Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και δίαιτα ?


bourboulithra

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! παρότι είμαι γραμμένη αρκετό καιρό στο site συμμετείχα κυρίως σε συζητήσεις για τη βάφτιση της μικρής μου που τώρα έκλεισε το 10ο μήνα. Πριν λίγες μέρες έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Στην αρχή τρομοκρατήθηκα αλλά σιγά σιγά αρχίζει να μου αρέσει η ιδέα τα δυο παιδιά να είναι κοντά σε ηλικία. Το θέμα μου όμως για να μην μακρηγορώ είναι ότι είχα μπει σε ένα πρόγραμμα διατροφής γιατί λόγω θυρεοειδούς έβαλα μετά τη γέννα κάποια κιλά. Πιστεύετε ότι κάνει να κάνω δίαιτα ενώ είμαι έγκυος. Εγώ πάντως έχω ακούσει περιπτώσεις που στη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης έβαλαν ένα με δυο κιλά.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι μία απ' αυτές τις περιπτώσεις. Για την ακρίβεια πήρα τρία κιλά και 2 βδομάδες αφού γέννησα ζύγιζα 7 κιλά λιγότερο απ' ότι πριν. Είχα τσιμπημένο ζάχαρο (λόγω εγκυμοσύνης) και ακολούθησα ειδική δίαιτα για διαβήτη κύησης που μου έδωσε η ενδοκρινολόγος. Ήταν τέλεια. Δεν πείνασα ποτέ, έτρωγα πολύ υγειινά, το μωράκι μου έπαιρνε ό,τι χρειαζόταν και έχασα και μερικά περιττά κιλάκια :P

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και εγώ ότι μπορώ να τα καταφέρω. Σε ποιον να απευθυνθώ όμως μετά τον γυναικολόγο μου? Πρέπει να είναι κάποιος κλινικός διαιτολόγος? Οι ενδοκρινολόγοι δίνουν τέτοιου είδους δίαιτες?

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις θυρεοειδη θα εχεις και τον ενδοκρινολογο σου που τον ξερεις και καλυτερα να συμβουλευτεις αυτον, οπως και τον γυναικολογο σου. Ενδοκρινολογοι θα σου δωσουν συγκεκριμενη διαιτα αν εχεις πχ. διαβητη κυησης και οχι γιατι θες να προσεχεις γιατι θα σου πουν "ε προσεχε"! Οχι διαιτα ομως. Η διαιτα απαγορευεται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Σωστη διατροφη. Οχι ολιγοθερμιδικες διαιτες προς Θεου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΗΜΟΥΝΑ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ

ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΗΤΑΝΕ ΟΜΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

ΜΕΧΖΡΙ ΚΑΙ ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ Π.Χ.

ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΟΤΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΒΑΖΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ.

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΠΗΡΑ 20ΚΙΛΑ ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ!!! ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε σωστή διατροφή και όχι δίαιτα. Το έθεσα έτσι απλά για να το διαφοροποιήσω από το γεγονός ότι γενικά στην εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχεις τι τρως. Χρειάζεται όμως κάποιος ποιο εξειδικευμένος διαιτολόγος? Οι διαιτολόγοι δεν έχουν όλοι τέτοιου είδους γνώσεις?

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε σωστή διατροφή και όχι δίαιτα. Το έθεσα έτσι απλά για να το διαφοροποιήσω από το γεγονός ότι γενικά στην εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχεις τι τρως. Χρειάζεται όμως κάποιος ποιο εξειδικευμένος διαιτολόγος? Οι διαιτολόγοι δεν έχουν όλοι τέτοιου είδους γνώσεις?

 

PΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝΕ.ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΤΕΡΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΤΡΩΓΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!! ΚΙΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΛΥΚΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΑΖΑ ΟΥΤΕ ΚΙΛΟ.

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις προβλημα υγειας εγω θα σου ελεγα απλα να προσεχεις. Μην τρως αλογιστα γλυκα και λιπαρα. Θα φας και το γλυκο σου και της καρμποναρα σου. Οχι καθε μερα ομως. Το παιδι χρειαζεται καποια στοιχεια και βιταμινες, και θα στα παρει! Το θεμα ειναι να εχεις αρκετα ωστε οταν παιρνει οτι χρειαζεται να μενει και για σενα κατι, γιατι εισαι αυτη που το εχει στην κοιλια της και σε χρειαζεται να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό είναι το θέμα. Να τρως αυτά που πρέπει ώστε να καλύπτεις τις ανάγκες του παιδιού και τις δικές. Το θέμα είναι κάποιος να σου πει τη σωστή ποσότητα. Θα ψάξω και θα σας πω! Σας ευχαριστώ πολύ όλες.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά ρώτησα το γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να σταματήσω τη διατροφή. Μάλιστα είναι καλύτερο και για μένα και για το μωρό. Δεν έκρινε απαραίτητο να πάω σε κλινικό διαιτολόγο. Όλοι οι διαιτολόγοι(τουλάχιστον αυτοί από ΤΕΙ) γνωρίζουν τις ανάγκες μιας εγκύου γυναίκας. Η δική μου εξαρχής και πριν μάθει ότι είμαι έγκυος έδινε πολύ βάση στο να παίρνω το σωστό σίδηρο κάθε μέρα. Προς το παρόν και μέχρι περίπου τον 6ο μήνα οι ημερήσιες ανάγκες μιας γυναίκας αυξάνονται μόνο κατά 150 θερμίδες. Πρώτα από όλα θέλω να προσέξω έτσι ώστε το μωρό να παίρνει τα απαραίτητα χωρίς να καταπονείται ο οργανισμός μου και εφόσον έχω κάποια κιλά παραπάνω με τη σωστή διατροφή θα χαθούν. Να σημειώσω ότι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο γιατρός μου ήταν πολύ αυστηρώς με το θέμα του βάρους.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κι από μένα!

Είμαι έγγυος στο δεύτερο μωράκι μου και φοβάμαι πολύ μην ξαναπάρω πολλά κιλά. Στο Νικόλα μου είχα πάρει καμιά 25αριά χωρίς να το πολυκαταλάβω, τα οπόια κατάφερα να χάσω λίγο πριν ξαναμείνω έγγυος.

Μπορείτε να μου γράψετε μια ενδεικτική διατροφή που σας έχουν δώσει; Για να την έχω σαν βάση και να μην παρεκτρέπομαι. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ λιγούρα και συνέχεια πεινάω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη συνυφαδα μου ξερω,που οταν εμεινε εγκυος στο δευτερο το ειπε στο διαιτολογο που την παρακολουθουσε και της προσαρμοσε το προγραμμα της αναλογος.Υποθετω ομως πως επειδη εσυ εχεις και το προβλημα με το θυρεοειδη ενας λογος παραπανω να συνεχισεις.Απλα συνενοησου με το γιατρο σου.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

geia sas!exo molis 10 mhnes pou exo gennhsei kai xanaeimai eguos ston proto mhna..........den einai to kalutero mou gia pollous logous,alla enas ap autous einai oti sthn prohgoumenh egumosunh moy phra 19 kila kai den ta xo xasei akoma ola!!eixa uperoxo soma kai tora xalia!!!kai den thelo na xanameino eguos.skeftomai na kano ektrosh alla o adras mou den thelei,to thelei polu to moro...an pados to krathso thelo na kano austhrh diaita na xano kila adi na pairno tous protous mhnes kai meta na paro mono ta kila tou paidiou.ginetai auto????ti me sumvouleuetai?an den eimai apolutos sigourh na proxorhso se ektrosh h na to krathso?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ!!!!!!

 

Είσαι ήδη μανούλα οπότε έχεις την εμπειρία...Γιατί να σκοτώσεις το αδερφάκι του παιδιού σου για το κορμί σου;Δίαιτα έχεις χρόνο να κάνεις σε όλη σου τη ζωή, τα μωράκια όμως δεν έρχονται κατά παραγγελία!Σε ευλόγησε ο Θεός με ένα δεύτερο μωράκι χωρίς καν να το προσπαθήσεις κι εσύ το σκέφτεσαι για ούτε 19 κιλά παραπάνω;Σύνελθε κορίτσι μου!!!!!!!!Θα το μετανιώσεις αν το κάνεις για έναν τέτοιο λόγο!Μπες λίγο και στο θέμα ''θέλω παιδί και δεν θέλει εκείνος'' να διαβάσεις τα συναισθήματα μιας γυναίκας μετά την έκτρωση και θα καταλάβεις τι εννοώ...(διάβασε μόνο τα μην. της heelp, αρκούν)....

 

Επίσης μπορείς να πας σε διαιτολόγο και να σε παρακολουθεί ώστε να μην ξεφύγεις!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

geia sas!exo molis 10 mhnes pou exo gennhsei kai xanaeimai eguos ston proto mhna..........den einai to kalutero mou gia pollous logous,alla enas ap autous einai oti sthn prohgoumenh egumosunh moy phra 19 kila kai den ta xo xasei akoma ola!!eixa uperoxo soma kai tora xalia!!!kai den thelo na xanameino eguos.skeftomai na kano ektrosh alla o adras mou den thelei,to thelei polu to moro...an pados to krathso thelo na kano austhrh diaita na xano kila adi na pairno tous protous mhnes kai meta na paro mono ta kila tou paidiou.ginetai auto????ti me sumvouleuetai?an den eimai apolutos sigourh na proxorhso se ektrosh h na to krathso?

 

Κοίτα δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας που θα σου πει να κάνεις έκτρωση επειδή δεν έχεις καταφέρει να χάσεις τα κιλά της προηγούμενης εγκυμοσύνης! Δεν είναι λόγος αυτός για να μην κρατήσεις το παιδάκι σου. Δεν θα σου πω τι να κάνεις, εννοείται είναι δική σου επιλογή αλλά αν δεν ήθελες ακόμα δεύτερο παιδάκι έπρεπε να προσέχετε λίγο περισσότερο. Από την στιγμή όμως που έμεινες έγκυος αντί να χαίρεσαι κάθεσαι και σκέφτεσαι το πόσο ωραίο σώμα είχες κάποτε και τώρα πόσο χάλια είναι και πόσο χειρότερο θα γίνει? Τι να πω... Δική σου επιλογή όπως προείπα και σου εύχομαι να κάνεις την σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! παρότι είμαι γραμμένη αρκετό καιρό στο site συμμετείχα κυρίως σε συζητήσεις για τη βάφτιση της μικρής μου που τώρα έκλεισε το 10ο μήνα. Πριν λίγες μέρες έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Στην αρχή τρομοκρατήθηκα αλλά σιγά σιγά αρχίζει να μου αρέσει η ιδέα τα δυο παιδιά να είναι κοντά σε ηλικία. Το θέμα μου όμως για να μην μακρηγορώ είναι ότι είχα μπει σε ένα πρόγραμμα διατροφής γιατί λόγω θυρεοειδούς έβαλα μετά τη γέννα κάποια κιλά. Πιστεύετε ότι κάνει να κάνω δίαιτα ενώ είμαι έγκυος. Εγώ πάντως έχω ακούσει περιπτώσεις που στη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης έβαλαν ένα με δυο κιλά.

Οι πλέον ειδικοί στο θέμα της διατροφής είναι μόνο οι πτυχιούχοι διατολόγοι. Έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση και γνώσεις να σε καθοδηγήσουν με ακρίβεια, σε συνεργασία με το γιατρό σου γιατί πρέπει πρώτα να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις. Όπως και η φαρμακευτική αγωγή, ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής είναι καθαρά ατομικό, εξειδικευμένο και προσαρμοσμένο στις ανάγκες κάθε εγκύου. Αν δε συντρέχουν κίνδυνοι για τη ζωή της εγκύου και του εμβρύου (πχ λόγω σοβαρής παχυσαρκίας) δε συστήνεται η απώλεια κιλών.

Link to comment
Share on other sites

h alhtheia einai oti exete dikio....akougomai axaristh kai egwistria!apla h proth mou egumosunh htan para polu duskolh kai exo arnhtikh empeiria kai pera apo auto meta thn genna epatha megalo sok me to pos egina..to paidaki mou kai ton adra mou tous agapao oso tipota omos!alla eimai molis 22 xronon kai olles mou oi files einai kormares kai kata thn diarkia ths proths mou egumosunhs mou legan posa kila phres?poses ragades ekanes?xalase to sththos sou?kai alla tetoia kai erxodousan spiti me ta kafta sortsakia kai ego hmoun xalia!!den thelo na xanaperaso olh authn thn stenaxoria..hmoun kleismenh spiti kai den hthela na me vlepei kai na vlepo kanenan...kai akoma meta thn genna den niotho opos prin aneta edelos na kano erota me ton adra mou..prin den eixa kanena komplex ,eno tora polla..mhpos mia deuterh egumosunh tha kanei ta pragmata xeirotera...?toso paraloga einai auta pou leo..?

Link to comment
Share on other sites

h alhtheia einai oti exete dikio....akougomai axaristh kai egwistria!apla h proth mou egumosunh htan para polu duskolh kai exo arnhtikh empeiria kai pera apo auto meta thn genna epatha megalo sok me to pos egina..to paidaki mou kai ton adra mou tous agapao oso tipota omos!alla eimai molis 22 xronon kai olles mou oi files einai kormares kai kata thn diarkia ths proths mou egumosunhs mou legan posa kila phres?poses ragades ekanes?xalase to sththos sou?kai alla tetoia kai erxodousan spiti me ta kafta sortsakia kai ego hmoun xalia!!den thelo na xanaperaso olh authn thn stenaxoria..hmoun kleismenh spiti kai den hthela na me vlepei kai na vlepo kanenan...kai akoma meta thn genna den niotho opos prin aneta edelos na kano erota me ton adra mou..prin den eixa kanena komplex ,eno tora polla..mhpos mia deuterh egumosunh tha kanei ta pragmata xeirotera...?toso paraloga einai auta pou leo..?

 

Καταρχήν γράφε ελληνικά σε παρακαλώ (είναι στους κανονισμούς του σάιτ):wink:

 

Ναι, είναι παράλογα αυτά που λες!!!!Και στο λέω με κάθε καλή διάθεση γλυκιά μου!Αφού οι φίλες σου εμφανίζονται με καυτά σορτς σπίτι σου σταμάτα να τις καλείς, τόσο απλά!Διώξε ό,τι σε κάνει να νιώθεις άσχημα στη ζωή σου!

 

Ο άντρας σου σου έχει κάνει παράπονα ή όλα αυτά είναι μόνο μέσα στο κεφάλι σου;Από τη στιγμή που κάνετε έρωτα δεν νομίζω ότι χαλιέται τόσο πολύ ο άνθρωπος όσο ίσως νομίζεις!

 

Το σώμα σου θα επανέλθει, είσαι πολύ μικρή για να ανησυχείς!

 

Μπορεί αυτή η εγκυμοσύνη σου να είναι πιο εύκολη (κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική)!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου δεν εχει κανει παραπονα..δικο μου ειναι το προβλημα..ισα ισα που τον βλεπω στεναχωρεμενο που θελω να κανω εκτρωση και στεναχωριεμαι και εγω.απλα εγω ειμαι επαρχια και ζω μονη μου με τον αντρα μου,οι γονεις μου ειναι πολυ μακρια και απο την οικογενεια του αντρα μου δεν υπαρχει καμια βοηθεια και στην ουσια τις μονες που εχω εδω ειναι ο0ι φιλες μου οι οποιες μου χαλανε πολυ την ψυχολογια...μπορει οχι επειδη το θελουν αλλα επειδη ειναι μικρες ,δεν εχουν περασει μια εγκυμοσυνη και δεν καταλαβαινουν!παντως χωρις αυτες σιγουρα δεν θα εσθανομουν τοσο ασχημα...με καναν να νιωθω πολυ ασχημα!αλλα περα απο ολα αυτα μετα απο δεκα μηνες να ξαναπερασω εγκυμοσυνη μου φαινεται τοσο δυσκολο...με ενα παιδι ηδη και χωρισ βοηθεια πως θα τα καταφαιρω..?!ο αντρας μου δουλευει καιβ παλι ειμαστε πιεσμενοι οικονομικα,μετα τιι θα κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου δεν εχει κανει παραπονα..δικο μου ειναι το προβλημα..ισα ισα που τον βλεπω στεναχωρεμενο που θελω να κανω εκτρωση και στεναχωριεμαι και εγω.απλα εγω ειμαι επαρχια και ζω μονη μου με τον αντρα μου,οι γονεις μου ειναι πολυ μακρια και απο την οικογενεια του αντρα μου δεν υπαρχει καμια βοηθεια και στην ουσια τις μονες που εχω εδω ειναι ο0ι φιλες μου οι οποιες μου χαλανε πολυ την ψυχολογια...μπορει οχι επειδη το θελουν αλλα επειδη ειναι μικρες ,δεν εχουν περασει μια εγκυμοσυνη και δεν καταλαβαινουν!παντως χωρις αυτες σιγουρα δεν θα εσθανομουν τοσο ασχημα...με καναν να νιωθω πολυ ασχημα!αλλα περα απο ολα αυτα μετα απο δεκα μηνες να ξαναπερασω εγκυμοσυνη μου φαινεται τοσο δυσκολο...με ενα παιδι ηδη και χωρισ βοηθεια πως θα τα καταφαιρω..?!ο αντρας μου δουλευει καιβ παλι ειμαστε πιεσμενοι οικονομικα,μετα τιι θα κανουμε?

 

Καταρχήν απομάκρυνε από τη ζωή σου όποιον σε κάνει να νιώθεις άσχημα, δεν αξίζει να είναι δίπλα σου τέτοια άτομα!

 

Αφού ο άντρας σου θέλει το μωρό και δεν τον ανησυχεί το οικονομικό, μπορείς να ησυχάσεις κι εσύ!Άλλωστε έχεις πολλά πράγματα από το πρώτο μωρό και μπορείς να ζητήσεις και από τις μανούλες του φόρουμ για πράγματα που χρειάζεσαι. Πολλές φορές δίνουν από αυτά που δεν χρησιμοποιούν πλέον.

 

Σκέψου και το άλλο: αν κάνεις και το δεύτερο παιδάκι σου τώρα θα είναι πολύ κοντά σε ηλικία με το πρώτο σου παιδάκι και θα κάνουν παρέα και θα ''ξεμπερδέψεις'' σχεδόν μαζί με τα μωρουδιακά!Ενώ αν περιμένεις κάνα δυο χρόνια ακόμα, πάνω που θα έχεις σταματήσει να ασχολείσαι με τις πάνες, άντε πάλι απ'την αρχή!Τώρα είναι πιο εύκολο, είσαι ήδη σε πρόγραμμα!Άσε που τότε θα το σκέφτεσαι πολύ περισσότερο για το σώμα σου, ενώ τώρα με το που θα τελειώσεις την εγκυμοσύνη σου μπορείς να κάνεις δίαιτα και γυμναστική και να γίνεις κούκλα χωρίς να ανησυχείς για μια μελλοντική εγκυμοσύνη!

 

Θα τα καταφέρεις, είμαι σίγουρη!Αν μπορείς να τα καταφέρεις με ένα παιδάκι, μπορείς και με δύο!Πολλές μανούλες εδώ μέσα μεγαλώνουν δύο και τρία παιδιά χωρίς καμιά βοήθεια, είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο!

 

Άσε που θα κρατάνε παρέα το ένα στο άλλο αργότερα και έτσι θα έχεις χρόνο για τον εαυτό σου!Ενώ ένα παιδάκι μόνο πρέπει να το απασχολείς εσύ διαρκώς!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις φίλες, πάρε το παιδάκι σου και πήγαινε σε παιδικές χαρές, παιδότοπους...Εκεί θα γνωρίσεις άλλες μανούλες, με τις οποίες θα έχετε κοινά ενδιαφέροντα και έτσι δεν θα σε νοιάζει που έχασες τις άλλες σου φίλες....Όλα γίνονται αρκεί να το θέλουμε!Εξάλλου δεν είσαι μόνη σου, έχεις το παιδί σου και τον άντρα σου, θα τα καταφέρεις για λίγο καιρό χωρίς φίλες και στο μεταξύ εδώ είμαστε εμείς να σου κρατάμε όση παρέα θέλεις και χωρίς να φοράμε καυτά σορτς για να προκαλέσουμε τον άντρα σου!:D

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

geia sas!exo molis 10 mhnes pou exo gennhsei kai xanaeimai eguos ston proto mhna..........den einai to kalutero mou gia pollous logous,alla enas ap autous einai oti sthn prohgoumenh egumosunh moy phra 19 kila kai den ta xo xasei akoma ola!!eixa uperoxo soma kai tora xalia!!!kai den thelo na xanameino eguos.skeftomai na kano ektrosh alla o adras mou den thelei,to thelei polu to moro...an pados to krathso thelo na kano austhrh diaita na xano kila adi na pairno tous protous mhnes kai meta na paro mono ta kila tou paidiou.ginetai auto????ti me sumvouleuetai?an den eimai apolutos sigourh na proxorhso se ektrosh h na to krathso?

δηλαδή στα γεράματα, που το σώμα σου όπως και να το κάνεις θα έχει χαλάσει, θα έχεις να σκέφτεσαι ότι έριξες ένα παιδί γιατί? Για να είσαι κορμάρα?

Στην τελική κράτα το παιδί και πήγαινες σε ένα διατροφολόγο, δεν θα πάρεις γραμμάριο αν κάνεις ό,τι σου λέει! Στην αρχή θα χάνεις κιόλα!

(στην αρχή δε βάζουν δίαιτα αυστηρή αλλά στη συνέχεια της κύησης που το παιδί δεν έχει φόβο σου κάνουν αυστηρή διατροφή αν έχεις παραπάνω κιλά).

Παρακάτω λες για οικονομικούς λόγους και άλλες δυσκολίες, σε αυτά...ας πρόσεχες περισσότερο να μη μείνεις έγγυος.

Αφού ανοίγοντας το θέμα έθιξες το θέμα του πάχους, νομίζω ότι δεν είναι τόσο το οικονομικό το θέμα όσο το ότι φοβάσαι γενικά και ψάχνεις δικαιολογίες.

Υπάρχουν και τα προφυλακτικά όταν θες να πάρεις προφύλαξη. Οταν δε θες και είσαι πιο χαλαρή τότε ζείς με αυτό, και δε σκοτώνεις ένα μωρό που δεν το ρώτησες να το φέρεις στον κόσμο και να το ρίξεις.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην είσαι σίγουρη ότι η σχέση με τον άντρα σου θα είναι ποτέ η ίδια αν ρίξεις το μωρό του, που το θέλει πολύ όπως λες, για τα κιλά σου και την εικόνα σου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...