Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την επισκληρίδο και το φυσιολογικό τοκετό,υπάρχει κάποια κοπέλα με σχέτική εμπειρία? την προηγούμενη εβδομάδα που επισκέφτηκα τον γιατρό μου με ρώτησε αν θα κάνω επισκληριδίο και του απάντησα πωσ εφόσον πάμε για φυσιολογικό θα ήθελα να δοκιμάσω χωρις την επισκληρίδιο αλλά τον είδα πολύ αρνητικό σε αυτό. μάλιστα μου είπε όταν θα του τη ζητάω στο τέλος θα μου λεεί όχι για να με παιδεψει.

επίσης διάβασα ότι η επισκληρίδιος καθυστερεί το θηλασμό και δε μπορείς να θηλασεις το μωράκι σου από την αρχή(σκόπευω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό...)

τι να κάνω...... :?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρώτα απ'όλα με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Εγώ γέννησα με καισαρική και έτσι δεν έχω ανάλογη εμπειρία από φυσιολογικό τοκετό. Όμως στην πρώτη γέννα πήγα για φυσιολογικό και ο γιατρός μου δεν επέμενε για επισκληρίδιο. Ξεκίνησαν οι πόνοι δεν είχα όμως διαστολή και μετά από αρκετές ώρες μου έκαναν επισκληρήδιο επειδή θα έκανα καισαρική. Φίλες μου που γέννησαν φυσιολογικά μόνο η μία χρησιμοποίησε επισκληρίδιο. Η γνώμη μου είναι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. Ισως ο γιατρός σου τα λέει από οικονομικό συμφέρον.

 

Όσο για τον θηλασμό την πρώτη μέρα έτσι και αλλιώς είναι το πρωτόγαλα. Στην καισαρική μόνο καθυστερεί να κατέβει το γάλα.

 

Παρόλα αυτά η προσωπική μου γνώμη είναι να πας να γεννήσεις φυσιολογικά και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

επίσης διάβασα ότι η επισκληρίδιος καθυστερεί το θηλασμό και δε μπορείς να θηλασεις το μωράκι σου από την αρχή(σκόπευω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό...)

τι να κάνω...... :?:?

angela νομίζω αυτό είναι ανακριβές. Μπορεί πάντως να τσεκαριστεί. Εγώ έκανα επισκληρίδιο. Ζήτησα νορμάλ δόση για να μπορώ και γω να καταλαβαίνω και να συμμετέχω ουσιαστικά στις εξωθήσεις. Όπως και έγινε. Δεν είναι ότι δεν πόναγα καθόλου. Πόνεσα. Αλλά υποφερτά. Προσωπικά, χωρίς την επισκληρίδιο δεν θα τον άντεχα τόσο πόνο. Τώρα όσον αφορά στον θηλασμό δεν γνωρίζω γιατί δεν θήλασα. Κοπέλες όμως κοντά μου που έκαναν επισκληρίδιο, είδα πως θήλασαν κανονικά εφόσον το ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό αν κάνεις επισκληρίδιο. Αλλά το θέμα είναι ότι η συμπεριφορά του γιατρού δεν είναι σωστή.... Είναι το λιγότερο απαράδεκτη... ΕΣΥ θα αποφασίσεις πως θες να γεννήσεις... Και ακόμα κι αν αλλάξεις στο τέλος γνώμη είναι υποχρεωμένος να το σεβαστεί και να σε βοηθήσει πάλι....

Τι θα πει θα σε παιδέψει;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι η συμπεριφορά του γιατρού δεν είναι σωστή.... Είναι το λιγότερο απαράδεκτη... ΕΣΥ θα αποφασίσεις πως θες να γεννήσεις... Και ακόμα κι αν αλλάξεις στο τέλος γνώμη είναι υποχρεωμένος να το σεβαστεί και να σε βοηθήσει πάλι....

Τι θα πει θα σε παιδέψει;

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ........!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ τις ίδιες σκέψεις κάνω.Είχα αποφασίσει να ξεκινήσω χωρίς επισκληρίδο και αν στη πορεία δω πως δεν αντέχω τους πόνους ή πως ο τοκετός καθυστερεί να ζητήσω την επισκληρίδιο και μου είπε πως λέω μεγάλες κουβέντες και να τισ θυμηθώ εκείνη την ώρα που θα τον παρακαλάω να μου κάνει την ένεση.Εγώ μόνο θαρραλέα δε θέλω να το παίξω αλλά πίστευω πωσ θα είναι μια μοναδική εμπειρία και αν μπορέσω να τη νιώσω κανονικά δε τρέχει και τίποτα αν πονέσω, αλλά τώρα το σκέφτομαι....

στο επόμενο ραντεβού θα το συζητήσω ξανά μαζι του

σας ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντήσεις, ηρέμησα αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Τους πονους τους καταπολεμας και με τις εισπνοες που μπορει να σου μαθει η μαια.Το χουνε βρει με τις επισκληρηδιους τωρα για να τελειωνουν μια ωρα αρχιτερα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τις ίδιες σκέψεις κάνω.Είχα αποφασίσει να ξεκινήσω χωρίς επισκληρίδο και αν στη πορεία δω πως δεν αντέχω τους πόνους ή πως ο τοκετός καθυστερεί να ζητήσω την επισκληρίδιο και μου είπε πως λέω μεγάλες κουβέντες και να τισ θυμηθώ εκείνη την ώρα που θα τον παρακαλάω να μου κάνει την ένεση.Εγώ μόνο θαρραλέα δε θέλω να το παίξω αλλά πίστευω πωσ θα είναι μια μοναδική εμπειρία και αν μπορέσω να τη νιώσω κανονικά δε τρέχει και τίποτα αν πονέσω, αλλά τώρα το σκέφτομαι....

στο επόμενο ραντεβού θα το συζητήσω ξανά μαζι του

σας ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντήσεις, ηρέμησα αρκετά

 

O γιατρός σου για να βγει αληθινός θα σου βάλει μια γερή δόση ωκυτοκίνης (ή οξυτοκίνης, το ίδιο αλλά γραμμένο με πιο αγγλικό τρόπο) στον ορό χωρίς καν να σου το πει και θα τρελλαθείς στον πόνο. Μετά θα σου πει "είδες που σου έλεγα;"

 

Μάλλον θα σου βάλει τη δόση έτσι κι αλλιώς για να τελειώνει πιο γρήγορα.

 

Η χρήση της συγκεκριμένης ορμόνης είναι επικίνδυνη όταν γίνεται έτσι αλόγιστα αλλά μάλλον η ανάγκη του γιατρού να ελέγχει εσένα είναι πολύ μεγάλη για να σε αφήσει να γεννήσεις με την ησυχία σου.

 

Υπάρχουν και γιατροί που σέβονται περισσότερο και την έγκυο και το βρέφος...

Ο γιατρός σου αν εσύ ζητούσες επισκληρίδιο θα έπρεπε να σε ενημερώσει για όλες τις πιθανές παρενέργειες, ακόμη και τις πιο σπάνιες. Όχι να σε ωθεί ώστε να πάρει τη μίζα από τον αναισθησιολόγο...

 

Η επισκληρίδιος δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό, μπορείς να θηλάσεις αμέσως.

Όμως, μπορεί να αποδιοργανώσει τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού και η επίδρασή της μπορεί να διαρκέσει ακόμη και δύο εβδομάδες. Δεν μπορείς να ελέγξεις κάτι τέτοιο, ούτε να είσαι σίγουρη ότι θα συμβεί ή δεν θα συμβεί....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι η επισκληρήδιος είναι ότι καλύτερο έχει εφευρεθεί τα τελευταια 30 χρονια για τη γυναίκα. Γέννησα με επισκληρήδιο και μπορούσα να συμμετέχω στον τοκετό και πιστεύω οτι η γεννα ήταν μια από τις καλυτερες εμπειρίες της ζωής μου. Το πως ειναι να γεννας χωρίς επισκληρήδιο το καταλαβα καλά από τις κραυγες και τα ουρλιαχτά των γυναικών που γεννουσαν σε διπλανές αίθουσες. Μετά τον τοκετό μου εφερναν το μωρό 3 φορες τη μερα να το θηλασω, ενώ το βράδυ απολάμβανα τον ύπνο μου :lol: Δεν με ενοχλησε καθόλου που του έδειναν "κονσέρβα" το βραδυ αφου μπορεσα να ξεκουραστώ και να ανακτήσω τις δυνάμεις μου. Μετά την επιστροφή στο σπιτι τον θηλάζω αποκληστικά, ενώ το 1 κουτί γάλα σκόνη που αγόρασε ο αντρας μου μολις φύγαμε από την κλινική (ο παιδιατρος ειπε να παρουμε αν δεν χορταίνει με το δικό μας :shock: ) το χρησιμοποιώ τωρα στον καφέ μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που τα λετε ρε παιδια ειλικρινα αγχώθηκα...δηλαδη ειναι δυνατον με το ζορι επισκληριδιος δηλαδη γιατι αμα βαλουν στον ορο τετοιο πραγμα μετα θα πεθανει στον πονο...Αγλαια δηλαδη αν κανει επισκληριδιο δε μπορει να δωσει το πρωτογαλα αυτο δεν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν γυναίκες που γεννουν πιο ευκολα ενω αλλες πιο δύσκολα. Γεννησα με προκληση (ορο), γιατι είχα ξεπερασει τις 40 βδομάδες, και επισκληρήδιο. Σιγουρα υπαρχουν κίνδυνοι με την επισκληρήδιο όπως και σε καθε ιατρική πράξη. Σε περιπτωση όμως που κατα τη διαρκεια του τοκετου ο γιατρος αναγκαστει να σου κανει καισαρική σου κάνει ολική νάρκωση. Θα σου προτεινα Ελινα αν δεν εισαι σίγουρη για την επισκληρήδιο να ρωτησεις το γιατρό αν μπορεις κατά τη διαρκεια της γεννας να τη ζητησεις αν δεν αντεχεις τους πονους, ενω αν τους αντεχεις να προχωρήσεις χωρις.

Link to comment
Share on other sites

. Σε περιπτωση όμως που κατα τη διαρκεια του τοκετου ο γιατρος αναγκαστει να σου κανει καισαρική σου κάνει ολική νάρκωση. .

Αυτό δεν ίσχύει, σου αυξάνει την δόση της επισκληρίδιου εκείνη την στιγμή!Ετσι έγινε με την νύφη μου!

Και το πρωτόγαλα το δίνεις στο μωρό κανονικά είτε με φυσιολογικό τοκετό είτε καισαρική είτε με επισκληρίδιο είτε δίχως, δεν παιζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα οτι αν αρχισε ο τοκετός χωρις καθόλου επισκληρηδιο και στη διαρκεια προκειψει η καισαρική τοτε νομιζω ότι σου κανουν ολική

ε ναι τότε δεν το γλιτώνεις!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ιλονκα εγω δεν κανει να κανω επισκληριδιο λογω της επινεφριδιακης ανεπαρκειας οποτε θα κανω αναπνοες και προσευχες.Αλλα δε με τρομαζει ο πόνος οποτε πιστευω θα είμαι κυριλε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι Ilonka εγώ είχα μπει στην διαδικασία τοκετού και μετά από 8 ώρες χρειάστηκε να κάνουμε καισαρική. Δεν είχα κάνει επισκληρήδιο και μου την έκανε ο γιατρός εκείνη την ώρα και έτσι γλίτωσα την ολική.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια δηλαδη αν κανει επισκληριδιο δε μπορει να δωσει το πρωτογαλα αυτο δεν καταλαβα.

 

Aυτό από πού το κατάλαβες;

 

Νομίζω ότι έγραψα εντελώς ξεκάθαρα ότι η επισκληρίδιος δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Ο θηλασμός γίνεται κανονικά.

 

Πιθανόν όμως σε κάποιες περιπτώσεις να μην μπορεί να θηλάσει καλά το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

. Σε περιπτωση όμως που κατα τη διαρκεια του τοκετου ο γιατρος αναγκαστει να σου κανει καισαρική σου κάνει ολική νάρκωση.

 

Εννοουσα οτι αν αρχισε ο τοκετός χωρις καθόλου επισκληρηδιο και στη διαρκεια προκειψει η καισαρική τοτε νομιζω ότι σου κανουν ολική

ε ναι τότε δεν το γλιτώνεις!!! :wink:

 

Αν δεν υπάρχει η διαδικασία του κατεπείγοντος (π.χ. προεκλαμψία) τότε γίνεται κανονικά επισκληρίδιος. Μόνο όταν η καισαρική είναι κατεπείγουσα χορηγείται ολική αναισθησία και αυτό δεν είναι συχνό.

 

Η επισκληρίδιος αναισθησία χρειάζεται 10 λεπτά για να δράσει, τις περισσότερες φορές αυτός ο χρόνος υπάρχει και με το παραπάνω, γι αυτό και σπάνια γίνεται ολική αναισθησία.

 

Πιστεύω ότι ειδικά στα ιατρικά θέματα θα ήταν καλύτερα να γράφαμε μόνο αν είμαστε σίγουρες, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να δώσουμε λάθος πληροφορίες που θα οδηγήσουν σε λάθος επιλογές. :?

Link to comment
Share on other sites

Το πως ειναι να γεννας χωρίς επισκληρήδιο το καταλαβα καλά από τις κραυγες και τα ουρλιαχτά των γυναικών που γεννουσαν σε διπλανές αίθουσες.

 

Μόνο που δεν ξέρεις τι κάνανε σε αυτές τις γυναίκες... Άρα τα συμπεράσματά σου βασίζονται σε ελειπείς πληροφορίες...

 

Ο μεγάλος πόνος συνήθως προέρχεται

 

από την ωδυνοποιητική αγωγή (ωκυτοκίνη),

 

από τη λάθος στάση (συνήθης ξαπλωτή για να βολεύεται ο γιατρός, στην οποία στενεύει το άνοιγμα της λεκάνης...),

 

από περίεργη προβολή του παιδιού (αν η σπονδυλική του στήλη ακουμπάει στη σπονδυλική στήλη της μαμάς, δηλαδή αν το παιδί κοιτάζει μπροστά και όχι πίσω)

 

από βίαιους ψυχολογικούς χειρισμούς της επιτόκου που επιφέρουν άγχος και ανησυχία (κακή συμπεριφορά προσωπικού, δυνατά φώτα, πολλές παρεμβάσεις)

 

από την προσωπική ιστορία της μητέρας που μπορεί να έχει γεμίσει άγχος και φόβους εξαιτίας παραπληροφόρησης.

 

 

Κατά τη διάρκεια του τοκετού εκκρίνονται ενδορφίνες που μειώνουν την αίσθηση του πόνου.

 

 

Αν και γέννησα με καισαρική έζησα την εξέλιξη του φυσιολογικού τοκετού μέχρι την σχεδόν τελεία διαστολή. Η μόνο στιγμή που ένιωσα δυσφορία ήταν όταν ξάπλωσα για 2 λεπτά στον καρδιοτοκογράφο. Ήμουν όρθια, περπατούσα ή καθόμουν στο σαλόνι της κλινικής, οι συσπάσεις ήταν πολύ έντονες και συχνές (περίπου ανά λεπτό μέτρησε ο γιατρός) αλλά δεν ένιωθα πάρα πολύ καλά, συζητούσα, έκανα αναπνοές και δεν ένιωσα στιγμή ότι θα προτιμούσα να ήταν αλλιώς.

 

Σύμφωνα με τις στατιστικές το 80% των γυναικών μπορεί να γεννήσει χωρίς προβλήματα αν η επίτοκος είναι στο κατάλληλο περιβάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστω!! Δεν ειχα καταλαβει πριν καλα.

 

:wink:

 

Ο Π.Ο.Υ. προτείνει την επισκληρίδιο αναισθησία ως επιλογή στην καισαρική(όταν υπάρχει η δυνατότητα) για να μπορεί η μητέρα να θηλάσει αμέσως όπως και αν γεννούσε φυσιολογικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Στην καισαρική μόνο καθυστερεί να κατέβει το γάλα.

 

 

Αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια. Συνήθως το γάλα κατεβαίνει κανονικά όπως και στο φυσιολογικό τοκετό. Παλιά που η καισαρική γινόταν με μεγάλη κάθετη τομή και η απώλεια αίματος ήταν μεγάλη, τότε καθυστερούσε η γαλουχία λογω της μεγάλης απώλειας αίματος...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ aglaia που γεννησες σχετικά εύκολα όμως όλες οι γυναικες δεν ειναι τόσο τυχερές, λ.χ. η μητερα μου γεννουσε τη μια φορα 27 ώρες και την άλλη 19 :cry: αουτς. Επομένως, θα συμφωνησω μαζί σου ότι υπάρχουν τεχνικές που μπορούν να μειώσουν την αισθηση του πόνου και οι οποιες είναι πολύ χρησιμες σε περιπτώσεις που δεν μπορει να γινει επισκληρήδιος (μακάρι να τις γνώριζε και το ιατρικό προσωπικό :lol: ), αλλά δεν μπορεί κανένας να με πείσει ότι ο τοκετός μπορεί να μην ποναει.

 

Μόνο που δεν ξέρεις τι κάνανε σε αυτές τις γυναίκες... Άρα τα συμπεράσματά σου βασίζονται σε ελειπείς πληροφορίες...

ξέρω τι κάνανε σε μια γιατί έμενα μαζι στο ίδιο δωματιο. Γεννουσε χωρίς ωκυτοκινη και χωρις επισκληρήδιο. Η αληθεια είναι ότι επανήλθε πιο γρήγορα από μένα (μπορουσε να καθίσει την ίδιο μέρα σε καρεκλα, ενω εγώ την επόμενη, αν και το μωρό της ζυγιζε 4 κιλά) και σε αυτό ισως να έπαιξε ρόλο η επισκληρήδιος, αλλά όσο ήμασταν στην αίθουσα τοκετών ειχα τρομάξει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή ειλικρινά νιώθω πολύ μπερδεμένη, περιμένω το επόμενο ραντεβού για να συζητήσω πιο αναλυτικά το θέμα με το γιατρό μου και να δούμε τι θα κάνουμε.Στην αρχή ήμουν προσανατολισμένη στο να ξεκινήσω φυσιολογικά και μετά βλέπουμε αλλά τώρα ...

ευτυχώς έχω αρκετές μέρες ακόμα να το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

δε κατάλαβα καλά τη χρήση τησ ωκυτοκίνης ή οξυτοκίνης στον τοκετό, αν μπορέσεις να μας την εξηγήσεις λίγο aglaia θα μου ήταν πάρα πολύ χρήσιμο για ναξέρω πωσ θα το θέσω και στο γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...