Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποια ηλικία δώσατε ζάχαρη στο παιδί σας;  

775

  1. 1. Σε ποια ηλικία δώσατε ζάχαρη στο παιδί σας;

    • Κάτω του ενός έτους
      67
    • 1-3 ετών
      276
    • Άνω των τριών ετών
      32


Recommended Posts

Η ενός έτους μικρή μου γνωρίζει τώρα το ξένο γάλα και δεν το θέλει καθόλου. Το μητρικό είναι πολύ πιο γλυκό και σε σύκριση με αυτό όλα τα άλλα χάνουν. Οι κρέμες που τρώμε έχουν έτσι κι αλλιώς γλυκαντικές ουσίες. Θα είναι πολύ καταστροφικό να βάλω ζάχαρη στο γάλα της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι κρέμες (farine lacte, βανίλια κλπ) περιέχουν ζάχαρη, οπότε έφαγε ζάχαρη από πολύ μικρός σχετικά.

 

Επίσης πριν το έτος, έτρωγε και μπισκοτάκια τα οποία περιέχουν ζάχαρη. (παιδικά μπισκότα με δημητριακά της Nutricia, και Μιράντα)

 

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι η ζάχατη απαγορεύεται γιατί κάνει τερηδόνα, έτσι αγοράσαμε μια οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα για να "πλένουμε" τα δόντια μας.

 

Επίσης το άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι μήπως εθιστεί το παιδί στα γλυκά και δεν τρώει μετά το φαγητό του, αλλά ζητάει σοκολάτες, καραμέλες κλπ

 

Εγώ ευτυχώς δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα, διότι ο γιός μου δεν πολυσυμπαθεί τα γλυκά.

 

Πάντως να έχεις υπόψη σου, ότι οι παιδικές τροφές περιέχουν ζάχαρη. Το θέμα είναι εαν επεκταθείς σε άλλα γλυκά, που καλό θα ήταν να το αποφύγεις, ειδικά εάν δεν στο ζητάει από μόνο του το παιδί

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να απαντησω καθοτι ειμαστε ακομα στις.........50 μερες περιπου και για τις μεγαλες δεν θυμαμαι.....

 

Μηπως ομως αντι για ζαχαρι το κανεις το γαλα με τιποτα σε γλυκανισο ή κατι τετοι ωστε να αλλαξει η πραγματικα απαισια γευση που εχει το ετοιμο γαλλα

 

Ασχετο... το εχετε δοκιμασει ποτε??????? Σιχαμα ειναι :D:D:D:D:D

 

Υπαρχει ενα γαλα το GIGOZE ή καπως ετσι που ειναι με γευση Βανιλια.... ( απο οτι μου εχει πει η γυναικα μου που το εδινε στη μεγαλη.....) ρωτα καλου κακου και τον παιδιατρο σου και δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πιστεύω πως η ζάχαρη μόνο κακό μπορεί να κάνει. Έχω μια κόρη 11 μηνών και προσπαθώ να αποφεύγω να της δίνω τροφές που περιέχουν ζάχαρη. Αλλά το πρόβλημα είναι με τους παππούδες και τις γιαγιάδες που μαθαίνουν τα μωρά με τις καραμέλες και τα γλυκά. Είναι λεπτό το θέμα και χρειάζεται προσοχή γιατί εάν συνηθίσει το μωρό από μικρό στα γλυκά πολύ δύσκολα μπορεί αργότερα να τα κόψει. Ο διαβήτης είναι ύπουλη ασθένεια και χρειάζεται προσοχή. Έμεις οι γονείς είμαστε υπεύθηνοι για τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών.

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, ΟΛΟΙ οι Αμερικάνοι το έτος 2030, θα είναι παχύσαρκοι. Μπορούμε όλοι να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως ομως αντι για ζαχαρι το κανεις το γαλα με τιποτα σε γλυκανισο ή κατι τετοι ωστε να αλλαξει η πραγματικα απαισια γευση που εχει το ετοιμο γαλλα

 

Ασχετο... το εχετε δοκιμασει ποτε??????? Σιχαμα ειναι :D:D:D:D:D

 

Tα 1ης βρεφικής ηλικίας είναι απαίσια. Δεν μπορείς ούτε να τα δοκιμάσεις. Απορούσα πώς το πίνει. Από τα 2ης όμως και μετά στρώνουν και είναι μια χαρά :wink:

 

Εδώ μιλάει για ενός έτους και πάνω οπότε δεν παίζει απαίσιο γάλα απλά τελείως διαφορετικό από το μητρικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εμένα ο μπαμπάς μας είχε την φαεινή ιδέα να του βάλει στα χειλάκια του ζάχαρη άχνη από τους κουραμπιέδες ...εγκεφαλικό μου ήρθε....σε ενός μηνών μωρό....δεν πιάνει ε;;;; :D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΝΑ υποθέσω ότι είμαι η μονη που έδινε κόκκους ζαχαρίτσα απο 6 μηνών ? :oops::oops::oops: Εντάξει μην φανταστείτε με την σέσουλα, αλλα ποτέ δεν πήγα κατά γράμμα.Το κορυφαίο ήταν το βούτημα της πιπίλας στην φασολάδα όταν ήταν 5-6 μηνών!!!Πάντως και για τα τρία μου παιδιά όλα _δόξα τω Θεώ_ πήγαν καλά. Τώρα που το ξανασκέφτομαι αν θα ξανάκανα κιάλλο παιδάκι ίσως δεν του έδινα ζάχαρι πριν τον χρόνο αλλα δεν το λέω και με σιγουριά -για να είμαι απολυτα ειλικρινής... :lol::lol::lol:

------------------------------------------------------

Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιά.Και ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ' έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου.

(ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ)

Link to comment
Share on other sites

Κρεμες τυπου Γιωτης φαγαν απο 6 μηνων(αρα ζαχαρι τρωγαν)...εαν εκανα βεβαια αλλο δεν θα του εδινα τις κρεμες

Ζαχαρι ομως με την μορφη σοκολατας-γλυκων κτλ αρκετα μετα το χρονο και παντα με μετρο.

Ειναι τωρα η μεγαλη 7 και τα μικρα 5 και το γαλα τους το πινουν παντα σκετο χωρις προσθηκη ζαχαρης ή σοκολατας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισε τα 2 έφαγε πρώτη φορά γλυκό και ξετρελάθηκε.Κρέμα δεν της έδωσα ποτέ,μόνο μια βιολογική που δεν είχε ζάχαρη και ήταν πραγματικά απαίσια. Μετά τον θηλασμό ήπιε φρέσκο γάλα οπότε κάτι γλυτωσε και απο εκεί.Μέλι όμως τρώει με το κιλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις έκλεισε τα 2 έφαγε πρώτη φορά γλυκό και ξετρελάθηκε.Κρέμα δεν της έδωσα ποτέ,μόνο μια βιολογική που δεν είχε ζάχαρη και ήταν πραγματικά απαίσια. Μετά τον θηλασμό ήπιε φρέσκο γάλα οπότε κάτι γλυτωσε και απο εκεί.Μέλι όμως τρώει με το κιλό.

 

Το μελι ομως απαγορευεται τον πρωτο χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Του βάζω ένα κουταλάκι στην φρουτόκρεμα ζάχαρη άχνη...αλλιώς μου ξυνίζει μούτρα και ζήτημα αν φάει 2 εώς 3 κουταλιές...

Την ζάχαρη την άρχισα απο 16 μηνών.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για πρώτη φορά γλυκό δοκίμασαν στα πρώτα τους γενέθλια, λίγες κουταλίτσες από την τούρτα. Από τότε και στα 3 μου παιδιά δίνουμε που και που κάποιο γλυκό ως επιδόρπιο αλλά δεν προσθέτουμε ζάχαρη ποτέ σε γάλα, κρέμες κτλ.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και εμενα η πρωτη φορα ηταν μια κουταλιτσα απο την πρωτη της τουρτα!

κρεμες δεν εχω δωσει μονο ρυζαλευρο που δεν ειχε ζαχαρη και κατι βιολογικες. δοκιμασε και 3 φορες σοκολατα πολυ πολυ λιγο και γλειφοταν!!! χθες ξεκινησα και μελι! της εβαλα λιγο στο μουσλι!

επειδη ομως ειναι αρκετα κακοφαγο τα αποφευγω τα γλυκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Εμένα είναι 5 μηνών και ακόμα θηλάζει αποκλειστικά.Ζάχαρη δεν σκοπεύω να του δώσω για τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον.Εδώ που τα λέμε και για παραπάνω αν μπορέσω.Εντωμεταξύ έχω κόψει κι εγώ τα γλυκά "μαχαίρι" για να μην περνάνε οι γεύσεις στο γάλα και τις θυμάται.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω δεν εχω αρχισει ακομα, και ουτε το σκοπευω. Οταν μεγαλωσει και τα ζητησει μονη της δε θα της τα απαγορευσω, αλλα θα εχω προσπαθησω με μετρο και οσο το δυνατον λιγοτερα και σπανιοτερα. οσο για τα δοντακια, προς το παρον της τα πλενω με γαζουλα και νερο γιατι με την οδοντοβουρτσα αηδιαζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ στα παιδιά μου είχα σκοπό να δώσω γλυκά αρκετά αργά δηλαδή μετά τα 3. Αλλά υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο που στην προκειμένη περίπτωση ήταν οι παπούδες και οι γιαγιάδες. Διαφορετικά οι κόρες μου θα δοκίμαζαν μετά τα 3 έτη μόνο το σπιτικό γλυκό και πιο σπάνια τις τυποποιημένες λιχουδιές.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οι γιαγιάδες. Είναι και οι επισκέψεις σε άλλα σπίτια, είναι τα πάρτυ και ο παιδικός ακόμα (σε εμάς πχ.-δεν ξέρω τί γίνεται σε άλλους- κάθ εβδομάδα κάποιο παιδάκι ... κερνάει). Εγώ μετά τα 2 άρχισα την 'πλύση εγκεφάλου' και τώρα λέει στη γιαγιά του: Γιαγια το βράδυ δεν τρώμε σοκολάτα. Θα τη φάω αύριο. Εννοείται δεν υπάρχει τίποτα σπίτι. Τουλάχιστον, όσα μπορούν, να τα αποφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

ωχ, μεγαλη κουβεντα ανοιξατε.. οπως λενε και οι προλαλησασες κι εμενα παππουδες-γιαγιαδες μου καναν τη ζημια και φτασαμε στο σημειο να κλαιμε ΟΛΗ μερα για κιντερ, παρολο που στο σπιτι το πιο ανθυγιεινο που τρωει ειναι κανενα σφολιατινι που φιαχνω με ζαχαρη και κανελα η φραουλες με ζαχαρη.( κι αυτη καστανη ζαχαρη)

 

παντως ΦΑΝΗ λιγο μελι αν εβαζες αντι για ζαχαρη? αφου ειστε ενος ετους επιτρεπεται

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω της εβαλα απο 7 μηνων ελαχιστη ζαχαρη στη φρουτοκρεμα γιατι δεν τα ετρωγε με τιποτα και ηθελε μονο την ετοιμη.προτιμησα να της την γλυκανω λιγο εγω παρα να τρωει κονσερβα.

Τωρα για γλυκακια και σοκολατιτσες,επειδη κι εμενα παντα μου δινανε και δεν μου ελειψαν αλλα και δεν τα λαχταρησα ποτε μετα τον χρονο την αφηνουμε να φαει σοκολατιτσα.Δεν ξερω αν ειμαι τυχερη αλλα δεν λυσαει για σοκολατα γιατι ποτε δεν της ειπαμε οχι και δεν τρωει ποτε πανω απο ενα κομματι.Εχει τχει η μαμα μου να της δωσει κιντερ και να λεει "οχι θελω σουπα"Γλυκα αλλου τυπου δεν θελει καθολου και παγωτο τρωει ελαχιστο

Μην με κραξετε αλλα νομιζω οτι οσο πιο πολυ οχι ακουνε για κατι τοσο πιο πολυ το θελουν..Οσο λοιπον της δινω επιλογη τοσο πιο ευκολα θα μπορω να την ελεγξω αργοτερα..Οταν γηλαδη μου λεει θελω Κιντερ ή θελω παγωτο και της λεω πρωτα θα φας το φαι σου δεν μου φερνει αντιρηση γιατι δεν εχει στερηθει την κιντερ

Πανω απ ολα πιστευω οτι παν μετρον αριστον αλλα οχι και μετα τα 3 ,να βλεπουν τα αλλα παιδακια και να γλυφονται...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...