Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποθηλασμός + αλλεργία


Recommended Posts

καλησπέρα!! ονομαζομαι κορνηλία κ έχω μια κορούλα 22 μηνών....

 

η κορούλα μου λοιπόν θήλαζε απο την πρώτη μέρα που γεννήθηκε(αποκλειστικός θηλασμός)!!! όλα ήταν τέλεια... έτρωγε πολύ καλά , κοιμότανε 12 ώρες σερι... έπαιρνε βάρος κανονικά μέχρι που ήρθε η ώρα να της δώσω την πρωτη κρεμούλα...ρυζάλευρο!!! Έβγαλε εξάνθημα στο μαγουλάκι της κ πίσω στο σβέρκο κ ολο ξυνότανε...της δώσαμε Fenistil σιροπάκι κ τότε έμαθα ότι έχει άλλεργία το μωρό στο αγελαδινό γάλα κ ότι θα έπρεπε κ εγώ να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά , μοσχάρι...(για μένα δεν με νοιάζει).... Από τότε θηλάζουμε ακόμη (στην ουσία το μωρό μεγάλωσε μόνο απο το γάλα μου.. γιατι έτρωγε ελάχιστα) μόνο το βράδυ κ καμμια φορά κ το πρωί.... Είναι υγιέστατη , ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ , τρώει τώρα πολύ καλά κ σιγα σιγα θα κάνουμε πρόκληση πάλι να δουμε αν της έφυγε η αλλεργία....

Θέλω (μάλλον το εύχομαι) να σταματήσουμε τον θηλασμό φυσικά χωρίς φάρμακα κ χωρίς κλάματα....

Το μωρό καταλαβαίνει ότι θα σταματήσουμε τον θηλασμό ... το έχουμε συζητήσει πολλές φορές (ήδη το μεσημεριανό το γάλα το σταμάτησε μόλις της είπα κάποια πραγματα.. χωρίς γκρίνια....)

Το υποαλλεργικό το γάλα πάντως είναι απαίσιο.... δεν νομίζετε????

 

Για να δούμε τι θα γίνει----------------

 

Έχει κάποια απο εσας παρόμοια εμπειρία?????? δηλ. να θηλάζει τόσο καιρό κ να έχει το μωρό αλλεργία????????????

 

Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι γράψτε μου

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν απαντώ στο ερώτημά σου με τα παρακάτω, αλλά ξέρω ότι οι αλλεργίες μπορεί να συνεχιστούν μέχρι και τα 5...

επίσης δεν χρειάζεται να της δίνεις αγελαδινό , μπορείς να της δίνεις κατσικίσιο (φρέσκο)...σε ό,τι αφορά το 'κρυμμένο' αγελαδινο(σε μπισκότα, αλμυρες τροφές κτλ), πίστεψέ με, καλυτερα για εκείνη να το αποφεύγει μια ζωή, πιο υγιής θα είναι...: http://nomilk.com/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου

 

ο γιος μοου ειναι ακριβως ιδια περιπτωση με τη δικια σου , απο την πρωτη κρεμα φανηκε αλλα δεν το καταλαβαμε γιατι δεν την αγγιξε οποτε θεωρησαμε οτι απλα δεν του αρεσε.Το καταλαβαμε στους 7 μηνες και μετα απο πολλες περιπετειες λογω λανθασμενων συμβουλων εκοψα τα γαλακτοκομικα 3 μηνες μετα τη διαγνωση.

 

Θηλαζει ακομα και ειναι 2χρκαι 8 μηνων αλλα η αλλεργια εχει υποχωρησει (τρωει τυρι, κρεμες που του φτιαχνω εγω και αλλα τεχνασματα για να παιρνει επιπλεον γαλα)Ο θηλασμος τον βοηθησε να ξεπερασει την αλλεργια και το ασθμα που φαινοταν οτι θα ακολουθουσε (ειναι αναμενομενο σε παιδακια με αλλεργια στο γαλα).Μερικες φορες πινει και γαλα με νεςκουηκ αλλα δεν τρελλαινεται και δε νομιζω οτι θα του αρεσει ποτε

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορνιλία τι έγινε τελικά με το παιδάκι σου...

αν θέλεις πες μας την πορεία σου κ πως τα πάει το παιδί γιατί είμαι αντίστοιχη περίπτωση κ με ενδιαφέρει πολύ΄..........

Ναι Κλειώ.. τα έχω κόψει από τότε που το μωρό ήταν 2 μηνών κ ειχε εμφανίσει αίμα στα κακά... Τώρα κάνω μερικές ατασθαλίες...

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κοριτσια εμενα η κορη μου ειναι τωρα 26 μηνων και ακομα θηλαζουμε...ειχαμε αιμα στα κακα απο 48 ημερων και με αποχη ορισμενων τροφων κυριως γαλακτοκομικων σταματησε.οσο μεγαλωνε οταν κατι την πειραζε εκδηλωνοταν με μεγαλη δυσκοιλιοτητα αλλα απο οταν ξεκινησαμε τα γαλακτοκομικα 18 μηνων εβγαλε εκζεματα και ξεκινησαμε και οι 2 μας παλι αποχη.εν τω μεταξυ τωρα πλεον λογω του οτι συνεχιζει να βγαζει παρολη τη νηστεια η αλλεργιολογος μας ειπε οτι μπορει να την πειραζουν το περιβαλλον το απορρυπαντικο και διαφορα.Σε καποια στιγμη ηθελα να αποθηλασω γιατι ειχα κουραστει με τη νηστεια αλλα η μαρινα μου δεν το δεχοταν με τιποτα ισα ισα που ξεκινησε να θηλαζει πιο πολυ.τι θα μπορουσα να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...