Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναψυκτικά/ανθρακικό επιτρέπονται ή όχι?


gema

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!Ηθελα να σας ρωτήσω για την coca cola light γιατί είναι πραγματικό το μόνο που μου έχει λείψει από όλα όσα έχω κόψει

λόγω της εγκυμοσύνης.Δε με νοιάζει για τα κιλά αν παχαίνει ή όχι απλά αν κάνει κακό στο μωρουλίνι μου.Κάτι έχω ακούσει για το ανθρακικό

ότι βλάπτει την ακοή του.Το γνωρίζεται αυτό?Πειράζει να πίνω 2-3 φορές την εβδομάδα καμία coca cola?Περιμένω τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως δεν πειράζει!!!! Να φανταστείς η μητέρα μου κάπνισε στην εγκυμοσύνη της και πάλι μια χαρά βγήκα... όχι ότι το επικρωτώ το κάπνισμα αφού μάλλον φανατική αντικαπνίστρια με έκανε αλλά πιστεύω πως μια cocacolitsa 1-2 φορές δεν βλάπτει... φαντάζομαι δεν εννοείς 1 cocacolitsa 1,5lt αλλά κουτακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη gena, εμένα ο γιατρός μου μου λέει αν μπορώ να μην πίνω καθόλου αναψυκτικά γιατί ενοχλούνε το έμβρυο..πάντως καλό δεν κάνουνε..μην το διακινδυνεύεις θα έλεγα εγώ, για μένα 1-2 φορές τη βδομάδα είναι υπερβολή… σιγά καλέ, 9 μήνες είναι θα περάσουν..τα μωράκια μας ναʼναι γερά…

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... αυτά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!

Σίγουρα τα αναψυκτικά δεν είναι καλά λόγω των χημικών προσθέτων που έχουν. Μέχρι εκεί όμως!

 

Αυτό που έχει τύχει να το ακούσω κι εγώ περί βλάβης της ακοής λόγω του ανθρακικού είναι επιεικώς ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ....

Και εξηγούμαι:

Στο στομάχι υπάρχουν τα γαστρικά υγρά και γενικά ένα όξινο περιβάλλον. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τροφή, πότο, κτλ πέσει εκεί παθαίνει χημικές μεταβολές. Δεν υφίσταται το αναψυκτικό με τη μορφή που το βλέπουμε εμείς στο μπουκάλι μας.

 

Επίσης σκεφτείτε και λίγο .... αν ενοχλούσε αυτό το φσσσ από τις φυσαλίδες... φανταστείτε πως ....

.... όλα τα παιδιά θα ήταν ΗΔΗ κουφά... (αν ίσχυε θα είχε απαγορευθεί η κυκλοφορία του).

.... οι ήχοι από το ρέψιμο, τα αέρια καθώς και όλη τη λειτουργία του οργανισμού (καρδιά, μεταφορά αίματος κτλ) είναι κατά πολύ εντονότεροι.

 

Επομένως..... σαχλαμάρες.

 

Να την αποφεύγεις λόγω χημικών προσθέτων και όχι δεν κάνει βλάβη στην ακοή με κανέναν τρόπο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη gena, εμένα ο γιατρός μου μου λέει αν μπορώ να μην πίνω καθόλου αναψυκτικά γιατί ενοχλούνε το έμβρυο..πάντως καλό δεν κάνουνε..μην το διακινδυνεύεις θα έλεγα εγώ, για μένα 1-2 φορές τη βδομάδα είναι υπερβολή… σιγά καλέ, 9 μήνες είναι θα περάσουν..τα μωράκια μας ναʼναι γερά…

 

Αυτο το ειχα πει στον γιατρο μου και ειχε πεσει κατω απο τα γελια. Το σημειωσε μαλιστα στα μαργαριταρια (αυτο με την ακοη ειχα ακουσει και εγω :lol:).

Τα αναψυκτικα απαγορευονται μονο γιατι ειναι περιτες θερμιδες. Για κανεναν αλλο λογο .

Τωρα οσον αφορα την coca cola επειδη νομιζω εχει καφεινη απλα με μετρο θα ελεγα . 1 ποτηρακι την ημερα επινα κι εγω (εξου και τα 23 κιλα + :lol::oops:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο στομάχι υπάρχουν τα γαστρικά υγρά και γενικά ένα όξινο περιβάλλον. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τροφή, πότο, κτλ πέσει εκεί παθαίνει χημικές μεταβολές. Δεν υφίσταται το αναψυκτικό με τη μορφή που το βλέπουμε εμείς στο μπουκάλι μας.

Επίσης σκεφτείτε και λίγο .... αν ενοχλούσε αυτό το φσσσ από τις φυσαλίδες... φανταστείτε πως ........ όλα τα παιδιά θα ήταν ΗΔΗ κουφά... (αν ίσχυε θα είχε απαγορευθεί η κυκλοφορία του).

.... οι ήχοι από το ρέψιμο, τα αέρια καθώς και όλη τη λειτουργία του οργανισμού (καρδιά, μεταφορά αίματος κτλ) είναι κατά πολύ εντονότεροι.

Να την αποφεύγεις λόγω χημικών προσθέτων και όχι δεν κάνει βλάβη στην ακοή με κανέναν τρόπο.

 

Σαν να τα έγραψα εγώ..:D Συμφωνώ απόλυτα! Είναι ένας ακόμα ΜΥΘΟΣ!!

 

Βέβαια, όταν είχα καούρες ή δυσπεψία έπινα κανένα ποτηράκι. Ήταν το μόνο που με βοηθούσε.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Θερμίδες, ζάχαρη, καφεΐνη και πολλά πρόσθετα. Η light έχει μόνο τα πρόσθετα και την καφεΐνη κι όχι θερμίδες αλλά καλό θα ήταν να την αποφύγεις. Εγώ ήμουν τρελά εξαρτημένη προ εγκυμοσύνης. Αλλά επειδή η ειδική παιδαγωγική με έμαθε ότι η καφεΐνη είναι διεγερτική για το έμβρυο την αποφεύγω. Ούτε καφέ ή τσάι πίνω και σοκολάτα με μέτρο. Να σκεφτείς ότι από τα παιδάκια που έχουν υπερκινητικότητα και σύνδρομο διάσπασης προσοχής οι ειδικοί κόβουν τα είδη που περιέχουν καφεΐνη όπως η κόκα-κόλα και η σοκολάτες. Από πείρα στο λέω. Αν πιεις άλλο αναψυκτικό καλύτερα? Εγώ πίνω σπράιτ με λίγο νερό αν βγω καμιά φορά και σόδα ή fanta. Δεν είναι το ίδιο (σε καταλαβαίνω) αλλά για το μωρό θα το αντέξω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι τα αναψυκτικά περιέχουν περιττές θερμίδες!! Όταν στον 4ο είχα έντονα φουσκώματα μου είχε συστήσει η μαία ανθρακούχο νερό επειδή δεν έχει ζάχαρη. Πάντως αυτό με την καφείνη ισχύει και καλό είναι να μην το παρακάνουμε, οπότε καφέ, τσάι και κόκα κόλα με μέτρο!! Πάντως δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι,η κοκα-κολα δεν κανει κακο στο εμβρυο............η στερηση της μπορει να κανει κακο στα νευρα της μαμας............;) ;) :D :D

 

 

κι εγώ φαντάζομαι στο γιό που χτύπαγα 1,5 κιλό παϊδάκια αρνίσια συχνά πυκνά, εξού και τα 20+ πολύ καλό για το έμβρυο μπορεί να μην έκανε τόση υπερβολή αλλά αν δεν τα έτρωγα σίγουρα θα πείραζαν τα νεύρα μου ... μέγα δίκιο ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δες λιγο εδω ποσο ακίνδυνη ειναι η cola

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21208&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%FC%F2+%E1%ED%E1%F8%F5%EA%F4%E9%EA%DC

 

Απορω που κυκλοφορεί η ανοησια με την ακοη και την πιστευουμε ενω το πραγματικό κακο που μας κανει η κοκα κολα το αγνοουμε .....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για δες λιγο εδω ποσο ακίνδυνη ειναι η cola

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21208&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%FC%F2+%E1%ED%E1%F8%F5%EA%F4%E9%EA%DC

 

Απορω που κυκλοφορεί η ανοησια με την ακοη και την πιστευουμε ενω το πραγματικό κακο που μας κανει η κοκα κολα το αγνοουμε .....

 

Έλα ντε!!! Σιγά μην κουφάνει το ανθρακικό το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι η light απαγορεύεται στάνταρ διότι περιέχει γλυκαντικές ουσίες που παιρνάνε στο έμβρυο και δεν μπορεί να τις μεταβολίσει. Τώρα η κανονική δεν πειράζει αλλά να την πίνεις που και που όχι συνέχεια. Εμένα ο γυναικολός μου μου είχε πει:ε!ένα ποτηρι δεν κάνει κακό. Αυτό με το ανθρακικό δεν υφίσταται.Η προηγούμενη γυναικολόγος μου είχε πει θυμάμαι μακρυα από light αλλα την κανονική ένα κουτάκι 2 φορές την βδομάδα.Ούτε zero (εννοείται). Το είχα ρωτήσει πολύ σοβαρά γιατί είμαι πολύ της coca cola.Εγώ όμως σε όλη την εγκυμοσύνη δεν ήπια καθόλου γιατί είχα τον άντρα μου που μου το απαγόρευε δια ροπάλου.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

KORITSIA EPITREPETAI XWRIS PROBLHMA H COCA-COLA LIGHT!!!!

 

DEN PEIRAZEI OUTE TO MWRO ALLA OUTE KAI TO SWMA THS MAMAS!!!

 

Θα διαφωνίσω.

Η CocaCola είναι τεχνιτό αναψυκτικό και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Δηλαδή με τον ίδιο τρόπο που στα πλαίσια μας καλής και ισορροπημένης διατροφής αποφεύγουμε τα συντηριτικά και τα τεχνιτά πρόσθετα, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο πρέπει να αποφεύγεται ή να καταναλώνεται με μέτρο.

 

Στην εγκυμοσύνη πολλές γυναίκες προσέχουν περισσότερο τη διατροφή τους προς όφελός τους και προς όφελος του μωρού τους. Τα αναψυκτικά προσφέρουν extra θερμίδες. Τα light προϊόντα αυτού του τύπου περιέχουν υποκατάστατα ζάχαρης που είναι πιο ύποπτα κατά τη γνώμη μου.

Καλύτερα μισό ποτηράκι αναψυκτικού κανονικού με τις θερμιδες του, παρά 1-2 ποτήρια light.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! gema κι εμενα η πρωτη ερωτηση που εκανα στο γιατρο μου ειναι αν απαγορευονται τα αναψυκτικα με το ανθρακικο γιατι με ειχαν πρηξει η μανα μου η αδελφη μου και ο αντρας μου οτι "σκαει" στα αυτια του μωρου το ανθρακικο.... Ο γιατρος ειπε οτι ειναι μυθος οπως λενε και τα κοριτσια παραπανω... Γενικα απο ολα οσα εχω ρωτησει το γιατρο μου τα περισσοτερα ειναι μυθοι αποτι λεει......

Απο την αλλη επειδη κι εγω δε θελω να πινω και να τρωω τεχνητα πραγματα γενικως τωρα που εχω το νινι στη κοιλιτσα προσπαθω να μη πινω καθημερινα οπως εκανα πριν και δε πηγαινω τοσο συχνα σε φαστ φουντ....

 

Λιγο μετρο σε ολα και θα ειμαστε μια χαρα πιστευω!!!!!

Καλη εγκυμοσυνη σε ολες μας!!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκοψα την κοκα κολα καθημερινα απο τη στιγμη που εμαθα για την εγκυμοσυνη αλλα πινω καθε σαββατοκυριακο που τρωμε λιγο παραπανω. Παντως κι εμενα ο γιατρος μου μου ειπε γενικα να αποφευγω τα αναψυκτικα, οπως και τα γλυκα κλπ. Δε μου διευκρινησε την κοκα κολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω.

Η CocaCola είναι τεχνιτό αναψυκτικό και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Δηλαδή με τον ίδιο τρόπο που στα πλαίσια μας καλής και ισορροπημένης διατροφής αποφεύγουμε τα συντηριτικά και τα τεχνιτά πρόσθετα, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο πρέπει να αποφεύγεται ή να καταναλώνεται με μέτρο.

 

Στην εγκυμοσύνη πολλές γυναίκες προσέχουν περισσότερο τη διατροφή τους προς όφελός τους και προς όφελος του μωρού τους. Τα αναψυκτικά προσφέρουν extra θερμίδες. Τα light προϊόντα αυτού του τύπου περιέχουν υποκατάστατα ζάχαρης που είναι πιο ύποπτα κατά τη γνώμη μου.

Καλύτερα μισό ποτηράκι αναψυκτικού κανονικού με τις θερμιδες του, παρά 1-2 ποτήρια light.

 

κι εγώ έχω συνηθίσει μισό ποτηράκι μετά το φαγητό και το συνεχίζω, γενικά πιστεύω ότι οι υπερβολές βλάπτουν, και ένα καφεδάκι θα πιω και χθες και προχθες που ήμαστε εκδρομούλα ήπια δύο πολύ αραιά ουζάκια, και μαύρο τσάι γιατί το πράσινο δε μ'αρέσει, και το γλυκάκι μου θα φάω, γενικά δεν άλλαξα πάρα πολύ διατροφικές συνήθειες απλά προσπαθώ επιπλέον να τρώω άπαχο κρέας, ψαράκι φρέσκο όταν βρίσω, πολλά φρούτα και σαλάτες ώστε εκτός από τα ανθιυγειινά το παιδί να παίρνει και πολλές θρεπτικές ουσίες

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!!! βρε σεις μην τρελαθουμε τελειως!! στην αρχη της εγκυμοσυνης μου ακουγα διαφορα μη το ενα οχι το αλλο δεν κανει το ενα δεν κανει το αλλο ΕΛΕΟΣ!!!εγκυες ειμαστε οχι αρρωστες! εγω επινα κοκα κολα καθε μερα πριν την εγκυμοσυνη και μεχρι τωρα δεν εχω σταματησει! με καθε γευμα παει και ενα ποτηρι! ο γιατρος δεν το απαγορεψε!αλλα ειναι αυτα που πειραζουν το εμβρυο και οχι η κοκα κολα!το καπνισμα το αλκοολ το στρες και αλλα 1002...οποτε μην αγχωνεσαι απολαυσε την εγκυμοσυνη σου ελευθερη και οχι με αγχος!

 

φιλακια Μιμη

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της κοκα κολα ειναι οι θερμιδες της και τα βλαβερα της κι οχι το ανθρακικο της!!!Βεβαια πολυ σημαντικο ειναι η καφεϊνη της διοτι λενε οτι σε υπερβολικες ποσοτητες οφειλεται για υπερκινητικα παιδια!!!!Μια γνωστη επινε ενα μπουκαλι 1,5 λιτρο καθημερινα λογω καουρων και το μωρο της ειναι υπερβολικα υπερκινητικο.Οπως και φιλη με πολλους καφεδες την ημερα στην εγκυμοσυνη της εχει το ιδιο προβλημα!!!Βεβαια ακομα κανεις δεν μπορει να πει με ακριβεια τι φταιει για τα υπερκινητικα παιδια, αλλα αφου υπαρχει η υποψια γιατι να μην την αποφευγουμε και να την πινουμε αραια και που, ή λιγακι χωρις υπερβολες???

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με τις φυσαλιδες και την ακοη, δεν το σχολιαζω, εχει πολυ πλακα.

 

Αλλα με ολα αυτα που κατα καιρους εχουν ακουστει ή και επιβεβαιωθει για την κοκα κολα, δε φοβαστε βρε κοριτσια να την πινετε? Γενικα, αλλα ποσο μαλλον στην εγκυμοσυνη.

Και μην συγκρινετε τον καφε. Ο καφες σε πολυ λογικες ποσοτητες εχει βρεθει να εχει και ωφελιμες ιδιοτητες για τον ανθρωπο, οπως καθε τι που υπαρχει στη φυση. Για την κοκα κολα μονο αρνητικα ευρηματα υπαρχουν.

Πολλα χημικα, πολλα προσθετα, αφηστε τα γλυκαντικα που εχει μεσα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Koritsia kalispera,

 

kapou mesa sto forum diabasa oti einai kalo na min katanalonoume atnikatasta zaxaris giati to moro den mpori na ta metabolisei,

poso malon na katanalonoume Cola Light pou ektos apo glikantikes ousies den kseroume kai ti exei.

Eime fun tis cola genikotera alla tora min tin mikroula stin kilitsa tin exo kopsi perisotero giati den ksero apo ti kataskeyazete :)

jqzj.jpgU1zlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις που έκανα στο γυναικολόγο! Το συσχέτισα μάλιστα κι εγώ με την ακοή... Η απάντησή του??? "Θεωρώ ότι μιλάω με νοήμονες ανθρώπους... Αν η coca cola μπορεί να κουφάνει το έμβρυο, τότε το έντερό σου που κάνει πάρτυ από θορύβους συνέχεια και ειδικά αν έχεις φάει τίποτα περίεργο πόσο μπορεί να βλάψει το μωρό???"

 

Με έστειλε κοινώς... Το μόνο που με είχε συμβουλέψει ήταν να αποφεύγω τα light προιόντα γενικώς, επειδή είναι γνωστό ότι η ασπαρτάμη δεν παίζεται... Έγώ έπινα 1 coca cola την ημέρα - όπως πάντα άλλωστε - κανονική όμως και οχι light... Αντίστοιχα και στον καφέ μου έβαζα κανονική ζαχαρίτσα και οχι ζαχαρίνη... Πάντως ειδικά τον πρώτο καιρό με τις ναυτίες, η coca cola ήταν σωτήρια για εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Και εμένα ο γιατρός μου απαγόρεψε να πίνω οτιδήποτε περιέχει ασπαρτάμη, είναι πολύ βλαβερή για το έμβρυο. Νομίζω ότι η Coca - Cola light περιέχει αυτή την γλυκαντική ουσία αλλά και πάλι δεν με ενδιαφέρει γιατί και προ εγκυμοσύνης δεν ήμουν καθόλου fun των αναψυκτικών. Ήπια μόνο δυο γουλιές όταν έκανα πριν λίγες μέρες συνέχεια εμετό και ήταν και για εμένα πραγματικά σωτήρια. Σταμάτησε αμέσως.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...