Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εοπυυ και εξωσωματική (επιστροφή χρημάτων)


Recommended Posts

Γεια σας!

Στις 17 Ιουλίιου έκανα εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο της Αθήνας και συγκεκριμένα στο "εμβρογέννεσις" ( εντυπώσεις αρνητικές...θα τις παραθέσω αλλού)

Εχω ασφάλεια εοπυυ και πήγα με την απόδειξη του κέντρου να καταθέσω τα χαρτιά μου στον εοπυυ γιατί γνώριζα πως γίνεται επιστροφή κάποιου ποσου (350ευρω) . Από τον εοπυυ είπαν πως δεν δικαιούμαι τίποτα γιατί το συγκεκριμένο κέντρο δεν ανήκει στον εοπυυ. Πέιτε μου τι γνωρίζετε, γιατί δεν έβγαλα άκρη.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου margi.

Εγώ αυτό που γνωρίζω (από φίλη που περασε επιτροπη και της το είπαν), είναι ότι τα 350 ευρώ τα δίνουν μόνο εάν είχε επιτυχία η εξωσωματική. Συγνώμη, αλλά από τις αρνητικές σου εντυπώσεις υποθέτω ότι δεν είσαι έγκυος..?

 

Οσο για το αν κάποια κέντρα είναι συμβεβλημένα με τον εοππυ ή όχι και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω

ξέρει κανείς να μου πει που θα βρω πληροφορίες??

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Στις 17 Ιουλίιου έκανα εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο της Αθήνας και συγκεκριμένα στο "εμβρογέννεσις" ( εντυπώσεις αρνητικές...θα τις παραθέσω αλλού)

Εχω ασφάλεια εοπυυ και πήγα με την απόδειξη του κέντρου να καταθέσω τα χαρτιά μου στον εοπυυ γιατί γνώριζα πως γίνεται επιστροφή κάποιου ποσου (350ευρω) . Από τον εοπυυ είπαν πως δεν δικαιούμαι τίποτα γιατί το συγκεκριμένο κέντρο δεν ανήκει στον εοπυυ. Πέιτε μου τι γνωρίζετε, γιατί δεν έβγαλα άκρη.

 

 

εγω οταν εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη(που δεν επιασε) δεν περασα απο επιτροπη γιατι δεν ηταν τοτε ο εοπυυ(10/2011). ημουν στον οπαδ. μερικες μερες μετα το αρνητικο αποτελεσμα πηγα στον οπαδ της περιοχης μου και κατεθεσα τα χαρτια για την επιστροφη χρηματων. δεν με ρωτησαν αν επιασε η προσπαθεια, παρα μονο αν το κεντρο ειναι συμβεβλημενο με το ταμειο μου(και φυσικα ηταν). μετα απο κανα διμηνο περιπου πηρα πισω τα χρηματα, οχι ομως 350, αλλα γυρω στα 270 ευρω αν θυμαμαι καλα.

εσυ πριν κανεις την προσπαθεια δεν μιλησες με το κεντρο, αν ειναι συμβεβλημενο; ρωτησε τους τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου margi.

Εγώ αυτό που γνωρίζω (από φίλη που περασε επιτροπη και της το είπαν), είναι ότι τα 350 ευρώ τα δίνουν μόνο εάν είχε επιτυχία η εξωσωματική. Συγνώμη, αλλά από τις αρνητικές σου εντυπώσεις υποθέτω ότι δεν είσαι έγκυος..?

Οσο για το αν κάποια κέντρα είναι συμβεβλημένα με τον εοππυ ή όχι και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

 

 

νομιζω πως δινουν τα χρηματα αν εχει γινει και η εμβρυομεταφορα, ασχετα με την εκβαση της εξωσωματικης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ZOUZOUNAKI τυχερη που πηρες τα χρηματα. Εγω κατεθεσα 4ο, 7ο και 11ο του 2011 στον Οπαδ Αγ. Παρασκευης και δεν ΄χω παρει τιποτα ακομα.

 

Οσον αφορα τα δικαιολογητικα που ειχα καταθέσει, ειχα προσκομισει ένα χαρτι απο ο κεντρο οτι ¨"έκανα με επιτυχια ωοληψια και εμβρυομεταφορα"

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δινουν τα χρηματα αν εχει γινει και η εμβρυομεταφορα, ασχετα με την εκβαση της εξωσωματικης

 

σωστα, ετσι ακριβως. γι αυτο και ζητανε και βεβαιωση οτι εχει πραγματοποιηθει η εξωσωματικη μεχρι και την εμβρυομεταφορα. δεν εχει ομως σημασια το αποτελεσμα. αυτο τουλαχιστον ισχυε μεχρι 31/12/2011. γιατι τωρα με τον εοπυυ κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα. βρισκομαστε δυστυχως σε ενα κρατος που ειναι υπο διαλυση. ο Θεος να βαλει το χερι του.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, οι εντυπώσεις ήταν αρνητικές όχι επειδή δεν πέτυχε η εξωσωματική αλλά για τη γενικότερη αντιμετώπιση που είχα. (θα ανοιξω κάποια στιγμή θέμα και θα τα πω αναλυτικά)

Εγώ πίστευα πως ισχύει ό,τι ίσχυε με τον οπαδ. Πήρα από το κέντρο βεβαίωση σχετική για όλη την πορεία μέχρι και την εμβρυομεταφορά και στη συνέχεια έστειλα τον άντρα μου στον εοπυυ να καταθέσει τα δικαιολογητικά. Από εκεί του είπαν αυτό που σας έγραψα. Θα πάω από εβδομάδα και η ίδια να ρωτήσω. Α΄πλά ήθέλα να ξέρω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να είναι εοπυυ, να έκανε εξωσωμ σε ιδιωτικό κέντρο και να πήτε πίσω κάποια χρήματα......Αν έκανε και στο εμβρυογέννεσις και πήρε ή δεν πήρε, πολύ θα με βοηθήσει...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω επιστροφή από τον ΟΠΑΔ Πειραιά για την τρίτη εξωσωματική μου, από τον Ιανουάριο του 2011!!, δηλαδή πάνω από 1 1/2 χρόνο!!! Στις δυο προηγούμενες τα λεφτά τα έδιναν μέσα σε 3 μήνες και ήταν 350 ευρώ. Πριν ένα μήνα έκανα την τέταρτη εξωσωματική σε ιδιωτική κέντρο και πάλι και κατέθεσα τα χαρτιά όπως τις προηγούμενες φορές (αίτηση, βεβαίωση από το κέντρο και εγγραφή στο βιβλιάριο) και αν ποτέ τα πάρω....

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω και σας για να ξέρετε. Πλέον οι του ΕΟΠΥΥ δεν δικαιούνται επιστροφή χρημάτων. Αν όμως κάνουν την εξωσωματική σε συμβεβλημμένα ιατρικά κέντρα ( όπως Μητερα, Ιασω κτλ. τα γράφει στην σελ www.eopyy.gov.gr) τότε, αναλογα με την σύμβαση που υπέργραψαν αυτά με τον εοπυυ, μπορεί η γυναίκα και να μην πλωρώσει τίποτα ή μία μικρή συμμετοχη Αυτά έμαθα.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ενημερώσω και σας για να ξέρετε. Πλέον οι του ΕΟΠΥΥ δεν δικαιούνται επιστροφή χρημάτων. Αν όμως κάνουν την εξωσωματική σε συμβεβλημμένα ιατρικά κέντρα ( όπως Μητερα, Ιασω κτλ. τα γράφει στην σελ www.eopyy.gov.gr) τότε, αναλογα με την σύμβαση που υπέργραψαν αυτά με τον εοπυυ, μπορεί η γυναίκα και να μην πλωρώσει τίποτα ή μία μικρή συμμετοχη Αυτά έμαθα.....

 

Δυσκολευομαι να πιστεψω κατι τέτοιο ακομα και αν γραφεται στο σαιτ του ΕΟΠΠΥ. Εδώ δεν έχουν να μας πληρωσουν για χρηματα που έχουμε καταθέσει πριν 1,5 και 2 χρονια θα δεχτούν τα νοσοκομεια (π.χ.Ιασω, Μητέρα) και οι γιατροί να κανουν εξωσωματική και να μην πληρωθούν με μετρητά και να πληρωθούν (και αν) του Αγίου Κοκόρου από το φαληρισμένο κρατος;

Αλλωστε η εξωσωματική θεωρειται πολυτέλεια στην Ελλάδα με τις σημερινές συνθήκες. Είναι υποχρεωμενο το κρατος να πριμοδοτει το ζευγαρι με εκατομμύρια για να κανει παιδιά; Εχετε δει πουθενα εδω ίχνος κρατους προνοιας; Εγω παντως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι να πιστεψω κατι τέτοιο ακομα και αν γραφεται στο σαιτ του ΕΟΠΠΥ. Εδώ δεν έχουν να μας πληρωσουν για χρηματα που έχουμε καταθέσει πριν 1,5 και 2 χρονια θα δεχτούν τα νοσοκομεια (π.χ.Ιασω, Μητέρα) και οι γιατροί να κανουν εξωσωματική και να μην πληρωθούν με μετρητά και να πληρωθούν (και αν) του Αγίου Κοκόρου από το φαληρισμένο κρατος;

Αλλωστε η εξωσωματική θεωρειται πολυτέλεια στην Ελλάδα με τις σημερινές συνθήκες. Είναι υποχρεωμενο το κρατος να πριμοδοτει το ζευγαρι με εκατομμύρια για να κανει παιδιά; Εχετε δει πουθενα εδω ίχνος κρατους προνοιας; Εγω παντως όχι.

Κι εγώ αυτά είπα στην υπάλληλο, η οποία ( ψιλοάσχετη θα ήταν) μου πρότεινε να πάρω τηλ να ρωτήσω πχ στο Ιασω τι συμφωνία έκανε με τον ΕΟΠΥΥ. ΚΙ εγώ δεν το πιστεύω.....Εκτός κι αν κάνει κάποια έκπτωση το κέντρο αλλά τον γιατρό τον πληρώνεις κανονικά. Θα σου πω, από περιέργεια θα παρω τηλ να ρωτήσω στο Μητέρα. Πολύ καλό για να είναι ιδανικό.....Πέρισυ είχα πάει σε ιδιδτ νοσοκ στη Θεσσαλονίκη. Ηταν συμβεβλημμένο με το Δημόσιο. Πλήρωσα 850 ευρώ το νοσοκομείο συμμετοχή και χώρια όσα έδωσα στο γιατρό. Τετοια μπαρούφα θα παίζει κι εδώ......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε η εξωσωματική θεωρειται πολυτέλεια στην Ελλάδα με τις σημερινές συνθήκες. Είναι υποχρεωμενο το κρατος να πριμοδοτει το ζευγαρι με εκατομμύρια για να κανει παιδιά; Εχετε δει πουθενα εδω ίχνος κρατους προνοιας; Εγω παντως όχι.

 

ποσο δίκιο έχεις!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δίνουν το επίδομα τοκετού με 2 χρόνια καθυστέρηση και θα δώσουν πίσω χρήματα για εξωσωματικές; Αστεία πράγματα....

 

 

ΥΓ και οι συμβεβλημένες με τον ΕΟΠΥΥ κλινικές, μέχρι πρότινος έκαναν την πάπια. Θεωρητικά έπρεπε να είχαν υπογράψει τη σύμβαση από 1/1/2012, αλλά συνέχιζαν να λένε ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και ότι καθυστερεί το Υπουργείο Υγείας λόγω γραφειοκρατίας, ενώ στην ουσία ήθελαν να παίρνουν το χρήμα ζεστό στο χέρι και άσε τα κορόιδα τους ασφαλισμένους να περιμένουν πότε θα πάρουν πίσω τα χρήματα από τον ΕΟΠΥΥ. Κι ο ΕΟΠΥΥ "αγρόν ηγόραζεν". Έχουν φαληρίσει τα ταμεία βρε κορίτσια κι όμως μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγώ πήρα και στο Λητώ και στο Μητέρα αλλά ακόμα δεν ξέρουν κάτι-μου είπαν να πάρω από Δευτέρα. Πήρα στις παροχές του πρώην ΙΚΑ μου και επίσης δεν είχαν ακόμη ενημερωθεί για την απόφαση! Τους έδωσα τον αριθμό της απόφασης και μου είπαν να τηλεφωνήσω μόλις έχουν περισσότερες πληροφορίες! Άρα κάτι μπορεί να έχει γίνει. Εγώ θα κάνω σπερματέχγυση την Τρίτη στο Λητώ και με ενδιαφέρει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ πήρα και στο Λητώ και στο Μητέρα αλλά ακόμα δεν ξέρουν κάτι-μου είπαν να πάρω από Δευτέρα. Πήρα στις παροχές του πρώην ΙΚΑ μου και επίσης δεν είχαν ακόμη ενημερωθεί για την απόφαση! Τους έδωσα τον αριθμό της απόφασης και μου είπαν να τηλεφωνήσω μόλις έχουν περισσότερες πληροφορίες! Άρα κάτι μπορεί να έχει γίνει. Εγώ θα κάνω σπερματέχγυση την Τρίτη στο Λητώ και με ενδιαφέρει άμεσα.

 

 

Gogo μου καλημερα, τυχαια ειδα το μηνυμα σου εδω, καλη επιτυχια κοριτσαρα μου!! μεσα απο την καρδια μου στο ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτά είπα στην υπάλληλο, η οποία ( ψιλοάσχετη θα ήταν) μου πρότεινε να πάρω τηλ να ρωτήσω πχ στο Ιασω τι συμφωνία έκανε με τον ΕΟΠΥΥ. ΚΙ εγώ δεν το πιστεύω.....Εκτός κι αν κάνει κάποια έκπτωση το κέντρο αλλά τον γιατρό τον πληρώνεις κανονικά. Θα σου πω, από περιέργεια θα παρω τηλ να ρωτήσω στο Μητέρα. Πολύ καλό για να είναι ιδανικό.....Πέρισυ είχα πάει σε ιδιδτ νοσοκ στη Θεσσαλονίκη. Ηταν συμβεβλημμένο με το Δημόσιο. Πλήρωσα 850 ευρώ το νοσοκομείο συμμετοχή και χώρια όσα έδωσα στο γιατρό. Τετοια μπαρούφα θα παίζει κι εδώ......

 

 

Μargi καλημερα,

διαβασα αυτο που εγραψες, και μου ακουγεται πολυ καλο!! Αν αληθευει βεβαια. Αν μαθεις κατι σε παρακαλω ενημερωσε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 30/8 βγήκε ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του εοπυυ όπου λέει ότι επιστρέφονται 350 € στις επιτυχημένες προσπάθειες και λιγότερα σε αυτές που δεν πέτυχαν. Ζητάνε για δικαιολογητικά την απόδειξη από το κέντρο, μία βεβαίωση από τον θεράποντα γιατρό για τις ημερομηνίες ωοληψίας και εμβρυομεταφοράς, και ένα χαρτί που λέει ότι περάσατε από την επιτροπή του εοπυυ. Εγώ θα πάω αυτήν την εβδομάδα και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Στις 30/8 βγήκε ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του εοπυυ όπου λέει ότι επιστρέφονται 350 € στις επιτυχημένες προσπάθειες και λιγότερα σε αυτές που δεν πέτυχαν. Ζητάνε για δικαιολογητικά την απόδειξη από το κέντρο, μία βεβαίωση από τον θεράποντα γιατρό για τις ημερομηνίες ωοληψίας και εμβρυομεταφοράς, και ένα χαρτί που λέει ότι περάσατε από την επιτροπή του εοπυυ. Εγώ θα πάω αυτήν την εβδομάδα και θα δούμε...
Μόνο σε όσες έκαναν σε συμβεβλημμένα κέντρα την εξωσωματική τους; Γιατί εγώ πήγα με όλα τα έγγραφα που λες και μου είπαν πως δεν δικοαιούμαι τίποτα, αφού δεν έγινε σε συμβεβλημμένο κέντρο. Από μία γνωστή μου που ρώτησε σε συμβεβλ κέντρο τής είπαν πως η εξωσωματική κοστίζει 2500 και ο ΕΟΠΥΥ θα της επιστρέψει 350.

Κάτι άλλο. Ποια η λογική αν δεν πετύχει η εξωσωμ να σου δίνουν λιγότερα από όσα αν πετύχει; Το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται, δεδομένου ότι μια γυναίκα που δεν πέτυχει, θα ξεπαραδιαστεί για μία επόμενη. Οπότε ενισχύστε τες, βρε λαμόγια, που αλλού ξέρετε να τα δίνετε:evil:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε όσες έκαναν σε συμβεβλημμένα κέντρα την εξωσωματική τους; Γιατί εγώ πήγα με όλα τα έγγραφα που λες και μου είπαν πως δεν δικοαιούμαι τίποτα, αφού δεν έγινε σε συμβεβλημμένο κέντρο. Από μία γνωστή μου που ρώτησε σε συμβεβλ κέντρο τής είπαν πως η εξωσωματική κοστίζει 2500 και ο ΕΟΠΥΥ θα της επιστρέψει 350.

Κάτι άλλο. Ποια η λογική αν δεν πετύχει η εξωσωμ να σου δίνουν λιγότερα από όσα αν πετύχει; Το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται, δεδομένου ότι μια γυναίκα που δεν πέτυχει, θα ξεπαραδιαστεί για μία επόμενη. Οπότε ενισχύστε τες, βρε λαμόγια, που αλλού ξέρετε να τα δίνετε:evil:

 

 

Λοιπόν επειδή κατέθεσα τα χαρτιά μου γύρω στις 20 Ιουλίου, δεν μου είπαν τίποτα για συμβεβλημενο κέντρο! Μου είπαν ότι τα λεφτά θα μπουν μετα απο 3 μήνες. Ενω τον Μάρτιο μου τα είχαν βάλει σε 25 μερες!

 

Όσο για το ποσο παίρνεις ολόκληρο το ποσο αν φτάσεις μέχρι και εμβρυομεταφορα και το μισό ποσο αν φτάσεις μέχρι ωοληψια!!

Το αποτέλεσμα αν εμεινες τελικα η όχι δεν μετράει!

Link to comment
Share on other sites

Ελενα σε ποια πόλη κατέθεσες τα χαρτιά σου; Εμένα γιατί δεν τα δέχονται; Βρε κορίτσια, πού να ρωτήσω να μου πουν με σιγουριά; Εσύ Ελενα που έκανες την εξωσωματική σου;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...