Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυκατοικίες!!!!


έχω δίκιο  

858

  1. 1. έχω δίκιο



Recommended Posts

1.δεν σέβονται ώρες κοινής ησυχίας

2.δεν υπάρχει τάξη στους κοινόχρηστους χώρους είτε από θέμα ησυχίας είτε καθαριότητας

3.πετάνε σκουπίδια απο τα μπαλκόνια

4.ρίχνουν νερά απο τα μπαλκόνια

5.μεταφέρουν βαρυά αντικείμενα με το ασανσέρ ενώ απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 31 δημοσιεύσεις

  • Gold

    Gold 15 δημοσιεύσεις

  • balabol

    balabol 14 δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 11 δημοσιεύσεις

θα γράψεις ένα γράμμα σε ΗΥ με κεφαλαία γράμματα.

 

παρακαλείστε όπως άμεσα διακόψετε κάθε ριψη, απορριμάτων, σταχτων, λυμμάτων καθαρισμού των μπαλκονιών, στον (κοινόχρηστο) ή ίσόγειο χώρο. Το πλύσιμό τους εάν απαιτεί ρίψη νερού, να γίνεται σε προκαθορισμένη μέρα ή κατόπιν προηγούμενης ειδοποίησης.

 

Επίσης παρακαλείστε να εισέρχεστε στον χώρο τηρώντας τους κανόνες κοινής ησυχίας κατά την είσοδό σας.

 

ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας.

 

Γ.Παντελιδάκη

 

 

(ενδεικτικό όνομα)

 

πρίν το κολλήσεις, θα το πείς στον διαχειριστή της πολυκατοικίας, δηλώνοντας ότι θα προσέλθεις στην επόμενη συνέλευση με άγριες διαθέσεις.

 

οι μυνήσεις σε τέτοια θέματα δεν οδηγούν σε πολλά.

Οι αγριάδες όμως,.. ναι.

 

(ήμουν και εγώ σε ισόγειο πολυκατοικίας για κάποια χρόνια).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ συμφωνώ με την Μαρία. Να κολλήσεις σε εμφανές σημείο την ανακοίνωση.

Στην πολυκατοικία όλοι οι ένοικοι είναι Έλληνες? (για να είσαι σίγουρη ότι θα γίνει κατανοητό από όλους.)

Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να κάνεις κάτι για να προφυλαχτείς όσο γίνεται?

πχ να φτιάξεις μια πέργκολα ή να βάλεις μια τέντα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια όλα τα έχω κανει.και τον διαχειριστή έπιασα και χαρτί έβαλα...δεν καταλαβαίνουν...τα ίδια και τα ίδια....ασε και τέντα να βάλω θα μου την καψουν αφού και τα τσιγάρα ακόμα κι αναμμένα τα πετάνε!!!Ακουσων ακουσων να παρουμε καμιά φωτιά!

Link to comment
Share on other sites

άδιασέ τους τασάκια, μπροστά απο τις πόρτες τους.

εάν ξέρεις ποιος τα πετάει,

άδειασέ τα εκεί.

με ένα σημείωμα.

 

τα τσιγάρα σας, σας τα έφερα πίσω.

 

και χτύπα και το κουδούνι,

και πες, ότι απο εδώ και πέρα, θα τα αδειάζεις εκεί, όσα μαζεύεις.

 

έτσι είναι?

έτσι θα είσαι και εσύ - αφού δεν καταλαβαίνουν αλλιως.

:twisted:

 

τα άτομα αυτα το κανουν γιατι δεν περιμενουν αντίδραση.

 

η νομικη αντιδραση δεν ειναι αυτη που δεν περιμένουν

 

η αντιδραση η δική σου προσωπο με πρόσωπο είναι που δεν περιμενουν

αφου είσαι μακριά τους, δεν σε βλέπουν κτλ.

 

αν έχεις κάποιο συμμαχο στην πολυκατοικια κανε το οταν ειναι και αυτος εκει για να σε ακουσει να εχεις καποιο μαρτυρα - (πες του να στεκεται λιγο πιο πέρα να μην τον δει το άτομο αυτο)

(αυτο εαν αισθανεσαι ανασφάλεια να πας μονη σου)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άδιασέ τους τασάκια, μπροστά απο τις πόρτες τους.

εάν ξέρεις ποιος τα πετάει,

άδειασέ τα εκεί.

με ένα σημείωμα.

κατι τετοιο εκανε και ο μπαμπας μου στην πολυκατοικια που μένει.,.... είχε αποτελέσματα για αυτο τον λόγω που λεει η Μαρία, δεν το περήμεναν αυτο ααπο εκείνον.....

Link to comment
Share on other sites

άδιασέ τους τασάκια, μπροστά απο τις πόρτες τους.

εάν ξέρεις ποιος τα πετάει,

άδειασέ τα εκεί.

με ένα σημείωμα.

 

τα τσιγάρα σας, σας τα έφερα πίσω.

 

και χτύπα και το κουδούνι,

και πες, ότι απο εδώ και πέρα, θα τα αδειάζεις εκεί, όσα μαζεύεις.

 

έτσι είναι?

έτσι θα είσαι και εσύ - αφού δεν καταλαβαίνουν αλλιως.

:twisted:

 

τα άτομα αυτα το κανουν γιατι δεν περιμενουν αντίδραση.

 

η νομικη αντιδραση δεν ειναι αυτη που δεν περιμένουν

 

η αντιδραση η δική σου προσωπο με πρόσωπο είναι που δεν περιμενουν

αφου είσαι μακριά τους, δεν σε βλέπουν κτλ.

 

αν έχεις κάποιο συμμαχο στην πολυκατοικια κανε το οταν ειναι και αυτος εκει για να σε ακουσει να εχεις καποιο μαρτυρα - (πες του να στεκεται λιγο πιο πέρα να μην τον δει το άτομο αυτο)

(αυτο εαν αισθανεσαι ανασφάλεια να πας μονη σου)

αχ πολυ καλο γελασα με την ψυχη μου....

οσο γιαυτο που ζεις αγαπητη γιωτα και γω το ζουσα ωσπου δεν αντεξα αλλο πουλησα το διαμερισμα και σωθηκα...

κανε το ιδιο κουκλα μου να απαλλαχθεις απο ολους τους βρωμιαρηδες :x

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
άδιασέ τους τασάκια, μπροστά απο τις πόρτες τους.

εάν ξέρεις ποιος τα πετάει,

άδειασέ τα εκεί.

με ένα σημείωμα.

 

τα τσιγάρα σας, σας τα έφερα πίσω.

 

και χτύπα και το κουδούνι,

και πες, ότι απο εδώ και πέρα, θα τα αδειάζεις εκεί, όσα μαζεύεις.

 

έτσι είναι?

έτσι θα είσαι και εσύ - αφού δεν καταλαβαίνουν αλλιως.

:twisted:

 

τα άτομα αυτα το κανουν γιατι δεν περιμενουν αντίδραση.

 

η νομικη αντιδραση δεν ειναι αυτη που δεν περιμένουν

 

η αντιδραση η δική σου προσωπο με πρόσωπο είναι που δεν περιμενουν

αφου είσαι μακριά τους, δεν σε βλέπουν κτλ.

 

αν έχεις κάποιο συμμαχο στην πολυκατοικια κανε το οταν ειναι και αυτος εκει για να σε ακουσει να εχεις καποιο μαρτυρα - (πες του να στεκεται λιγο πιο πέρα να μην τον δει το άτομο αυτο)

(αυτο εαν αισθανεσαι ανασφάλεια να πας μονη σου)

 

καλα φοβερο...θα ηθελα να εβλεπα κανενα τετοιο σκηνικο νομιζω θα ελιωνα στο γελιο...ηδη γελαω δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω βρει τσιγάρα στο μπαλκόνι. Είχε καεί και η άκρη από ένα ρούχο γιατί το πέταξαν στην απλώστρα.:shock: Δεν ήμουν σίγουρη ποιος το έκανε, αλλά από τότε που μετακόμισαν οι διπλανοί νομίζω ότι δεν ξαναβρήκα τσιγάρο.

Γενικά η κοινή ησυχία μπορώ να πω ότι τηρείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας ειναι νορμαλ τα πραγματα.ειμαστε 6οροφη πολυκατοικια και οροφοδιαμερισματα.δεν ξερω αν ενοχλειται καποιος ρωτηστε...εγω ειμαι στον 6 οροφο...χαχαχα;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιώτα μου πόσο συμφωνώ μαζί σου. Κατά βάθος πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από την οικογένεια. Αν μαθαίναμε όλοι μας να τηρούμε τους απλούς και αυτονόητους κανονισμούς μιας πολυκατοικίας, η συμβίωση σε τέτοιους χώρους θα ήταν ευχάριστη και η καθημερινότητα χωρίς πρόσθετα, άνευ λόγου, προβλήματα.

Έχω δει με τα μάτια μου γονείς να αφήνουν το 3χρονο παιδάκι τους να σέρνει το ξύλινο τραπεζάκι του σαλονιού κατά τις 3.30 το μεσημέρι και να μην το εμποδίζουν γιατί αλλιώς έκλαιγε. Κάτι τέτοιοι γονείς δεν είναι που διαδίδουν ότι όποιος δεν έχει αποκτήσει παιδιά δεν έχει κατανόηση;

Ίσως μόνο εγώ να ήμουν που "έκοβα τα πόδια" στις κόρες μου να μην κάνουν τέτοια φασαρία ακόμα και σε ώρες που δεν ήταν κοινής ησυχίας.

Στις μέρες μας λείπει ο σεβασμός στο συνάνθρωπο αλλιώς θα είχαμε τη συναίσθηση και δε θα πετούσαμε νερά, γόπες και σκουπίδια από το μπαλκόνι.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

eviri συμφωνώ μαζί σου, όλα είναι θέμα παιδείας.

μένω στον 1ο όροφο πολυκατοικίας και σκεφτόμαστε να αλλάξουμε τέντες.αυτές που έχω είναι κατακαμμένες από γόπες, βρώμικες, γιατί η από πάνω πλένει τα χαλιά της στο μπροστινό μπαλκόνι, όταν λείπω, βρίσκω ψίχουλα στο μπαλκόνι μου από τα τραπεζομάντηλα που τινάζουν το μεσημέρι, ρίχνουν από σερβιέτες μέχρι προφυλακτικά στον ακάλυπτο και στον κοινόχρηστο χώρο που είναι ανάμεσα στα διαμερίσματα του 1ου ορόφου..... δεν παλεύονται.ούγκου-ούγκου!!

άντε τώρα να αλλάξω τέντες!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη αντιμετωπιζω τεραστιο προβλημα με τους απο πανω ,που κανουν λες και διαλυουν το σπιτι καθε μερα ,ολη μερα εχετε να προτεινετε κατι?

εχω παει ήδη 2 φορες για να κανω παρατηρηση και ολο δεν εχει ηχομονωση λενε και μου σπανε τα νευρα...τι να κανω?

το χω πει και στην διαχειρηστρια αλλα κου κου .ειμαι καινουργια στην πολυκατοικια ενα μηνα και εχω φρικιασειιιι

Link to comment
Share on other sites

σκέψου ότι είμαι δικηγόρος και δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να κινηθώ νομικά. τί να σου κάνει η δικαστική απόφαση, αν ο άλλος έχει βαλθεί να δείξει πόσο πρωτόγονος μπορεί να γίνει;

η από πάνω μου έχει μια κόρη γύρω στα 26 και μαλλιοτραβιούνται όλο το 24ωρο, εκσφενδονίζουν τασάκια η μια στην άλλη, σπάνε πράγματα, τσιρίζουν ό,τι ώρα τους καπνίσει. για να μην πω για τις μετακινήσεις των επίπλων στο σαλόνι 11μμ.

γυρίζει ο άντρας της και λέει στον άντρα μου προχθες "ήσυχη η μικρή σας, σαν να μην υπάρχει παιδί είναι". τί να του απαντήσέι για τις δικές του; ότι χρειάζονται φάρμακα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama vivo πιθανότατα είναι ένας από τους 2 λόγους που το κάνουν αυτό οι γείτονές σου. Ή έτσι έμαθαν από μικροί και είναι αφιλότιμοι οπότε δεν θα αλλάξουν ότι και να κάνεις, ή το κάνουν για να σου σπάσουν τα νεύρα κι αυτό γίνεται μόνο από χαιρεκακία.

Στη δεύτερη περίπτωση δοκίμασε τρόπους όπως η αδιαφορία και δείξ' τους ότι πλέον συνήθισες τους θορύβους και τις ενοχλήσεις, ώστε να περάσεις στο άλλο στρατόπεδο.

Αν το κάνουν επίτηδες για τα δικά σου νεύρα θα καταλάβουν ότι είναι ανώφελο και ίσως να σταματήσουν.

Αν όμως ισχύει η πρώτη περίπτωση κάντους δώρο με την πρώτη ευκαιρία ένα σαμάρι και μία μπάλα σανό για να μην τους λείψει ποτέ.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

πω πω πακετο που τρως ,,,δλδ πάπαλα ,δεν κάνω τιποτα..απλα υπομονη ή μετακομιζω αυτο λεμε?

Εγώ πάντως μετά απο 2 χρόνια απίστευτης υπομονης, μιας και έριξα πολλά λεφτά για να ανακαινήσω το αχούρι του άντρα μου(μεγάλη μαλακία), τα μαζέυω και φεύγω για μονοκατοικία!!! Γιατί τα παιδάκια μου δε χρωστάνε τιποτα να υπομένουν τέτοια σκηνικά: κοιμίζω το μωρό στις 3 γιατί η διπλανή μου κοιμάται στο σαλόνι μιας και το σπίτι της είναι δυάρι και δεν χωράνε, και το μωρό ακούγεται το μεσημέρι και την ενοχλεί. Μιλάμε οτι μου κοπανάει τον τοίχο ασταμάτητα επι πολλή ώρα γιατί κλαίει το 5 μηνών μωρό!!!!!! Άντε πές μου τώρα εγώ τι να κάνω;;;; Τέλοσπάντων κατάφερα και της έβαλα πρόγραμμα να κοιμάται 3 με 5 κάθε μεσημέρι και στις 10κ 30 το βράδι μέχρι το πρωί, ένας Θεός ξέρει πόσο με πεδεύει κάθε μεσημέρι το άτοιμο κι αυτό. Αφού λοιπόν κοιμήσω το μωρό έρχεται η απο πάνω η οποία επειδή δουλεύει πρωί και απόγευμα κάνει τις δουλειές της το μεσημέρι, σκούπα, πλυντήρια τα πάντα ακούγονται μιας που σέρνει και τα έπιπλά της σαν να μην υπάρχουμε. Ξυπνάει το μωρό κλαίει, βαράει τον τοίχο η διπλανή. Κι έχουμε: το μωρό που κλαίει, την απο πάνω που σκουπίζει με την ηλεκτρική όλο το μεσημέρι και τους τοίχους να βαράνε!!!!!! Τέλειο;Πού να δείς όταν ήμουνα λεχώνα που για να μας τιμωρήσουν πέρναν το λάστιχο και βρέχανε τα ρούχα του νεογέννητου! Μέχρι τον 3ο μήνα που το κατάλαβα το παιδί ήταν γεμάτο κοκκινήλες! Μονοκατοικία και πάλι μονοκατοικία! Κηπάκι, αυλίτσα, σκυλάκι, λουλουδάκια!!!!!!ΕΥΤΥΧΙΑ!Έτσι μεγάλωσα κι εγώ.

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

marmar αυτό κι αν έχει πλάκα. Στη δική σου περίπτωση ούτε η μία γειτόνισσα, ούτε η άλλη έχουν κατανόηση. Στο μωρό αυτής της ηλικίας τι μπορείς να κάνεις; Να βάλεις βουλοκέρι στο στόμα του για να μην ενοχλεί; Εδώ είναι που χρειάζεται η υπομονή από τους άλλους. Και η άλλη γειτόνισσα μπορούσε τα θορυβώδη να τα αφήσει για καμμιά ωρίτσα αργότερα.

Τελικά η μόνη που έδειξες κατανόηση είσαι εσύ θέτοντας διαφορετικά ωράρια στο μωρό. Αν το έκαναν αυτό και οι γειτόνισσές σου τώρα δε θα έμπαινες στη διαδικασία να μετακομίσεις.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Για μένα γείτονας δεν είναι αυτός που απλά μένει δίπλα σου. Έχω μεγάλωσα σε γειτονιά με την έννοια της γειτονιάς όπως ήταν παλιά. Πάντα ήμασταν όλοι φίλοι πραγματικοί ότι κι αν γινόταν. Και τσακωμοί υπήρχαν και διαφωνίες αλλά πάντα βρισκόταν η λύση που μπορούσαμε όλοι να δεχτούμε και πάντα όταν χρειαζόταν κάποιος βοήθεια του την δίναμε βάζοντας στην άκρη οποιαδήποτε διαφορά. Εκεί μετακομίζω καλή μου, στην παλιά μου γειτονιά, κοντά στην μανούλα μου και στους φίλους μου, γι' αυτό δεν στεναχωριέμαι καθόλου. Έκανα μεγάλο λάθος που ήρθα εδώ για χάρη του άντρα μου, κι αυτός το μετάνοιωσε! Μακάρι όμως να υπήρχαν πιο πολλές τέτοιες γειτονιές, θα μεγαλώναμε όλοι μας πολύ πιο χαρούμενους ανθρώπους.....

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

και καλα να εισαι με ενοικιο, φευγεις και ησυχαζεις. αν ειναι δικο σου? τους τρως στη μαπα μια ζωη?

 

ο μονος λογος που δεν εχω τρελλαθει ειναι αυτος! καθε φορα που γινεται τις κακομοιρας απο θορυβο μεσημερι βραδυ εγω κλεινω τα ματια και ονειρευομαι την μονοκατοικια που θα αγορασουμε!! η ωρα 4μιση κι ακουγονται απο πανω νταπαντουπα, απο διπλα μουσικη, απο κατω οι απλωστρες νταγκ ντουγκ πανω στα καγκελα. κι εγω καινουρια στην οικοδομη κι επειδη τολμησα να βαλω τις ωρες κοινης ησυχιας στον πινακα ανακοινωσεων, με κοιτανε σαν λεπρη! κι εμενα ο καλος μου κοιμαται 3-5 μεσημερι και 10 το βραδυ. παλι καλα που δεν τον ξυπνα ο θορυβος, γιατι αλλιως θα τις ειχα ξεμαλλιασει ολες.. το κορυφαιο? οι σωληνωσεις ακουγονται τοσο που το μωρο οταν κανουν οι απο πανω μπανιο νομιζει οτι ηρθε ο μπαμπας απο τη δουλεια! (και μιλαμε για μπανιο 3 και 4 τα ξημερωματα)!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που δεν εχω τρελλαθει ειναι αυτος! καθε φορα που γινεται τις κακομοιρας απο θορυβο μεσημερι βραδυ εγω κλεινω τα ματια και ονειρευομαι την μονοκατοικια που θα αγορασουμε!! η ωρα 4μιση κι ακουγονται απο πανω νταπαντουπα, απο διπλα μουσικη, απο κατω οι απλωστρες νταγκ ντουγκ πανω στα καγκελα. κι εγω καινουρια στην οικοδομη κι επειδη τολμησα να βαλω τις ωρες κοινης ησυχιας στον πινακα ανακοινωσεων, με κοιτανε σαν λεπρη! κι εμενα ο καλος μου κοιμαται 3-5 μεσημερι και 10 το βραδυ. παλι καλα που δεν τον ξυπνα ο θορυβος, γιατι αλλιως θα τις ειχα ξεμαλλιασει ολες.. το κορυφαιο? οι σωληνωσεις ακουγονται τοσο που το μωρο οταν κανουν οι απο πανω μπανιο νομιζει οτι ηρθε ο μπαμπας απο τη δουλεια! (και μιλαμε για μπανιο 3 και 4 τα ξημερωματα)!!

Ααααααα!!!!Καλά!!! Θές να σου πώ τι ακούω εγώ απο πάνω μου στις 4 τα ξημερώματα;;;; εεε;;;;θές;;;;; θα σου τα πώ μετά τις 12 για να μην μπει λογοκρισία....Μα καλά, δεν ξέρανε τι θα πεί μόνωση ούτε τότε ούτε τώρα οι κατασκευαστές;;;;

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...