Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχετε ξαναεργαστεί/εργάζεστε τακτικά ως εθελοντές ? πόσο συχνά?  

84

  1. 1. έχετε ξαναεργαστεί/εργάζεστε τακτικά ως εθελοντές ? πόσο συχνά?

    • Ναι πολύ συχνά περισσότερες φορές την εβδομάδα
      10
    • Ναι συχνά, μια φορά την εβδομάδα
      17
    • Ναι όχι τόσο συχνά μια φορά το μήνα
      4
    • Ναι αλλά σπάνια, μια φορά στο εξάμηνο
      7
    • Ναι αλλά πολύ σπάνια μια φορά το έτος
      13
    • Όχι - θα ήθελα αλλά δε μου το επιτρέπουν οι συνθήκες
      35
    • Όχι γιατί δεν ήξερα που να απευθυνθώ/δεν βρήκα/ανέβαλα να ψάξω κάποιο φορέα που να μπορώ να προσφέρω τις ώρες που έχω στη διάθεσή μου
      31
    • Όχι δεν ένιωσα την ανάγκη να εργαστώ εθελοντικά κάπου
      12


Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές, ο όρος εθελοντισμός αναφέρεται στην ηθελημένη παροχή υπηρεσιών για κάποιο κοινοφελή σκοπό.

 

 

Συχνά θεωρείται πως ο εθελοντισμός δεν έχει υλικά ανταλλάγματα, όμως μάλλον δεν υπάρχει απόλυτη συμφωνία πάνω στο ζήτημα αυτό: αρκετοί εκτιμούν πως, για λόγους που εξυπηρετούν τη βιωσιμότητά της, η εθελοντική εργασία θα πρέπει να αμοίβεται. Αρκετές φορές η αμοιβή πραγματοποιείται με έμμεσο τρόπο, παρέχοντας για παράδειγμα στον εθελοντή δωρεάν διαμονή, διατροφή ή άλλες διευκολύνσεις. Η έννοια 'εθελοντισμός' είναι αρκετά ευρεία, καθώς συμπεριλαμβάνει μέχρι και την εθελοντική αιμοδοσία ή τη μετά θάνατο προσφορά μελών του ανθρώπινου σώματος για επιστημονικούς σκοπούς.

Αρκετοί διαχωρίζουν τον εθελοντισμό σε επίσημο και ανεπίσημο. Ο επίσημος εθελοντισμός αφορά την προσφορά, για παράδειγμα, προς μία μη κυβερνητική οργάνωση ή ένα ίδρυμα. Ο ανεπίσημος εθελοντισμός αφορά την προσφορά σε περισσότερο προσωπικό επίπεδο, βοηθώντας για παράδειγμα κάποιον ηλικιωμένο στο δρόμο.

 

πηγή Βικιπαίδεια

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Στην πραγματικότητα δεν έτυχε στη ζωή μου να ασχοληθώ με εθελοντισμό. Ίσως λίγο η αναλγησία μου ίσως λίγο ότι δεν άκουσα άμεσα κάποιον μπροστά μου να αναφέρεται σε κάποια ενέργεια που να απαιτεί συμμετοχή εθελοντισμού με έκαναν μέχρι τώρα να μην έχω συμμετοχή πουθενά.

Ειλικρινά όμως, αν και θα ήθελα να συμμετέχω, περισσότερο η βόλεψή μου με οδήγησε να μην αναζητήσω εγώ οργανώσεις και φορείς ώστε να παρέχω τη βοήθειά μου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα.

Συμετέχω σε 2 ομάδες στις οποίες η φυσική παρουσία είναι συχνή και σε άλλες που δεν είναι απαραίτητη.

Χαίρομαι γιατί βλέπω ότι οι άνθρωποι κατα πλειοψηφία είναι εθελοντές .

Κι ενοώ όχι τα μέλη των ομάδων αλλά τους ανθρώπους οι οποίοι στηρίζουν τις ομάδες αυτές με την προσφορά τους όποτε χρειαστεί.

Λυπάμαι γιατί δυστυχώς οι άνθρωποι που χρειάζονται βοήθεια συνεχώς αυξάνονται.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν συμμετέχω σε κάποια ομάδα εθελοντισμού.:-(:sad::-( Εχω λάβει μέρος και έχω προσφέρει υλκά αγαθά ρούχα,τρόφημα κ.λ.π. για φιλανθρωπικούς σκοπούς αλλά δυστυχώς δεν είμαι εθελοντής. Ελπίζω να γίνω σύντομα.

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμμετέχω σε κάποια ομάδα εθελοντισμού.:-(:sad::-( Εχω λάβει μέρος και έχω προσφέρει υλκά αγαθά ρούχα,τρόφημα κ.λ.π. για φιλανθρωπικούς σκοπούς αλλά δυστυχώς δεν είμαι εθελοντής. Ελπίζω να γίνω σύντομα.

Κι όμως είσαι :):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τον μόνο ¨εθελεντισμό¨ που προσφέρω είναι η αιμοδοσία κάθε 3 μήνες. Βέβαια μου αρέσει γενικότερα να βοηθάω συνανθρώπους μου με όποιο τρόπο μπορώ. Το να συμμετέχω σε μια ομάδα εθελοντισμού δεν με βοηθάει πιστεύω το καθημερινό μου πρόγραμμα και οι υποχρεώσεις μου. Από την άλλη κάποια στιγμή που είχα νοσηλεύσει το παιδί μου στο Παίδων, ήμουν σε θάλαμο με "παρατημένα" παιδιά, μόνιμοι κάτοικοι του νοσοκομείου όπου τα πρόσεχαν εθελόντριες από την Αρχιεπισκοπή Αθηνών. Νομίζω πως κάποια στιγμή θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια πρωτότυπη μορφή εθελοντισμού που ακούγεται τελευταία πολύ είναι και η προσφορά τεχνολογίας σε επελεγμένες κοινωνικές ομάδες ή κοινωφελή ιδρύματα

http://e-thelontis.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν ψήφισα γιατί καμία απάντηση δεν με καλύπτει.

Έχω βοηθήσει πολλές φορές χωρίς αμοιβή, κυρίως μετανάστες, και συμμετέχω σε διάφορες κοινωνικές οργανώσεις αλλά όχι στα πλαίσια του οργανωμένου εθελοντισμού.

Είμαι κατά του οργανωμένου εθελοντισμού (τύπου ολυμπιακών αγώνων κλπ) γιατί α) είναι μεγάλη εκμετάλλευση της διάθεσης για προσφορά από οργανισμού που κινούνται στη λογική του κέρδους και όχι της προσφοράς και β) είναι κατάργηση μιας πραγματικής θέσης εργασίας που πολλοί έχουν ανάγκη.

έτσι

ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Πόσες φορές επιχείρησα να γίνω δότης αίματος αλλά δεν μ'αφησαν γιατί λέει πρέπει να είσαι τουλάχιστον 50 κιλά και μέχρι και πριν μείνω έγκυος δεν ξεπερνούσα τα 44!:shock:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς φέτος είναι η πρώτη φορά που θα εργαστώ εθελοντικά για τους αγώνες των special olympics. Ελπίζω να μπορέσω να προσφέρω τισ υπηρεσίες μου και αλλού κάποια στιγμή.:P

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ημουνα ε8ελοντρια στο χαμογελο του παιδιου,στα κακκοποιημενα παιδακια και στο ογκολογικο.οταν εισαι νεος και δεν εχεις αναγκη χρηματων σε γεμιζει!τωρα ειμαι ε8ελοντρια στα special olympics.ειμαι περηφανη που στα νιατα μου βοη8ησα κι εγω με τον τροπο μου τον συλλογο για το χαμογελο του παιδιου!οτι καλυτερο και πιο εντονο εχω ζησει!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω στο "χαμογελο του παιδιου" για 8 χρονια και ειδα...και τι δεν ειδα...

Ημουν σε ενα απο τα σπιτια και πολλές φορες ειχα παει Παρασκευή και ειχα φύγει Κυριακή.Αυτά φυσικά ανύπαντρη και χωρίς παιδιά.

Κριμα που δεν μπορεσα να συνεχίσω αλλά σε λίγο θα παρω τα παιδάκια μου-να μεγαλωσουν λίγο ακομη- και θα τα παω να τους εμφυσήσω την ΑΝΑΓΚΑΙΌΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΎ.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...