Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τήρηση νόμου ή οχι τελικά?


τήρηση νόμου περί καπνίσματος  

161

  1. 1. τήρηση νόμου περί καπνίσματος

    • τήρηση νόμου περί καπνίσματος
    • ο σωστος επαγγελματίας είναι..........ποιός???


Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα μέλη. το θέμα στην δική μου περίπτωση είναι απλό και εντελώς ξεκάθαρο.

ενώ είμαι καπνίστρια, είμαι και ιδιοκτήτρια παιδοτόπου. τηρώ αυστηρά το νόμο και δεν επιτρέπω το κάπνισμα με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με τους γονείς οι οποίοι καπνίζουνε καθως και με το γεγονός οτι το το 50% των πελατών μου προτίμαει να πάει σε κοντινούς αλλους παιδοτόπους οπου επιτρέπουνε το κάπνισμα, χαρακτιρίζοντας εμένα μη επαγγελματία και μάλιστα πολλες φορές μου το λένε ευθέως!!!

και εγω ρωτάω εσάς αγαπητοι γονείς: τι πρέπει να κάνω?

να γινω και εγω ενας απο τους ¨επαγγελματίες¨ ιδιοκτήτες?

τέλικα ποιος ειναι υπεύθυνος για ενα σωστο επαγγελματια και την αναγνώριση αυτου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα.εγω πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να καπνιζουν οι γονεις μεσα στον κλειστο χωρο που πηγαν τα ιδια τους τα παιδια να παιξουν.προχτες ας πουμε η κοπελα που δουλευει στον παιδοτοποεκατσε σε ενε τραπεζι και αναψε την τσιγαρια της και γω την εβλεπα με ανοιχτο το στομα.τι ειδους ανθρωποι ειναι αυτοι που δεν καταλαβαινουν το καλο τον παιδιων.μονο τα φραγκα να παιρνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό των καπνιστών στην Ελλάδα είναι 20% του πληθυσμού. Απίστευτο ε? Νομίζατε φαντάζομαι ότι είναι πολύ παραπάνω. Άρα το 80% δεν καπνίζει.

Νομίζω ότι αυτο φτάνει για να σε βοηθήσω στην σκέψη σου. (Είμαι καπνίστρια άλλα όταν πάω σε παιδότοπο ψάχνω αυτόν που απαγορεύεται το καπνισμα ή έχει χώρο κλειστό για τους καπνιστές).

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ο σωστός επαγγελματίας είναι αυτός που τηρεί το νόμο, είτε για θέματα καπνίσματος, είτε για θέματα αποδείξεων-εφορίας και για οτιδήποτε άλλο. Μπορεί ο σωστός επαγγελματίας να μην είναι ο πιο κερδισμένος, αλλά είναι ο πιο ευσυνείδητος. Όπως σε όλα τα θέματα στη ζωή υπάρχουν οι ανέντιμες ή οι παράνομες λύσεις που όμως σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη και οι νόμιμες που είναι και πιο δύσκολες. Το ποιον δρόμο θα ακολουθήσει κάποιος είναι τελικά δική του απόφαση και εξαρτάται από το πόσο ευσυνείδητος ή ευαίσθητος ή χοντρόπετσος μπορεί να είναι. Στο θέμα του καπνίσματος αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι περισσότεροι καπνιστές είναι άρρωστοι (και περισσότερο καταναλωτές, οπότε και μεγάλο ποσοστό των πελατών) και δεν βάζουν τίποτα πιο πάνω από το τσιγάρο, ταυτίζοντάς το με την ελευθερία. Επειδή είμαι σχετικά αισιόδοξη πιστεύω ότι τα πράγματα θα πάνε προς το καλύτερο και θα είναι όλο και λιγότεροι οι γονείς που θα παραπονιούνται. Λίγη υπομονή μέχρι το 2010...

Προσωπικά αποφεύγω γενικά τις εξόδους για καφέ, φαγητό κλπ τους χειμερινούς μήνες (γιατί οι χώροι μη καπνιστών είναι ελάχιστοι και όχι ασφαλώς διαχωρισμένοι από τους καπνιστές, τουλάχιστον προς το παρόν), καθώς επίσης έχω κόψει επαφές με φίλους, ακόμη και με την κουμπάρα μου που δεν σέβεται την ανάγκη μου για καθαρό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω σε γραφείο. Το 2004 μετά απο μία ανακαίνηση του χώρου η διεύθυνση μας επέβαλλε να καπνίζουμε στην ταράτσα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πιό πολιτισμένο έδειξε το γραφείο μας! Εγώ τότε κάπνιζα και πάλι ωφεληθηκα πολύ. Άρχισα να καπνίζω λιγότερο να μην ζώ την μισή μέρα μέσα στα ντουμάνια να μην βρωμάνε τόσο τα ρούχα μου! Δυστυχώς ο καινούργιος διευθυντής καπνίζει σαν αράπης και πολλοί συνάδερφοι το ξανάρχισαν. Τώρα που το έκοψα και τελείως, (με την αρχή της εγκυμοσύνης) τους τονίζω ότι το 2010 λήγει αυτή η συζήτηση! Εννοείται ότι αν γεννηθεί το παιδί δεν καπνίζει κανείς πλέον στο σπίτι μου και στο σπίτι των γονιών μου. Όσο για παιδοτόπους που καπνίζουν, δεν έχω πάει ακόμα σε παιδότοπο αλλά νομίζω δεν θα μου αρέσει η ιδέα! Πάντως και τις παλιές εποχές, δεν κάπνιζα μπροστά σε παιδιά, σε γέρους και μέσα σε αυτοκίνητα. Επίσης σε ξένα σπίτια δεν κάπνιζα αν δεν έβλεπα άλλους να καπνίζουν.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δουλευω σε παιδοτοπο και οι διοκτητες μπορει να χασανε πολυ κοσμο που θελανε να καπνιζουνε μεσα αλλα σιγα σιγα μαθευτηκε οτι απαγορευτηκε το καπνισμα και ηρθε καινουριος κοσμος που δε θελει να πηγαινει στους αλλους παιδοτοπους....οποτε νομιζω καλυτερα να κρατησεις την απαγορευση ....αυτοι δεν ειναι σωστοι ανθρωποι εσυ εισαι σωστη εππαγελματιας..... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα μέλη. το θέμα στην δική μου περίπτωση είναι απλό και εντελώς ξεκάθαρο.

ενώ είμαι καπνίστρια, είμαι και ιδιοκτήτρια παιδοτόπου. τηρώ αυστηρά το νόμο και δεν επιτρέπω το κάπνισμα με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με τους γονείς οι οποίοι καπνίζουνε καθως και με το γεγονός οτι το το 50% των πελατών μου προτίμαει να πάει σε κοντινούς αλλους παιδοτόπους οπου επιτρέπουνε το κάπνισμα, χαρακτιρίζοντας εμένα μη επαγγελματία και μάλιστα πολλες φορές μου το λένε ευθέως!!!

και εγω ρωτάω εσάς αγαπητοι γονείς: τι πρέπει να κάνω?

να γινω και εγω ενας απο τους ¨επαγγελματίες¨ ιδιοκτήτες?

τέλικα ποιος ειναι υπεύθυνος για ενα σωστο επαγγελματια και την αναγνώριση αυτου?

 

Πού είσαι αγάπη μου να ερχόμαστε σε σένα??? Στην περιοχή που ζούμε οι παιδότοποι περισσότερο με τεκέδες μοιάζουν, παρά με χώρους για παιδιά! Ένας δύο που υποτίθεται ότι έχουν ειδικό χώρο για τους καπνιστές (αυθαίρετη προέκταση του μαγαζιού με νάυλον), έχουν το χώρο αυτό κλειστό και την πόρτα/ες του καταστήματος ανοιχτές, οπότε ο καπνός όλος μπαίνει μέσα!

 

Πάντως, ο νόμος δεν θα εφαρμοστεί από 1/1/2010, αλλά από 1/7/2009, ένα εξάμηνο νωρίτερα δηλαδή! Αν και πάλι πιστεύω ότι θα βρουν πολλά "παραθυράκια" οι "σωστοί" επαγγελματίες :evil:

Link to comment
Share on other sites

Τήρηση του νόμου φυσικά και μιλάει μία μανιώδης καπνίστρια....

Όπως δεν καπνίζω στο σπίτι μου και βγαίνω στο μπαλκόνι το ίδιο

θέλω να γίνεται και στους χώρους που βρίσκεται το παιδί μου

εδώ δεν πηγαίνουμε ούτε για καφέ ούτε για ταβέρνα για να μην

έρχεται το παιδί σε επαφή με το τσιγάρο όχι στα μέρη που παίζει......

Σωστός επαγγελματίας είναι ο ευσυνείδητος επαγγελματίας...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ιδια θεση με σενα και ξερω πως τα πραγματα ειναι δυσκολα και ετσι ακριβως οπως τα περιγραφεις.

Εγω επιλεγω να τηρω τον νομο και αυτο θα συνεχισω να κανω.

Οσο για τα "παραθυρακια"εχουν αρχισει να τα "ανοιγουν" καποιοι απο τωρα.

υπαρχουν λεει,καποιες εξαιρεσεις και κατι μπουρδες.

Τελος παντων.Το επαγγελμα μας,μας επιβαλει να ειμαστε σωστοι σαν ανθρωποι απεναντι στα παιδια που φιλοξενουμε,αυτο συνεπαγεται και με την απαγορευση του καπνισματος στον χωρο που αναπνεουν.Αρα,και νομος να το επετρεπε θα επρεπε να το απαγορευει η συνειδηση μας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι καπνίστρια. Στο σπίτι καπνίζω στο μπαλκόνι. Και όποιος άλλος έρχεται σπίτι στο μπαλκόνι καπνίζει. Σε όποιο συγγενικό σπίτι πάμε, απαγορεύεται το κάπνισμα, όσο είμαστε με τα μικρά. Ταβέρνες και καφέδες μόνο σε ανοιχτούς χώρους το καλοκαίρι.

Σε παιδότοπο που επιτρέπεται το κάπνισμα, δεν θα πήγαινα ποτέ. Ήδη η ατμόσφαιρα είναι βεβαρυμένη από την πολυκοσμία, να έχουμε και την καπνίλα?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι καπνίστρια. Στο σπίτι καπνίζω στο μπαλκόνι. Και όποιος άλλος έρχεται σπίτι στο μπαλκόνι καπνίζει. Σε όποιο συγγενικό σπίτι πάμε, απαγορεύεται το κάπνισμα, όσο είμαστε με τα μικρά. Ταβέρνες και καφέδες μόνο σε ανοιχτούς χώρους το καλοκαίρι.

Σε παιδότοπο που επιτρέπεται το κάπνισμα, δεν θα πήγαινα ποτέ. Ήδη η ατμόσφαιρα είναι βεβαρυμένη από την πολυκοσμία, να έχουμε και την καπνίλα?!

 

 

απορια

 

πας σε σπιτι ας πουμε της ξαδερφης του αντρα σου και εχει παιδι και αυτοι καπνιζουν μεσα στο σπιτι κανονικα και εσυ τους το απαγορευεις???

 

και γενικοτερα σε οποιο σπιτι πας απαγορευεις στου αλλουνου το σπιτι να καπνισει????

 

 

με συγχωρεις εγω δε μπορω να το κανω αυτο....στο σπιτι μου οποιος θελει να ερθει ξερει που μπορει να καπνισει τζακι ή εξω....στου αλλουνου το σπιτι δε μπορω να επεμβω....πως το καταφερνεις αυτο???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

 

 

απορια

 

πας σε σπιτι ας πουμε της ξαδερφης του αντρα σου και εχει παιδι και αυτοι καπνιζουν μεσα στο σπιτι κανονικα και εσυ τους το απαγορευεις???

 

και γενικοτερα σε οποιο σπιτι πας απαγορευεις στου αλλουνου το σπιτι να καπνισει????

[

 

/quote]

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΜΕ.ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΟΥΜΑΝΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ.Κ ΑΝ ΤΟ ΠΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΜΙΣΟ ΜΑΤΙ Κ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΤΡΒΩΜΕΝΟΙ ΜΕΤΑ.ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΜΕ ΩΡΑΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΚΟΥΜΑΝΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ολοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι οι γνωστοι εξαιρεουμενων ενος ζευγαριου που εχει 3 παιδια και αυτοι μονο στο μπαλκονι επιτρεπους ενω εχουν παιδια καπνιζουν μεσα στο σπιτι ..και εγω οταν ητανε πιο μικρη δε πολυπηγαινα....επειδη ομως δε γινεται να ερχονται ολο αυτοι και επιεδη η μικρη πρεπει να ερχεται σε επαφη με παιδακια παμε και συνηθως τα παιδια παιζουν στο παιδικο οποτε τρωει οσο γινεται λιγοτερο....αλλα δε μπορω να το αποφυγω τελιεως.

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

απορια

 

πας σε σπιτι ας πουμε της ξαδερφης του αντρα σου και εχει παιδι και αυτοι καπνιζουν μεσα στο σπιτι κανονικα και εσυ τους το απαγορευεις???

 

και γενικοτερα σε οποιο σπιτι πας απαγορευεις στου αλλουνου το σπιτι να καπνισει????

 

 

με συγχωρεις εγω δε μπορω να το κανω αυτο....στο σπιτι μου οποιος θελει να ερθει ξερει που μπορει να καπνισει τζακι ή εξω....στου αλλουνου το σπιτι δε μπορω να επεμβω....πως το καταφερνεις αυτο???

Παρόλο που οι περισσότεροι φίλοι μας δεν έχουν παιδιά και καπνίζουν σαν ντουμάνια και είναι και ρεμάλια της κοινωνίας (:wink:)όταν πηγαίνουμε σπίτι τους δεν τους λέμε εμείς τίποτα, καπνίζουν από μόνοι τους έξω... και στο σπίτι μας το ίδιο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι καπνίστρια. Στο σπίτι καπνίζω στο μπαλκόνι. Και όποιος άλλος έρχεται σπίτι στο μπαλκόνι καπνίζει. Σε όποιο συγγενικό σπίτι πάμε, απαγορεύεται το κάπνισμα, όσο είμαστε με τα μικρά. Ταβέρνες και καφέδες μόνο σε ανοιχτούς χώρους το καλοκαίρι.

Σε παιδότοπο που επιτρέπεται το κάπνισμα, δεν θα πήγαινα ποτέ. Ήδη η ατμόσφαιρα είναι βεβαρυμένη από την πολυκοσμία, να έχουμε και την καπνίλα?!

 

 

απορια

πας σε σπιτι ας πουμε της ξαδερφης του αντρα σου και εχει παιδι και αυτοι καπνιζουν μεσα στο σπιτι κανονικα και εσυ τους το απαγορευεις???

και γενικοτερα σε οποιο σπιτι πας απαγορευεις στου αλλουνου το σπιτι να καπνισει????

με συγχωρεις εγω δε μπορω να το κανω αυτο....στο σπιτι μου οποιος θελει να ερθει ξερει που μπορει να καπνισει τζακι ή εξω....στου αλλουνου το σπιτι δε μπορω να επεμβω....πως το καταφερνεις αυτο???

 

 

Στην υποθετική περίπτωση που αναφέρεις, εγώ δεν πρόκειται να πήγαινα με τα μικρά. Στο σπίτι της νονάς μου που βρεθήκαμε, είπα πολύ ευγενικά ότι όποιος θέλει να καπνίσει να πάει στο μπαλκόνι. Αλλά αυτό το δικαίωμα μου το έδωσε η νονά μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα πήγαινα σε ένα σπίτι που ήξερα εκ των προτέρων ότι οι οικοδεσπότες δεν θα ήταν της ίδιας φιλοσοφίας. Δεν με νοιάζει για μένα και τον άντρα μου (γνωστά φουγάρα), αλλά για τα παιδιά τα πράγματα είναι διαφορετικά και αδιαπραγμάτευτα.

Link to comment
Share on other sites

απορια

 

πας σε σπιτι ας πουμε της ξαδερφης του αντρα σου και εχει παιδι και αυτοι καπνιζουν μεσα στο σπιτι κανονικα και εσυ τους το απαγορευεις???

 

και γενικοτερα σε οποιο σπιτι πας απαγορευεις στου αλλουνου το σπιτι να καπνισει????

 

 

με συγχωρεις εγω δε μπορω να το κανω αυτο....στο σπιτι μου οποιος θελει να ερθει ξερει που μπορει να καπνισει τζακι ή εξω....στου αλλουνου το σπιτι δε μπορω να επεμβω....πως το καταφερνεις αυτο???

Παρόλο που οι περισσότεροι φίλοι μας δεν έχουν παιδιά και καπνίζουν σαν ντουμάνια και είναι και ρεμάλια της κοινωνίας (:wink:)όταν πηγαίνουμε σπίτι τους δεν τους λέμε εμείς τίποτα, καπνίζουν από μόνοι τους έξω... και στο σπίτι μας το ίδιο.

 

δε μου τους γνωριζεις και εμενα...γ :D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγαμε για πρωτη φορα σε εναν απο τους πιο διαφημιζομενους παιδοτοπους το μονο που δεν μας απασχολησε ηταν το θεμα του καπνισματος...απαγορευοταν και το σευαστικαμε, αυτο που δεν καταλαβαμε ηταν οτι πληρωσαμε 6 ευρο και εκτος οτι η μια κοπελα που ειχαν μεσα δεν προσεχε τα μικρα μας απαγορεψαν και εμας να μπουμε μεσα να την ανεβασουμε στα φουσκοτα στα οποια η κακομοιρα λογο ηλικιας (2 παρα κατι μηνες) και υψος 87 ποντοντους δεν εφτανε να ανεβει..ετσι δεν ξαναπηγαμε, βρηκαμε αλλους που ηταν αρκετα καλυτεροι και προσφεραν ασφαλεια διασκεδαση, αν ησουν καπνιστης ειχε ενα χωρο με τζαμαρια απο πισω παραθυρα και δεν ενοιωθες φιλακισμενος εβλεπες και το παιδι σου..

 

τωρα σε σχεση με τα σπιτια αν καπνιζει ενα ατομο σε 90 τετραγωνικα δεν επιρεαζετε το παιδι αν σκεφτει κανεις το τι ανασενει το παιδι του οταν ζει στην αθηνα.(για κοιταχτε τα μπαλκονια σας μαυριλα που μαζευετε, ειναι πιο ακινδυνη απο τον καπνο του τσιγαρου???)

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι δυνατον να μη σε αφησουν να μπεις???κανονικα η κοπελα επρεπε να ειναι με το παιδ σου μιας και ηταν μικρο να τη βοηθησει.....εγω πιο πολυ στα μικρα παω για να ευχαριστηθουνε και οταν μαζευονται πολλα προσπαθω με παιχνιδι να τα εχω ολα κοντα μου για να κανουμε ολοι μαζι τα φουσκωτα και να ανεβαινουμε και να βοηθαει το ενα το αλλο......τι στο καλο εκανε η κοπελα μεσα"????απαγορευεται να απαγορευεσεις στο γονιο να μπει μεσα....εγω με τη μικρη εμπαινα μεσα και επαιζα ...κα πολυ αλλοι γονεις μπαινουν γιατι θελουν να παιξουν απλα με τα παιδια τους.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

η κοπελα απλα καθοταν και κοιτουσε κατι 7χρονα που παιζανε στο φουσκοτο.

ο παιδοτοπος ηταν ο 0-6 του ρεντη. δεν ειχα την απαιτηση να κατσει πανω απο την κορη μου,(ηταν καθημερινη και ειχε γυρο στα 6 παιδια οχι μωρα) απλα αφου ειδα οτι δεν τα καταφερνε μονη της και η κοπελα αδιαφορουσε ηθελα να μπω μεσα να την ανεβασω στο φουσκοτο.. αυτη θελει μονο να πηδαει δεν της αρεσει και πολυ να καθετε στον χορο που ειναι για μωρα και εχει μονο μπαλακια.

τελος παντων οταν εβγαλα τα παπουτσια και μπηκα μεσα μου ειπε οτι απαγορευετε να ειναι μεσα οι γονεις και βγηκα :mad:

το θεμα ειναι οτι δεν ξαναπατησαμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πηγαινα ποτε το παιδι μου σε παιδοτοπο που καπνιζουν, οπως δεν το παω σε κλειστους χωρους που καπνιζουν και οπως δεν αφηνω κανεναν να καπνισει στο σπιτι μου. Στα σπιτια φιλων που παμε δεν χρειαστηκε ποτε να επεμβω εγω για να μην καπνισουν. Βγαινουν απο μονοι τους εξω στο μπαλκονι. Γι να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω κανεναν (τουλαχιστον απο τον κυκλο μου) που να καπνιζει μεσα στο σπιτι του ή να επιτρεπει το καπνισμα μεσα στο σπιτι του ενω υπαρχουν παιδια.

Σε παιδοτοπο τωρα, εχω παει μονο στης Νινεττας οπου δεν τιθεται θεμα καπνισματος μεσα στον παιδοτοπο (για να ειμαι ειλικρινης μεσα στην αφελεια και την ασχετιλα μου νομισα οτι αυτο ισχυει για ολους τους παιδοτοπους. :roll: ) Αρα στην κοπελα που ανοιξε το τοπικ εχω να πω: Να τηρησεις το νομο. Ο σωστος επαγγελματιας για μενα ειναι και ο πιο κερδισμενος σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλες! Πρώτα απ'όλα να απαντήσω στο πρώτο ερώτημα που με καίει και εμένα...είμαι καπνίστρια και ιδιοκτήτρια παιδότοπου,απαγόρευσα το κάπνισμα και αρχικά έχασα αρκετή πελατεία..δεν το πίστευα ότι θυσιάζουν την διασκέδαση των παιδιών τους για το κάπνισμα και άρχισα να κάνω κουβεντούλες με τις μαμάδες για να δω τι συμβαίνει..μπορεί κορίτσια μου πολλές από εσάς να μην καπνίζεται και να μην θέλετε να καπνίζουν στο χώρο που πάιζουν τα παιδιά σας,υπάρχουν όμως και κάποιες κυρίες οι οποίες δεν ανέχονται να τους απαγορεύσεις κάτι και δεν κατανοούν ότι γίνεται για το καλό των παιδιών τους...αυτές τις κυρίες κανένας ιδιοκτήτης παιδότοπου δεν τις θέλει και πόσο μάλλον όταν σου δημιουργούν πρόβλημα στους υπόλοιπους που παραπονιούνται και δεν καπνίζουν...αφήστε λοιπόν τα τσιγαράκια στην άκρη και γίνετε και εσείς παιδιά,πάιζοντας με τα μικρά σας σε καθαρή ατμόσφαιρα παιδότοπου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Πρώτα απ'όλα να απαντήσω στο πρώτο ερώτημα που με καίει και εμένα...είμαι καπνίστρια και ιδιοκτήτρια παιδότοπου,απαγόρευσα το κάπνισμα και αρχικά έχασα αρκετή πελατεία..δεν το πίστευα ότι θυσιάζουν την διασκέδαση των παιδιών τους για το κάπνισμα και άρχισα να κάνω κουβεντούλες με τις μαμάδες για να δω τι συμβαίνει..μπορεί κορίτσια μου πολλές από εσάς να μην καπνίζεται και να μην θέλετε να καπνίζουν στο χώρο που πάιζουν τα παιδιά σας,υπάρχουν όμως και κάποιες κυρίες οι οποίες δεν ανέχονται να τους απαγορεύσεις κάτι και δεν κατανοούν ότι γίνεται για το καλό των παιδιών τους...αυτές τις κυρίες κανένας ιδιοκτήτης παιδότοπου δεν τις θέλει και πόσο μάλλον όταν σου δημιουργούν πρόβλημα στους υπόλοιπους που παραπονιούνται και δεν καπνίζουν...αφήστε λοιπόν τα τσιγαράκια στην άκρη και γίνετε και εσείς παιδιά,πάιζοντας με τα μικρά σας σε καθαρή ατμόσφαιρα παιδότοπου!

 

 

συμφωνω μαζι σου και μπραβο για την αποφαση σου!!!ελεος πια...στα καφε να μην παμε, στα εστιατορια το ιδιο, μα ουτε και στους παιδοτοπους σεβασμος!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...