Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απουσία δύο-τριών ημερών


leaner

Recommended Posts

Ο μικρούλης μου είναι 8 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά, ενώ παράλληλα έχει ξεκινήσει και τις στερεές τροφές. Το ερώτημα είναι το εξής: ίσως χρειαστεί να λείψω για 2-3 μέρες στο εξωτερικό για δουλειά. Για τις ημέρες αυτές μπορώ να αφήσω γάλα που έχω αντλήσει με το θήλαστρο. Μήπως όμως μειωθεί η παραγωγή μου αν δε θηλάσω καθόλου για τρεις μέρες; αν έχω μαζί μου το θήλαστρο- που προφανώς θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς για να αδειάζει το στήθος- θα είναι αρκετό για να διατηρήσω την παραγωγή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα leaner, δε νόμιζω να έχεις πρόβλημα στην ηλικία που βρίσκεται, ο θηλασμός έχει εδραιωθεί για τα καλά. Έχω κι εγώ ένα μπέμπη που κοντεύει 9 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά, και δε νομίζω με μια απουσία μου 2-3 ημερών να μου κόβονταν το γάλα (εαν είχα μαζί μου θήλαστρο εννοείται. υποθέτω πως θα έβγαζα λίγο και τη νύχτα)

να χαίρεσαι το μωράκι σου!!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Eπαναφέρω το θέμα ελαφρως τροποποιημενο...

Η μικρη μου χρονιζει σε λιγο και θα πρεπει να λειψω 1-2 μερες. Το πρωτο πρόβλημα Α) Δεν παιρνει μπιμπερο με τιποτα...Β) πως θα κοιμηθεί το βραδυ που θηλαζει και αποκοιμιέται...τους ημερησιους υπνους ενδεχεται να κοιμηθεί στο καροτσι...όσο και να συμπιεσω τον χρονο οπωσδήποτε θα χρειαστεί να λειψω ένα βραδυ...σκέφτομαι να της δωσουν φρεσκο αφου θα ειμαστε 1 εβδομαδα πριν τα γενεθλια της...δεν πιστευω να επηρεαστεί η παραγωγη μου μεσα σε 24 ωρες...αλλα πως να το πιει?? Καναμε αποπειρα σημερα να της δωσουμε δικο μου γαλα με μπιμπερο και δεν το πινει...Ένα χρονο δεν εχω λειψει ουτε ένα βραδυ από διπλα της αλλα αυτό το ταξιδι δεν μπορω να το αποφυγω...και απαιτει διανυκτερευση...αν την πάρω μαζι μου θα ταλαιπωρηθεί πολύ...αν την αφήσω πάλι πισω πως θα πιει γαλα και πως θα κοιμηθεί//???:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την έπαιρνα μαζί... Ποσο ταλαιπωρία δηλαδή; Μαζί με άλλο συνοδό, για να την κρατήσει όσο θα δουλεψω, φανταζομαι.

 

Μπορεί να θες εσύ μια ανάσα, κατανοητό... Σε κάποιους μήνες θα καταλαβαίνει καλύτερα όταν λείπεις... Δεν έχετε ευκαιρία μέχρι τώρα να την κοιμήσει άλλος; Αν δεν ξυπνάει το βράδυ, μια ιδέα είναι να αποκοιμηθεί για τον πρώτο βραδυνό ύπνο είναι σε καρεκλάκι αυτοκινήτου, αυτοκινητάδα, ή σε απλή βολτίτσα με το καρότσι έξω, αν είναι αρκετά ζεστό το βράδυ. Δεν κοιμάται ποτέ έτσι; Ένα βράδυ είναι... Δεν θα σε ζητάει καθόλου το βράδυ; Αν σε ζηταει, είναι αρκετά πιο ζόρικα και φυσικά δεν είναι λύση το αυτοκίνητο...

 

Γάλα ίσως χρειαστεί να βγάλεις με το χέρι, για να αποσυμφορηθείς. Δες αν μπορείς να το κάνεις, εγώ δεν μπορούσα, ήθελα θήλαστρο!

 

Κάποιες γνώμες, εμπειρικά, δεν έχω κάτι σίγουρο... Ο άντρας μου μπορούσε να κοιμήσει από 8 μηνών, που του παρέδωσα την αρμοδιότητα! Αλλά δεν το κάναμε κατευθείαν σε ταξίδι. Το να μην πιει κάποιο γάλα για κανα-δυο μέρες δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι...

 

Η αλήθεια είναι ότι είτε πάτε μαζί είτε μεινετε χωριστά, σε αυτή την ηλικία, ακόμα και ένα βράδυ μπορεί να σας χαλάσει το πρόγραμμά σας, αν έχετε κάτι τέτοιο, για κάποιες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

To ταξίδι είναι αεροπορικό και στην επιστροφη θα εχει τράνζιτ...δεν θέλω να κανει 3 απογειωσεις=προσγειώσεις σε ένα 24 ωρο...πιστευω ότι θα ταλαιπωρηθεί.,,στο καροτσι κοιμαται τα μεσημερια..αν εχει φτιαξει λίγο ο καιρός πιστευω θα την κοιμησουν και το βραδακι...αν ξυπνησει το βραδυ μπορει ο αντρας μου να τη αποκοιμισει στην αγκαλία του..τα εχει καταφερει μερικες φορες...

Με το γαλα τι θα γινει?? Εγω το δικο μου θα το βγαζω...το μωρο όμως αφου δεν πιανει μπιμπερο τι θα πιει?? Όταν ηταν λιγων μηνων αντλουσα δικου μου και το επινε ...τωρα δεν θελει να δει το μπιμπερο...με το εκπαιδευτικο ποτηρακι πινει νερο (2-3 γουλεις) αλλα δεν μπορει να πιει όση ποσοτητα γαλακτος απαιτείται...Προσπάθησε ο αντρας μου...προσπαθησε η μαμα μου ...δεν αγγιζει το μπιμπερο...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε το γάλα με καλαμάκι από ποτήρι. Επίσης γάλα με το κουταλακι, όπως θα έτρωγε την κρέμα (χρονοβόρο, το ξέρω, αλλά μπορεί να σας βολέψει).

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου argini, θα συμφωνήσω με την κοπέλα, ποτήράκι/μικρό φλυτζανάκι και είτε με κουταλάκι είτε με το στόμα. 12 μηνών ο γιός μου τον οποίο θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τότε ξεκίνησε να πίνει έτσι το φρέσκο γάλα (και αργότερα με καλαμάκι).

Η κόρη μου (θηλάζει αποκλειστικά) παρομοίως, το νερό το θέλει με το στόμα, δεν μπορεί το εκπαιδευτικό ποτηράκι (δε συζητώ καν για μπιμπερό).

 

Προσωπικά, αν μου επιτρέπεις, θα την έπαιρνα μαζί μου. Βέβαια εμείς έχουμε πάει κ σε γάμο με το μικρό 9 μηνών, 7 ώρες μακριά, καθόλου αποκλειστικοί, οπου έλειπε το ανηψάκι του γαμπρού από αδερφή, για να μην ταλαιπωρηθεί. Τώρα πάλι έχουμε γάμο τέλος Μαιου 5 ώρες μακρια και πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω.. Γιατί αλλιώς να έρχονται παλιές συμφοιτήτριες στο γάμο σου όντας μονάδες κι αλλιώς να μετακινηθούν τέσσερα πλέον άτομα, τα δύο μωρά. Θα πήγαινα μόνη αλλά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να καθίσει η μικρή (είναι και μικρότερη). Οφ τόπικ, σου ζητώ χίλια συγνώμη, καλή τύχη σου εύχομαι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

To ταξίδι είναι αεροπορικό και στην επιστροφη θα εχει τράνζιτ...δεν θέλω να κανει 3 απογειωσεις=προσγειώσεις σε ένα 24 ωρο...πιστευω ότι θα ταλαιπωρηθεί.,,στο καροτσι κοιμαται τα μεσημερια..αν εχει φτιαξει λίγο ο καιρός πιστευω θα την κοιμησουν και το βραδακι...αν ξυπνησει το βραδυ μπορει ο αντρας μου να τη αποκοιμισει στην αγκαλία του..τα εχει καταφερει μερικες φορες...

Με το γαλα τι θα γινει?? Εγω το δικο μου θα το βγαζω...το μωρο όμως αφου δεν πιανει μπιμπερο τι θα πιει?? Όταν ηταν λιγων μηνων αντλουσα δικου μου και το επινε ...τωρα δεν θελει να δει το μπιμπερο...με το εκπαιδευτικο ποτηρακι πινει νερο (2-3 γουλεις) αλλα δεν μπορει να πιει όση ποσοτητα γαλακτος απαιτείται...Προσπάθησε ο αντρας μου...προσπαθησε η μαμα μου ...δεν αγγιζει το μπιμπερο...:?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα ειναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία και στρες για το μωρό να σε αποχωριστεί ξαφνικά. Εγώ θα το έπαιρνα μαζί.

 

Δε χρειάζεται μπουκάλι ενα μωρό 1 έτους! Ας πιει με ποτήρι ή κύπελλο, με καλαμάκι, με κουτάλι. Αν λείπεις θα πιει περισσότερη ποσότητα αναγκαστικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, έχω την εξής απορία. Τώρα ο γιος μου ειναι 13ων μηνών θηλάζουμε μέσα στη μέρα ανάλογα με τα κέφια μας κ επειδή είμαστε συνέχεια μαζί υπάρχουν αρκετοί σύντομοι θηλασμοί μέσα στη μέρα όχι μονο τη νύχτα. 

Θα χρειαστεί μια μέρα την εβδομάδα να λείπω λόγω σπουδών όλη τη μέρα, θα επηρεάσει αυτή η μέρα την ποσότητα; για άντληση το βρίσκω εξτριμ, μπορώ να αποσυμφορίζω το στήθος απλά με το χέρι, αρκεί;; θα θηλάζω πρωί κ βράδυ εκείνη τη μέρα  κ τις υπόλοιπες μέρες κανονικά χωρίς πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

2 μερες επρεπε να λειψω για 12 ωρες και ειχα ρωτησει τον παιδιατρο μας (και συμβουλο θηλασμου) αν θα κοπει το γαλα και μου ειπε πιθανο, αλλα εν τελει δεν εγινε τιποτα. Μονο πηγε να σκληρυνει σε καποια φαση το στηθος αλλα το αποσυμφορισα με το χερι και οκ. Τωρα για μια μερα την εβδομαδα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν αποσυμφοριζεις με το χερι. Απλα φροντισε να τον βαζεις στο στηθος ακριβως πριν φυγεις και αμεσως οταν γυρνας.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Καλησπέρα, έχω την εξής απορία. Τώρα ο γιος μου ειναι 13ων μηνών θηλάζουμε μέσα στη μέρα ανάλογα με τα κέφια μας κ επειδή είμαστε συνέχεια μαζί υπάρχουν αρκετοί σύντομοι θηλασμοί μέσα στη μέρα όχι μονο τη νύχτα. 

Θα χρειαστεί μια μέρα την εβδομάδα να λείπω λόγω σπουδών όλη τη μέρα, θα επηρεάσει αυτή η μέρα την ποσότητα; για άντληση το βρίσκω εξτριμ, μπορώ να αποσυμφορίζω το στήθος απλά με το χέρι, αρκεί;; θα θηλάζω πρωί κ βράδυ εκείνη τη μέρα  κ τις υπόλοιπες μέρες κανονικά χωρίς πρόγραμμα. 

13 μηνών, μια μέρα την εβδομάδα, μην το συζητάς καν, κανένα πρόβλημα δε θα έχεις με το γάλα σου! Εννοείται αν νιώσεις δυσφορία βγάζεις με το χέρι. Και όπως είπε η sentir  καλό είναι να θηλάζεις πριν φύγεις το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...