Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του!


maria_salonica

Recommended Posts

Δυστυχώς η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπά......την πρώτη μέρα της εντέκατης εβδομάδας......είναι δύσκολο και νοιώθω μεγάλη θλίψη.....περισσότερο γιατί δεν ξέρω τι να πω στην μικρή μου που έχει μεγάλο ενθουσιασμό και περιμένει το αδελφάκι της!

Νοιώθω ενοχές που της το είπαμε τόσο νωρίς......

Και θέλω να σπάσω τα μούτα του γιατρού μου που μου φέρθηκε σαν .....κρέας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπά......την πρώτη μέρα της εντέκατης εβδομάδας......είναι δύσκολο και νοιώθω μεγάλη θλίψη.....περισσότερο γιατί δεν ξέρω τι να πω στην μικρή μου που έχει μεγάλο ενθουσιασμό και περιμένει το αδελφάκι της!

Νοιώθω ενοχές που της το είπαμε τόσο νωρίς......

Και θέλω να σπάσω τα μούτα του γιατρού μου που μου φέρθηκε σαν .....κρέας!

 

Οτι και να πουμε θα ειναι λιγο...Κουραγιο καλη μου και θα ερθει αλλο μωρακι αργοτερα αποφασισμενο να μεινει!

Οσο για την κορουλα σου,εξηγησε της ηρεμα οτι αυτο το μωρακι επρεπε να φυγει και θα ερθει συντομα καποιο αλλο,αφου κανει η μανουλα ολες τις εξετασεις ....Δεν ξερω τι να πω....Απλα το "καλο" ειναι οτι τα παιδακια ξεχνουν πιο γρηγορα απο τους μεγαλους...

Link to comment
Share on other sites

Maria ποσο χρονων ειναι η μικρη σου; Οσο μικροτερα ειναι νομιζω τοσο πιο ευκολα ξεχνανε. Ετσι κι ελλως συντομα θα της το χαρισεις το αδελφακι που τοσο επιθυμει. Κι αυτο θα γινει οπωσδηποτε,γλυκια μου,μην ανησυχεις. Αν επιτρεπεται,τι εγινε με το γιατρο σου και λες οτι φερθηκε σαν κρεας;

Link to comment
Share on other sites

Maria ποσο χρονων ειναι η μικρη σου; Οσο μικροτερα ειναι νομιζω τοσο πιο ευκολα ξεχνανε. Ετσι κι ελλως συντομα θα της το χαρισεις το αδελφακι που τοσο επιθυμει. Κι αυτο θα γινει οπωσδηποτε,γλυκια μου,μην ανησυχεις. Αν επιτρεπεται,τι εγινε με το γιατρο σου και λες οτι φερθηκε σαν κρεας;

 

η μικρή είναι 5 χρονών!

δεν ξέρω αν νοιώθω έτσι λόγω της ψυχολογικής κατάστασης που βρίσκομαι.....αλλά μου φάνηκε πολύ χοντρό το ότι έκανα την απόξεση σε μεγάλη κλινική αλλά τα 600€ τα πήρε στο χέρι του ο γιατρός και δεν έχω ούτε ένα χαρτί στο οποίο να φαίνεται η εισαγωγή μου στην κλινική και η μικροεπέμβαση που έκανα!

επίσης μου ζήτησε να πάω εγώ το δείγμα για την ιστολογική εξέταση και μου έδωσε ένα διαφανές βαζάκι με αίμα και δεν ξέρω τι άλλο......και όταν πήγα το δείγμα και μου είπαν ότι θα κοστίσει 350€ τον πήρα τηλέφωνο (τον γιατρό μου) και μου είπε αν σου φαίνονται πολλά μην την κάνεις γιατί έτσι όπως το είδα ήταν καλά ιστολογικά!!!!!!!

Τότε γιατί μου είπε να την κάνω.......?????

Δεν μπορώ να καταλάβω τους γιατρούς!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία λυπάμαι είναι λογικό να αισθάνεσαι θλίψη αλλά η φύση ξέρει καλύτερα από εμάς όσο οδυνηρό κι αν είναι ................................

Όσο για τη μικρή σου θα ήταν καλύτερα να περιμένεις την απάντηση της Αικατερίνης είναι 5 χρονών και νομίζω ότι αντιλαμβάνεται ότι κάτι κακό συνέβη.................

Αν βρεις χρόνο θα ήθελα να μου στείλεις ένα πμ με το όνομα του γιατρού σου και τι ακριβώς συνέβηκε........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον!!! Σου εδωσε εσενα το βαζακι για να πας για ιστολογικη; Επιτρεπονται ρε παιδια αυτα τα πραγματα; Για τα 600 ευρω που προφανως τα εδωσες μαυρα,πες παει στο καλο,αλλα να σου δωσει το βαζακι;

Παντως ολα θα πανε καλα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο,το θεμα ειναι οτι εχεις ηδη ενα παιδακι γερο και δυνατο και θα κανεις κι αλλα.Να κοιταζεις μπροστα καλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά τα πράγματα αν είναι δυνατόν :shock::shock::evil::twisted:

Περιμένω οπωσδήποτε πμ με το όνομα του γιατρού και της κλινικής ζω κι εγώ Θεσ/νίκη και θα ήθελα να αποφύγω να πέσω πάνω σ΄αυτόν τον απάνθρωπο γιατρό.........

Όταν είχα την παλλίνδρομη κύηση με έπιασε η αιμορραγία στις 3 η ώρα τα χαράματα ο γιατρός μου με ρώτησε τι ασφάλεια έχω και όταν έμαθε ότι είμαι ανασφάλιστη με έβαλε σε ένα κρεβάτι μέσα στο χειρουργείο για να μην χρεωθώ και όταν το πρωί είχαν όλα τελειώσει κι έγινε η απόξεση είπε στον άντρα μου πόσο κόστισε η όλη διαδικασία .Από την ταραχή μας δεν είχαμε πάρει λεφτά μαζί μας και πλήρωσε εκείνος τον αναισθησιολόγο λέγοντας ότι θα του τα δώσουμε όταν περάσουμε από το ιατρείο του.

Όταν την άλλη μέρα πήγε ο άνδρας μου πήγε τα χρήματα στην κυριολεξία τον έβρισε λέγοντας καλά μ.....ς είσαι δεν ήταν ανάγκη δεν θα χανόμασταν.

Παρεπιπτόντως ο ίδιος δεν δέχτηκε να πληρωθεί ούτε καν στην εξέταση που ακολούθησε μετά για να δει αν είμαι καλά......................

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για οτι σου συνεβει και ειμαι πολύ θυμωμενη που υπάρχουν τετοιοι γιατροι. Εξοργίστηκα :evil::evil:

Υ.Γ. Σε παρακαλώ στειλε μου ονοματεπώνυμο με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κι εγω μαρια μου!!ο,τι και να πω θα΄ναι λιγο αν και ξερω τι περασες μεχρι την ενδεκατη εβδομαδα γιατι τα ιδια περασα κι εγω,ενεσεις ηπαρινης,αγχος κτλ....ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις αν ξαναπροσπαθησεις..αν αυτο σε βοηθα,σκεψου οτι εσυ εχεις και μια μικρη κορουλα να σε κρατησει,ενω εγω δεν εχω ακομη παιδακια!!κι οτιδηποτε αν γινοταν μεχρι τωρα θα ηταν μεγαλο πληγμα και για μενα!!

 

οσο για το γιατρο σου,τι να πω??απαραδεκτη συμπεριφορα!πανε σιγουρα σε καποιον αλλο..

 

ευχομαι ολα να πανε καλα την επομενη φορα..

 

να περασεις οσο πιο καλες γιορτες μπορεις με την οικογενεια σου γιατι μονο αυτο θα σε κανει να ξεχαστεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία καταρχήν λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...

 

Απάνθρωπος εντελώς ο γιατρός... Ούτε καν ΓΙΑΤΡΟΣ με την αξία της λέξης...

 

Σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο στείλε μου ΠΜ και εμένα... από Θεσ/νίκη είμαι και εγώ.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά τα πράγματα αν είναι δυνατόν :shock::shock::evil::twisted:

Περιμένω οπωσδήποτε πμ με το όνομα του γιατρού και της κλινικής ζω κι εγώ Θεσ/νίκη και θα ήθελα να αποφύγω να πέσω πάνω σ΄αυτόν τον απάνθρωπο γιατρό.........

Όταν είχα την παλλίνδρομη κύηση με έπιασε η αιμορραγία στις 3 η ώρα τα χαράματα ο γιατρός μου με ρώτησε τι ασφάλεια έχω και όταν έμαθε ότι είμαι ανασφάλιστη με έβαλε σε ένα κρεβάτι μέσα στο χειρουργείο για να μην χρεωθώ και όταν το πρωί είχαν όλα τελειώσει κι έγινε η απόξεση είπε στον άντρα μου πόσο κόστισε η όλη διαδικασία .Από την ταραχή μας δεν είχαμε πάρει λεφτά μαζί μας και πλήρωσε εκείνος τον αναισθησιολόγο λέγοντας ότι θα του τα δώσουμε όταν περάσουμε από το ιατρείο του.

Όταν την άλλη μέρα πήγε ο άνδρας μου πήγε τα χρήματα στην κυριολεξία τον έβρισε λέγοντας καλά μ.....ς είσαι δεν ήταν ανάγκη δεν θα χανόμασταν.

Παρεπιπτόντως ο ίδιος δεν δέχτηκε να πληρωθεί ούτε καν στην εξέταση που ακολούθησε μετά για να δει αν είμαι καλά......................

 

εμένα μου είπε ότι δεν καλύπτει τίποτα το ταμείο μου (ΙΚΑ και ιδωτική στην εθνική) ξέρετε αν ισχύει?

δεν παραλογίζομαι δηλαδή ε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κοπέλα μου δεν παραλογίζεσαι αν είναι δυνατόν να κατηγορείς τον εαυτό σου.................

Πραγματικά δεν ξέρω τι ισχύει για τα ταμεία ίσως γιατί εγώ μπήκα αργά το βράδυ να με κάλυψε ο γιατρός.............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι. Δεν ξερω τι να πω να απαλυνω τον πονο σου.

 

Οσο για τον γιατρο ηταν απανθρωπο αυτο που σου εκανε. Προσωπικα θα του την ελεγα αγρια μολις συνερχομουν απο το σοκ. Ακους εκει να πας εσυ το βαζακι. Ελεος πια :evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι πολυ για την εξελιξη που ειχε η εγκυμοσυνη σου Μαρακι.Ειναι δυσκολο το ξερω (το εχω περασει) αλλα ο χρονος θα απαλυνει τις πληγες και τις σωματικες και τις ψυχικες.Περιμενουμε συντομα να ξανακουσουμε τα ευχαριστα!

Οσο για τον γιατρο τι να πω?????ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι λυπάμαι πολύ.. ειλικρινά... οσο για το καθαρμα που φερει και την ιδιοτητα του γιατρου τι να πω ΑΙΣΧΟΣ. :twisted:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κούκλα μου,τι να πω...Είχα κι γω μια παλίνδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα κ καταλαβαίνω..

Οσο για τον γιατρό θα ήθελα κι γω αν γίνεται να μου στείλεις τα στοιχεία του σε pm...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το διάβασα!

Λυπάμαι πάρα πολύ Μαρία μου που έπρεπε να περάσεις μια τόσο δύσκολη εμπειρία.... Εύχομαι να μην σου ξανατύχει τίποτα κακό και σύντομα να αποκτήσεις ένα υγιές μωράκι.

Με όλη μου την καρδιά καλή μου!

όσο για τον γιατρό δεν υπάρχουν λέξεις, αναρωτιέμαι είναι ο ίδιος που σε ξεγέννησε και στην κόρη σου? Γιατί αν είναι είναι 2φορές μακάκας!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Μαρία.... :(

 

.....τώρα όσον αφορά για την μεγάλη σου κόρη,

Νοιώθω ενοχές που της το είπαμε τόσο νωρίς......

 

 

να μην νιώθεις ενοχές!!!!!!!!

 

είναι κάτι που σας δένει σαν οικογένεια, την κάνει να σας νιώθει κοντά της όταν μοιράζεστε τα θετικά και τα αρνητικά συναισθήματα....

 

η ζωή δυστυχώς έχει κάποιες καλές εκπλήξεις άλλά μερικές φορές μας επιφυλλάσει και αρνητικές,....

θα είναι κρίμα να προσπαθούσατε να της κρύψετε όλα αυτά τα συναισθήματα.

 

ειδικα σε τέτοια ηλικία θα ένιωθε ότι κάποιο πρόβλημα θα υπήρχε,

σίγουρα θα σε έβλεπε να κλαίς!

 

τα παιδιά το πρώτο που αισθάνονται όταν βλέπουν έναν γονέα ταραγμένο, είναι να κατηγορήσουν τον εαυτό τους,

 

είναι πολύ χειρότερο το να μην ξέρουν τι έχει συμβεί, και να βλέπουν τα πράγματα πολύ λυπηρά, απο το ότι

να συζητήσετε για αυτό, και να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας!

 

όταν προστατεύουμε τα παιδιά απο κάτι τέτοιο, είναι που τους δημιουργούνται ΤΕΡΑΣΤιΑ ερωτηματικά....

Και οπωσδήποτε λανθασμένες εντυπώσεις μιάς και οι γονείς το πιο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να υποκριθούν, για πολύ καιρό αρκετές στιγμές της ημέρας! (μέχρι να το ξεπεράσουν...)

 

είναι ευκαιρία να μιλήσεις για το θεό, για την πίστη, για την ζωή...

ότι τα μωράκια πρίν γεννηθούν είναι πάντα πολύ ευαίσθητα,

ότι όσο μεγαλώνουμε γινόμαστε και πιο γεροί, αλλά τα μωράκια όταν είναι ακόμα μικρά μικρά, ή πρίν γεννηθούν, είναι ευαίσθητα.

 

(το θέμα των γηρατιών το αφήνεις για άλλη φορά)

 

το πως θα χειριστείτε αυτή σας την απώλεια, είναι πολύ σημαντικό για την μεγάλη σας κόρη, και για το πως θα βλέπει στο μέλλον μια απώλεια δική της. θα είναι φυσικά πολύ καλό για εκείνη να δεί ότι στην απώλεια και στις δυσάρεστες στιγμές, οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντά! (όχι πιο μακριά!) (κάτι που πιθανώς θα ένιωθε εάν δεν γνώριζε τίποτε για όλη την κατάσταση)

 

τα συναισθήματα είναι πολύ σημαντικό να τα εκφράζετε,... να μην κρύβετε την στεναχώρια σας, και να την μοιραστείτε με το παιδί σας -

(όσο αυτή δεν είναι καταστροφική δηλ. βρίσκεστε εκτός εαυτού)

 

γράψτε του μαζί ένα γράμμα, κάντε του μια ζωγραφιά... και εσύ και εκείνη...

φτιάξτε στον τοιχο ή σε κάποιο δωμάτιο, ένα μέρος όπου να του απευθύνεστε...και βάλτε τα εκεί...

είναι ένας υγιής τρόπος αποχωρισμού.....

 

είναι σημαντικό να ξέρει, ότι μετά απο κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει ότι ξεχνάμε αυτό που τόσο καιρό προσδοκούσαμε, δεν σημαίνει ότι οι σκέψεις και τα συναισθήματα πρέπει να κρυφτούν απο το πρόσωπο της γής...

σίγουρα και για σένα θα είναι καλό να το κάνετε αυτό..

 

ίσως και να σε βοηθήσει, μιάς και τα παιδιά έχουν έναν πολύ πιο αθώο τρόπο αντιμετώπισης, της απώλειας, απο ότι οι μεγάλοι.

είμαστε συνήθως επιβεβαρυμένοι απο τους παλιούς ανθυγιεινούς τρόπους με τους οποίους αντιμετώπιζαν την απώλεια.

 

σου εύχομαι καλή δύναμη και φιλάκια στην κόρη σου.

είμαι σίγουρη ότι μετά απο κάποιο καιρό πάλι θα μπορείς να της πείς ευχάριστα νέα....... :)

και να μην διστάσεις όταν έρθει ο καιρός να το πείς στους άλλους να το πείς και εκείνης.

μέσα απο αυτό, αποκτάτε μια σχέση,... μια σχέση εγγύτητας και ειλικρίνειας που θα σας ακολουθήσει σε όλα τα υπόλοιπα χρόνια.... :!:

 

σου εύχομαι καλό κουράγιο....και καλή δύναμη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

maria ...λυπαμαι παρα πολυ για το μωρακι σου.

Μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα και νιωθω τον πονο σου για αυτην την απωλεια...

Πριν ακριβως 3 εβδομαδες μου συνεβει το ιδιο στις 10 εβδομαδες κυησης.. :cry:

Σημερα μερα Χριστουγεννων και νιωθω ακομη πιο εντονη την απουσια.... :cry:

 

Ευχομαι γρηγορα να επουλωθει η πληγη και ενα νεο μωρακι να ερθει στη ζωη σας. Να χαιρεσαι την κορουλα σου!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ.....

μίλησα με την μικρή μου και προσπάθησα όσο γίνεται να της εξηγήσω το τι συνέβει.......ήταν πολύ δύσκολο αρχικά για μένα να δεχτώ ότι το συγκεκριμένο μωρό πέθανε και αν με το καλό ξαναμείνω έγκυος θα είναι άλλο μωρό !

Στην μικρή δεν μπόρεσα να της εξηγήσω την απώλεια.....είναι πολύ επώδυνο για μένα......δεν μπορούσα να της πω ότι πέθανε και θα πρέπει να το αποχαιρετήσουμε ......οπότε προτίμησα να της πω ότι η κοιλίτσα της μαμάς δεν φούσκωσε τελικά και ότι ο άγιος βασίλης δεν μας έδωσε το μωράκι ...και ίσως να το φέρει τα επόμενα χριστούγεννα. Ξέρω ότι δεν έκανα καλά.....και ότι απέφυγα αλλά δεν ήμουν έτοιμη και η μικρή ήθελε να συζηξτάμε συηνέχεια για το μωρό που θα έρθει! Θα προσπαθήσω να της το εξηγήσω όταν θα νοιώθω καλύτερα!

 

Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω ότι μίλησα με άλλο γιατρό (γυναικολόγο στην επαρχία......οικογενειακό φίλο) ο οποίος τρελάθηκε με όλα όσα του είπα!

Το περίεργο είναι ότι θεωρεί παράλογο το να μου δώσει αντιπηκτική αγωγή (σίγουρα δεν έβλαψε το έμβρυο) με εξετάσεις που έκανα ενώ ήμουν έγκυος.

Τέλος πάντων........η ιατρική είναι εμπόριο.....εκεί κατέληξα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...