Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιντανος, ανηθος και ριγανη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μολις διάβασα οτι μαιντανος, ανηθος και ριγανη δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη. εχετε ακουσει κατι τετοιο?

 

Σοβαρά; Εγώ τα έτρωγα (και τα τρώω) καί στις δυο!:!:

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα τρως με μετρό... Αλλα ειναι που δεν κάνουν. Σε μια άλλη συζήτηση είχαν αναρτήσει τι απαγορεύεται καιτι ειναι με μετρό, αλλα δε θυμάμαι σε ποια, ψαξτο λιγο!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Εγώ τα έτρωγα (και τα τρώω) καί στις δυο!:!:

και εγω τα τρωω και μαλλον θα συνεχισω να τα τρωω :P. ισως εννοουν να μην γινονται υπερβολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βότανα που μπορεί να προκαλέσουν συσπάσεις ή αποβολή, αιμορραγία ή άλλα προβλήματα όπως: κανέλα, γαρύφαλλο, μάραθο, θυμάρι, φασκόμηλο, τζίνσενγκ, γλυκάνισο κ.α

Βάλε στο google να βρεις ενα blog που λέει ποια βότανα απαγορεύονται στην εγκυμοσύνη.

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψαχνόμουν σε Blogs κλπ σχετικά με το τι επιτρέπεται και τι όχι και κόντεψα να τρελαθώ. Οπότε αποφάσισα να μην τρώω μόνο αυτά που μου έχει απαγορέψει ο γιατρός μου. Δεν μου έχει απαγορέψει τα βότανα, οπότε μαγειρεύω κανονικά το φαγάκι μου με τα μυρωδικά που θέλω, απλά με μέτρο. Δεν ξέρω αν κάνω καλώς ή κακώς, αλλά ειλικρινά έχω βαρεθεί να τρελαίνομαι με το κάθε τι που διαβάζω στο Internet.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν απαγορευονται στο φαγητο.. απαγορευονται σαν Αιθερια ελαια..

δηλαδη να τα βαλεις να τα μυριζεις ...

 

στο φαγητο οι ποσοτητες που βαζουμε ειναι πολυ λιγες και δεν μας προκαλουν προβληματα...

 

διαβασε το παρακατω...

http://aromatotherapeia.wordpress.com/2013/10/09/aitheria-elaia-poy-apagorevontai-sthn-egkyo/

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε παιδιά μου φαίνεται υπερβολικό να επηρεάζει την εγκυμοσύνη κάτι φυτικό! Ειδικά η ρίγανη ή ο μαϊντανός και ο άνιθος που κανείς μας δεν τρώει ως κυρίως τροφή αλλά βάζει μια πρέζα στο φαγητό του. Ο δικός μου γιατρός μου χει πει να μη συμβουλεύομαι το ίντερνετ γιατι κόντεψα να τρελαθώ με αυτά που διάβαζα. Αν είναι να βλάπτουν ακόμα και τα βότανα, τότε οι γυναίκες στα παλιά χρόνια θα είχαν όλες προβληματικές εγκυμοσύνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν απαγορευονται στο φαγητο.. απαγορευονται σαν Αιθερια ελαια..

δηλαδη να τα βαλεις να τα μυριζεις ...

 

στο φαγητο οι ποσοτητες που βαζουμε ειναι πολυ λιγες και δεν μας προκαλουν προβληματα...

 

διαβασε το παρακατω...

http://aromatotherapeia.wordpress.com/2013/10/09/aitheria-elaia-poy-apagorevontai-sthn-egkyo/

 

Ανάλογα με το εκάστοτε blog μπορεί κανείς να βρει και κάτι διαφορετικό. Σε κάποιο blog είχα διαβάσει ότι απαγορεύονται γενικώς. Σε άλλο blog είχα διαβάσει ότι απαγορεύονται ως αφεψήματα...

Ως αιθέρια έλαια, δεν νομίζω ότι απαγορεύονται ως οσμή (γιατί εισπνέουμε πολύ χειρότερα πράγματα όσες τουλάχιστον μένουμε σε πόλεις), αλλά για λήψη από το στόμα ή επιδερμικά. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω από το blog του link. Να διευκρινίσω ωστόσο, ότι δεν ασχολούμαι με αιθέρια έλαια, δεν με αφορά το θέμα και έτσι δεν το έχω ψάξει καθόλου.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι γιατρός και αρωματοθεραπευτής. Αυτό που απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη είναι η λήψη αιθερίων ελαίων (εκτός ορισμένων). Τα φυτά καθεαυτά έχουν απειροελάχιστες ουσίες που μπορεί να βλάψουν την έγκυο.

Όσο για τα αιθέρια έλαια καθεαυτά μπορούμε να τα βάζουμε στην επιδερμίδα καθαρά (όχι όλα), να τα τρώμε κλπ (ως 12 σταγόνες την ημέρα περίπου). Υπό την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋπόθεση να είναι ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ και όχι για καλλυντική χρήση όπως τα περισσότερα που κυκλοφορούν !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για τον μαιντανο μου ειχε πει μια φιλη μου οτι δεν κανει κτλ και οτι προκαλει αποβολη και να μημ τρωω και τετοια.οντως ειχα δει αρθρα στο ιντερνετ που ελεγαν κατι τετοια αλλα εγω δεν τα πολυπιστευα.αν ηταν ετσι τι να λεγανε οι μαναδες μας και οι γιαγιαδες μας.παρ ολα αυτα ειχα ρωτησει τον γυναικολογο μου και μου ειχε πει οτι δεν ισχυουν αυτα και οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο απαγορευτικο.παντως δεν ειχα κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη μου.ετρωγα απ ολα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κ από μένα!Έχω ακούσει κ εγώ για κάποια αρωματικά κ βότανα αλλά αναφέρονται σε πολύ μεγάλες ποσότητες.Δέν θα βοσκήσουμε κιόλας ;););)!!!Στις σαλάτες κ στα φάγητα που τα χρησιμοποιούμε είναι μια χαρά!Κ μένα ο γιατρός μου είπε άφοβα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τα βότανα δεν απαγορεύονται ούτε κάποια καρυκεύματα που ενοχοποιούνται σε σάιτ όχι και πολύ ιατρικά. Σε λογικές ποσότητες επιτρέπονται, εκτός αν φας π.χ. μια ολόκληρη ρίζα τζίντζερ που είναι αδύνατον!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...