Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικο αππορυπαντικο . Μεχρι ποτε ?


Χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό  

1.240

  1. 1. Χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό

    • Μεχρι τον 6ο μηνα
    • Μεχρι τον 10ο μηνα
    • Ακομα και μετα τον 12ο μηνα
    • Δεν εβαζα ποτε


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια ,

 

Αναρωτιόμουν μέχρι πότε πρέπει μα χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό ? Έχω διαβάσει σε άλλα φόρουμ οτι οι παιδίατροι συνιστούν να σταματάμε τα παιδικά απορρυπαντικά στους 10 μήνες για να αναπτύξει το μωρό μας αντισώματα. Ο δικός μου δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο. Εσεις τι κάνετε ? Επίσης τον τελευταίο καιρό εχω δοκιμάσει 2-3 παιδικά απορρυπαντικά και δεν είμαι ικανοποιημένη από κανένα . Εσεις τι χρησιμοποιείτε ? Υπάρχει καμία που να βάζει Planet ?

 

Ευχαριστώ πολύ ! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol: εγω εβαζα μεχρι τον 6ο.απο τοτε βαζω το δικο μας και δεν εχω κανενα προβλημα.οχι για λογους οικονομιας απλα επειδη ολα αυτα ειναι για να κερδιζοθν οι εταιριες.εκτος βεβαια αν υπαρχει θεμα αλεργιας οποτε αλλαζει το θεμα.αν εβαζα θα προτιμουσα το κλασικο πρασινο σαπουνι.εγω βαζω νεοματ υγρο το μπλε.καταπληκτικο αρωμα.καλη τιμη.
Link to comment
Share on other sites

πρασινο σαπουνι ε ? εχεις χρησιμοποιησει Αρκαδι ? λεει οτι κανει και για το μωρο αλλα διπλα αναφερει και αλλες χρησεις οπως πλυσιμο ταπετσαριας και χαλιων .... :o

πραγμα που με προβλημάτισε .

Link to comment
Share on other sites

:lol: πηγαινε στα λεσβος σοπ και θα βρεις ντοπιο μυτιληνιο σαπουνι αλλα ρωτα και την παιδιατρο πρωτα.κανει για πολλες χρησεις.ο πατερας μου λουζεται και ξυριζεται με αυτο!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα πλένω ακόμα και τώρα με προδερμ. Δύο φορές τα έπλυνα με το δικό μας απορρυπαντικό γιατί είχα ξεμείνει και δεν έπαθε τίποτα, οπότε λέω σίγα σιγά να το κόψω. Εξαλλου έχει τόσες πηγές να αποκτήσει αντισώματα που τα ρούχα του ας είναι λίγο καθαρά. . .

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μας παιδίατρος συμβουλεύει μέχρι τους 10 - 12 μήνες να χρησιμοποιούνε οι μανούλες το βρεφικό απορρυπαντικό αλλά εγώ στην κόρη μου δεν το σταμάτησα μέχρι που γέννησα και το δεύτερο 2 1/2 χρονών ήταν τότε και μετά έπλενε και του μωρού και τα δικά της :lol:

 

Στο δεύτερο παιδί το σταμάτησα περίπου στο χρόνο και στο τρίτο ήμουνα αρκετά πιο ελαστική. Όταν είδα πως οι λεκέδες δεν βγαίνανε με το βρεφικό, άρχισα να τα πλένω με το δικό μας, απλά εξακολουθούσα να τα πλένω χώρια :oops:

 

Και στις τρεις περιπτώσεις χρησιμοποιούσα το προδέρμ, απίστευτη μωρουδιακή μυρωδιά :mrgreen:

Μάρθα

Link to comment
Share on other sites

και γω χρησιμοποιω ακομη το προδερμ το υγρο σε συνδιασμο με το μαλακτικο του( αν και ειναι η μικρουλα μου 2ετων και 8 μηνων,)θα συμφωνησω με την Μαρθα πως εχει απιστευτη μωρουδιακη μυρωδια!!!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα αντισώματα με τα απορρυπαντικά.

Τα συμβατικά απορρυπαντικά έχουν πιο πολλά χημικά (και πιθανόν γι΄αυτό είναι πιο δραστικά κατά των λεκέδων) ενώ τα βρεφικά απορρυπαντικά έχουν πιο ήπια συστατικά. Αυτή είναι η διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιό το τόπικ... Και γω είχα την ίδια απορία, σχετικά με τα αντισώματα :confused: Πού κολλάνε τα αντισώματα, στο θέμα απορρυπαντικό;

 

Από όσο είχα συμπεράνει, τα παιδικά είναι πιο αγνά. Μια χαρά καθαρίζουν και δεν βρίσκω το λόγο γιατί να χρησιμοποιούμε και οι μεγάλοι το "κανονικό" απορρυπαντικό. Χρησιμοποιώ παιδικά, για όλα τα ρούχα, χρόνια πριν μείνω έγκυος, γιατί έχω ευαισθησία σε χημικά και αρώματα.

 

Οπότε δεν πρόκειται να σταματήσουμε το παιδικό, ούτε μετά το χρόνο, ούτε και πολύ μετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Πηρα το προδερμ για να πλυνω τα πρωτα ρουχαλακια του μπεμπη. Καλα ολα τα παιδικα απορρυπαντικα τοσο λιγο εχουν μεσα? 5-6 πλυντηρια να μπουν θες αλλο και ειναι και ακριβο για την ποσοτητα που εχει μεσα.:confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιό το τόπικ... Και γω είχα την ίδια απορία, σχετικά με τα αντισώματα :confused: Πού κολλάνε τα αντισώματα, στο θέμα απορρυπαντικό;

 

Από όσο είχα συμπεράνει, τα παιδικά είναι πιο αγνά. Μια χαρά καθαρίζουν και δεν βρίσκω το λόγο γιατί να χρησιμοποιούμε και οι μεγάλοι το "κανονικό" απορρυπαντικό. Χρησιμοποιώ παιδικά, για όλα τα ρούχα, χρόνια πριν μείνω έγκυος, γιατί έχω ευαισθησία σε χημικά και αρώματα.

 

Οπότε δεν πρόκειται να σταματήσουμε το παιδικό, ούτε μετά το χρόνο, ούτε και πολύ μετά...

 

 

ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ. ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΠΡΟΔΕΡΜ

 

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΩΡΟ, ΠΑΝΕ 10 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το αρκάδι και το persil.Θα επιμείνω στο δεύτερο τελικά,γιατί καθώς φαίνεται το αρκάδι τον πείραξε.Αφήστε που είναι και αλλεργικός έτσι κι αλλιώς,οπότε θα το χρησιμοποιούμε σίγουρα για αρκετό καιρό και μετά τον πρώτο χρόνο.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο Κωνσταντινος ειναι 22 μηνων κια χρησιμοποιουμε ακομη παιδικο απορυπαντικο. Εγω εχω ευαισθησια σε συγκεκριμενο γνωστο απορυπαντικο. Τωρα βεβαια βζω κανενα σκουρο ρουχαλακι μαζι με τα δικα μας και σε αυτη την περιπτωση βαζω το δικο του μαλλακτικο. Παντως δεν εχω δει καποιο ιδιετερο προβλημα απο το απορυπαντικο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα αρχικά το persil αλλά σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα η μαία μας είπε ότι το καλύτερο είναι το αρκάδι επειδή είναι φυσικό προϊόν και ότι το βασικό είναι να μην χρησιμοποιούμε μαλακτικό και να κάνουμε πολύ καλό ξέπλυμα. με το αρκάδι δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα από την καθαριότητά του αλλά έχει απίστευτα σπαστική μυρωδιά

cQNjp3.png

cJG7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ& ΜΕ ΒΡΕΦΙΚΑ - ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ 3 ΕΤΩΝ.ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ... Α ΠΑ ΠΑ ΜΟΛΙΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ συνεχίζω να χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα μωρουδιακά απορρυπαντικά που η κόρη μας είναι 2,5 χρονών και μάλιστα το έχω καθιερώσει και για τα δικά μας ρούχα!! :shock: Όχι για θέμα αντισωμάτων, αλλά γιατί όσο να΄ναι είναι πιο αγνά απο τα άλλα. Και αυτό το έχω όντως διαπιστώσει γιατί ειδικά το αρκάδι δεν πλένει και τόσο καλά, ενώ τα άλλα που είναι χημικά και είναι πιο δυνατά πλένουν άψογα. Στα σκούρα ρούχα που τα βάζω σε χαμηλή θερμοκρασία βάζω υγρό (προδέρμ,persil,planet κλπ) γιατι το αρκάδι δεν λιώνει καλά....:cry: και αυτο το βάζω μόνο στα λευκά -εσώρουχα κλπ. στους 60 βαθμούς και διαλυμένο σε νερό μέσα σε ρολέτα .:roll:

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιος μου είναι 18,5 μηνών..πλαινω με προδέρμ..δοκίμασα και persil μια φορά και τζάμπα που το πήρα..τίποτα δεν βγήκε.

Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος μέχρι 6 μήνες να σιδερώνω μέσα έξω τα ρούχα με σίδερο χωρίς ατμό και όταν βάζω πλυντήριο να ππλαίνω καλά την θήκη των απορυπαντικών και να βάζω μια πλύση κενη πρώτα.Εγω τα έκανα μέχρι 15 μηνών μιας που έχω πρέσα και χωρις νερό σιδερώνει απιστευτα.τώρα θα τον ρωτήσω ποτε να το σταματησω γιατι δεν θυμάμαι καθόλου.Αλλά φοβάμαι και λίγο γιατι είναι ευαίσθητος και κοκκινίζει αμέσως το δέρματου αν ακουμπήσει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή είναι περίπου 22μηνών και ακόμα ξεχωριστά τα πλένω με Proderm απλά μερικά οπως τα τζίν ή τα παντελονάκια δεν τα σίδερώνω και απο μέσα πια απλά απο έξω αλλά πυτζάμες ή μπλουζάκια τα κάνω μέσα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...