Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που κάνατε εξωσωματική;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 361
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό μήνα σε όλους! Εγώ κορίτσια έκανα την εξωσωματική μου στη Θεσσαλονίκη στο Embryolab, με γυναικολόγο τον Νίκο Χριστοφορίδη και εμβρυολόγο την Αλεξία Χατζηπαρασίδου. Απίστευτοι επιστήμονες και πάνω απ' όλα άνθρωποι και οι δύο και ιδιαίτερα ο Νίκος Χριστοφορίδης. Εμένα προσωπικά η εξωσωματική σαν διαδικασία δεν με κούρασε καθόλου και την συστήνω ανεπιφύλακτα! Με βοήθησε πάρα πολύ η μονάδα από την αρχή και όσον αφορά την επιτροπή εξωσωματικής του ΙΚΑ και την απόκτηση των φαρμάκων. Στη συνέχεια έγιναν όλα στη μονάδα. Την δεύτερη-τρίτη μέρα της περιόδου έγιναν όλες οι απαραίτητες αιματολογικές, ορμονικές και καλλιέργειες κολπικών υγρών για εμένα τα αποτελέσματα των οποίων μου καθόρισαν τις ημερίσιες μονάδες puregon που έπρεπε να πάρω, ενώ για τον σύζυγό μου έγινε ένα σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια. Οι ενέσεις ξεκίνησαν την τρίτη μέρα της περιόδου μου, οι οποίες γίνοντα στην κοιλιά και μου τις έκανε ο αντρούλης μου, δεν πονάνε καθόλου!!! Από την 6η μέρα άρχισαν οι επισκέψεις που περιλάμβαναν κολπικό υπέρυχο για μέτρημα του ενδομητρίου και παρακολούθηση των ωοθηλακίων, καθώς και αιματολογικές για την οιστραδιόλη (Ε2), μετά τον πρώτο υπέρηχο μου αύξησαν λίγο τις μονάδες και όλα καλά! Όταν τα ωοθηλάκια έφτασαν τα 17 με 18 χιλ. προγραμματίστηκε η ωοληψία, η οποία σαν διαδικασία είναι ανώδυνη! Έφτασα στη μονάδα την καθορισμένη ώρα εντελώς νηστική από το προηγούμενο βράδυ, μου έκαναν μία ελαφριά νάρκωση-μέθη, εγώ όμως κοιμήθηκα κανονικά, και όταν ξύπνησα είχαν τελειώσει όλα. Με άφησαν να αναπαυθώ για περίπου 40 λεπτά και μετά σπίτι, είχα πολύ ελαφριά πονάκια όπως όταν έχεις ωορηξία και ελάχιστο ροζ αίμα στο σκούπισμα περισσότερο παρά στο σερβιετάκι και μας ενημέρωσαν για το πλήθος και την ποιότητα των ωαρίων ενώ ο σύζυγός μου έδωσε σπέρμα. Την επόμενη ημέρα μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν πόσα από τα ωάριά μας γονιμοποιήθηκαν, την μεθ' επόμενη μέρα μας ενημέρωσαν για την πορεία της διάσπασης τους και αν όλα πάνε καλά και μας έκλεισαν ραντεβού για την επομένη μέρα, την τρίτη μετά την ωοληψία για την εμβρυομεταφορά.... Η εμβρυομεταφορά ήταν σαν απλώς να ξάπλωσα στην περιβόητη αυτή γυναικολογική καρέκλα... και να σηκώθηκα... δεν κατάλαβα τίποτα....ένιωσα όμως μια απίστευτη συγκίνηση σε σημείο να δακρύσω στο δωμάτιο ανάπαυσης της μονάδας.... έκανα το σταυρό μου, την προσευχή μου και σε μισή ωρίτσα μετά επέστρεψα στο σπίτι μου με τα δύο εμβρυάκια μου στην κοιλιά!!!! Αυτό συνέβει στις 25 Φεβρουαρίου, σήμερα 4 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά είμαι σε μία κατάσταση καναπέ-κρεββάτι και αντίστροφα και περιμένω την Δευτέρα 8 Μαρτίου να κάνω την χοριακή για να δούμε αν πέτυχε η θεραπεία μας....αυτό που με δυσκόλεψε σε όλη τη διαδικασία είναι το πρήξιμο από τις ορμόνες, τρελλό πρήξιμο!!!!!, και η ξάπλα από την εμβρυομεταφορά και μετά.... δεν είμαι και συνηθισμένη βλέπετε, είμαι λίγο εργασιομανής.... η αιτία που προχωρήσαμε σε εξωσωματική είναι τα 3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών, εν μέσω διαφόρων εξετάσεων, λαπαροσκόπησης, σαλπιγγογραφίας, σπερματέγχυσης, ήπιας ενδομητρίωσης κ.α. με τελική γνωμάτευση ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ!!! Αυτά κορίτσια και ελπίζω να σας βοήθησα, ότι άλλο χρειαστείτε στην διάθεσή σας και εύχομαι την Δευτέρα να είμαι σε θέση να σας πω και τα ευχαριστά και να κλείσει αυτός ο κύκλος με το θαύμα που περιμένουμε!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους! Εγώ κορίτσια έκανα την εξωσωματική μου στη Θεσσαλονίκη στο Embryolab, με γυναικολόγο τον Νίκο Χριστοφορίδη και εμβρυολόγο την Αλεξία Χατζηπαρασίδου. Απίστευτοι επιστήμονες και πάνω απ' όλα άνθρωποι και οι δύο και ιδιαίτερα ο Νίκος Χριστοφορίδης. Εμένα προσωπικά η εξωσωματική σαν διαδικασία δεν με κούρασε καθόλου και την συστήνω ανεπιφύλακτα! Με βοήθησε πάρα πολύ η μονάδα από την αρχή και όσον αφορά την επιτροπή εξωσωματικής του ΙΚΑ και την απόκτηση των φαρμάκων. Στη συνέχεια έγιναν όλα στη μονάδα. Την δεύτερη-τρίτη μέρα της περιόδου έγιναν όλες οι απαραίτητες αιματολογικές, ορμονικές και καλλιέργειες κολπικών υγρών για εμένα τα αποτελέσματα των οποίων μου καθόρισαν τις ημερίσιες μονάδες puregon που έπρεπε να πάρω, ενώ για τον σύζυγό μου έγινε ένα σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια. Οι ενέσεις ξεκίνησαν την τρίτη μέρα της περιόδου μου, οι οποίες γίνοντα στην κοιλιά και μου τις έκανε ο αντρούλης μου, δεν πονάνε καθόλου!!! Από την 6η μέρα άρχισαν οι επισκέψεις που περιλάμβαναν κολπικό υπέρυχο για μέτρημα του ενδομητρίου και παρακολούθηση των ωοθηλακίων, καθώς και αιματολογικές για την οιστραδιόλη (Ε2), μετά τον πρώτο υπέρηχο μου αύξησαν λίγο τις μονάδες και όλα καλά! Όταν τα ωοθηλάκια έφτασαν τα 17 με 18 χιλ. προγραμματίστηκε η ωοληψία, η οποία σαν διαδικασία είναι ανώδυνη! Έφτασα στη μονάδα την καθορισμένη ώρα εντελώς νηστική από το προηγούμενο βράδυ, μου έκαναν μία ελαφριά νάρκωση-μέθη, εγώ όμως κοιμήθηκα κανονικά, και όταν ξύπνησα είχαν τελειώσει όλα. Με άφησαν να αναπαυθώ για περίπου 40 λεπτά και μετά σπίτι, είχα πολύ ελαφριά πονάκια όπως όταν έχεις ωορηξία και ελάχιστο ροζ αίμα στο σκούπισμα περισσότερο παρά στο σερβιετάκι και μας ενημέρωσαν για το πλήθος και την ποιότητα των ωαρίων ενώ ο σύζυγός μου έδωσε σπέρμα. Την επόμενη ημέρα μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν πόσα από τα ωάριά μας γονιμοποιήθηκαν, την μεθ' επόμενη μέρα μας ενημέρωσαν για την πορεία της διάσπασης τους και αν όλα πάνε καλά και μας έκλεισαν ραντεβού για την επομένη μέρα, την τρίτη μετά την ωοληψία για την εμβρυομεταφορά.... Η εμβρυομεταφορά ήταν σαν απλώς να ξάπλωσα στην περιβόητη αυτή γυναικολογική καρέκλα... και να σηκώθηκα... δεν κατάλαβα τίποτα....ένιωσα όμως μια απίστευτη συγκίνηση σε σημείο να δακρύσω στο δωμάτιο ανάπαυσης της μονάδας.... έκανα το σταυρό μου, την προσευχή μου και σε μισή ωρίτσα μετά επέστρεψα στο σπίτι μου με τα δύο εμβρυάκια μου στην κοιλιά!!!! Αυτό συνέβει στις 25 Φεβρουαρίου, σήμερα 4 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά είμαι σε μία κατάσταση καναπέ-κρεββάτι και αντίστροφα και περιμένω την Δευτέρα 8 Μαρτίου να κάνω την χοριακή για να δούμε αν πέτυχε η θεραπεία μας....αυτό που με δυσκόλεψε σε όλη τη διαδικασία είναι το πρήξιμο από τις ορμόνες, τρελλό πρήξιμο!!!!!, και η ξάπλα από την εμβρυομεταφορά και μετά.... δεν είμαι και συνηθισμένη βλέπετε, είμαι λίγο εργασιομανής.... η αιτία που προχωρήσαμε σε εξωσωματική είναι τα 3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών, εν μέσω διαφόρων εξετάσεων, λαπαροσκόπησης, σαλπιγγογραφίας, σπερματέγχυσης, ήπιας ενδομητρίωσης κ.α. με τελική γνωμάτευση ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ!!! Αυτά κορίτσια και ελπίζω να σας βοήθησα, ότι άλλο χρειαστείτε στην διάθεσή σας και εύχομαι την Δευτέρα να είμαι σε θέση να σας πω και τα ευχαριστά και να κλείσει αυτός ο κύκλος με το θαύμα που περιμένουμε!!!

 

 

σ' ευχαριστώ πολύ Μαργαρίτα, καλή επιτυχία μακάρι να έχουν πιάσει και τα δυο και να κάνετε διδυμάκια, υγιή και τυχερά.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ιασω ,1η προσφατη αποτυχημενη.τα πραγματα απο νορμαλ ως καλα.σκεφτομαι εκει παλι για την δευτερη αλλα με απασχολει η πρωτη αποτυχια μεσω της εν λογω κλινικης:confused:

επισης μια αποτυχημενη σπερματεγχυση στο εμβυο-κ.γατος=νορμαλ ,με μεγαλο αρνητικο την πολυκοσμια και την κακη εξυπηρετηση και ασυνενοησια στην γραματεια τους.με λιγα λογια για εμβυο πρεπει να διαθετεις γαιδουρινη υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαργαρώ πολύ κατατοπιστική....καλλιρροίτσα δεν πας και συ στο ίδιο εκει στη Θεσσαλονίκη!!

μαργαρώ θα περιμένουμε νέα!!!!!!διδυμάκια μαργαρώ μου ευχομαι!!!!

αν καποια ξερει τον Τσιριγώτη ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

μαργαρώ πολύ κατατοπιστική....καλλιρροίτσα δεν πας και συ στο ίδιο εκει στη Θεσσαλονίκη!!

μαργαρώ θα περιμένουμε νέα!!!!!!διδυμάκια μαργαρώ μου ευχομαι!!!!

αν καποια ξερει τον Τσιριγώτη ας μου πει!

 

chryssaki σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχή σου και πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να δώσει ο Θεός διδυμάκια!!!! ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τις ευχές, πιστέψτε με είναι πολύ σημαντικό!!!! να είστε όλες καλά

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

στο ιασω ,1η προσφατη αποτυχημενη.τα πραγματα απο νορμαλ ως καλα.σκεφτομαι εκει παλι για την δευτερη αλλα με απασχολει η πρωτη αποτυχια μεσω της εν λογω κλινικης:confused:

επισης μια αποτυχημενη σπερματεγχυση στο εμβυο-κ.γατος=νορμαλ ,με μεγαλο αρνητικο την πολυκοσμια και την κακη εξυπηρετηση και ασυνενοησια στην γραματεια τους.με λιγα λογια για εμβυο πρεπει να διαθετεις γαιδουρινη υπομονη

 

τάνια, από Αθήνα έχω πάει Γιάνναρη (έμβρυοαρτ), Μαστρομηνά & Παράσχο.

από τους 3 καλύτερος μου φάνηκε ο Γιάνναρης και από εξυπηρέτηση κέντρου και από τον ίδιο το γιατρό, και έχω ακούσει πως έχουν πολύ καλύ εμβρυολόγο την Φλωρεντίν..

 

καλή επιτυχία στην επόμενη και τυχερή σου προσπάθεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ιασω ,1η προσφατη αποτυχημενη.τα πραγματα απο νορμαλ ως καλα.σκεφτομαι εκει παλι για την δευτερη αλλα με απασχολει η πρωτη αποτυχια μεσω της εν λογω κλινικης:confused:

επισης μια αποτυχημενη σπερματεγχυση στο εμβυο-κ.γατος=νορμαλ ,με μεγαλο αρνητικο την πολυκοσμια και την κακη εξυπηρετηση και ασυνενοησια στην γραματεια τους.με λιγα λογια για εμβυο πρεπει να διαθετεις γαιδουρινη υπομονη

 

 

εμενα τον Τσιριγώτη μου συστησεογιατρός μου...συγκεκριμένα μου είπε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ! θα δείξει!!!

 

http://www.mtsirigotis.gr/

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50495&highlight=%C3%C5%CD%CD%C7%CC%C1

Ρίξτε μια ματιά εδώ... έχει κάποιους. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50495&highlight=%C3%C5%CD%CD%C7%CC%C1

Ρίξτε μια ματιά εδώ... έχει κάποιους. :)

 

ευχαριστούμε alcyon η δική σου ιστορία είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική, να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο αποτυχημενες προσπαθειες σε επαρχια πηγα στο Γενεσις στον Παντο - κορυφη για μενα! στην Αθηνα και επιασα το γιο μου με τη μια....:P

 

Και γω έκανα 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 4 αποτυχημένες εξωσωματικές Θεσσαλονίκη και τώρα είπα να δοκιμάσω την τύχη μου στην Αθήνα στον Πάντο.Ελπίζω να είναι τελευταία και τυχερή η προσπάθειά μου, σαν και σένα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντος στο Γεννασις αθηνων...με την πρωτη επιασα τα διδυμακια μου μετα απο μικρογονιμοποιηση!Τις ενεσεις τις εκανα μονη μου στην κοιλιτσα μετα απο εκπαιδευση της φαρμακοποιου μου!Γενικα ολη η διαδικασια για μενα ηταν σαν να ημουν διακοπες...σκεφτομουν θετικα κ απολαμβανα την καθε στιγμη οση ταλαιπωρια κ αν ειχε!Απο τα 16 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 10 μου εβαλαν τα 3 επιασαν κ τα 3 εχασα το 1 τωρα εχω τα μωρακια μου κ αλλα 7 στο Γεννεσις!Σκεφτομαι κ για τριτο καποια στιγμη!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα....να σκεφτεστε θετικα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντος στο Γεννασις αθηνων...με την πρωτη επιασα τα διδυμακια μου μετα απο μικρογονιμοποιηση!Τις ενεσεις τις εκανα μονη μου στην κοιλιτσα μετα απο εκπαιδευση της φαρμακοποιου μου!Γενικα ολη η διαδικασια για μενα ηταν σαν να ημουν διακοπες...σκεφτομουν θετικα κ απολαμβανα την καθε στιγμη οση ταλαιπωρια κ αν ειχε!Απο τα 16 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 10 μου εβαλαν τα 3 επιασαν κ τα 3 εχασα το 1 τωρα εχω τα μωρακια μου κ αλλα 7 στο Γεννεσις!Σκεφτομαι κ για τριτο καποια στιγμη!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα....να σκεφτεστε θετικα!

 

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου και με το καλό να γίνεις και τρίτεκνη μανούλα!!Μόνη μου τις βάζω τις ενέσεις στην κοιλιά και αυτή τη φορά νιώθω όπως ανέφερες παραπάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου και με το καλό να γίνεις και τρίτεκνη μανούλα!!Μόνη μου τις βάζω τις ενέσεις στην κοιλιά και αυτή τη φορά νιώθω όπως ανέφερες παραπάνω!!!!

Ευχαριστω..:P κ εσυ με το καλο να αποκτησεις κ 1 κ 2 κ 3 κ 4 παιδια...:lol::lol::lol: μεσα απο την καρδια μου.....!Ετσι πρεπει να νιωθουμε....ολες....;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους! Εγώ κορίτσια έκανα την εξωσωματική μου στη Θεσσαλονίκη στο Embryolab, με γυναικολόγο τον Νίκο Χριστοφορίδη και εμβρυολόγο την Αλεξία Χατζηπαρασίδου..........................................προσπαθειών, εν μέσω διαφόρων εξετάσεων, λαπαροσκόπησης, σαλπιγγογραφίας, σπερματέγχυσης, ήπιας ενδομητρίωσης κ.α. με τελική γνωμάτευση ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ!!!

 

Για να μην πολυλογώ, οι μόνες διαφορές μας με την Μαργαρώ είναι ότι ανηκουμε στο ΤΕΒΕ και ότι είμαστε λίγο πιο προχωρημένοι.

 

Μαργαρώ στον 1ο υπέρηχο είδαμε 1 σάκο. Απ΄τον 2ο και μετά φάνηκε και η δεσποινίς !!!!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι !

url=http://pregnancy.baby-gaga.com/]dev222pr___.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

]εμβρυογεννηση - μαστρομηνας!! ανθρωπινος, γλυκος με εξαιρετικο και εμπειρο προσωπικο! με την δευτερη επιασα τα διδυμακια μου!

 

και εγω εκει πηγα,ολα ηταν τελεια με βοηθησαν πολυ απο την πρωτη στιγμη μου

ειπε πως εχουν τα πραγματα.αλλα επειδη ακουμε και τους αλλους πηγα και στον παρασχο(που να μην πηγαινα) εχω πολυ ασχημη εντυπωση και στον αντρα μου επισης αλλα η κοπελα που με πηγε εκει τον εχει θεο.

 

κοιτα ειναι σχετικα ολα αυτα που σου λεμε δυστυχως θα πρεπει να κανεις μερικες

επισκεψεις και οποιος σου αρεσει εσενα καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ.ΑΨΟΓΑ ΟΛΑ.ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΛΩΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΡΙΟΣ+ΗΛΙΑΝΝΑ 19 ΜΗΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΛΙΡΟΗ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια, γειά σας και από εμένα...

έχω αρκετές απορίες στο θέμα που έχετε ανοίξει και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Αυτό το μήνα θα επισκεφτώ τον γυναικολόγο μου να συζητήσουμε για εξωσωματική ...θα ήθελα κάποιες πληροφορίες, ώστε να είμαι ψιλιασμένη για το τι πρόκειται να ακούσω.

Καταρχήν, τι εξετάσεις πρέπει να κάνω εγώ και ο σύζυγος? έχω κάνει μόνο σαλπιγγογραφία (και παλιότερα είχα κάνει λαπαροσκόπηση).

Αν πάμε αυτό το μήνα, μπορούμε να προγραμματίσουμε την πρώτη προσπάθεια μέσα στον επόμενο μήνα ή χρειάζεται περισσότερος χρόνος προετοιμασίας?

Ποιό είναι το κόστος χονδρικά σε ιδιωτική κλινική?

Πρέπει να πάρω άδεια από τη δουλειά μου?

Σας ευχαριστώ...κάθε βοήθεια πολύτιμη, γιατί είμαι πολύ αγχωμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...