Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέλω να σταματήσω το θηλασμό, το μωρό όμως αρνείται κατηγορηματικά


Recommended Posts

Είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδί και συνεχίζω να θηλάζω την μικρή η οποία είναι 16 μηνών. Ο γιατρός είπε πως πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό και το κυριότερο , μου έδωσε προγεστερόνη , οπότε εννοείται πως πρέπει να τον σταματήσω. Η μικρή όμως αρνείται κατηγορηματικά . Δεν ξεχνιέται με τίποτε. Κλαίει μέχρι να την βάλω στο στήθος μου. Γάλα συνεχίζω να έχω αλλά αισθάνομαι πως αυτή η εγκυμοσύνη με επιβαρύνει πολύ. Είμαι ήδη 40 χρονών με δύο καισαρικές στα προηγούμενα 4 χρόνια και θέλω να προστατεύσω τον εαυτό μου από εξάντληση. Η μεγάλη θήλασε 14 μήνες , η μικρή κοντεύει 17 μήνες. Πως να το σταματήσω???????

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως τοσο ηταν και ο μικρος μου οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος

Ειχα κουραστει και ηθελα πριν το μαθω να σταματησω

Του διναμε μπουκαλι αλα τιποτα,ουρλιαζε ο ατιμος

Τελικα μετα απο δυο βραδυα με τρελλο κλαμμα το επιασε....ακομα θυμαμαι τον τελευταιο θηλασμο!

Με το καλο το μωρακι σου:-P

4

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μαριαννα (και συμπατριωτισσα μου-ειμαι απο βεροια!),οτι θα πρεπει να την αφησεις να πεινασει για να το πιει...δοκιμασε διαφορα γαλατα μηπως καποιο της αρεσει πιο πολυ.με το καλο το τριτο σου μωρακι κ καλο κουραγιο!;)

Link to comment
Share on other sites

δε δοκιμαζεις κ το κατσικισιο γαλα της holle? εμενα το πινει τρελλα!

efitsa από που το αγοράζεις αυτό?

και αφού έγραψα το άσχετο μου

 

Προφανώς η marianna αναρωτιέται με ποιο τρόπο θα αποθηλάσει το παιδάκι της και όχι πως θα πιει γάλα εμπορίου, αυτό στην ηλικία που είναι η κόρη της πρακτικές του τύπου το αφήνω νηστικό για να το φάει εκτός από βάρβαρες δεν πιάνουν έτσι και αλλιώς, μια και στην ημέρα το παιδί τρώει και από άλλες τροφές

 

Δυστυχώς marianna δεν υπάρχουν αναίμακτες λύσεις

ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338&page=34

 

και εγώ στην ίδια διαδικασία είμαι λόγω εγκυμοσύνης.

Με το καλό να έρθει το νέο μωράκι σας:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φωνάζει όλη την ώρα( γκρίνια, παράπονο) , δεν ξεκολλάει από πάνω μου ή κάποια αγκαλιά γενικά και με έχει φαρμακώσει.

Είναι γενικά μωρό που μόνο θήλαζε χωρίς να τρώει άλλες τροφές, απλά δοκίμαζε 2-3 μπουκιές και δεν έτρωγε. Είναι μόλις 9,5 κιλά και κοντούλα στην χαμηλότερη καμπύλη για την ηλικία της. Αρρώστησε κιόλας με πυρετό, διάρροια και εμετό και το μόνο που έχει φάει 2 μέρες τώρα είναι 2 γιαρτουτάκια παιδικά. Από χτες δεν έχει πυρετό,αλλά δεν πίνει καθόλου γάλα, μόνο νερό , και είναι συνεχώς στην αγκαλιά μου και κλαίει.

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Φωνάζει όλη την ώρα( γκρίνια, παράπονο) , δεν ξεκολλάει από πάνω μου ή κάποια αγκαλιά γενικά και με έχει φαρμακώσει.

Είναι γενικά μωρό που μόνο θήλαζε χωρίς να τρώει άλλες τροφές, απλά δοκίμαζε 2-3 μπουκιές και δεν έτρωγε. Είναι μόλις 9,5 κιλά και κοντούλα στην χαμηλότερη καμπύλη για την ηλικία της. Αρρώστησε κιόλας με πυρετό, διάρροια και εμετό και το μόνο που έχει φάει 2 μέρες τώρα είναι 2 γιαρτουτάκια παιδικά. Από χτες δεν έχει πυρετό,αλλά δεν πίνει καθόλου γάλα, μόνο νερό , και είναι συνεχώς στην αγκαλιά μου και κλαίει.

Marianna,

Το utrogestan είναι safe για τον θηλασμό δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1467220#post1467220

ίσως να έκανες λίγο παραπάνω υπομονή μέχρι να γίνει καλλίτερα, νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να έχει κολλήσει πάνω σου αφού ήταν άρρωστο το καημένο:P

Ξέρεις καμιά φορά τα μωρά που θηλάζουν πολύ και δεν τρώνε στερεές, με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να προστατεύσουν τον εαυτό τους από αλλεργίες το έχετε ψάξει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

 

Ειμαι καινουργια, μολις γραφτηκα... Εδω κ πεντε μερες προσπαθω να κανω την κορη μου να πιει φρεσκο γαλα που μου ειπε ο παιδιατρος και δεν μπορω. Μου σπρωχνει το εκπαιδευτικο μπουκαλακι κ κλαιει... Ειναι 12 μηνων κ θελω να μαθει να πινει εκτος απο το στηθος μου και απο το ποτηρακι... Απο εκει πινει το νερο μονη της, με το που βλεπει το γαλα γινεται χαμος. Μονο χτες της τραγουδαγα ενω την ειχα αγκαλια κ ηπιε καποιες γουλιες... κρατωντας το μονη της... Μηπως εχει καμμια κοπελα να μου πει καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδί και συνεχίζω να θηλάζω την μικρή η οποία είναι 16 μηνών. Ο γιατρός είπε πως πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό και το κυριότερο , μου έδωσε προγεστερόνη , οπότε εννοείται πως πρέπει να τον σταματήσω.

 

Δεν υπάρχει καμια αντένδειξη στο να θηλάζεις ενώ είσαι έγκυος, τουλάχιστον αν δεν υπάρχει ιστορικό αποβολών ή πιθανότητα επαπειλουμενης κύησης. Επίσης όπως προείπε και η age τα χάπια που παιρνεις είναι συμβατά με τον θηλασμό. Αλλο αν θες να αποθηλάσεις για δικούς σου λόγους. Ειπα να κάνω αυτή τη διευκρίνηση για να μην μπερδεύονται εγκυούλες που βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση, δλδ θηλάζουν ένα μεγαλύτερο παιδί. Κι εγώ είμαι μια απ' αυτές.

Δες κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023

και εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477

και εδώ, προς το τέλος, την απάντηση του παιδίατρου σε δική μου ερώτηση:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24040&page=4

παραθέτω:

Καταρχήν να σου πω ως Πιστοποιημένος Σύμβουλος Γαλουχίας ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική αντένδειξη να συνεχίσεις να θηλάζεις και κανείς μη ενημερωμένος δεν πρεπει να σου επιβάλλει να το κόψεις. Ο θηλασμός συνεχίζει να προσφέρει στο πρώτο παιδί τα άπειρα οφέλη του και τώρα, και στους δώδεκα μήνες, και στα δύο χρόνια! Αν δική σου επιθυμία είναι η διακοπή, άλλο ζήτημα και σεβαστό. Μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο εάν θέλεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aphroditi αν και νομίζω είμαστε εκτός θέματος νομίζω ότι κάνεις λάθος με το να το πιέζεις να πιεί απο το ποτηράκι. Δηλαδή αμα πιεί με το μπιμπερό τι θα γίνει; σκοπός είναι να πιεί το γάλα της και όχι να μάθει να χρησιμοποιεί το ποτηράκι πίνοντας γάλα.Εξάλλου 12 μηνών είναι το παιδί!! Ήδη κάνει ένα τεράστιο άλμα σταματώντας τον θηλασμό...μην το πιέζεις και με το ποτηράκι. Δεν θέλει με μπιμπερό να πιεί; μήπως δεν της αρέσει το γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Aphroditi αν και νομίζω είμαστε εκτός θέματος νομίζω ότι κάνεις λάθος με το να το πιέζεις να πιεί απο το ποτηράκι. Δηλαδή αμα πιεί με το μπιμπερό τι θα γίνει; σκοπός είναι να πιεί το γάλα της και όχι να μάθει να χρησιμοποιεί το ποτηράκι πίνοντας γάλα.Εξάλλου 12 μηνών είναι το παιδί!! Ήδη κάνει ένα τεράστιο άλμα σταματώντας τον θηλασμό...μην το πιέζεις και με το ποτηράκι. Δεν θέλει με μπιμπερό να πιεί; μήπως δεν της αρέσει το γάλα;

 

Ειδα οτι το θεμα εδω ειναι ο αποθηλασμος κ οτι το μωρο αρνειται κατηγορηματικα κ για αυτο εγραψα εδω...

Της εχω δωσει κ μπιμπερο, δεν το δεχεται. Απο οτι καταλαβαινω γευεται το γαλα κ δεν θελει... Δεν ειναι το ποτηρακι ή το μπιμπερο... Με καταλαβαινεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια στο forum. Έχω και εγώ μια κορούλα 12 μηνών και 1 ημέρας μια και εχθές είχαμε γενέθλια!!! Προσπαθώ και εγώ να αποθηλάσω αλλά η μικρούλα μου ούτε να το δει το μπιμπερό. Δεν ξέρω αν φταίει το γάλα που δεν της αρέσει, έχω δοκιμάσει και το βιολογικό fresylac και το ΝΑΝ. Η παιδίατρός της μου είπε αν επιμείνει να της δίνω γιαουρτάκι το βράδυ έτσι ωστε να προσλαμβάνει το ασβέστιο που χρείαζεται και την θηλάζω το πρωϊ έτσι ωστε να μην χρειαστεί να πάρω χάπια. Έχετε καμιά ιδέα πως να κάνω την μικρή μου να δεχτεί το μπιμπερό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...