Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή ΑΜΗ - καλύτερα εξωσωματική;


Otille

Recommended Posts

Γεια σας,

Είχα γράψει πριν μήνες κάπου εδώ στο φόρουμ. Προσπαθούσαμε τότε με τον σύζυγο μου για εγκυμοσύνη και ακόμη στο ίδιο στάδιο βρισκόμαστε....

 

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος, παρόλο που έχουμε μάθει ότι έχω ΑΜΗ 0,49... (Το αποτέλεσμα αυτό ήταν για μένα ένα σοκ...) Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου βγήκαν καλές. Είμαι βέβαια 41, άρα ίσως αναμενόμενο να είναι χαμηλή η ΑΜΗ, άλλα δεν είναι πολύ χαμηλή; Έκανα και τα δύο μου παιδιά μετά τα 35 με μεγάλη ευκολία, αλλά αυτή την φορά δεν μας γίνεται με τίποτα.

 

Στον περασμένο κύκλο δοκίμασα κλομιφαινη 100mg, με το μόνο αποτέλεσμα να μου έρθει η περίοδος με καθυστέρηση 6 ημερών (πρώτη φορά στη ζωή μου), μετά από μέρες με διάφορα συμπτώματα που με έκαναν να ελπίζω... :(

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ μέσα με προσωπική εμπειρία από χαμηλή ΑΜΗ; Τι κάνατε, τι σας είπαν οι γιατροί;

 

Διαβάζω διάφορα για φυσιολογικούς τρόπους να αυξηθεί η ΑΜΗ, άλλα γίνεται όντως;Ο γιατρός μου είναι πολύ χαλαρός και θεωρεί ότι η βιολογική μου ηλικία δεν είναι 41 και όλα δείχνουν ΟΚ, αλλά εγώ ανησυχώ... Προσπαθούμε έναν χρόνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

Είχα γράψει πριν μήνες κάπου εδώ στο φόρουμ. Προσπαθούσαμε τότε με τον σύζυγο μου για εγκυμοσύνη και ακόμη στο ίδιο στάδιο βρισκόμαστε....

 

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος, παρόλο που έχουμε μάθει ότι έχω ΑΜΗ 0,49... (Το αποτέλεσμα αυτό ήταν για μένα ένα σοκ...) Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου βγήκαν καλές. Είμαι βέβαια 41, άρα ίσως αναμενόμενο να είναι χαμηλή η ΑΜΗ, άλλα δεν είναι πολύ χαμηλή; Έκανα και τα δύο μου παιδιά μετά τα 35 με μεγάλη ευκολία, αλλά αυτή την φορά δεν μας γίνεται με τίποτα.

 

Στον περασμένο κύκλο δοκίμασα κλομιφαινη 100mg, με το μόνο αποτέλεσμα να μου έρθει η περίοδος με καθυστέρηση 6 ημερών (πρώτη φορά στη ζωή μου), μετά από μέρες με διάφορα συμπτώματα που με έκαναν να ελπίζω... :(

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ μέσα με προσωπική εμπειρία από χαμηλή ΑΜΗ; Τι κάνατε, τι σας είπαν οι γιατροί;

 

Διαβάζω διάφορα για φυσιολογικούς τρόπους να αυξηθεί η ΑΜΗ, άλλα γίνεται όντως;Ο γιατρός μου είναι πολύ χαλαρός και θεωρεί ότι η βιολογική μου ηλικία δεν είναι 41 και όλα δείχνουν ΟΚ, αλλά εγώ ανησυχώ... Προσπαθούμε έναν χρόνο...

 

Κοιτα γενικα η αμη απο μονη της δεν μπορεινα σου αποκλισει κατι. Αλλα να ξερεις τα χρονικα περιθωρια στενευουν. Η αμη δεν αυξανει με τιποτα μην παρεις φαρμακα για αυτο ειναι το αποθεμα σου. Τα ωοθηλακια δημιουργουνται μολις γεννηθεις μετα δεν δημιουργουνται αλλα απλα μειωνονται. Η ερωτηση πρεπει να ειναι ποσο κουραγιο εχεις να προσπαθεις ακομα κ μεχρι που εισαι διατεθημενη να φτασεις για να κανεις ενα ακομα μωρακι. Αν εχεις κουραγιο κ χρηματα μπορεις να κανεις φυσικο κυκλο εξωσωματικη για να το επισπευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είχα γράψει πριν μήνες κάπου εδώ στο φόρουμ. Προσπαθούσαμε τότε με τον σύζυγο μου για εγκυμοσύνη και ακόμη στο ίδιο στάδιο βρισκόμαστε....

 

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος, παρόλο που έχουμε μάθει ότι έχω ΑΜΗ 0,49... (Το αποτέλεσμα αυτό ήταν για μένα ένα σοκ...) Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου βγήκαν καλές. Είμαι βέβαια 41, άρα ίσως αναμενόμενο να είναι χαμηλή η ΑΜΗ, άλλα δεν είναι πολύ χαμηλή; Έκανα και τα δύο μου παιδιά μετά τα 35 με μεγάλη ευκολία, αλλά αυτή την φορά δεν μας γίνεται με τίποτα.

 

Στον περασμένο κύκλο δοκίμασα κλομιφαινη 100mg, με το μόνο αποτέλεσμα να μου έρθει η περίοδος με καθυστέρηση 6 ημερών (πρώτη φορά στη ζωή μου), μετά από μέρες με διάφορα συμπτώματα που με έκαναν να ελπίζω... :(

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ μέσα με προσωπική εμπειρία από χαμηλή ΑΜΗ; Τι κάνατε, τι σας είπαν οι γιατροί;

 

Διαβάζω διάφορα για φυσιολογικούς τρόπους να αυξηθεί η ΑΜΗ, άλλα γίνεται όντως;Ο γιατρός μου είναι πολύ χαλαρός και θεωρεί ότι η βιολογική μου ηλικία δεν είναι 41 και όλα δείχνουν ΟΚ, αλλά εγώ ανησυχώ... Προσπαθούμε έναν χρόνο...

 

Καλημέρα. Αυτό που σου λέει ο γιατρός σου το έχω ακούσει κι εγώ. Σε γυναίκες δηλαδή με προηγούμενες εγκυμοσύνες θεωρείται ότι τα ωάριά τους είναι πιο ποιοτικά και άρα έχουν περισσότερες πιθανότητες από μια γυναίκα πχ στα 41 που προσπαθεί για πρώτη φορά να αποκτήσει παιδί. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά ίσως γι' αυτό σου είπε να μην ανησυχείς. Επίσης, όταν είχα ρωτήσει κάποιους ειδικούς στην υπογονιμότητα, μου είχαν πει ότι η ΑΜΗ αξιολογείται μόνο από τους εξωσωματικούς για να δουν αν έχει νόημα ή όχι η πρόκληση. Δεν παίζει ρόλο στη φυσιολογική σύλληψη.

 

Να σου πω, πότε γέννησες ακριβώς το δεύτερο; Μήπως δεν έχει προλάβει ο οργανισμός σου να επανέλθει;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είχα γράψει πριν μήνες κάπου εδώ στο φόρουμ. Προσπαθούσαμε τότε με τον σύζυγο μου για εγκυμοσύνη και ακόμη στο ίδιο στάδιο βρισκόμαστε....

 

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος, παρόλο που έχουμε μάθει ότι έχω ΑΜΗ 0,49... (Το αποτέλεσμα αυτό ήταν για μένα ένα σοκ...) Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου βγήκαν καλές. Είμαι βέβαια 41, άρα ίσως αναμενόμενο να είναι χαμηλή η ΑΜΗ, άλλα δεν είναι πολύ χαμηλή; Έκανα και τα δύο μου παιδιά μετά τα 35 με μεγάλη ευκολία, αλλά αυτή την φορά δεν μας γίνεται με τίποτα.

 

Στον περασμένο κύκλο δοκίμασα κλομιφαινη 100mg, με το μόνο αποτέλεσμα να μου έρθει η περίοδος με καθυστέρηση 6 ημερών (πρώτη φορά στη ζωή μου), μετά από μέρες με διάφορα συμπτώματα που με έκαναν να ελπίζω... :(

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ μέσα με προσωπική εμπειρία από χαμηλή ΑΜΗ; Τι κάνατε, τι σας είπαν οι γιατροί;

 

Διαβάζω διάφορα για φυσιολογικούς τρόπους να αυξηθεί η ΑΜΗ, άλλα γίνεται όντως;Ο γιατρός μου είναι πολύ χαλαρός και θεωρεί ότι η βιολογική μου ηλικία δεν είναι 41 και όλα δείχνουν ΟΚ, αλλά εγώ ανησυχώ... Προσπαθούμε έναν χρόνο...

 

Κι εμάς ο γιατρός κάπως έτσι μας τα είχε πει. Μας είπε ότι η LH, FSH κλπ δείχνουν την τωρινή γονιμότητα, ενώ η ΑΜΗ το περιθώριο για το οποίο θα συνεχιστεί αυτή η καλή γονιμότητα.

 

Εγώ έκανα τον πρώτο στα 38, στα 39 είχα μία παλίνδρομη, και στα 40 βάλαμε πάλι πλώρη για το δεύτερο. Μετά από 4 άκαρπους μήνες είχα πανικοβληθεί και έκανα εξετάσεις. Ήταν όλες πολύ καλές, εκτός την ΑΜΗ, που βγήκε μέτρια 1,77. Ευτυχώς τέσσερις μέρες μετά είχα θετική χοριακή, οπότε όταν πήγα στον γιατρό δεν το αναλύσαμε πολύ το θέμα της ΑΜΗ.

 

Μου είπε όμως ότι οι καλές ορμονικές δείχνουν ότι είμαι γόνιμη, η μέτρια ΑΜΗ μου δείχνει το μελλοντικό απόθεμα, δηλαδή ότι δεν θα συνεχίσω για πολύ ακόμη να είμαι γόνιμη.

 

Αφού έχεις παιδάκια είσαι σε καλή θέση πιστεύω. Τότε που προσπαθούσαμε κι εμείς, διάβασα ένα άρθρο σε αγγλική εφημερίδα για την γονιμότητα άνω των 40. Σύμφωνα με τα αρχεία του κράτους τους, το 1920 που δεν υπήρχε η αντισύλληψη ο μέσος όρος ηλικίας που μία γυναίκα έκανε το τελευταίο της παιδί ήταν τα 42!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γενικα η αμη απο μονη της δεν μπορεινα σου αποκλισει κατι. Αλλα να ξερεις τα χρονικα περιθωρια στενευουν. Η αμη δεν αυξανει με τιποτα μην παρεις φαρμακα για αυτο ειναι το αποθεμα σου. Τα ωοθηλακια δημιουργουνται μολις γεννηθεις μετα δεν δημιουργουνται αλλα απλα μειωνονται. Η ερωτηση πρεπει να ειναι ποσο κουραγιο εχεις να προσπαθεις ακομα κ μεχρι που εισαι διατεθημενη να φτασεις για να κανεις ενα ακομα μωρακι. Αν εχεις κουραγιο κ χρηματα μπορεις να κανεις φυσικο κυκλο εξωσωματικη για να το επισπευσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Κι όμως

έχω διαβάσει και ακούσει για γυναίκες οι οποίες μέσω διατροφής ή άλλων αλλαγών στη ζωή τους έχουν καταφέρει να αυξήσουν την ΑΜΗ. Για ένα απλό παράδειγμα δείχνει η έλλειψη βιταμίνη D να παίζει ρόλο. Αυτό βέβαια δεν θα έπρεπε να είναι δυνατόν. Υπάρχει μία θεωρία ότι η ΑΜΗ τελικά δεν μετρά ακριβώς το πραγματικό απόθεμα (το οποίο βεβαίως δεν μπορεί να αυξηθεί με τίποτα), άλλα η κίνηση από το απόθεμα προς τις ωοθήκες. Υπάρχουν ακόμα πολλά άγνωστα στο μυστήριο της γονιμότητας και σύλληψης.

 

Κουράγιο έχω μεγάλο, άλλα προσπαθώ να είμαι και ρεαλιστική και αισιόδοξη ταυτόχρονα. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Αυτό που σου λέει ο γιατρός σου το έχω ακούσει κι εγώ. Σε γυναίκες δηλαδή με προηγούμενες εγκυμοσύνες θεωρείται ότι τα ωάριά τους είναι πιο ποιοτικά και άρα έχουν περισσότερες πιθανότητες από μια γυναίκα πχ στα 41 που προσπαθεί για πρώτη φορά να αποκτήσει παιδί. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά ίσως γι' αυτό σου είπε να μην ανησυχείς. Επίσης, όταν είχα ρωτήσει κάποιους ειδικούς στην υπογονιμότητα, μου είχαν πει ότι η ΑΜΗ αξιολογείται μόνο από τους εξωσωματικούς για να δουν αν έχει νόημα ή όχι η πρόκληση. Δεν παίζει ρόλο στη φυσιολογική σύλληψη.

 

Να σου πω, πότε γέννησες ακριβώς το δεύτερο; Μήπως δεν έχει προλάβει ο οργανισμός σου να επανέλθει;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Αυτό το έχω ακούσει και εγώ, ότι παίζει ρόλο στην εξωσωματική.

Το δεύτερο μου το παιδάκι το γέννησα στα 38. Αλλά άργησε πολύ να μου έρθει πάλι η περίοδος μετά, λόγω θηλασμού. Το μικρό θήλαζε προς το τέλος μόνο το βράδυ για καιρό, αλλά λένε ότι ειδικά ο νυχτερινός θηλασμός μπορεί να κρατά την περίοδο μακριά. Μόλις το σταμάτησε εντελώς, μετά από έναν μήνα είχα περίοδο ξανά. Έχω ενάμισο χρόνο τώρα που γύρισε η περίοδος και είναι σε γενικές γραμμές σταθερός στις 25 ημέρες. Πριν την 2η μου εγκυμοσύνη ήταν πάντα 28 ημέρες, αλλά δεν με ανησυχεί τόσο, γιατί η ωχρινική φάση είναι 14 ημέρες. Απλά έχω ωορρηξία πιο νωρίς στον κύκλο πια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο γιατρός κάπως έτσι μας τα είχε πει. Μας είπε ότι η LH, FSH κλπ δείχνουν την τωρινή γονιμότητα, ενώ η ΑΜΗ το περιθώριο για το οποίο θα συνεχιστεί αυτή η καλή γονιμότητα.

 

Εγώ έκανα τον πρώτο στα 38, στα 39 είχα μία παλίνδρομη, και στα 40 βάλαμε πάλι πλώρη για το δεύτερο. Μετά από 4 άκαρπους μήνες είχα πανικοβληθεί και έκανα εξετάσεις. Ήταν όλες πολύ καλές, εκτός την ΑΜΗ, που βγήκε μέτρια 1,77. Ευτυχώς τέσσερις μέρες μετά είχα θετική χοριακή, οπότε όταν πήγα στον γιατρό δεν το αναλύσαμε πολύ το θέμα της ΑΜΗ.

 

Μου είπε όμως ότι οι καλές ορμονικές δείχνουν ότι είμαι γόνιμη, η μέτρια ΑΜΗ μου δείχνει το μελλοντικό απόθεμα, δηλαδή ότι δεν θα συνεχίσω για πολύ ακόμη να είμαι γόνιμη.

 

Αφού έχεις παιδάκια είσαι σε καλή θέση πιστεύω. Τότε που προσπαθούσαμε κι εμείς, διάβασα ένα άρθρο σε αγγλική εφημερίδα για την γονιμότητα άνω των 40. Σύμφωνα με τα αρχεία του κράτους τους, το 1920 που δεν υπήρχε η αντισύλληψη ο μέσος όρος ηλικίας που μία γυναίκα έκανε το τελευταίο της παιδί ήταν τα 42!

 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό το μωράκι που περιμένεις!

Η ΑΜΗ σου εμένα μου φαίνεται πολύ καλή για την ηλικία σου, αν ήταν σε ng/ml, που φαντάζομαι ότι ήταν.

Πήρα κουράγιο από τα λόγια του γιατρού σου, τουλάχιστον οι υπόλοιπες εξετάσεις ήταν καλές. Σε ευχαριστώ!

Αυτό το άρθρο το έχω διαβάσει και εγώ κάποτε. Ξέρω ότι πολλές γυναίκες στην οικογένεια μου έκαναν τα τελευταία παιδιά μετά τα 40. Πιο πρόσφατα η γιαγιά μου γέννησε την μαμά μου στα 41.

(Επίσης διάβασα πρόσφατα ότι τα στατιστικά που χρησιμοποιούνται πολύ συχνά στα άρθρα περί γονιμότητας, υπογονιμότητας και ηλικίας τελικά βασιζονται σε στοιχεία από την Γαλλία τον 17ο αιώνα. http://www.bbc.com/news/magazine-24128176)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Κι όμως

έχω διαβάσει και ακούσει για γυναίκες οι οποίες μέσω διατροφής ή άλλων αλλαγών στη ζωή τους έχουν καταφέρει να αυξήσουν την ΑΜΗ. Για ένα απλό παράδειγμα δείχνει η έλλειψη βιταμίνη D να παίζει ρόλο. Αυτό βέβαια δεν θα έπρεπε να είναι δυνατόν. Υπάρχει μία θεωρία ότι η ΑΜΗ τελικά δεν μετρά ακριβώς το πραγματικό απόθεμα (το οποίο βεβαίως δεν μπορεί να αυξηθεί με τίποτα), άλλα η κίνηση από το απόθεμα προς τις ωοθήκες. Υπάρχουν ακόμα πολλά άγνωστα στο μυστήριο της γονιμότητας και σύλληψης.

 

Κουράγιο έχω μεγάλο, άλλα προσπαθώ να είμαι και ρεαλιστική και αισιόδοξη ταυτόχρονα. Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Οι βιταμηνες βοηθανε στο να διατηρησεις την ποιοτητα των ωαριων σου καλη κ στο να μην γερασουν γρηγορα οι ωοθηκες σου λογω ελειψης βιταμινων ή κακης διατροφης. Η αμη ειναι κατι που δεν μετριετε με ακριβεια οποτε οι γυναικες που λενε οτι αυξησαν την αμη προφανως η πρωτη μετρηση δεν ηταν σωστη. Οι βιταμινες κανουν καλο παντως οπως κ η διατροφη σε αυτα τα θεματα. Ο γιατρος σου δεν ανησυχει γιατι εχεις ηδη παιδακι οποτε ξερει το αυτονοητο οτι μπορεις να συλλαβεις φυσιολογικα!! Οι γυναικες που εχουν ηδη παιδακι ειναι δεν εχουν καλητερα ωαρια απλα ο οργανισμος θυμαται την διαδικασια συλληψης κ ειναι πιο ευκολο να ξαναμεινουν εγκυος κ επισης εχουν κ την καλητερη ψυχολογια δηλαδη οχι ανχος για τεκνοποιηση οποτε κ αυτο βοηθαει πολυ. Επισης η αμη ειναι απλα ενα καμπανακι πχ αν εγω ειχα σκοπο να κανω παιδια σε 5 χρονια κ βρω χαμηλη αμη θα ξεκινησω τωρα προσπαθειες. Οι εξωσωματικοι απλα χρησιμοποιουν την αμη για να αιτιολογησουν μια χαμηλη ανταποκριση στα φαρμακα πχ αν μια κοπελα 32 χρονων κανει 2 ωαρια με φαρμακα κ της βρουν χαμηλη αμη τοτε καταλαβαινουν οτι καπου εκει ειναι η αιτια ενω αν εχει υψηλη αμη κ δε ανταποκρινετς κατι αλλο παιζει. Παντως πιστευω οτι ο γιατρος σου δεν σε ανχωνει για αυτο το λογο το οτι εχεις συλλαβει φυσιολογικα 2 φορες κ ισως εχει δικιο απο την αποψη οτι γιατι να ανχωθεις αφου τα εχεις καταφερει ξανα? Βεβαια το οτι προσπαθεις ενα χρονο κ τιποτα ακομα δεν πρεπει να σε αφησει παραπανω απο εξαμηνο ακομα να προσπαθεις εκτος κ αν δεν σε πειραζει κ εσενα να το αφησεις πιο χαλαρα κ οτι γινει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας,

Είχα γράψει πριν μήνες κάπου εδώ στο φόρουμ. Προσπαθούσαμε τότε με τον σύζυγο μου για εγκυμοσύνη και ακόμη στο ίδιο στάδιο βρισκόμαστε....

 

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος, παρόλο που έχουμε μάθει ότι έχω ΑΜΗ 0,49... (Το αποτέλεσμα αυτό ήταν για μένα ένα σοκ...) Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου βγήκαν καλές. Είμαι βέβαια 41, άρα ίσως αναμενόμενο να είναι χαμηλή η ΑΜΗ, άλλα δεν είναι πολύ χαμηλή; Έκανα και τα δύο μου παιδιά μετά τα 35 με μεγάλη ευκολία, αλλά αυτή την φορά δεν μας γίνεται με τίποτα.

 

Στον περασμένο κύκλο δοκίμασα κλομιφαινη 100mg, με το μόνο αποτέλεσμα να μου έρθει η περίοδος με καθυστέρηση 6 ημερών (πρώτη φορά στη ζωή μου), μετά από μέρες με διάφορα συμπτώματα που με έκαναν να ελπίζω... :(

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ μέσα με προσωπική εμπειρία από χαμηλή ΑΜΗ; Τι κάνατε, τι σας είπαν οι γιατροί;

 

Διαβάζω διάφορα για φυσιολογικούς τρόπους να αυξηθεί η ΑΜΗ, άλλα γίνεται όντως;Ο γιατρός μου είναι πολύ χαλαρός και θεωρεί ότι η βιολογική μου ηλικία δεν είναι 41 και όλα δείχνουν ΟΚ, αλλά εγώ ανησυχώ... Προσπαθούμε έναν χρόνο...

 

ΞΑΝΑΠΗΡΕΣ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ?

 

Κι'εγω ειμαι 40 και ενω δεν ειχα καμια δυσκολια στο παρελθον, εδω και ενα χρονο δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος. Πηρα κλομιφαινη 50 στον προηγουμενο κυκλο αλλα τιποτα:confused:.

 

Ας συνεχισουμε να εχουμε ελπιδα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσι μου...

Είχα κι εγω χαμηλή ΑΜΗ, ακριβώς την ίδια τιμή με έσένα. 0,50.

 

Εχω ήδη ένα παιδάκι 13 μηνών, και πριν δύο μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος με χοριακή 850. Δεν εχω πάει ακόμα γιατρό για να σου πω περισσότερα. Ο γιατρός μου τραβάει τα μαλλιά του, μου λεει τι να πω! Και με χαμηλή ΑΜΗ τοσες εγκυμοσύνες (είχα πριν τον παιδάκι μου άλλη μια εγκυμοσύνη η οποία ηταν εξωμήτρια) Σύνολο 3 εγκυμοσύνες και το δεύτερο το τσσακώσαμε με 2 προσπάθειες. Το πρώτο προσπαθούσαμε 2,5 χρόνια!!! Σε παρακαλώ μη σε παίρνει απο κάτω και μη χάνεις την πίστη σου!! Είμαι ζωντανό παράδειγμα! Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η περίπτωση σου είναι παρηγοριά…. Κ εγώ με αμη 0,61 στα 35 μου ο γυναικολόγος μου με έστειλε κατευθείαν για εξωσωματική. Διαβάζοντας όμως ότι πολλοί γιατροί δεν την αξιολογούν τόσο την αμη με έκανε να ΄παγώσω΄ την όλη διαδικασία και να αναζητάω δεύτερη γνώμη. Διαβάζοντας περιπτώσεις σαν την δική σου όμως με κάνουν κ ελπίζω….

 

 

Κορίτσι μου...

Είχα κι εγω χαμηλή ΑΜΗ, ακριβώς την ίδια τιμή με έσένα. 0,50.

 

Εχω ήδη ένα παιδάκι 13 μηνών, και πριν δύο μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος με χοριακή 850. Δεν εχω πάει ακόμα γιατρό για να σου πω περισσότερα. Ο γιατρός μου τραβάει τα μαλλιά του, μου λεει τι να πω! Και με χαμηλή ΑΜΗ τοσες εγκυμοσύνες (είχα πριν τον παιδάκι μου άλλη μια εγκυμοσύνη η οποία ηταν εξωμήτρια) Σύνολο 3 εγκυμοσύνες και το δεύτερο το τσσακώσαμε με 2 προσπάθειες. Το πρώτο προσπαθούσαμε 2,5 χρόνια!!! Σε παρακαλώ μη σε παίρνει απο κάτω και μη χάνεις την πίστη σου!! Είμαι ζωντανό παράδειγμα! Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Οι βιταμηνες βοηθανε στο να διατηρησεις την ποιοτητα των ωαριων σου καλη κ στο να μην γερασουν γρηγορα οι ωοθηκες σου λογω ελειψης βιταμινων ή κακης διατροφης. Η αμη ειναι κατι που δεν μετριετε με ακριβεια οποτε οι γυναικες που λενε οτι αυξησαν την αμη προφανως η πρωτη μετρηση δεν ηταν σωστη. Οι βιταμινες κανουν καλο παντως οπως κ η διατροφη σε αυτα τα θεματα. Ο γιατρος σου δεν ανησυχει γιατι εχεις ηδη παιδακι οποτε ξερει το αυτονοητο οτι μπορεις να συλλαβεις φυσιολογικα!! Οι γυναικες που εχουν ηδη παιδακι ειναι δεν εχουν καλητερα ωαρια απλα ο οργανισμος θυμαται την διαδικασια συλληψης κ ειναι πιο ευκολο να ξαναμεινουν εγκυος κ επισης εχουν κ την καλητερη ψυχολογια δηλαδη οχι ανχος για τεκνοποιηση οποτε κ αυτο βοηθαει πολυ. Επισης η αμη ειναι απλα ενα καμπανακι πχ αν εγω ειχα σκοπο να κανω παιδια σε 5 χρονια κ βρω χαμηλη αμη θα ξεκινησω τωρα προσπαθειες. Οι εξωσωματικοι απλα χρησιμοποιουν την αμη για να αιτιολογησουν μια χαμηλη ανταποκριση στα φαρμακα πχ αν μια κοπελα 32 χρονων κανει 2 ωαρια με φαρμακα κ της βρουν χαμηλη αμη τοτε καταλαβαινουν οτι καπου εκει ειναι η αιτια ενω αν εχει υψηλη αμη κ δε ανταποκρινετς κατι αλλο παιζει. Παντως πιστευω οτι ο γιατρος σου δεν σε ανχωνει για αυτο το λογο το οτι εχεις συλλαβει φυσιολογικα 2 φορες κ ισως εχει δικιο απο την αποψη οτι γιατι να ανχωθεις αφου τα εχεις καταφερει ξανα? Βεβαια το οτι προσπαθεις ενα χρονο κ τιποτα ακομα δεν πρεπει να σε αφησει παραπανω απο εξαμηνο ακομα να προσπαθεις εκτος κ αν δεν σε πειραζει κ εσενα να το αφησεις πιο χαλαρα κ οτι γινει..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τώρα την είδα, συγγνώμη. Έχει λογική αυτό που γράφεις. Δυστυχώς έχω αγχωθεί, γιατί τις δύο προηγούμενες φορές που έμεινα έγκυος μου έτυχε με την πρώτη προσπάθεια και έτσι αυτός ο χρόνος μου έχει φανεί αιώνας. Σε ευχαριστώ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου...

Είχα κι εγω χαμηλή ΑΜΗ, ακριβώς την ίδια τιμή με έσένα. 0,50.

 

Εχω ήδη ένα παιδάκι 13 μηνών, και πριν δύο μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος με χοριακή 850. Δεν εχω πάει ακόμα γιατρό για να σου πω περισσότερα. Ο γιατρός μου τραβάει τα μαλλιά του, μου λεει τι να πω! Και με χαμηλή ΑΜΗ τοσες εγκυμοσύνες (είχα πριν τον παιδάκι μου άλλη μια εγκυμοσύνη η οποία ηταν εξωμήτρια) Σύνολο 3 εγκυμοσύνες και το δεύτερο το τσσακώσαμε με 2 προσπάθειες. Το πρώτο προσπαθούσαμε 2,5 χρόνια!!! Σε παρακαλώ μη σε παίρνει απο κάτω και μη χάνεις την πίστη σου!! Είμαι ζωντανό παράδειγμα! Εύχομαι τα καλύτερα!

 

Jannete μου, είσαι πολύ γλυκιά και μου έδωσες κουράγιο. Σε ευχαριστώ! Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου. Σου εύχομαι μία πολύ καλή εγκυμοσύνη! Τρεις εγκυμοσύνες με ΑΜΗ 0,50, Μου έφτιαξες την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

ΞΑΝΑΠΗΡΕΣ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ?

 

Κι'εγω ειμαι 40 και ενω δεν ειχα καμια δυσκολια στο παρελθον, εδω και ενα χρονο δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος. Πηρα κλομιφαινη 50 στον προηγουμενο κυκλο αλλα τιποτα:confused:.

 

Ας συνεχισουμε να εχουμε ελπιδα!!!

 

Καλησπέρα pedialove, πήρα κλομιφαίνη 100 τον προηγούμενο κύκλο και ναι το συνέχισα αυτόν τον κύκλο. Αύριο θα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος, αλλά μέχρι στιγμής δεν αισθάνομαι κάτι. Έκανα το πρωί ένα Predictor Early, αλλά αρνητικό. Δυστυχώς η κλομιφαίνη μου αλλάζει (απότι φαίνεται) τον κύκλο και έτσι μου έχει δώσει ψεύτικες ελπίδες αυτούς τους δύο κύκλους. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και λογική αλλά η καρδιά μου ελπίζει τόσο.

Ο γιατρός μου λέει να το συνεχίσουμε για δύο κύκλους ακόμη και μετά να ξαναβρεθούμε.

 

Εσύ πως πας; Ο δικός σου γιατρός τι λέει; Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σου είναι παρηγοριά…. Κ εγώ με αμη 0,61 στα 35 μου ο γυναικολόγος μου με έστειλε κατευθείαν για εξωσωματική. Διαβάζοντας όμως ότι πολλοί γιατροί δεν την αξιολογούν τόσο την αμη με έκανε να ΄παγώσω΄ την όλη διαδικασία και να αναζητάω δεύτερη γνώμη. Διαβάζοντας περιπτώσεις σαν την δική σου όμως με κάνουν κ ελπίζω….

 

Zinon, πήρες δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jannete μου, είσαι πολύ γλυκιά και μου έδωσες κουράγιο. Σε ευχαριστώ! Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου. Σου εύχομαι μία πολύ καλή εγκυμοσύνη! Τρεις εγκυμοσύνες με ΑΜΗ 0,50, Μου έφτιαξες την ημέρα!

Kορίτσι μου την περασμένη εβδομάδα πήγα για υπέρηχο είδαμε σάκο και μερικά εμβρυικά στοιχεία όλα βαίνουν καλώς μέχρι τώρα. Θέλω να δώσω κουράγιο σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν και δεν τα καταφέρνουν τοσο σύντομα όσο θα θέλανε. Ο πρώτος γιατρός που είχα επισκεφθεί και είδε την AMH μου συνέστησε αν σε 6 μηνες δεν εχω μεινει έγκυος να κάνω σπερματέγχυση. Εκλεισα την πόρτα πίσω μου και (επειδή καταλαβα οτι σκοπός του ήταν μόνο το κέρδος) είπαμε μέσα μου έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη στο Θεό απότι στην επιστήμη. 1 μιση χρόνο μετά έμεινα έγκυος (το χάσαμε ήταν εξωμήτριο, αλλα μου έδωσε κουράγιο το ότι έστω έμεινα μια φορά έγκυος). Μετα απο αποχή 3 μηνων λογω των φαρμάκων που μου δώσανε για την αποβολή του εξωμητρίου σε 2 μήνες έμεινα ξανά έγκυος το μπιζέλι μου. Αυτή τη στιγμή κοντεύουμε 14 μηνων. Μέσα μου είπα αφου κατάφερα να κάνω ένα παιδάκι δεν με νοιάζει να κάνω δεύτερο. Αν θελει ο Θεός θα το στείλει. Και έτσι έκανε, ένα χρόνο σχεδόν από την γέννα μου, ξαναμεινα έγκυος και ελπίζω όλα να πάνε καλά (αν και δεν ξέρω αν θα πάνε, άργησα να κάνω το παιδάκι μου αλλά το παράκανα 13 μηνών 15 κιλά και 88 ύψος δεινοσαυράκι χαχαχαχ) και με το να τον σηκώνω συνέχεια καταλαβαίνετε δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη οτι θα τη φέρω εις πέρας αυτή την εγκυμοσύνη. Πιστεύω στον Θεό και τα αφήνω όλα πάνω του. Μην απογοητευεστε, ρίξτε το λίγο στην τρελή και πιστευω πως θα έρθει. Εμενα μου έτυχε οταν αρχισα να κάνω σκέψεις τι θα κανω στη ζωη μου αν δεν μας έρθει παιδι, και σκεφτομουν θα κανω ταξιδια θα περναω ομορφα κλπ κλπ. Και τσουπ!! Πάρτα! Ολοι οι επιστημονες εκτος εξαιρεσεων σκεφτονται το κέρδος. Να σημειώσω ότι έμεινα έγκυος 36 χρονων και τωρα στο δεύτερο 37 και κατι. Πραγματικα απο περιεργεια θα παω να κανω μια ΑΜΗ αφου γεννησω να δω σε τι επιπεδα βρισκεται και θα σας γράψω. Είμαι πολύ περίεργη! Σας φιλώ όλες!

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις, αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν ηδη θετικα αποτελεσματα ειναι μια λυση απο το τιποτα. Την επομενη βδομαδα που θα παει η φιλη μου εαν εχω καποια νεα θα σου πω, και αν στο μελλον δει αποτελεσμα.

 

Πολύ ενδιαφέρον, αν δεν σου είναι κόπος θα χαιρόμουν να ακούσω νέα για αυτή την θεραπεία! Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω ότι είναι εντελώς πειραματική ακόμα και ότι δεν έχουν γίνει κατάλληλες έρευνες. την κάνει και στο γένεσις ο σφακιανούδης και ο πάντος επίσης πειραματικά. αν κάποιο κορίτσι την έχει κάνει ας μας πει κάποια πράγματα!

 

Λουκουμαδάκι, είχε μεγάλο ενδιαφέρον κάτι που έγραψες αλλού εδώ στο φορουμ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=145796

 

Για βιταμίνη d, b, ινουφερτ και q10 (και dhea).

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε έναν πιο εξειδικευμένο γιατρό αλλά και ο ίδιος όταν είδε την αμη μου μου είπε έπίσης ότι δέιχνει χαμηλή ποιότητα και ποσότητα!! Το πλάνο μας είναι να κάνουμε σπερματέγχυση αλλά προς το παρόν όλα έχουν παγώσει γιατί έχω βγάλει μια κύστη (μάλλον απο την κλομιφαινη που χορηγήθηκα για δυο συνεχόμενους μήνες). Ελπίζω να φύγει γρήγορα η κύστη και να προσχωρήσω σύντομα με την σπερματέγχυση. Εγω πάντως πιστεύω ίσως γιατι με παρηγορεί ίσως επειδη διαβάζω κοπέλες με αισιόδοξο τέλος, ότι μπορούμε να έχουμε μια καλή έκβαση ακομά κ με μία χαμηλή αμη.

 

Zinon, πήρες δεύτερη γνώμη;
Link to comment
Share on other sites

Σαλπιγγογραφία καλή. Η fsh μου ήταν ένα μήνα μόνο υψηλή.Τις υπόλοιπες φορές που την μέτρησα ήταν καλή. Και μια έλλειψη βιταμίνης D3. Έχω ήδη ένα παιδάκι 2 χρονών. Δεν ξέρω απο πότε είναι χαμηλή η αμη μου, δηλαδή αν και πριν 2 χρόνια ήταν χαμηλή και η φυσιλογική σύλληψη του παιδιού μου ήταν τυχαία ή αν απλά άρχισε την κατηούσα απο τότε. Αυτό τον μήνα θα την ξανά μετρήσω γιατί ετοιμάζω τα χαρτιά για την επιτροπή του ικα οπότε είναι ευκαιρία να δώ αν άλλαξε κάτι.

 

Οι άλλες ορμονολογικές σου εξετάσεις είναι καλές? η AMH δείχνει τις αποθήκες σου αλλά πιστεύω όχι την ποιότητα των ωαρίων.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...