Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Και η δικη μου εμπειρια απο τον τοκετο...


Recommended Posts

Διαβαζοντας τις εμπειριες των αλλων κοριτσιων απο τον τοκετο και κοιταζοντας το μικρο μου κοριτσακι που κοιμαται σαν αγγελος θα σας αφηγηθω και τη δικη μου εμπειρια...Εναν μηνα λοιπον ακριβως πριν (27/ 7) γεννηθηκε το μικρο μου πλασματακι...1820 γρ. Ας τα παρω ομως απο την αρχη τα πραγματα. Στις 22 Ιουλιου ειχα ντοπλερ. Μεχρι τοτε ολα εβαιναν καλως, εξετασεις, υπερηχοι, ολα. Εκτος απο ενα λευκωμα που παρουσιασα καποια στιγμη αλλα περασε αμεσως, ολα ηταν τελεια. Στο ντοπλερ πηγα χωρις αγχος εφοσον θεωρουσα οτι θα ηταν κατι διαδικαστικο. Ο γιατρος διαπιστωσε ελαχιστο αμνακο υγρο και εντονη ταχυκαρδια του μωρου. Επειτα απο οδηγιες του γιατρου μου επανελαβα το ντοπλερ την επομενη ημερα και εκανα και καρδιοτοκογραφημα. Το αποτελεσμα το ιδιο. Μπαινω 23 Ιουλιου στο Μητερα Κρητης για παρακολουθηση, αφου ο γιατρος μου προτεινε να κανω ενεσεις κορτιζονης και να αφησουμε μεχρι Δευτερα για να δρασουν. Στο φοβο ομως αιφνιδιου θανατου επρεπε να μπω στο νοσοσκομειο. Τα πραγματα και οι μερες στο νοσοκομειο κυλησαν βασανιστηκα. Καθε τρεις ωρες εκανα καρδιοτοκογραφημα για να μην κανει το μωρο ταχυκαρδιες αλλιως επρεπε με την πρωτη συνεχη ταχυκαρδια να μπω για καισαρικη. Την κυριακη και ενω τη Δευτερα ουτως η αλλως θα γεννουσα η μικρη αρχισε να κανει ταχυκαρδιες με αποτελεσμα ολο το βραδυ να εχω πανω μου το μηχανημα απο τις 21.00-09.00. Αγχος και αγωνια στο αποκορυφωμα. Μπηκα χειρουργειο στις 10 το πρωι. Επελεξα ολικη ναρκωση για να μην προκαλεσω επιπλεον ταχυκαρδιες στη μικρη με το δικο μου αγχος. Η μικρη βγηκε στις 10.49. Πηγε κατευθειαν στο νοσοκομειο σε θερμοκοιτιδα. Δεν την ειδα οταν συνηλθα...Τωρα ενα μηνα μετα, ολα αυτα φανταζουν τοσο μακρινα, την κοιταζω και δεν το πιστευω οτι την εχω κοντα μου....2210 γρ ηταν την Κυριακη που την πηραμε, ελπιζουμε τη Δευτερα που θα παμε στη γιατρο να εχουμε μεγαλωσει αρκετα και σε λιγο καιρο ολα να ειναι φυσιολογικα και να μη θυμομαστε τιποτα απο αυτον τον εφιαλτη ουτε εγω ουτε εκεινη.....Σας φιλω και ευχομαι στις εγκυμονουσες εναν υπεροχο τοκετο και πολλα υγιη και τελειομηνα μωρακια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει....Να ειναι παντα ευτυχισμενη! Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα θα πανε καλα απο δω και περα!Σε λιγο καιρο θα την βλεπεις και θα απορεις πως ειναι δυνατον αυτο το πλασματακι να ηταν καποτε 1820 γρ.

Μεγαλωνουν τοσο γρηγορα........!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να την χαιρεσαι!!!!!!! Εχουμε πολλες κοινες εμπειριες και μενα ο Μαριος ιδια κιλα ειχε και τωρα που ειναι τεσσερεσιμηση μηνων εχει μεταμορφωθει. Να δεις ποσο γρηγορα δεν θα αναγνωριζεις το μικρουλακι σου!!!!!! Δυο κιλα τον πηρα απο την θερμοκοιτιδα και τωρα ειναι σχεδον 7!!!!! Μην ανησυχεις θα ξεπεταχτει γρηγορα και η δικη σου!!!!! Προσοχη μονο στις ιωσεις και στην επαφη με αλλα παιδια και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα κοριτσια...Με γεμιζετε αισιοδοξια, ειδικα οταν ακουω και αλλες παρομοιες περιπτωσεις προωρων...Προσπαθω να μην σκεφτομαι πια αυτη την ταλαιπωρια, απλα ηθελα να μοιραστω αυτες τις στιγμες εδω μαζι σας, γιατι παρολο που δεν ηταν ο,τι πιο ευχαριστο ηρθε στον κοσμο το κοριτσακι μου και αυτο δεν αλλαζει με τιποτα....Καληνυχτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να το χερεσαι το κοριτσακι σου.ενα ονειρο ηταν και περασε.εσυ θα το θυμασαι αλλα θα το ξεχνας μολις βλεπεις το γλυκο αυτο πλασματακι ευτυχισμενο.εκεινη δεν θα θυμαται τιποτα.θα το μαθει σαν παραμυθακι μεγαλωνοντας και θα ξερει τι τραβηξαν οι γονεις του για να ειναι αυτη η ζωουλα μαζι τους.να ειναι παντα γερο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν φαντάζεσαι τι άλματα θα κάνει το βλαστάρι σου! Θυμήσου με όταν θα σε πιάνει η μεσούλα σου από το βάρος, γερό να 'ναι το παιδάκι. Κι εμένα πρόωρος είναι αλλά τώρα πια δεν διαφέρει πολύ απ'τα υπόλοιπα μωράκια! Να το χαίρεσαι :)

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...