Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ - ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ??


Recommended Posts

Καλησπέρα !! :P

 

Ψάχνω για γιατρό με επιτυχίες στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Έχω ήδη κάνει εξωσωματική με φάρμακα .... :-(

 

Γνωρίζετε γιατρούς με επιτυχίες στον φυσικό κύκλο ?? :confused:

 

Οι εμπειρίες και οι απόψεις σας είναι πραγματικές πολύτιμες !!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από μένα!!

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι...

μέχρι τώρα έχουνε εκφράσει καλές γνώμες για τον Μπομποτη και τον Αρκουλη...

κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!!:P

 

καλή επιτυχία εύχομαι σε όλα τα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια καλημέρα!

καμμία γνώμη για το παρακάτω;; :confused::rolleyes:

 

Γειά σας κορίτσια!

 

Γιατί επιθυμείτε τον φυσικό κύκλο, σας τον πρότεινε ο γιατρός σας? Εμένα μου τον πρότεινε ο γυναικολόγος μου κατηγορηματικά, λέγοντάς μου ότι 1) εφόσον παίρνοντας Puregon για να κάνουμε σπερματύγχυση, κατέβασες μόνο δύο ωάρια, δεν είσαι για εντατικό, 2) θέλω λίγα ωάρια και καλά, παρά πολλά και μάπα!

Ενώ σε δύο κέντρα εξωσωματικής μου προτείνουν να κάνω εντατικό κύκλο, "για να έχουν πιο πολλές πιθανότητες με τα ωάρια".

Δεν ξέρω τί να πιστέψω! Εσείς τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!

 

Γιατί επιθυμείτε τον φυσικό κύκλο, σας τον πρότεινε ο γιατρός σας? Εμένα μου τον πρότεινε ο γυναικολόγος μου κατηγορηματικά, λέγοντάς μου ότι 1) εφόσον παίρνοντας Puregon για να κάνουμε σπερματύγχυση, κατέβασες μόνο δύο ωάρια, δεν είσαι για εντατικό, 2) θέλω λίγα ωάρια και καλά, παρά πολλά και μάπα!

Ενώ σε δύο κέντρα εξωσωματικής μου προτείνουν να κάνω εντατικό κύκλο, "για να έχουν πιο πολλές πιθανότητες με τα ωάρια".

Δεν ξέρω τί να πιστέψω! Εσείς τί λέτε?

 

Εμένα μου τον πρότεινε γιατρός για τον ίδιο λόγο ενώ ο εξωσωματικός μου επιμένει σε εξωσωματική με φάρμακα.

 

Εγώ στην εξωσωματική με φάρμακα εκανα 5 ωάρια και τελικά κατέληξα με 2 μόνο έμβρυα τα οποία στην εμβρυομεταφορά τα έφτυσαν...όταν ζήτησα από τον εξωσωματικό να κάνω φυσικό κύκλο με απέτρεψε...

 

Ετσι ένας άλλος γιατρός με προέτρψε σε φυσικό κύκλο γιατί τα ωάρια είναι καλύτερης ποιότητας ...Ενα και καλό θέλουμε !!! :D

 

Οπότε ψάχνω κι εγώ για γιατρο εξειδικευμένο σε φυσικο κύκλο !!!

 

Εχετε αποψη για ΝΙΚΟΠΟΥΛΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ και ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ ΚΩΣΤΑ ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!και από μένα,αν και δεν ειμαι καινουργια στο φόρουμ,πρωτη φορα μπαίνω εδώ μέσα.και εγω μετα από αποτυχημένες προσπάθειες ,παω τωρα με φυσικό.αν και τα καταφερνω να παρει το ωάριο ο γιατρός μου,δεν ειναι προς γονιμοποίηση .και εδω ειναι το δράμα για μένα.δεν ξερω τι να κάνω,φυσικά για να τα παρατήσω ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Λογικά τα ωάρια του φυσικού είναι καλύτερα ποιοτικά από αυτά της διέγερσης...

Πόσες φορές έχεις προσπαθήσει; μήπως στα παίρνει πολύ νωρίς κ είναι ανώριμα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Dori78 !!με τον φυσικό εχω προσπαθήσει 3 φορες.η 1η το πήρε αλλά δεν ήταν καλό για γονιμοποιήση ,η2η το χασαμε ,και η 3η σημερα το πηρε αλλα πάλι δεν ηταν καλό!!δεν ξερω τι να κανω.εχω προσπαθήσει με φάρμακα 9 φορρες και δεν επιτευχθηκε εγκυμοσύνη.και επειδη με εχουν πειράξει οι ορμόνες ,αποφάσισα να παω με φυσικό.ειναι ψυχοφθόρο ,το ξέρω,αλλά το προτιμώ απο το να παίρνω φάρμακα.ελπίζω ότι θα μου καθήσει καποιο καλό.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχετε αποψη για ΝΙΚΟΠΟΥΛΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ και ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ ΚΩΣΤΑ ???

 

Καλησπέρα!Μάλλον εννοείς τον Παπα@νικόπουλο στο Εμβρυο@γένεσις.Αν ναι εγώ έχω κάνει αρκετούς φυσικούς μαζί του.Εμεινα έγγυος μία φορά στις 4 εμβρυομεταφορές που έκανα αλλά στις 9,5 εβδομάδες σταμάτησε η καρδιά και το έχασα.Βέβαια είμαι και 44 χρονών....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μάλλον εννοείς τον Παπα@νικόπουλο στο Εμβρυο@γένεσις.Αν ναι εγώ έχω κάνει αρκετούς φυσικούς μαζί του.Εμεινα έγγυος μία φορά στις 4 εμβρυομεταφορές που έκανα αλλά στις 9,5 εβδομάδες σταμάτησε η καρδιά και το έχασα.Βέβαια είμαι και 44 χρονών....

 

ΝΑΙ !!! ΠΑΠΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ είναι ο γιατρός !!!:shock:

 

Ποιά η άποψη σου για τον παπανικόπουλο ???

 

Στο Εμβρυογενεσις τα κάνει όλα ο Μαστροδημήτρης ή αναλάμβάνουν και οι άλλοι γιατροί.

Εννοώ ότι εμένα μου έχουν συστήσει τον Παπανικόπουλο για φυσικο. Αν πάω εκέι θα με αναλάβει προσώπικά αυτός ή θα με πάρει ο Μαστρομηνας επειδή έχει το κέντρο ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ !!! ΠΑΠΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ είναι ο γιατρός !!!:shock:

 

Ποιά η άποψη σου για τον παπανικόπουλο ???

 

Αν τη μέρα εκείνη είναι στο κέντρο θα το κάνει ο Χριστ.Αν δεν είναι θα το κάνει όποιος έχει υπηρεσία ίσως και ο ίδιος ο Μαστρο.Είναι όλοι καλοί πάντως,εγώ έχω κάνει και με τον Μαστρο και με έναν ακόμη που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το όνομά του.Το εργαστήριό τους πάντως θεωρείται απ'ο τα πλέον αξιόπιστα.Ο ίδιος ο Παπανικοπ. είναι πολύ ήρεμος και απαντάει πάντα στο κινητό του.Ακόμη και όταν είναι απασχολημένος θα κρατήσουν το μήνυμα και θα σε πάρει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Dori78 !!με τον φυσικό εχω προσπαθήσει 3 φορες.η 1η το πήρε αλλά δεν ήταν καλό για γονιμοποιήση ,η2η το χασαμε ,και η 3η σημερα το πηρε αλλα πάλι δεν ηταν καλό!!δεν ξερω τι να κανω.εχω προσπαθήσει με φάρμακα 9 φορρες και δεν επιτευχθηκε εγκυμοσύνη.και επειδη με εχουν πειράξει οι ορμόνες ,αποφάσισα να παω με φυσικό.ειναι ψυχοφθόρο ,το ξέρω,αλλά το προτιμώ απο το να παίρνω φάρμακα.ελπίζω ότι θα μου καθήσει καποιο καλό.

 

Draga και Depy, όταν λέτε φυσικό εννοείται "εντελώς χωρίς φάρμακα"? Η παίρνεις έστω λίγο ορμόνη (ήπια διέγερση) για να κατεβάσεις δύο τρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μάλλον εννοείς τον Παπα@νικόπουλο στο Εμβρυο@γένεσις.Αν ναι εγώ έχω κάνει αρκετούς φυσικούς μαζί του.Εμεινα έγγυος μία φορά στις 4 εμβρυομεταφορές που έκανα αλλά στις 9,5 εβδομάδες σταμάτησε η καρδιά και το έχασα.Βέβαια είμαι και 44 χρονών....

 

Depy, και λοιπά κορίτσια: είμαι 42+ και ο γιατρός μου, μου προτείνει φυσικό κύκλο με ήπια διέγερση, για να κατεβάσω "λίγα και καλά" ωάρια. Εχω ωάρια,φαίνονται στον υπέρηχο, αλλά δεν ξέρω την ποιότητα, FSH 11.6, amy .45!

Θέλω να πάω για εξωσωματική, από την εμπειρία σας, αξίζει ο φυσικός με ήπια διέγερση ή ένας εντατικός κύκλος?

Πόσο σου παίρνουν για τον φυσικό κύκλο μέχρι την εμβρυομεταφορά?

Link to comment
Share on other sites

Depy, και λοιπά κορίτσια: είμαι 42+ και ο γιατρός μου, μου προτείνει φυσικό κύκλο με ήπια διέγερση, για να κατεβάσω "λίγα και καλά" ωάρια. Εχω ωάρια,φαίνονται στον υπέρηχο, αλλά δεν ξέρω την ποιότητα, FSH 11.6, amy .45!

Θέλω να πάω για εξωσωματική, από την εμπειρία σας, αξίζει ο φυσικός με ήπια διέγερση ή ένας εντατικός κύκλος?

Πόσο σου παίρνουν για τον φυσικό κύκλο μέχρι την εμβρυομεταφορά?

 

Εγώ κάποια στιγμή που έκανα με διεγέρσεις-σε άλλο κέντρο-ανταποκρίθηκα πολύ καλύτερα σε τροποποιημένο φ. κ. δηλ. με λίγα φάρμακα παρά σε κατί γιγάντιαιες δόσεις που μου δώσαν(450 gonal).Μετά ξαναγύρισα στον Παπανικόπ. και συνέχισα με φ. κ. χωρις καθολου φαρμακα-μόνο την pregnyl.Αν θέλεις την γνώμη μου,αν δεν έχεις πάρει πολλές φορες φάρμακα ο φ.κ. με λίγα φάρμακα σου δίνει τη δυνατότητα για πιο ελεγχόμενη κατάσταση-δεν θα χάσεις εύκολα το ωάριο του μήνα και ίσως να έχεις και ένα ή δύο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα,

Προσωπικά εγώ θα προτιμήσω τον καθαρά φυσικό κύκλο γιατί τα φάρμακα όπως και να έχει επηρεάζουν την ποιότητα. Μπορεί με μικρές δόσεις όχι τόσο πολύ αλλά δεν είναι τα τελείως φυσικά ωάρια που παράγει ο οργανισμός από μόνος του.

Σε καμμία περίπτωση βέβαια δεν σημαίνει ότι κάτι είναι απόλυτο. Μπορεί να κάνει τροποποιημένο και πραγματικά να κάνεις καλά αυγουλάκια ή να κάνεις και μόνο φυσικό και να μην είναι καλή ποιότητα και τούμπαλιν. Κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά, άρα εφόσον δεν είσαι εναντίον των φραμάκων δοκίμασε αν θες τον τροποποιημένο να δεις τι ποιότητα παράγεις και μετά αν δεις ότι η ποιότητα δεν είναι καλή, το αλλάζεις σε καθαρα φυσικό..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!εγω κατέληξα στο φ.κ. μετά απο 9 αποτυχημένες εξ.με φάρμακα, που με επειρέασαν ορμονικα.και δεν μπορω να πω ότι ανταποκριθηκα σε καθε προσπαθεια ,ώστε να δώσω πολλα αβγουλάκια .ετσι την περασμενη εβδομάδα πηγα με φ.κ.,ειχα ενα μεγαλο και 2 μικρα.πηρε το μεγαλο στα 19 χλ.αλλα δυστυχώς ,δεν γονημοποιήθηκε.είναι ψυχοφθόρο αλλα δεν θέλω να τα παρατήσω.θα προσπαθήσω όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!εγω κατέληξα στο φ.κ. μετά απο 9 αποτυχημένες εξ.με φάρμακα, που με επειρέασαν ορμονικα.και δεν μπορω να πω ότι ανταποκριθηκα σε καθε προσπαθεια ,ώστε να δώσω πολλα αβγουλάκια .ετσι την περασμενη εβδομάδα πηγα με φ.κ.,ειχα ενα μεγαλο και 2 μικρα.πηρε το μεγαλο στα 19 χλ.αλλα δυστυχώς ,δεν γονημοποιήθηκε.είναι ψυχοφθόρο αλλα δεν θέλω να τα παρατήσω.θα προσπαθήσω όσο μπορώ.

 

Γεια σου draga,

 

Είναι ο πρώτος μηνας που κανεις? Έτσι είναι οι φυσικοί κύκλοι, θέλει πολύ υπομονή.

 

Σε ποιον γιατρό είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Dada75,ναι τωρα ξεκίνησα.ειχα την τελευταια αποτυχημενη εξ.τον Ιούνιο.ο γιατρός μου ειναι στην Λαρισα ,ΙΑΣΩ.το ξέρω ότι ειναι ψυχοφθόρο.απλα κάνω υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!!

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι...

μέχρι τώρα έχουνε εκφράσει καλές γνώμες για τον Μπομποτη και τον Αρκουλη...

κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!!:P

 

καλή επιτυχία εύχομαι σε όλα τα κορίτσια!

 

 

Κορίτσια, Μπομπότης και ξερό ψωμί. Επισκεφτείτε τον και θα με θυμηθείτε. Τον λατρεύω κυριολεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποιο ειναι το κοστος της εξωσωματικης σε Φ.Κ. σαν ταξη μεγεθους ?

 

Ποσο κοστιζει η ληψη σε καθε κυκλο και ποσο στο συνολο εαν προχωρησει η εξωσωματικη?

 

Παντως νομιζω οτι για τον φυσικο κυκλο δεν χρειαζεται και καμια ιδιαιτερη εμπειριατου γιατρου-εξωσωματικου και πιστευω οτι ολοι οι εξωσωματικοι μπορουν να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποιο ειναι το κοστος της εξωσωματικης σε Φ.Κ. σαν ταξη μεγεθους ?

 

Ποσο κοστιζει η ληψη σε καθε κυκλο και ποσο στο συνολο εαν προχωρησει η εξωσωματικη?

 

Παντως νομιζω οτι για τον φυσικο κυκλο δεν χρειαζεται και καμια ιδιαιτερη εμπειριατου γιατρου-εξωσωματικου και πιστευω οτι ολοι οι εξωσωματικοι μπορουν να κανουν.

 

Kalhspera ...

 

Sorry gia greeklish ala exo provlima me ton ipologisti.

Enas olokliromenos fisikos kiklos (metafora 1 emvriou) einai peripou 1200 eur.

An theleis na mazepsis tote plironis kathe oolipsia ksexorista. Egw plirono 700 eur kathe oolipsia, katapsiksi 200-300 eur k thm metafora 500 eur.

 

Auto pou les oti den xriazete idiaiterh empeiria kaneis lathos. Oi fisikoi theloun polu prosoxi k polu steni parakolouthisi.

Einai pio eukolo otan kaneis me farmaka, den iparxei kindinos na xaseis to oario. Stous fisikous prepei ola na ipologisei sosta.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα χρηματα τελικα και με το φυσικο κυκλο.

 

Ενας γιατρος στην πολη μου ειπε να μην προσπαθησω καθολου με φαρμακα και να κανω 3-4 σπερματεγχυσεις εφοσον εχουμε και καλο σπερμα , και μετα με δανεικα ωαρια. ( απορριπτουμε προς το παρον τη δευτερη λυση ).

Ο δικος μου γυναικολογος και πολυ καλος εξωσωματικος μου απερριψε τελειως την σπερματεγχυση. Ουτε να το ακουσει. Χαμενος χρονος.

Θελει να κανουμε μια προσπαθεια με φαρμακα για να δουμε πως θα ανταποκριθω και μετα βλεπουμε.

 

Στο τελος βλεπω να μην κανω τιποτα γιατι δεν υπαρχουν και τα χρηματα.

Πολλα χρηματα και για πολυ μικρες πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα χρηματα τελικα και με το φυσικο κυκλο.

 

Ενας γιατρος στην πολη μου ειπε να μην προσπαθησω καθολου με φαρμακα και να κανω 3-4 σπερματεγχυσεις εφοσον εχουμε και καλο σπερμα , και μετα με δανεικα ωαρια. ( απορριπτουμε προς το παρον τη δευτερη λυση ).

Ο δικος μου γυναικολογος και πολυ καλος εξωσωματικος μου απερριψε τελειως την σπερματεγχυση. Ουτε να το ακουσει. Χαμενος χρονος.

Θελει να κανουμε μια προσπαθεια με φαρμακα για να δουμε πως θα ανταποκριθω και μετα βλεπουμε.

 

Στο τελος βλεπω να μην κανω τιποτα γιατι δεν υπαρχουν και τα χρηματα.

Πολλα χρηματα και για πολυ μικρες πιθανοτητες.

 

Den ekanes pote eksosomatiki?

Kai egw pistevo oti sperm. einai k xamenos xronos k petamena leuta an eisai se mia ilikia panw apo 38.

Mporis na kaneis mia me farmaka na deis ala tha doseis 2500 toulaxiston. An kaneis me fisiko k einai kalo emvrio tha plirosis 1200 an metafereis auto to ena.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...