Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν έχουμε μάθει να συζητάμε στο Parents;


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

 

Με αφορμή το κλείδωμα του παρακάτω νήματος:

 

Δάσκαλος 6ης δημοτικού μοίρασε φυλλάδια για κατηχητικό

 

Εχω παρατηρήσει ότι πολλοί απο εμάς δεν έχουμε μάθει να συζητάμε και να αντιπαραθέτουμε τις απόψεις μας, ήρεμα και νηφάλια χωρίς να προσβάλλουμε τους άλλους με τα γραφόμενα μας.

 

Κάνουμε διάλογο και όχι πολεμική αντιπαράθεση ιδεών.

 

Τι να πώ, με στεναχωρεί πολύ αυτό το φαινομενο που δυστυχώς είναι καθαρά Ελληνικό.

 

Σε ξένα forums δεν βλεπεις κατι τέτοιο, το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό, ακόμα και απο 14 χρονα.

 

Συμμετέχω σε αρκετά ξένα forums, το Parents έιναι το μόνο Ελληνικό forum που συμμετέχω.

 

Τι να πώ βρε παιδιά, τόσο δύσκολο είναι να συζητάς με άλλους που δεν έχουν τις ίδιες αποψεις;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Rasta

    Rasta 17 δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 16 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 7 δημοσιεύσεις

  • Sam

    Sam 6 δημοσιεύσεις

:P;):D

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

αχααα αρα σε αυτο ηθελες να καταληξεις ε;:-P

 

η δικη μου γνωμη ειναι (γενικα μιλωντας, δεν κρινω κανεναν και μπλα μπλα μπλα) να υπαρχει καλη προαιρεση και ανοιχτο μυαλο....συζητω μια χαρα και παντα διαφωνοντας :mrgreen:με συγγενη μαρτυρα του Ιεχωβα, κολλητη ορθοδοξη χριστιανη ('πραγματικη', να μου επιτραπει ο ορος......:roll:)και καλο μου φιλο μουσουλμανο .....δεν θα τα βγαζαμε περα αν δεν σεβομασταν τη διαφορετικοτητα του καθενος και αν δεν ξεκιναγαμε απο την ιδια αφετηρια:οτι σε αυτον τον κοσμο ειμαστε 'ολοι διαφορετικοι ολοι ισοι'!:D

επαναλαμβανω δεν σχολιαζω απλα παραθετω προσωπικη αποψη-εμπειρια!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Και στην καθημερινή μας ζωή υπάρχουν άτομα με τα οποία δεν μπορείς να κάνεις καμμία συζήτηση πόσο μάλλον εδώ, που λίγο η ανωνυμία λίγο ο "κρύος" γραπτός λόγος μπορούν να φουντώσουν τα αίματα στο λεπτό. Προσωπικά, έχω ξεχωρίσει στο μυαλό μου τα άτομα που μπορώ να πάω λίγο παραπέρα (είτε πρόκειται για θεωρία είτε για πράξη) και έχω πάψει να έχω απαιτήσεις από τους άλλους... Δεν είμαστε όλοι το ίδιο ευέλικτοι στο πως δουλεύουμε το μυαλό μας, δεν έχουμε την ίδια μόρφωση, την ίδια διαπαιδαγώγηση ή ακόμα και τα ίδια βιώματα! Έτσι καταλαβαίνεις ότι σίγουρα δεν είμαστε και το ίδιο "ανοιχτοί" σε άλλες απόψεις ακόμα και σε πράγματα που εμείς ουσιαστικά δεν έχουμε αγγίξει ποτέ (Πιστεύω αυτό γιατί... έτσι!)

Παλιότερα πίστευα ότι οι άνθρωποι χωρίζονται σε: Aν υποθέσουμε ότι έχεις να πεις κάτι που ένας μέσος νους θα το καταλάβαινε με 10 λέξεις θα υπήρχαν εκείνοι που θα έπρεπε να πεις 3 λέξεις, άλλοι που θα χρειαζόταν να χρησιμοποιήσεις και τις 10 λέξεις και κάποιοι που ίσως θα ήθελαν 100 λέξεις... Όμως το αποτέλεσμα θα ήταν ΌΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ!!! Τελικά αυτό είναι ουτοπία. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν συζητάνε βάσει επιχειρημάτων αλλά είναι απόλυτοι και δεν θέλουν να δουν κάτι άλλο πέρα από αυτό που εκείνοι έχουν πλάσει στο μυαλό τους. Δεν είναι κακό αυτό και δεν πρέπει να εκνευριζόμαστε, απλά εγώ τουλάχιστον τους αγνοώ σε θέματα που θεωρώ ουσιαστικά.

Πάντως εγώ τουλάχιστον τρελλαίνομαι για έναν καλό συνομιλητή που θα μου ανοίξει κι άλλο τους ορίζοντες και θα με κάνει να δω κάτι όπως ποτέ δεν είχα φανταστεί!:P

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω ότι η ανταλλαγή απόψεων είναι ότι καλύτερο για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε σαν άνθρωποι, αν κρίνω από τον αριθμό των θεμάτων και των μελών του forum μαλλον ξέρουμε να συζητάμε αρκετά καλά...σε ορισμένα θέματα το βρίσκω φυσικό να οξύνονται τα πνεύματα..

Link to comment
Share on other sites

Αφού η διαχείρηση επιτρέπει να ανοίγεται το θέμα με τα λεγόμενα της Rasta, παρακαλώ να μου επιτραπεί κι εμένα να εκφράσω τη γνώμη μου , αφού υπάρχει όπως διατυπώθηκε η διάθεση σεβασμού στην αντίθετη άποψη, και να μην πάει το μήνυμα μου στο αρχείο γι αυτό.

 

Το θέμα όπως διάβασα πήγαινε μιά χαρά κατα τα λεγόμενα της Rasta, μέχρι που εμφανίστηκαν οι "ταραξίες" έλληναράδες και χάλασαν την ηρεμία. Τόσο πολύ ενοχλήθηκε η παρέα λοιπόν από την παρουσία της αντίθετης άποψης; Ποιός δεν θέλει να συνδιαλέγεται με την αντίθετη άποψη; Έβρισε κανένα η monbebe; Προσέβαλε κανένα; Όχι. Πώς λοιπόν βγήκε το πόρισμα ότι το επίπεδο της συζήτησης έπεσε τόσο χαμηλά ώστε να πρέπει να διακοπεί;

Όχι όποτε μας βολεύει.... κλειδώνουμε θέματα και μετά να βγαίνει ο ένας και να λέει ότι νομίζει...

Διάλογο παρακαλώ και όχι κλειδώματα....:Αυτό συμβαίνει σε όλα τα φόρουμ.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Ωχ νόμιζα ότι η ερώτηση ήταν γενική με αφορμή κάτι άλλο, όχι συνέχεια του προηγούμενου θέματος, κι έτσι απάντησα: γενικά! Ελπίζω να είναι κατανοητό από όλους αυτό!!!:P

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θεοδώρα,

 

Καταρχήν είμαι άντρας. :)

 

Το παρακάτω το θεωρείς ώριμη απάντηση;

 

"οχι αναφερομαι στον Θεο που προφανως δεν πιστευει το μεγαλυτερο ποσοστο στο φορουμ -απ'οτι φαινεται τελικα- και που με την πρωτη ευκαιρια συντονιστες και μη βρισκουν τον τροπο να μειωσουν τους υπολοιπους και να τους πουν χαζους, οπισθοδρομικους κοκ..."

 

Τι αχταρμάς σκέψης είναι αυτός και ποιά η σχέση του παραπάνω κειμένου με το θέμα του νήματος;

 

Πως προάγει το διάλογο;

 

Τι σχέση και ποιό νόημα έχει η στατιστική για τη πίστη των μελών του forum;

 

Τι σχέση έχουν οι συντονιστές και οι μη, που βρίσκουν τρόπους να μειώνουν άλλα μέλη;

 

Daf, δεν ήθελα να καταλήξω κάπου...

 

Κουνελίστα, στα δύσκολα είναι πού θέλουμε ωριμότητα σκέψης, λόγου και διαλόγου.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Ωχ νόμιζα ότι η ερώτηση ήταν γενική με αφορμή κάτι άλλο, όχι συνέχεια του προηγούμενου θέματος, κι έτσι απάντησα: γενικά! Ελπίζω να είναι κατανοητό από όλους αυτό!!!:P

 

Μιά χαρά τα λές Ελένη!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο διάλογος είναι κάτι που μαθαίνεται, δεν είναι χάρισμα. Εμείς από που να το μάθουμε? Από το σχολείο, που ο καλύτερος μαθητής θεωρείται αυτός που παπαγαλίζει καλύτερα? Από τα πάνελ στην τηλεόραση? (μπουχαχα) Ή μήπως από το σπίτι που όλοι είναι κολλημένοι στην τηλεόραση και ο μόνος διάλογος που γίνεται περιορίζεται στο "φέρε το τηλεκοντρολ..άλλαξέ το..τελείωσαν τα πατατάκια?". Υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις βέβαια...Γι αυτό Rasta αν θες πραγματικό διάλογο στα ξένα φόρουμ. Εδώ Ελλάδα. Διάλογος γιοκ. (την προσωπική μου άποψη παραθέτω, κλπ)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που κλειδώθηκε το θέμα,έχω την αίσθηση πως η συζήτηση ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μέχρι κάποιο σημείο...

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε μάθει να ακούμε,να σεβόμαστε την "άλλη" άποψη και να συζητάμε.Να συζητάμε όχι να μαλώνουμε.

 

Γι'αυτό και τα "δύσκολα" 'οπως λες Rasta θέματα συχνά απαγορεύονται στα ελληνικά φόρουμς (πολιτικά, θρησκευτικά ζητήματα).

Ιδιαίτερα για τα θρησκευτικά,ο Dawkins* το εξηγεί επαρκώς "Μια ευρύτατα αποδεκτή υπόθεση,την οποία ασπάζονται σχεδόν όλα τα μέλη της κοινωνίας μας-συμπεριλαμβανομένων και των άθρησκων-,είναι ότι η θρησκευτική πίστη μπορεί να προσβληθεί πολύ εύκολα και ως εκ τούτου θα έπρεπε να προστατεύεται με ένα αφύσικα αδιαπέραστο τείχος σεβασμού,διαφορετικής τάξεως από το σεβασμό που οφείλει να έχει κάθε ανθρώπινο ον για το άλλο."

 

Άσχετα από το αν είναι σωστό να συμβαίνει το παραπάνω ή όχι,νομίζω πως τηρήθηκε και με το παραπάνω από όλους σχεδόν στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Rasta υποθέτω πως η πρόθεσή σου ανοίγοντας το συγκεκριμένο θέμα δεν ήταν να εκτεθούν και να συζητηθούν οι θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός αλλά μοιραία και αναπόφευκτα η συζήτηση θα κατέληγε εκεί-όπως άλλωστε πολύ φυσικά συμβαίνει και στην καθημερινή μας ζωή:ξεκινάμε από ένα θέμα και καταληγουμε αλλού...

Το θέμα είναι πως κι εκεί,στα καυτά θέματα δεν είμαστε έτοιμοι να συζητήσουμε ώριμα και πολιτισμένα.

 

 

*ομολογώ πως και το συγκεκριμένο όνομα το αναφέρω με φόβο,μήπως δυναμιτίσω το κλίμα:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Rasta και συγγνώμη που σου απευθύνθηκα σαν σε γυναίκα.

Αυτά που αναφέρεις είναι κρίσεις επί του περιεχομένου του μηνύματος , χωρίς να προσβάλλει κανένα. Η διαπίστωση ότι φαίνεται αθεϊστική τάση στα μέλη του φόρουμ δεν αποτελεί προσβολή, αλλά απλά μία διαπίστωση. Εκτός εάν εσύ θεωρείς την αθεϊα κάτι που προσβάλλει τον άνθρωπο. Από ό,τι ξέρω στο φόρουμ δεν υπάρχει λογοκρισία των απόψεων , παρά μόνο κρίνονται τα μηνύματα που προσβάλλουν τους συνομιλητές, το άσεμνο, χυδαίο και προσβλητικό περιεχόμενο.Τέτοιο περιεχόμενο στο μήνυμα δεν υπάρχει.

Εάν είναι ώριμη ή ανώριμη η τοποθέτηση της monbebe είναι στη δική σου κρίση, όμως δεν αποτελεί αφορμή για κλείδωμα θέματος.

Για τις ερωτήσεις που θέτεις για το "τι σχέση έχει...." και αν προάγεται ο διάλογος, έχω να σου απαντήσω ότι βρίσκω τις παρατηρήσεις της πολύ εύστοχες, καθώς αυτά ακριβώς τα στοιχεία δεν προάγουν το διάλογο, και είναι στοιχεία που διαφαίνονται στην εκτύλιξη του διαλόγου ως τώρα.

Άποψή μου είναι όλα αυτά. Ναι. Έχω όμως δικαίωμα και υποχρέωση να έχω άποψη. Δεν πάει να πει ότι επιτίθεμαι σε κάποιον επειδή σκέφτομαι και μόνο. Έστω και αν η σκέψη μου δεν τυγχάνει εγκρίσεως από τους άλλους.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Rasta υποθέτω πως η πρόθεσή σου ανοίγοντας το συγκεκριμένο θέμα δεν ήταν να εκτεθούν και να συζητηθούν οι θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός

 

Αυτό ακριβώς......... τώρα που διαπιστώθηκε ότι εγώ (τρόπος του λέγειν) είμαι άθεη επειδή δεν θέλω να μοιράζουν στο παιδί μου εξωσχολικά φυλλάδια για κατηχητικό....... αυτό δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι πολλοί απο εμάς δεν έχουμε μάθει να συζητάμε και να αντιπαραθέτουμε τις απόψεις μας, ήρεμα και νηφάλια χωρίς να προσβάλλουμε τους άλλους με τα γραφόμενα μας.

 

Κάνουμε διάλογο και όχι πολεμική αντιπαράθεση ιδεών.

 

Τι να πώ βρε παιδιά, τόσο δύσκολο είναι να συζητάς με άλλους που δεν έχουν τις ίδιες αποψεις;

 

Καλέ μου Rasta, από ποιο σημείο και μετά πιστεύεις ότι εξετράπη η συζήτηση;

Μάλλον δεν συμφωνείς με το κλείδωμα του θέματος γιατί βλέπω ότι ουσιαστικά το επαναφέρεις.

Απαντώ, γιατί ήμουν από τις τελευταίες που έγραψα και μετά κλειδώθηκε.

Μήπως έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης για την εκτροπή της συζήτησης; Κοίτα τι έγραψες:

"Με χαζές απαγορεύσεις και ανούσιες αιτιολογίες δεν θα πάνε οι νέοι μας μπροστά. (...)

Η Monbebe έγραψε: "τους αρχαιους και την φιλοσοφια τους ομως δεν ειπατε ποιος εφερε στον κοσμο... παντως οχι ο πιθηκος..."

Τι εννοείς εδώ;

Η μάνα τους, μήπως;"

Πιστεύεις ότι αυτή είναι ήρεμη και νηφάλια αντιπαράθεση απόψεων και ότι η πρώτη φράση δεν είναι προσβλητική; Όταν αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένο, αναφέροντας φράση του από ΑΛΛΟ θέμα, δεν είναι αναμενόμενο να απαντήσει με το ανάλογο ύφος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω παρακολουθησει το συγκεκριμενο θεμα που αναφερεστε, θα αναφερθω ομως στην ερωτηση αυτου του τοπικ..

 

μου φαινεται οτι εδω την εχουμε 'δει' ολοι ρητορες!! (δεν εξαιρω τον εαυτο μου)

 

μπαινουμε να γραψουμε, δε μπαινουμε να διαβασουμε...

 

μερικες φορες, εχω την εντυπωση πως αδικα χανω-χανεις-χανει καποιος τα λογια του, αφου στην τελικη, μαλλον δε θα διαβαστουν...

 

μια φορα ρε φιλε, δεν εχω διαβασει καποιος να γραψει 'ειχα την ταδε γνωμη, αλλα διαβασα αυτα που εγραψε ο χρηστης τρειςλαλουνκαιδυοχορευουν και τωρα πια, συμφωνω μαζι του....'

 

θα μου πεις, στο ιντερνετ συμβαινει μονο αυτο? οχι, μαλλον και στη πραγματικη ζωη....

 

ολοι μας κολλημενοι με μια ιδεα, ενα πραγμα που πιστευουμε και δεν ακουμε κουβεντα....

 

αν μπορουσαμε ολοι να ανοιξουμε τοσο δα λιγο το μυαλο μας, τι καλα που θα ηταν....

 

σημειωση συγγραφεα... ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, οκ?? ημουν αρκετα σαφης ή να το κανω τατου στο μετωπο μου???

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου Rasta, από ποιο σημείο και μετά πιστεύεις ότι εξετράπη η συζήτηση;

Μάλλον δεν συμφωνείς με το κλείδωμα του θέματος γιατί βλέπω ότι ουσιαστικά το επαναφέρεις.

Απαντώ, γιατί ήμουν από τις τελευταίες που έγραψα και μετά κλειδώθηκε.

Μήπως έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης για την εκτροπή της συζήτησης; Κοίτα τι έγραψες:

"Με χαζές απαγορεύσεις και ανούσιες αιτιολογίες δεν θα πάνε οι νέοι μας μπροστά. (...)

Η Monbebe έγραψε: "τους αρχαιους και την φιλοσοφια τους ομως δεν ειπατε ποιος εφερε στον κοσμο... παντως οχι ο πιθηκος..."

Τι εννοείς εδώ;

Η μάνα τους, μήπως;"

Πιστεύεις ότι αυτή είναι ήρεμη και νηφάλια αντιπαράθεση απόψεων και ότι η πρώτη φράση δεν είναι προσβλητική; Όταν αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένο, αναφέροντας φράση του από ΑΛΛΟ θέμα, δεν είναι αναμενόμενο να απαντήσει με το ανάλογο ύφος;

 

Ζέττα,

 

Δέν πιστεύω ότι εξετράπη η συζήτηση.

 

Δεν συμφωνώ με το κλείδωμα του θέματος.

 

Πιστεύω ότι θα τα καταφέρναμε να κάνουμε μια ώριμη και εποικοδομητική συζήτηση.

 

Το οτι πιστέυω (άποψη μου) οτι είναι χαζή και ανούσια η απαγόρευση που προτείνει την αποχή απο sex πρίν απο το γάμο, δεν σημαίνει ότι προσβάλω πρόσωπα, θεσμούς, ιδεολογίες ή αυτούς που συμμερίζονται την αποψη αυτή. Εστιάζω σε κάτι συγκεκριμένο και το αιτιολογώ με επιχείρημα.

 

Ζητώ συγνώμη απο όλες / όλους για το λεκτικό (χαζές) που χρησημοποίησα.

 

Δεν ανάφερα καμία φράση κανενός απο άλλο θέμα. Οτι έκανα quote ήταν απο το ιδιο νήμα.

 

Το λάθος μου ήταν ότι απάντησα με ειρωνική ερώτηση σε μια προηγούμενη ειρωνική απαντηση.

 

Και πάλι συγνώμη απο όλες / όλους.

 

Βρε Φυστικάκι, τί λες, δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά που γράφεις :)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω άσχημα που ένα νήμα που ξεκίνησα εγώ, με σκοπό ενημερωτικό και ως μια καλή ευκαιρία για σοβαρή συζήτηση μεταξύ γονιών, αυτό κλειδώθηκε.

 

Για να μην το πολυτραβάμε το ζήτημα και το σχετικό δράμα, προτείνω να δώσουμε ένα τέλος εδώ και να πάμε γιά άλλα.

 

Δυστυχώς, το forum του Parents δεν δίνει το δικάιωμα στον αρχικό δημιουργό ενός νήματος να κλειδώσει το νήμα του.

 

Παρακαλώ λοιπόν τους Συντονιστές όπως κλειδώσουν το παρόν νήμα.

 

Συμπέρασμα: (δικό μου, και κλείνω το νήμα αυτό - οι Συντονιστές δηλαδή. Οποια / οποιος θέλει ας ξεκινήσει νέα συζήτηση)

 

Θα σταθώ στο τυπικό.

 

Η τρέχουσα νομοθεσία λέει ότι ο δάσκαλος δεν έχει το δικαίωμα να μοιράσει φυλλάδια του κατηχητικού στους μαθητές.

 

Τώρα έαν το "νόμιμο" είναι και "ηθικό", "αντέχουμε" να το συζητήσουμε;

 

;)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα τα καταφέρναμε να κάνουμε μια ώριμη και εποικοδομητική συζήτηση.

Κι εγώ :cool: Οι καλύτερες συζητήσεις γίνονται μεταξύ διαφωνούντων αρκεί να υπάρχει ένα ελάχιστο κοινό έδαφος.

eleni_k Πάντως εγώ τουλάχιστον τρελλαίνομαι για έναν καλό συνομιλητή που θα μου ανοίξει κι άλλο τους ορίζοντες και θα με κάνει να δω κάτι όπως ποτέ δεν είχα φανταστεί!:-P

Συμφωνώ και είναι κάτι που μου λείπει πια, αφού πέρασε η εποχή της μεγάλης χαλαρής παρέας.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι πιστέυω (άποψη μου) οτι είναι χαζή και ανούσια η απαγόρευση που προτείνει την αποχή απο sex πρίν απο το γάμο, δεν σημαίνει ότι προσβάλω πρόσωπα, θεσμούς, ιδεολογίες ή αυτούς που συμμερίζονται την αποψη αυτή. Εστιάζω σε κάτι συγκεκριμένο και το αιτιολογώ με επιχείρημα.

 

οι λέξεις χαζή

κ ανούσια,

 

είναι χαρακτηρισμοί, που σχολιάζουν κάτι στο οποίο μπορεί κάποιος να πιστεύει και να υπερασπίζει με πολύ έντονο τρόπο.

Αυτός λοιπον προσβάλλεται απο αυτόν τον χαρακτηρισμό.

 

Για να εκθέσει κάποιος την άποψή του,

δεν είναι ανάγκη

 

να μειώσει,

να χαρακτηρίσει,

να κοροιδέψει

να ειρωνευτεί,

να χλευάσει,

την άποψη του συνομιλητή του.

 

Θέματα στα οποία υπάρχουν απόψεις που περιέχουν τα παραπάνω είναι προδιαγεγραμμένο ότι θα καταλήξουν σε προσωπική διαμάχη/χες ανάμεσα στα μέλη (τα μέλη τα οποία προσβάλλονται απο τις φράσεις που περιέχουν τα παραπάνω).

Αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σώστά και για αυτό έγραψα δις συγνώμη.

 

Ας κάνουμε λοιπόν μια νέα συζήτηση εδώ:

 

Υπόμνημα: Δημοσκόπηση: Θρησκεία και σχολείο: To μάθημα των θρησκευτικών

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Ο διάλογος είναι κάτι που μαθαίνεται, δεν είναι χάρισμα. Εμείς από που να το μάθουμε? Από το σχολείο, που ο καλύτερος μαθητής θεωρείται αυτός που παπαγαλίζει καλύτερα? Από τα πάνελ στην τηλεόραση? (μπουχαχα) Ή μήπως από το σπίτι που όλοι είναι κολλημένοι στην τηλεόραση και ο μόνος διάλογος που γίνεται περιορίζεται στο "φέρε το τηλεκοντρολ..άλλαξέ το..τελείωσαν τα πατατάκια?". Υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις βέβαια...Γι αυτό Rasta αν θες πραγματικό διάλογο στα ξένα φόρουμ. Εδώ Ελλάδα. Διάλογος γιοκ. (την προσωπική μου άποψη παραθέτω, κλπ)

 

 

δεν συμφωνώ μ'αυτό καθόλου...δεν είναι όλα τα σπίτια τόσο ανιαρά όπως περιγράφεις..ευτυχώς στις μέρες μας τα συναντάς όλο και λιγότερο...

 

RASTA πιστεύω ότι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει διάλογος είναι 1ον οι παροπίδες και 2ο γιατί άλλα διαβάζουμε και άλλα νομίζουμε ότι καταλάβαμε:cool:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα και 3ον η ξερολίαση (=τα ξέρω όλα), ανίατη αρρώστια που επιβαρύνει τον διάλογο....

 

Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου που διαβάζω οι ελληναράδες, έτσι είμαστε και όλα τα παράγωγα...δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το απαξίωμα....

Όποιον δεν του αρέσει που γεννήθηκε Έλληνας τα παράπονα του στον κηδεμόνα του...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου που διαβάζω οι ελληναράδες, έτσι είμαστε και όλα τα παράγωγα...δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το απαξίωμα....

 

επίσης ποτέ δεν μπορεσα να το καταλάβω. Και πάντα το είχα απορία γιατί ένας Ελληνας να απαξιώνει έτσι ο ίδιος τον ίδιο του τον εαυτό που είναι Ελληνας.

Πάντως η πραγματικότητα είναι πως είμαστε απο τους καλύτερους λαούς. Και δεν το λέω αυτό σαν Ελληνίδα αλλά σαν παιδί Ελλήνων μεταναστών που γεννήθηκε, μεγάλωσε και έζησε και με άλλες εθνικότητες.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...