Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας. Ειναι τώρα 3εβδομάδες ισως και λίγο παραπάνω που έκοψα τον θηλασμό. Με την βοήθειά σας αποφάσισα να αποθηλάσω φυσικά (δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτός οτρόπος , ευτυχώς που υπάρχει αυτό το φορουμ να ξεστραβωνόμαστε). Εχω όμως απορίες . Μπορείτε να με βοηθήσετε και σε αυτό ?

Πότε πρέπει να παω στον γυναικολόγο μου? Τι θα μου κάνει όταν πάω? Μπορώ να του ζητήσω να κάνω μαστογραφία (φοβάμαι πολύ... μηπως μου έχει μείνει τίποτα μέσα στο στήθος μου ). Πάτησα πριν λίγο το στήθος μου και βγάζει ακόμα σταγόνες , μέχρι πότε θα βγάζει?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Περιμένω πάντα με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας! Σας φιλώ γλυκά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προχτες ειχα παει στο νοσοκομιο και ρωτησα για την μαστογραφια (ειμαι 40 οποτε πρεπει να κανω) και μου ειπαν τουλαχιστον 3 μηνες μετα το τελος του θηλασμου.

Οταν σταματησα το πρωτο μωρο ειχα παει μετα απο 3-4 μηνες για υπερηχο (ετυχρε και ειχα κλεισει ραντευου σε μαστολογο). Στο γιατρο γιατι πρεπει να πας ακριβως? Εγω τον ειχα συναντησει τυχαια την προηγουμενη βδομαδα και δεν μου ειπε οτι πρεπει ντε και καλα να με δει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 28...... λες να μην μου επιτρέπεται να κάνω μαστογραφία? Στον γιατρό θέλω να πάω περισσότερο γιατί είμαι ανασφαλής και φοβιτσιάρικο άτομο (με το τόσα που ακούω φοβάμαι πολύ). Αλήθεια το γάλα πότε σου σταμάτησε τελείως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανουν σε τοσο μικρες ηλικιες αν δεν υπαρχει λογος δηλ. ιστορικο ή αν πιανεις κατι -αποψη μου παντα.

Πηγαινε στον γιατρο σου αμα θελεις αλλα μπορει να υπαρχουν ακομη υπολειματα απο γαλα και να ειναι διαφορετικο το στηθος στην ψηλαφιση. Εγω οπως σου ειπα εχω παραπεμπτικο ηδη. Ο γιατρος μου μου ειχε πει τουλαχιστον ενα μηνα μετα το τελος του θηλασμου. Τωρα στο ειδικο τμημα μου ειπαν να περιμενω τουλαχιστον 3 μηνες. Βασικα το στηθος ειναι πολυ ευαισθητο και η μαστογραφια μπορει να ειναι επιπονη.

Μπορεις να παρεις σε ενα κεντρο που κανει μαστογραφιες και να ρωτησεις ποτε πρεπει να κανεις και αν πρεπει να κανεις. Νομιζω ομως οτι ο υπερηχος ειναι καλυτερος για την ηλικια σου. Δεν ειμαι γιατρος βεβαια. Παντως εγω οταν αποθηλασα το πρωτο ημουν 38 και δεν εκανα μαστογραφια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία μου γεια!!!!;)

 

εμένα ο γιατρός μου ειπε οτι την επόμενη φορά που θα πάω(ακόμα δεν αξιώθηκα), είχα πάει πριν κανα 2μηνο....

 

επειδή κ γω θήλασα, λίγο μεν αλλά θήλασα, θα μου κάνει υπέρηχο στήθους!(έτσι μου το πε)

 

οπότε ούτε μαστογραφία ειναι κ μπορεις να δεις τι γίνετε κ γω αυτό θα κάνω μετα το πάσχα που θα πάω, 29 ειμαι!

 

ρώτα τον......

 

φιλια:P

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εμενα ο μπεμπακος οπως βλέπεις τώρα κοντεύει στον 5ο μήνα ,

ειχα πάει μια στις 10 μέρες, μία στις 50 κ ήταν να ξανάπω στους δύο μήνες και....!!

 

αλλα όπως σου είπα ακομα δεν αξιώθηκα ....σταγονίτσες γαλάτακι ειχα για καιρό κ μεχρι 3ο μήνα κ μη σου πω ότι ακομα καμια φορά άμα πατήσω το στηθος βγάζω !

 

βρε ...μην αγχώνεσαι...η κοπέλα που δουλέυει στο γιατρο μου που ειναι κ μαια , επειδη αγχώθηκα να κλεισω ραντεβού μου είπε ότι άλλες γεννάνε κ ξαναπατάνε στην επόμενη εγκυμοσύνη

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

:) α τόσο καλά! Μωρέ φοβάμαι πολύ με το στήθος......... καταλαβαίνεις τι εννοώ. Το μόνο ιστορικό στην οικογένεια που υπάρχει είναι η μητέρα του πατέρα μου που ανακάλυψε στο τέλος της ζωής της ότι είχε την παλιαρώστια βέβαια δεν πέθανε απο αυτό
Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις κ αγχώνεσαι με το στήθος, όλες οι γυναίκες πρέπει να προσέχουμε!!!!!

εγω δεν εχω ιστορικό καθόλου αλλα θέλω να προσέχω....

απλά μωρέ όπως είπαν κ οι αλλες κοπέλες είσαι κ συ μικρή για μαστογραφία!

 

ανεφέρε πάντως στο γιατρό σου για τον υπέρηχο στήθους ...όπως ο υπέρυχος ο κλασσικος βλέπει τα παντα γυναικολογικα έτσι θα δει κ το στηθος!!!!!

 

καλό ειναι να προσέχεις κ να αγχώνεσαι(στο χαλάρο πάντα, όχι βρε χαζούλα πανικός), ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑΑ...!!!!με τον να φοβάσαι όλη την ωρα δε καταφέρνεις τίποτα!

 

φιλικά πάντα......:-D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμη και μετά απο 3 μήνες αν πατούσα το στήθος μου, έβγαινε σταγονίτσα. Είναι φυσιολογικό απ'όσο γνωρίζω.

Μαστογραφία, όντως κι εγώ είχα πάει στο Νοσοκομείο να κάνω (έτσι να την έχω για "αρχείο" προληπτικά) και δεν μου επέτρεψαν επειδή ήμουν μικρότερη των 40 ετών. Αντ'αυτού μου έκαναν υπέρηχο στήθους.

3 βδομάδες είναι πολύ πολύ νωρίς πιστεύω. Πάρε και τον γυναικολόγο σου και ρώτησε τον για να ησυχάσεις. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...