Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιστροφη στη δουλεια


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

Θα'θελα τα φωτα σας σχετικα με καποιες αποριες περι θηλασμου. Εχω ενα αγορακι 4,5 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα (και τη νυχτα). Ξαφνικα με ειδοποιησαν οτι θα χρειαστει σε εναν μηνα να αρχισω δουλεια. Εκει δεν θα'χω ουτε τον χρονο ουτε τον χορο να αντλω γαλα (δεν εχω καν θηλαστρο, γιατι ποτε δεν το χρειαστηκα). Στεναχωριεμαι γιατι ο θηλασμος μου παει θαυμασια, και ετσι φοβαμαι οτι αν το στηθος παραμενει αδρανες για 8 ωρες (υπολογιζω και τις μετακινησεις), θα μειωθει το γαλα και θα σταματησει.

Αναρωτιεμαι, αν τον θηλαζω πρωι πριν φυγω, μετα αυτος να τρωει κρεμα και σουπιτσα στη γιαγια του, και το απογευμα που θα επιστρεφω να ξαναθηλαζω, λετε να τα καταφερω; Θα εχω προβλημα με το στηθος μου, αν βγαζω λιγο με το χερι στη δουλεια; Μηπως πριζομαι υπερβολικα; Θα λειπω 8-16 h. Και θελω τοσο πολυ να θηλασω!!!.. :cry:

Ας βοηθησει καμια εμπειρη μανουλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς θα πρέπει να βρεις ένα θήλαστρο. Δες τις αγγελίες μήπως βρεις κάποιο μεταχ/νο για να μην ξοδευτείς, ή να δανειστείς αν έχει κάποια γνωστή σου... Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Εγώ το άφησα 3,5 μηνών και επέστρεψα. Εκανα 3 αντλήσεις στην δουλειά αρχικά. έλειπα απ' τις 8 ως τις 18. Μετά τις έκανα 2 γιατί δεν γινόταν να σταματώ τόσες φορές. Κάποιες ημέρες προλαβαινα μόνο 1, όταν η μικρή ήδη ήταν 6,5 μηνών κι έτρωγε. Ετσι άρχισε η κάτω βόλτα που λέμε. Μειώθηκε πολύ το γάλα μου και προσπαθούσα με νύχια και με δόντια... Ξαναέκανα 2 τις αντλήσεις στο γραφείο και σταθεροποιηθήκαμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς επιβεβαιωσε με τον εργοδότη σου το αν πραγματικά δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά.

 

Το σενάριο που περιγράφεις ειναι εφικτό αλλα για ενα μωρό που δέχτηκε πολυ καλα τις στερεές. Αυτό δε συμβαίνει παντα! Και δεν θα το ξέρεις καθώς θα είσαι ήδη στη δουλεια.

 

Νοίκιασε θηλαστρο για 1-2 μήνες και κάνε τράπεζα γαλακτος στην κατάψυξη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας! Η αληθεια ειναι οτι τωρα ξεκινησε να τρωει κρεμουλα και δεν τα πολυκαταφερνει κιολας. Οποτε δεν βασιζομαι ιδιαιτερα οτι θα χορταινει οταν θα λειπω. Αρα η λυση ειναι η να αντλω και να κανω τραπεζα η να ξεκινησουμε να του δινουμε συμπληρωμα με ξενο γαλα. Η θεση μου ειναι σημειο κλειδης στην εργασια μου και ειναι πολυ δυσκολο να με αναπληρωνει καποιος, ωστε να αντλω! :-( Μα ειναι κριμα, εχω τοσο πολυ γαλα που καποιες φορες πιτσιλαει, ρεει αφθονα!

Πραγματικα δεν ξερω πως θα τα καταφερω, εχω ψηλοχαθει. :-(

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω..... Τότε ξέρεις τι; πάρε ένα χειροκίνητο της πλάκας (ως 10-14 ευρώ - δες http://www.skroutz.gr/c/1367/thilastra.html) και βγάζε 2-3 φορές στις τουαλέτες. Την κρέμα είναι θέμα 5-10 ημερών να την συνηθίσει, μην ανησυχείς καθόλου. Η τράπεζα για μένα ήταν πολύ δύσκολο - αν τα καταφέρνεις μην το συζητάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ εχω το symphony και αντλώ πολύ γρήγορα! νομίζω ότι έιναι θέμα 15 λεπτών το πολυ (μαζί με το να γθυθείς-ντυείς-τακτοποιηθείς) παλιά ειχα το lactaline που ήταν μονής αντλησης και μαζι με το γάλα, μου εβγαινε και το λάδι!!! νομίζω οτι αν το θηλαστρο ειναι καλο εξυκονομεις πολυ χρονο

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορεί να σε αναπληρώσει κάποιος ούτε για 5-10 λεπτά; Αν νοικιάσεις ένα θήλαστρο διπλής άντλησης, θα βγάζεις περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο. Συνήθως λένε να κάνεις 10λεπτη άντληση, αλλά αν δε μπορείς, κάνε 5λεπτη. Καλύτερο από το τίποτα θα είναι.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,, ευχαριστω και παλι που με τις ιδεες σας μου δινετε δυναμη. Εχω την χειροκινητη αντλια, με την οποια στο παρελθον ειχα βγαλει λιγο, οντως ειναι της πλακας, γιατι κοντεψα να κανω μπρατσα. Τελως παντων, εχω και την πεθερα μου απο χθες (η οποια θα κραταει τον μικρο αργοτερα), η οποια με συμβουλευει να κοψω απο τωρα τον θηλασμο, ωστε να μην ταλαιπωριεμαι ουτε εγω, ουτε το μωρο, γιατι λεει οταν θα λειπω, αυτος θα κλαιει για στηθος, και θα ειναι απαρηγορητος..:-( Οποτε μ'εβαλε σε μια ψηχολογια, οτι το παιχνιδι εχει χαθει.

Να ζηταω απο την συναδελφο να με καλυπτει τα 15 λεπτα που θα αντλω, δεν μου ειναι ευκολο. Δεν θα'ναι και μια δυο φορες, θα ειναι αρκετες μερες..

Αχ, αν ξερατε ποσο βασανιζομαι και λυπαμαι για το παιδακι μου, που βρισκει τοσο ομορφη παρηγορια στο στιθος, τοση ζεστασια!! :-(

Link to comment
Share on other sites

αν παιρνεις μαζι σου το χειροκινητο και ας μην βγαζεις ποσοτητα μονο για να ερεθίζεις το στηθος ώστε να μην μειωθει πολύ η παραγωγη για να εχεις για την υπολοιπη ημερα γαλα?δηλαδη ας τρωει ξενο όταν λείπεις αλλα να του δινει μετα τουλαχιστον μητρικο και ας μην κανεις τραπεζα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν παιρνεις μαζι σου το χειροκινητο και ας μην βγαζεις ποσοτητα μονο για να ερεθίζεις το στηθος ώστε να μην μειωθει πολύ η παραγωγη για να εχεις για την υπολοιπη ημερα γαλα?δηλαδη ας τρωει ξενο όταν λείπεις αλλα να του δινει μετα τουλαχιστον μητρικο και ας μην κανεις τραπεζα

 

Λες να πετυχει αυτο? Πολυ καλη λυση μου φενεται, εστω να μην κοψω αποτομα να του δινω στηθος οσο θα ειμαι μαζι του, και το υπολοιπο χρονο να παιρνει ξενο (σκεφτομουν τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε το Neslac πχ). Θα καταφερω να βγαζω λιγο γαλα στη δουλεια ομως? Αυτο φοβαμαι, γιατι εχω πολυ γαλα και αν δεν αδειαζω πριζομαι αρκετα γρηγορα. Μερικες φορες εκανα και μαστιτιδα, με πυρετο.Οπως και να'χει, αξιζει να το προσπαθησω. Δεν εχω να χασω τιποτα. Και για οσο παει μηπως το παλεψω ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Λες να πετυχει αυτο? Πολυ καλη λυση μου φενεται, εστω να μην κοψω αποτομα να του δινω στηθος οσο θα ειμαι μαζι του, και το υπολοιπο χρονο να παιρνει ξενο (σκεφτομουν τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε το Neslac πχ). Θα καταφερω να βγαζω λιγο γαλα στη δουλεια ομως? Αυτο φοβαμαι, γιατι εχω πολυ γαλα και αν δεν αδειαζω πριζομαι αρκετα γρηγορα. Μερικες φορες εκανα και μαστιτιδα, με πυρετο.Οπως και να'χει, αξιζει να το προσπαθησω. Δεν εχω να χασω τιποτα. Και για οσο παει μηπως το παλεψω ετσι..

ακριβως θα κανεις την προσπαθεια σου και οσο παει,,,καλη επιτυχια σου ευχομαι:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 5 μήνες και 3 εβδομάδες και επέστρεψα στη δουλειά πριν από 17μέρες.Ειχα κάνει τράπεζα για να έχω μια αρχή, αλλά είχα υπολογίσει 90ml καθε γεύμα.Τελικά η μικρή πινει 120ml, οπότε μας τελείωσε πιο γρήγορα το απόθεμα.Αυτό που έχω καθιερώσει είναι

τη θηλάζω το πρωί πριν φύγω (7:30πμ),

στις 10:30 τρώει φρουτοκρεμα,

στις 13:30-14:00 πίνει με μπιμπερο το μητρικό,

στις 18:00 τρωει κρέμα,

στις 21:00 θηλάζει και μεσα στη νύχτα 1-2 φορές.

Εγώ μόλις γυρίζω από τη δουλειά (15:30) αντλώ. Τις πρώτες μέρες έβγαζα 180ml και από τα 2 μαζί άνετα, όσο περνάνε οι μέρες όμως βλέπω ότι πέφτει η ποσότητα σε 150ml τωρα.

Ειναι φυσιολογικό ? λέτε να μειωθεί και αλλο ?

Τι μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!

Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 5 μήνες και 3 εβδομάδες και επέστρεψα στη δουλειά πριν από 17μέρες.Ειχα κάνει τράπεζα για να έχω μια αρχή, αλλά είχα υπολογίσει 90ml καθε γεύμα.Τελικά η μικρή πινει 120ml, οπότε μας τελείωσε πιο γρήγορα το απόθεμα.Αυτό που έχω καθιερώσει είναι

τη θηλάζω το πρωί πριν φύγω (7:30πμ),

στις 10:30 τρώει φρουτοκρεμα,

στις 13:30-14:00 πίνει με μπιμπερο το μητρικό,

στις 18:00 τρωει κρέμα,

στις 21:00 θηλάζει και μεσα στη νύχτα 1-2 φορές.

Εγώ μόλις γυρίζω από τη δουλειά (15:30) αντλώ. Τις πρώτες μέρες έβγαζα 180ml και από τα 2 μαζί άνετα, όσο περνάνε οι μέρες όμως βλέπω ότι πέφτει η ποσότητα σε 150ml τωρα.

Ειναι φυσιολογικό ? λέτε να μειωθεί και αλλο ?

Τι μπορω να κανω ?

 

Πολύ σημαντικό: το μωρό θα τρωει στερεές μόνο τις ωρες που θα είσαι στη δουλειά. Οταν είσαι εσυ σπίτι θα θηλάζεις!

 

Στη δουλειά αντλείς; Πόσες ωρες λείπεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...