Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός βρέφους 9 μηνών και επιστροφή στην εργασία


poulxeria

Recommended Posts

Γεια σας,

Η μπέμπα μου κοντεύει 8,5 μηνών και σε 2 εβδομάδες περίπου επιστρέφω στην εργασία μου. Έχουμε καθιερώσει εδώ και 1 μήνα περίπου 3 γεύματα στερεάς και σε γενικές γραμμές τρώει ικανοποιητικά. Μέχρι στιγμής η "ρουτίνα" του φαγητού της έχει ως εξής (στο περίπου και ανάλογα με τους ύπνους) :

07.30 ή 08.00 θηλασμός Νο1

09.00 φρουτόκρεμα

10.00 θηλασμός Νο2

10.00-11.30 υπνος

11.30 θηλασμός Νο3

13.30-14.00 κρεατόσουπα/χορτόσουπα

15.00 θηλασμός Νο4

15.00-16.00 ύπνος

16.00 θηλασμός Νο5

18.00-18.30 γιαούρτι/δημητριακά

20.00 θηλασμός Νο6

20.30 ύπνος

Ίσως παρεμβάλλονται 1-2 θηλασμοί επιπλέον, αν έχει γκρινίτσες. Δεν είναι όλοι οι θηλασμοί "καλοί", μάλλον σε 3-4 κάθεται πάνω από 5 λεπτά. Τη βάζω εγώ πιο πολύ επειδή φοβάμαι ότι θα μειωθεί η παραγωγή μου.

Το "πρόβλημα" είναι ο σερί ύπνος το βράδυ (συνήθως δε θα ξυπνήσει καθόλου για να θηλάσει). Ας υποθέσουμε αισιόδοξα σκεπτόμενοι ότι συνεχιστεί το ίδιο μοτίβο ύπνου και αφού ξεκινήσω τη δουλειά. Με 8ωρη απουσία από το σπίτι 8-16.00 όμως, σίγουρα χάνει 3 θηλασμούς από τα γεύματά της αφενός και αφετέρου θα καταλήξω να θηλάζω ελάχιστα το 24ωρο. Επομένως η ερώτηση έχει 2 σκέλη,

1.Καλύπτεται το μωρό με 3 θηλασμούς την ημέρα? Μήπως πρέπει το απογευματινό να αντικατασταθεί με θηλασμό? (σημ. ειναι 7.900kg με βάρος γέννησης 3.500kg). Από την άλλη δεν είναι πισωγύρισμα αυτό για ένα μωρό που έχει βάλει στη ζωή του τις στερεές?

2.Δεν τίθεται σε κίνδυνο η συνέχιση του θηλασμού με 3 θηλασμούς την ημέρα μόνο σε μωρό της ηλικίας της? Η παιδίατρος μου είπε ότι δε χρειάζεται για μωρό της ηλικίας της η άντληση, αλλά σκέπτομαι μήπως πρέπει να αντλώ έστω 2 φορές/ημέρα στη δουλειά τουλάχιστον μέχρι τους 11 μήνες και μετά μέχρι το έτος να κάνω 1/ημέρα, προκειμένου να δίνω στο στήθος ένα ερέθισμα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σου!

 

Η άντληση πράγματι δε χρειαζεται.

 

Το ιδανικό θα ηταν να δινει αυτός που κρατάει το μωρό οσο λείπεις όλα τα γεύματα στερεών κι εσυ οταν είσαι σπίτι να θηλάζεις χωρίς να ασχοληθείς με στερεές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Η άντληση πράγματι δε χρειαζεται.

 

Το ιδανικό θα ηταν να δινει αυτός που κρατάει το μωρό οσο λείπεις όλα τα γεύματα στερεών κι εσυ οταν είσαι σπίτι να θηλάζεις χωρίς να ασχοληθείς με στερεές.

 

Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Απλώς θα ήθελα να επισημάνω πάλι ότι για 18 ώρες (10 το βράδυ + 8 ώρες απουσίας) το μωρό δε θα θηλάζει...

Όχι ότι έχω καμία όρεξη να κουβαλάω θήλαστρα και να αποστειρώνω χοάνες κάθε μέρα στη δουλειά μες στο άγχος (ούτως ή αλλως δε βγάζω σχεδόν καθόλου γάλα αν δεν είναι πρωί), αλλά δεν είναι πολύς ο χρόνος χωρίς ερέθισμα στο στήθος, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι το μωρό συνολικά τρώει ικανοποιητικά και πίνει την ποσότητα γάλακτος που αντιστοιχεί στην ηλικία του?

Επειδή δεν είχα πάρει κάποια απάντηση στο ερώτημα, ξεκίνησα το πρωί που θηλάζει η μπέμπα από το ένα στήθος να αντλώ από το άλλο και για την ώρα βγάζω περί τα 100-120ml. Σκέφτηκα να της δίνουν την ποσότητα αυτή μεταξύ φρουτόκρεμας και μεσημεριανού, να τη θηλάζω αφού επιστρέψω κανονικά, και 18.30 το γιαουρτάκι όπως κάνουμε. Ενώ εγώ όσο λείπω να κανω μία αντληση στη δουλειά. Έτσι και η μπέμπα θα πίνει στο περίπου το γάλα που έπινε και εγώ θα είναι σα να μην έχω κόψει κάποιο θηλασμό (το οποίο δε φαίνεται από τη ρουτίνα που ανέφερα παραπάνω, όμως οι θηλασμοί Νο2 και 4 έχουν εξαλειφθεί επί του παρόντος, τρώει το καταπέτασμα από στερεές το μικρό, και έχει μείνει αυτός στις 11.30).

Συγγνώμη για την επιμονή, ξέρω ότι είναι αρκετά μεγάλο το μωράκι, φοβάμαι όμως μη χάσουμε το παιχνίδι από τεμπελιά...:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Απλώς θα ήθελα να επισημάνω πάλι ότι για 18 ώρες (10 το βράδυ + 8 ώρες απουσίας) το μωρό δε θα θηλάζει...

Όχι ότι έχω καμία όρεξη να κουβαλάω θήλαστρα και να αποστειρώνω χοάνες κάθε μέρα στη δουλειά μες στο άγχος (ούτως ή αλλως δε βγάζω σχεδόν καθόλου γάλα αν δεν είναι πρωί), αλλά δεν είναι πολύς ο χρόνος χωρίς ερέθισμα στο στήθος, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι το μωρό συνολικά τρώει ικανοποιητικά και πίνει την ποσότητα γάλακτος που αντιστοιχεί στην ηλικία του?

Επειδή δεν είχα πάρει κάποια απάντηση στο ερώτημα, ξεκίνησα το πρωί που θηλάζει η μπέμπα από το ένα στήθος να αντλώ από το άλλο και για την ώρα βγάζω περί τα 100-120ml. Σκέφτηκα να της δίνουν την ποσότητα αυτή μεταξύ φρουτόκρεμας και μεσημεριανού, να τη θηλάζω αφού επιστρέψω κανονικά, και 18.30 το γιαουρτάκι όπως κάνουμε. Ενώ εγώ όσο λείπω να κανω μία αντληση στη δουλειά. Έτσι και η μπέμπα θα πίνει στο περίπου το γάλα που έπινε και εγώ θα είναι σα να μην έχω κόψει κάποιο θηλασμό (το οποίο δε φαίνεται από τη ρουτίνα που ανέφερα παραπάνω, όμως οι θηλασμοί Νο2 και 4 έχουν εξαλειφθεί επί του παρόντος, τρώει το καταπέτασμα από στερεές το μικρό, και έχει μείνει αυτός στις 11.30).

Συγγνώμη για την επιμονή, ξέρω ότι είναι αρκετά μεγάλο το μωράκι, φοβάμαι όμως μη χάσουμε το παιχνίδι από τεμπελιά...:-)

 

Μεσα στη νύχτα δεν θηλαζει καθόλου; Ουαου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη νύχτα δεν θηλαζει καθόλου; Ουαου!

 

Φτύσε μας. Βεβαία εδώ και 2 εβδομάδες την έχουμε δει εγερτήριο 5.30-6.00, μη νομίζεις, κι αυτό νύχτα είναι.Για την ώρα πάντως πορευόμαστε όπως σου είπα, αν και ήδη βλέπω μείωση στην πρωινή άντληση κατά 10-20ml. Και στη δουλειά θα πρέπει να βγάζω 4-5 ημέρες για να φτιάξω ένα γεύμα. Γενικώς με το θήλαστρο δεν το'χω και πολύ.

Τεσπα, πώς σου φαίνεται το πλάνο μας? :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, "θεωρητικά" 3 θηλασμοί την ημέρα είναι λίγοι, αλλά γνωρίζω περιπτώσεις που δούλεψε, τουλάχιστον για 15-18 μήνες (δεν είμαι ειδικός, απλά από φίλες)...

 

Αν τη θηλάζεις πριν φύγεις, μόλις γυρίσεις, πριν κοιμηθεί, και της δίνεις και λίγο στήθος μετά το γιαούρτι - ή εναλλακτικά της δίνουν το γιαούρτι όσο λείπεις και το απόγευμα την θηλάζεις - πας στους 4 θηλασμούς, οπότε είσαι πιο safe...Αν σου κάνει και πότε πότε κανένα πρωινό εγερτήριο ;) πας στους 5...

 

Θα μπορούσες και να τη θηλάζεις πριν κοιμηθείς εσύ, πχ. στις 11 το βράδυ, χωρίς να την ξυπνήσεις, έτσι κοιμισμένη που θα είναι...Αλλά γιατί να την αναστατώνεις, αφού δεν το ζητάει;...

 

Πάντως στη θέση σου δεν θα αγχωνόμουν και δεν θα έμπλεκα με αντλήσεις, θα το βρείτε στην πορεία!

 

Νομίζω αν κάνεις 4 θηλασμούς, το στήθος θα προσαρμοστεί, ακόμα κι αν αυτοί είναι "μαζεμένοι" σε ένα 10 ωρο...

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Με τι αντλείς;

Θα λάβεις υπόψιν ότι μπορεί το μοτίβο ύνπου/ θηλασμών να το αλλάξει το παιδί (θα της λείπεις κιόλας οπότε μπορεί το απόγευμα να θηλάζει μανιωδώς) κι επίσης υπάρχει πάντα το σ/κ που θα πάρει το... γάλα της πίσω λογικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, "θεωρητικά" 3 θηλασμοί την ημέρα είναι λίγοι, αλλά γνωρίζω περιπτώσεις που δούλεψε, τουλάχιστον για 15-18 μήνες (δεν είμαι ειδικός, απλά από φίλες)...

 

Αν τη θηλάζεις πριν φύγεις, μόλις γυρίσεις, πριν κοιμηθεί, και της δίνεις και λίγο στήθος μετά το γιαούρτι - ή εναλλακτικά της δίνουν το γιαούρτι όσο λείπεις και το απόγευμα την θηλάζεις - πας στους 4 θηλασμούς, οπότε είσαι πιο safe...Αν σου κάνει και πότε πότε κανένα πρωινό εγερτήριο ;) πας στους 5...

 

Θα μπορούσες και να τη θηλάζεις πριν κοιμηθείς εσύ, πχ. στις 11 το βράδυ, χωρίς να την ξυπνήσεις, έτσι κοιμισμένη που θα είναι...Αλλά γιατί να την αναστατώνεις, αφού δεν το ζητάει;...

 

Πάντως στη θέση σου δεν θα αγχωνόμουν και δεν θα έμπλεκα με αντλήσεις, θα το βρείτε στην πορεία!

 

Νομίζω αν κάνεις 4 θηλασμούς, το στήθος θα προσαρμοστεί, ακόμα κι αν αυτοί είναι "μαζεμένοι" σε ένα 10 ωρο...

 

Καλή συνέχεια!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Βασικά οι θηλασμοί δεν είναι μαζεμένοι σε ένα 10ωρο, αλλά σε ένα 5ωρο που είμαι συνολικά μαζί με το μωρό, γι'αυτό διατυπώνω τον προβληματισμό και γι'αυτό έμπλεξα με το θήλαστρο. Κατά τα άλλα αυτό που λες κάνω και μας βγαίνουν 4 θηλασμοί ημερησίως + ένα ποτηράκι όσο λείπω. Όντως δεν παίζει να την ξυπνήσω για γάλα, νομίζω ότι αυτό αγγίζει τα όρια του ψυχαναγκασμού στη φάση που είμαστε. Άσχετο, μια σύμβουλος μου είχε πει ότι μόλις επιστρέφω από τη δουλειά το παιδί θα θέλει πιθανότατα να κάτσει αρκετή ώρα στο στήθος, ίσως και ώρα. Αυτή σε ένα τεταρτάκι το αργότερο ψάχνεται κάτι να κάνει :-P.

Link to comment
Share on other sites

Με τι αντλείς;

Θα λάβεις υπόψιν ότι μπορεί το μοτίβο ύνπου/ θηλασμών να το αλλάξει το παιδί (θα της λείπεις κιόλας οπότε μπορεί το απόγευμα να θηλάζει μανιωδώς) κι επίσης υπάρχει πάντα το σ/κ που θα πάρει το... γάλα της πίσω λογικά.

Αντλώ με το Lactaline Personal το διπλό. Αναμένω κι εγώ αλλαγές, επί του παρόντος δεν έχει αλλάξει αξιοσημείωτα συνήθειες στο θηλασμό από την ώρα που επιστρέφω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Εντάξει θα το δεις στην πράξη. Αν δεις και μειώνεται η παραγωγή σου θα αντλείς στη δουλειά, αλλιώς όλα ΟΚ. Άσε που με το πρώτο κρυωματάκι, άλμα ανάπτυξης, δοντάκι κλπ θα σου την πέσει πάλι, οπότε απόλαυσε το γεγονός ότι ΚΟΙΜΑΣΑΙ!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά παραδόξως από τις αντλήσεις των πρώτων ημερών στη δουλειά άρμεξα καλούτσικη ποσότητα, 250ml, τα οποία δεν πέταξα γιατί δεν είμαι τύπος που πετάει φαγητό. Θα μου πείτε γιατί να το πετάξω. Θα σας πω: λόγω πίεσης χρόνου κυρίως και επειδή ήμουν σίγουρη ότι δε θα έβγαζα τίποτα, δεν αποστείρωσα τον εξοπλισμό, μετά από κάθε χρήση ωστόσο σαπούνιζα με υγρό πιάτων τα μπουκαλάκια και τις χοάνες και τα άφηνα εκεί το βράδυ να στεγνώσουν (έχω ξεχωριστό σετ για το γραφείο). Την επομένη αντλούσα στα μπουκαλάκια τα οποία όμως δεν είχαν στεγνώσει πλήρως, είχαν λίγο νεράκι στα τοιχώματα. Το γάλα να το δόκω στο παιδί ή δεν είναι ασφαλές? (εννοείται ότι έχει μεταφερθεί σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστη και τα σχετικά και τώρα το έχω κατάψυξη μέχρι να μου πείτε τι να το κάνω :mrgreen:). Γενικά δεν προλαβαίνω να αποστειρώσω στο γραφείο, μέχρι να στηθώ, να αντλήσω και να πλύνω τα ματζαφλάρια ασχολούμαι σύνολο 25 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλές είναι, αφού δεν χρειάζεται αποστείρωση εννιά μηνών μωρό. Το νεράκι που λες στα τοιχώματα του μπουκαλιού μπορεί να το πιει το παιδί καλέ, νερό δεν πίνει? Εγώ από 8 μηνών που πήγα δουλειά και αντλούσα, δεν αποστείρωνα, μόνο σαπούνιζα τα πάντα.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοπέλες! Εννοείται ότι δεν κάνω αποστείρωση γενικώς, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι με το θήλαστρο καλό είναι να γίνεται 1 φορά/ ημέρα για λόγους καλής συντήρησης του γάλακτος. Λάθος?

Και πάλι ευχαριστώ <3 (και δε σας πρήζω άλλο promise)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ κοπέλες! Εννοείται ότι δεν κάνω αποστείρωση γενικώς, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι με το θήλαστρο καλό είναι να γίνεται 1 φορά/ ημέρα για λόγους καλής συντήρησης του γάλακτος. Λάθος?

Και πάλι ευχαριστώ <3 (και δε σας πρήζω άλλο promise)

 

Όχι δεν ειναι λάθος, μπορείς να κανεις αποστείρωση μια φορά το 24ωρο ειδικά αν το γαλα παει για αποθήκευση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...