Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΨΑΡΙΟΥ!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες;) Έχω ένα θέμα όσον αφορά την κατανάλωση ψαριού. Σιχαινόμουν και εξακολουθώ να σιχαίνομαι τα ψάρια. Είμαι στον 5ο μήνα και μόνο μια φορά κατάφερα να φάω λίγο ψάρι και αυτό με το ζόρι. Βέβαια απο κρέας, κοτόπουλο και αβγά τρώω τα πάντα. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα με τα ψάρια και αν προκαλλεί πρόβλημα το να μην τρώς καθόλου ψάρια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλέ μην αγχώνεσαι τόσο. Δεν σου δίνει ο γιατρός συμπληρώματα; Εδώ κοπέλες που είναι χορτοφάγοι καταφέρνουν να ολοκληρώσουν την εγκυμοσύνη τους μια χαρά. Μην σε απασχολούν τα ψάρια.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στον 7ο πλεον και σε πληροφορώ που τρελενόμουν για τα ψάρια, δεν τα αγγίζω γιατι μου ΒΡΩΜΑΝΕ και μου προκαλούν αναγούλα!!!

 

Με τις βιταμίνες μου όμως πέρνω όλα τα σημαντικά συστατικά....

 

Αν πίνεις και συ σωστά τις βιταμίνες σου και δεν παραλύπεις καμία Μην αγχώνεσε για αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια εχουν πρωτεινες, οπως και τα αβγα, το κρεας και το κοτοπουλο.

Ειναι μεν καλη διατροφη αλλα οχι οτι δεν βγαινει η εγκυμοσυνη χωρις ψαρι.

 

Αλλα συστατικα τους ειναι τα ωφελιμα (πχ ψευδαργυρος) και δεν εχουν καμμια σχεση με τα συμπληρωματα σιδηρου και ασβεστιου που αφειδως μοιραζουν οι γυναικολογοι χωρις να ελεγξουν αν η συγκεκριμενη εγκυος πραγματι τα χρειαζεται.

 

Παντως το εμβρυο παιρνει τα συστατικα που χρειαζεται απο τον οργανισμο της εγκυου ειτε φαει ειτε δεν φαει η εγκυος.

 

Μην ανησυχεις για το ψαρι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αντιθετως μου αρεσει παρα πολυ το ψαρι. Διαβαζω ομως οτι καποια ψαρια πρεπει κανεις να τα αποφευγει στην εγκυμοσυνη λογω υδραργυρου πχ τονος, ξιφιας. Εχετε περισσοτερες πληροφοριες για το ποια ψαρια πρεπει να αποφευγει κανεις ? πχ Η περκα ειναι μεγαλο ψαρι. Ειναι στα επιτρεπτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αλλα συστατικα τους ειναι τα ωφελιμα (πχ ψευδαργυρος) και δεν εχουν καμμια σχεση με τα συμπληρωματα σιδηρου και ασβεστιου που αφειδως μοιραζουν οι γυναικολογοι χωρις να ελεγξουν αν η συγκεκριμενη εγκυος πραγματι τα χρειαζεται.

 

 

εγώ πάλι απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου δεν ήπια ποτέ σιδηρο και ασβεστιο γιατι μου προκαλούν εμετό....

 

 

Πίνω ειδικές πολυβιταμίνες για εγκυους που περιέχουν 17 βιταμινες και μέταλλα και την ημερήσια ποσότητα φυλλικού οξέως που πρέπει να πίνει μια εγκυμονούσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα ψαρια πραγματι ειναι υποπτα για υψηλες συγκεντρωσεις υδραργυρου και πρεπει να αποφευγονται απο εγκυες και παιδια, αλλα και γενικοτερα πλεον.

 

Αλλωστε τα πιο ωφελιμα ψαρια ειναι τα μικρα (σαρδελλα, γαυρος κλπ).

 

Οι βιταμινες δεν ειναι αθωες και πρεπει να λαμβανονται ως φαρμακα και μονο οταν απο εξετασεις διαπιστωθει συγκεκριμενη ελλειψη και οχι για πλακα και προληπτικα.

 

Αλλα αυτο ειναι απο αλλο τοπικ...:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κι εγω μια απο τα ιδια, σιχαινομαι ψαρια-θαλασσινα απο μωρο (εφτυνα την ψαροσουπα πριν καν μαθω να μιλαω, το ιδιο και το κοτοπουλο)! Ο γιατρος μου ειπε να τρωω, ο αντρας μου τα λατρευει και με πρηζει να τρωω, εγω ομως δεν μπορω, μου βρωμανε και με ανακατευουν.

Ο γιατρος μου εχει δωσει πολυβιταμινες...δεν πιστευω πως κανουν κατι κακο, οι βιταμινες αυτες (C, B, φολικο οξύ) ειναι υδατοδιαλυτες και το σωμα αποβαλλει περίσσεια ποσοτητα (ασε που ποτε δεν καταφερνει να απορροφησει ολη την ποσοτητα που περιεχουν τα χαπια).

Αλλες βιταμινες (ή Α π.χ.) δεν αποβάλλονται και για αυτο καμια πολυβιταμινη εγκυμοσυνης δεν την περιεχει. Εχουν βέβαια Ε και Κ που δεν αποβάλλονται, όμως δεν φαινεται να προκαλουν τερατογεννεσεις στο παιδι όπως η Α.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

christinelle , δεν μπορεις να φας ουτε τα φιλετα τυπου captain Ιglo?

 

Εχω φάει μια φορά 2 μπουκιές με το ζόρι πριν χρονια...σιγουρα ειναι λιγοτερο αηδιαστικά από τα ψάρια που στα φέρνουν ολόκληρα και βλέπεις τα ξεραμένα μάτια να σε κοιτάνε, μπρρρ! :shock:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να πειραζει να μην τρως καθολου ψαρι αφου τρως κρεας και δεν σου λειπουν προτεϊνες. τα καλα λιπαρα που λενε τα περνουμε και απο ξηρους καρπους και το ωμο ελαιολαδο οποτε μην αγχωνεσαι.

εμενα μου επιβαλλουν το ψαρι γιατι δεν τρωω κρεας. και παλι αν δεν ετρωγα και ψαρι θα μου βρισκαν κατι αλλο να τρωω.

μη σκας. :wink:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

ενα σχολιο για τις πολυβιταμινες- αν τρως σωστα δεν χρειαζονται. ο ενας γιατρος επειδη στον τεταρτο με ειδε αδυνατη και ειχα αναιμια μου ειπε οτι εκτος απο σιδηρο να παιρνω και μια πολυβιταμινη pregnancare αλλα ο καινουργιος γιατρος -αφου του ανελυσα τι τρωω μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητες. και το ασβεστιο αν πιω αρκετο γαλα ή φαω γιαουρτακι μια μερα να μην παιρνω το calcioral. αν παλι δεν φαω καθολου γαλατοκομικα τοτε να παιρνω. τι να πω;

οπως τα βλεπει ο καθε γιατρος.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...