Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να καταθέσετε τις εμπειρίες σας σχετικά με την οικονομική κρίση και πόσο σας επιρέασε.

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετρημένα τα βγάζαμε πέρα. Μετρημένα εξακολουθούμε να τα βγάζουμε πέρα. Πάντως ναι... πριν περισσευαν λίγο περισσότερα. Τώρα η 6μελής μας πλέον οικογένεια... θέλει αρκετά για τα είδη πρώτης ανάγκης.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά νόμιζα ότι ήταν δύσκολα επειδή βρέθηκα μονη με 3 παιδιά..

συζητώντας γύρω μου βλέπω ότι τελικά οι περισσότεροι πάνω κάτω στα ίδια είμαστε..

έχω κάνει πολλές περικοπές και έχω κοψει περιττά έξοδα....

 

Την υγειά μας να έχουμε και θα τα καταφέρουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμεις, αν κ θεωρω οτι ειμαστε απο τους προνομιουχους που κ εσοδα εχουμε κ γονεις να μας στηριζουν αν χρειαστουμε κατι, προσεχουμε γενικα περισσοτερο τι ξοδευουμε. Αν κ ακομα τουλαχιστον δεν εχουμε στερηθει τιποτα, τα υπολογιζουμε περισσοτερο.

Η αληθεια ειναι οτι απο τη στιγμη που κανεις παιδι αλλαζει κ η τακτικη σου ως προς τα εξοδα, γιατι πια εχεις κ ενα παιδι να διασφαλισεις..

Παρολα αυτα οφειλω να παρατηρησω οτι κ τα ΜΜΕ νομιζω το παρατραβαν κ δινουν τεραστιες διαστασεις στο θεμα, εντεινοντας το προβλημα κ δημιουργοντας κλιμα ανασφαλειας κ φοβου.

Link to comment
Share on other sites

Με δύο μισθούς και δικό μας σπίτι , 3 παιδιά και 1 στην κοιλιά, και π άλι δυσκολευόμαστε.Χθες ντραπηκα τόσο πολύ αλλα και θυμωσα με τον εαυτό μου που έδωσα στο περίπτερο 3 ευρώ για 3 κίντερ καλοκαιρινά (αυτά με το κουταλάκι) .Ελεος!!! Κάθε φορά που περνάω απο το περίπτερο πρέπει να πω στα παιδιά μου ότι δεν έχω χρήματα πάνω μου . Είναι σοβαρά πράγματα αυτά 3 ευρώ για 3 κίντερ? Ειλικρινά έχω πολυ φαντασία και φτιάχνω πολλά γλυκά με οικονομικό τροπο στο σπίτι, αλλα ρε κοριτσια δεν μπορώ να λέω και στα πιτσιρίκια όλο όχι απο το περίπτερο.Θα με νομίζουν καμία τσιγγούνα στο τέλος.Εχετε νιώσει και εσεις ποτέ ετσι???

[sIGPIC][/sIGPIC]" Και μη πιστέψεις ότι μπορείς να κατευθύνεις την πορεία της αγάπης, γιατί η αγάπη, αν σε βρει άξιο, θα κατευθύνει εκείνη τη δική σου πορεία."

 

ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Με πολλά χρήματα ή όχι... τα παιδιά πρέπει να μάθουν πως δεν αγοράζουμε ότι βλέπουμε. Αυτό είναι ανεξάρτητο της οικονομικής κατάστασης. Είναι θέμα οικονομικής διαχείρησης και οριοθέτησης των απαιτήσεων. Αυτές οι δεξιότητες είναι πολύ σημαντικές ως εφόδια για τη ζωή των παιδιών ως ενήλικοι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα κατι αποσπασματα την τηλεοραση αποψε απο την εκπομπη που κανουν οι goin through που ειχαν καλεσμενο τον Μητροπολιτη Ανθιμο νομιζω. Εκανε το θηριο ερωτηση τι τα θελουν τα εξτρα οι παπαδες τα τυχερα που λενε αφου παιρνουν μισθο. Και ξερετε τι απαντησε ο Ανθιμος? Οτι οι παπαδες εχουν οικογενειες και παιδια (ενω ο υπολοιπος κοσμος εχει σκυλια) και ο βασικος μισθος των 1400 ευρω δεν τους φτανει οποτε χρειαζονται και τα .....τυχερα. :evil: Δηλαδη ο εργαζομενος των 700-800 ευρω που εχει παιδια και δεν εχει ....τυχερα τι πρεπει να κανει να πεθανει της πεινας? :mad:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβλεπα κατι αποσπασματα την τηλεοραση αποψε απο την εκπομπη που κανουν οι goin through που ειχαν καλεσμενο τον Μητροπολιτη Ανθιμο νομιζω. Εκανε το θηριο ερωτηση τι τα θελουν τα εξτρα οι παπαδες τα τυχερα που λενε αφου παιρνουν μισθο. Και ξερετε τι απαντησε ο Ανθιμος? Οτι οι παπαδες εχουν οικογενειες και παιδια (ενω ο υπολοιπος κοσμος εχει σκυλια) και ο βασικος μισθος των 1400 ευρω δεν τους φτανει οποτε χρειαζονται και τα .....τυχερα. :evil: Δηλαδη ο εργαζομενος των 700-800 ευρω που εχει παιδια και δεν εχει ....τυχερα τι πρεπει να κανει να πεθανει της πεινας? :mad:

 

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα κοπέλα μου. Άσε τους παπάδες κ σκέψου τους μητροπολίτες κ γενικά τα "μεγάλα" κεφαλιά. Μέσα στο χρυσό είναι.αν τα πουλήσουν όλα αυτα πόσοι άποροι θα δούνε άσπρη μέρα!;

Πάντως MΠPABO. Πρέπει κάποιος να έχει πολύ θράσος για να το πει αυτό κατάμουτρα στην τηλεόραση την ώρα που υπάρχει αυτό το χαλί στην Ελλάδα. Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι για να αποφασίσει να γίνει κάποιος παπάς σήμερα

πρέπει να είναι είναι δούλος του χρήματος κ όχι του θεού.

Άσχετα με το θέμα αλλά ήθελα να πω την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου.:DΔεν εχουμε δανεια,πιστωτικες,δεν χρωσταμε πουθενα.Ο,τι ηταν ακριβο πριν ειναι και τωρα.Μαλιστα το "ανεκδοτο" στην περιπτωση μας ειναι οτι εν μεσω οικονομικης κρισης και απολυσεων, εγω παραιτηθηκα (μεταθεση συζυγου)!Κι εκει που ζουσαμε με 1 παιδι, δυο μισθους και δικο μας σπιτι και τους γονεις μου στον κατω οροφο, τωρα πρεπει να ζουμε με 2 παιδια, ενα μισθο, ενοικιο και μακρυα απο ολους!!!Παρολα αυτα πιστευω οτι θα τα καταφερουμε γιατι ποτε δεν καναμε μεγαλα εξοδα...Η κριση πιστευω πως επηρεαζει μονο αυτους που απολυθηκαν και αυτους που χρωστανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι μας επηρεασε ιδιαιτερα αλλα ουτε και καθολου.Ποτε ομως δεν ειχαμε τις τρελλες απαιτησεις.Ειναι αληθεια οτι υπαρχει κριση.Ωρες ωρες ομως πιστευω οτι τα μεγαλοποιουμε τα πραγματα.(Ειναι μια κυρια τωρα ψαχνει να αγορασει εξοχικο στη Χαλκιδικη.Της λεμε μια τιμη.Λεει τωρα αυτη:Λιγο πιο οικονομικα δε γινεται?Υπαρχει και κριση.......Τι το θες κυρα μου τοτε το εξοχικο σε περιοδο κρισης)?Τελος παντων ειμαι της αποψης οτι οσα εχουμε τοσα θα φαμε.Ειτε ειναι λιγα ειτε πολλα...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ θα έλεγα ότι μας έχει επηρεάσει πολύ..Το θετικό είναι ότι έχουμε δικός μας σπίτι, δεν έχουμε πιστωτικές, παρά μόνο ένα πολύ μικρό δάνειο....΄

Ο καλός μου έχει μπετονιέρα, είναι γνωστό ότι τα επαγγέλματα που έχουν σχέση με οικοδομή έχουν επηρεαστεί πάρα πολύ...

Αυτό που βλέπω στην καθημερινότητα μας είναι ότι κάναμε πολλά "περιττά" έξοδα τα οποία πλέον έχουν κοπεί και γενικότερα σκέφτομαι πολύ περισσότερο απ'ότι πριν...

Πάντως μεγάλη ακρίβεια βρίσκω και στο σούπερ...πέρνω 3-4 σακούλες και δίνω 70-80?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμας κοριτσια μας έχει επηρεάσει όχι απλα πολυ εκει που είχαμε 2 μισθους έχουμε έναν...η επιχειριση του συζυγου μου που ειναι οικογενειακη ειχε βεβαια πολλα προβλήματα αλλά πλεον χρηματα και να πάρει ο αντρας μου τα δινει παλι για την εταιρεια...οπότε το παλευω μονη μου το θετικο ειναι πως εχουμε σπιτι δικο μας αλλά με ένα παιδι και πάλι τα έξοδα μου φαινονται πολλα

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

χαλια η κατασταση χαλια!! νομιζω πρωτη φορα στη ζωη μου εχω ζοριστει τοσο πολυ...ο αντρας μου ελαιοχρωματιστης και απο δουλεια γιοκ! εγω δουλευω σε ενα μαγαζι που εξοπλιζει συνεργεια αυτοκινητων χαλια κ αυτο....ποτε θα κλεισει δε ξερω...παντως τετοιο πατατρακ δε το περιμενα. αυτα τα ωραια απο μενα..

Link to comment
Share on other sites

Παρα μα παρα πολυ..............

Απο την μια μερα στην αλλη κλεινουν εταιρειες η μια πισω απο την αλλη αφεινοντας τεραστια χρεοι πισω τους σε ατομα που συνεργαζονταν.

Μια τετοια περιπτωση ειμαστε και εμεις που χωρις να μας ρωτησουν ή να ενδιαφερθουν να μας εξοφλησουν εστω ενα μικρο μερος απο τα χρωστουμενα μας στολισαν με πολλες χιλιαδες ευρω ακαλυπτων επιταγων και την επομενη βαρεσαν φτωχευση.

Ντροπη τους και αισχος μονο αυτο θελω να πω!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα λεω να κανω ολες αυτες τις επιταγες κορνιζες και να τις κρεμασω στο σαλονι να τις βλεπω και να χορταινει τουλαχιστον το ματι μου...................

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου εχει κατασκευαστικη εταιρια..Ο κλαδος της οικοδομης εχει πληγει ισως περισσοτερο απ ολους..Δοξα το θεο για εμας οικονομικα δεν αλλαξε τιποτα ...δε ζοριζομαστε δηλ ουτε αναγκαστηκαμε να κοψουμε κατι..Αυτο που ειναι τραγικο και με στεναχωρει πολυ ειναι οτι συνεργατες του αντρα μου με συνεργεια μεινανε χωρις δουλεια..Ανθρωποι του μεροκαματου που παιρνουν συνεχεια τηλ μηπως και ξεκινησει κανενα καινουριο εργο..Γι αυτους πραγματικα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..Ελπιζω να περασει γρηγορα κι αυτο και τα πραγματα να γινουν οπως πριν..

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε ζοριστεί αρκετά. Δύο μισθοί, σε ενοίκιο και που που οικονομικές συνδρομές από μαμά αλλά....τσίμα τσίμα τα βγάζουμε πέρα, δε μας περισσεύει ούτε ένα ευρώ για άλλες αγορές πέρα από τις βασικές ανάγκες. Στο σουπερμάρκετ μόνο κάθε βδομάδα δίνουμε από 80 έως 120 ευρώ και είμαστε μόνο τέσσερα άτομα, εκ των οποίων τα δυο μωρά που πόσο θε φάνε;Ήθελα και άλλα παιδιά αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά. Σε λίγα χρόνια σχολεία, φροντιστήρια, δε νομίζω ότι θα τα βγάζω πέρα, εκτός εαν ο ένας από τους δυο κάνει και δεύτερη δουλειά. Αλλά με τόση ανεργία που να βρεθεί η δεύτερη δουλειά ΟΥΦΦΦΦ! Και το κράτος ανύπαρκτο, καμία παροχή και στήριξη της ελληνικής οικογένειας. Κατά τα άλλα η υπογεννητικότητα μας φταίει....

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε επηρρεαστεί αρκετά, έχουμε κόψει κάρτες, έχουμε ένα δάνειο όμως και αυτό μας έχει καθηλώσει λίγο... γενικά για μας δεν ξοδεύουμε τίποτα... η μόνη μας έξοδος είναι δύο φορές το μήνα, μας κρατάει η μητέρα μου τη μικρή και εμείς πάμε να πιούμε μία μπυρίτσα με ένα-δυο σουβλάκια... και αυτό. Τα μόνα έξοδα έχουν να κάνουν τα του παιδιού...

Ελπίζω να υπάρξει ανάκαμψη...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο σύζυγος είναι του κατασκευαστικού κλάδου και έχει επηρρεαστεί. Αν δεν είμασταν και οι 2 υπάλληλοι στο δημόσιο δεν ξέρω αν θα τα βγάζαμε πέρα. Επίσης αν είχαμε ενοίκιο πάλι θα ζοριζόμασταν πολύ. Αυτό που βλέπω και μας έχει τσακίσει είναι το σούπερ μάρκετ ρε παιδιά.. Γενικώς σπατάλες δεν κάνουμε αλλά το ψυγείο πάντα το είχαμε γεμάτο με 2-3 είδη τυριών ας πούμε και πάντα έπαιζε κανά καλό κρασάκι, ήταν τα μόνα έξοδα που κάναμε. Και τώρα πάμε και δίνουμε έτσι για την πλάκα, 70 ευρώ! Βλέπεις μια βλακειούλα και κάνει μάνι μάνι 3 ευρώ, ένα χιλιάρικο δηλαδή! Αν το καλοσκεφτείς είναι τόσο υπερβολικό που σου γυρνάει το μάτι.

 

Και οκ, τα βγάζουμε πέρα αλλά κάτι παραπάνω δεν μπορείς να κάνεις. Οι γονείς μας για παράδειγμα, αγόρασαν οικόπεδα, έχτισαν σπίτια χωρίς δάνεια κι εμείς ούτε να το ονειρευτούμε δεν μπορούμε... Κι αν είσαι δημιουργικός άνθρωπος σε πονάει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Και οκ, τα βγάζουμε πέρα αλλά κάτι παραπάνω δεν μπορείς να κάνεις. Οι γονείς μας για παράδειγμα, αγόρασαν οικόπεδα, έχτισαν σπίτια χωρίς δάνεια κι εμείς ούτε να το ονειρευτούμε δεν μπορούμε... Κι αν είσαι δημιουργικός άνθρωπος σε πονάει αυτό..

 

Εμείς τα βγάζουμε δύσκολα πέρα, αλλά πιο πολύ με ενοχλεί αυτό... Ό,τι (και αν) πήραμε από τους γονείς μας αυτό είναι, δύσκολα θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι μόνοι μας... Βέβαια, οι γονείς μας ήταν σε άλλη εποχή, όπου τα πάγια έξοδα ήταν σαφώς λιγότερα και ήταν λιγότερο καταναλωτικοί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν μπορω να πω οτι μας εχει επηρεασει η οικονομικη κριση. Ειμαστε και οι 2 σε πολυ καλες δουλειες και στο σπιτι μπαινουν απο 2.000 εως 2.500 το μηνα. Τα παγια εξοδα ειναι το νοικι που ειναι 450 ευρω συν τους λογαριασμους. Αυτο που με στεναχωρει αφανταστα ειναι οτι δεν μπορουμε να κρατησουμε ουτε ενα φραγκο. Ασε που πολλες φορες τρωμε απο τα ετοιμα. Θελω παρα πολυ να μπουμε σε ενα προγραμμα γιατι ντρεπομαι που υπαρχουν οικογενειες που τα βγαζουν περα με τα μισα λεφτα και εμεις τα σκορπαμε δεξια αριστερα. Θελω να πιστευω οτι καπου θα σταματησει αυτο. Με δικη μου πρωτοβουλια και μετα θα συνεχισει και ο συζυγος. Τα περισσοτερα τα χαλαμε σε ρουχα, συνεργεια, εξοδους σε ταβερνες και βεβαια βλακειες του supermarket. Σε εναν μηνα σταματαω την δουλεια και θα κατσω με αδεια μητροτητας 14-16 μηνες. Τοτε που θα μαγειρευω εγω και οχι η μητερα μου θα αναλαβω να βαλω τα οικονομικα μας σε μια ταξη. Θελω να πιστευω οτι θα τα καταφερω. Μπραβο σε ολες τις οικογενειες που κανουν καλο κουμαντο και ξερουν να διαχειριζονται σωστα τα οικονομικα τους.

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσα ζευγαρια δεν εχετε δουλεια και εχετε την δυνατοτητα... αναζητείστε την στην επαρχια.Υπαρχουν μερη οπως πχ καποια νησια, οπου σε αρκετες περιπτωσεις θα ειστε μονοπωλιο στην αγορα (αν υπαρχουν ηδη αρκετοι στον κλαδο σας μην πατε γιατι θα προτιμησουν τον ντοπιο),υπαρχει ζητηση για μαστορες,ιατρους και νοσηλευτριες (πολυ μεγαλη),λογιστες,γραφίστες,ακομα και για baby-sitters υπαρχουν δουλειες γιατι η επαρχια συχνα μαστιζεται απο ελλειψη γυναικων...

Η εποχη ζητα ευελιξια και εφευρετικοτητα,μην περιμενετε να περασει συντομα η κριση απο μονη της γιατι ειδικη η Ελλαδα εχει μπει σε βαθια στενωπό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ. Απολύθηκα από την εταιρεία που δούλευα 7 χρόνια πριν έναν χρόνο ακριβώς, στην αρχή της κρίσης. Αργότερα βρήκα μια δουλειά, δούλεψα δυο τρεις μήνες με μισθό 400 ευρώ χαμηλότερο από τον προηγούμενο και χωρίς ασφάλιση.

 

Μετά μπήκε η μητέρα μου Εντατική έναν μήνα και παρορμητικά, λόγω κάκιστης ψυχολογίας και επειδή ήθελα να είμαι συνεχώς διαθέσιμη να τη βλέπω, καθώς γνώριζα ότι θα πέθαινε, παραιτήθηκα από αυτή τη δεύτερη δουλειά και ξαναμένω άνεργη.

 

Δοκίμασα να δουλέψω μόνη μου καθώς το επάγγελμά μου ενδείκνυται (είμαι γραφίστρια) αλλά το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο για πολλούς λόγους. Με κάτι μικροδουλειές να τρέχουν (που αποδίδουν μικροποσά) ψάχνω πάλι για δουλειά.

 

Τα έξοδα του σπιτιού έχουν ελαχιστοποιηθεί, εξόδους πλέον έχουμε ελάχιστες και μέσα σε όλα αυτά έγινα και δυο φορές κουμπάρα, περιπτώσεις που ήταν προσυμφωνημένες και δεν μπορούσα να αποφύγω (βαφτίσια και γάμος).

 

Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, από τη μία η κρίση και από την άλλη οι κακές συγχρονικότητες και χειρισμοί, είμαι σε δύσκολη θέση γιατί με τον μισθό του άντρα μου και ενοίκιο να τρέχει στριμωχτήκαμε:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...