Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψηφισμα Υπνος μωρου


Ποτε επαψαν τα μωρακια σας να ξυπνουν τη νυχτα  

1.227

  1. 1. Ποτε επαψαν τα μωρακια σας να ξυπνουν τη νυχτα

    • 0 εως 4 μηνων
    • 4 εως 6 μηνων
    • 6 εως 12 μηνων
    • Μετα το χρονο


Recommended Posts

Νομιζω πως ο υπνος των μωρων μας ειναι ενα θεμα που απασχολει πολλες ταλαιπωρημενες μανουλες σαν και μενα.Καθε νυχτα ελπιζω πως μπορει να ηρθε η μεγαλη στιγμη :D μα του κακου...τζιφος :( .Οσες εχετε ξεμπερδεψει με το θεματακι καλο θα ηταν να βοηθησετε,να χουμε και μεις ενα δειγμα,κατι να περιμενουμε.[/img]

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ημουν από τις τυχερες, αφού η μικρή σταμάτησε να ξυπνάει γύρω στον τριτο μήνα. Την είχα σε λίκνο δίπλα μου και μολις ξυπνούσε της εδινα λίγο την πιπίλα και ξανακοιμόταν. Βεβαια κάποιες φορες (ευτυχως λίγες) πεινούσε και δεν ήθελε πιπίλα, οπότε την τάιζα. Πότε όμως χαμομήλι για να ξεχαστει, πάντα γάλα. Στο τέλος του τριτου μήνα πήγε στο δωμάτιο της. Τωρα να φανταστεις μου κοιμαται ακόμα, από χτες στις 10, με ένα διαλειμμα στις 7 το πρωι για γάλα, κοιμισμένη... :D:D

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα,κοριτσια τρωει τελευταιο γευμα στις 8,00-9,00 το βραδυ και ξυπναει κατα τις 4,00 το πρωι,τρωει 40-70ml γαλα και ξανα κοιματε μεχρι τις 7,00-8,00.Πως να τις το κοψω το ενδιαμεσο?Προσπαθησα να της τραβηξω το τελευταιο γευμα κατα τις 10,00-11,00 αλλα κατεβαζει ασφαλειες κατα τις 9,00 δε μπορει να κρατηθει με τιποτα!! :? Τι να κανω,δε με πειραζει που ξυπναω απλα δυσκολευομαι να ξανακοιμηθω. :cool: Μεχρι ποτε θα ξυπναει?Μηπως θα το κρατησει αυτο το προγραμμα για παντα? :(

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις μετα το 40ντισμο -περιπου στον 3ο- κοψαμε το βραδυνο γαλα... σιγα σιγα με το χαμομηλακι τον "ξενερωνα" και μετα απο πολλα βραδυα αυπνιας κοιμηθηκε 11 και ξυπνησε 6... οχι οτι μετα δεν ξαναξυπνησε βραδυ ποτε, απλα τοτε κοψαμε το βραδυνο γαλα. εαν ξυπναγε καπου καπου -ή ξυπναει καμια φορα ακομα- ειναι για αλλους λογους...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μαλλον απο τις ατυχες :? αφου το καμαρι μου ειναι σχεδον 14,5 μηνων και ξυπναει να φαει!!!!! Δεν χορταινει με τιποτα :?:
Μπραβο andu τετοια να λες να παρηγορουμαι :(:cry: Μαλλον θα πρεπει να αρχιςω να αντιμετωπιζω πιο στωικα τα ξενυχτια αν ειναι να με τραβηξει και μενα τοσο καιρο :cry:
.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μαλλον απο τις ατυχες :? αφου το καμαρι μου ειναι σχεδον 14,5 μηνων και ξυπναει να φαει!!!!! Δεν χορταινει με τιποτα :?:

 

Στους 15μήνες το κόψαμε μαχαίρι μέσα σε μια βδομάδα ... μέχρι τότε ξυπνούσε όχι μια αλλά δυο φορές τη νύχτα για γάλα :shock: ...

Μη σταματάτε να ελπίζετε ... θα έρθουν ήρεμες και γεμάτες ύπνο νύχτες για όλους :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τους 6 μήνες ξύπναγε μία φορά, όχι όμως για να φάει, αλλά μόνο για να του βάλουμε την πιπίλα. Μετά το έκοψε μαχαίρι. Συνέπεσε και με την έναρξη των στεραιών τροφών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαμαρτύρομαι. Στις επιλογές για απάντηση δεν υπάρχει η απάντηση "ποτέ". Η κόρη μου είναι 15 μηνών και ξυπάνει ακόμα. Περνάει και φάσεις με καθόλου νυχτερινό ξύπνημα αλλά είναι τόσο λίγες και μικρές που τις θεωρούμε εξαιρέσεις.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπορώ να σας δώσω συμβουλές γιατί εμένα σταμάτησε να ξυπνάει στις 35 ημέρες από μόνος του. Τελείως μόνος του. Συνέπεσε με την χρονική στιγμή μου τον έβαλα στην κούνια του. Το πρώτο βράδυ που τον έβαλα να κοιμηθεί στην κούνια του στο δωάτιο του, δεν ξύπνησε καθόλου. Το πήγε σερί μέχρι το πρωί και αυτό ήταν. Δεν ξαναξ'υπνησε το βράδυ για να φαει. Μερικές φορές ξυπνάει για άλλους λογους, π.χ. όνειρο ή αγκαλίτσα ή να έρθει μαζί μας αλλά για φαί όχι.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

athinabr,

Βάλε στο 70ml γάλα αντί για 2 κουταλιές γάλα βάλε μία. Δηλαδή 60 νερό και 1 κουταλιά γάλα. Θα το κάνεις δηλαδή ελαφρύ. Κάντο για καμιά βδομάδα. Μετά το 60 κάντο 40 και βάλε μισή κουταλιά γάλα. κράτα το πάλι για καμιά βδομάδα.

Το σαράντα κάντο 30 πάλι με μισή γάλα και τελικά αφού περάσει καμιά βδομάδα, κοψτο τελείως.

Αν ξυπνήσει και ζητήσει τα 30 αστο να κλαίει.

Αν δεν αντέχεις δώσε 20 και πάει λέγοντας

Δηλαδή μείωνε και το νερό και το φαί.

Οχι μόνο το φαί.Γιατί με το νερό ακόμα γεμίζει το στομαχάκι τους κάπως.

Αν θηλάζεις μείωνε τα λεπτά θηλασμού

Είναι πολύ πιθανό τα 30 μλ να τα πίνει όλα.

Μην του δίνεις παραπάνω

Να μάθει να τρώει λιγότερο σταδιακά

Αλλά αν φάει αυτό που θα του δώσεις και μετά κλαίει γιατί πινάει προσπάθησε να το αφήσεις να κλάει.

Καλή επιτυχία!

Εμένα με αυτό το κόλπο οι διδυμούλες μου το κόψανε από τον 3!

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

,

 

Αλλά αν φάει αυτό που θα του δώσεις και μετά κλαίει γιατί πινάει προσπάθησε να το αφήσεις να κλάει.

 

συγνωμη αλλα εγω αυτο δεν θα το εκανα..

εγω ειμαι τυχερη που η μπεμπα μου κοιμαται ολη νυχτα απο τον 2ο μηνα..αλλα ακομα και να ηθελα να το κανω αυτο εχω παρατηρησει πως αμα πειναει δεν σταματαει με τιποτα..εδω μπορει να χαλασει τον κοσμο για 20 εμελ και μολις τα πιει να ξεραθει στον υπνο..

δεν ειναι κριμα να πεινανε και μεις επειδη δε μας βολευει το προγραμμα τους να τα αφηνουμε να κλαινε?

λεω εγω τωρα...και χωρις παρεξηγηση..

Link to comment
Share on other sites

fasolaki ναι μεν αλλα... και εγω το ιδιο εκανα αλλα με το χαμομηλι και συμφωνα με τον παιδιατρο μου... οσο το αφηνεις να πιστευει οτι θα ξυπναει και θα τρωει τοσο θα το συνεχιζει. και εχω πολυ κοντινες μου περιπτωσεις οπου 2 παιδια ξυπναγαν ως την ηλικια των 5 :!: επειδη η μαμα λυποταν να τα αφησει νηστικα και συνεχιζε να τους δινει γαλα! αυτο δεν ειναι καλο! το γαλα δεν θα του λειψει, θα το πιει το πρωι, το μεσημερι, το βραδυ πριν κοιμηθει, οταν θελησει κατα τη διαρκεια της μερας και οσο θελησει... πρεπει να μπαινουν σ'ενα προγραμμα και οχι αναγκαστικα γιατι βολευει στην ξεκουραση μας -που δεν αρνουμαι οτι ειναι ενα θεμα κι αυτο, δεν ειμαι superwoman- αλλα γιατι το χρειαζονται απο μικρα...

και εγω δεν αντεχα να ακουω ανα μια ωρα να κλαιει επειδη ηθελε γαλα, αλλα αν το συνεχιζα δεν ξερω ως ποτε θα το εκανε... και ο δικος μου ειναι ακομα τοσο λαιμαργος που θελει οτι βρει και ας εχει ξαναφαει... δεν μπορω να βαραινω το στομαχι του απλα επειδη το ζηταει.. θα μου πεις τωρα μεγαλωσε και μιλαμε για μωρα, αλλα γι'αυτο κανονιζεις ενα προγραμμα απο νωρις για να εχει μια σειρα στα γευματα του και στο να χονευει.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιάνω όλο το φάσμα των απαντήσεων :lol::lol::lol:

 

Ο Ωριωνάκος μου ενώ έκοψε νωρίς το νυχτερινό γάλα γύρω στο τρίμηνο (θήλαζε) ξυπνούσε συχνά για αγκαλίτσες και βόλτες μέχρι 4-5 μηνών και κατά διαστήματα μέχρι τα 2 του που ζητούσε παρέα για να ξανακοιμηθεί. Έπαιξε ρόλο ο ερχομός της αδερφούλας του και ήθελε παρέα τη νύχτα για αρκετό καιρό, όμως έφτιαξαν πολύ τα πράγματα όταν τα βάλαμε και τα δύο στο ίδιο δωμάτιο να κοιμούνται.

 

Η Φοίβη ήταν πολύ σταθερή στο πρόγραμμα του θηλασμού της από πολύ νωρίς και έκοψε το νυχτερινό θηλασμό στο δίμηνο περίπου, και την πιπίλα στο 6μηνο και δε με δυσκόλεψε ποτέ στον ύπνο της.

 

Ο Ερμής μου έκανε τις νύχτες δύσκολες από την αρχή... Δεν κοιμόταν πολύ, ήθελε συνέχεια να θηλάζει και μέχρι 6 μηνών ξυπνούσε πολλές φορές τη νύχτα για "μεζεδάκι" και μέχρι 9 μηνών ξυπνούσε μια ή δύο φορές και μετά το έκοψε.

 

Έκανα κι εγώ διάφορα κόλπα για να τα αποθαρρύνω να ξυπνάνε, τον Ωρίωνα τον άφηνα να κλαίει μπας και αποκοιμηθεί και άλλες φορές έπιανε, άλλες όχι, αλλά από το 2ο παιδί και μετά, για να μην ξυπνάνε τα μεγαλύτερα, δεν άφηνα να γκρινιάζει το μωρό και πήγαινα αμέσως. Επίσης, είδα πως είναι σκληρό για το μωρό να μένει να γκρινιάζει ή να κλαίει για 10λεπτο, κάτι θέλει, δεν μπορεί...

 

Καμμιά φορά, αν είχα κουράγιο, πριν δώσω βυζί έβαζα καμμιά μουσικούλα, έτριβα πλατούλα, έδινα πιπίλα κλπ.

 

Σήμερα μπορώ να πω πως η καλύτερη μέθοδος είναι να απαντάς στις ανάγκες του μωρού τη νύχτα και θα το φτιάξει μόνο του το πρόγραμμά του.

 

Με απλά κόλπα όπως να δώσεις πρώτα πιπίλα, αν δεν πιάσει να τρίψεις πλατούλα, αν δεν πιάσει βάζεις μουσικούλα, αν δεν πιάσει να ξαπλώσεις εκεί και να κρατάς χεράκι, τραγουδάκι, αν δεν πιάσει αγκαλιά και βόλτα, αν δεν πιάσει νερό, μετά χαμομηλάκι, μετά γάλα, που θα πάει, θα το πιάσει το νόημα :lol::lol:

 

Τώρα διανύω μια υπέεεεροχη περίοδο που τα δύο μεγάλα δε σηκώνονται πια τη νύχτα για τσίσα και ο μικρός δεν ξυπνάει καθόλου τη νύχτα και είναι χάρμα :wink::wink:

 

Του χρόνου θα έχουμε πάλι τα νυχτερινά τσίσα του Ερμή και μετά πάλι η ευτυχία :cool:

Link to comment
Share on other sites

Με απλά κόλπα όπως να δώσεις πρώτα πιπίλα, αν δεν πιάσει να τρίψεις πλατούλα, αν δεν πιάσει βάζεις μουσικούλα, αν δεν πιάσει να ξαπλώσεις εκεί και να κρατάς χεράκι, τραγουδάκι, αν δεν πιάσει αγκαλιά και βόλτα, αν δεν πιάσει νερό, μετά χαμομηλάκι, μετά γάλα, που θα πάει, θα το πιάσει το νόημα :lol::lol:

 

Εμείς μέχρι να τα κάνουμε όλα αυτά θα έχει έρθει η Πρόνοια μετά από καταγγελία για κακοποίηση ανηλίκου :shock: Αμα δεν πιει γάλα στα 2 λεπτά που ξεκινάει το κλάμα, ανεβάζει ένταση και ξυπνάει και πεθαμένο!

 

Εμείς κάνουμε το εξής παράδοξο: ξυπνάμε κάθε 3-4 ώρες όλο το 24ωρο για φαγητό. Απαραιτήτως όμως ξυπνάμε στις 5:30 το πρωί για φαί και κακάκια. Αυτό σημαίνει ότι αν το πρόγραμμα μας βγάζει να ξυπνήσουμε στις 4 για φαγητό θα ξαναξυπνήσουμε σε 1.5 ώρα! Άσε που από τις 5:30 μέχρι τις 9 έχουμε ένα γολγοθά γκρίνιας και διαδοχικού ταίσματος γιατί μας πιάνει κατοχικό σύνδρομο και νομίζουμε ότι το γάλα τελειώνει από τα φαρμακεία και θα μας αφήσει η μαμά νηστικούς!

Link to comment
Share on other sites

o dikos mou arxise siga siga na kovei ta vradina geymata k oxi ksafnika opws mou eixan pei polles mamades!kapou 2 mhnwn an thimamai kalaarxise na ksipnaei ana 3,5 wres gia mam meta egine 4 meta 5 meta mono mia fora se anipopth stigmh thn nyxta k twra koimomaste oooolh nyxta ap tis 10 ews 6 me 9,analoga.simera ton ksipnisa egw stis 9.vevaia kapoies fores griniazei mesa ston ypno alla toy dinw pipila k hremei.sou eyxomai sintoma na apolaysete enan olonixtio ypno giai pragmatika einai poly zori.

Link to comment
Share on other sites

εμεις το βραδυνο ξυπνημα το κοψαμε γυρω στους 7 μηνες αλλα οχι καθε βραδυ :roll: δεν μας κανει αυτη την χαρη να κοιμηθουμε σερι τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα ξυπναει ακομα.

εγω το εχω παρει αποφαση και λεω στον αντρα μου οτι θα ξανακοιμηθουμε οταν παει σχολειο :roll:

Link to comment
Share on other sites

sou eyxomai sintoma na apolaysete enan olonixtio ypno giai pragmatika einai poly zori.
Πραγματικα πολυ ζορικα αφου λεω πως οταν κοψω το θηλασμο θα τον αφηνω μια φορα τη βδομαδα σε καμια γιαγια.
.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε το εξής παράδοξο: ξυπνάμε κάθε 3-4 ώρες όλο το 24ωρο για φαγητό. Απαραιτήτως όμως ξυπνάμε στις 5:30 το πρωί για φαί και κακάκια. Αυτό σημαίνει ότι αν το πρόγραμμα μας βγάζει να ξυπνήσουμε στις 4 για φαγητό θα ξαναξυπνήσουμε σε 1.5 ώρα! Άσε που από τις 5:30 μέχρι τις 9 έχουμε ένα γολγοθά γκρίνιας και διαδοχικού ταίσματος γιατί μας πιάνει κατοχικό σύνδρομο και νομίζουμε ότι το γάλα τελειώνει από τα φαρμακεία και θα μας αφήσει η μαμά νηστικούς!

 

:lol::lol:

Δεν είναι παράδοξο... Είναι πολύ μικρό το μωράκι σου για να κάνει κάτι διαφορετικό... Από ότι έχω δει, τα μωρά αφού κλείσουν τους 4 μήνες μπορούν να μπουν σε κάποιο στοιχειώδες πρόγραμμα, και αυτό όμως με την παραμικρή στραβή (αρρώστια, ταξίδι) χαλάει. Μόνο το χέσιμο όπως λες είναι σταθερό :lol::lol:

Κάνε υπομονή λίγο καιρό ακόμη, και θα τη γλυτώσεις την Πρόνοια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις νομιζω εχουμε σπασει τα ρεκορ..Ειμαστε 50 ημερων και μολις κλεισαμε τον μηνα δεν κοιμομαστε καθολου το βραδυ μεχρι να παει 10-11 το πρωι... :cry::cry: Τι εχω κανει και με τιμωρει ετσι ο Θεος... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεε....

Μάλλον είμαι πολύ τυχερή!!

Το μικρό μου την πρώτη νύχτα στο σπίτι κοιμήθηκε 6 ώρες συνεχόμενες. Πετάχτηκα γιατί νόμιζα ότι κάτι έπαθε!!

Αχ, τι μου θυμίσατε!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η πρωτη μου κορη σταματησε το βραδινο στους τρεις μηνες. Ετσι λοιπον πιστευα πως θα ειναι και η δευτερη μου κορη. Ομως την πατησα. Ειναι 9 μηνων και ακομα τρωει στη μια και στις πεντε. Ξεκινησα απο τα ευκολα και τωρα δεν την παλευω με τιποτα. Τα εχω δοκιμασει ολα και δεν πιανει τιποτα. Θα δομικασω και της φιλης μας που ανεφερε προηγουμενως τη σταδιακη μειωση σκονης και νερου και βλεπουμε.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...