Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αστατος κυκλος και εγκυμοσυνη:(


joannako

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια ! ειμαι νεο μελος.το φορουμ αυτο μου εχει λυσει αρκετες αποριες και μου εχει δωσει αρκετες ελπιδες.ομως αυτη τη φορα εχω μπερδευτει πολυ.προσπαθω με τον αντρα μου να κανουμε μπεμπακι ομως ο κυκλος μου δεν εινα σταθερος οποτε δεν ξερω ακριβως τις γονιμες μου μερες. τους τελευταιους 5 μηνες ειχα καθε 48 / 30/ 28/ /26 /24 και τωρα 33 μερες .ο κυκλος μου πριν τις 48 ημερες ηταν μια χαρα ...28-29 ημερες αλλα με τα μπανια στη θλασσα κτλ αλλαξε.οποτε υπολογιζω πως ο κυκλος μου ειναι γυρο στις 26-30. ομως αυτη τη φορα ειναι περιπου 3-5 μερες που ''εχω καθυστερηση''.εκανα σημερα ενα τστ αλλα βγηκε αρνητικο.απο συμπτωματα δεν εχω ουτε περιοδου ουτε εγκυμοσυνης.τους 4 τελευταιους μηνες παντα ειχα πονο και πρηξιμο στο στηθος 1 βδομαδα πριν ερθει η περιοδος. να ελπιζω και να περιμενω για να κανω κι αλλο τεστ σε καμια βδομαδα?χοριακη δεν θελω να κανω ..φοβαμαι τα αρνητικα αποτελεσματα μιας και ειναι πιο σιγουρα...ευχαριστω πολυ

μικρούλα μου σε περιμένω με πολλή αγάπη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγτω θα σου προτεινα να επαναλαβεις το τεστ αν δεν σου ερθει περιοδος σε 5-6 μερες....κι εγω αστατο κυκλο και εκανα τεστ μετα απο 15 μερες που ειχα καθυστερηση γιατι πολλες φορες μου καθυστερουσε χωρις λογο και ποτε δεν ηξερα παργματικα ποσες μερες εχω καθυστερηση...μας βγηκε θετικο!!!!!!!!παντως σου ευχομαι να εισαι κι εσυ!!!με το καλο!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

an βγηκε αρνητικο με την καθυστερηση τοτε μαλλον δεν εισαι...[/Q

 

 

αα! να σαι καλα!τρ με εκανες και χαρηκα!

μικρούλα μου σε περιμένω με πολλή αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

εγτω θα σου προτεινα να επαναλαβεις το τεστ αν δεν σου ερθει περιοδος σε 5-6 μερες....κι εγω αστατο κυκλο και εκανα τεστ μετα απο 15 μερες που ειχα καθυστερηση γιατι πολλες φορες μου καθυστερουσε χωρις λογο και ποτε δεν ηξερα παργματικα ποσες μερες εχω καθυστερηση...μας βγηκε θετικο!!!!!!!!παντως σου ευχομαι να εισαι κι εσυ!!!με το καλο!!!

 

αχ μακαρι ..τοτε θα το επαναλαβω σε καμια βδομαδα +... ελπιζω να μην εχει ερθει μεχρι τοτε και να βγει θετικο!!

μικρούλα μου σε περιμένω με πολλή αγάπη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω με την ΚΑΝΙΝΑ

ουτε εγω ειχα σταθερο κυκλο..καθε μηνα ερχοταν απο 30 εως 40 μερες...ετσι δεν ειχα σταθερη ωορυξια...καντε συχνα σεξ..(οσο μπορειτε ανα 2 μερες )γιανα εισαι καλυμενη..ετσι μου ειχε πει ο γυναικολογος μου...γιατι εμεις που δεν εχουμε σταθερο κυκλο δεν εχουμε κ σταθερες ωορυξιες..ετσι παιζουν ολες οι μερες!!!!.κανε τεστ ξανα μετα απο λιγες μερς...εγω ειχα κανει τεστ στις 2 μερες καθυστεριση...κ βγηκε αρνητικο ..ξανα κανω μετα απο 5 κ βγηκε θετικο...κ τελικα ημουν εγκυος....δεν θελω να σε γεμιζω με ελπιδες..η καθε περιπτωση κ κοπελα ειναι διαφορετικη...ευχομαι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια ειμαι νεο μελος στο φορουμ! Η αληθεια μου εχουν λυθει πολλες αποριες που ειχα!!! Και εγω με την σειρα μου να πω πως εχω αστατο κυκλο αλλα εκανα υπερηχο στον γιατρο μου και εμαθα την ημερα ωοριξιας.. εχουν περασει 14 μερες αλλα λογο του κυκλου μου δεν μπορω να καταλαβω αν ειμαι εγκυος η οχι... η αληθεια δεν εχω κανει καποιο τεστ ακομα περιμενω λιγες μερες μηπως και μ ερθει περιοδο (ευχομαι οχι :P)... Ισχυουν οι 14-16 μερες μετα την ωοριξια πως ερχετε περιοδο και σε μας που εχουμε αστατο κυκλο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ειμαι νεο μελος στο φορουμ! Η αληθεια μου εχουν λυθει πολλες αποριες που ειχα!!! Και εγω με την σειρα μου να πω πως εχω αστατο κυκλο αλλα εκανα υπερηχο στον γιατρο μου και εμαθα την ημερα ωοριξιας.. εχουν περασει 14 μερες αλλα λογο του κυκλου μου δεν μπορω να καταλαβω αν ειμαι εγκυος η οχι... η αληθεια δεν εχω κανει καποιο τεστ ακομα περιμενω λιγες μερες μηπως και μ ερθει περιοδο (ευχομαι οχι :P)... Ισχυουν οι 14-16 μερες μετα την ωοριξια πως ερχετε περιοδο και σε μας που εχουμε αστατο κυκλο??

 

Ναι κορίτσι μου!Ισχύει. Το άστατο κομμάτι του κύκλου έχει να κάνει με το πρώτο κομμάτι του κύκλου πριν την ωορηξία που μπορεί να μεταβάλλεται κάθε φορά. Το κομμάτι του κύκλου μας από την ωορηξία μέχρι την περίοδο είναι σε γενικές γραμμές σταθερό(περίπου 13-16 μέρες) απ'οσο ξέρω. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσι μου!Ισχύει. Το άστατο κομμάτι του κύκλου έχει να κάνει με το πρώτο κομμάτι του κύκλου πριν την ωορηξία που μπορεί να μεταβάλλεται κάθε φορά. Το κομμάτι του κύκλου μας από την ωορηξία μέχρι την περίοδο είναι σε γενικές γραμμές σταθερό(περίπου 13-16 μέρες) απ'οσο ξέρω. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Ααα τελεια ευχαριστω παρα πολυ μου εφτιαξες την μερα :P:p!!! Οποτε θα περιμενω 1-2 μερες ακομα για σιγουρα και θα κανω μια β χοριακη που ειναι και σιγουρο το αποτελεσμα!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσιαα!!! Σημερα μετα απο 3 μερες καθυστερισης εκανα μια β χοριακη κ το αποτελεσμα που βγηκε ηταν 1.8 δηλαδη αρνητικη.... Βεβαια η καθυστεριση συνεχιζετε και σημερα οταν γυρισα σπιτι το πρωι παρατηρησα κατι καφε υγρα.. και ειπα πως θα σκασει μυτη η περιοδο τελικα ομως δν ηρθε... μηπως εκανα πολυ νωρις την εξεταση? :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσιαα!!! Σημερα μετα απο 3 μερες καθυστερισης εκανα μια β χοριακη κ το αποτελεσμα που βγηκε ηταν 1.8 δηλαδη αρνητικη.... Βεβαια η καθυστεριση συνεχιζετε και σημερα οταν γυρισα σπιτι το πρωι παρατηρησα κατι καφε υγρα.. και ειπα πως θα σκασει μυτη η περιοδο τελικα ομως δν ηρθε... μηπως εκανα πολυ νωρις την εξεταση? :/

 

 

Καλησπέρα!Λογικά αν έχουν περάσει όντως τόσες μέρες από την ωορηξία θα έπρεπε να δείξει η β' χοριακή....Ωστόσο δες πως θα πάνε οι επόμενες μέρες. Αν δεις ότι δεν αδιαθετείς τελικά και συνεχίζεται η καθυστέρηση μπορείς σε λιγες μέρες να επαναλάβεις την εξεταση. Αν είσαι έγκυος θα πρέπει σίγουρα να είναι μεγαλύτερη από το 1,8 που είχες τώρα.Μπορεί να ήταν καθυστερημένη σύλληψη. Καλή τύχη κοριτσάκι!

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Λογικά αν έχουν περάσει όντως τόσες μέρες από την ωορηξία θα έπρεπε να δείξει η β' χοριακή....Ωστόσο δες πως θα πάνε οι επόμενες μέρες. Αν δεις ότι δεν αδιαθετείς τελικά και συνεχίζεται η καθυστέρηση μπορείς σε λιγες μέρες να επαναλάβεις την εξεταση. Αν είσαι έγκυος θα πρέπει σίγουρα να είναι μεγαλύτερη από το 1,8 που είχες τώρα.Μπορεί να ήταν καθυστερημένη σύλληψη. Καλή τύχη κοριτσάκι!

 

θα δω πως θα πάει εύχομαι να μην αδιαθετησω και την άλλη εβδομάδα να κάνω μια β χοριακη ακόμα κ να βγει θετικη☺☺ ευχαριστωω πολυυ 😚

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kοριτσια μου και ομως η χοριακη μου η πρωτη ηταν λαθος!!! Εκανα σημερα μια ακομη σε αλλο μικροβιολογικο και μου βγηκε 105!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη κ ευχομαι να πανε ολα καλα... γιατι με εχει τρομαξει που βλεπω λιγο ροζ οταν σκουπιζομαι αλλα απ ότι λεει ο γιατροσ δεν ειναι κατι σοβαρο... θα μαθω την πεμπτη απο την επομενη χοριακη μου ευχομαι να ειναι διπλασια!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια μου και ομως η χοριακη μου η πρωτη ηταν λαθος!!! Εκανα σημερα μια ακομη σε αλλο μικροβιολογικο και μου βγηκε 105!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη κ ευχομαι να πανε ολα καλα... γιατι με εχει τρομαξει που βλεπω λιγο ροζ οταν σκουπιζομαι αλλα απ ότι λεει ο γιατροσ δεν ειναι κατι σοβαρο... θα μαθω την πεμπτη απο την επομενη χοριακη μου ευχομαι να ειναι διπλασια!!! :D:D:D:D

 

Δεν ηταν λάθος η πρώτη χοριακη, την έκανες πολυ νωρίς. Καλό διπλασιασμό αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια μου και ομως η χοριακη μου η πρωτη ηταν λαθος!!! Εκανα σημερα μια ακομη σε αλλο μικροβιολογικο και μου βγηκε 105!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη κ ευχομαι να πανε ολα καλα... γιατι με εχει τρομαξει που βλεπω λιγο ροζ οταν σκουπιζομαι αλλα απ ότι λεει ο γιατροσ δεν ειναι κατι σοβαρο... θα μαθω την πεμπτη απο την επομενη χοριακη μου ευχομαι να ειναι διπλασια!!! :D:D:D:D

 

 

Συγχαρητήρια georgina μου!!!!!!!Πολύ χάρηκα με τα νέα σου!Σου εύχομαι αυριο μια διπλη χοριακή και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!!

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια εκανα μια χοριακη την πεμπτη αλλα δν μ ανεβηκε οσο πρεπει και σημερα την επανελαβα.. μου ειπαν πως καμια φορα οι ορμονες μας πανε σαν χελωνες ευχομαι να συμβαινει κ σε μενα αυτο κ να πανε ολα καλα... Δεν απογοητευομαι!!! Απλα θελει υπομονη!! :) Μακαρι να πανε ολα καλα!! :*

Link to comment
Share on other sites

Georgina

σημαντικο να μην εχεις αγχος....να εισαι αισιοδοξη και να έχεις υπομονη. Υπαερχει περιπτωση η επομενη τιμη να έχει τριλπασιαστει. Καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Georgina05 τώρα είδα το μηνυμα σου. Λυπάμαι πολύ. Ψάξε λίγο όμως το θεμα …έλεγξε εαν μπορεί να υπάρχει κάποια αιτία που σταμάτησε η χοριακη να ανεβαίνει …βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο αλλά καλό είναι ένας έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Georgina05 τώρα είδα το μηνυμα σου. Λυπάμαι πολύ. Ψάξε λίγο όμως το θεμα …έλεγξε εαν μπορεί να υπάρχει κάποια αιτία που σταμάτησε η χοριακη να ανεβαίνει …βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο αλλά καλό είναι ένας έλεγχος.

 

Εκανα εξετασεις κ εχω προβλημα θρομβοφιλιας γι αυτο κ δεν συνεχισε η εγκυμοσυνη μ.. Πηγα σε αιματολογο μ εχει δωσει την καταλληλη αγωγη κ ειμαι ετοιμη για την επομενη προσπαθια.. :D:D ο γιατρος μ ειπε δεν ειναι κατι σοβαρο μ εχει δωσει κ καποια ενεσακια οποτε οταν μεινω τ ξεκιναω :D αντε να δουμε λοιποοον :P:p:D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα!

Ειμαι νεα στην παρεα..μετα απο 10 χρονια σχεσης αποφασισαμε οτι θελουμε να γινουμε 3! Παντα ειχα αστατο κυκλο 35-40 ημερων που καποιες φορες μπορει να ηταν και 30 αλλα κ μεχρι 60... αλλα αντ'αλλων δηλαδη.

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι ολα ειναι φυσιολογικα και οτι αν μετα απο ενα χρονο προσπαθειων δεν ερθει το μωρακι τοτε θα ψαξουμε για αλλες αιτιες.

Μου ειπε οτι οι ωοθήκες μου εχουν μια υφη πολυκυστικων αλλα οχι κατι σοβαρο και μου σύστησε τα ινοφερτ.

Το θεμα ειναι οτι εδω και 3 μηνες που προσπαθουμε βρε κοριτσια ο κυκλος μου εχει γινει ακοα πιο αστατος και δεν μπορω να προβλεψω την ωορρηξία με τιποτα. Ψαχνω λοιπον οσες συμπάσχουν να δινουμε δυναμη η μια στην αλλη.. καθαρα αλληλοσυμπαρασταση και να λεμε τα νεα μας να φευγει και αυτο το παλιοαγχος... ακουει καμια????

:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ειμαι νεα στην παρεα..μετα απο 10 χρονια σχεσης αποφασισαμε οτι θελουμε να γινουμε 3! Παντα ειχα αστατο κυκλο 35-40 ημερων που καποιες φορες μπορει να ηταν και 30 αλλα κ μεχρι 60... αλλα αντ'αλλων δηλαδη.

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι ολα ειναι φυσιολογικα και οτι αν μετα απο ενα χρονο προσπαθειων δεν ερθει το μωρακι τοτε θα ψαξουμε για αλλες αιτιες.

Μου ειπε οτι οι ωοθήκες μου εχουν μια υφη πολυκυστικων αλλα οχι κατι σοβαρο και μου σύστησε τα ινοφερτ.

Το θεμα ειναι οτι εδω και 3 μηνες που προσπαθουμε βρε κοριτσια ο κυκλος μου εχει γινει ακοα πιο αστατος και δεν μπορω να προβλεψω την ωορρηξία με τιποτα. Ψαχνω λοιπον οσες συμπάσχουν να δινουμε δυναμη η μια στην αλλη.. καθαρα αλληλοσυμπαρασταση και να λεμε τα νεα μας να φευγει και αυτο το παλιοαγχος... ακουει καμια????

:P:p:p

 

Κοριτσι να παρεις τεστακια ωορηξιας βοηθανε παραααα πολυ !!! Νομιζω οτι με τοσο αστατο κυκλο ειναι η μονη λυση αλλιως πας στα τυφλα τελειως

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι μηπως με αγχώσουν.. ξερεις μηπως ποια εταιρια ειναι πιο αξιοπιστη?

 

Δεν θα σε ανχωσουν ισα ισα που ετσι θα καταλαβεις κ πως περιπου λειτουργει ο κυκλος σου δηλαδη θα βλεπεις κ τα σημαδια που εχεις οταν βλεπεις το θετικο τεστ κ θα εισαι πιο προετοιμασμενη κ για ποτε θα σου ερθει η περιοδος κτλ. Κοιτα πολυ ευχρηστα ειναι της clear blue ειναι ομως λιγο ακριβα. Της hometeat ειναι πολυ οικονομικα ειναι λιγο πιο περιπλοκα για να καταλαβεις αν ειναι θετικο ομως τα μαθαινεις κ βρισκεις ακρη. Πιστευω οτι με τοσο αστατο κυκλο πιο πολυ θα ανχωθεις χωρις τα τεστακια παρα με τα τεστακια. Γιατι δεν θα ξερεις κ ποτε θα αδιαθετησεις κ θα τρελενεσε καθε φορα. Εξαλλου δεν χρειαζετε να τα χρησιμοποεις καθε μηνα οποτε το νιωθεις οτι θες να κανεις πιο εντονη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...