Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στην δουλειά/αντλήσεις/θήλαστρο/ποσότητες


dimela

Recommended Posts

Φτάνει η δύσκολη ώρα της επιστροφής στην δουλειά κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Το μωράκι μου είναι 6 μηνών κι έχουμε ξεκινήσει τις στερεές με παταγώδη αποτυχία: δεν θέλει ούτε να τις δει (θέμα για άλλο τόπικ αυτό). Ήλπιζα πως μέχρι να επιστρέψω θα τρώει λιγάκι αλλά τώρα πραγματικά δεν ξέρω πόσο γάλα θα χρειάζεται να αφήνω για να βγάζει την ημέρα. Τις φορές που έχει τύχει να λείψω έχει πιει γάλα απο μπιμπερό ανάλογα με την διάθεση του, άλλες φορές αρκετά, άλλες λίγο, άλλες καθόλου, αλλά δεν έχω λείψει απο κοντά του πάνω απο 4 ώρες μάξιμουμ οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω τι ποσότητες χρειάζεται. Αν είναι π.χ. να κάνει 3-4 "καλά" γεύματα με γάλα λογικά θα χρειάζεται τουλάχιστον 600 ml (και ίσως λέω λίγα) που σημαίνει πως ή πρέπει να ξεκινήσω επειγόντως αντλήσεις για να κάνω τράπεζα ή να βγάζω όσο μπορώ και να συμπληρώνουν με ξένο. Θα προτιμούσα να δώσουμε ξένο όσο αργότερα γίνεται οπότε λέω να κάνω μια προσπάθεια για τράπεζα. Λέτε να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό θήλάστρο? Με το δικό μου το ηλεκτρικό δεν βγάζω πάνω απο 80 ml τις καλές μέρες με 20λεπτη άντληση. Επίσης στην δουλειά δεν υπάρχει δυνατότητα άντλησης, επομένως σκέφτομαι ότι κάποιες μέρες πριν θα προσπαθήσω να περιορίσω τους πρωινούς θηλασμό..αυτό μπορεί να "δουλέψει"? Έχω και μια τάση στις μαστίτιδες...Υπάρχει θήλαστρο που λειτουργεί με μπαταρία αν χρειαστεί να βγάζω στην δουλειά? Έχω ακούσει για χειροκίνητα... Αχ τι θα κάνω??? Θα τρώει? Θα κοιμάται χωρίς στήθος? Δύσκολοι οι αποχωρισμοί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Τα περισσότερα ηλεκτρικά θηλαστρα παίρνουν μπαταρίες.

 

Καταρχάς μην αγχωνεσαι.

Στην ηλικια αυτή δε χρειαζεται να συμπληρώνει αυτός που θα κραταει το μωρο με ξένο γαλα. Καλο θα ηταν να επιμείνει να φάει στερεες τροφες, ισως καταφέρει να παρουσιάσει πρόοδο σε αυτο το κομμάτι.

Τον πρώτο καιρο καλο ειναι να αφήνεις αντλημένο γαλα αλλα μετα ανάλογα με το τι τρωει οσο λείπεις μπορει να μη χρειαστει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά συνεχίζω την προσπάθεια με τις στερεές. Λες να φτάσει στο σημείο να μην χρειάζεται γάλα όσο λείπω? Θα ήταν πολύ βολικό αυτό. Πάντως άρχισα να κάνω κάποιες αντλήσιες γιατί για να βγάλω ένα γεύμα θέλω 5 μέρες. ίσως πάρω κι ένα κουτί ξένο γάλα να βρίσκετε για ώρα ανάγκης αν και δεν θέλω να κάνουμε αυτή την αρχή.

θήλαστρο έχω το mini electric, άραγε παίρνει μπαταρία? θα το δω...

Ουφ μου φαίνεται δύσκολο...το στήθος λέτε να προσαρμοστεί εύκολα? Έχετε εμπιερία? Ο θηλασμός θα επηρεαστεί? το μικράκι μου θηλάζει όοοολη μέρα και όολη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι, καταρχάς μην αγχώνεσαι. Εμένα το δικό μου κοντεύει να κελείσει τους 8, και όλο τον 7ο μήνα πίστευα ότι δεν θα μπει ποτε΄στις στερεές και θα μείνει για μια ζωή με τον θηλασμό, είχα απελπιστεί μιλάμε! και το δικό μου θήλαζε πολύ συχνα, αλλά έπαιρνε και πολύ βάρος, επειδή ίσως, γονιδιακά, έχει τέτοια ανάγκη (από έμβρυο). Δοκίμασε την ώρα του φαγητού να του λες στιχάκια, παραμυθάκια, τραγουδάκια για να αποσπάται η προσοχή του και να ανοίγει το στοματάκι του, σιγά-σιγά θα δεις ότι θα συνηθίσει αυτή την διαδικασία και θα τρώει. Στο τέλος του 7ου ο δικός μου έτρωγε γύρω στα 70-100 γραμμάρια στερεών ανά γεύμα. Τώρα, μετά από έναν μήνα περίπου 150 γραμμάρια και με λιγότερη προσπάθεια. Ούτε εγώ φανταζόμουν ότι θα ήταν τόοοοσο δύσκολο για εμάς. Και, φυσικά, ακόμη θηλάζει 2-3 φορές την ημέρα και 2 φορές τη νύχτα. Ξένο γιατί να δώσεις σε αυτή την ηλικία??? εγώ, βασικά, για τις κρέμες του - κάνω μια με σιμιγδάλι και μια με κουάκερ - χρησιμοποιώ το κατσικίσιο γάλα εμπορίου, και δεν μου εμφάνισε το παραμικρό πρόβλημα το παιδί - λένε ότι είναι λιγότερο αλλεργιογόνο το κατσικίσιο. Πάντως, αυτό που μου σύστησε η παιδίατρός μου για τις κρέμες - το Εβαπ Νολακ - όταν διάβασα την σύνθεση φρίκαρα, και λέω ΟΧΙ, καλύτερα φρέσκο κατσικίσιο για το παιδί μου. Θα λες στο άτομο που θα το φροντίζει να του δίνει μεγαλύτερες μερίδες στερεών ή ένα γεύμα παραπάνω, φρούτα ας πούμε, ή στο κάτω-κάτω, γάλα κατσικίσιο ή δικό σου αντλημένο αν θες να κάνεις αντλήσεις... εγώ το σκέφτηκα από δω και απο κει, επειδή και εγώ σε 3 βδομάδες γυρίζω στη δουλειά - και αποφάσισα να μην κάνω αντλήσεις, διότι σιγά-σιγά ο θηλασμός θα μειώνεται αναπόφευκτα γιατί να διατηρώ τεχνητά μια κατάσταση και να κουράζομαι και παραπάνω? όσο θα είμαι κοντά του από το απόγευμα θα τον θηλάζω μια, μια για το βράδυ και όσες φορές μέσα στη νύχτα, απο κει και πέρα - το φαγάκι του. Καλή επιτυχία με τις στερεές!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα ναι κι εγώ ιδανικά αυτό θα ήθελα να τρώει φρούτο/φαγητό άντε και καμιά κρέμα βρώμη, κεχρί κλπ όταν λείπω και να θηλάζω πρωί πριν φύγω και όταν επιστρέφω. Αλλά αν δεν ανοίξει κι αυτό το μικράκι μου το στοματάκι του να φάει δεν μπορώ να το αφήσω και νηστικό επομένως ή θα πρέπει να αντλώ πολύυυυ γάλα ή να δώσω ξένο (παρότι πραγματικά θέλω να το αποφύγω). Γιατί πραγματικά απο την μια θέλω να προσαρμοστεί το στήθος τα πρωινά στον μη θηλασμό κι απο την άλλη θέλω και να θηλάζω και να αντλώ κι όλο αυτό δεν γίνεται! Τέλος πάντων έχω βάλει 2-3 μερίδες στην κατάψυξη, θα βάλω λίγες ακόμη και επιστρέφοντας δουλειά βλέπω και κάνω... Ελπίζω όλα να βρούνε εύκολα τον δρόμο τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι το μητρικό γάλα είναι πάααααααρα πολύ χορταστικό (με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι και η μητέρα τρέφεται επαρκώς), πολύ πιο χορταστικό ακόμη και από κρεατόσουπα! έγραψες σε άλλο νήμα, ότι θηλάζετε πολύ συχνά, και κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου - ίσως, το μωράκι σου να μην προλαβαίνει να πεινάσει για να φάει τη στερεά τροφή με όρεξη. Ας πούμε, το δίωρο, σίγουρα, δεν είναι αρκετό διάστημα, εγώ προσπαθώ να του δίνω του δικού μου το φαγητό αφού περάσει τουλάχιστον τρίωρο ή τετράωρο καλύτερα από τον τελευταίο θηλασμό. Πραγματικά, δεν το πίστευα αλλά το γάλα μας τους κρατάει χορτάτους για πάρα πολλη ώρα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι το μητρικό γάλα είναι πάααααααρα πολύ χορταστικό (με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι και η μητέρα τρέφεται επαρκώς), πολύ πιο χορταστικό ακόμη και από κρεατόσουπα! έγραψες σε άλλο νήμα, ότι θηλάζετε πολύ συχνά, και κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου - ίσως, το μωράκι σου να μην προλαβαίνει να πεινάσει για να φάει τη στερεά τροφή με όρεξη. Ας πούμε, το δίωρο, σίγουρα, δεν είναι αρκετό διάστημα, εγώ προσπαθώ να του δίνω του δικού μου το φαγητό αφού περάσει τουλάχιστον τρίωρο ή τετράωρο καλύτερα από τον τελευταίο θηλασμό. Πραγματικά, δεν το πίστευα αλλά το γάλα μας τους κρατάει χορτάτους για πάρα πολλη ώρα.

 

Μμμμ μάλλον εξαρτάται κι απο το παιδάκι. Το δικό μου απο νεογέννητο θήλαζε συνέχεια και τώρα θηλάζει πολύ συχνά για την ηλικία του, είναι και μεγαλόσωμο, ψηλά στις καμπύλες ανάπτυξης, οπότε προφανώς πεινάει...θέλω να πω πως δεν παίζει να περάσει 3ωρο χωρίς να φάει, χαλάει τον κόσμο! Εντάξει πολλές φορές θηλάζει π.χ. για να νανουριστεί αλλά συνήθως όταν του δίνω μεσημεριανό έχει περάσει κάποια λογική ώρα απο τον θηλασμό και σίγουρα πεινάει γιατί μετά θηλάζει με τεράστια όρεξη! Ούτε να είναι πολύ πεινασμένο βοηθάει γιατί εκνευρίζεται. Τις τελευταίες μέρες τρώει λίγες κουταλίτσες, ελπίζω να προοδεύσουμε κι άλλο.

Εσείς ρε κορίτσια με το στήθος τι κάνατε όταν επιστρέψατε? Δεν σα πονούσε? Αντλούσατε στη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου στην υψηλότερη καμπύλη ανάπτυξης είναι - και του βάρους και τους ύψους, γεννήθκε 4700 και τώρα στο τέλος του 8ου είναι 10.200, εγώ τον λέω ο μικρός μου γαργαντούας! θα δεις, θα συνηθίσεις το παιδί σιγά-σιγά, μην απελπίζεσαι, άλλωστε θα έχεις εμεπειρίες και από το πρώτο σου παιδάκι. εγώ γυρίζω στη δουλειά σε 3 βδομάδες, αντλήσεις δεν σκοπεύω να κάνω, όπως έγραψα και πιο πάνω. πάντως, όσο έκοβα θηλασμούς μέχρι τώρα - φούσκωνε το στήθος για 1-2 μέρες και μετά προσαρμοζόταν, δεν πονούσε, απλά προσαρμοζόταν στην πιο μικρή παραγωγή, δεν ήταν και ιδιαίτερα ενοχλητικό. ελπίζω ότι θα προσαρμοστεί εύκολα και τώρα που θα κοπούν και 1-2 θηλασμοί που κρατώ ακόμη από το πρωί ως το απόγευμα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Επιστρέφω στη δουλειά σε ένα μήνα και ο μπέμπης θα είναι 3 μηνών και 8 ημερών. Τώρα είμαστε διακοπές και δεν μπορώ να ξεκινήσω να καταψύχω γάλα, θα επιστρέψουμε 1 εβδομάδα πριν τη δουλειά και θα νοικιάσω το symphony. Θα δουλεύω Δευτέρα με Πέμπτη πλήρες ωράριο και την Παρασκευή θα έχω ρεπό. Θα φεύγω 8:30 το πρωί και θα επιστρέφω 6 το απόγευμα. Πόσο γάλα θα περίπου θα πίνει το μωρό; Έβγαλα 50 ml και δοκίμασα να δώσω λίγο για να μάθει σιγά σιγά το μπιμπερό, χρησιμοποίησα την calma της medela αλλά τζίφος. Φαντάζομαι θέλει το χρόνο του, αλλά τη βλέπω "δύσκολη" θηλή θα τη μάθει η τζάμπα την πήρα και να δοκιμάσω απλή θηλή; Μετά τους 3 μήνες, με 3-4 μπουκάλια που υπολογίζω να παίρνει υπάρχει ακόμα ο κίνδυνος για σύγχυση θηλών;

 

 

Edit

Ωχ, νόμιζα ότι έγραφα στο γενικό θέμα για επιστροφή στην εργασία παρακαλώ αγνοείστε το post

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...