Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα αγοραζατε μεταχειρισμενα ειδη μπεμπε;


Recommended Posts

Η ελληνικη νοοτροπια ειναι οπωσδηποτε λιγο ιδιαιτερη σε αυτο το θεμα. Ολοι θελουμε τα καλυτερα για τα μωρακια μας, ειδικα οταν γινομαστε γονεις για πρωτη φορα. Ομως ποσοι απο μας σκεφτομαστε οτι θα δωσουμε παρα πολλα χρηματα για ειδη, οπως καροτσακια, καθισματακια αυτοκινητου ή ριλαξ, τα οποια θα χρησιμοποιησουμε για καποιους μηνες και μετα θα καταληξουν στο παταρι μας (μηπως και τα χρειαστει η κουμπαρα μας οταν γεννησει και κεινη με το καλο....:));;;;;; Σκεφτηκα λοιπον να βαλω αυτο το γκαλοπ, για να δουμε ποσες απο μας τελικα σκεφτομαστε με βαση το συμφερον μας και ποσες απλα απο ενοχη (μη μας πουν τσιγγουνες) κανουμε υπερβολες στις αγορες μας... ξοδευοντας χρηματα που θα μπορουσαμε να τα διαθεσουμε διαφορετικα για το παιδι μας.

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλα νομίζω ότι στο πρώτο μας παιδί υπερισχύει αυτή η νοοτροπια που λες να τα πάρουμε όλα καινούργια. Βεβαια αν δεν έχεις και κάποιον να σε προμηθεύσει με ορισμένα πράματα τότε δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς απο το να τα αγοράσεις μόνος σου. Εγώ προσωπικά το μόνο που μου δωσανε είναι ένα κάθισματακι αυτοκινήτου.Δεν μου είπε κανείς να μου δώσει κάτι αλλο.

Στην περίπτωση που πρέπει να τα αγοράσεις όλα μονος σου θα πρέπει τουλάχιστον να είμαστε λίγο πιο μαζεμένες και να μην κοιτάζουμε μόνο τις μάρκες. Γιατί το έχουμε και αυτό το ελατωμα. Δηλαδή αν το καρότσι μας δεν είναι μάρκας το μωρό δεν θα κάθεται καλά? ή αν το ρουχαλάκι που θα του πάρουμε δεν είναι μάρκας δεν θα το φορέσει?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που αγόρασα ήταν καρότσι και καθισμα αυτοκινήτου για λόγους ασφαλείας (άσε που δεν νομίζω αυτά να επιζούν!). Α! και πιπίλες και μπιμπερόν. :D

 

Ρηλαξ, καλαθούνα, ρούχα, αποστειρωτή, θήλαστρο μάρσιππο, κλπ μου τα χάρισαν φίλοι και συγγενείς και το ίδιο κάνω κι εγώ. Επειδή δεν θα κάνουμε άλλο παιδάκι ότι δεν χρειάζομαι πλέον το δίνω σε αυτόν που το χρειάζεται και κάπως έτσι πάει!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα όλα καινούργια, λόγω αυτής της νοοτροπίας.

Δεν διστάζω δε να χαρίσω αυτά που δεν θα χρειάστώ στο μέλλον.

 

ειδικά ρούχα της μικρής που δεν τα έχει φορέσει ποτέ τα έδωσα όλα στην νύφη μου, και ομολογώ ότι είχα ένα φόβο μήπως και την προσβάλω. Αλλά ισα-ισα χάρηκε.

 

Και στο δεύτερο όταν έρθει η ώρα (μακάρι να έρθει γρήγορα), σίγουρα κάποια πράγματα θα τα ξαναπάρω καινούργια, κυρίως ρούχα και παπούτσια.

 

Μακάρι να είχα άλλη νοοτροπία ώστε τα χρήματα αυτά να τα έκανα κάτι άλλο για το παιδί μου. Τι να κάνουμε γέρικο άλογο περπατισιά δεν αλλάζει!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

και μας μας εδωσε μια φιλη που ειχε μαγαζι με παιδικα το κρεβατι την παντα την κουνουπιερα μπουρνουζακι ολα σετ!τα ειχε στο υπογειο αλλα ηταν καινουρια.επισης η κουμπαρα μου μου εδωσε δευτερο καρεκλακι αυτοκινητου!τα καροτσια και τα 2 τα γορασα αλλα βρηκα προσφορες οπως και για το παρκο και το καρεκλακι!γενικα δεχομαι οτι μου δινουν και δεν ειμαι απολυτη σαυτα.2 κοπελες απο εδω μεσα χαρισανε στον ανηψιο μου καλοκαιρινο και χειμερινο καροτσι η ισμηνη και η ζοαν!την καλαθουνα μας την χαρισε ενας συναδελφος του αντρα μου ηταν καινουρια απο το ηρα.γιατι οχι?αν ειχαμε εδω μαγαζι με μεταχειρησμενα θα επερνα!δεν ειναι κακο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι, εχω παρει και καινουρια αλλα μου εχουν χαρισει κιολας αρκετα πραγματακια!Επισης, παντα ημουν της φιλοσοφιας να χαριζω κι εγω ο,τι δεν χρειαζομαι πια, αρκει βεβαια να ειναι σε καλη κατασταση.Γιατι αν δεν ειναι οντως κι εγω το θεωρω προσβλητικο να το δωσω καπου αλλου...Για παραδειγμα τωρα χρειαζομαι οποσδηποττε ενα παρκοκρεβατο για τη μικρη. Αν οντως δεν υπαρξει καποια μανουλα που να το χαριζει ή να το πουλαει, θα αγορασω καινουριο...

Link to comment
Share on other sites

Μένω εκτός Ελλάδας και είμαι φανατική του μεταχειρισμένου. Παίρνω σχεδόν τα πάντα μεταχειρισμένα μέσω e-bay ή έχω κληρονομήσει από φίλες, εκτός από το καροτσάκι, το πρώτο καθισματάκι αυτοκινήτου, στρώμα για το κρεββατάκι, μάρσιππο, ορισμένα παπουτσάκια και παιχνιδάκια, μπιμπερό και τα συναφή.

Τα υπόλοιπα, κρεββατάκι, αλλαξιέρα, δεύτερο καθισματάκι αυτοκινήτου, υπερυψωμένο καρεκλάκι για το τραπέζι, ρηλάξ, διάφορα ρουχαλάκια και παπουτσάκια, παιχνίδια, μπανιέρα, καθισματάκι μπάνιου κτλ. τα έχω πάρει μεταχειρισμένα. Η αλλαξιέρα έχει κάνει το γύρο της παρέας και η κόρη μου είναι το έκτο παιδί που τη χρησιμοποιεί. Το βρίσκω όμορφο να μην πετιούνται πράγματα καλής ποιότητας και να φορτώνουν κι άλλο τις χωματερές, αλλά να πηγαίνουν από χέρι σε χέρι. Οι γονείς μου το επικροτούν, αν και για τη γενιά τους είναι ασυνήθιστο, αλλά σταμάτησαν να το λένε σε άλλους γιατί οι περισσότεροι τους κοιτούσαν με οίκτο.

Όσα παίρνω καινούργια, τα παίρνω ακριβά για να κρατήσουν και για τα επόμενα δικά μου και όταν "ξεπαιδιάσουμε" να τα δώσουμε παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι αυτης της αποψης με τα μεταχειρησμενα.δεν εχω προβλημα αν ειναι σε καλη κατασταση.μου εχουν δωσει πολλα ρουχακια οι αδερφες μου κ φιλες οπως κ το καρεκλακι φαγητου.ολα τα υπολοιπα τα αγορασα γιατι δεν μπορεσα να παρω απο τις αδερφες μου λογω οτι ζουμε παρα πολυ μακρυα δυστυχως.

αλλα να σας πω την αληθεια κουνια κ μπιμπερο θα τα επαιρνα καινουρια οπως κ το στρωματακι .καποια πραγματα δεν θελω να ειναι χρησιμοποιημενα.

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε μεταχειρισμενο κρεβατι (καινουργιο στρωμα ομως) και καθισματακι απο 9-18 κιλα (δεν συμφωνο απολυτα αλλα επεμενε ο συζυγος). Το δευτερο βεβαια θα τα εχει ολα μεταχειρισμενα εκτος απο το στρωμα και τα μπιμπερο..

Link to comment
Share on other sites

τα μετα χειρισμενα ειδη bebe ειναι πολυ διασημα στο εξωτερικο και σιγα σιγα η νοοτροπια του καινουργιου εγκαταλειπει και τους ελληνες γονεις οι οποιοι δειλα δειλα αγοραζουν μεταχειρισμενα.

Η αδερφη μου ειχε αγορασει παρα πολλα μεταχειρισμενα ειδη σε πολυ κατασταση και τιμη στο εξωτερικο οταν ηταν.

Δεκα χρονια πριν ομως στην ελλαδα δεν μπορουσες να βρεις τετοια ειδη να πωλουνται αλλωστε η αναπτυξη του internet oπου μπορεις να ψαξεις εγινε τα τελευταια 5 χρονια.

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει και μια σχετικη νοοτροπια εδω στην ελλαδα οπου χαριζουμε πολλα απο τα ειδη bebe σε φιλους ή συγγενεις.

Δεν θα ειχα κανενα προβλημα παντως να παρω μεταχειρισμενα ειδη σε καλη κατασταση.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα, εχω ενα καροτσι perego σε πορτοκαλι χρωμα που μπορεις να βλεπεις το μωρακι κι απο τις δυο πλευρες και ενα καθισμα φαγητου με τραπεζακι σε ουδετερο χρωμα, και τα δυο σε πολυ καλη κατασταση, ενδιαφερεται καποια κυρια;

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένα πράγματα ,ναι ,έχω πάρει ΄,αλλά μόνο από άτομα που γνωρίζω ,φίλους ,συγγενείς.

Δεν θα μπορούσα να φορέσω ή να χρησιμοποιήσω πράγματα ή ρούχα από άτομα τα οποία δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο! Αν και τα περισσότερα τα αγόρασα λόγω πρώτου παιδιού , δανείστηκα και ένα σωρό άλλα από φίλες μου. Στη συνέχεια κι εγώ με τη σειρά μου τα δανείζω σε άλλες φίλες μου κοκ.

Δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένα πάντως , ούτε και θα πουλούσα βέβαια.

Θα ξαναδανειζόμουν και θα ξαναδάνειζα ή χάριζα σε φίλους.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

πριν ανακαλύψω το παρεντς δεν ήξερα που μπορώ να βρω μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση και έτσι στην γέννα πήρα κάποια πράγματα καινούργια... Όμως ήμουν και τυχερή διότι καρότσι είχε η κουνιάδα μου (και δεν πρόκειται να κάνει άλλο παιδί) και το κρεβατάκι μας το πήρε δώρο ο νονός μας και το καθισματάκι αυτοκινήτου μας το κάνανε δώρο (αν και πρόλαβα και αγόρασα ένα ίδια από το ebay αλλά τελικά το πούλησα για να μην το έχω διπλό)... Ρούχα μπεμπέ πολλά μου έδωσε η κουνιάδα μου και φέρανε και πολλά δώρα έτσι δεν ξοδεύτηκα μπορώ να πω... Αυτά που αγόρασα είναι: αποστειρωτής, μπιμπερό (και τελικά θηλάζω, χαχαχαχχα), πιπίλες, και μπανάκι...

 

Και παιχνίδια θεωρώ ότι είναι κρίμα να τα ακριβοπληρώνεις όταν μπορέις να τα πάρεις σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένα... Θα διαθέσω τα χρήματα που θα γλιτώσω διαφορετικά στο παιδί μου, θα το γράψω στο κολυμβητήριο (babyswimming) και θα κάνουμε εκδρομούλες, θα κάνει διάφορες δραστηριότητες...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Μας χάρησαν αρκετα και ωραία ρούχα αλλά αναγκάστηκα να πάρω καινούργια γιατί δεν ταίριαζαν μέγεθος/εποχή (το άλλο παιδάκι γεννήθηκε Μαρτη).

 

Αν υπήρχε κατάστημα με ωραία μεταχειρισμένα σε καλή τιμή, σαφέστατα θα ψωνίζαμε απο εκεί.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τίποτα δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένα ρούχα για εμένα ή το παιδί μου. Προτιμώ να αγοράσω κάτι πιο φτηνό από το να αγοράσω μεταχειρισμένα επώνυμα ρούχα. Θεωρώ το ρούχο κάτι πολύ προσωπικό. Όσον αφορά αλλά αντικείμενα όπως καρότσι, παιχνίδια, έπιπλα κλπ δεν θα είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μου παιδι τα πηραμε ολα καινουργια....δεν ειχα κανενα να μου δωσει τιποτα δυστηχως ......οκ στο δευτερο τα ειχα ολα δε χρειαστηκα τιποτα......οταν ηρθε το τριτο που ηταν και κοριτσακι αγχωθηκα ηδη καποια ειχαν καταστραφει.......οπως το μπανακι το καρεκλακι φαγητου....

ενταξει ειχα ρουχα απο τα αγορια αλλα στο κοριτσακι δε θελεις να του βαλεις κατι πιο ροζ.......:cool:

για να μην τα πολυλογω...ξαφνικα βρεθηκα εδω στο παρεντς μου δωσανε 2 -3 κοπελιες ρουχαλακια για διαφορες ηλικιες αγορασα αλλα πραγματα μεταχειρισμενα σε αριστη κατασταση οπως ριλαξ καρεκλακι φαγητου γυμανστηριο απο αλλες κοπελιες.....

δεν εχω προβλημα με το μεταχειρισμενο με αρεσει το προτιμω ειτε μου το χαριζουν ειτε ειναι να το αγορασω.......ναι θελω να ειναι σε καλη κατασταση να μπορω να το χρησιμοποιησω γι αυτο που το θελω......αλλα δε με πειραζει να μην ειναι σε αριστη στην τελικη ειναι και μεταχειρισμεο ενα παιδακι σιγουρα περασε απο αυτο.......μπορει και δυο!!!

μακαρι να υπηρχε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα ρουχα και ειδη μπεμπε

αλλα υπαρχει και το ιντερνετ....;)

ειναι και στον ανθρωπο αυτο αν μπορει να το κανει αλλα δε βρισκω το λογο και δε μπορω να πληρωνω τοσα χρηματα καθε 6 μηνες που αλλαζουν νουμερο.......με αρεσει το μεταχειρεισμενο το λατρευω ταιριαζει μια χαρα σε εμενα:D

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μου παιδι τα πηραμε ολα καινουργια....δεν ειχα κανενα να μου δωσει τιποτα δυστηχως ......οκ στο δευτερο τα ειχα ολα δε χρειαστηκα τιποτα......οταν ηρθε το τριτο που ηταν και κοριτσακι αγχωθηκα ηδη καποια ειχαν καταστραφει.......οπως το μπανακι το καρεκλακι φαγητου....

ενταξει ειχα ρουχα απο τα αγορια αλλα στο κοριτσακι δε θελεις να του βαλεις κατι πιο ροζ.......:cool:

για να μην τα πολυλογω...ξαφνικα βρεθηκα εδω στο παρεντς μου δωσανε 2 -3 κοπελιες ρουχαλακια για διαφορες ηλικιες αγορασα αλλα πραγματα μεταχειρισμενα σε αριστη κατασταση οπως ριλαξ καρεκλακι φαγητου γυμανστηριο απο αλλες κοπελιες.....

δεν εχω προβλημα με το μεταχειρισμενο με αρεσει το προτιμω ειτε μου το χαριζουν ειτε ειναι να το αγορασω.......ναι θελω να ειναι σε καλη κατασταση να μπορω να το χρησιμοποιησω γι αυτο που το θελω......αλλα δε με πειραζει να μην ειναι σε αριστη στην τελικη ειναι και μεταχειρισμεο ενα παιδακι σιγουρα περασε απο αυτο.......μπορει και δυο!!!

μακαρι να υπηρχε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα ρουχα και ειδη μπεμπε

αλλα υπαρχει και το ιντερνετ....;)

ειναι και στον ανθρωπο αυτο αν μπορει να το κανει αλλα δε βρισκω το λογο και δε μπορω να πληρωνω τοσα χρηματα καθε 6 μηνες που αλλαζουν νουμερο.......με αρεσει το μεταχειρεισμενο το λατρευω ταιριαζει μια χαρα σε εμενα:D

 

έτσι έτσι...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

στην εποχη που ζουμε ,ετσι οπως ειναι τα πραγματα, κ θ αγοραζα αλλα κ θα δεχομουν να παρω μεταχειρισμενα ειδη απο φιλους /κλπ .δεν το θεωρω λαθος αλλα ουτε κ ντροπη.αλλωστε τα παιδικα ειδη ειναι τοσο αναλωσιμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε αγοράσει τα πάντα σχεδόν, και μάλιστα πανάκριβα πριν καν γεννηθεί η μικρή. Αλλά όταν γέννησα, η κολλητή μου μου έφερε 2 σακούλες ρούχα της κόρης της που είχε γεννηθεί πριν ακριβώς 2 χρόνια, ίδιο μήνα. Έτσι μεγαλώνοντας, εχουμε ρούχα για όλες τις εποχές και όλα τα μεγέθη. Δεν βρίσκω κάτι κακό στο να φοράει το παιδί μου μεταχειρισμένο ρούχο. Στο κάτω κάτω το έχει φορέσει άλλο παιδάκι και το πολύ πολύ για 3 μήνες και αν. Τα πλένω και τα περιποιούμαι και είναι ωραιότατα. Κι από το parents έχω αγοράσει ρουχαλάκια, κι ένα μπουφανάκι μούρλια από μια κοπέλα και είναι φυσικά σχεδόν σαν καινούρια.

Δύσκολες εποχές κοπελιές, και η έννοια της ανακύκλωσης είναι δελεαστικότατη, αν υπολογίσεις μάλιστα και την κρίση.;)

 

ΥΓ.Το μόνο που δεν θα της έβαζα μεταχειρισμένο είναι τα παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλα τα αγορασα στο πρωτο παιδι , (στο δευτερο μονο ρουχα-παπουτσια κ καινουργιες πιπιλες)

Μου εδωσε κ μια ξαδελφη καποια ηδη μπεμπε που τα δεχτηκα ευχαριστως. Αμα ειχε κ αλλα θα τα επερνα..

Δυστυχως δεν εχω βρει ακομα κανεναν να μας βολεψει με ρουχα, αντιθετα εμεις ντυνουμε 10 παιδια (υπερκαταναλωτικη μαμα.. το εχω ξαναπει)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

φυσικά και θα αγόραζα, το έχω ήδη κάνει μέσω του forum, ρουχαλάκια για μένα, για το παιδί μου,την κούνια του, και φυσικά παιχνίδια.

 

Βοηθάω έτσι μια μαμά που ίσως έχει ανάγκη, αλλά και μένα που είναι μικρότερο το κόστος.

 

Επίσης μου αρέσει γιατι είναι και μια μέθοδος ''ανακύκλωσης'', άρα βοηθάω εν τέλει όχι μόνο εμένα αλλά και το σύνολο!

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν είχα πρόβλημα τέτοιο..δανείστηκα από μια φίλη αρκετά πράγματα και με βόλεψαν αφάνταστα.να και τώρα που θέλω να αλλάξω καθισματάκι για το αυτοκίνητο στη μικρή..μου είπε να μην πάρω γιατί έχει.!!

Link to comment
Share on other sites

καιγω στο πρωτο ολα καινουργια.βασικα δεν ετυχε να προσφερθει και καποιος να δωσει κατι οποτε... αν εδινε θα το κρατουσα αν ηταν σε αριστη κατασταση και αυτο δε νομιζω πως ειναι καποια νοοτροπια. ειναι απλα η αγαπη που μπλεκετε μετον ενθουσιασμοτου πρωτου μωρου.ταθες ολα καινουργια! νιωθεις οτι εισαστε το κεντρο τουκοσμου και αυτο θες να βγαινει και εξω με τα καλητερα. μετα στο 2ο καπως προσγιωνεσαι και σκεφτεσαι πιο πρακτικα. αλλα και παλι μεσα σεολα τα δανεικα η χαρισμενα θεςκαι κατι καινουργιο ναχεις..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ητανε σε πολυ καλη κατασταση...αν ητανε αυτα που οντως θα αγοραζα..πχ. το καρεκλακι του αυτοκινητου που θα αγοραζα και οχι να εκανα σκοντο στην μαρκα...αν μου αρεσανε και εμφανησιακα...τοτε θα επερνα απο δευτερο χερι.οχι ομως πχ.μια στρατα τις ταδε μαρκας και εγω εχω δει οτι αναπαυτικη ειναι της αλλης μαρκας...τοτε δεν θα την επερνα και καινουργα να ητανε..:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...