Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλαστρο - εργασια / προς κυρια Αγλαϊα


drosoula

Recommended Posts

θελω να μαθω ποιο θηλαστρο ειναι καταλληλο να χρησιμοποιησω.

 

το μωρακι μου ειναι 3 μηνων και σε εναν μηνα θα παω στη δουλεια.

μεχρι στιγμης το θηλαζω αποκλειστκα, χωρις την παρεμβαση κανενος βοηθηματος (μπιμπερον, κ.λ.π.).

 

οι ωρες που θα λειπω εκτος σπιτιου, ειναι 8.30 με 16.00

 

θα ηθελα να μου προτεινετε:

α. ποιο θηλαστρο ειναι καταλληλο να χρησιμοποιησω για να συλλεγω το γαλα τις ωρες που θα λειπω,

β. καθε ποσες ωρες να κανω αντληση (αρκει εαν κανω μονο μια π.χ. γυρω στις 12.00?),

γ. ποσο χρονικο διαστημα θα διαρκει η καθε αντληση και

δ. πως να το συντηρω μεχρι να παω σπιτι.

 

Τις υπολοιπες ωρες του εικοσιτετραωρου θα θηλαζω το μωρακι κανονικα.

 

θα προτιμουσα να αγοραζα, αντι να ενοικιαζα καποιο θηλαστρο, ανεξαρτητου τιμης.

 

οταν θα ειμαι στο σπιτι, ποτε κρινετε ιδανικο να κανω καποιες αντλησεις, ωστε να συλλεγω επιπλεον γαλα, χρειαζεται να ξεκινησω απο τωρα?

 

και κατι τελευταιο.

 

πιστευετε οτι το γαλα που καταψυχεται, με αυτο που διατηρειται στην συντηρηση, εχεις τισ ιδιες θρεπτικες ουσιες ή χανει καποιο μερος τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν και απευθυνεσαι στην αγλαια ειπα να σου πω και τη δικη μου εμπειρια...στο δευτερο γιο μου βγηκα στη δουλεια οταν ηταν δυο μηνων και θηλαζα αποκλειστικα....μου ειχε πει μια μαια να παρω ηλεκτρικο θηλαστρο της medela για πιο γρηγορα με το χειροκινητο θα ταλαιπωριομουν και πηρα το πιο οικονομικο που βρηκα στην αγορα το μινι ηλεκτρικ...δουλευα 6μιση με δωδεκαμιση το πρωι και εκανα 2 αντλησεις που κρατουσαν γυρω στα εικοσι λεπτα η καθεμια(μια στις 8μιση και μια στις 10και μιση ...ειχα παρει μια ισοθερμικη τσαντα με παγοκυστη το γαλα το συλλεγα σε μπουκαλια και εμπαινε στο ψυγειο οταν σχολουσα τα εβαζα στην ισοθερμικη τσαντα για την ασφαλη μεταφορα τους στο σπιτι (μια μικρη μη φανταστεις)εννοειτε οτι αποστειρωνα μια φορα το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια το θηλαστρο οπου εμπαινε και ψυγειο μολις εφτανα στο χωρο εργασιας μου και μια ακομη φορα στη δουλεια παλι το θηλαστρο αφου θα το ξαναχρησιμοποιυσα(ειχα μια χοανη δεν ξερω αν θα ηταν πιο πρακτικο να ειχα δυο)....στο σπιτι εβγαζα αλλη μια φορα γαλα το βραδυ διοτι η γυναικα που μου τον προσεχε ελεγε οτι για 20-30 γραμμαρια δεν του φτανει και επεμεινε να του δωσει ξενο(για δικους της λογους)κι επειδη εγω δεν ηθελα εβγαζα αλλη μια φορα το μοιραζα σε δυο μπουκαλακια και το εβαζα καταψυξη αν της χρειστει να εχει....πιστευω οτι κανονικα δεν θα χρειαζοταν αυτο το εχτρα...μετα απο 3μιση μηνες αρχισα να κουραζομαι με τις τοσες αντλησεις και με πολυ δουλεια τον αυγουστο ...και οταν ο μικρος ηταν 6 μηνων υπηρξε μια μειωση στο γαλα μου δεν ειχα πια το κουραγιο να επιμεινω αλλο στο θηλασμο...και παραιτηθηκα.....ειναι πολυ δυσκολο να κανεις τοσες αντλησεις για τοσο χρονικο διαστημα και να εχεις και την πιεση του χρονου οταν φευγεις γι αυτο το διαλλειμμα και την πιεση οτι εχουμε πολυ δουλεια !!οταν καποιες φορες δεν εκανα 2 ανλτησεις λογω φορτου εργασιας το στηθος μου ηταν ετοιμο να εκραγει οταν εφτανα σπιτι.....

να πω οτι εγω εργαζομουν ως μαγειρισσα σε κουζινα και ειχα στη διαθεση μου ολα τα απαραιτητα οπως ψυγειο(για τη συντηρηση του γαλακτος) καταψυκτες(για την παγοκυστη) φουρνους ατμου για αποστειρωση(εκει αποστειρωνουμε και τον πελατων τα μπιμπερο οταν το ζητανε)...δε ξερω τον χωρο εργασιας σου αλλα τουλαχιστον ενα ψυγειο θα πρεπει να υπαρχει και τον αποστειρωτη θα τον εχεις μονιμα στη δουλεια φανταζομαι....!!!!!!!!να πω οτι δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη καμια φορα λεω οτι ισως να αντεχα λιγο ακομα αφου πανω που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες δεν θα χρειαζοταν τοσες αντλησεις....αλλα αυτο τελειωσε.... να ξερεις οτι δεν ειναι ευκολη διαδικασια και θελει υπομονη και επιμονη.....και βεβαια αποδοχη απο το χωρο εργασιας σου....γνωμη μου παντα...........ελπιζω καπως να βοηθησα..........

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

nexia,

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου, με βοηθησες αρκετα παραθετωντας την εμπειρια σου, αλλα με εκανες και παλι να σκεφτω, τις συνθηκες της εργασιας μου, μιας και δουλευω σε γραφειο και δεν υπαρχει καποιος χωρος που θα μπορουσα να χρησιμοποιω το θηλαστρο, παρα μονο εαν πηγαινω στο αυτοκινητο μου και παλι δεν ξερω εαν θα ειναι πρακτικο, αλλα σιγουρα θα το προσπαθησω γιατι θελω παρα πολυ να συνεχισω να δινω στο μωρακι μου το δικο μου γαλα.

 

Να σου ζησουν τα παιδακια σου.

Οποια αλλη κοπελα εχει την δικη της εμπειρια θα ηθελα πολυ να την διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα στη δουλειά σου χρειάζεσαι χώρο και χρόνο για 1 τουλάχιστον άντληση.

 

Από τη δική μου εμπειρία (έχω 3 αγόρια με ηλικίες 5,5 ετών, 4 ετών και 2μηνών) :

- Στο 1ο και 2ο παιδί γύρισα στη δουλειά γύρω στους 4μήνες (πήρα μαζεμένη τοκετού-λοχείας και κανονική άδεια). Στο 1ο μωρό χρησιμοποιούσα ηλεκτρικό θήλαστρο της NUK πολύ αργό και θορυβώδες αλλά δεν ήξερα τότε για τα κοινά απλά θήλαστρα.

-Στο 2ο πήρα χειροκίνητο chicco πάλι 1000φορές καλύτερο. Για το 3ο αγόρασα στο μαιευτήριο ένα χειροκίνητο της medela εξίσου εξαιρετικό όσο το χειροκίνητο chicco.

 

Στα πρακτικά τώρα:

 

Και για τα 2 παιδιά έβγαζα καθημερινά 1 δόση το πρωί πριν φύγω και 1 στη δουλειά στις 12 το μεσημέρι (Ωράριο μειωμένο 8-2). Τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα έβγαζα και έξτρα δόσεις (είχα πάρει δοχεία με καπάκια για κατάψυξη- καταψύκτη). Η κάθε μερίδα φρόντιζα να είαι 120-150ml (αν δεν το πετύχαινα με μια άντληση πρόσθετα μέχρι να πετύχει). Το σκεπτικό ήταν να υπάρχουν πάντα 2 γεύματα νωπά στο ψυγείο και κανα 2 στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης.

 

Εννοείται ότι κουβαλούσα ταπεράκι με τα σύνεργα (μπιμπερό-θήλαστρο) και τσαντάκι ισοθερμικό και ευτυχώς στη δουλειά υπήρχε δωμάτιο απομόνωσης και ψυγείο. Όχι τόση κατανόηση από τους συναδέλφους, αλλά δεν κόλλαγα σε αυτό. Για την αποστείρωση δεν ήμουν τόσο φανατική, τα έφερνα αποστειρωμένα από το σπίτι και τα ξέπλενα με καυτό νερό.

 

Η πολύ κούραση είναι μέχρι το 6μηνο. Μετά σταματάει ο αποκλειστικός θηλασμός, δε χρειάζεται τόσες μερίδες γιατί μπαίνουν ενδιάμεσα οι κρέμες και μετά η χορτόσουπα, το αλεσμένο κοτόπουλο, το βοδινό, το γιαούρτι. Γενικά είναι βασικό να παραμείνει ο θηλασμός πρωί-βράδυ και στο σπίτι όταν είσαι σπίτι μετά τα γεύματα (αντί για νερό). Όπως και να έχει τα πράγματα βελτιώνονται πολύ τότε δε χρειάζεται να βγάζεις έξτρα γάλα στη δουλειά.

 

Όπως και να έχει με αυτόν τον τρόπο θήλασα τα παιδιά τον 1ο 12μήνες και το 2ο 13. Μετά τα ξεκίνησα κανονικό πλήρες φρέσκο γάλα και όχι τροποποιημένα παιδικά που έχουν φοινικέλαια και ζάχαρα να είναι νόστιμα.

 

Για το 3ο ελπίζω να πάω στη δουλειά όσο το δυνατόν αργότερα να μη ξαναμπώ στη διαδικασία (θα δω αν υπάρχει τίποτα έξτρα λόγω 3τεκνίας). Αλλιώς θα γυρίσω υποχρεωτικά μέσα Μαρτίου 2011 όταν θα έχει κλείσει τους 5μήνες.

Με το ταπεράκι φυσικά....

 

Σου εύχομαι κουράγιο και καλή επιτυχία.

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

manoula 3,

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Έγω πήρα το pump in style της medela (για να αντλώ πιο γρήγορα) και θα προσπαθήσω να έχω στην κατάψυξη καμιά 20αριά σακουλάκια των 120 με 150 ml μέχρι να πάω στη δουλειά. Η κόρη μου τότε θα είναι ακριβώς 5 μηνών.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω αν θυμάσαι, τι ποσότητα περίπου έπιναν αυτές τις ώρες που έλειπες μέχρι τον 6ο μήνα και πόσο έπιναν μετά, αφ'ότου είχαν μπει στη διατροφή τους οι στερεές τροφές.

 

Επίσης, θυμάσαι εάν είχε μειωθεί η παραγωγή σου χρησιμοποιώντας το θήλαστρο και θηλάζοντας λιγότερες φορές μέσα στη μέρα; Όταν σταμάτησες να αντλείς στη δουλειά ένιωθες πρήξιμο;

 

Δεν ξέρω εάν εσύ είχες το παρακάτω πρόβλημα:

Έχω δοκιμάσει μόνο 2 φορές να της δώσω με μπιμπερό (το οποίο περιείχε 120 ml) και το δέχτηκε εύκολα, αλλά μόλις είπιε τα 100ml, μετά γκρίνιαζε και ήθελε να τη βάλω στο στήθος έστω και για 2-3 λεπτά.

 

Τον πρώτο γιο σου τον θήλασες κανά 2 μήνες κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης;

 

Θα ήθελα να μου πεις την εμπειρία σου και για τα παραπάνω.

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

manoula 3,

Ήθελα να σε ρωτήσω αν θυμάσαι, τι ποσότητα περίπου έπιναν αυτές τις ώρες που έλειπες μέχρι τον 6ο μήνα και πόσο έπιναν μετά, αφ'ότου είχαν μπει στη διατροφή τους οι στερεές τροφές.

 

Θυμάμαι ότι το μέγιστο που είχα αναγκαστεί να μαζέψω ήταν +180 στον 6ο (το μεγάλο γυάλινο μπιμπερό) και έβαζα 1 τέτοιο φρέσκο (υπήρχαν πάντα back up κατεψυγμένα).

 

Μετά από το τέλος του 6ου δεν ξαναέβγαλα στη δουλειά: και οι 2 είχαν 6 γεύματα τότε

-πρωϊ γάλα (θηλασμός)

-κατά τις 10 φρούτα αλεσμένα ή κρέμα εναλλάξ,

-μεσημέρι αλεσμένο είτε λαχανικά- κοτόπουλο-βοδινο- εναλλάξ με σειρά προσθήκης

-το απόγευμα κατά τις 5-6 αρχικά κρέμα και αργότερα γιαούρτι μωρουδιακό και εδώ έπαιζα με τις γεύσεις απλά διάλεγα οπωσδήποτε τα χωρίς χρωστικές,

-βράδυ θηλασμός πάλι (ο 2ος πάντα ήθελε να κοιμηθεί στο στήθος)

και όπως σου είπα και μεσημέρι και απόγευμα όταν ήμουν σπίτι τα έβαζα και ψιλοθήλαζαν (αντί για νερό) πιο πολύ για την αγκαλιά παρά γιατί το χρειαζόντουσαν.

 

Βέβαια ο 6ος δεν είναι έτσι από την αρχή, υπάρχει χρόνος προσαρμογής για την εισαγωγή της κάθε τροφής, οι κρέμες πάνε προοδευτικά με τελευταίες τα δημητριακά μετά τον 7ο, ακόμα και τα φρούτα και τα λαχανικά μπαίνουν ένα-ένα όπως και το κρέας με τελευταία εβδομάδα-εβδομάδα κάπου στον 8-9ο αυγό και τέλος 10ος το ψάρι.

 

Και θεωρώ ότι τα παιδάκια μου ήταν από τα βολικά, τα έτρωγαν όλα χωρίς προβλήματα και ήταν έτσι εύκολο.

 

Επίσης, θυμάσαι εάν είχε μειωθεί η παραγωγή σου χρησιμοποιώντας το θήλαστρο και θηλάζοντας λιγότερες φορές μέσα στη μέρα; Όταν σταμάτησες να αντλείς στη δουλειά ένιωθες πρήξιμο;

 

Ναι, αυτό συμβαίνει και είναι και λογικό αλλά γάλα θα έχεις συνέχεια όσο θηλάζει, μπορεί να μη θηλάζει τόσο συχνά αλλά ως μεγαλύτερο μωρό τα γεύματα είναι και μεγαλύτερα και ο θηλασμός καλύτερος και η παραγωγή παραμένει σταθερή καλύπτοντας τις ανάγκες.

 

Πρήξιμο και βάρος είχα στην αρχή -όχι παραπάνω από εβδομάδα - που άρχισα να παραλείπω αντλήσεις, μετά η παραγωγή προσαρμόστηκε στις ανάγκες των παιδιών.

Δεν ξέρω εάν εσύ είχες το παρακάτω πρόβλημα:

Έχω δοκιμάσει μόνο 2 φορές να της δώσω με μπιμπερό (το οποίο περιείχε 120 ml) και το δέχτηκε εύκολα, αλλά μόλις είπιε τα 100ml, μετά γκρίνιαζε και ήθελε να τη βάλω στο στήθος έστω και για 2-3 λεπτά.

 

Μπιμπερό δεν έδωσα εγώ τα είχα για τους άλλους όταν έλειπα.

Το ότι θέλει και στήθος μόνο καλό είναι.

 

Γενικά είναι κανόνας ακόμα και στη μεικτή διατροφή το μπιμπερό να το δίνει άλλος από τη μητέρα γιατί το μωρό έχει συνδέσει εσένα, τη μυρωδιά σου, τη φωνή σου με το θηλασμό και την αγκαλιά-τροφή.

Αν αρχίσεις να του δίνεις και εσύ μπιμπερό του προκαλείς σύγχυση.

 

Τον πρώτο γιο σου τον θήλασες κανά 2 μήνες κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης;

 

Ναι τα 2 παιδιά έχουν 18μήνες διαφορά ο μεγάλος ήταν 9,5 όταν έμεινα έγκυος, συνέχισα να τον θηλάζω μέχρι τους 12 αλλά μόνο πρωϊ- βράδυ. Ήδη από τον 8ο που είχε δοντάκια άρχισε να παίζει με τις θηλές και με πλήγωνε αραιά και που, πίστεψέ με πολλές μαμάδες αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν θηλασμό μετά από δαγκωνιές.

Ο 2ος έβγαλε δόντια 13μηνών!

 

Θα ήθελα να μου πεις την εμπειρία σου και για τα παραπάνω.

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες απόλυτα με τις απαντήσεις σου.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω άλλη απορία, άμα μου δημιουργηθεί κάποια θα επανέλθω.

 

Σίγουρα βοήθησες πάρα πολύ και πήρα πιο πολύ κουράγιο για να προσπαθήσω.

 

Βέβαια κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο απ'όλα θα ήταν να μπορούσαμε να μείνουμε στο σπίτι και να μεγαλώναμε εμείς τα παιδάκια μας, ιδίως σε περιπτώσεις όπως η δική σου που έχεις 3 παιδιά, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Τέλοσπαντων, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Να είναι γερά τα μωρά σου και καλότυχα.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά και να έχεις δυνάμεις και κουράγιο να μεγαλώσεις μωράκι σου. Θα συμφωνήσω απόλυτο για το εχθρικό περιβάλλον των εργαζόμενων μανάδων. Και ακόμα δεν έχεις δει τίποτα.

Υστερα παραπονιούνται για υπογεννητικότητα...

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

είναι προτιμοτερο το ηλεκρικό ή το χειροκινητο θήλαστρο και ποιας εταιρείας?

 

Δεν υπάρχει ένα θήλαστρο καλό για όλες τις περιπτώσεις. Πρέπει να πεις τι θες να κάνεις για να σου απαντήσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

manoula 3,

 

 

 

Έγω πήρα το pump in style της medela (για να αντλώ πιο γρήγορα) και θα προσπαθήσω να έχω στην κατάψυξη καμιά 20αριά σακουλάκια των 120 με 150 ml μέχρι να πάω στη δουλειά. Η κόρη μου τότε θα είναι ακριβώς 5 μηνών.

 

\.

 

για μη νοσοκομειακο θηλαστρο, ειναι νομιζω ενα απο τα καλυτερα.

κι εγω με αυτο γυρισα στη δουλεια στο πρωτο παιδι, αποδοτικο, διπλο, και διακρητικο..! εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενη και για τον καιρο που αντλουσα δεν ειδα καμια διαφορα - προς τα κατω- στην παραγωγη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρο θα είναι 4 μηνων, πρώτα ο Θεός, θα επιστρέψω στην εργασία μου....

αναρωτιέμαι λοιπον πιο θηλαστρο ειναι καλό, αντλεί γρήγορα, χωρίς πόνο και αποδοτικά.

Διαβάζω αυτό της medela που μπορώ να το βρω, διότι μενω επαρχία...και συγκεκριμένα Κρήτη.

Μου έχουν πει ότι το ηλεκτρικό πονάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρο θα είναι 4 μηνων, πρώτα ο Θεός, θα επιστρέψω στην εργασία μου....

αναρωτιέμαι λοιπον πιο θηλαστρο ειναι καλό, αντλεί γρήγορα, χωρίς πόνο και αποδοτικά.

Διαβάζω αυτό της medela που μπορώ να το βρω, διότι μενω επαρχία...και συγκεκριμένα Κρήτη.

Μου έχουν πει ότι το ηλεκτρικό πονάει πολύ.

γεια σου!

να σου ζησει!

αντλουσα αποκλειστικα για 17 μηνες ολα τα γευματα του γιου μου με το νοσοκομειακο θηλαστρο symphony.

θεωρω οτι το καλυτερο θηλαστρο για την περιπτωση σου ειναι αυτο:

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=2738

 

1)τελειωνεις σε 10' και απο τα 2 στηθη

2)μπορεις να το κανεις και στην τουαλετα 2 φορες.

3)παιρνει και μπαταριες,

 

ή το pump in style που ειπαν και τα κοριτσια,απλα ειναι πιο ακριβο.

 

 

πονανε ολα τα θηλαστρα,αλλα λιγο αλλα πολυ κι αυτο γιατι το στηθος εχει συνηθισει το μωρο κι οχι το θηλαστρο.γι'αυτο λοιπον θα βγαζεις 2-3 σταγονες στις θηλες σου πριν αντλησεις για να μην πονεσεις,σε 2 εβδομαδες το πολυ δε θα πονας καθολου πλεον.

αν υπαρχει διαθεσιμοτητα ψυγειου τοτε βαζεις εκει τα μπουκαλακια με το αντλημενο και μετα εχεις ηδη ενα ισοθερμικο τσαντακι με παγοκυστες και τα βαζεις εκει φευγοντας.

 

μενω κι εγω Ηρακλειο Κρητης,αν παρεις την εταιρεια σου το στελνουν οπου κι αν εισαι.

 

αν θες καποια βοηθεια ως προς τις αντλησεις μη διστασεις να μου στειλεις πμ.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρο θα είναι 4 μηνων, πρώτα ο Θεός, θα επιστρέψω στην εργασία μου....

αναρωτιέμαι λοιπον πιο θηλαστρο ειναι καλό, αντλεί γρήγορα, χωρίς πόνο και αποδοτικά.

Διαβάζω αυτό της medela που μπορώ να το βρω, διότι μενω επαρχία...και συγκεκριμένα Κρήτη.

Μου έχουν πει ότι το ηλεκτρικό πονάει πολύ.

 

Το symphony της medela είναι νοσοκομειακό, διπλής άντλησης (δηλ. αντλείς και από τα 2 στήθη ταυτόχρονα) και ενοικιάζεται με το μήνα (60€ τους 2 πρώτους μήνες και 40€ τους επόμενους). Η εταιρία στο στέλνει στο σπίτι σου με courier. Κάνει όλα αυτά που ζητάς. ΔΕΝ πονάει. Και βασικά μάλλον τα ακατάλληλα θήλαστρα πονάνε...

 

Θα μπορείς να αντλείς στη δουλειά; Αν ναι, το symphony έχει κάποιο βάρος και όγκο. Εγώ χρειάζομαι μια μεγάλη τσάντα για να το μεταφέρω μαζί με τα αντλητικά και το ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας.

 

Από άποψη απόδοσης (που σ' ενδιαφέρει αν μιλάμε για άντληση για πάνω από 1 γεύμα καθημερινά) τα νοσοκομειακά διπλής άντλησης είναι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αντλουσα αποκλειστικα για 17 μηνες ολα τα γευματα του γιου μου με το νοσοκομειακο θηλαστρο symphony.

Αξιοθαύμαστο διάστημα αποκλειστικής άντλησης! Μπράβο σου!!

 

θεωρω οτι το καλυτερο θηλαστρο για την περιπτωση σου ειναι αυτο:

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=2738

 

1)τελειωνεις σε 10' και απο τα 2 στηθη

2)μπορεις να το κανεις και στην τουαλετα 2-3 φορες.

3)παιρνει και μπαταριες,

 

ή το pump in style που ειπαν και τα κοριτσια,απλα ειναι πιο ακριβο.

Πράγματι το διπλής άντλησης είναι σημαντικό. Προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει κι άλλο μοντέλο της medela πιστεύω ότι δεν συγκρίνεται το symphony με κανένα άλλο. Μπορεί το μηνιαίο κόστος να ακούγεται πολύ, αλλά το να αντλείς καθημερινά 300-400 ml (για τις ώρες που λείπεις) δεν είναι λίγο..

 

 

πονανε ολα τα θηλαστρα,αλλα λιγο αλλα πολυ κι αυτο γιατι το στηθος εχει συνηθισει το μωρο κι οχι το θηλαστρο.γι'αυτο λοιπον θα βγαζεις 2-3 σταγονες στις θηλες σου πριν αντλησεις για να μην πονεσεις,σε 2 εβδομαδες το πολυ δε θα πονας καθολου πλεον.

Δεν είναι απαραίτητο να πονάνε όλα τα θήλαστρα. Κάποιες φορές πονάει η χοάνη που είναι μικρότερη για το δικό μας στήθος. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι υπάρχει μεγαλύτερο μέγεθος (κριτήριο είναι το αν η θηλή κινείται ελεύθερα μέσα στη χοάνη ή αν τρίβεται στα τοιχώματα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχοντας δοκιμάσει κι άλλο μοντέλο της medela πιστεύω ότι δεν συγκρίνεται το symphony με κανένα άλλο. Μπορεί το μηνιαίο κόστος να ακούγεται πολύ, αλλά το να αντλείς καθημερινά 300-400 ml (για τις ώρες που λείπεις) δεν είναι λίγο..

 

Δεν είναι απαραίτητο να πονάνε όλα τα θήλαστρα. Κάποιες φορές πονάει η χοάνη που είναι μικρότερη για το δικό μας στήθος. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι υπάρχει μεγαλύτερο μέγεθος (κριτήριο είναι το αν η θηλή κινείται ελεύθερα μέσα στη χοάνη ή αν τρίβεται στα τοιχώματα).

 

oντως δεν συγκρινεται το συμφονυ με κανενα αλλο,και ειχα δει την παραγωγη μου ηταν σε πολυ καλα επιπεδα.

ομως ειναι μανικι να παιρνεις καθε μερα ολα τα συμπραγκαλα+θηλαστρο+ψυγειακι,

εγω οταν ηθελα να παω καπου κι επαιρνα ολα αυτα βαριομουν απιστευτα....

 

δεν ημουν και τοσο ξεκαθαρη:σιγουρα το μεγεθος παιζει μεγαλο ρολο,ομως ολα τα μικρα θηλαστρα εκτος της μεντελα εμενα με πονουσαν,το μινι ελεκτρικ το ανεχομουν πιο πολυ στην αρχη,πονουσα πολυ λιγοτερο απο τα αλλα,επισης υπαρχει και ειδικη σιλικονη που την παιρνεις εξτρα και την τοποθετεις στην χοανη.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

σας χιλιοευχαριστώ κορίτσια!!!

Είμαι ακόμα στον 8ο μηνα κύησης και απλώς προσπαθώ να οργανωθώ καλύτερα.....

 

Maraki,

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να είναι υγιές κι αυτό κι εσύ.

 

Καλά κάνεις και το ψάχνεις από τώρα, αλλά μη βιαστείς εάν δεν εδραιωθεί η γαλουχία σου και εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα θηλάσεις.

 

Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που τα μωράκια δεν θήλασαν γιατί στα ιδιωτικά μαιευτήρια συνήθισαν το μπιμπερό που τους έδιναν οι μαίες με ξένο γάλα και μετά δεν μπορούσαν να πιάσουν τη θηλή.

 

Σίγουρα λοιπόν θα χρειαστεί ένα μήνα πριν πας στη δουλειά να έχεις πάρει κάποιο θήλαστρο για να δημιουργήσεις κάποια τράπεζα και για να κάνεις δοκιμές ώστε το μωρό να αρχίσει να συνηθίζει το μπιμπερό.

 

Και επίσης εάν υπάρξει ανάγκη να αφήσεις κάποια στιγμή το μωρό σε κάποιον άλλο.

 

Αυτό που έχω πάρει εγώ (το pump in style της medela) είναι διπλής άντλησης (και από τα 2 στήθη) και διπλής φάσης, δηλαδή μιμείται τον τρόπο που θηλάζει το μωρό, στην αρχή κάνει γρήγορες κινήσεις και μετά, εφόσον αρχίσει να ρέει το γάλα, συνεχίζει πιο αργά.

 

Μου παίρνει περίπου 10 με 15 λεπτά το πολύ να συλλέξω το γάλα, είναι εύχρηστο και μεταφέρεται πανεύκολα.

 

Με πόνεσε κάπως στην αρχή για 2-3 μέρες, αλλά μετά το συνήθισα. Ούτως ή άλλως και ο θηλασμός στην αρχή πονάει και ίσως πιο πολύ, άρα αυτό δεν είναι τίποτα.

 

Το Mini Electric plus απλά δεν έχει 2 φάσεις. Αλλά δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο γρήγορο.

 

Χειροκίνητο επίσης δεν έχω δοκιμάσει, αλλά σίγουρα θα είναι κουραστικό να πατάς συνέχεια με το χέρι μέχρι να μαζέψεις το γάλα.

 

Εγώ το πήρα πριν από ενάμισυ μήνα από το e-farmacy.gr 216 ευρώ, από 290 που το έδινε η αντιπροσωπεία και το λητώ. Τώρα το έχει 249. Είναι κάπως ακριβό, αλλά εάν σκοπεύεις να δώσεις στο μωρό σου μητρικό γάλα για πολύ καιρό, και αν πρόκειται να κάνεις και άλλο παιδάκι, αξίζει τον κόπο.

 

Ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου και σε εσένα.

 

Το μωράκι μου θηλάζει εδώ και 5 μήνες και νοιώθω ακόμα τόσο υπέροχα όσο την πρώτη μέρα που τη θυμάμαι και κλαίω από συγκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θήλαστρο που μπορεί να προμηθευτεί κανείς για προσωπική χρήση είναι το Lactaline της Ameda.

Είναι διπλής άντλησης, άρα ο χρόνος μειώνεται στο μισό.

Είναι το μόνο στην αγορά που ρυθμίζει ένταση άντλησης ΚΑΙ κύκλους,

κανένα άλλο δεν το κάνει αυτό, με αποτέλεσμα να πονάει η μαμά ή σε μερικές περιπτώσεις να μην αδειάζει το στήθος, επειδή οι κύκλοι δεν είναι ρυθμισμένοι σωστά.

Έχει ένα απίστευτα δυνατό και αχάλαστο μοτέρ με εγγύηση από την εταιρία για λειτουργία 400 ωρών.

Αυτό όμως που με έπεισε εμένα είναι οτι κατά την άντληση το γάλα δεν έρχεται σε επαφή με τον αέρα, με αποτέλεσμα να μην μεταφέρονται μικρόβια από τον αέρα στο γάλα, άρα λιγότεροι κολικοί, λιγότερη φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το ψάχνεις από τώρα, αλλά μη βιαστείς εάν δεν εδραιωθεί η γαλουχία σου

Μέχρι εδώ πολύ καλά τα λες...

 

και εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα θηλάσεις.

Αυτό τι το' θελες;

 

Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που τα μωράκια δεν θήλασαν γιατί στα ιδιωτικά μαιευτήρια συνήθισαν το μπιμπερό που τους έδιναν οι μαίες με ξένο γάλα και μετά δεν μπορούσαν να πιάσουν τη θηλή.

Προφανώς αυτό το βάζεις για να εξηγήσεις το παραπάνω. Έχεις δίκιο, πολλά μωρά παθαίνουν σύγχιση θηλής και είναι δύσκολο να πιάσουν το στήθος. Αυτό όμως είναι πρόβλημα που μπορεί να ξεπεραστεί, όπως και σχεδόν όλα τα προβλήματα στο θηλασμό. Μην αποθαρρύνουμε ειδικά τις μέλλουσες μαμάδες, με θέματα τα οποία κάποιες μαμάδες χρησιμοποίησαν ως δικαιολογία για να μην θηλάσουν ή γιατί κανείς δεν τους είπε ότι μπορούν να τα ξεπεράσουν...

 

Σίγουρα λοιπόν θα χρειαστεί ένα μήνα πριν πας στη δουλειά να έχεις πάρει κάποιο θήλαστρο για να δημιουργήσεις κάποια τράπεζα και για να κάνεις δοκιμές ώστε το μωρό να αρχίσει να συνηθίζει το μπιμπερό.

Δεν είναι απαραίτητο έτσι όπως το λες. Αυτό εξαρτάται από το πότε γυρνάει μια μαμά στη δουλειά. Αν γυρνάει στις 40 μέρες δεν μπορεί και δεν πρέπει να γίνει αυτό που λες.

Επίσης ενώ η τράπεζα γάλακτος είναι "αποκούμπι" δεν είναι πανάκεια. Μια μαμά μπορεί να γυρίσει στη δουλειά και χωρίς τράπεζα, βασιζόμενη μόνο στις ημερήσιες αντλήσεις και κάποιες έξτρα το σαββατοκύριακο.

 

 

Με πόνεσε κάπως στην αρχή για 2-3 μέρες, αλλά μετά το συνήθισα. Ούτως ή άλλως και ο θηλασμός στην αρχή πονάει και ίσως πιο πολύ, άρα αυτό δεν είναι τίποτα.

Ο θηλασμός κανονικά δεν πονάει. Αν πονάει συνήθως έχει να κάνει με κακή τοποθέτηση του μωρού. Επίσης το θήλαστρο δεν πρέπει να πονάει.

 

Εγώ το πήρα πριν από ενάμισυ μήνα από το e-farmacy.gr 216 ευρώ, από 290 που το έδινε η αντιπροσωπεία και το λητώ. Τώρα το έχει 249. Είναι κάπως ακριβό, αλλά εάν σκοπεύεις να δώσεις στο μωρό σου μητρικό γάλα για πολύ καιρό, και αν πρόκειται να κάνεις και άλλο παιδάκι, αξίζει τον κόπο.

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι μπροστά στο να μπορούμε να δίνουμε το δικό μας γάλα στα μωρά μας δεν θα πρέπει να σκεφτόμαστε το κόστος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να αγοράσουμε θήλαστρο. Υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης νοσοκομειακού, θήλαστρου που πραγματικά είναι τα καλύτερα.

 

Ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου και σε εσένα.

 

Το μωράκι μου θηλάζει εδώ και 5 μήνες και νοιώθω ακόμα τόσο υπέροχα όσο την πρώτη μέρα που τη θυμάμαι και κλαίω από συγκίνηση.

Συμφωνούμε απόλυτα και στα δύο ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μηνύματα "πλασαρίσματος" προϊόντων με εμπορικό κίνητρο δεν έχουν θέση στο παρόν forum. Όσες αναφέρουμε επώνυμα συγκεκριμένα θήλαστρα το κάνουμε από προσωπική εμπειρία και χωρίς κανένα συμφέρον.

 

Πράγματι, τα θήλαστρα της ameda συστήνονται ως εφάμιλλα της medela αλλά δεν νομίζω ότι αυτός είναι λόγος να παρεισφρύουν στο forum μηνύματα από "μανούλες" για την προώθησή τους....

 

Το καλύτερο θήλαστρο που μπορεί να

προμηθευτεί κανείς για προσωπική χρήση είναι το Lactaline της Ameda.

Είναι διπλής άντλησης, άρα ο χρόνος μειώνεται στο μισό.

Είναι το μόνο στην αγορά που ρυθμίζει ένταση άντλησης ΚΑΙ κύκλους,

κανένα άλλο δεν το κάνει αυτό, με αποτέλεσμα να πονάει η μαμά ή σε μερικές περιπτώσεις να μην αδειάζει το στήθος, επειδή οι κύκλοι δεν είναι ρυθμισμένοι σωστά.

Έχει ένα απίστευτα δυνατό και αχάλαστο μοτέρ με εγγύηση από την εταιρία για λειτουργία 400 ωρών.

Αυτό όμως που με έπεισε εμένα είναι οτι κατά την άντληση το γάλα δεν έρχεται σε επαφή με τον αέρα, με αποτέλεσμα να μην μεταφέρονται μικρόβια από τον αέρα στο γάλα, άρα λιγότεροι κολικοί, λιγότερη φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι εδώ πολύ καλά τα λες...

 

 

Αυτό τι το' θελες;

 

 

"και εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα θηλάσεις. "

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποια μανούλα δεν τα καταφέρνει να θηλάσει το μωρό της. Οι πιο πολλές θέλουν πάρα πολύ, αλλά κάποιες συγκυρίες τις αναγκάζουν να μην τα καταφέρουν.

 

Προφανώς αυτό το βάζεις για να εξηγήσεις το παραπάνω. Έχεις δίκιο, πολλά μωρά παθαίνουν σύγχιση θηλής και είναι δύσκολο να πιάσουν το στήθος. Αυτό όμως είναι πρόβλημα που μπορεί να ξεπεραστεί, όπως και σχεδόν όλα τα προβλήματα στο θηλασμό. Μην αποθαρρύνουμε ειδικά τις μέλλουσες μαμάδες, με θέματα τα οποία κάποιες μαμάδες χρησιμοποίησαν ως δικαιολογία για να μην θηλάσουν ή γιατί κανείς δεν τους είπε ότι μπορούν να τα ξεπεράσουν...

 

 

 

Δεν αποθαρρύνω, ίσα ίσα τα λέω για να τις κάνω να το ψάξουν λίγο περισσότερο.

 

Δεν είναι απαραίτητο έτσι όπως το λες. Αυτό εξαρτάται από το πότε γυρνάει μια μαμά στη δουλειά. Αν γυρνάει στις 40 μέρες δεν μπορεί και δεν πρέπει να γίνει αυτό που λες.

 

 

Μα το maraki10 είπε σε προηγούμενο μήνυμα ότι θα επιστρέψει στη δουλειά όταν θα είναι το μωρό της 4 μηνών. Σε αυτή την περίπτωση απαντάω.

 

Επίσης ενώ η τράπεζα γάλακτος είναι "αποκούμπι" δεν είναι πανάκεια. Μια μαμά μπορεί να γυρίσει στη δουλειά και χωρίς τράπεζα, βασιζόμενη μόνο στις ημερήσιες αντλήσεις και κάποιες έξτρα το σαββατοκύριακο.

 

 

 

Εγώ πιστεύω ότι η τράπεζα θα την ξαλαφρώσει εάν κάποια στιγμή δεν τα καταφέρει να αντλήσει. Σίγουρα δεν είναι απαραίτητη, αλλά όπως λες και χωρίς εκείνη δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο.

Ό,τι μπορούμε να κάνουμε για να μην έχουμε κάποια δικαιολογία ότι δεν τα καταφέραμε.

 

Ο θηλασμός κανονικά δεν πονάει. Αν πονάει συνήθως έχει να κάνει με κακή τοποθέτηση του μωρού. Επίσης το θήλαστρο δεν πρέπει να πονάει.

 

 

 

Μπορεί και αυτό. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα εξοικείωσης του στήθους στην κάθε περίπτωση.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι μπροστά στο να μπορούμε να δίνουμε το δικό μας γάλα στα μωρά μας δεν θα πρέπει να σκεφτόμαστε το κόστος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να αγοράσουμε θήλαστρο. Υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης νοσοκομειακού, θήλαστρου που πραγματικά είναι τα καλύτερα.

 

Εγώ μίλησα για την δική μου εμπειρία και ότι είμαι ικανοποιημένη από αυτό που έχω, χωρίς να λέω ότι είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

"και εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα θηλάσεις. "

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποια μανούλα δεν τα καταφέρνει να θηλάσει το μωρό της. Οι πιο πολλές θέλουν πάρα πολύ, αλλά κάποιες συγκυρίες τις αναγκάζουν να μην τα καταφέρουν.

 

Δεν αποθαρρύνω, ίσα ίσα τα λέω για να τις κάνω να το ψάξουν λίγο περισσότερο.

 

Το forum αυτό και γενικά οι κουβέντες όλων μας έχουν ως στόχο να ενημερώσουν τις μέλλουσες μαμάδες και τις ήδη μαμάδες για το πώς να υπερβούν τα προβλήματα και πώς να μην θεωρήσουν προβλήματα εκείνα που εσκεμμένα παρουσιάζουν ως τέτοια τα μαιευτήρια και όσοι έχουν συμφέροντα από τη μη διάδοση του θηλασμού. Με βάση αυτά αλλά και σύμφωνα με τα όσα λες τώρα, η φράση σου

"και εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα θηλάσεις " θεωρώ ότι ήταν ατυχής :wink:

 

 

Μα το maraki10 είπε σε προηγούμενο μήνυμα ότι θα επιστρέψει στη δουλειά όταν θα είναι το μωρό της 4 μηνών. Σε αυτή την περίπτωση απαντάω.

Σ' αυτό έχεις δίκιο αλλά θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι τα μηνύματά μας διαβάζονται κι από άλλους. Άρα δεν μπορεί να λέμε σαν να είναι κανόνας ότι 1 μήνα πριν παίρνουμε θήλαστρο, κάνουμε τράπεζα και πρόβες απουσίας. Δεν είναι λάθος αυτό που λες, απλά δεν είναι κανόνας. Ακόμα και το ότι θα είναι 4 μηνών το μωρό της maraki10 όταν γυρίσει στη δουλειά δεν σημαίνει ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να έχει τράπεζα γιατί π.χ. δεν λέει πόσες ώρες και πόσες μέρες θα λείπει. Επίσης οι πρόβες απουσίας είναι κάτι που προτείνεται συνήθως όταν ένα μωρό δεν έχει πάρει ποτέ μπιμπερό (ούτε με μητρικό). Η maraki10 δεν διευκρινίζει.

 

Εγώ πιστεύω ότι η τράπεζα θα την ξαλαφρώσει εάν κάποια στιγμή δεν τα καταφέρει να αντλήσει. Σίγουρα δεν είναι απαραίτητη, αλλά όπως λες και χωρίς εκείνη δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο.

Ό,τι μπορούμε να κάνουμε για να μην έχουμε κάποια δικαιολογία ότι δεν τα καταφέραμε.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά.

 

 

Εγώ μίλησα για την δική μου εμπειρία και ότι είμαι ικανοποιημένη από αυτό που έχω, χωρίς να λέω ότι είναι το καλύτερο.

Και πολύ καλά έκανες. Η εμπειρία της κάθε μιας μας είναι πολύτιμη. Από αυτές μαθαίνουμε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...