Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Ο γιατρός στην πρώτη μου γέννα μου πήρε αμοιβή όσο λέει θα πάρει το Ιασώ. Έτσι το έχουν εκεί. Να παίρνουν οι γιατροί όσα πάρει το νοσοκομείο. Με ποια λογική όμως??? Ξέρει καμιά σας να μου απαντήσει???

 

Δηλαδή άλλη δουλειά θα κάνει αν έχω 6κλινο και άλλη αν έχω 3κλινο??

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο δικός μου πήρε 1900 για καισαρική.

 

Στο Ιασώ γέννησα και εγώ και πήρα τρίκλινο (4 διανυκτερεύσεις), όμως στο νοσοκομείο ο λογαριασμός μας ήρθε γύρω στα 2700 (αλλά εκεί σου χρεώνουν τα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά δεν παίρνουν? Εγώ που θέλω μονόκλινο Α κατηγορίας στο ΓΕΝΕΣΙΣ (δηλαδή να έχει καναπέ για να κοιμηθεί ο άντρας μου) είναι 2.800 ευρώ και 1000 ευρώ που θα πάρει η γιατρός μου... Δηλαδή σύνολο 3.800...

Για φυσιολογικό τοκετό...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλά είναι, αλλά τι να κάνεις?

 

Εξάλλου δεν έχουν οι γυναικολόγοι τιμοκατάλογο, ούτε τους επιλέγεις βάση αυτών των κριτηρίων

 

Ήδη εχω αλλάξει 3 γυναικολόγους, και αφού τα πήγαμε καλά με αυτόν, δεν σκέφοτμαι να αλλάξω λόγω του κόστους.

 

Δυστυχώς όπως είπαμε αυτά τα πράγματα είναι ΛΟΤΤΟ

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝΝ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΜΕ ΚΑΝΑΠΕ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΡΕ Γ...Ο ΓΙΑ 3 ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΡΟΥΝ ΑΝ Μ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΨΩΝΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ.ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝΝ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΜΕ ΚΑΝΑΠΕ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΡΕ Γ...Ο ΓΙΑ 3 ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΡΟΥΝ ΑΝ Μ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΨΩΝΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ.ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ. :wink:

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ (ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ) ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΜΕ ΠΛΗΘΩΡΑ ΚΑΛΩΝ ΙΑΤΡΩΝ. ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ. ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ 600 ΕΥΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ 300-500-1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ 2.500-3.000. ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΚΟΜΠΛΕ ΚΑΙ ΑΣΟΡΤΙ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το θέμα είναι ότι ακόμα και στις κλινικές η κατηγορία λουξ απέχει πολύ από τη λέξη λούξ. Εγώ θα πάω στο Γένεσης μόνο και μόνο επειδή εκει ειναι ο γιατρός μου και επειδή είναι η πρώτη γέννα και είμαι τελείως άσχετη όσον αφορά τον τοκετό. Μετά στο δευτερο δημόσιο τρέχοντας.

Επι της ευκαιρίας άκουσα ότι πολλές γυναικες που γεννούν σε κλινικές σε περιπτωση που το μωρό χρειάζεται θερμοκοιτίδα το στέλνουν στο δημόσιο γιατί οι κλινικές χρεώνουν τρελά ποσά (κάτι ακουσα για 1500/μέρα). Θα πρέπει να πάρω μου φαίνεται τηλέφωνο και να ρωτήσω γιατι πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο.

Οσο για τις τρελές τιμές στις κλινικές, στους μαιευτήρες κτλ οι κλινικές έχουν συχνά στη ρεσεψιον διαφημιστικά για καταναλωτικά δανεια (είδα ένα της εθνικής) :lol::lol::lol: Είναι σαν να σου λένε κάνε τώρα παιδί και...ξεχρέωσέ το σε 5 χρονια με χαμηλό επιτόκιο.

Link to comment
Share on other sites

το lux καλο ηταν στο Γενεσις.αλλα αυτο που ηταν απαιχτο ηταν η σουιτα.επειδη δεν ειχε δωματιο με πηγαν εκει για προετοιμασια.τρελλαθηκα.ματα βρηκαν δωματιο και γεννησε εκει γυναικα ποδοσφαιριστη γνωστου στον Παοκ.φανταζομαι τι πληρωσαν ..μισο γκολ δικο του.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή σκεφτόμουν για μονόκλινο στη συνέχεια όμως τα έβαλα κάτω και μου φάνηκε ότι δεν αξίζει να πληρώσω τόσο μεγάλη διαφορά ( ο άντρας μου δεν είναι ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ) οπότε πάω σε δίκλινο ή τρίκλινο Β θέσης (ούτε σκοπεύω να πληρώσω 300-600 ευρώ περισσότερο για να έχω κλειδάκι στο πάρκιγκ για 1 αυτοκίνητο και να έχω δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε 2 γεύματα). Μου φαίνεται απλά υπερβολή να πληρώσω 1200 ευρώ διαφορα (ανάμεσα στο μοόκλινο Α θέσης και δίκλινο Β θέσης) για 4 μέρες. Καλύτερα με τα χρήματα αυτά να κάνω κάποια ασφάλεια υγείας για το μωρό ή να πάμε οι τρεις μας :wink: διακοπές το Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

το lux καλο ηταν στο Γενεσις.αλλα αυτο που ηταν απαιχτο ηταν η σουιτα.επειδη δεν ειχε δωματιο με πηγαν εκει για προετοιμασια.τρελλαθηκα.ματα βρηκαν δωματιο και γεννησε εκει γυναικα ποδοσφαιριστη γνωστου στον Παοκ.φανταζομαι τι πληρωσαν ..μισο γκολ δικο του.

 

Η ΛΙΛΛΗ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΖΑΓΟΡΑΚΗ.

Ε ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕ;ΣΕ ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως στο "Μητερα" της Αθηνας που ειναι ο δικος μου γιατρος, θελουν 3750 € για μονοκλινο απλο, 3100 για δικλινο και νομιζω 2100 για τρικλινο. Κι εμενα ο γιατρος μου παιρνει συνηθως οσο και το μαιευτηριο αλλα επειδη ειναι γνωστος μου και τον εχω χρονια μας ειπε οτι θα τα βρουμε και να παω στο οικονομικης θεσης τετρεκλινο αλλα εχει πολυ φασαρια και δεν νομιζω να το αντεξω.

 

Γενικοτερα ειναι πανακριβα για αυτα τα ελαχιστα που προσφερουν. Να φανταστειτε οτι στο μονοκλινο εχουν κατι πορτοκαλαδες, σαμπανιες κλπ αηδιες και στο τρικλινο εχουν μονο μια πετσετα στο μπανιο!!!! :!::!:

Οχι οτι θα χρησιμοποιησεις τις δικες τους αλλα με τοσα λεφτα ξεφτιλα δεν ειναι? Και τι με νοιαζει εμενα η σαμπανια? Εγω απλα θελω να γινει σωστη δουλεια με εμενα και το μωρακι μου απο γιατρους και μαιες οχι το τι θα κερναω αυτους που θα με επισκεφτουν!!!!

 

Μου φαινονται απαραδεκτα ολα αυτα και κυριως οτι στην Αθηνα ειναι ολα παρα πολυ ακριβοτερα απο οτι αλλου. Μια ξαδερφη μου που γεννησε στην Καλαματα της πηγε η γεννα το πολυ 1000 με 1500 σε δικλινο με καισαρικη και η αμοιβη γιατρου μεσα!

 

Εμεις τι ειμαστε εδω στην Αθηνα οι πλουσιοι? Η μηπως για να εχεις ολα αυτα που θες και την απαραιτητη προσοχη απο το προσωπικο πρεπει να εισαι αναγνωρισιμος και να πας στα λουξ?????????????????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ilonka,

 

γιατί να πληρώσουμε τόσα λεφτά στην κλινική και να μην τα κρατήσουμε για διακοπές!!!!

Και γω στο γέννεσις θα γεννήσω τον Αυγουστο και μάλλον για τρίκλινο με κόβω και λέω μόλις σαραντήσω να πάρω τον μπέμπη μου και να πάω στη μαμά μου στη Μυτιλήνη!!!!Τι να κάνουμε εμείς δεν έχουμε άντρα τον Ζαγοράκη!!!!

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν θέλω μονόκλινο και Α κατηγορίας με καναπέ μου ξέκοψε τις διακοπές ο Βαγγέλης... Οπότε τρίκλινο με κόβω... ΙΛΟΝΚΑ μας βλέπω στο ίδιο δωμάτιο :lol::lol::lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν 2 χρόνια μου πήρε ο γιατρός 1300 ευρώ και το "Μητέρα" Κρήτης 2,5 περίπου χιλιάδες για τρίκλινο, με καισαρική, έκατσα από την προηγούμενη μέρα γιατί ήταν με ραντεβού,δηλ. σύνολο 6 βράδια, και είχαμε και κάποιες ώρες θερμοκοιτίδα(36 νομίζω). Ο γιατρός μου είναι και συντοπίτης μου και δε μου έπαιρνε επίσκεψη τους 9 μήνες. Στην αδερφή μου που γέννησε κανονικά πήρε 1000 ευρώ.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην Καβαλα ο γιατρος μου πηρε 800 ευρω για φυσιολογικο τοκετο και συνολικα η κλινικη με αναισθησιολογο και λαμπα λογω ικτερου 1300.

Αυτο που λετε στην Αθηνα "αμοιβη γιατρου οσο και η κλινικη" τι εννοειτε?Οτι δηλαδη αν παρεις μονοκλινο λουξ και πληρωσεις 3000-4000 δεν ξερω,αλλα τοσα θα παρει ο γιατρος?Η δεν καταλαβα καλα...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι rena μου!!!

 

Αν πας στο λουξ με 4000 € τοσα θα παρει κι ο γιατρος κι αν πας στο τετρακλινο με 1500 € θα παρει 1500.

 

Ειναι πραγματικα ακαταλαβιστικο αυτο λες και αλλα πραγματα θα κανουν σ'αυτην του λουξ και αλλα στο τετρακλινο. Και μη χειροτερα να λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόμιμο και παράνομο. Γιατρός ιδιώτης είναι, όσα θέλει παίρνει... Αλλά παράλογο είναι!!!

 

Στον πρώτο τοκετό, δεν μου πήρε ποτέ επίσκεψη στο ιατρείο του και όταν πήγε ο άντρας μου να τον πληρώσει, τον ρώτησε πόσα έδωσε στο νοσοκομείο... πήρε ακριβώς τα ίδια...

 

τώρα στο δεύτερο τοκετό, μου παίρνει κανονικά τις επισκέψεις στο ιατρείο... οπότε γιατί να δώσω τόσα όσα πάρει το νοσοκομείο???

 

Δεν θα κρατηθώ και θα τον ρωτήσω να μου εξηγήσει τη λογική του πράγματος....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οι γιατροί δεν δίνουν απόδειξη γι αυτά τα λεφτά, άρα όσα θέλουν παίρνουν.

 

Εμένα πάντως δεν μου πήρε, και έδωσα αυτό το ποσό. Δεν με ρώτησε πόσα πλήρωσα, αλλά αυτά τα ξέρουν ήδη αφού τόσες γυναίνες γεννάνε στα νοσοκομεία που εργάζονται.

 

Το τι δωμάτιο έχεις πάρει το βλέπει, αφού έρχεται να σε εξετάσει μετά την γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...