Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με τα πολλα (αρκετες ωοληψιες) εκανα μια εξωσωματικη σε φυσικο κύκλο, που δυστυχως απετυχε...Απλά θελει πολλη υπομονη γιατι τη μια φορα δεν ηταν ωριμο, την αλλη δε διαιρεθηκε ομαλα, την αλλη καθολου, τελικα μου βγηκε η πιστη! Βεβαια καθεμια εχει την τυχη της!Μπορει να εισαι τυχερη και να παρεις καλο με την πρωτη!Ολα γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλυτερα με την κλασσικη μεθοδο... εχω ηδη ενα παιδακι με εξωσωματικη απλα ελεγα μηπως γλιτωνα την ταλαιπωρια για ενα δευτερο.😞

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι εχω καταλαβει ναι. Εντωμεταξυ κι αλλη μια κοπελα που ξερω,ουτε αυτη πετυχε. Δεν ξερω το λογο γιατι δεν εχουν επιτυχια. Μαλλον θα ειναι θεμα ωριμανσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομίζω για την αποτυχία να ευθύνεται ο φυσικός κύκλος

αντιθέτως όπως μου είπε ο γιατρός μου, τα ωάρια που βγάζουμε χωρίς ορμόνες είναι πιο ποιοτικά

αλλά με ορμόνες βγάζεις περισσότερα κ έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις κάποια καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα!

Θα μπορούσε κάποια κοπέλα να με ενημερώσει για το κόστος του φυσικού κύκλου δεδομένου ότι συνήθως μαζεύεις κάποιους μήνες ωάρια?

Χωριστά λοιπόν δε χρεώνονται ωοληψία και εμβρυομεταφορά?

Link to comment
Share on other sites

ο φυσικος ενδεικνυται σε περιπτωσεις που με διεγερση εχεις πολυ μικρο αριθμο ωαριων και μη ποιοτικα. απο κοστος εξαρταται απο το κεντρο. μπορει να ειναι το συνολικο αποτελεσμα οσο μια κανονικη εξωσωματικη η παραπανω. Γενικα εαν πας σε κεντρο θα εχεις καλυτερη τιμη απο ο,τι εαν πας σε ιατρο που συνεργαζεται με κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.εγω εχω κανει φυσικο κυκλο και ειμαι στη 6η μερα απο την εμβρυομεταφορα 2 ωαριων. Ο φυσικος κυκλος ειναι παιχνιδακι σε σχεση με την υποβοηθουμενη με φαρμακα. Ειδα τεραστια διαφορα και στο σωμα μου και κυριως στην ψυχολογια μου χωρις φαρμακα. Ελπιζω να πανε ολα καλα σε ολες μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.εγω εχω κανει φυσικο κυκλο και ειμαι στη 6η μερα απο την εμβρυομεταφορα 2 ωαριων. Ο φυσικος κυκλος ειναι παιχνιδακι σε σχεση με την υποβοηθουμενη με φαρμακα. Ειδα τεραστια διαφορα και στο σωμα μου και κυριως στην ψυχολογια μου χωρις φαρμακα. Ελπιζω να πανε ολα καλα σε ολες μας.

 

Καλημέρα!!!

τα 2 ωάρια δηλαδή από διαφορετικό κύκλο;

σε ποιότητα ήταν όντως καλύτερα που λένε απ'ότι με τις ενέσεις;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά επειδή έχω θέμα με τις ωοθήκες υπάρχει ενδεχόμενο κάποια στιγμή να κάνω κ εγώ φυσικό κύκλο

κ μία τελευταία: με τις ενέσεις έκανες καθόλου ωοθυλάκια;

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!!!!

:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

τα 2 ωάρια δηλαδή από διαφορετικό κύκλο;

σε ποιότητα ήταν όντως καλύτερα που λένε απ'ότι με τις ενέσεις;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά επειδή έχω θέμα με τις ωοθήκες υπάρχει ενδεχόμενο κάποια στιγμή να κάνω κ εγώ φυσικό κύκλο

κ μία τελευταία: με τις ενέσεις έκανες καθόλου ωοθυλάκια;

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!!!!

:P:p:p

 

Kαλημερα liana. Ειχα ενα κρυοσυντηρημενο απο την προηγουμενη πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια με φαρμακα τον Γεναρη και μου πηρε και ενα απο τον κυκλο μου. Πηγα για μια χοριακη δευτερα, τριτη βραδυ πρεγκνιλ, πεμπτη ωοληψια, σαββατο εμβρυομεταφορα.ουτε φαρμακα ουτε ταλαιπωρια. Ηταν και τα δυο πολυ καλα και ειμαι στην αναμονη τωρα.εσυ τι σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα κοριτσια. Οι πιθανοτητες με φαρμακα ειναι σαφως περισσοτερες διοτι εμφυτευονται περισσοτερα ωαρια. Πχ στην πρωτη εβαλα 4 ενω τωρα 2 . Η ποιοτητα των ωαριων ειναι θεμα τυχης για εμενα..αν δεν υπαρχει φυσικα προβλημα στην ποιοτητα τους λογω καποιου λογου

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα κάνω μία προσπάθεια με τις περισσότερες μονάδες που μπορώ να πάρω, αλλά δεν ξέρουμε πόσο θα ανταποκριθούν οι ωοθήκες γιατί τον προηγούμενο μήνα με 200 μονάδες έγινε 1 ωοθυλάκιο που δε μεγάλωσε κ σταμάτησα τη θεραπεία

και 1 βδομάδα μετά χωρίς ενέσεις μεγάλωσε μόνο του όπως έπρεπε

απλώς μου τη δίνει με τον φυσικό κύκλο επειδή παίρνει περισσότερους μήνες μέχρι τη μεταφορά

άντε κ βγάζεις 1 ωάριο..αν δεν είναι καλό κ δεν προχωρήσει πηγαίνεις πίσω

θέλει υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρελεν καλή επιτυχία!

Εγώ απλά δε θέλω να πάρω φάρμακα.

Ας παρει περισσότερους μήνες!!

Τα λεφτά όμως είναι ένα θέμα......

 

Καλησπερα, η τιμη ειναι σχετικη. Εγω πληρωσα τωρα γυρω στα 1300 με την αποψυξη του ωαριου.δεν ξερω τι γινεται αλλου. Βεβαια η τιμη πεφτει με την δευτερη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

ο φυσικος θελει υπομονη. εγω με τα φαρμακα εκανα λιγα ωαρια 1-4 και οχι τοσο ποιοτικα, παντα μεταφεραμε εμβρυα 3 ημερων και ειχα 1 αρνητικο αποτελεσμα, 1 βιοχημικη και 1 παλινδρομη. με τους φυσικους σιγα σιγα μαζεψα 8 ωαρια και μετεφερα τα 4 που εγιναν βλαστοκυστεις. τωρα ειμαι 20 εβδ εγκυος σε πολυδιμη κυηση. προσοχη κ στο σπερμα καλυτερα να γινεται με μικρογονιμοποιηση. μακαρι να πανε σε ολες μας καλα τα πραγματα μεχρι τελους.

Link to comment
Share on other sites

ο φυσικος θελει υπομονη. εγω με τα φαρμακα εκανα λιγα ωαρια 1-4 και οχι τοσο ποιοτικα, παντα μεταφεραμε εμβρυα 3 ημερων και ειχα 1 αρνητικο αποτελεσμα, 1 βιοχημικη και 1 παλινδρομη. με τους φυσικους σιγα σιγα μαζεψα 8 ωαρια και μετεφερα τα 4 που εγιναν βλαστοκυστεις. τωρα ειμαι 20 εβδ εγκυος σε πολυδιμη κυηση. προσοχη κ στο σπερμα καλυτερα να γινεται με μικρογονιμοποιηση. μακαρι να πανε σε ολες μας καλα τα πραγματα μεχρι τελους.

 

Με το καλο να παρεις αγκαλιτσα τα μωρακια σου κουκλιτσα.. Και εγω πιστευω πως αν εχει καποια υπομονη και χρημα ειναι καλυτερα με φυσικο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

ο φυσικος θελει υπομονη. εγω με τα φαρμακα εκανα λιγα ωαρια 1-4 και οχι τοσο ποιοτικα, παντα μεταφεραμε εμβρυα 3 ημερων και ειχα 1 αρνητικο αποτελεσμα, 1 βιοχημικη και 1 παλινδρομη. με τους φυσικους σιγα σιγα μαζεψα 8 ωαρια και μετεφερα τα 4 που εγιναν βλαστοκυστεις. τωρα ειμαι 20 εβδ εγκυος σε πολυδιμη κυηση. προσοχη κ στο σπερμα καλυτερα να γινεται με μικρογονιμοποιηση. μακαρι να πανε σε ολες μας καλα τα πραγματα μεχρι τελους.

 

Καλημέρα!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Αλήθεια πόσο πολύδιμη είναι;;

Τα 8 ωάρια τα μάζεψες σε 8 μήνες ή υπήρχαν κ μήνες που δε βγάλατε για κάποιο λόγο; Και με τον φυσικό κύκλο έκανες 1 εξωσωματική;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις απλώς έχω κ εγώ αυτό το σενάριο στο μυαλό μου κ παίρνω πληροφορίες:P

Link to comment
Share on other sites

3. τα μαζεψα σε ενα χρονο, ειχα 4 μηνες που ειχα ατυχιες (2 ειχε σπασει το ωοθυλακιο, 1 δεν ειχε ωαριο, 1 δεν γονιμοποιηθηκε-αυτα επεσαν και μαζεμενα και ειχα αποθαρρυνθει), 1-2 φορες που δεν μπορουσα να παω αθηνα η ηταν αυγουστος που κλεινει το κεντρο...το τελικο κοστος ηταν οσο μια κανονικη εξωσωματικη, γυρω στα 3000 και εξτρα οι εξετασεις (υπερηχοι ορμονολογικες). Λιανα τα αποψυξαμε τα 7 και το ενα το κυκλου και τα καλλιεργησανε για 6 ημερες, την 6η εφθασαν να γινουν βλαστοκυστεις τα 4 (τα 2 ηταν πολυ καλα) αυτα και βαλαμε, οποτε εκανα μια μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

3. τα μαζεψα σε ενα χρονο, ειχα 4 μηνες που ειχα ατυχιες (2 ειχε σπασει το ωοθυλακιο, 1 δεν ειχε ωαριο, 1 δεν γονιμοποιηθηκε-αυτα επεσαν και μαζεμενα και ειχα αποθαρρυνθει), 1-2 φορες που δεν μπορουσα να παω αθηνα η ηταν αυγουστος που κλεινει το κεντρο...το τελικο κοστος ηταν οσο μια κανονικη εξωσωματικη, γυρω στα 3000 και εξτρα οι εξετασεις (υπερηχοι ορμονολογικες). Λιανα τα αποψυξαμε τα 7 και το ενα το κυκλου και τα καλλιεργησανε για 6 ημερες, την 6η εφθασαν να γινουν βλαστοκυστεις τα 4 (τα 2 ηταν πολυ καλα) αυτα και βαλαμε, οποτε εκανα μια μεταφορα.

 

Εχεις διδυμακια αν καταλαβα καλα;; ποσων μηνων εισαι τωρα;; με το καλο να τα υποδεχτεις!!αξιζε τελικα η ταλαιπωρια!!!😄😄

Link to comment
Share on other sites

ελινα, τριδυμα ειναι. ειμαι 20 εβδομαδων. ευχαριστω για τις ευχες σου.

 

Εχεις διδυμακια αν καταλαβα καλα;; ποσων μηνων εισαι τωρα;; με το καλο να τα υποδεχτεις!!αξιζε τελικα η ταλαιπωρια!!!😄😄
Link to comment
Share on other sites

3. τα μαζεψα σε ενα χρονο, ειχα 4 μηνες που ειχα ατυχιες (2 ειχε σπασει το ωοθυλακιο, 1 δεν ειχε ωαριο, 1 δεν γονιμοποιηθηκε-αυτα επεσαν και μαζεμενα και ειχα αποθαρρυνθει), 1-2 φορες που δεν μπορουσα να παω αθηνα η ηταν αυγουστος που κλεινει το κεντρο...το τελικο κοστος ηταν οσο μια κανονικη εξωσωματικη, γυρω στα 3000 και εξτρα οι εξετασεις (υπερηχοι ορμονολογικες). Λιανα τα αποψυξαμε τα 7 και το ενα το κυκλου και τα καλλιεργησανε για 6 ημερες, την 6η εφθασαν να γινουν βλαστοκυστεις τα 4 (τα 2 ηταν πολυ καλα) αυτα και βαλαμε, οποτε εκανα μια μεταφορα.

 

έκανες κουράγιο 1 χρόνο αλλά τουλάχιστον σου πέτυχε μπράβο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...