Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

PROFERTIL


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία από σας γι'αυτό το φάρμακο και αν ναι αν είχε το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

 

Παράθεση

edit admin προσθέσαμε νεότερη μαρτυρία του μέλους μετά από χρήση 2 ετών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία από σας γι'αυτό το φάρμακο και αν ναι αν είχε το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

 

august18

καλησπέρα,

 

Ποιός σου είπε για το profertil? εχει ενα μήνα που κυκλοφορεί!

Αρα...δεν το γνωρίζει Κανείς!! Τέλοςπάντων.

Πρόκειται για 8 ιχνοστοιχεία τύπου αργινίνη, σελήνιο, ψευδάργυρο, φολικό και άλλα, με σκοπό να ''ενισχύσει'' λέμε τώρα την υπογόνιμη κατάσταση.

Το εχω ψάξει και εγω και το εχω διαβάσει. Δεν είναι τίποτα αποδεδειγμένο.

Απο την άλλη, δε σε βρίσκει και κανένα κακό.

Απλά μην τα πάρεις πέρα των τριων μηνών.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Φιλιά και καλή αρχή και κουράγιο για οτι επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εμας τα profertil μας τα συστησε και ο γυναικολογος και ο εξωσωματικος μας. Δεν κυκλοφορουν μονο ενα μηνα, γιατι ο αντρας μου τα παιρνει εδω και 4 μηνες. Παιδι δεν εχουμε πιασει ακομα, αλλα η βελτιωση στο σπερμοδιαγραμμα ηταν θεαματικη. Δεν ξερω και δεν μπορω να ειμαι σιγουρη οτι οφειλεται στο profertil. Το μονο αρνητικο του ειναι η τιμη. Ειναι περιπου 180 ευρω η συσκευασια για θεραπεια 3 μηνων. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Πράγματι είναι στην αγορά πολύ καιρό είναι πολυδιαφημισμένο από πολλούς marketing dealers, αλλά πουθενά δεν είδα σχόλια για το αποτέλεσμα, αν όντως βοήθησε στην βελτίωση του σπέρματος η συγκεκριμένη κάψουλα. Εμείς βέβαια μετά από τρεις μήνες δεν είδαμε αλλαγή αλλά προφανώς ήταν νωρίς που κάναμε το σπερμοδιάγραμμα. Diamond εσείς είδατε βελτίωση μετά τα profertil? Να είναι απλώς σύμπτωση? Εμάς μας είπε ο ουρολόγος να συνεχίσουμε τις κάψουλες για άλλους 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Εμας βελτιωθηκε αλλα οπως ειπα δεν μπορω να ειμαι σιγουρη οτι οφειλεται στις συγκεκριμενες βιταμινες. Ο αντρας μου παντως ενθουσιαστηκε με τη βελτιωση και αποφασισε να το παρει για ακομα 3 μηνες. Το σπερμοδιαγραμμα το καναμε παντως αφου περασανε οι τρεις μηνες. Η επομενη εξωσωματικη μας ειναι τον Ιανουαριο και θελει να παμε με το " βελτιωμενο " σπερμα... Παντως δεν νομιζω πως κανουν καποιο κακο, αλλωστε απλες βιταμινες ειναι... Κι εγω δεν βρηκα καπου σχολια για το profertil πριν τα παρει, γιατι το εψαξα λιγο, αλλα μου εκανε εντυπωση πως εντελως τυχαια μου το συστησαν δυο γιατροι επιμονα χωρις να γνωριζει ο ενας για τον αλλον οτι μου το εχει συστησει. Γι' αυτο και αποφασισαμε να το παρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κι απο μενα. ο γιατρος εδωσε και στον αντρα μου profertil για τρεις μηνες και μετα εμεινα εγκυος...... τι να πω.... ειχαμε σημαντικη βελτιωση στο σπερμα και αν κρινω εκ του αποτελεσματος μαλλον κανουν δουλεια ! παντως κακο δεν νομιζω να κανουν ! βιταμινες ειναι και διαφορα αλλα στοιχεια....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακούω? Μπράβο συγχαρητήρια gg69! Τι να πω, ελπίζω αυτές οι βιταμίνες να έκαναν τη δουλειά τους, και να μην είναι απλώς σύμπτωση, για να πάρουμε λίγο κουράγιο κι εμείς Μπορείς να είσαι λίγο συγκεκριμένη? Δηλαδή ποια ήταν η διαφορά? Και μετά από πόσο καιρό είδατε τη διαφορά? Ήταν φυσιολογική σύλληψη? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι ακούω? Μπράβο συγχαρητήρια gg69! Τι να πω, ελπίζω αυτές οι βιταμίνες να έκαναν τη δουλειά τους, και να μην είναι απλώς σύμπτωση, για να πάρουμε λίγο κουράγιο κι εμείς Μπορείς να είσαι λίγο συγκεκριμένη? Δηλαδή ποια ήταν η διαφορά? Και μετά από πόσο καιρό είδατε τη διαφορά? Ήταν φυσιολογική σύλληψη? Ευχαριστώ
ναι ηταν φυσιολογικη συλληψη !! 4-5 μηνες τη ληψη βελτιωθηκε σημαντικα η κινητικοτητα...... και υπηερχε και καποια σχετικη βελτιωση στον αριθμο...... τι να πω ?? πες το ο θεος πεσ το η τυχη πες το τα profertil....... εγω ειχα αυτοματη συλληψη οποτε ολους και ολα τα ευγνομονω....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι στην ενότητα που άνοιξα πριν λίγο καιρό τότε που είχα τόσα αναπάντητα ερωτήματα. Θα σας πω και εγώ με την σειρά μου τη γνώμη μου γιʼαυτές τις βιταμίνες μετα από 5 μήνες λήψη τους. Πρώτη φορά που άκουσα για τα profertil ήταν πριν περίπου 2 χρόνια ίσως και περισσότερο όταν ο γυναικολόγος μας μας τα πρότεινε. Τότε πίστευα ότι ήταν απλώς μια καλή διαφήμιση και μας φάνηκαν και αρκετά ακριβά – περίπου 250 ευρώ για τρίμηνη θεραπεία. Όταν επιτέλους αποφασίσαμε (πέρσι) να τα προμηθεύσουμε, μετά από ένα μήνα κάναμε σπερμοδιάγραμμα με τα αστρονομικά νούμερα – 500 000 ο αριθμός, και 5% κινητικότητα. Κάναμε εμβρυομεταφορά και το αρνητικό πιστεύω ήταν κάτι αναμενόμενο. Μέχρι που μας πρότειναν και βιοψία όρχεων, με τον άνδρα μου να χάσει τον ύπνο του και έτσι μέρα με την ήμερα μες την απόγνωση.. Τώρα μετά από 5 μήνες λήψη μας περίμενε μια αναπάντεχη έκπληξη: καινούριο σπερμοδιάγραμμα – το λέω και ανατριχιάζω – αριθμός σπερματοζωαρίων σε φυσιολογικά επίπεδα και κινητικότητα 50%!! Για πρώτη φορά στη ζωή μου αντικρίσω αυτά τα αποτελέσματα, μετά από τόσες διαφορετικές θεραπείες που ούτε κατά διάνοια δεν πλησίασαν αυτά τα νούμερα. Θα συνεχίσει να τα παίρνει ο σύζυγος μέχρι να αγγίξουμε το όνειρο (εξάλλου ο γιατρός είπε να συνεχίσει για άλλους 3 μήνες). Ελπίζω να βοήθησα στο ελάχιστο στις απορίες που μπορεί να έχει κανείς για αυτές τις βιταμίνες. Εμάς μας έφερε την ελπίδα και το χαμόγελο στη ζωή μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!

μηπως εχουν δωσει στο συζηγο σας τη θεραπεια

eviol, filicin, profertil

και αν χρειαστικε να γινει επανεξεταση της κατατμησης DNA σπερματος (fragmatation) και αν υπηρχαν αποτελεσματα επιτυχης εξωσωματικης?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

μηπως εχουν δωσει στο συζηγο σας τη θεραπεια

eviol, filicin, profertil

και αν χρειαστικε να γινει επανεξεταση της κατατμησης DNA σπερματος (fragmatation) και αν υπηρχαν αποτελεσματα επιτυχης εξωσωματικης?

 

Γεια σου ΛΙΝ

 

Στον σύζυγό μου, μία μόνο γιατρός "έδωσε σημασία" στο DFI που ήταν στο 28% και μου είπε: πες στο σύζυγο: να κόψει το τσιγάρο, να πάρει αντιωξειδωτικά, ΒΙτ Ε και Profertil και τα ξαναλέμε σε τρεις μήνες που θα "δουλέψουν" όλα αυτά! Ολοι οι υπόλοιποι "κοιμούνται" τον ύπνο του δικαίου!

Μία κοπέλα στο φόρουμ μου είπε ότι το Proftil έκανε θαύματα σε γνωστό της! Επίσης και εσύ πρέπει να παίρνεις διάφορα όπως σελλήνιο, ω3, φυλικό (όχι ομως filicine, κάτι πιο ισχυρό, το filisin είναι μόνο 5mg τα άλλα φυλλικά είναι πιο δυνατά! Εννοείτε ότι τον καλό σου πρέπει να τον κυνηγάς για να τα κάνει αυτά, ενώ εσύ δίνεις μάχη όπως και όλες!!:mad::x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x

Είμαστε τεχνιτώς υποστηριζόμενες γενικά!! :-P:razz::-P

 

Ο καλός μου μετά από "τελεσίδικα", γιατί δεν είχε χωνέψει ως τώρα τί αγώνα ρίχνω και θα ρίξω ακόμη, τα παίρνει όλα συστηματικά (αλλιώς θα τον πάρει και θα τον σηκώσει!) και ίσως να κάνουμε DFI, δεν ξέρω, στοιχίζει το άτιμο! Εξάλλου πριν την εξ/κη, κάνουν επεξεργασία στο σπέρμα, τί θα καταφέρω αν ξέρω λεπτομέρειες??

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην ενότητα που άνοιξα πριν λίγο καιρό τότε που είχα τόσα αναπάντητα ερωτήματα. Θα σας πω και εγώ με την σειρά μου τη γνώμη μου γιʼαυτές τις βιταμίνες μετα από 5 μήνες λήψη τους. Πρώτη φορά που άκουσα για τα profertil ήταν πριν περίπου 2 χρόνια ίσως και περισσότερο όταν ο γυναικολόγος μας μας τα πρότεινε. Τότε πίστευα ότι ήταν απλώς μια καλή διαφήμιση και μας φάνηκαν και αρκετά ακριβά – περίπου 250 ευρώ για τρίμηνη θεραπεία. Όταν επιτέλους αποφασίσαμε (πέρσι) να τα προμηθεύσουμε, μετά από ένα μήνα κάναμε σπερμοδιάγραμμα με τα αστρονομικά νούμερα – 500 000 ο αριθμός, και 5% κινητικότητα. Κάναμε εμβρυομεταφορά και το αρνητικό πιστεύω ήταν κάτι αναμενόμενο. Μέχρι που μας πρότειναν και βιοψία όρχεων, με τον άνδρα μου να χάσει τον ύπνο του και έτσι μέρα με την ήμερα μες την απόγνωση.. Τώρα μετά από 5 μήνες λήψη μας περίμενε μια αναπάντεχη έκπληξη: καινούριο σπερμοδιάγραμμα – το λέω και ανατριχιάζω – αριθμός σπερματοζωαρίων σε φυσιολογικά επίπεδα και κινητικότητα 50%!! Για πρώτη φορά στη ζωή μου αντικρίσω αυτά τα αποτελέσματα, μετά από τόσες διαφορετικές θεραπείες που ούτε κατά διάνοια δεν πλησίασαν αυτά τα νούμερα. Θα συνεχίσει να τα παίρνει ο σύζυγος μέχρι να αγγίξουμε το όνειρο (εξάλλου ο γιατρός είπε να συνεχίσει για άλλους 3 μήνες). Ελπίζω να βοήθησα στο ελάχιστο στις απορίες που μπορεί να έχει κανείς για αυτές τις βιταμίνες. Εμάς μας έφερε την ελπίδα και το χαμόγελο στη ζωή μας!!

 

Μπράβο august, άντε με το καλό!! :P:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΛΙΝ

 

Στον σύζυγό μου, μία μόνο γιατρός "έδωσε σημασία" στο DFI που ήταν στο 28% και μου είπε: πες στο σύζυγο: να κόψει το τσιγάρο, να πάρει αντιωξειδωτικά, ΒΙτ Ε και Profertil και τα ξαναλέμε σε τρεις μήνες που θα "δουλέψουν" όλα αυτά! Ολοι οι υπόλοιποι "κοιμούνται" τον ύπνο του δικαίου!

Μία κοπέλα στο φόρουμ μου είπε ότι το Proftil έκανε θαύματα σε γνωστό της! Επίσης και εσύ πρέπει να παίρνεις διάφορα όπως σελλήνιο, ω3, φυλικό (όχι ομως filicine, κάτι πιο ισχυρό, το filisin είναι μόνο 5mg τα άλλα φυλλικά είναι πιο δυνατά! Εννοείτε ότι τον καλό σου πρέπει να τον κυνηγάς για να τα κάνει αυτά, ενώ εσύ δίνεις μάχη όπως και όλες!!:mad::x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x

Είμαστε τεχνιτώς υποστηριζόμενες γενικά!! :-P:razz::-P

 

Ο καλός μου μετά από "τελεσίδικα", γιατί δεν είχε χωνέψει ως τώρα τί αγώνα ρίχνω και θα ρίξω ακόμη, τα παίρνει όλα συστηματικά (αλλιώς θα τον πάρει και θα τον σηκώσει!) και ίσως να κάνουμε DFI, δεν ξέρω, στοιχίζει το άτιμο! Εξάλλου πριν την εξ/κη, κάνουν επεξεργασία στο σπέρμα, τί θα καταφέρω αν ξέρω λεπτομέρειες??

 

Καλησπερα marina, τα φαρμακα αυτα μας τα εδωσε ο εξωσωματικος και ο ανοσολογος επειδη εκανε κατατμηση ο συζηγος μου και ηταν λιγο αυξημενη μας ειπαι για τρεις μηνες και οταν τελειωση η θεραπεια ξανα επανελεγχος και δεν ειναι και φθηνη κοστιζει 200 ευρo. Ευτυχως ο συζηγος μου δεν καπνιζει ουτε πηνει ουτε αλκοολ και ειναι συνεπεις στης οδηγιες των γιατρων. Εμενα δεν μου ειπαν να παρω καμια βιταμινη.

Δυστηχως ολες μας εχουμε τον αγωνα μας και σιγουρα θα τα καταφερουμε και θα φτασουμε στην απεναντι οχθη της μητροτητας!!!!

Τι ειναι DFI ;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα marina, τα φαρμακα αυτα μας τα εδωσε ο εξωσωματικος και ο ανοσολογος επειδη εκανε κατατμηση ο συζηγος μου και ηταν λιγο αυξημενη μας ειπαι για τρεις μηνες και οταν τελειωση η θεραπεια ξανα επανελεγχος και δεν ειναι και φθηνη κοστιζει 200 ευρo. Ευτυχως ο συζηγος μου δεν καπνιζει ουτε πηνει ουτε αλκοολ και ειναι συνεπεις στης οδηγιες των γιατρων. Εμενα δεν μου ειπαν να παρω καμια βιταμινη.

Δυστηχως ολες μας εχουμε τον αγωνα μας και σιγουρα θα τα καταφερουμε και θα φτασουμε στην απεναντι οχθη της μητροτητας!!!!

Τι ειναι DFI ;

 

DFI είναι το Dna Fragmentation Index, που δείχνει πόσο "καταστρέφεται" το σπέρμα από τις τοξίνες και τον τρόπο ζωής, γιαυτό προτείνουν βιταμίνες, αντιοξειδωτικά και γυμναστική και υποτίθεται ότι με αυτά το σπέρμα βελτιώνεται! Γιατί μπορεί, ένα κινούμενο κατεστραμένο σπ/ώαριο να γονιμοποιήσει ένα ωάριό σου και να οδηγήσει σε αποβολή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DFI είναι το Dna Fragmentation Index, που δείχνει πόσο "καταστρέφεται" το σπέρμα από τις τοξίνες και τον τρόπο ζωής, γιαυτό προτείνουν βιταμίνες, αντιοξειδωτικά και γυμναστική και υποτίθεται ότι με αυτά το σπέρμα βελτιώνεται! Γιατί μπορεί, ένα κινούμενο κατεστραμένο σπ/ώαριο να γονιμοποιήσει ένα ωάριό σου και να οδηγήσει σε αποβολή!!

 

Σε ευχαριστω!

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Μετα απο 3 χρόνια προσπαθειών και πολλές εξετασεις τελικά φάνηκε προβλημα με το σπέρμα ενω το πρώτο σπερμοδιαγραμμα ειχε φανει γόνιμο.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ δεκεμβριος 2012

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

Οκτωβριοσ 2013

ημερες αποχης 3

οκγος 1,5

ρευστοποιηση ατελης

ph 8,5

οψη φυσιολογικη

γλοιοτης αυξημενη

συγκεντρωση 17 >10/ml

ολικος αριθμος 26 >10

ζωτικοτητα 68%

κυτταρικα στοιχεια -

συγκολισεις -

συσσωρευσεις -

κινητικοτητα % 1η ωρα 2η ωρα

ταχεια 0 0

βραδεια 8 0

μη προωθητικη κινηση 16 7

ακινητα 76 93

κινουμενα 24 7

προωθητικη κινηση 8 0

Μορφολογια %

φυσιολογικα 14

Ανωμαλιες κεφαλης 81

Ανωμαλιες μεσου τμηματος 10

Ανωμαλιες ουρας 9

κυτταροπλασματικο υπλοιμα 2

τερατοσπερματικος δεικτης 1,16

 

σε αυτο το δευτερο σπερμοδιαγραμμα βρεθηκε εντεροκοκκος σε εναεροβια καλλιεργεια και ληφθηκε αντιβιωση

 

3ο σπερμοδιαγραμμα 13/2/2014

 

ογκος ανα ml 0.8

Αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml 20 εκατομυρια

ολικος αριθμος σπερματοζωαριων 16 εκατομυρια

στρογγυλα κυταρα 0,0

 

κινητικοτητα αρχικου δειγματος

ζωηρα 0%

προσθια κινουμενα 25%

επιτοπου 11%

ακινητα 64%

 

συνολικα προσθια κινουμενα 25%

συνολικα κινουμενα 36,0%

 

δειγμα μετα την επεξεργασια

 

ογκος πριν την επεξεργασια 0,3 ml

ογκος μετα την επεξεργασια 1 ml

αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml μετα την επεξεργασια 2

κινητικοτητα μετα την επεξεργασια

%1η ωρα

ζωηρα 5

προσθια 40

επιτοπια 5

ακινητα 50

24η ωρα

ζωηρα 0%

προσθια 4%

επιτοπια 14%

ακινητα 82%

φυσιολογικη μορφολογια κατα kruger %1.0

το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα εγινε σε συνθηκες αγχους καθως εγω εκανα χειρουργειο την ιδια ωρα- λαπαροσκοπηση και ο συζυγος περιμενε να βγω κα τον φωναξαν να δωσει το δειγμα.

ειμαι σε αδιεξοδο. ο γυναικολογος με απογοητευσε πληρως λεγοντας μου οτι δεν μπορουμε να κανουμε μωρο παρα μονο με εξωσωματικη λογω του σπερματος και να μην μπουμε καν στην προσπαθεια βελτιωσης του μεσω ουρολογου γιατι ειναι απωλεια χρονου. Ξεχασα να αναφερω οτι στο τελευταιο βρεθηκε και σταφυλοκοκος ενω ο εντεροκοκος ειχε εκριζωθει. εχει κανενας αντιστοιχη περιπτωση? βοηθησαν καθολου τα συμπληρωματα? προς το παρον παιρνει μονο καρνιτινη. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας κορίτσια. Είμαστε και εμείς στις προσπάθειες εδώ και αρκετό καιρό τώρα. Τώρα τελευταία κάναμε καποιες πρώτες εξετάσεις (σπερματοδιάγραμμα) και η αλήθεια ότι τα αποτελεσματα ήταν πολύ μετρια. Έτσι μας σύστησαν και έμας θεραπεία με τα profertil. Για να δούμε..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια .και εμεισ εχουμε προβλημα υπογονιμοτητας και μαλιστα ο συζυγος.εδω και 3 μηνες παιρνουμε profertil και ο αριθμος των σπερματοζωαριων ανεβηκε αρκετα αλλα οχι τοσος ωστε να θεωρειται ικανος για αποκτηση παιδιου.ο συζυγος μου εχει κιρσοκηλη αλλα ο γιατρος μασ ειπε να μην προβουμε σε εγχειρηση γιατι ειναι χαμηλου βαθμου αλλα και επειδη αλλες φορεσ η εγχειρηση οδηγει σε χειροτερα αποτελεσματα.συνεχισαμε κανονικα να προσπαθουμε ακομη και οταν χαλαρωσαμε τιποτα δεν συνεβησε.η γυναικολογος μου ,μου ειπε να συνεχισουμε να προσπαθουμε και οτι σε μισο χρονο θα παμε σε εξωσωματικη.εχω απελπιστει .δεν ξερω εαν και αλλεσ κοπελεσ το ζειτε αυτο δηλ να αισθανοσαστε ασχημα πλεον,να κλαιτε οταν εισαστε μονη σας στο σπιτι ,να ξηλευεται αλλεσ μεγαλυτερεσ σασ που κανουνε πολλα παιδια χωρις βεβαια να το θελουν και εμεισ που λαχταραμε να μην γινεται τιποτα.ειμαι 37 ετων και αρχισα να πιστευω οτι αυτη ητανε η τυχη να μεινω ατεκνη.θα μου πειτε τωρα οτι υπαρχει η μεθοδος της εξωσωματικης αλλα κοριτσια εχετε εσεισ τοσα λεφτα για να κανετε εξωσωματικες;ποιος μου δινει εγγυηση οτι θα μεινω εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη;κανεις.τι να κανουμε να χρεωθουμε μετα στις τραπεζες για τις επομενες εξωσωματικες;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια .και εμεισ εχουμε προβλημα υπογονιμοτητας και μαλιστα ο συζυγος.εδω και 3 μηνες παιρνουμε profertil και ο αριθμος των σπερματοζωαριων ανεβηκε αρκετα αλλα οχι τοσος ωστε να θεωρειται ικανος για αποκτηση παιδιου.ο συζυγος μου εχει κιρσοκηλη αλλα ο γιατρος μασ ειπε να μην προβουμε σε εγχειρηση γιατι ειναι χαμηλου βαθμου αλλα και επειδη αλλες φορεσ η εγχειρηση οδηγει σε χειροτερα αποτελεσματα.συνεχισαμε κανονικα να προσπαθουμε ακομη και οταν χαλαρωσαμε τιποτα δεν συνεβησε.η γυναικολογος μου ,μου ειπε να συνεχισουμε να προσπαθουμε και οτι σε μισο χρονο θα παμε σε εξωσωματικη.εχω απελπιστει .δεν ξερω εαν και αλλεσ κοπελεσ το ζειτε αυτο δηλ να αισθανοσαστε ασχημα πλεον,να κλαιτε οταν εισαστε μονη σας στο σπιτι ,να ξηλευεται αλλεσ μεγαλυτερεσ σασ που κανουνε πολλα παιδια χωρις βεβαια να το θελουν και εμεισ που λαχταραμε να μην γινεται τιποτα.ειμαι 37 ετων και αρχισα να πιστευω οτι αυτη ητανε η τυχη να μεινω ατεκνη.θα μου πειτε τωρα οτι υπαρχει η μεθοδος της εξωσωματικης αλλα κοριτσια εχετε εσεισ τοσα λεφτα για να κανετε εξωσωματικες;ποιος μου δινει εγγυηση οτι θα μεινω εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη;κανεις.τι να κανουμε να χρεωθουμε μετα στις τραπεζες για τις επομενες εξωσωματικες;

 

Κάνε υπομονή και μην απελπίζεσαι..!! Ξέρω ότι είναι δύσκολο. Το ξέρω και το ξέρω καλά..!!! Θα έρθει και θα έρθει σε όλες μας, την κατάλληλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

 

Θα σας πω περιληπτικά την ιστορία μας....

Πριν 2,5 χρόνια αποφασίσαμε με τον άντρα μου να βάλουμε μπρος για ένα παιδάκι...ο καιρός περνούσε χωρίς κανένα αποτέλεσμα....αποφασίσαμε λοιπόν το φλεβάρη το 2013 να κάνουμε κάποιεσ εξετάσεις. το πρόβλημα υπήρχε στο σπέρμα..κυρσοκήλη...μετά από κάποιους μήνες θεραπείας με βιταμίνες κ τέτοια το σεπτέμβριο του 2013 κάναμε χειρουργείο για αφαίρεση της κυρσοκήλης. μετά την επέμβαση ο γιατρός μου λέει..."Μαρία σε ένα χρόνο θα με καλέσετε στα βαφτήσια!!!!". η χαρά μου τεράστια από ότι φαντάζεστε....φυσικά οι μήνες περνούσαν αλλά τπτ! τον γενάρη κάνουμε κ άλλο σπερμοδιάγραμμα κ τα αποτελέσματα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ!!! Την 1η ώρα ταχεία κίνηση 0 και αργή 18.... απογοήτευση στο φουλ...αποφασίζουμε λοιπόν ότι δεν πάει άλλο και πάμε για εξωσωματική... φυσικά είχαμε αποτυχία κ εκεί.... μας λένε λοιπόν να πάρει οο σύζηγος τα profertil που κάνουν καλό. Είπαμε ας το δοκιμάσουμε κ αυτό...

Μετά από 2 μήνες με profertil κάναμε ένα σπερμοδιάγραμμα πριν λίγες μέρες...την 1η ώρα ταχεία κίνηση 21 κ καλή 12...!!!!!!

Δεν ξέρω βέβαια αν η βελτίωση αυτή οφείλετε στα profertil ή στην εγχείριση που κάναμε για την κυρσοκήλη....εμάς όμως μας ανέβασε πολύ την ψυχολογία μας μιας κ ετοιμαζόμαστε αυτές τις μέρες για την 2η εξωσωμάτικη...

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες μας...

Όλη αυτή η φάση θέλει μεγάλη υπομονή....και επιμονή....

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας ιστορία αρχίζει ανάποδα!!! πέρυσι τον Ιούλιο έμαθα ότι είμαι έγκυος χωρίς να το παλεύουμε, χωρίς να προσπαθούμε!! άλλωστε ο γάμος μας ήταν κανονισμένος για τον Νοέμβριο! Κ εκεί που αρχίζαμε να το χαιρόμαστε και στο ραντεβού για να ακούσουμε καρδιά , ακούσαμε τη λέξη παλίνδρομη κύηση!!!

Τέλος πάντων συμβαίνουν και αυτά!!

Περνάει ο καιρός και πλέον οι προσπάθειες έγιναν αγώνας δρόμου, κυρίως από την πλευρά του συντρόφου μου και συζύγου μου πλέον! Άγχος!!!!

Και κάπου τον Ιανουάριο γυρίζει το σύμπαν ανάποδα!! κύστες στις ωοθήκες , ένα μόρφωμα, κάτι για πρόωρη εμμηνόπαυση κτλ!!!

άλλος άνθρωπος δηλαδή!!! εξετάσεις, εξετάσεις , εξετάσεις!!! Λεφτά, λεφτά , λεφτά!!! σαλπιγγογραφία και το κερασάκι σπερμοδιάγραμμα!! όχι κακό αλλά ούτε και καλό!!! Ψάξε , ψάξε δε θα το βρεις!!! Κάτι για εξωσωματική μας λένε, μας πήραν και τα χρόνια!!! 37 εγώ , 43 ο καλός μου!!! Φτάσαμε στα profertil !! Τα αρχίζουμε από σήμερα και ελπίζουμε!!! εγώ παίρνω τα inofert και felicin!!!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το άγχος μπορεί να κάνει μεγάλη ζημία τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες!! Η αποδοχή της ροής των καταστάσεων είναι πιο σοφό και σου χαρίζει ηρεμία!!! Το κυνήγι του θησαυρού λοιπόν τι μας προσφέρει;;; απλά χάνουμε την ουσία και βλέπουμε ο ένας τον άλλο ως μηχανή αναπαραγωγής!! εμείς τους άντρες , οι άντρες εμάς!!!! και τι έγινε αν δεν κάνουμε ένα παιδί;;; υπάρχουν τόσα που μας έχουν ανάγκη!!! γιατί το παιδί μου πρέπει κατ' ανάγκη να έχει την ίδια μύτη με μένα και το ίδιο χρώμα ματιών;;; παιδί μου θα είναι αυτό που θα ξενυχτήσω, που θα αγκαλιάσω , που θα γελάσω και θα κλάψω μαζί του!!! Αλλά ξέχασα!! Υπάρχει και ο κόσμος που θα πεί "κρίμα!!! δεν μπορούν να κάνουν δικό τους παιδί!!" "Η γυναίκα του εχει πρόβλημα" "Μπά!!! εγώ ακουσα πως αυτός δεν μπορεί!!" Σας τα είπα μαζεμένα ... βγήκα και εκτός θέματος!!!

Link to comment
Share on other sites

fotini s

διαβάζοντας την ιστορία σου, μου θύμισες τη δικιά μας, με μια παραλλαγή: 2 μήνες περίπου πριν το γάμο μας μάθαμε ότι είμαι έγκυος μόνο με 2 φορές ελεύθερη επαφή (!) αλλά λίγο πριν το γάμο ανακαλύψαμε ότι ήταν εξωμήτριο. Δυστυχώς... και μετά όπως λες αρχίζει ο Γολγοθάς: εξετάσεις, χρήματα, άγχη, μια 2η εγκυμοσύνη παλλίνδρομη, 1η προσπάθεια εξωσωματικής αποτυχημένη.

Εγώ παίρνω τα profertil female. Στο θέμα της τεκνοποίησης ακόμη δεν είδα φως :D αλλά από κάποιες αιματολογικές που έκανα δείχνει να βοηθάει.

Τώρα βέβαια είμαι σε αναζήτηση νέου σκευάσματος γιατί αυτό παραείναι ακριβό. Τα παίρνω ήδη 4 μήνες.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...