Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΕΣ 6ης ΗΜΕΡΑΣ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια (και αγόρια αν υπάρχουν)!

 

Να ρωτήσω αν καμία έβαλε βλαστοκύστη ή βλαστοκύστες 6ης ημέρας και ποια ήταν η έκβαση της προσπάθειάς της;

Έβαλα δύο προχθές -γιατί κάναμε προεμφυτευτικό έλεγχο- και έχω μεγάλη αγωνία.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια (και αγόρια αν υπάρχουν)!

 

Να ρωτήσω αν καμία έβαλε βλαστοκύστη ή βλαστοκύστες 6ης ημέρας και ποια ήταν η έκβαση της προσπάθειάς της;

Έβαλα δύο προχθές -γιατί κάναμε προεμφυτευτικό έλεγχο- και έχω μεγάλη αγωνία.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ι.

 

Kalimera Indyla!!

Kali epityxia stin prospatheia sas!

Emeis valame 2 vlastokystes 5is imeras (vasika kserw oti oi vlastokystes einai emvrya kalliergeias 5is imeras, gia 6is den gnwrizw) ki an deis to tikeraki mou twra perimenoume didymakia!

Euxomai kai gia sena ta kalytera! Allwste oi pithanotites sas auksanontai kiolas me tis vlastokystes afou einai pio proxwrimena emvrya!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofaki, σου εύχομαι ολόψυχα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης! Και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι, όντως οι βλαστοκύστες βιβλιογραφικά αυξάνουν τις πιθανότητες επιτυχίας αλλά όπως και στη δική σου περίπτωση μεταφέρονται κατά κανόνα την 5η ημέρα. Ο μόνος λόγος -τουλάχιστον απ' ότι γνωρίζω εγώ- για να μεταφερθούν την 6η ημέρα είναι να έχει προηγηθεί βιοψία βλαστοκύστης (δηλαδή βιοψία του εμβρύου την 5η ημέρα) οπότε και χρειάζεται μία μέρα για τα αποτελέσματα. Εμείς κάναμε έλεγχο των εμβρύων για μεσογειακή αναιμία. Δεν είναι πολλά τα κέντρα που κάνουν αυτή την πιο εξελιγμένη μέθοδο οπότε δεν περιμένω πολλές απαντήσεις για την 6η ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Sofaki, σου εύχομαι ολόψυχα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης! Και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι, όντως οι βλαστοκύστες βιβλιογραφικά αυξάνουν τις πιθανότητες επιτυχίας αλλά όπως και στη δική σου περίπτωση μεταφέρονται κατά κανόνα την 5η ημέρα. Ο μόνος λόγος -τουλάχιστον απ' ότι γνωρίζω εγώ- για να μεταφερθούν την 6η ημέρα είναι να έχει προηγηθεί βιοψία βλαστοκύστης (δηλαδή βιοψία του εμβρύου την 5η ημέρα) οπότε και χρειάζεται μία μέρα για τα αποτελέσματα. Εμείς κάναμε έλεγχο των εμβρύων για μεσογειακή αναιμία. Δεν είναι πολλά τα κέντρα που κάνουν αυτή την πιο εξελιγμένη μέθοδο οπότε δεν περιμένω πολλές απαντήσεις για την 6η ημέρα...

 

Katalaba katalaba, giauto den to eixa ksanakousei!

Xairomai pantws pou metaferate dyo ygeii emvrya kai elpizw ola na sas pane kat euxin.

Ontws den xerw na sou pw perissotera, katse na doume mipws sou apantisei kapoia kopela akomi me antistoixi empeiria!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά, βρε Σοφάκι! Δε νομίζω ότι θα πάρω απαντήσεις από εδώ γιατί όπως προανέφερα είναι ψιλοσπάνιο. Κάτι βρήκα στα ξένα forum γιατί στο εξωτερικό είναι πιο συνηθισμένο και απλά θα κάνω υπομονή μέχρι το Σάββατο που είναι η χοριακή. Ουφ, πως θα περάσουν οι μέρες;!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'σαι καλά, βρε Σοφάκι! Δε νομίζω ότι θα πάρω απαντήσεις από εδώ γιατί όπως προανέφερα είναι ψιλοσπάνιο. Κάτι βρήκα στα ξένα forum γιατί στο εξωτερικό είναι πιο συνηθισμένο και απλά θα κάνω υπομονή μέχρι το Σάββατο που είναι η χοριακή. Ουφ, πως θα περάσουν οι μέρες;!

 

Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά! Εγώ είχα κάνει ωοληψία Δευτέρα και έβαλα 3 πολύ καλές βλαστοκύστες Σάββατο. Έχει μια βδομάδα που έκανα χοριακή και ήταν θετική και ανεβαίνει. Αύριο θα πάμε να δούμε μήπως και εμφανίστηκε και σάκος! Δεν ξέρω λοιπόν ακόμα να σου πω πόσες έπιασαν αλλά το σίγουρο είναι ότι οι περισσότερες με βλαστοκύστες, και μάλιστα ελεγμένες, σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού, έχουν θετικό αποτέλεσμα. Οπότε.... καλή επιτυχία και εύχομαι να μας πεις τα καλύτερα! Οι μέρες θα περάσουν απίστευτα γρήγορα! :-)

C3prp3.png

XP3Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Mamachita, σ' ευχαριστώ πολύ και πολλές ευχές για μία υπέροχη εγκυμοσύνη. Η απορία μου αφορούσε τις βλαστοκύστες 6ης μέρας συγκεκριμένα γιατί δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με τόσο προχωρημένες βλαστοκύστες ούτε το έχω ακούσει από κάποια άλλη πέρα από αυτά που διάβασα σε ξένα site.

Μακάρι να πιάσουν οι ευχές σας!

 

Πολλά φιλιά,

Ι.

Link to comment
Share on other sites

Νανά μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Μακάρι να πιάσουν οι ευχές σας και να είναι θετική η χοριακή το Σάββατο γιατί το να μπορείς να μείνεις μόνη σου έγκυος και να μην μπορείς να μείνεις με εξωσωματική οριακά μπορεί να σε τρελάνει!!! Όμως δεν θέλω ρε γ...το με τίποτα να περάσω ξανά μία διακοπή κύησης στον τρίτο μήνα οπότε επιμένω.

 

Οι δύο προηγούμενες προσπάθειες εξωσωματικής που ήταν με βλαστοκύστες 5ης ημέρας (που όμως είχαν υποστεί βιοψία την 3η) κατέληξαν σε βιοχημικές. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν πίστευα ότι μπορεί να ισχύει αυτό που λένε "ολίγον έγκυος" αλλά να που μπορεί! Με χαμηλές χοριακές πάντα.

Θέλω να ελπίζω -αν και αυτή τη φορά δεν έχω συμπτώματα- ότι το γεγονός ότι αλλάξαμε τη μέθοδο της προεμφυτευτικής διάγνωσης (αν και παραμείναμε στο ίδιο κέντρο) μπορεί να φέρει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Θα σας πω το Σάββατο!

 

Υ.Γ. Εννοείται πως είμαι εδώ για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς. Και αυτό ισχύει και για όποια άλλη κοπέλα μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

indyla καλησπέρα ,

 

ποιά είναι τα νέα σου,να ξέρεις ότι όλες συμπάσχουμε και εγώ ακόμη περισσότερο καθώς έχουμε να αντιμετωπίσουμε την ίδια κατάσταση.

 

Νανά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για να κάνω update στο θέμα για την περίπτωση που κι άλλες κοπέλες αναζητήσουν πληροφορίες σχετικά μ' αυτό, εγκυμοσύνη επιτεύχθηκε αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε γιατί η κύηση ήταν ανεμβρυική. Οπότε στην 8η εβδομάδα και αφού ήμασταν σίγουροι ότι το έμβρυο δεν αναπτυσσόταν κάναμε απόξεση. Δεν νομίζω όμως ότι η αρνητική έκβαση είχε να κάνει με το γεγονός ότι η βλαστοκύστη ήταν 6ης ημέρας. Η εξέταση του δείγματος θα μας δώσει μία σχετικά σίγουρη απάντηση για το τι έφταιξε.

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Indyla για την ατυχία σου. Φαντάζομαι είναι πολύ οδυνηρό να μπαίνεις στην ψυχολογία της εγκύου και μετά μωρό πουθενά και να πρέπει να μπεις και στη διαδικασία της απόξεσης. Ελπίζω οι εξέταση που θα κάνουν τώρα να εντοπίσει που οφείλεται το πρόβλημα για τις τόσες ατυχίες σου και να κάνουν κάτι οι γιατροί για να κρατήσεις και ΄συ ένα μωράκι! Μήπως να κοιτούσες και για άλλο κέντρο; Καμιά φορά και επειδή το σύστημα του κάθε κέντρου είναι διαφορετικό, πιθανόν να μη μας ταιρίαζει κάποιο ή κάτι να κάνουν έστω και λίγο διαφορετικά και αυτό να κάνει τη διαφορά! Εύχομαι να ξαναπροσπαθήσεις και αυτή τη φορά να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

C3prp3.png

XP3Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Mamachita, σ' ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα μπει ακριβώς στην ψυχολογία της εγκύου γιατί η εξωσωματική δεν έχει λειτουργήσει καλά για εμένα και παρ' όλο που και στις τρεις προσπάθειες είχα θετική χοριακή αρχικά, είμαστε πάντα επιφυλακτικοί. Η περίπτωσή μας είναι κάπως ιδιόμορφη δεδομένου ότι δεν κάνουμε εξωσωματική για υπογονιμότητα (μπορούμε να τεκνοποιήσουμε μόνοι μας) αλλά για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας στο παιδί που θα γεννηθεί (έχουμε και οι δύο "στίγμα"). Οπότε αν και η απογοήτευση είναι απογοήτευση, δεν μπορώ να πω ότι νιώθω απόγνωση.

 

Στο θέμα του κέντρου εξωσωματικής, δεν έχουμε πολλές επιλογές γιατί μέχρι στιγμής αυτοί που ειδικεύονται και είναι καλοί στο θέμα της προεμφυτευτικής διάγνωσης είναι δύο (ο Πάντος και ο Μαστρομηνάς). Οπότε η μόνη μας εναλλακτική θα ήταν στο εξωτερικό, κάτι που δεν αποκλείουμε αν και συνεπάγεται περισσότερα έξοδα και ταλαιπωρία. Θα δούμε εν καιρώ.

 

Πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Ιndyla ,πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!! Σου έυχομαι η επομενη φορά να έιναι η τυχερή σου! Ειναι αδιανόητο γυναίκα που μπορει να μείνει μόνη της έγκυος, να μην μένει με εξωσωματικη!!! Γιατι ? Ποιος έιναι ο λόγος ξέρεις?

Μηπως αυτο σημαίνει οτι απο την εμβρυομεταφορά και μέτα έχουν μαύρα μεσάνυχτα???????

Απλα έχω θορυβηθει γιατι ίσως πάμε και στο ίδιο κέντρο. ένω την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική την έκανα με 5ής ημέρας βλαστοκύστες τα υπόλοιπα τα άφησαν μέχρι 6ης ημέρας.

Ετσι μου έμειναν μόνο 2 κατεψυγμένες βλαστοκύστες 6 ημερών και ετοιμάζομαι να τις βάλω τέλος Γενάρη....

Link to comment
Share on other sites

Lizaki, σ' ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σ' εσένα τα καλύτερα!

Αν θέλεις για το κέντρο στείλε μου πμ. Η βιβλιογραφία λέει ότι οι βλαστοκύστες 5ης ημέρας έχουν καλύτερα ποσοστά επιτυχίας από της 6ης ημέρας αλλά από την άλλη η εμβρυομεταφορά σε κύκλο που δεν έχεις κάνει διέγερση έχει καλύτερο ενδομήτριο οπότε καλύτερα ποσοστά εμφύτευσης. Εύχομαι να επικρατήσει το θετικό δηλαδή το δεύτερο!

 

Για να μην βγω εκτός θέματος θα σου στείλω πμ για τον πιθανό λόγο των αποτυχιών μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα και απο εμένα! Είμαι στην πρώτη προσπάθεια της εξωσωματικής, οπου και την δευτέρα που μας πέρασε πηγα για ωοληψια. Δύο ωάρια μόνο έπειτα απο διέργεση. Είμαι 33 και έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια γιαυτο και τοσο λίγα ωάρια. Το ένα δεν προχώρησε καν και το άλλο είναι μέτριο όπου περιμένουμε μέχρι αύριο 5η μερα να δόυμε αν θα προχωρήσει σε βλαστοκύστη. Βεβαια οπως μου ειπαν σημερα δεν είναι τοσο καλή η εξέλιξη του. Υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει κατι μεχρι αυριο? Είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρω πως και τι σημαίνουν όλα αυτα. Δηλ αν προχωρησει θα μου κανουν εμβρυμεταφορα? Με ένα μόνο ωάριο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα! Είμαι στην πρώτη προσπάθεια της εξωσωματικής, οπου και την δευτέρα που μας πέρασε πηγα για ωοληψια. Δύο ωάρια μόνο έπειτα απο διέργεση. Είμαι 33 και έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια γιαυτο και τοσο λίγα ωάρια. Το ένα δεν προχώρησε καν και το άλλο είναι μέτριο όπου περιμένουμε μέχρι αύριο 5η μερα να δόυμε αν θα προχωρήσει σε βλαστοκύστη. Βεβαια οπως μου ειπαν σημερα δεν είναι τοσο καλή η εξέλιξη του. Υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει κατι μεχρι αυριο? Είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρω πως και τι σημαίνουν όλα αυτα. Δηλ αν προχωρησει θα μου κανουν εμβρυμεταφορα? Με ένα μόνο ωάριο?

 

Κοριτσι για το αν θα σου κανουν εμβρυομεταφορα πρεπειναν παρεις το γιατρο σου τηλεφωνο να το συζητησετε. Ναι μπορουν να σνου κανουν εμβρυομεταφορα κ με ενα εμβρυο κ να πιασει τιποτα δεν αποκλειετε αλλα αν δεν θες μπορεις να μιλησεις με το γιατρο σου να το καταψυξετε κ να κανεις αλλη μια διεργεση να μαζεψεις κ αλλα εμβρυακια για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες κ να μην πληρωσης την ετ για ενα μονο εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι για το αν θα σου κανουν εμβρυομεταφορα πρεπειναν παρεις το γιατρο σου τηλεφωνο να το συζητησετε. Ναι μπορουν να σνου κανουν εμβρυομεταφορα κ με ενα εμβρυο κ να πιασει τιποτα δεν αποκλειετε αλλα αν δεν θες μπορεις να μιλησεις με το γιατρο σου να το καταψυξετε κ να κανεις αλλη μια διεργεση να μαζεψεις κ αλλα εμβρυακια για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες κ να μην πληρωσης την ετ για ενα μονο εμβρυο.

 

Σε ευχαριστω πολυ ninaki για την απαντηση . Εννοειται ολα σε συνεννόηση με τον γιατρο εξαλλου τον εμπιστεύομαι πολυ απλα η απορία μου ειναι επειδη μιλαω νε την έμβρυολογο τις τελευταίες μερες τι σημαινει οτι δεν εξελίχθηκε οπως ήθελαν και να παρω αυριο τηλ; Δηλ παιζει αυτιο να μου πουν οτι καταστράφηκε ; Η τα κρατάνε και παμε και για αλλη διέγερση ; Δηλ οταν δεν γινετε βλαστοκύστη τι σημαινει ; Παει χαμενο ; Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτεί !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ninaki για την απαντηση . Εννοειται ολα σε συνεννόηση με τον γιατρο εξαλλου τον εμπιστεύομαι πολυ απλα η απορία μου ειναι επειδη μιλαω νε την έμβρυολογο τις τελευταίες μερες τι σημαινει οτι δεν εξελίχθηκε οπως ήθελαν και να παρω αυριο τηλ; Δηλ παιζει αυτιο να μου πουν οτι καταστράφηκε ; Η τα κρατάνε και παμε και για αλλη διέγερση ; Δηλ οταν δεν γινετε βλαστοκύστη τι σημαινει ; Παει χαμενο ; Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτεί !

 

Ναι αν δεν προχωρησει σημαινει οτι καταστρεφετε το εμβρυο τελειως πεθαινει δηλαδη αυτο που εχει φτιαχτει κυταρα ειναι ουσιαστικα τιποτα αλλο. Για να καταλαβεις οταν γονιμοποιουν το ωαριο το αφηνουν κ αυτο αρχιζει να γινετε μωρο. Βεβαια εξω απο την μητρα δεν μπορει να αναπτηχθει πολυ γιαυτο κ δεν το αφηνουν πανω απο 5-6 μερες. Οσο πιο πολυ αναπτυχθει εξω απο την μητρα τοσο πιο υγιες κ δυνατο φαινετε να ειναι το εμβρυο γιαυτο κ εχει κ μεγαλητερη επιτυχια οταν βαζεις ενα ωαριο γονιμοποιημενο 5ης ημερας δηλαδη βλαστοκυστη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν προχωρησει σημαινει οτι καταστρεφετε το εμβρυο τελειως πεθαινει δηλαδη αυτο που εχει φτιαχτει κυταρα ειναι ουσιαστικα τιποτα αλλο. Για να καταλαβεις οταν γονιμοποιουν το ωαριο το αφηνουν κ αυτο αρχιζει να γινετε μωρο. Βεβαια εξω απο την μητρα δεν μπορει να αναπτηχθει πολυ γιαυτο κ δεν το αφηνουν πανω απο 5-6 μερες. Οσο πιο πολυ αναπτυχθει εξω απο την μητρα τοσο πιο υγιες κ δυνατο φαινετε να ειναι το εμβρυο γιαυτο κ εχει κ μεγαλητερη επιτυχια οταν βαζεις ενα ωαριο γονιμοποιημενο 5ης ημερας δηλαδη βλαστοκυστη.

 

Καταλαβα εχω δρομο μπροστα μου ! Η δανεικα και ξεμπέρδευω οπως μου ειπε που ουτε θελω να το σκεφτομαι ! Σε ευχαριστω και παλι νινακι !

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα εχω δρομο μπροστα μου ! Η δανεικα και ξεμπέρδευω οπως μου ειπε που ουτε θελω να το σκεφτομαι ! Σε ευχαριστω και παλι νινακι !

 

Να κανεις φυσικο κυκλο κ να μαζεψεις εμβρυακια κ να τα βαλεις. Στον φυσικο δεν περνεις κ φαρμακα κ ειναι κ πιο ποιοτικα τα ωαρια. Μη το συζητας απο τωρα για δανεικα ειναι πολυ νωρις βλακειες σου λεει ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις φυσικο κυκλο κ να μαζεψεις εμβρυακια κ να τα βαλεις. Στον φυσικο δεν περνεις κ φαρμακα κ ειναι κ πιο ποιοτικα τα ωαρια. Μη το συζητας απο τωρα για δανεικα ειναι πολυ νωρις βλακειες σου λεει ο γιατρος.

 

Ninaki για ποιον λόγο ειναι πιο ποιοτικά τα ωάρια του φυσικού κυκλου?

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις φυσικο κυκλο κ να μαζεψεις εμβρυακια κ να τα βαλεις. Στον φυσικο δεν περνεις κ φαρμακα κ ειναι κ πιο ποιοτικα τα ωαρια. Μη το συζητας απο τωρα για δανεικα ειναι πολυ νωρις βλακειες σου λεει ο γιατρος.[/quote

 

Γιατι στον φυσικο πιο καλα ξερεις καποια κοπελα που πέτυχε ; Απλα εγω με αμη 0,2 και fsh γυρω στο 20 τι ελπίδες να εχω ; ειμαι λες και μπαινω εμμηνοπαυση! :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...