Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μειωμένη όρεξη στο τρίτο τρίμηνο


mamaka83

Recommended Posts

Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα. Είμαι 26 εβδομάδων και εδώ και 2-3 εβδομάδες αντιμετωπίζω πρόβλημα με την διατροφή μου. Πολλές φορές σκέφτηκα ότι είναι ψυχολογικό. Είμαι φοιτήτρια ολομόναχη και είχα εξεταστική η οποία μόλις τελείωσε. Ο αντρούλης μου λείπει λόγω δουλειάς δυστυχώς και τον περιμένω πως και πως να έρθει σε λίγες μέρες. Έχω παρατηρήσει ότι έχω μια μεγάλη δυσκολία στο να φάω φαγητό. Μπορώ εύκολα να φάω μπισκότα, γλυκά αλλά όταν έρχεται η ώρα του μεσημεριανού ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ με τίποτα να φάω. Μαγειρεύω πάντα σπιτικό φαγητό αλλά τρώω με το ζόρι...:?:?:? Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα;:roll::roll::roll: Να σημειώσω ότι πάντα είχα μεγάλη όρεξη και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την διατροφή μου...

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα. Είμαι 26 εβδομάδων και εδώ και 2-3 εβδομάδες αντιμετωπίζω πρόβλημα με την διατροφή μου. Πολλές φορές σκέφτηκα ότι είναι ψυχολογικό. Είμαι φοιτήτρια ολομόναχη και είχα εξεταστική η οποία μόλις τελείωσε. Ο αντρούλης μου λείπει λόγω δουλειάς δυστυχώς και τον περιμένω πως και πως να έρθει σε λίγες μέρες. Έχω παρατηρήσει ότι έχω μια μεγάλη δυσκολία στο να φάω φαγητό. Μπορώ εύκολα να φάω μπισκότα, γλυκά αλλά όταν έρχεται η ώρα του μεσημεριανού ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ με τίποτα να φάω. Μαγειρεύω πάντα σπιτικό φαγητό αλλά τρώω με το ζόρι...:?:?:? Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα;:roll::roll::roll: Να σημειώσω ότι πάντα είχα μεγάλη όρεξη και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την διατροφή μου...

 

Κατ αρχας δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Πιστεύω πως είναι θέμα ορμονών. Το γεγονός πως είσαι μόνη σου και πέρασες μια πιεστική περίοδο (εξεταστική) σίγουρα δεν βοηθούν συναισθηματικά, ειδικά αυτή την ευαίσθητη περίοδο. Επίσης σε πολλές κοπέλες τυχαίνει να έχουν όρεξη για γλυκά και όχι για φαγητό. Οπότε μην αγχώνεσαι. Είμαι σίγουρη πως θα στρώσει η κατάσταση μόλις έρθει ο καλός σου και ηρεμίσεις λίγο.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. είμαι στην 35η εβδομάδα και κατά περιόδους θέλω να τρώω διαφορετικά πράγματα. στην αρχή δεν ήθελα να βλέπω γλυκό ούτε με τηλεσκόπιο, τώρα αν μπορούσα να τρώω μπισκότα και κέικ όλη μέρα θα ήμουν ευτυχισμένη! οπότε φαντάζομαι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις...οταν ημουν εγκυος τις τελευταιες 8 εβδομαδες εχασα 3 κιλα...επειδη δεν ειχα ορεξη να φαω..ετρωγα 3 μπουκιες κ σηκωνομουν..κ το βραδυ πριν να γεννησω εφαγα μια οικογενειακη πιτσα!!!ατιμες ορμονες με τα σκαμπανεβασματα τους!!αλλα να θυμασαι,εσυ παντα σε κατασταση ζεν!!ουτε αγχος ουτε τιποτα!!:D:D

 

με το καλο το ζουζουνι σου!

Link to comment
Share on other sites

mamaka83 εγω σε αντιθεση με σενα εχω απιστευτη ορεξη αλλα τωρα μονο μεχρι και τον 6ο δεν γινοταν ετρωγα αλλα σα το πουλακι τωρα στην δικη σου περιπτωση πιστευω οτι παιζει ρολο και οτι πιεστηκες αλλα τωρα που θα ερθει οσυντοφος σου ολα θα περασουν ποσα κιλα εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλες κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Χριστίνα μου μέχρι στιγμής έχω βάλει περίπου 8,5 κιλά. Αλλά η κοιλιά μου τώρα έχει αρχίσει να φαίνεται πολύ...:cool::cool::cool:Με το καλό όλα τα ζουζουνάκια...:lol::lol:

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mamaka 83

εγω κλεινω σημερα 24 βδομαδες.

Να σου πω την αληθεια εγω παρακαλω να κοπει η ορεξη μου γιατι τρωω σαν λυκος. πραγματικα δεν μπορω να συγκρατηθω ειμαι και ενα μηνα οριζοντιωμενη γιατι εινα το μωρο πολυ χαμηλα και η ψυχαγωγηη μου ειναι το φαγητο και το γλυκο!!!!!!!!!:)

μην αγχωνεσαι πιο λιγουσ κοπουσ θα εχεις μετα...!!!!!!!

ΚΑλο υπολοιπο:P

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31W 5D ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΟΥΚΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΟΡΘΙΑ, ΕΝΩ ΣΤΗΝ 20η ME 24η W ΕΤΡΩΓΑ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 5 ΚΙΛΑ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΕΒΑΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΙΣΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ? ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ. ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31W 5D ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΟΥΚΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΟΡΘΙΑ, ΕΝΩ ΣΤΗΝ 20η ME 24η W ΕΤΡΩΓΑ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 5 ΚΙΛΑ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΕΒΑΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΙΣΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ? ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ. ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?

 

 

Τζάμπα αγχώνεσαι. Ειναι οι ορμόνες που μας τρελαίνουν! Ηρέμισε και βάλε ένα πρόγραμμα στη διατροφή σου χωρίς να πιέζεσαι.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κι απο μενα!!κι εγω ειμαι στη 33η εβδομαδα και τον τελευταιο καιρο νιωθω οτι χορταινω πιο γρηγορα, δεν μπορω να φαω παρα πολυ, ειδικα το βραδυ. κανα δυο φορες που το επιχειρησα, ολη τη νυχτα δεν εκλεισα ματι. ειναι φυσιολογικο γιατι πιεζεται το διαφραγμα κι εχουμε δυσφορια. ο μπεμπης αναπτυσσεται κανονικα, οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.τρωω πολλα και μικρα γευματα, και το βραδινο απτις 8 το βραδυ.

 

90aUp2.png?r0xCLzR4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Εμένα πάλι μου συμβαίνει το εξής.. Είμαι στην 14η εβδομάδα, και μέχρι την 10η δεν είχα σχεδόν καθόλου εμετούς και έτρωγα όπως πριν, καμία διατροφική αλλαγή.. Τις τελευταίες εβδομάδες έχω ναυτία από τις 6 το βράδυ και μετά, δεν μπορώ να φάω τίποτα και το βγάζω αμέσως, περιττό να πω ότι η καούρα με τρελαίνει.. Πάντα έτρωγα πολύ, φανταστείτε ότι ήμουν 92 κιλά πριν 2 μήνες που κατάλαβα την εγκυμοσύνη και τώρα έχω πάρει μόνο 1 κιλό.. Έχει κλείσει η όρεξη μου και τις υπόλοιπες ώρες τις μέρας.. Δεν έχω αγχωθεί με το θέμα αλλά είναι ενοχλητικό, πλέον το περιμένω και λέω μήπως είναι ψυχολογικό.. Αλλά γτ να συμβεί στην αρχή του 2ου τριμήνου που όλα υποτίθεται περνάνε..

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο πάντως αυτό που συμβαίνει.. Μπήκα στον 7ο μήνα +13 κιλά απ' το κανονικό μου και με πολλές λιγούρες. Τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα και έχω να πάρω γραμμάριο 3 βδομάδες τώρα! Δεν άλλαξα σημαντικά τη διατροφή μου, απλά δεν έχω τόσες λιγούρες και δεν τσιμπολογάω πολύ ενδιάμεσα. Το μωρό παίρνει βάρος κανονικά όμως....; :confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε καθόλου. Κι εγώ δεν είχα όρεξη στις εγκυμοσύνες μου. Στον δεύτερο γιο μου πήρα συνολικά 3,5 κιλά και το μωρό ήταν μια χαρά. Επίσης είχα απίστευτες καούρες από το δεύτερο τρίμηνο. Μου έλεγαν ότι το μωρό έχει πολλά μαλλάκια και γελούσα. Κι όμως ο γιος μου βγήκε με πάρα πολύ μαλλί. Επίσης οι καούρες έχουν να κάνουν και με τη θέση του μωρού στην κοιλιά. Προσπαθήστε απλά όταν τρώτε το φαγητό να είναι ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό έχω πάθει εδώ και 3 εβδομάδες. Ενώ έχω όρεξη τρώω πολύ μικρές ποσότητες. Σερβίρω κανονικά την μερίδα μου αλλά δεν μπορώ να φάω ούτε το μισό... Απλά φροντίζω να τρώω "καλό" φαγητό (πχ αυγό, φρούτο, κρέας) ώστε οι λίγες μπουκιές που τρώω να είναι ουσιαστικές. Τα μωρά φαντάζομαι ότι αναπτύσσονται κανονικά, ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι ορμονικό και συμβαίνει στο τρίτο τρίμηνο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι περίεργο πάντως αυτό που συμβαίνει.. Μπήκα στον 7ο μήνα +13 κιλά απ' το κανονικό μου και με πολλές λιγούρες. Τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα και έχω να πάρω γραμμάριο 3 βδομάδες τώρα! Δεν άλλαξα σημαντικά τη διατροφή μου, απλά δεν έχω τόσες λιγούρες και δεν τσιμπολογάω πολύ ενδιάμεσα. Το μωρό παίρνει βάρος κανονικά όμως....; :confused:

 

Καλημέρα!

 

Supergirl κι εγώ τα ίδια ακριβώς! Αφού φοβόμουν ότι θα πάρω άλλα 10 στο τρίτο τρίμηνο και ευτυχώς έχω πάρει μόνο ένα τον τελευταίο ενάμιση μήνα!

 

Το μικράκι όμως μεγαλώνει μια χαρά :P

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Supergirl κι εγώ τα ίδια ακριβώς! Αφού φοβόμουν ότι θα πάρω άλλα 10 στο τρίτο τρίμηνο και ευτυχώς έχω πάρει μόνο ένα τον τελευταίο ενάμιση μήνα!

 

Το μικράκι όμως μεγαλώνει μια χαρά :P

 

Αυτό με νοιάζει κυρίως, να αυξήσει το μωρό το βάρος του κανονικά. Θα δω σε καμιά δεκαριά μέρες πάλι τον γιατρό για το doppler και μ' έχει φάει η περιέργεια να δω τι βάρος θα μας πει ότι έχουμε! :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με νοιάζει κυρίως, να αυξήσει το μωρό το βάρος του κανονικά. Θα δω σε καμιά δεκαριά μέρες πάλι τον γιατρό για το doppler και μ' έχει φάει η περιέργεια να δω τι βάρος θα μας πει ότι έχουμε! :)

 

Μην ανησυχείς καθόλου! Κι εγώ την ίδια περιέργεια είχα πριν το doppler, και ενώ δεν είχα πάρει τίποτα, ο κύριος είχε πάρει σχεδόν 800 γραμμάρια σε ένα μήνα!

 

Άντε... λίγο μας έμεινε ακόμα και θα τα ζυγίζουμε στη ζυγαριά :P :p

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου! Κι εγώ την ίδια περιέργεια είχα πριν το doppler, και ενώ δεν είχα πάρει τίποτα, ο κύριος είχε πάρει σχεδόν 800 γραμμάρια σε ένα μήνα!

 

Άντε... λίγο μας έμεινε ακόμα και θα τα ζυγίζουμε στη ζυγαριά :P :p

 

Πολύ χαίρομαι που το ακούω! :D

Άντε να μας πάνε όλα καλά, να έρθουν με υγεία τα πιτσιρίκια μας!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με νοιάζει κυρίως, να αυξήσει το μωρό το βάρος του κανονικά. Θα δω σε καμιά δεκαριά μέρες πάλι τον γιατρό για το doppler και μ' έχει φάει η περιέργεια να δω τι βάρος θα μας πει ότι έχουμε! :)

 

Το μπεμπακι παιρνει και απο αυτο που αποθηκεύουμε στο σώμα μας οχι μονο απο αυτο που τρώμε!! Και εγω δεν τρώω πολυ λόγω ζέστης αλλα το μικρο μεγαλώνει κανονικά

Αν μπορεις προσπάθησε να φας τουλαχιςτον κάτι που ειναι θρεπτικό για το μικρο αλλα για ποσότητα μην σε νοιάζει καθόλου :-)

Link to comment
Share on other sites

Το μπεμπακι παιρνει και απο αυτο που αποθηκεύουμε στο σώμα μας οχι μονο απο αυτο που τρώμε!! Και εγω δεν τρώω πολυ λόγω ζέστης αλλα το μικρο μεγαλώνει κανονικά

Αν μπορεις προσπάθησε να φας τουλαχιςτον κάτι που ειναι θρεπτικό για το μικρο αλλα για ποσότητα μην σε νοιάζει καθόλου :-)

 

Μάλλον είμαι με τις μέρες μου... κάποιες μέρες δε δυσκολεύομαι καθόλου μα καθόλου να φάω... :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...