Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φωτογραφίσεις νεογνών στα ιδιωτικά μαιευτήρια


peony

Recommended Posts

http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=1&article=17911

 

Η πλάκα είναι ότι εγώ τις αγόρασα τις αντίστοιχες φώτος της μπέμπας μου, χωρίς ποτέ να αναρωτηθώ με τίνος την άδεια και με ποιο τρόπο βγήκαν :roll:

Το θέμα είναι ότι τις χρεώνουν και γύρω στα ? 50. Και αυτά τα έσκασα, βεβαίως, μέσα στη χαρά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω δε τα εσκασα αλλα θυμαμαι τα ειχαπαρει που δε με ειχαν ρωτησει μαλιστα εκλαιγα που σε μια φωτο ητανε κλαμμενη και δε μου αρεσε καθολου......(ξερεις της λεχωνας τα ξεσπασματα)

 

 

οταν τους ρωτησα γιατι βγαλατε φωτο χωρις ερωτηση με κοιταγανε σαν ουφο....ασε μη μου τα θυμιζεις

:evil::evil::evil::evil:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα σε νοσοκομείο οπότε δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα

 

φίλες μου όμως που το αντιμετώπισαν, σε παρόμοια ερώτηση πήραν την

απάντηση ότι "αφού δεν μας ενημερώσατε ότι δεν θέλετε θεωρήσαμε ότι θέλετε"

και τους έδειξαν μία ταμπελίτσα σε μία άκρη σε ένα τραπεζάκι του δωματίου που έλεγε κάπως έτσι "αν δεν επιθυμήτε να φωτογραφίσουμε το μωράκι σας παρακαλούμε ενημερώστε μας έως ... στο ... "

και άρα είναι λέει καλυμένοι :evil::evil::evil:

 

όσο για τη μη παράδοση των αρνητικών αυτό και αν είναι απαράδεκτο :shock:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Φευγοντας απ την κλινική μας έδωσαν ένα χαρτί, το οποιο μαζί με άλλα έλεγε ότι γινοταν φωτογράφιση χωρίς φλας κτλ και ότι αν διαφωνούσαμε με τη φωτογράφιση μπορούσαμε να το πούμε. Απλά μας τοδωσαν φεύγοντας κι όταν πήγαμε δεν το ξέραμε ώστε να μπορούμε να αρνηθούμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα πρίν από 2+1/2 μήνες στο ΜΗΤΕΡΑ και προτού φωγραφίσουν το μωρό μας μας έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσουμε και να υπογράψουμε -χωρίς αυτό το έντυπο δε γινόταν φωτογράφιση.

*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι καν τι υπέγραψα, αλλά η απόφαση αυτή ελπίζω να κάνει τα μαιευτήρια πιο προσεκτικά.

 

Επίσης, μπράβο στους ανθρώπους που διέθεσαν χρόνο και χρήμα για να αλλάξουν κάπως την κατάσταση! Αυτό αποδεικνύει ότι κάποιες φορές και μεμονωμένες κινήσεις μπορούν να κάνουν τη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=1&article=17911

 

Η πλάκα είναι ότι εγώ τις αγόρασα τις αντίστοιχες φώτος της μπέμπας μου, χωρίς ποτέ να αναρωτηθώ με τίνος την άδεια και με ποιο τρόπο βγήκαν :roll:

Το θέμα είναι ότι τις χρεώνουν και γύρω στα ? 50. Και αυτά τα έσκασα, βεβαίως, μέσα στη χαρά μου.

 

και εγω επίσης :?

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πρίν από 2+1/2 μήνες στο ΜΗΤΕΡΑ και προτού φωγραφίσουν το μωρό μας μας έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσουμε και να υπογράψουμε -χωρίς αυτό το έντυπο δε γινόταν φωτογράφιση.

 

Εγω γεννησα στο Ιασω και ποτε δεν πηρα καποιο τετοιο χαρτι για να το υπογραψω, απλα μια ωραια πρωια ηρθε ο φωτογραφος με το υλικο ανα χειρας :?:?

 

Παντως μπραβο στους γονεις που αγωνιστηκαν για το σωστο... Κι εμεις τις ειχαμε χρυσοπληρωσει :?:?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θυμαμι κι εγω καλα -γιατι το μυαλο μου τα'χει παιξει τελευταια- πριν 4 χρονια στο Μητερα κι εμας μας ειχαν ρωτησει πρωτα. δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, αλλα ετσι θυμαμαι αμυδρα., γιατι θυμαμαι οτι εκτος απο το οικονομικο μερος σκεφτομασταν και τα φλας που θα το τρομαζαν. κι εμεις 2-3 φωτογραφιες εχουμε απο το μαιευτηριο με τη δικη μας μηχανη και λυπομασταν να βγαλουμε παραπανω αφου με το φλας το εβλεπες και πεταγοταν...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Bάζω και όλο το κείμενο του λινκ, καλό είναι να υπάρχει γενικά:

 

Τέλος με απόφαση του ΕΔΑΔ στις φωτογραφίσεις νεογνών στα ιδιωτικά μαιευτήρια

9/2/2009 9:29:03 πμ

Το Δικαστήριο των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) καταδίκασε την Ελλάδα για παραβίαση του δικαιώματος στην ιδιωτική και οικογενειακή ζωή και επιδίκασε αποζημίωση 8.000 ευρώ στους ενάγοντες Δημήτρη Ρέκλο και Βασιλική Νταβούρλη, οι οποίοι προσέφυγαν στη δικαιοσύνη διαμαρτυρόμενοι για τη φωτογράφιση του νεογέννητου παιδιού τους από επαγγελματίες φωτογράφους σε ιδιωτική κλινική χωρίς τη συγκατάθεσή τους.

Οι γονείς του Αναστάσιου Ρέκλου προσέφυγαν στο Πρωτοδικείο Αθηνών στις 25 Αυγούστου του 1997 όταν ανακάλυψαν ότι η κλινική επέτρεψε σε επαγγελματία φωτογράφο να εισέλθει σε αποστειρωμένη μονάδα, όπου μόνο το νοσηλευτικό προσωπικό είχε άδεια εισόδου.

Ο φωτογράφος έβγαλε δύο φωτογραφίες του νεογέννητου Αναστάσιου στο πλαίσιο της υπηρεσίας για παροχή φωτογραφιών στους γονείς, που προσφέρουν τα ιδιωτικά μαιευτήρια στους πελάτες τους.

Οι γονείς ζήτησαν από την κλινική τα αρνητικά των φωτογραφιών αλλά αυτή αρνήθηκε να τους τα παραδώσει.

Το Πρωτοδικείο Αθηνών απέρριψε ως αβάσιμη την αίτηση των γονέων για αποζημίωση και το ζεύγος Ρέκλου άσκησε έφεση ανεπιτυχώς το Σεπτέμβριο του 2002 και αργότερα προσέφυγε στον Άρειο Πάγο επικαλούμενο παραβίαση του δικαιώματος στην «αξιοπρέπεια» και την προστασία της ιδιωτικής ζωής.

Ο Άρειος Πάγος απέρριψε την αίτησή τους ως υπερβολικά αόριστη και οι γονείς προσέφυγαν στο ΕΔΑΔ.

Το ΕΔΑΔ απεφάνθη ότι υπήρξε παραβίαση των δικαιωμάτων πρόσβασης σε δίκη και της προστασίας της ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής.

 

http://www.lawnet.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στους γονεις!!! :D

 

Εγω θα σας πω ενα αλλο περιεργο που μας συνεβει στο νοσοκομειο Αλεξανδρα......ΔΥΟ ΜΕΡΕς ΑΦΟΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ και ηταν ωρα επισκεπτηριου, ηρθε ενας νεαρος στο θαλαμο μας δηθεν για να ρωτησει αν ειμαστε ευχαριστημενες απο το δημοσιο νοσοκομειο, συμπληρωνοντας πως η γυναικα του ειναι 6 μηνων εγκυος και ψαχνει αν θα γεννησει σε δημοσιο η ιδωτικο. Του απαντησαμε αν και μας φανηκε υποπτη η φαση...... :roll:

 

Ερχεται ξανα λιγο αργοτερα που εχω το μωρο μου στο κρεββατι μου και λεει "α τι ωραιο μωρο" και μου λεει πως θα ηθελε να το φωτογραφισει, μαλιστα εβγαλε την μηχανη να το κανει χωρις καν να περιμενει........εγω τον σταματησα αμεσως και του ειπα οτι δεν θελω.....εφυγε και φωναξαμε την ασφαλεια λεγοντας οτι καποιος υποπτος κυκλοφορει χωρις να εχει συγγενη στο νοσοκομειο........τον εβγαλαν εξω απο οτι ειδαμε......

 

Τωρα εγω πιστευα πως ο νεαρος εψαχνε αφορμη να ριχνει ματια στα δωματια μας μηπως κλεψει κατι (συνηθιζεται στα δημοσια νοσοκομεια).....αλλα με προβληματισε η φωτο.........γιατι να εχει μηχανη και να θελει να φωτογραφισει το δικο μου μωρο? :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera ίσως το νοσοκομείο να μην του έδωσε επίσημα την άδεια να κάνει φωτογραφίσεις ή να μην την ζήτησε εκείνος και ήθελε να την κάνει ανεπίσημα.:wink:

Ίσως επειδή δεν του έδωσα την άδεια ή να πέχτηκε και θέμα στα πριμ... δεν ξέρω πώς συνεργάζονται...

 

Κι εγώ γέννησα σε δημόσιο την μικρή και ήρθαν και μας ρώτησαν από πριν, αλλά κορίτσια τί έγινε που εγώ είπα όχι αλλά η διπλανή είπε ναι; το αποτέλεσμα ήταν πως πάλι μπήκαν στο θάλαμο νεογνών.

Πάντως πιστεύω πως καλά είναι να γίνεται πάντα με την συγκατάθεση των γονέων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω συγκεκριμενα μπηκα σε ιστοσελιδα πασιγνωστης κλινικης στην πολη μας και ειδα :shock: γκαλερι μωρων!!δε μου αρεσε καθολου η ονομασια,τι γκαλερι μωρων??????τι ναι τα μωρα μας αντικειμενα???ας εβαζαν φωτο απο νεογεννητα η κατι αλλο δεν ξερω ,παλι καλα που ηταν με συγκαταθεση γονεων :roll:

line_flow_rose_beg_16_time_1035867600_text_.gifline_flow_blue_beg_boy_time_1170219600_text_.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω συγκεκριμενα μπηκα σε ιστοσελιδα πασιγνωστης κλινικης στην πολη μας και ειδα :shock: γκαλερι μωρων!!δε μου αρεσε καθολου η ονομασια,τι γκαλερι μωρων??????τι ναι τα μωρα μας αντικειμενα???ας εβαζαν φωτο απο νεογεννητα η κατι αλλο δεν ξερω ,παλι καλα που ηταν με συγκαταθεση γονεων :roll:

όντως ακούγεται πολύ άσχημα..

Link to comment
Share on other sites

Μπα Ανθουλα κατι υποπτο ηταν........ο τυπος φαινοταν λεχριτης και η μηχανη ηταν μια μικρη ψηφιακη.......και ηθελε να φωτογραφισει μονο το δικο μου παιδι....δεν ξερω βεβαια αν μετα θα ηθελε να φωτογραφισει και της αλλης κοπελας..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που γέννησα σε ιδιωτική κλινική και είχα το μωρό σε θερμοκοιτίδα

φωτογραφίες δεν έχω το απαγορεύε η πολιτική της κλινικής από μόνη της.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πρίν από 2+1/2 μήνες στο ΜΗΤΕΡΑ και προτού φωγραφίσουν το μωρό μας μας έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσουμε και να υπογράψουμε -χωρίς αυτό το έντυπο δε γινόταν φωτογράφιση.

 

και γώ στο μητέρα γέννησα αλλά δεν δέχτηκα να κάνει μου βγάλουν φωτογραφίες την κόρη μου φυσικά οχι για το κόστος των φωτογραφιών οσο γιατι κατι μεσα μου δεν μου κάθονταν καλά .

ο καλος μου βέβαια οταν το άκουσε μου λέει να βγάλει το μωρό φωτογραφίες αλλα εγώ ειχα φρονήσει και είχα αγοράσει καινουργια μηχανουλα τελευταίο μοντελο παρακάλώ!!!!

και του λεω βγαλε αγαπη μου οσες θες ...τι να μας ταλαιπωρήσουν το μωράκι για φωτογραφίες ξένοι.

οχι οχι οχι

και μονο η σκέψη οτι καποιος θα μου το ξύπναγε τσαμπα για φωτογραφίες δεν την αντεχα .

τελικά περασε το δικό μου ......και βγάλαμε πάρα πολλες μονοι μας ......

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμας μας ρωτησαν στο μητερα.50 ευρω η φωτο (3 ποζες νομιζω). Επειδη το ειχαν στην απλη παρακολουθηση δεν επετρεπαν σε εμας τη φωτογραφηση .Ετσι δεν το βγαλαμε :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ γέννησα στο Ιασώ πριν 3 χρόνια και ένα πρωί ήρθαν οι φωτογραφίες μαζί με την ενημέρωση για την τιμή τους.Παππούδες,γιαγιάδες τις άρπαξαν και καμάρωναν...που μυαλό για προβληματισμούς.Βλακεία εκ μέρους μας όντως που δεν απαιτήσαμε και τα αρνητικά.

Στο Λητώ ξέρετε τι γίνεται με φωτογραφίες και τα σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΓΕΝΕΣΗΣ μας είπαν ότι πρέπει να τους ενημερώσουμε έγκαιρος οτι δεν θέλουμε να φωτογραφηθεί το μωρό – ποτέ δηλαδή όταν θα πονάω ή όταν θα γεννάω – η ο σύζυγος ου θα είναι πιο συγχυσμένος από εμένα Πάντως δεν θέλουμε να το φωτογραφήσουν και ελπίζω εκείνην ώρα κάποιος να το θυμηθεί- γιατί το σίγουρο είναι ότι δεν θα σε ρωτήσουν επιτόπου

Link to comment
Share on other sites

Στη Γενική Κλινική κανένας δεν μας ρώτησε. Το απόγευμα της 2ης μέρας ήρθε στο επισκεπτήριο ο φωτογράφος κ μας ρώτησε αν θέλαμε τις φωτογραφίες. Μας είπε ότι δεν χρησιμοποιήθηκε φλας!

40Ε 6 φωτογραφίες κ 20Ε αν θέλαμε έξτρα για τους παππούδες! Τις πήραμε κ την επόμενη μέρα μας έφερε κ για τους παππούδες!

 

Η πλάκα είναι ότι τη προτελευταία μέρα μου έφεραν από τη κλινική ένα χαρτί που μέσα σ'όλα έλεγε πως αν δεν θέλουμε να βγάλουν το μωρό φωτογραφίες να τους ενημερώσουμε εγκαίρως!..... Νωρίς το θυμήθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω το συνατησα αυτο σε μια ιδιωτικη κλινικη οταν πηγα να επισκεφτω μια γνωστη μου που ειχε γεννησει καλη της ωρα εκει που ειναι τωρα , παντος εγω δεν το ειχα σκεφτει και τοσο πονηρα το θεμα και μου αρεσε η ιδεα αλλα ετσι οπως τα λετε το θεμα αυτο δεν μου αρεσει καθολου , εγω παντος γενναω σε δημοσιο νοσοκομειο και εχω ολα τα απαραιτα της φωτογραφιας , ο καλος μου τα χριστουγεννα μου πηρε μια πολυ καλη γωτογραφικη μηχανη , αν και εχουμε ηδη μια , και φυσικα θα κανουμε και χρηση της βιντεο καμερας μας . Αλλα θα ηταν απαραδεχτο να εβλεπα το παιδακι μου σε κανενα σαιτ .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...