δουλεύει με 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, που είναι το κατώτατο όριο δυσφορίας για τον άνθρωπο και δεν έχει φάση διέγερσης (η φάση που βοηθάει να κατέβει το γάλα)

 

Το swing δουλεύει με 45 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και έχει φάση διέγερσης.

 

Το symphony δουλεύει με 60-75 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, έχει φάση διέγερσης και λειτουργεί και ως διπλής άντλησης κάτι που είναι πολύ σημαντικό για μια μητέρα που χρειάζεται να αντλήσει πάνω από 2 φορές το 24ωρο.

 

Υπάρχουν μητέρες που αντλούν αρκετό γάλα και με μικρά θήλαστρα αλλά οι περισσότερες δεν καταφέρνουν να αντλήσουν αρκετό γάλα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Όλα τα θήλαστρα, χρειάζονται κάποιο χρόνο εξοικείωσης, 12-15 αντλήσεις σε διάφορες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

εμένα δε με βοήθησε και τόσο medela.

όταν χρειάστηκα για πρώτη φορά μου το δάνεισαν για να πάω να κοψω τα ράμματα... και απογοητεύτηκα με την ποσότητα που έβγαλα.

νόμιζα ότι παιδί μου δεν τρώει καλά και όλα τα σχετικά άγχη της πρωτομάνας!!

πήρα όμως της avent και ήταν το ιδανικό για μένα.

έβγαζα τελικά όχι μόνο αρκετό αλλά και γρήγορα

 

δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω αλλού αλλά θέλω βοήθεια για να κόψω το θηλασμό. η μικρή μου είναι ενός έτους, τρώει πρωί βράδυ γάλα από μένα και τώρα που σκέφτομαι να το κόψω, δεν ξέρω τι να κάνω.

να συνεχίσω να το βγάζω μήπως και γίνει κάτι με το ξένο γάλα?

δε θέλω να κλαίει η μικρή.

το χάπι πρέπει να το πιω οπωςδήποτε?

γιατί άλλες κοπέλες ΄δενουν το στήθος κι άλλες μου λένε όχι?

help please...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας. Το μωρό τώρα είναι σχεδόν 5,5 μηνών, η μητέρα του θα λείπει 10 ώρες τουλάχιστον, τις τέσσερις ημέρες κάθε εβδομάδας. Δεν ξέρω πιο θήλαστρο είχε νοικιάσει, θα την ρωτήσω, αλλά τώρα νοίκιασε για όσο χρόνο θηλάζει με 40 ευρώ ένα μοντέλο της medela και μου είπε ότι πάλι δεν μπορούσε να βγάλει μεγάλη ποσότητα. Βέβαια, μου είπε ότι προσπαθούσε να βγάλει γάλα, αφού είχε πρώτα θηλάσει και από τα στήθι, που μάλλον αυτό θα έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω αλλού αλλά θέλω βοήθεια για να κόψω το θηλασμό. η μικρή μου είναι ενός έτους, τρώει πρωί βράδυ γάλα από μένα και τώρα που σκέφτομαι να το κόψω, δεν ξέρω τι να κάνω.

να συνεχίσω να το βγάζω μήπως και γίνει κάτι με το ξένο γάλα?

δε θέλω να κλαίει η μικρή.

το χάπι πρέπει να το πιω οπωςδήποτε?

γιατί άλλες κοπέλες ΄δενουν το στήθος κι άλλες μου λένε όχι?

help please...

 

Εγώ, θήλασα τον μεγάλο μου μέχρι 14 μηνών και το έκοψα μέσα σε μια εβδομάδα, χωρίς χάπι και με κανένα πρόβλημα. Πιστεύω όμως ότι είναι και θέμα παιδιού. Άλλα παιδιά το κόβουν πολύ εύκολα και άλλα πολύ δύσκολα. Εμείς μπήκαμε κατευθείαν στο φρέσκο γάλα και όχι στο γάλα σκόνη. Ξεκίνησα την ημέρα να του δίνω σε μπιμπερό το γάλα σαν επιδόρπιο, έτσι για να συνηθίσει στην γεύση του και μετά άρχισα να του αντικαθιστώ το θηλασμό με αυτό.

Γενικά, μου ξυπνούσε γύρω στις 4 φορές το βράδυ, για θηλασμό, μετά μου ξυπνούσε 1-2 φορές και αυτό, γιατί κοιμόταν στο ίδιο δωμάτιο με εμάς λόγω έλλειψης χώρου. Μετά που μετακομίσαμε σε μεγαλύτερο σπίτι, σταμάτησε και να ξυπνάει. Προφανώς, αναστατωνόταν από την μυρωδιά μας και με πρόφαση το γάλα απολάμβανε τις αγκαλιές μας.

Τώρα θηλάζω την κόρη μου 1 έτους και έχει αυξήσει πολύ τους θηλασμούς τώρα τελευταία, όχι μόνο το βράδυ αλλά και κατά την διάρκεια της ημέρας. Μάλλον, θα είναι επειδή, τώρα θα βγάλει τα πρώτα της δοντάκια. Είναι πρησμένα τα 2 πάνω και τα 2 κάτω. Για να δούμε αφού βγούνε θα ηρεμήσουμε ή θα της μείνει συνήθειο...

 

Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...