Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλινικη Αγιος Λουκας-Θεσσαλονικη(Αποψεις)


Recommended Posts

Καλησπερα σας!Η κλινικη στην οποια εχω αποφασισει να γεννησω(με το καλο) ειναι ο Αγιος Λουκας στη Θεσσαλονικη,μιας και εκει συνεργαζεται ο γιατρος μου!Υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε εκει?Θα της ημουν ευγνομων εαν μου κατεθετε τις εμπειριες της απο την κλινικη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχουν εμπειριες απο την κλινικη Αγιος Λουκας στη Θεσσαλονικη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα επιλέξει να γεννήσω στον Αγιο Λουκά (ήμουν ανάμεσα στη Γενικη και αυτόν) μου είχε αρέσει το δωμάτιο ωδινών περισσότερο. Τελικά δε χρησιμοποίησα το δωμάτιο ωδινών γιατί γέννησα με καισαρική λόγω απροόπτου. Η εμπειρία μου από την κλινική είναι θετική.

Τα δωμάτια είναι είτε δίκλινα είτε μονόκλινα και είναι καθαρά. Το επισκεπτήριο τηρείται και όταν φέρνουν τα μωρά έχουν φροντίσει να έχει φύγει ο κόσμος.

Η μαίες στην πλειοψηφία τους εξυπηρετικές και εφόσον ζητήσεις απλοκλειστικό θηλασμό το σέβονται και δεν ταϊζουν το μωρό με φόρμουλα. Δεν είναι βέβαια ιδιαίτερα επεξηγηματικές για το θέμα του θηλασμού, εσύ θα πρέπει να ρωτάς δεν έρχονται να σου δείξουν.

Είδα ότι έχει δυο παιδίατρους, αυτός που ανέλαβε τον μικρό μου ήταν πολύ λιγομιλητος και λακωνικός, ο άλλος (που είχε αναλάβει το μωράκι της κοπέλας στο διπλανό κρεββάτι) ήταν πολύ ομιλητικός (σε βαθμό φλυαρίας θα έλεγα). Θα προτιμούσα κάποιον με ενδιάμεση συμπεριφορά, αλλά μικρό το κακό δεδομένου ότι εκτός απροόπτου ελέγχουν το βάρος και τον ίκτερο του παιδιού και φεύγεις (και πας στον παιδίατρο που έχεις επιλέξει).

Δεν υπάρχουν κρυφές ή έξτρα χρεώσεις που ανακαλύπτεις όταν πας στο λογιστήριο. Πληρώσαμε ό,τι έγραφε στην προσφορά τους για καισαρική και παραμονή 3 ημερών.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Με το καλό να υποδεχτείς το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα... με το καλό σε όλες τις υποψήφιες μανούλες...

αν θέλετε τη γνώμη μου (και μιλάω κατά προσωπικού περιστατικού) να πάτε σε δημόσιο νοσοκομείο.... δημόσιο και πάλι δημόσιο... γέννησα με κ.τ σε κλινική (δεν θα πω ποια γιατί θα θεωρηθεί ότι κάνω δυσφήμιση.... ούτε θα σχολιάσω το γιατρό μου που αποδείχτηκε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...), και όταν βρήκαν τα σκούρα... με έτρεξαν σε δημόσιο νοσοκομείο! Ευτυχώς, όλα πήγαν καλά δόξα το Θεό, και είμαι σπίτι μου με τη κόρη μου και τον άνδρα μου... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΕΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... με το καλό σε όλες τις υποψήφιες μανούλες...

αν θέλετε τη γνώμη μου (και μιλάω κατά προσωπικού περιστατικού) να πάτε σε δημόσιο νοσοκομείο.... δημόσιο και πάλι δημόσιο... γέννησα με κ.τ σε κλινική (δεν θα πω ποια γιατί θα θεωρηθεί ότι κάνω δυσφήμιση.... ούτε θα σχολιάσω το γιατρό μου που αποδείχτηκε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...), και όταν βρήκαν τα σκούρα... με έτρεξαν σε δημόσιο νοσοκομείο! Ευτυχώς, όλα πήγαν καλά δόξα το Θεό, και είμαι σπίτι μου με τη κόρη μου και τον άνδρα μου... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΕΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!

 

Ευχαριστω πολυ κοπελα μου!Αμην Παναγια μου,να μας εχει καλα!Αν συμβει καποια επιπλοκη στην εγκυμοσυνη και γω ξερω πως σε στελνουν σε δημοσιο νοσοκομειο!Το θεμα ειναι πως εμπιστευομαι απολυτα τον γιατρο μου,αλλα ζω στην επαρχια και τα 2 πιο κοντινα νοσοκομεια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!Δεν πας ουτε καν για εναν απλο πονοκεφαλο!Και ετσι,αφου και ο γιατρος μου συνεργαζεται με την κλινικη,και μιας και ειμαι απο Θεσσαλονικη ειπα να παω στην κλινικη αυτη!Ελπιζω ολα να πανε καλα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι και γω γέννησα εκει το δεύτερο μωράκι. Μια χαρά ήταν, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απ το Γέννεσις κατά τη γνώμη μου...

 

Με βηθατε πολυ καοριτσια και σας ευχαριστω πολυ!Απλα λες να πιασουν και τοπο τα λεφτα που θα δωσεις!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Η κλινικη στην οποια εχω αποφασισει να γεννησω(με το καλο) ειναι ο Αγιος Λουκας στη Θεσσαλονικη,μιας και εκει συνεργαζεται ο γιατρος μου!Υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε εκει?Θα της ημουν ευγνομων εαν μου κατεθετε τις εμπειριες της απο την κλινικη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Καλησπέρα.Και εγώ γέννησα πρόσφατα στον Άγιο Λουκά.Απο την κλινική έμεινα πολύ ευχαριστημένη, τα δωμάτια πεντακάθαρα και οι μαιες πολύ ευγενικές και πρόθυμες να βοηθήσουν όταν τους το ζητήσεις.Τα λεφτά της πολύ καλά σε σχέση με άλλες στην Θεσ/νικη (βλέπε Γένεσις) και δεν υπολείπεται σε τίποτα.Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το θέμα του θηλασμού, οι μαίες δεν είναι καλά ενημερωμένες και σε μπερδευουν η μία λέει το ένα η άλλη το άλλο και εσύ σαν πρωτάρα δεν ξέρεις πιο είναι το σωστό με αποτέλεσμα να πηγαίνει πίσω ο θηλασμός. Μια κοπέλα παραπάνω είπε πως αν ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό θα το σεβαστούν, τί να πω σε μένα δεν έγινε αυτό το μωρό ερχόταν πάντα ταισμένο και κοιμισμένο, πρέπει να συνενοηθείς με το γιατρό σου γιαυτό, αν φυσικά επιθυμεις να θηλάσεις. Όσον αφορά τον παιδίατρο, πράγματι υπάρχουν δύο τελειως διαφορετικοί, εγώ την δεύτερη φορά, πρώτα ο Θεος, θα ήθελα να έχω τον ομιλιτικό, με τίποτα τον άλλον (αν θελεις ονόματα πες μου να σου στείλω πμ.).Αυτά!

Με το καλό να φέρεις το μωράκι σου στον κόσμο σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτα ο Θεός όταν γεννήσω θα πάω στον Άγιο Λουκά.Εκεί έκανα λαπαροσκόπηση.Αυτά που μου άρεσαν(λεπτομέρειες αλλά σημαντικές για μένα) είναι πως έχεις ατομική τηλεόραση με βραχίονα που έρχεται πάνω από το κρεβάτι σου,είναι πεντακάθαρα,όταν τελειώνει το επισκεπτήριο τους διώχνουν όλους χωρίς δεύτερη κουβέντα,οι νοσοκόμες ευγενικότατες και έχει μια τεράστια κουρτίνα που σε χωρίζει από την κοπέλα στο διπλανό κρεβάτι.Είναι πολύ χρήσιμη ιδίως όταν θηλάζεις.Γιατί να σε βλέπει ο άντρας της άλλης;Είχα πάει σε πασίγνωστη κλινική και σε τετράκλινο δεν είχαν ούτε ένα παραβάν,μια κουρτίνα:evil:.Εγώ είμαι υπερβολική ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα στη γενικη κλινικη, γιατι η γιατρος μου δεν ειχε συμνβαση με τον αγιο λουκα. αλλα στον αγιο λουκα γεννησε η νυφη μου η μια 2 φορες και η θειαμου εκανε εκει καποια επεμβαση και ολες εμειναν πολυ ευχαρθστημενες. εινια και πιο οικονομικη κλινικη.και ξερω οτι ο ενας παιδιατρος εινια πολυ πολυ καλος νεογνολογος. με το καλο το μωρακι σου και ολα να πανε καλα.

 

παντως και για το θεομητωρ στην κοζανη εχω ακουσει τα καλυτερα απο 3 φιλες που γεννησαν εκει. αλλα αφου ο γιατρος σου εινια θεσσαλονικη θα γεννησεις θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στη γενικη κλινικη, γιατι η γιατρος μου δεν ειχε συμνβαση με τον αγιο λουκα. αλλα στον αγιο λουκα γεννησε η νυφη μου η μια 2 φορες και η θειαμου εκανε εκει καποια επεμβαση και ολες εμειναν πολυ ευχαρθστημενες. εινια και πιο οικονομικη κλινικη.και ξερω οτι ο ενας παιδιατρος εινια πολυ πολυ καλος νεογνολογος. με το καλο το μωρακι σου και ολα να πανε καλα.

 

παντως και για το θεομητωρ στην κοζανη εχω ακουσει τα καλυτερα απο 3 φιλες που γεννησαν εκει. αλλα αφου ο γιατρος σου εινια θεσσαλονικη θα γεννησεις θεσσαλονικη.

 

 

η πιο οικονομική κλινική απ όσο ξέρω είναι η βιοκλινική στην μητροπόλεως. εγω θα πάρω το πρόγραμμα των 2 ημερών οπου με χρήση εοππυ είναι 600 ευρ'ω όλα μέσα κ χωριις χρήση 950.γνωρίζεται τιμές στον αγ λουκά? κ το 1ο μου στη βιοκλινική το γέννησα κ εχω καλή εμπειρία

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ,καθε μια ξεχωριστα,για τις απαντησεις σας!EVIL η αληθεια ειναι πως ειναι ενα θεμα ο θηλασμος,ευχομαι πως οταν παω με το καλο να εχουν βελτιωθει στο θεμα αυτο!kourkoumpini μου,προφανως εννοεις την πρωην κλινικη Τσαριδη!Γιατι μαιευτικη στην Κοζανη εχουμε μια!Οποτε μαλλον ειναι αυτη!Εισαι η μοναδικη απο την οποια ακουω κατι θετικο!Δεν εχω ακουσει καλες κριτικες!Ο γιατρος μου ειναι Στην Κοζανη,αλλα συνεργαζεται και με τον Αγιο Λουκα!Το θεμα ειναι πως εαν παθεις κατι στην γεννα,κανενα απο τα 2 δημοσια νοσοκομεια δεν αναλαμβανει(Πτολεμαιδα-Κοζανη)!Σε στελνουν Θεσσαλονικη!Τραγικο!

Boo_ δε θεωρω πως εισαι υπερβολικη!Το θεωρω συν αυτο!Και γω οταν εβλεπα φωτογραφιες απο τα δωματια,με εξεπληξε το γεγονος οτι εχει παραβαν αναμεσα στα κρεβατια καθως και ατομικη τηλεοραση!

Να ρωτησω και ακατι ακομη...Επιτρεπεται το βραδυ να καθησει μαζι σου καποιος δικο σου?

salomi Οι τιμες που ειπαν σε μενα,με ασφαλεια ΙΚΑ,700ευρω για 2 μερες(οι 3μερες 900 ευρω) μαζι με τον παιδιατρο!Ο αναισθισιολογος 200ευρω!Με καισαρικη οι τιμες ανεβαινουν!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απαγόρευαν να κάτσει κάποιος μαζί σου το βράδυ.Βέβαια εγώ είχα δίκλινο με τα μονόκλινα δεν ξέρω τι γίνεται.Πάντως συνέχεια έρχονταν νοσοκόμες που σε ρωτούσαν αν ήθελες κάτι.Αυτή είναι η δουλειά τους δεν είναι ντροπή να ζητάς την βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι του τσαριδη εννοω. 3 φιλες γεννησαν εκει τα τελευταια 3 χρονια και ειπαν πολυ καλα λογια οταν λεγαμε για τις γεννες μας.

 

ναι για το νοσοκομειο το ξερω. ευχομαι να πανε ολα καλα. αλλα να εισαι προετοιμασμενη οτι ανα πασα στιγμη μπορει να χρειαστει να γεννησεις στην κοζανη.

 

για τον αγιο λουκα εννοουσα οτι εινια πιο οικονομικη απο γενεσις και διαβαλκανικο. επισης οταν ειχα ρωτησει εγω για το πρωτο παιδι ηταν πιο οικονομικος και απο τη γενικη κλινικη. τωρα τιμες δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησα το δεύτερο παιδί μου στον Αγ. Λουκα, τα άλλα σε δύο σε άλλες διαφορετικές κλινικές. Πιο πολύ ευχαριστημένη έμεινα από τον Αγ. Λουκά. Καθαρά, ήσυχα, λίγα μωρά, τα μωρά τα φέρνουν ατάιστα, αν τους πεις ότι θέλεις αποκλειστικό θηλασμό, οι μαιες πολύ ευγενικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια!Ξαναγραφω στο θεμα αυτο για να ρωτησω,οσες κοπελες γεννησαν στον Αγιο Λουκα,τι χρειαστηκε να παρουν μαζι τους οσον αφορα το μωρο(ρουχαλακια,σεντονακι,κουβερτουλα....?)!!!

Ευχαριστω πολυ!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Ξαναγραφω στο θεμα αυτο για να ρωτησω,οσες κοπελες γεννησαν στον Αγιο Λουκα,τι χρειαστηκε να παρουν μαζι τους οσον αφορα το μωρο(ρουχαλακια,σεντονακι,κουβερτουλα....?)!!!

Ευχαριστω πολυ!!!!

Λοιπόν γέννησα και τα 2 παιδάκια μου στον Άγιο Λουκά. Το πρώτο 4/2010 και το δεύτερο 12/2011. Στο δέυτερο έμεινα μόνο 2 βράδια μέσα. Για μονόκλινο πλήρωσα 1.800. Το μόνο που χρειάζετε να πάρεις έιναι τα ρουχαλάκια του μωρού για την έξοδο. Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γέννησα και τα 2 παιδάκια μου στον Άγιο Λουκά. Το πρώτο 4/2010 και το δεύτερο 12/2011. Στο δέυτερο έμεινα μόνο 2 βράδια μέσα. Για μονόκλινο πλήρωσα 1.800. Το μόνο που χρειάζετε να πάρεις έιναι τα ρουχαλάκια του μωρού για την έξοδο. Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη σίγουρα.

 

Γλυκια μου:)

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου,να ειναι καλοφωτιστα!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Χμ,1800?Επεσαν οι τιμες!1600 ειναι πλεον το μονοκλινο!

Ηδη εχω ετοιμασει την βαλιτσα μου και δε ξερω ποσα ρουχαλακια να βαλω για το μωρο!!!Σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!!

Δηλαδη χρησιμοποιουν δικα τους ρουχα!Ευελπιστω να ειναι καθαρα και αχρησιμοποιητα(???)!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου:)

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου,να ειναι καλοφωτιστα!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Χμ,1800?Επεσαν οι τιμες!1600 ειναι πλεον το μονοκλινο!

Ηδη εχω ετοιμασει την βαλιτσα μου και δε ξερω ποσα ρουχαλακια να βαλω για το μωρο!!!Σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!!

Δηλαδη χρησιμοποιουν δικα τους ρουχα!Ευελπιστω να ειναι καθαρα και αχρησιμοποιητα(???)!

Όλα είναι πεντακάθαρα μην ανυσηχεις. Αν επιτρέπετε ποιον γιατρό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι πεντακάθαρα μην ανυσηχεις. Αν επιτρέπετε ποιον γιατρό έχεις?

 

Ο γιατρος μου ειναι στην Κοζανη,οπου και μενω τα τελευταια χρονια!Ονομαζεται Διαμαντοπουλος!Εξαιρετικος!

Συνεργαζεται με την κλινικη και μιας και εγω το πατρικο μου Θεσσαλονικη ειπα να παω στον Αγιο Λουκα,και για μεγαλυτερη ασφαλεια!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειναι στην Κοζανη,οπου και μενω τα τελευταια χρονια!Ονομαζεται Διαμαντοπουλος!Εξαιρετικος!

Συνεργαζεται με την κλινικη και μιας και εγω το πατρικο μου Θεσσαλονικη ειπα να παω στον Αγιο Λουκα,και για μεγαλυτερη ασφαλεια!!!

Θα έχεις μια πολύ καλή εμπειρία τοκετόυ στον Άγιο Λουκα. Άντε και με το καλό το μωρουλινάκι σου. Είμαι σίγουρη πως θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη. Όλα είναι πεντακάθαρα, πολυ καλό φαγητό, ευγένεια, εξυπηρέτηση και ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις μια πολύ καλή εμπειρία τοκετόυ στον Άγιο Λουκα. Άντε και με το καλό το μωρουλινάκι σου. Είμαι σίγουρη πως θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη. Όλα είναι πεντακάθαρα, πολυ καλό φαγητό, ευγένεια, εξυπηρέτηση και ησυχία.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ,μεσα απο την καρδια μου!

Σε μια επισκεψη που καναμε για να δουμε τους χωρους και να ρωτησουμε καποια διαδικαστικά,διαπιστωσα και γω πως οι χωροι ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΙ,εχει τρομερη ησυχια και,τουλαχιστον η προισταμενη του τμηματος με την οποια μιλησα,ηταν ευγενεστατη!

Λυπαμαι που τετοιες συμπεριφορες και τετοια προσωπα τα βρισκεις,σχεδον,αποκλειστικα στα ιδιωτικα νοσοκομεια!Ειμαι και γω του χωρου και απορω πως μπορεις να φερθεις ακομψα σε εναν ασθενη!!!Τελος παντων!Σας ευχομαι και γω με τη σειρα μου υγεια σε ολη σου την οικογενεια καλη μου!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

o giatrow moy jegenna gennesiw kai agio loyka!Γεννησα 2 φορες στον αγαιο λουκα , το 2010 και το 2012,κυριως για οικονομικους λογους το επελεξα την πρωτη φορα,εμεινα πολυ ευχαριστημενη ενα θεματακι μονο με τις μαιες υπηρχε στην αρχη ηταν λιγο στριμνεες και απομακρες κι εκανε ςπαπαδες να σε βοηθησουν με το θηλασμο,αλλα πρεπει να τους εβαλαν χερι και τη δευτερη φορα αλλαξαν αρδην!οι ιδιες μαιες να βοηθησουν να μιλουν ευγενικα να βοηθουν!μου εκανε εντυπωση. εγω πληρωσα 1250 φυσιιολογικο τοκετο 2 διανυκτερευσεις ,δικλινο και 200 αναισθησιολογος για επισκληριδιο.με το καλαο κοριτσι μου!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...