Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρος


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω στίγμα, και ο αιματοκρίτης έχει πάρει την κατιούσα, και προβλέπεται συνέχεια. Είμαι 21w, και εδώ και δύο μήνες πίνω σίδηρο, αλλά μου δημιουργούσε προβλήματα (μάλλον είχα δυσανεξία σε συγκεκριμένα χάπια) όσπου θυμήθηκα ένα χάπι που έπινα μικρή, και το οποίο παίρνω τώρα και είμαι οκ. Τον πρώτο καιρό, που ήμουν στην κοσμάρα μου και δεν ήξερα έπινα το σίδηρο όπως μου ερχόταν, απλώς φρόντιζα να είμαι σχετικά νηστική πριν και μετά. Δηλαδή τον συνδύαζα με γιαούρτι, κι άλλα ωραία. Μέχρι που είδα την άθλια κατάστασή μου, μου την είπε και η γιατρός και εδώ κι ένα μήνα έχω πιει τόνους πορτοκαλάδας, κι έχω καταναλώσει ό,τι βόσκει. Όμως ο αιματοκρίτης συνεχίζει να κατεβαίνει, οπότε αυξήσαμε τα χάπια σε δύο, ένα το πρωί κι ένα το βράδι.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: δε μπορώ να σκεφτώ, ειδικά για το πρωί, τι να τρώω!!! Σκέφτηκα τοστ (χωρίς τυρί) μαζί με πορτοκαλάδα, φρυγανιά με μέλι ή μαρμελάδα, μπάρα δημητριακών (χωρίς σοκολάτα) (όχι όλα μαζί, εννοείται....).

Αυγό δεν κάνει, γάλα δεν κάνει, γιαούρτι δεν κάνει. Πρέπει να αλλάξω τις διατροφικές μου συνήθειες και έχω μπλοκάρει, δεν ξέρω τι να φάω!

:roll:

Όποια ιδέα δεκτή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα οσιν.. Αν πιεις νηστικη το πρωι το χαπι, μετα απο 2 ωρες μπορεις να φας γαλακτοκομικα.. Εγω ξυπναω συνηθως κατα τις 8,30 (απο μονη μου χωρις ξυπνητηρι,δεν ξερω πως το καταφερνω!) παιρνω το σιδηρο και ξαναξαπλωνω..κ μετα οταν σηκωνομαι τρωω κανονικα! Βεβαια εγω ειμαι σπιτι τα πρωινα κ εχω χρονο κ να κοιμηθω παραπανω κ να φαω οταν περασει το 2ωρο.

Link to comment
Share on other sites

stefo, καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Οι γνώμες επί του σιδήρου είναι άπειρες. Άλλοι λένε για 2 ώρες απόσταση από γαλακτοκομικά, άλλοι 3. Άσε, εν τω μεταξύ μου έδωσε και ο ενδοκρινολόγος χάπι για το θυρεοειδή (ναι, πίνω απ' όλα....) ο οποίος μου είπε 12 ώρες απόσταση από το σίδηρο!!!:shock:

Ο φαρμακοποιός που του το είπα μου είπε ότι και οι 4 είναι οκ...

και τώρα πρέπει να συνδυάσω: φυλλικό οξύ, σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο, χάπι θυρεοειδούς... με τις απαιτήσεις που έχει το καθένα (προ ή μετά φαγητού, χρονική απόσταση από γαλακτοκομικά, κλπ)

Δε με φτάνει το 24 ωρο!!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τα παιρνεις ολα!!

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι σιδηρο κ μαγνησιο πρεπει να απεχουν μεταξυ τους 1 ωρα και τα δυο να απεχουν 2ωρο απο γαλακτοκομικα κ ασβεστιο. Σιδηρο παιρνεις ενα τη μερα ε? Λοιπον το σιδηρο θα το παιρνεις πρωι πρωι,φυλλικο μετα το πρωινο ή μετα το μεσημεριανο, ασβεστιο εγω το παιρνω το απογευμα κανα 2ωρο μετα το μεσημεριανο. Για το θυρεοειδη θα πρεπει σιγουρα το βραδυ για να εχει περασει το 12ωρο που ειπες. Και μενει το μαγνησιο,μπορεις αραγε να το παιρνεις το βραδυ μαζι με του θυρεοειδη? Ρωτα κ το φαρμακοποιο πως θα σου προτεινε να τα παρεις..

Link to comment
Share on other sites

A, stefo, ξέχασα να αναφέρω ότι πίνω 2 σιδήρους από χθες...:lol:

Ασε, έφτιαξα ένα χρονοδιάγραμμα χαπιών, πήγα στο φαρμακοποιό να ρωτήσω αν είναι οκ οι συνδυασμοί των χαπιών μαζί με τα πιθανά φαγητά, έλειπε αυτός, τον πήρε τηλέφωνο η βοηθός, άρχισε να του λέει την ιστορία, και της λέει: καλά, ποιός πίνει όλα αυτά τα χάπια!!!!:lol:

Και το μαγνήσιο καλο θα ήταν να έχει απόσταση από γαλακτοκομικά, ε; Δεν βγαίνει το πρόγραμμα, πω πω!!! Τι θα κάνω!!!!! Η κατάστασή μου είναι κωμικοτραγική!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Osin εγω παιρνω αυτα ακριβώς που είπες και ξεκινάω το πρωι με χαπι θυρεοειδούς, μετά απο ενα 15λπετο σίδηρο(μου το είπε η γυναικολόγος μου και για να είμαι ειλικρινής δε ρώτησα καν τον ενδοκρινολόγο), μετά απο 2-3 παίρνω το ασβέστιο (ή και το μεσημέρι μετά το φαί) και το απόγευμα, οτι ώρα να είναι ξαναπαίρνω σίδηρο. Το φυλλικό δεν το παίρνω πλεον καθώς είμαι 6 και βάλε. Αλλά και όταν το έπειρνα το έπαιρνα μετά το πρωινό. Συνήθως 1 ώρα μετά το σίδηρο. Τώρα τι να πω. Το μόνο που έχω διαβάσει στις οδηγίες για το ασβέστιο είναι(αν θυμαμαι καλά) οτι πρπει να απέχει κανένα 2-3-4 ώρες μετά το χαπι του θυρεοδειδούς(και έβαλα όλες τις επιλογές γιατί δε θυμάμαι καλά αλλά αν το ψάξεις θα το βρεις μέσα στις οδηγίες). Εννοείται σίδηρο και ασβέστιο να απέχουν. Πάντως εγώ που δεν πολύ τηρώ τις ώρες κιόλας, καμιά φορά ξεχνιέμαι, το σίδηρο μου καλό πρέπει να είναι-έτσι αισθάνομαι και με βλέπω, θα μάθω για σίγουρα απο βδομαδα που θα κάνω αιματολογικες-. Επίσης μου είπαν μετά το σιδηρο μισή ώρα αποχή απο το φαγητό. Και πιο πριν 2 ώρες. Αυτά τα "ολίγα" και καθόλα μπερδεμένα!

 

Σωστά...και το μαγνήσιο...για το μαγνήσιο δεν έχω ιδέα...δεν μου είπε κάτι κανείς και το παίρνω 3 φορές τη μέρα...

 

Ααα σορυ...τώρα είδα το πρώτο σου μήνυμα...Μάλλον πρέπει να δώσεις πιο ιδιαίτερη βάση στο σίδηρό σου...πως να το πίνεις κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

maria781, o ενδοκρινολόγος εχθές μου αναστάστωσε όλο το πρόγραμμα!!!

Επιμένει στις 12 ωρες να απεχει ο σιδηρος από το χαπι θυρεοειδούς!

Κι εγώ πρέπει να πίνω 2 σιδήρους (οι οποίοι να απέχουν 2-3 ώρες μεταξύ τους για να μη διαλυθεί εντελώς το στομάχι) οπότε δε βγαίνουν οι ώρες!

Οταν είπα στο φαρμακοποιό για το 12ωρο κουφάθηκε! μου είπε για 4ωρο!

Εν τω μεταξύ η γυναικολόγος επιμένει ούτε καν τυρί μαζί με το σίδηρο. Εγώ το πρωί και το μεσημέρι (ειδικά αν είμαι γραφείο) θα φάω τοστ! Τι άλλο να φάω ειδικά στο γραφείο μέχρι να γυρίσω σπίτι να φάω κανονικά, οπότε ακυρώνεται και το μαγνήσιο και ο σίδηρος εκεί γύρω!

Έχω καταλήξει ότι μάλλον με το που θα ξυπνάω θα πίνω το χάπι του θυρεοειδή. Μέχρι να πλυθώ να ντυθώ και να πάω να φάω, θα έχει περάσει η μισή ώρα, οπότε με το πρωινό θα πίνω το ασβέστιο. Μετά από λίγη ώρα το φυλλικό οξύ. Το μεσημέρι δε μπορώ να πίνω κάτι, δε βολεύει τίποτα που να συνδυάζονται τα χάπια μεταξύ τους με το περιεχόμενο των γευμάτων. Το απόγευμα αργά θα πίνω τον πρώτο σίδηρο (νηστική), μετά από 1 ώρα θα τρώω κάτι ελαφρύ, και μετά από 2-3 ώρες (πριν πέσω για ύπνο) θα πίνω και τον δεύτερο. Κατά τις 4 θα βάζω ξυπνητήρι να πίνω το μαγνήσιο. Και το πρωί πάλι από την αρχή! Δε βγαίνει αλλιώς!!! Πραγματικά

Τη Δευτέρα θα πάρω τη γυναικολόγο να τα συζητήσω. Είναι σπαζοκεφαλιά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κουφάθηκα λίγο με το 12ωρο αλλά τι να πω...πάντως προχθές που μέτρησα την TSH είναι στο 1.06...δηλαδή οχι απλά καλά αλλά τέλεια...Να επηρρεάζει το σίδηρο;; Δε ξέρω σίγουρα, θα φανεί μετά τις αιματολογικές που θα κάνω.

Κάνε οτι σου είπαν οι γιατροί γιατί για την περίπτωσή σου θα γνωρίζουν, εννοείται, καλύτερα από όλους. Απλά θα ζοριστείς να τα συντονίσεις και σε αυτό σε καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Ο θυροειδης σου ειναι τέλειος! Τι να πω!

Κοιτα τι ανακάτεμα μου έκανε ο ενδοκρινολόγος! Μου μπλόκαρε όλο το πρόγραμμα!

Θα κανω υπομονή δυο μέρες κ τη Δευτέρα θα μιλήσω με τη γυναικολόγο μου μήπως κ με σώσει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια χαρά, και να φανταστείς οτι δεν έχω αλλάξει δόση, την ίδια έπαιρνα και πριν μείνω έγκυος.

 

Εύχομαι όλα καλά! Και να βρεις γρήγορα ρυθμό στο πρόγραμμά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

osin, πραγματικά σπαζοκεφαλιά, ειδικά αυτό με το μαγνήσιο στις 4 το βράδυ, τουλάχιστον να απολαμβάνεις τον ύπνο τώρα που μπορείς, αλλά κι εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Για το σίδηρο ήθελα να σου πω ότι πραγματικά αν θες να κάνεις το καλύτερο αφού την περνάς την ταλαιπωρία με τα τόσα χάπια, τουλάχιστον πίνε μια πορτοκαλάδα με τον πρώτο σίδηρο το απόγευμα και φάε μια πιπεριά ή ένα ακτινίδιο με το δεύτερο σίδηρο και όχι γάλα-γιαούρτι-τυρί το βράδυ τουλάχιστον.

 

Αλλιώς αν ήθελες να το παίρνεις το πρωί καλό θα ήταν με ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι πάλι και μισή ώρα μετά αντί για τοστ κουλούρι Θεσσαλονίκης. Γενικώς, όπως σου είπαν αυστηρά όχι τυρί, γάλα, γιαούρτια και προϊόντα ολικής άλεσης κοντά στο σίδηρο. Ξέρω είναι μια παράνοια αλλά τον σίδηρο θα τον χρειαστείς στην εγκυμοσύνη σε αφθονία! Εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά γερό και δυνατό!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

Ξεκίνησα σήμερα όλο το φουλ πρόγραμμα των φαρμάκων,και βλέπουμε.

Ελπίζω να αντεξει το στομάχι μου!

Καλή συνέχεια σε όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα stefo,

ξεκίνησα με 3,5. Με έστειλε η γυναικολόγος σε ενδοκρινολόγο, έκανα επιπλέον εξετάσεις και υπέρηχο (ο οποίος ήταν οκ), και η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δε θέλει να πάρω κάτι, απλά να το ελέγχουμε. Μετά έπεσε μόνο του στο 2,85, και τώρα ξανα-ανέβηκε στο 3,08. Η γυναικολόγος επέμεινε να πάρω οπωσδήποτε χάπι να το ρυθμίσω, κι έτσι άλλαξα ενδοκρινολόγο, ο οποίος μου έδωσε τελικά το περιβοήτο χάπι, που έχει αναστατώσει όλο το πρόγραμμα των υπολοίπων χαπιών μου. Τώρα θα πρέπει να περιμένω κανένα μήνα να δω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Osin εγω παιρνω αυτα ακριβώς που είπες και ξεκινάω το πρωι με χαπι θυρεοειδούς, μετά απο ενα 15λπετο σίδηρο(μου το είπε η γυναικολόγος μου και για να είμαι ειλικρινής δε ρώτησα καν τον ενδοκρινολόγο)

Κορίτσι μίλα απαραίτητα με τον ενδοκρινολόγο γιατί 15 λεπτά μεταξύ χαπιού θυρεοειδούς (υποθέτω πως εννοείς Τ4) και σιδήρου είναι πολύ λίγος χρόνος. Συνήθως λένε 2 ώρες μίνιμουμ.

 

Το πρόβλημα είναι με το Τ4, όχι με τον σίδηρο, και τα αποτελέσματα δεν φαίνονται άμεσα αλλά μπορεί να κάνουν και 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Θα τον ρωτήσω τέλη του μήνα που θα ξανακάνω Tsh. Πάντως έχει σίγουρα 2 μήνες που άρχισα σίδηρο και ο θυρεοειδή πάει μια χαρά, για να μην πω και καλύτερα. Βέβαια σίγουρα περιμένω και σκαμπανεβάσματα. Ωστόσο θα τον ρωτήσω για να μου λυθεί και η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα,

γράφω νεότερα, μαζί με κάποιες πληροφορίες, που ενδεχομένως φανούν χρήσιμες και σε άλλες κοπέλες.

Η γυναικολόγος έμεινε έκλπηκτη με το 12ωρο που θέλει ο ενδοκρινολόγος να απέχει ο σίδηρος από το χαπάκι του θυρεοειδούς. Μου είπε για 6 ώρες, παραπάνω το θεωρεί υπερβολή.

Και ανακεφαλαιώνω: το μαγνήσιο και ο σίδηρος δεν κάνει να πίνονται μαζί με γαλακτοκομικά. Το μαγνήσιο, ο σίδηρος και το ασβέστιο πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 3 ώρες μεταξύ τους. Ο σίδηρος να πίνεται τουλάχιστον μία ώρα πριν το φαγητό. Για το θυρεοειδή με το σίδηρο τα έγραψα προηγουμένως!

Καλά πάμε....:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...