Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπάρχει κίνδυνος αποθηλασμού;


Recommended Posts

το πρόγραμμα της μικρής μου είναι το εξής: το πρωί φρουτόκρεμα, το μεσημερι κυρίως γεύμα και το απόγευμα κρόκο αυγού, το βραδυ θήλασμα και κατα τη διάρκεια του ύπνου θα ξυπνήσει 2-3 φορές. Τις πρώτες μέρες σε όλα τα γεύματα τη θήλαζα μετά αλλά τωρα δε θέλει δηλαδή μπορεί να ρουφήξει 2 γουλιές και να σταματήσει. Επίσης όχι καθημερινά μπορεί να τη θηλάσω το μεσημέρι για να κοιμηθεί (αν γκρινιάζει).

 

Επισης παρατηρησα ότι τα ξημερώματα που θήλαζε 10 λεπτά και κοιμόταν τώρα μπορεί να θηλάζει και μισή ώρα.

 

Υπάρχει θέμα αποθηλασμού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ' αρχήν δηλώνω αναρμόδια να σου απαντήσω.

Όμως οφείλω συμπαράσταση στους προβληματισμούς σου γιατί βρίσκομαι περίπου στην ίδια θέση με παρόμοιο πρόγραμμα.Μάλιστα όταν λοίπω για δουλειά τις τελευταίες μέρες δεν αποκλείεται αυτός που είναι με τη μπέμπα μου να της δώσει και ένα μπουκάλι γάλα (noulac)και να το "τσακίσει".Δεν αρνείται το στήθος αλλά την αντιλαμβάνομαι ως ανικανοποίητη τις τελευταίες μέρες.

Ας ελπίσουμε στη βοήθεια όσων γνωρίζουν!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ανησυχια εχω κι εγω. Συντομα θα γυρισω στη δουλεια και, επειδη εχει αρχισει να σκεφτεται το παιχνιδι περισσοτερο παρα τους θηλσμους, δεν ξερω ποσες φορες θα θελει να θηλασει τις ωρες που θα ειμαι σπιτι. Μετα απο τοσο καιρο, αφου εχει εδραιωθει ο θηλασμος, με ποσες φορες την ημερα διατηρειται η γαλουχια αραγε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μαζί σας κορίτσια...

Έχει αρχίσει να είναι πολύ αδιάφορος με τον θηλασμό!!!

Θηλάζει κάτα την διάρκεια της νύχτας περισσότερο... κάτι που με έχει εξαντλήσει πραγματικά πλέον και το θέμα είναι ότι γκρινιάζει.. δοκίμασα και του έδωσα ξένο το ρούφηξε σαν τρελλός και μετά κοιμήθηκε ένα 4ωρο σερί....

Μεσημέρι η απόγευμα πίνει κανα δυο γουλιές και χαζοπαίζει!!! Το μεσημέρι περισσότερο νανουρίζεται!!

Κι εμένα η απορία μου είναι θα μπορέσει να διατηρηθει με αυτό το πρόγραμμα η γαλουχία???

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σήμερα στις 4 θήλαζε μια ώρα!!!! Είχε γαντζωθεί πάνω μου και έπινε έπινε έπινε.... αποφάσισα να τη θηλάζω περισσότερο τη μέρα για να έχω και περισσότερο γάλα γιατί αλλιως δε τα βλέπω καλά τα πράγματα. Ηδη το πρωί δε της έδωσα όλη τη φρουτόκρεμα και τη θήλασα μετά. Ηπιε και από τα 2 λίγο μεν αλλά κάτι ήταν και αυτό. Το ίδιο θα κάνω και τώρα το μεσημέρι. Νομίζω ότι η λύση σε όλες μας είναι περισσότεροι θηλασμοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της προσφερω σχεδον καθε μια ωρα κατα την διαρκεια της ημερας για αυτον ακριβως τον λογο. Το θεμα ειναι οτι δεν θελει τις περισσοτερες φορες, προτιμαει να παιζει. Πινει με το ζορι λιγες γουλιες. Αν επιμεινω ενω δε θελει γκρινιαζει (ειναι και ζορικη, τι να κανουμε...) Βεβαια το βραδυ ειμαι η επιτιμη πιπιλα της... Οχι ομως τοσο γιατι πειναει, περισσοτερο για νανουρισμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ ποτέ δεν τον θήλασα 1 ώρα πριν το γεύμα γιατί αλλιώς δεν θα τρωγε το φρούτο ή την κρεατόσουπα και αν τυχει και νυστάζει την ώρα του γεύματος και τον θηλάσω μετά υπολογίζω τρίωρο για να του δώσω το γεύμα.Και γενικά περιμένω 3 ώρες πάντα πριν τον ξαναταίσω.τελικά διαβαζοντας διάφορες ενότητες προβληματίστηκα,μήπως κάνω λάθος;Έχω και τη μητέρα μου να με επηρεάζει "πάλι θα τον θηλάσεις;άστον να φάει το φαί του με όρεξη" ή "τι τον ταίζεις ανα τρίωρο,βρέφος είναι να τρώει τόσο συχνά;" Εντωμεταξύ το βράδυ όποτε ξυπνάει πιπιλάει,δεν τρώει.Τελικά πρέπει να θηλάζω και πριν το γεύμα;Σε τι βοηθάει αυτό;στη διατήρηση της γαλουχίας;Μήπως έτσι δεν θα τρώει στερεές;

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον θηλάζω το πρωι και μετά γύρω στις 3 ξανα αλλα το απογευμα και το βράδυ κανονικα. Ηθελα να εχω μια αυτονομία καποιων ωρων. Κι αν τον θηλασω μετα δεν τρώει τα στερεα. Δεν νομιζω να κοβεται το γαλα...εδω αλλες θηλαζουν μονο μια φορα την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ επί 6 μήνες (από τον 6ο ως τον 12ο μήνα) θήλαζα τη μικρή 3-4 φορές την ημέρα ( η 4η όταν ξυπνούσε η μικρή τα βράδια). Μόνο προς το τέλος, όταν άρχισα να θέλω να αποθηλάσω και αραίωσα λίγο τους θηλασμούς σε 2-3 την ημέρα, όντως μειώθηκε πάρα πολύ η παραγωγή μου και αποθήλασα πάααρα πολύ ομαλά (και χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε με το μωρό). Αργότερα ανακάλυψα ότι εκείνη ακριβώς την περίοδο πρέπει να είχα μείνει έγκυος, οπότε ίσως συνετέλεσε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...