Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δωρεα ωαριων


Recommended Posts

Καλη σας μερα!!!!!Η μονη λυση να κανω ενα παιδι ειναι η δωρεα ωαριων!!:-(!!!οκ το αποδεχτηκα καλα μπορω να πω!!!!Ειναι ομως ολα τοσο αγγελικα πλασμενα οπως με διαβεβαιωνει ο γιατρος???????Ποιες ειναι αυτες οι δοτριες????Ειναι οι αλτουιστριες που το κανουν για να ικανοποιησουν τη συνηδειση τους οπως πως μου ειπε ο γιατρος μου?(οχι ετσι ακριβως αλλα αυτο μου εδωσε να καταλαβω) η ειναι γυναικες που δεν ξερω και γω τι μπορει να ειναι και πληρωνονται για ολο αυτο για να βγαλουν μεροκαματο?ειμαι σε απογνωση και δεν ξερω τι να κανω και γι αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα γιατί να σε απασχολεί αυτό; Υγιή να είναι τα ωάρια - αυτό κοιτα μόνο! Εχεις ήδη υποθέτω ταλαιπωρηθεί αρκετά με ότι αυτό συνεπάγεται, μην σκέφτεσαι και τέτοια θέματα τώρα!

 

Για την ιστορία θα σου πω αυτό: Εγώ ήμουν απ' τις τυχερές που δεν παιδεύτηκα να μείνω έγκυος. Εχω όμως μία φίλη, όχι πολύ κοντινή μου αλλά ως γυναίκα και ως μητέρα εγώ είμαι πολύ πιο κοντά της απ' όσο εκείνη ξέρει. Εχει πρόβλημα με τα ωάρια της. Οταν ήταν πια τετελεσμένο, ήθελα πάρα πολύ να μπω σε διαδικασία να δωρίσω ωάρια μου προκειμένου να κάνει ένα παιδάκι....

Εκείνη την εποχή θήλαζα ακόμη. Οταν της έθιξα το ζήτημα (γενικά για δωρεά) είδα πως δεν ήθελε, θα προτιμούσε υιοθεσία. Κι έτσι δεν χρειάστηκε να της πω την σκέψη μου.

Γιατί αναρωτιέσαι; "Γιατί νιώθω ευλογημένη που έγινα μητέρα, θα ήθελα πολύ να μπορέσουν όλες οι γυναίκες - είναι αδικία που κάποιες παιδεύονται τόσο πολύ... μέσα σ'αυτές ήταν και η αδελφή μου"

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα!!!!!Η μονη λυση να κανω ενα παιδι ειναι η δωρεα ωαριων!!:-(!!!οκ το αποδεχτηκα καλα μπορω να πω!!!!Ειναι ομως ολα τοσο αγγελικα πλασμενα οπως με διαβεβαιωνει ο γιατρος???????Ποιες ειναι αυτες οι δοτριες????Ειναι οι αλτουιστριες που το κανουν για να ικανοποιησουν τη συνηδειση τους οπως πως μου ειπε ο γιατρος μου?(οχι ετσι ακριβως αλλα αυτο μου εδωσε να καταλαβω) η ειναι γυναικες που δεν ξερω και γω τι μπορει να ειναι και πληρωνονται για ολο αυτο για να βγαλουν μεροκαματο?ειμαι σε απογνωση και δεν ξερω τι να κανω και γι αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!!!!

 

Καλημέρα ηράκι!

Λοιπόν, εγώ είμαι μια από τις δότριες! Και νοιώθω υπέροχα που βοήθησα ακόμη μια γυναίκα να γίνει μανούλα έστω κι αν δεν γνωρίζω ποια, έστω κι αν δεν γνωρίζει κι αυτή εμένα!

Η ιστορία είχε ως εξής! Παντρεύτηκα το 2004. Ένα χρόνο μετά ανακάλυψα ότι είχα υδροσάλπιγγες, πολύ πολύ σοβαρή πάθηση. Ο γιατρός μου ζήτησε αμέσως χειρουργείο. Αφαίρεσα και τις δύο σάλπιγγες με αποτέλεσμα φυσικά να μην μπορώ να μείνω έγκυος, εφόσον δεν είχα σάλπιγγες. 4 μήνες μετά το χειρουργείο κάναμε προσπάθεις για εξωσωματική. Είχα εξαιρετικά ωάρια και με τις ενέσεις έφτασαν τα 17! Ο γιατρός μου με ρώτησε αν θα ήθελα να γίνω δότρια ωαρίων (2 ωαρίων για την ακρίβεια) σε γυναίκα του ίδιου κέντρου που δεν θα την γνώριζα και δεν θα με γνώριζε κι εκείνη! Με μεγάλη χαρά απάντησα "ναι", γιατί ήξερα πως βοηθώ μια άλλη γυναίκα να γίνει μανούλα, όπως ποθούσα κι εγώ και ήξερα πόσο μεγάλη είναι αυτή η λαχτάρα. Κι έτσι απλά έγινε.

Τελικά και με τη βοήθεια της επιστήμης και με την ευλογία του θεού έμεινα έγκυος με την πρώτη αυτή προσπάθεια! Δοξάζω το Θεό για το ότι έγινα μανούλα και χαίρομαι γιατί βοήθησα και μια άλλη γυναίκα να γίνει μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ηράκι!

Λοιπόν, εγώ είμαι μια από τις δότριες! Και νοιώθω υπέροχα που βοήθησα ακόμη μια γυναίκα να γίνει μανούλα έστω κι αν δεν γνωρίζω ποια, έστω κι αν δεν γνωρίζει κι αυτή εμένα!

Η ιστορία είχε ως εξής! Παντρεύτηκα το 2004. Ένα χρόνο μετά ανακάλυψα ότι είχα υδροσάλπιγγες, πολύ πολύ σοβαρή πάθηση. Ο γιατρός μου ζήτησε αμέσως χειρουργείο. Αφαίρεσα και τις δύο σάλπιγγες με αποτέλεσμα φυσικά να μην μπορώ να μείνω έγκυος, εφόσον δεν είχα σάλπιγγες. 4 μήνες μετά το χειρουργείο κάναμε προσπάθεις για εξωσωματική. Είχα εξαιρετικά ωάρια και με τις ενέσεις έφτασαν τα 17! Ο γιατρός μου με ρώτησε αν θα ήθελα να γίνω δότρια ωαρίων (2 ωαρίων για την ακρίβεια) σε γυναίκα του ίδιου κέντρου που δεν θα την γνώριζα και δεν θα με γνώριζε κι εκείνη! Με μεγάλη χαρά απάντησα "ναι", γιατί ήξερα πως βοηθώ μια άλλη γυναίκα να γίνει μανούλα, όπως ποθούσα κι εγώ και ήξερα πόσο μεγάλη είναι αυτή η λαχτάρα. Κι έτσι απλά έγινε.

Τελικά και με τη βοήθεια της επιστήμης και με την ευλογία του θεού έμεινα έγκυος με την πρώτη αυτή προσπάθεια! Δοξάζω το Θεό για το ότι έγινα μανούλα και χαίρομαι γιατί βοήθησα και μια άλλη γυναίκα να γίνει μανούλα!

 

 

Μπράβο !!!! :P

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που να έχουν την ίδια ευαισθησία !!

 

Να ρωτήσω κάτι ? Σε αυτή την περίπτωση τα ωάρια που δωρίζει μία γυναίκα το κάθε κέντρο τα πουλάει στην λήπτρια ?

Είμαι σε ένα μεγάλο κέντρο και σε περίπτωση που δεν τα καταφλερω με τα δικά μου θα κατευθυνθώ στην λύση της δωρεάς.

Μου είπαν λοιπόν κάποια άλλα κορίτσια ότι πρέπει να πληρώσουμε για τα ωάρια...

 

Αν αυτό αληθεύει τότε η αλτρουιστική κίνηση μιας γυναίκας τελικά καταντάει αντικείμενο εμπορίας...δεν είναι κρίμα ???

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!!! :P

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που να έχουν την ίδια ευαισθησία !!

 

Να ρωτήσω κάτι ? Σε αυτή την περίπτωση τα ωάρια που δωρίζει μία γυναίκα το κάθε κέντρο τα πουλάει στην λήπτρια ?

Είμαι σε ένα μεγάλο κέντρο και σε περίπτωση που δεν τα καταφλερω με τα δικά μου θα κατευθυνθώ στην λύση της δωρεάς.

Μου είπαν λοιπόν κάποια άλλα κορίτσια ότι πρέπει να πληρώσουμε για τα ωάρια...

 

Αν αυτό αληθεύει τότε η αλτρουιστική κίνηση μιας γυναίκας τελικά καταντάει αντικείμενο εμπορίας...δεν είναι κρίμα ???

 

Θέλω να πιστεύω πως όχι! Τι να πω; Στο δικό μας Κέντρο, πάντως, στο "ΓΕΝΕΣΗ" ο κ. Πάντος μας διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει καμία οικονομική επιβάρυνση στη λήπτρια των ωαρίων, παρά μόνο σχετική λίστα προτεραιότητας/αναμονής με βάση την οποία δίνονται τα ωάρια. Εννοείται, βεβαίως, ότι στο ίδιο Κέντρο θα γίνει η εξωσωματική και της λήπτριας, η οποία ασφαλώς και θα πληρώσει τη διαδικασία της δικής της εξωσωματικής.

Τώρα βέβαια όρκο δεν παίρνω, αλλά και πάλι θέλω να είμαι ρομαντική. Άλλωστε νοιώθω ότι με την πράξη μου αυτή είχα και την ευλογία του Θεού κι έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να πιστεύω πως όχι! Τι να πω; Στο δικό μας Κέντρο, πάντως, στο "ΓΕΝΕΣΗ" ο κ. Πάντος μας διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει καμία οικονομική επιβάρυνση στη λήπτρια των ωαρίων, παρά μόνο σχετική λίστα προτεραιότητας/αναμονής με βάση την οποία δίνονται τα ωάρια. Εννοείται, βεβαίως, ότι στο ίδιο Κέντρο θα γίνει η εξωσωματική και της λήπτριας, η οποία ασφαλώς και θα πληρώσει τη διαδικασία της δικής της εξωσωματικής.

Τώρα βέβαια όρκο δεν παίρνω, αλλά και πάλι θέλω να είμαι ρομαντική. Άλλωστε νοιώθω ότι με την πράξη μου αυτή είχα και την ευλογία του Θεού κι έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια.

 

Σε κεντρα οπου καποια επιθυμει να δωσει ωαρια της πληρωνεις τις ενεσεις, τα φαρμακα, το χειρουργειο. Οταν ειναι δωρεαν αναρωτιεμαι αν η δοτρια το ξερει ή αν ειναι γυναικα η οποια πηγε να κανει εξωσωματικη και ειχε πολλα ωαρια και απλα καποια της τα πηραν. Πριν πεσετε να με φατε το λεω αυτο γιατι ξερω το συγκεκριμενο κυριο, το συγκεκριμενο κεντρο κι εχω περασει ολη αυτη τη διαδικασια ως δοτρια. Διατηρω λοιπον τις επιφυλαξεις μου προς ολα τα κεντρα αν ολες οι γυναικες γνωριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε κεντρα οπου καποια επιθυμει να δωσει ωαρια της πληρωνεις τις ενεσεις, τα φαρμακα, το χειρουργειο. Οταν ειναι δωρεαν αναρωτιεμαι αν η δοτρια το ξερει ή αν ειναι γυναικα η οποια πηγε να κανει εξωσωματικη και ειχε πολλα ωαρια και απλα καποια της τα πηραν. Πριν πεσετε να με φατε το λεω αυτο γιατι ξερω το συγκεκριμενο κυριο, το συγκεκριμενο κεντρο κι εχω περασει ολη αυτη τη διαδικασια ως δοτρια. Διατηρω λοιπον τις επιφυλαξεις μου προς ολα τα κεντρα αν ολες οι γυναικες γνωριζουν.

 

Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω αν ακολουθούν την ίδια διαδικασία σε όλες τις περιπτώσεις. Εγώ κατέθεσα τη δική μου μαρτυρία. Εμάς, αφού μας είπαν ότι η ωοληψία είχε εξαιρετικά αποτελέσματα και ότι ο αριθμός των ωαρίων είναι πολύ υψηλός, μας ρώτησαν εάν επιθυμούμε (ο σύζυγος κι εγώ) να δωρίσουμε δύο από τα ωάρια. Σε ερώτηση του συζύγου, πώς γίνεται αυτό, μας είπαν ότι υπάρχει σχετική λίστα αναμονής και ότι η διαδικασία δεν έχει οικονομικό κόστος, πέραν βέβαια από το ότι απευθύνεται σε ζευγάρια που θα επωμιστούν το κόστος της εξωσωματικής εκεί. Τι να πω; Ίσως αυτούς τους χρεώνουν παραπάνω γιατί λαμβάνουν και τα ωάρια. Και πάλι όμως δεν μπορώ να το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν γίνονται αρκετές λήψεις από μία μαμά που θα υποβληθεί σε εξωσωματική, και πραγματικά υπάρξει επιτυχία για τη μαμά, εκείνα που θα "περισσέψουν" από αυτή τη διαδικασία τι γίνονται; μήπως προδιαγεγραμμένα και αυτά δίδονται ως δωρεά σε κοπέλες που τα χρειάζονται;

 

Οπως και να έχει πάντως ηράκι μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, δεν έχει νόημα. Μείνε σε αυτά που σου περιγράψαμε! Προχώρα και εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία κορίτσι μου!! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω αν ακολουθούν την ίδια διαδικασία σε όλες τις περιπτώσεις. Εγώ κατέθεσα τη δική μου μαρτυρία. Εμάς, αφού μας είπαν ότι η ωοληψία είχε εξαιρετικά αποτελέσματα και ότι ο αριθμός των ωαρίων είναι πολύ υψηλός, μας ρώτησαν εάν επιθυμούμε (ο σύζυγος κι εγώ) να δωρίσουμε δύο από τα ωάρια. Σε ερώτηση του συζύγου, πώς γίνεται αυτό, μας είπαν ότι υπάρχει σχετική λίστα αναμονής και ότι η διαδικασία δεν έχει οικονομικό κόστος, πέραν βέβαια από το ότι απευθύνεται σε ζευγάρια που θα επωμιστούν το κόστος της εξωσωματικής εκεί. Τι να πω; Ίσως αυτούς τους χρεώνουν παραπάνω γιατί λαμβάνουν και τα ωάρια. Και πάλι όμως δεν μπορώ να το ξέρω.

 

 

Αυτο που σας ειπαν ειναι το σωστο και το τιμιο. Απλα επειδη εχω ζησει την αντιθετη πλευρα δεν τους εχω εμπιστοσυνη. Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως δεν θα το ξανακανα για να βοηθησω καποιες γυναικες που εχουν προβλημα, το κριμα στο λαιμο τους

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν γίνονται αρκετές λήψεις από μία μαμά που θα υποβληθεί σε εξωσωματική, και πραγματικά υπάρξει επιτυχία για τη μαμά, εκείνα που θα "περισσέψουν" από αυτή τη διαδικασία τι γίνονται; μήπως προδιαγεγραμμένα και αυτά δίδονται ως δωρεά σε κοπέλες που τα χρειάζονται;

 

Οπως και να έχει πάντως ηράκι μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, δεν έχει νόημα. Μείνε σε αυτά που σου περιγράψαμε! Προχώρα και εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία κορίτσι μου!! Με το καλό!

 

Η διαδικασία έχει ως εξής: Όλα τα ωάρια που έλαβαν κατά την ωοληψία μαζί με το σπέρμα του συζύγου (ή δότη σπέρματος) επωάζονται μαζί για πολλές πολλές ώρες προκειμένου να πετύχουν τη γονιμοποίηση στο σωλήνα (In vitro fertilization) θυμάστε ("τα παιδιά του σωλήνα";) προκειμένου να προκύψουν τα υγιή έμβρυα. Από αυτά (τα υγιή έμβρυα) θα εμφυτευθούν κάποια (2-4) σε συνεννόηση με το γιατρό και τα υπόλοιπα θα μπουν στη βαθιά κατάψυξη προκειμένου να χρησιμοποιηθούν από την ίδια γυναίκα στο μέλλον (εμβρυομεταφορά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη σας μερα!!!!!Η μονη λυση να κανω ενα παιδι ειναι η δωρεα ωαριων!!!!!οκ το αποδεχτηκα καλα μπορω να πω!!!!Ειναι ομως ολα τοσο αγγελικα πλασμενα οπως με διαβεβαιωνει ο γιατρος???????Ποιες ειναι αυτες οι δοτριες????Ειναι οι αλτουιστριες που το κανουν για να ικανοποιησουν τη συνηδειση τους οπως πως μου ειπε ο γιατρος μου?(οχι ετσι ακριβως αλλα αυτο μου εδωσε να καταλαβω) η ειναι γυναικες που δεν ξερω και γω τι μπορει να ειναι και πληρωνονται για ολο αυτο για να βγαλουν μεροκαματο?ειμαι σε απογνωση και δεν ξερω τι να κανω και γι αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!!!!

 

Hρακι μιας και εφτασες στο σημειο να το αποδεχτεις μην το ψαχνεις παρα περα.

Μπορεις να κανεις την απλη ερωτηση στο γιατρο σου, εαν δεν την εχεις κανει ηδη. ''Ποσο θα στοιχησει επιπλεον η εξωσωματικη με δανεικα ωαρια???''

Και απο την απαντηση θα καταλαβεις.

 

Προσωπικα δεν πιστευω οτι το κανουν δωρεα .

Απλη λογικη. Ποια κοπελα μπαινει στην διαδικασια των ενεσεων χωρις προσωπικο οφελος ??

Μονο εαν η δοτρια ειναι μητερα η αδερφη υπαρχει τετοια πιθανοτητα.

 

Βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις οπως η cateyes , αλλα η ζητηση ειναι τοσο μεγαλη που δεν καλυπτεται με αυτες τις περιπτωσεις, και επειδη υπαρχει και μεγαλη μυστικοτητα που την επιβαλλει η νομοθεσια , κραταω πολλες επιφυλαξεις.

 

Ομως επανερχομαι το βασικο ειναι να εχουν γινει ολοι οι ελεγχοι υγειας της ληπτριας.

Αυτο με φοβιζει περισσοτερο στην ολη διαδικασια

 

ionana για πες μας περισσοτερα για τη δικη σου εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

εγω και στις δυο εξωσωματικες που εκανα,συμπληρωσα ενα εντυπο το οποιο ρωταγε τι θα θελαμε να κανουμε σε περιπτωση που τα ωαρια ηταν πολλα!ειχε τρεις επιλογες..η να καταστραφουν,η να χρησιμοποιηθου για ερευνητικους σκοπους η να δοθουν για δωρεα!εγω επελεξα το τριτο αλλα δυστυχως δεν ειχα περισευμα για να δωσω!!επισης σε περιπτωση που θα εκανα πολλα θα το συζηταγαμε παλι με τον γιατρο οπως στη περιπτωση της cateyes.δε ξερω πως αλλιως γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Hρακι μιας και εφτασες στο σημειο να το αποδεχτεις μην το ψαχνεις παρα περα.

Μπορεις να κανεις την απλη ερωτηση στο γιατρο σου, εαν δεν την εχεις κανει ηδη. ''Ποσο θα στοιχησει επιπλεον η εξωσωματικη με δανεικα ωαρια???''

Και απο την απαντηση θα καταλαβεις.

 

Προσωπικα δεν πιστευω οτι το κανουν δωρεα .

Απλη λογικη. Ποια κοπελα μπαινει στην διαδικασια των ενεσεων χωρις προσωπικο οφελος ??

Μονο εαν η δοτρια ειναι μητερα η αδερφη υπαρχει τετοια πιθανοτητα.

 

Βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις οπως η cateyes , αλλα η ζητηση ειναι τοσο μεγαλη που δεν καλυπτεται με αυτες τις περιπτωσεις, και επειδη υπαρχει και μεγαλη μυστικοτητα που την επιβαλλει η νομοθεσια , κραταω πολλες επιφυλαξεις.

 

Ομως επανερχομαι το βασικο ειναι να εχουν γινει ολοι οι ελεγχοι υγειας της ληπτριας.

Αυτο με φοβιζει περισσοτερο στην ολη διαδικασια

 

ionana για πες μας περισσοτερα για τη δικη σου εμπειρια.

 

 

Η νομοθεσια δεν επιτρεπει να δοθει ωαριο απο αδερφη σε αδερφη ή γενικα απο συγγενικο ατομο! Κι εκει ερχεται η παρανομια διοτι μεγαλα και γνωστα κεντρα το κανουν και τοτε δεν υπογραφεις κανενα χαρτι και βεβαια και τα δικα σου ωαρια δεν ξερεις που θα πανε! Εγω ειχα μπει σε τετοια διαδικασια και δυστυχως μετα εμαθα τους νομους. Ειχαμε δει τα ωαρια στον υπερηχο και μετα που ειπαν ποσα κρατησαν, ηταν τα μισα. Τα αλλα μισα δεν μας εδωσαν λογικη εξηγηση τι εγιναν.

Μαλιστα σ ενα επισης πολυ μεγαλο κεντρο εβαλαν σε διαδικασια τη ληπτρια να δει φωτογραφιες των δοτριων για να διαλεξει ποια της ταιριαζει καλυτερα. Επισης, παρανομο!

Τεσπα η δουλεια βρωμαει γενικως αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να βοηθαμε και αφου η θεματοθετρια ειναι ετοιμη γι αυτη την κινηση φυσικα και να το προχωρησει!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν πιστευω οτι το κανουν δωρεα .

Απλη λογικη. Ποια κοπελα μπαινει στην διαδικασια των ενεσεων χωρις προσωπικο οφελος ??

Μονο εαν η δοτρια ειναι μητερα η αδερφη υπαρχει τετοια πιθανοτητα.

 

Εγώ το είχα αποφασίσει για την φίλη μου και δεν ήθελα χρήματα. Γιατί το σκέφτεσαι έτσι; Βλέποντας μία γνωστή σου να παιδεύεται 6 χρόνια και στο τέλος 0 αποτέλεσμα μετά από τεράστιες ταλαιπωρίες...;;;; Οταν αυτή θα ήταν μία λύση;;; δεν θα ευαισθητοποιόσουν;

Εγώ με 2 μωρά στην αγκαλιά μου που ήρθαν εύκολα νιώθω πως όλες οι κοπέλες που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα δίνουν άνισσο αγώνα.

 

Δεν θα έπαιρνα ενέσεις κλπ, για 2 ωάρια θα πήγαινα σε 2 κύκλους όπως έκανε κι η κοπέλα, μετά από πολλές ενέσεις για 1 ωάριο κάθε φορά. Αντί να πληρώσει την ωοληψία της, θα πλήρωνε και θα έμπαινα εγώ. Αν ήμουν οικονομικά εύρωστη δεν θα το συζητούσα ούτε αυτό.

 

Edit: Ισως να είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη γιατί όπως είπα και πιο πάνω η αδελφή μου παιδεύτηκε τρομερά για να κάνει ένα παιδάκι. Επεμβάσεις/ορμόνες/κόντρα επεμβάσεις κλπ. +1 αποβολή στον 7ο μήνα. Τραγικά πράγματα. Πόσο σημαδεύουν αυτά και πόσο ταλαιπωρούν... Οφείλουμε λοιπόν να βοηθάμε, έτσι νιώθω.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα η δουλεια βρωμαει γενικως αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να βοηθαμε και αφου η θεματοθετρια ειναι ετοιμη γι αυτη την κινηση φυσικα και να το προχωρησει!

 

Ιωάννα, το κρίμα στον λαιμο τους - σημασία έχει πως μπορεί να έδωσες ζωή σε τόσες ψυχούλες και φως σε τόσες οικογένειες, έτσι να σκέφτεστε!

Προσυπογράφω σ'αυτό που λες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το είχα αποφασίσει για την φίλη μου και δεν ήθελα χρήματα. Γιατί το σκέφτεσαι έτσι; Βλέποντας μία γνωστή σου να παιδεύεται 6 χρόνια και στο τέλος 0 αποτέλεσμα μετά από τεράστιες ταλαιπωρίες...;;;; Οταν αυτή θα ήταν μία λύση;;; δεν θα ευαισθητοποιόσουν;

Εγώ με 2 μωρά στην αγκαλιά μου που ήρθαν εύκολα νιώθω πως όλες οι κοπέλες που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα δίνουν άνισσο αγώνα.

 

Δεν θα έπαιρνα ενέσεις κλπ, για 2 ωάρια θα πήγαινα σε 2 κύκλους όπως έκανε κι η κοπέλα, μετά από πολλές ενέσεις για 1 ωάριο κάθε φορά. Αντί να πληρώσει την ωοληψία της, θα πλήρωνε και θα έμπαινα εγώ. Αν ήμουν οικονομικά εύρωστη δεν θα το συζητούσα ούτε αυτό.

 

Edit: Ισως να είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη γιατί όπως είπα και πιο πάνω η αδελφή μου παιδεύτηκε τρομερά για να κάνει ένα παιδάκι. Επεμβάσεις/ορμόνες/κόντρα επεμβάσεις κλπ. +1 αποβολή στον 7ο μήνα. Τραγικά πράγματα. Πόσο σημαδεύουν αυτά και πόσο ταλαιπωρούν... Οφείλουμε λοιπόν να βοηθάμε, έτσι νιώθω.

 

Μπραβο για τον τροπο σκεψης σου.

 

Μακαρι να υπαρχουν πολλες κοπελες που σκεφτονται ετσι σαν και εσας.

Και τα ωαρια να υπαρχουν απο κοπελες που ειχαν περισσευμα .

 

Κοιταξε και εγω στην προσπαθεια για δευτερο ειμαι και μου εχουν μιλησει για δανεικα ωαρια στην ηλικια που βρισκομαι..

Εαν ειχα και εγω μια φιλη μικρη , η ξαδερφη η αδερφη και δεν μπορω να καταλαβω γιατι η νομοθεσια το απαγορευει το συγγενικο προσωπο , θα πηγαινα πιο ευκολα σε αυτην τη λυση.

Θα ηθλελα να ξερω ομως οπωσδηποτε την βιολογικη μητερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τον τροπο σκεψης σου.

 

Μακαρι να υπαρχουν πολλες κοπελες που σκεφτονται ετσι σαν και εσας.

Και τα ωαρια να υπαρχουν απο κοπελες που ειχαν περισσευμα .

 

Κοιταξε και εγω στην προσπαθεια για δευτερο ειμαι και μου εχουν μιλησει για δανεικα ωαρια στην ηλικια που βρισκομαι..

Εαν ειχα και εγω μια φιλη μικρη , η ξαδερφη η αδερφη και δεν μπορω να καταλαβω γιατι η νομοθεσια το απαγορευει το συγγενικο προσωπο , θα πηγαινα πιο ευκολα σε αυτην τη λυση.

Θα ηθλελα να ξερω ομως οπωσδηποτε την βιολογικη μητερα.

 

 

Γιατι φαντασου οτι το παιδι της αδερφης σου γεννετικα ειναι δικο σου και του γαμπρου σου. Εμενα δεν θα με πειραζε καθολου αν εμοιαζε σε μενα εξαλλου δεν θεωρησα ποτε οτι εγω θα ειμαι μανα του. Το προβλημα ομως μπορει να δημιουργηθει αν χρειαστει καποια στιγμη να κανει εξεταση dna. Και καλα εμεις ειμαστε χαλαροι, το παιδι δεν ξερεις πως θα το παρει ή δεν ξερεις πως θα ειναι η μανα οταν ξερει οτι στην ουσια εχει παιδι απο τον αντρα της και την αδερφη της. Ειναι λεπτο ζητημα και γι αυτο δεν επιτρεπεται. Κανονικα τη βιολογικη μητερα δεν την γνωριζεις

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, το κρίμα στον λαιμο τους - σημασία έχει πως μπορεί να έδωσες ζωή σε τόσες ψυχούλες και φως σε τόσες οικογένειες, έτσι να σκέφτεστε!

Προσυπογράφω σ'αυτό που λες!

 

 

Το ξερω οτι το κριμα ειναι στο λαιμο τους και δεν μπορεις με τιποτα να ξερεις τι γινεται απλα θα ηθελα να ειναι τιμιοι. Οταν ειχα δωσει μυελο των οστων και ειχε μεινει στην καταψυξη μετα απο περιπου 2 χρονια μας ειπαν απο την Αγγλια οτι εχει βρεθει συμβατος κι αν θελουμε να το δωσουμε. Εννοειται οτι δεχτηκαμε κι ετσι σωθηκαν 2 ανθρωποι που ουτε καν τους μαθαμε ποτε αλλα τηρησαν τη διαδικασια δεν το πηραν με το ετσι θελω

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια συγνώμμη που θα παρέμβω κάπως διαφορετικά αλλά έχω την εξής απορία. Υπάρχει κοπέλα που είπε πως έκανε πολλά εξαιρετικά ωάρια και έγινε δότρια ώστε να αποκτήσει και κάποια άλλη κοπέλα παιδί. Αν υποθέσουμε ότι και η άλλη κοπέλα τελικά κατάφερε να κάνει παιδί με τα δανεικό ώαριο της κοπέλας που τεκνοποιήσε με τον άντρα της, αυτά τα παιδιά δε θεωρούνται αδέρφια;;;; Και αν, λέω ΑΝ σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και συναντηθούν και ερωτευτούν και παντρευτούν αυτά τα παιδιά δεν είναι γάμος ανάμεσα σε δύο αδέρφια;;;;

Επίσης οι κοπέλες που έγιναν δότριες δεν έχουν απορία να δουν, να ξέρουν τι κάνουν αυτά τα παιδιά αφού είναι οι βιολογικές μαμάδες;;;

Πραγματικά δε το λέω για να κριτικάρω ούτε τις δότριες ούτε αυτές που λαμβάνουν τα δανεικά ωάρια αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι επειδή γενικά είχα προβληματιστεί πριν καν αποκτήσω παιδιά αφού καλώς ή κακώς πλέον αρκετά ζευγάρια έχουν ανάγκη την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, το συγκεκριμένο κομμάτι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής μου εγείρει πολλά ηθικά ζητήματα....

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι και η άλλη κοπέλα τελικά κατάφερε να κάνει παιδί με τα δανεικό ώαριο της κοπέλας που τεκνοποιήσε με τον άντρα της, αυτά τα παιδιά δε θεωρούνται αδέρφια;;;; Και αν, λέω ΑΝ σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και συναντηθούν και ερωτευτούν και παντρευτούν αυτά τα παιδιά δεν είναι γάμος ανάμεσα σε δύο αδέρφια;;;;

 

Επίσης οι κοπέλες που έγιναν δότριες δεν έχουν απορία να δουν, να ξέρουν τι κάνουν αυτά τα παιδιά αφού είναι οι βιολογικές μαμάδες;;;

 

Εχεις δίκιο, είναι ετεροθαλή αδέλφια. Αυτό να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται.

 

Για το δεύτερο, το ηθικό κομμάτι, μου το έθεσε ο σύζυγος όταν του είχα πει την σκέψη μου. Του είπα πως το βλέπω:

Τα ωάρια μου κάθε μήνα εδώ και 25 χρόνια καταλήγουν στην αποχέτευση μαζί με την περιοδο μου. Αντ'αυτού θα ήταν ευλογημένη κίνηση να δώσουμε δυο απ' αυτά σε μία οικογένεια που παλεύει να κάνει παιδάκια.

Δεν θέλω σχέσεις περαιτέρω να πω την αλήθεια - δεν θα'θελα να ονομάζομαι "βιολογική μητέρα" και πολύ θα με βόλευε να έκανα την δωρεά και να έπαιρνε αντίστοιχα από άλλη δότρια η φίλη μου. Αυτό σημαίνει η δωρεά για εμένα. Δωρίζω σημαίνει πως δεν συνεχίζει να είναι δικό μου.

 

Ο άντρας μου πείστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια συγνώμμη που θα παρέμβω κάπως διαφορετικά αλλά έχω την εξής απορία. Υπάρχει κοπέλα που είπε πως έκανε πολλά εξαιρετικά ωάρια και έγινε δότρια ώστε να αποκτήσει και κάποια άλλη κοπέλα παιδί. Αν υποθέσουμε ότι και η άλλη κοπέλα τελικά κατάφερε να κάνει παιδί με τα δανεικό ώαριο της κοπέλας που τεκνοποιήσε με τον άντρα της, αυτά τα παιδιά δε θεωρούνται αδέρφια;;;; Και αν, λέω ΑΝ σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και συναντηθούν και ερωτευτούν και παντρευτούν αυτά τα παιδιά δεν είναι γάμος ανάμεσα σε δύο αδέρφια;;;;

Επίσης οι κοπέλες που έγιναν δότριες δεν έχουν απορία να δουν, να ξέρουν τι κάνουν αυτά τα παιδιά αφού είναι οι βιολογικές μαμάδες;;;

Πραγματικά δε το λέω για να κριτικάρω ούτε τις δότριες ούτε αυτές που λαμβάνουν τα δανεικά ωάρια αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι επειδή γενικά είχα προβληματιστεί πριν καν αποκτήσω παιδιά αφού καλώς ή κακώς πλέον αρκετά ζευγάρια έχουν ανάγκη την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, το συγκεκριμένο κομμάτι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής μου εγείρει πολλά ηθικά ζητήματα....

 

 

Αυτο που λες αν μεγαλωσουν κι ερωτευτουν τι θα γινει το εχω σκεφτει κι εγω αλλα ποσο πιθανο ειναι να συμβει? Ειναι πολυ λεπτο ζητημα και ειλικρινα ουτε μεσα μου δεν εχω δωσει αυτη την απαντηση, επειδη το θεωρω πολυ δυσκολο να γινει δεν το σκεφτηκα περαιτερω

Εγω παντως δεν θα ηθελα να ξερω που πηγε, ενα κυτταρο θεωρω πως ειναι οποτε δεν μπορω να δω τον εαυτο μου ως βιολογικη μαμα. Ισως τελικα ειναι πιο περιπλοκο απ οτι φαινεται! Ομως ποσες γυναικες καταφεραν να γινουν μανουλες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, είναι ετεροθαλή αδέλφια. Αυτό να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται.

 

Για το δεύτερο, το ηθικό κομμάτι, μου το έθεσε ο σύζυγος όταν του είχα πει την σκέψη μου. Του είπα πως το βλέπω:

Τα ωάρια μου κάθε μήνα εδώ και 25 χρόνια καταλήγουν στην αποχέτευση μαζί με την περιοδο μου. Αντ'αυτού θα ήταν ευλογημένη κίνηση να δώσουμε δυο απ' αυτά σε μία οικογένεια που παλεύει να κάνει παιδάκια.

Δεν θέλω σχέσεις περαιτέρω να πω την αλήθεια - δεν θα'θελα να ονομάζομαι "βιολογική μητέρα" και πολύ θα με βόλευε να έκανα την δωρεά και να έπαιρνε αντίστοιχα από άλλη δότρια η φίλη μου. Αυτό σημαίνει η δωρεά για εμένα. Δωρίζω σημαίνει πως δεν συνεχίζει να είναι δικό μου.

 

Ο άντρας μου πείστηκε.

 

 

ειλικρινα σε συγχαιρω γι αυτη την αποφαση που πηρες....οπως και συ εχω και γω πολυ κοντιμο μου ανθρωπο που δεν υπηρχε περιπτωση να τεκνοποιησουν γιατι ειχε 0% σπερμα....αυτη τη στιγμη εχουν ενα παιδακι χαρη σε ενα δοτη σπερματος...

για να απαντησω στην κοπελα που εθεσε το ερωτημα για τα αδερφια, θα σας πω τι ειπε το κεντρο στο ζευγαρι...ο δοτης σπερματος ειναι απο τις σκανδιναβικες χωρες ετσι ωστε να αποφυγουν παιχνιδια της μοιρας...απ οτι ξερω η ευρωπαικη ενωση απαγορευει την πληρωμη για τη δωρεα ειτε σπερματος, ειτε ωαριων η ακομα και εμβρυων...χωρες οπως η αμερικη οι δοτες πληρωνονται...επισης ηξερα οτι εφοσον αποφασισει ενας η μια δοτρια να δωρισει το δειγμα παει στο εξωτερικο..τουλαχιστον αυτο ειπε το κεντρο στο ζευγαρι και οτι αυτη ειναι η νομοθεσια της ευρωπαικης ενωσης

τελος,επειδη οντως και γω το εχω "ζησει" αυτο το αγχος βλεπωντας αυτο το ζευγαρι θελοντας και μη επιρρεαζεσαι....σε λιγο καιρο θα κανω την 3η προσπαθεια σπερματεγχυσης και αν δεν πετυχει θα κανουμε εξωματικη....πηρα λοιπον και γω την αποφαση εφοσον μεινουν ωαρια τα οποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν να τα δωρισω...εγω δεν εχω προβλημα ωαριων εχω προβλημα συλληψης αλλα τον πονο και τη θεληση μιας γυναικας να γινει μανα τον ξερω και τον βιωνω τα τελευταια χρονια και δεν θα ηθελα καμια γυναικα να νιωσει αυτον τον πονο....

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας σας πραγματικα σας θαυμαζω και πιστευω οτι θα αυξανονται οι γυναικες που θα κανουν δωρεα ωαριων, καθως παιρνουν τα χρονια.

 

Αυτο που εγραψα για το συγγενικο προσωπο η φιλη το προτιμω απο την αποψη οτι θα ξερω για το παιδι μου ποια θα ειναι τα βιολογικα αδερφια.

Ομως υπαρχει το ερωτημα. Εαν μια κοπελα ειναι δοτρια σε περισσοτερες απο μια κοπελες τοτε τα παιδια της θα εχουν πολυ περισσοτερα βιολογικα αδερφια.

 

Αυτο ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο. Αυτο δεν θα μπορουσα να το διαχειριστω συναισθηματικα. Κυριως για το δικο μου παιδι. Ειτε θα ημουν δοτρια η ληπτρια.

Να υπαρχουν υποψηφια αδερφια που δεν ξερεις που βρισκονται.

Τι λενε στα παιδια σε αυτες τις περιπτωσεις?

Και δεν θα υπαρχει παντα η αγωνια και το αγχος μηπως συναντηθουν?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω λοιπον και την δικη μου αποψη...

Ειμαι σε διαδικασια εξωσωματικης, εχω πωα και αν δεν πετυχει η προσπαθεια μου, θα δοκιμασω με δανεικα ωαρια. Το θεμα ειναι διττο και κατα την γνωμη μου οι δυο οψεις εχουν το ιδιο ρισκο.

Πρωτον: απο την στιγμη που μπαινουμε σε διαδικασια εξωσωματικης- και εφοσον εχει μια κοπελα πολλα και καλα ωαρια υπαρχει η περιπτωση α)να ζητησουν νομιμα να δωρισει καποια β) να εξαφανισουν ...καποια γ) να καταστραφουν

Επομενως υπαρχει πιθανοτητα να εχει το παιδι σου "βιολογικα αδερφια" ειτε το θελεις ειτε οχι, οποτε αν ημουν στις γυναικες με πολλα ωαρια θα προτιμουσα να γινει εν γνωσει μου, να επιτελεσω ενα κοινωνικο εργο και μπραβο στα κοριτσια που το εχουν ηδη κανει! Για εμενα, οτιδηποτε μειωνει ή σταματα το εμποριο, ωαριων, σπερματος ή παιδιων ειναι θεαρεστο! Αν λοιπον ηταν μια κοινη πρακτικη με ανοιχτα χαρτια, πολλοι λιγοτεροι θα τολμουσαν να εμπορευτουν ...κλεμμενα ωαρια απο γυναικες σε εξωσωματικη και μαλιστα εν αγνοια τους , δηλ. να εκμεταλευτουν δυο γυναικες σε αδυναμη θεση- και αυτην που δινει και αυτην που παιρνει.

Δευτερον, και η γυναικα που αποφασισε να χρησιμοποιησει δανεικα, θα ειχε περισσοτερη ενημερωση και δεν θα φοβοταν απο που τα παιρνει και τι μελλει γεννεσθαι( χωρις φυσικα να αποκαλυφθει η πραγματικη ταυτοτητα του δοτη).

 

Γενικα θεωρω οτι η αληθεια και η επιγνωση της πραγματικοτητας παντα καταφερνει να καταρριψει καθε βρωμοδουλεια, και απενοχοποιει πολλα.

Σε οτι λοιπον αφορα την ηθικη του ολου θεματος θα σας πω οτι η απαντηση του πνευματικου μου ηταν ( ειτε κανω εξωσωματικη με δικα μου ειτε με δανεικα) να προσεξω ωστε να μην καταστραφουν ή πεταχτουν εμβρυα. Στο θεμα των "βιολογικων" αδελφων(το οποιο οπως ειπα προκυπτει ειτε δωσεις εν γνωσει, ειτε σου εχουν παρει εν αγνοια, ειτε παρεις δανεικα) μου ειπε οτι εφοσον δεν γνωριζω τον δοτη, δεν εχω προβλημα, πως το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και στην επισης θεαρεστη πραξη της υιοθεσιας, και οτι εφοσον η πραξη γινεται με αγαπη, να το αφησω στα χερια του Θεου κι Εκεινος θα κανει το καλυτερο.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω λοιπον και την δικη μου αποψη...

Ειμαι σε διαδικασια εξωσωματικης, εχω πωα και αν δεν πετυχει η προσπαθεια μου, θα δοκιμασω με δανεικα ωαρια. Το θεμα ειναι διττο και κατα την γνωμη μου οι δυο οψεις εχουν το ιδιο ρισκο.

Πρωτον: απο την στιγμη που μπαινουμε σε διαδικασια εξωσωματικης- και εφοσον εχει μια κοπελα πολλα και καλα ωαρια υπαρχει η περιπτωση α)να ζητησουν νομιμα να δωρισει καποια β) να εξαφανισουν ...καποια γ) να καταστραφουν

Επομενως υπαρχει πιθανοτητα να εχει το παιδι σου "βιολογικα αδερφια" ειτε το θελεις ειτε οχι, οποτε αν ημουν στις γυναικες με πολλα ωαρια θα προτιμουσα να γινει εν γνωσει μου, να επιτελεσω ενα κοινωνικο εργο και μπραβο στα κοριτσια που το εχουν ηδη κανει! Για εμενα, οτιδηποτε μειωνει ή σταματα το εμποριο, ωαριων, σπερματος ή παιδιων ειναι θεαρεστο! Αν λοιπον ηταν μια κοινη πρακτικη με ανοιχτα χαρτια, πολλοι λιγοτεροι θα τολμουσαν να εμπορευτουν ...κλεμμενα ωαρια απο γυναικες σε εξωσωματικη και μαλιστα εν αγνοια τους , δηλ. να εκμεταλευτουν δυο γυναικες σε αδυναμη θεση- και αυτην που δινει και αυτην που παιρνει.

Δευτερον, και η γυναικα που αποφασισε να χρησιμοποιησει δανεικα, θα ειχε περισσοτερη ενημερωση και δεν θα φοβοταν απο που τα παιρνει και τι μελλει γεννεσθαι( χωρις φυσικα να αποκαλυφθει η πραγματικη ταυτοτητα του δοτη).

 

Γενικα θεωρω οτι η αληθεια και η επιγνωση της πραγματικοτητας παντα καταφερνει να καταρριψει καθε βρωμοδουλεια, και απενοχοποιει πολλα.

Σε οτι λοιπον αφορα την ηθικη του ολου θεματος θα σας πω οτι η απαντηση του πνευματικου μου ηταν ( ειτε κανω εξωσωματικη με δικα μου ειτε με δανεικα) να προσεξω ωστε να μην καταστραφουν ή πεταχτουν εμβρυα. Στο θεμα των "βιολογικων" αδελφων(το οποιο οπως ειπα προκυπτει ειτε δωσεις εν γνωσει, ειτε σου εχουν παρει εν αγνοια, ειτε παρεις δανεικα) μου ειπε οτι εφοσον δεν γνωριζω τον δοτη, δεν εχω προβλημα, πως το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και στην επισης θεαρεστη πραξη της υιοθεσιας, και οτι εφοσον η πραξη γινεται με αγαπη, να το αφησω στα χερια του Θεου κι Εκεινος θα κανει το καλυτερο.

 

 

Όλες οι απαντήσεις είναι ενδιαφέρουσες και κάθε άποψη είναι σεβαστή. Η άποψη του πνευματικού σου με εκπλήσσει! Έχω ρωτήσει και εγώ πνευματικό και έχω ψάξει και στο ιντερνετ για την άποψη της εκκλησίας περί εξωσωματικής... Και αυτά που βρήκα στο ιντερνετ και ο πνευματικός μου, μου είπε πως η εκκλησία δε την αποδέχεται για 2 λόγους:

1. Γιατί ο άντρας αυ...ται για να βγάλει σπέρμα το ένα αλλά το κυριότερο

2. Γιατι όταν γονιμοποιούνται πχ 9 ώαρια και επιλέγουν τα 2 ή 3 καλύτερα τότε τα άλλα 6 ή 7 που πετιόνται θεωρείται πως γίνεται πολλαπλή έκτρωση. Ίσως βεβαια εδώ κολλάει το ότι είπε να μη πεταχτούν τα έμβρυα. Από τη στιγμη που γονιμοποιούνται υπάρχει ψυχή!!!

Από την άλλη όμως καλώς ή κακώς αυτά τα παιδιά που είναι από ίδια ώαρια και τεκνοποιήθηκαν από διαφορετικές μητέρες είναι αδέρφια και δε το γνωρίζουν!!! Αν βεβαία γίνεται αυτό που είπε η κοπέλα πιο πάνω πως οι δωρεες πάνε άλλες χώρες τότε ναι ελαχιστοποιείται η πιθανότητα να συναντηθούν αυτά τα παιδιά κάποια στιγμή...

 

Τώρα το ότι η επιστήμη κάνει πρόοδους και ξεκινάει για καλό και στο τέλος κάποια διεστραμμένα μυαλά και παραβάτες του όρκου τους στον Ιπποκράτη την καταντάνε δουλεμπόριο αυτό είναι μεγάλη συζήτηση όχι μόνο για το τι απογίνονται τα "πεταμένα" ωάρια αλλά και στο θέμα δωρεάς οργάνων!

 

Όσον αφορά τα παιδιά νομίζω πως καλό είναι οι μαμάδες να μη πουν ποτέ αν ήταν δότριες ή γέννησαν με δανεικά ώαρια. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να το διαχειριστώ στη θέση τους ακόμα και σε μεγάλη ηλικία.

 

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες τις κοπέλες και σέβομαι την αγωνία τους και τη λαχτάρα τους για ένα παιδάκι. Όλες έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο και κάποιες λίγες δεν ταλαιπώρηθηκαν, άλλες ταλαιπωρήθηκαν λίγο και άλλες πολύ!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...