Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτηριο λητω - εντυπωσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! θα ήθελα αν γνωριζει καποια να με ενημερωσει τι παιζει με το λητω...ειναι καλο μαιευτηριο για γεννα?προσεχουν τη νεα μητερα και τα μωρα?

 

 

καλημερα ... βγηκαμε τη Δευτερα απο το Λητώ και ενώ είχα ακούσει καλά λόγια δεν το περίμενα ότι όχι μόνο θα επαληθευτούν αλλά έμεινα κατάπληκτη απο την τοσο καλή συμπεριφορά τους

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα, θα το πω άλλη μια...:)

Και τα τρία μου παιδιά στο Λητώ τα γέννησα κι είμαι τόσο ευχαριστημένη που αν ξαναγινόμουν μαμά εκεί θα γεννούσα πάλι!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχείο ύπνου και φαγητού άψογο. Αν θες να θηλάσεις μη περιμένεις και πολλά, ή μάλλον περίμενε πολλά δυσάρεστα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

dimmi για να το λες κάτι άσχημο θα έπεσε στην αντίληψή σου, εγώ πάντως εχω την ακριβώς αντίθετη άποψη...Βοηθούσαν πολύ τις μαμάδες, εγώ δεν είχα τόση ανάγκη - μόνο την πρώτη φορά- αλλά έβλεπα πως βοηθούσαν τις μαμάδες...Και δεν έδιναν ξένο χωρίς να ρωτήσουν...κλπ. Βέβαια δεν είμαι όλη μέρα και κάθε μέρα εκεί...Καταθέτω την εμπειρία μου απλά.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dimmi χωρίς να έχω διαβάσει καλα την ιστορία σου, μάλλον είχες την εμπειρία της ΜΕΝΝ του Λητώ. Εκεί είναι όντως διαφορετικά τα πράγματα ως προς το θηλασμό. Στους ορόφους τα πράγματα ήταν καλά, τουλάχιστον όχι χειρότερα από άλλα μαιευτήρια. Στη ΜΕΝΝ έλεγαν κάμποσες ανακρίβειες περι θηλασμού. Γενικά δεν τον είχαν στις προτεραιότητές τους.

Link to comment
Share on other sites

AthinaP αφού δεν τον έχουν στις προτεραιότητες τους το θηλασμό τότε δε θα έπρεπε να διατυμπανίζουν ότι είναι φιλικοί προς το θηλασμό & με το κατάλληλο υπόβαθρο για επιτυχή θηλασμό κατευθείαν μετά τη γέννα.

Θα έπρεπε να λένε πως "λέμε ανακριβείες, θα κάνουμε ακόμα πιο δύσκολη την έναρξη του θηλασμού, θα σας παραπληροφορήσουμε κι αν είστε από τις τυχερές που θήλασαν κατευθείαν θα πάρουμε και τα εύσημα".

Είναι μόνο εμπόδιο στο θηλασμό και δεν προσφέρουν τίποτε.

Μέσα κι έξω από τη ΜΕΝΝ.

2 μέρες μέσα 2 μέρες έξω τα είδα όλα! Κυριολεκτικά!

Επρεπε να έχουν στο φυλλάδιο το μοτο "ελάτε και θα τα δείτε ό λ α" :lol: είναι απλά αστείοι ειλικρινά.

Σε επόμενο παιδί (που δεν μας κόβω για άλλο έτσι κι αλλιώς) ούτε απέξω δε θα περάσω, με κόβω αντί για μονόκλινο στο Λητώ σε 5κλινο σε δημόσιο, που εκεί θα πάρεις το παιδί θες δε θες και θα το έχεις δίπλα σου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έδιναν ξένο χωρίς να ρωτήσουν...κλπ. Βέβαια δεν είμαι όλη μέρα και κάθε μέρα εκεί...Καταθέτω την εμπειρία μου απλά.
& που ξέρεις ότι δεν έδιναν ξένο όλες τις άλλες φορές που δεν ρώταγαν? Εείδα κοπέλας μωρό για το οποίο είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, να του δίνουν ξένο ενώ δεν ήταν παρούσα εκείνη.

Κι γω την εμπειρία μου καταθέτω. Την εμπειρία του να πληρώνεις τα κέρατα σου για να μη σεβαστούν την επιθυμία σου να προσπαθήσεις να θηλάσεις.

Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα σε αυτό και όφειλαν να το κάνουν, πόσο μάλλον με το αζημείωτο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μακραν το καλυτερο απο τα ιδιωτικα.το εχω ξαναπει.βεβαια ενισχυουν το μητρικο θηλασμο κ οι κοπελες ειναι πολυ καλες.το ιδιο κ το φαγητο κ η καθαριοτητα.καμια σχεση με ξενοδοχειο.το παιδι δεν το φερνουν σε ωρα επισκεπτηριου κ κανουν ελεγχο να δουν αν εχουν φυγει ολοι.οποιος θελει του το βγαζουν στο παραθυρο.πολυ ευχαριστημενη κ τις 2 φορες.την πρωτη γεννησα στο αραιτειο που λειτουργει σαν ιδιωτικο.δεν εχεις το παιδι συνεχεια διπλα σου δλδ.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που γέννησα στο Λητώ μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα!! Παρόλο που ζήτησα να είμαι σε οικονομικό τρίκλινο, με έβαλαν σε δίκλινο, χωρίς επιπλέον χρέωση επειδή είχαν ξεμείνει από τρίκλινα. Ενώ δεν είχα rooming in, μπορούσα να κρατήσω το μωρό μου στο δωμάτιο όση ώρα ήθελα, οπότε μπορούσα να ελέγχω αν δίνουν συμπλήρωμα ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι όλες οι κοπέλες ήταν πολύ υποστηρικτικές με τον θηλασμό, ενώ συμπλήρωμα έδωσαν στο μωρό μόνο μια φορά και αφού πρώτα ζήτησαν την άδεια μου προκειμένου να του κάνουν κάποια εξέταση. Αν κάνω δεύτερο και πάλι δεν θα διστάσω καθόλου να γεννήσω εκεί. Επίσης στο συγκεκριμένο μαιευτήριο γέννησε και τα 2 της παιδάκια η αδερφή μου και έμεινε και εκείνη πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια να ρωτήσω κάτι ?θα γεννήσω αυτή την εβδομάδα μάλλον στο Λητώ και ήθελα να μου πείτε αν κάνατε τις ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ εξετάσεις στο μωράκι σας ή σας τις έκανε μετά ο παιδίατρος στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι ?θα γεννήσω αυτή την εβδομάδα μάλλον στο Λητώ και ήθελα να μου πείτε αν κάνατε τις ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ εξετάσεις στο μωράκι σας ή σας τις έκανε μετά ο παιδίατρος στο σπίτι?

 

εκανα για τα ισχια κ για την ακοη που δεν κοστιζουν ακριβα.μια που ειναι για τα κληρονομικα μου ειχε συστησει ο γυναικολογος μου να μην τη κανω.αυτες που σου λεω δεν γινεται να τις κανει ο γιατρος στο σπιτι.οταν μπεις σου δινουν ενα χαρτι κ γραφεις αν θες να τις κανεις κ ποιες.αποψη μου ειναι αυτες τις 2 να τις κανεις.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα για τα ισχια κ για την ακοη που δεν κοστιζουν ακριβα.μια που ειναι για τα κληρονομικα μου ειχε συστησει ο γυναικολογος μου να μην τη κανω.αυτες που σου λεω δεν γινεται να τις κανει ο γιατρος στο σπιτι.οταν μπεις σου δινουν ενα χαρτι κ γραφεις αν θες να τις κανεις κ ποιες.αποψη μου ειναι αυτες τις 2 να τις κανεις.

 

ευχαριστώ!και για τα μάτια??είναι δυνατόν μάτια και ακοή να είναι προαιρετικά? μου κάνει εντύπωση..

Link to comment
Share on other sites

& που ξέρεις ότι δεν έδιναν ξένο όλες τις άλλες φορές που δεν ρώταγαν? Εείδα κοπέλας μωρό για το οποίο είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, να του δίνουν ξένο ενώ δεν ήταν παρούσα εκείνη.

Κι γω την εμπειρία μου καταθέτω. Την εμπειρία του να πληρώνεις τα κέρατα σου για να μη σεβαστούν την επιθυμία σου να προσπαθήσεις να θηλάσεις.

Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα σε αυτό και όφειλαν να το κάνουν, πόσο μάλλον με το αζημείωτο!

 

Προσωπικά δεν με ρώτησαν ποτέ για να δώσουν ξένο γάλα γιατί θήλαζα αποκλειστικά. Στον πρώτο μου γιο, πριν δεκατέσσερα χρόνια και κάτι μήνες, που ήταν πρόωρος και ήταν στη θερμοκοιτίδα κάτω έδωσαν κατευθείαν το δικό μου γάλα γιατί γεννούσα και έτρεχε το γάλα (είχε κατέβει ήδη δλδ) οπότε μου έφεραν αμέσως θήλαστρο. Στον δεύτερο γιό μου, που τον γέννησα έντεκα χρόνια αργότερα στο ίδιο μαιευτήριο, είχα πει αποκλειστικό θηλασμό και μου τον έφερναν ο,τι ώρα ξυπνούσε και τη μέρα και τη νύχτα, οπότε δεν παίζει να προλάβαιναν να του δώσουν και ξένο αφού ερχόταν πεινασμένος σαν λύκος.

Η μικρή που γεννήθηκε τον Μάρτη στο Λητώ, είχα ζητήσει rooming in, και την είχα σχεδόν πάντα δίπλα μου - την έπαιρναν ίσα ίσα να την αλλάξουν. Πότε να δώσουν ξένο;

Αλλά και τα κορίτσια που ήταν δίπλα μου και τις τρείς φορές τα υποστήριξαν πολύ για τον θηλασμό. Ούτε ήρθε μωρό ταισμένο ποτέ. Θυμάμαι όταν γέννησα τον 2ο, η κοπελίτσα δίπλα μου σαν πρωτάρα αγχωνόταν για το γάλα της και ζητούσε συμπλήρωμα συνέχεια κι ερχόταν η προισταμένη ορόφου και της έλεγε "δεν σου δίνω, το παιδί σου χορταίνει!" εκείνη τίποτα, 2 μέρες "μας είχε φάει" στη γκρίνια με το γάλα της :) Οπότε έρχεται πάλι η προισταμένη και της μίλησε λίγο αυστηρά, αλλά οχι αγενώς, εξηγώντας την τη ζημιά που θα κάνει στον θηλασμό και την έπεισε έτσι...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

AthinaP αφού δεν τον έχουν στις προτεραιότητες τους το θηλασμό τότε δε θα έπρεπε να διατυμπανίζουν ότι είναι φιλικοί προς το θηλασμό & με το κατάλληλο υπόβαθρο για επιτυχή θηλασμό κατευθείαν μετά τη γέννα.

Θα έπρεπε να λένε πως "λέμε ανακριβείες, θα κάνουμε ακόμα πιο δύσκολη την έναρξη του θηλασμού, θα σας παραπληροφορήσουμε κι αν είστε από τις τυχερές που θήλασαν κατευθείαν θα πάρουμε και τα εύσημα".

Είναι μόνο εμπόδιο στο θηλασμό και δεν προσφέρουν τίποτε.

Μέσα κι έξω από τη ΜΕΝΝ.

2 μέρες μέσα 2 μέρες έξω τα είδα όλα! Κυριολεκτικά!

Επρεπε να έχουν στο φυλλάδιο το μοτο "ελάτε και θα τα δείτε ό λ α" :lol: είναι απλά αστείοι ειλικρινά.

Σε επόμενο παιδί (που δεν μας κόβω για άλλο έτσι κι αλλιώς) ούτε απέξω δε θα περάσω, με κόβω αντί για μονόκλινο στο Λητώ σε 5κλινο σε δημόσιο, που εκεί θα πάρεις το παιδί θες δε θες και θα το έχεις δίπλα σου!

 

Κορίτσια, θα συμφωνήσω - ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΡΜΠΟΝ κι ίσως κι ακόμη χειρότερα. Εμένα ούτε θήλαστρο δεν μου έδωσαν και δεν ήξερα.. ασε. Μετά μου το απαγόρεψαν να θηλάσω, είχαν κάνει λάθος κι έδιναν στο παιδί αλλα αντι αλλων (calorin για τα πρόωρα ενώ δεν ήταν) φανταστείτε μου έδωσαν 2 εξιτήρια του παιδιού. Ενα που γράφει 35+1 και ένα που γράφει 36+3. Και υπόψιν το παιδί μου γεννήθηκε 36+1, αλλά δεν ήθελα να κάτσω άλλο να περιμένω διορθώσεις.

Αντε γεια δηλαδη.

Τα υπόλοιπα τα έχω γράψει. Αποτυχία στην επισκληρήδιο, ενδονοσοκομειακή λοίμωξη για εμένα, ακόμη τρέχω, πήρα το μωρό συγκαμένο τόσο που λείπαν κομματάκια στο πωπουδάκι του, είχα πιάσει και μία μαία που τίναζε ένα μωράκι που θα'ταν δεν θα'ταν 1,5 κιλό, και του έλεγε ότι δεν μπορεί να ασχολείται μαζί του όλη μέρα (αργούσε να φάει) και το κατήγγειλα - οχι θα τ'αφηνα. Μόλις όμως πήρα το παιδί μου από κει μέσα έκανα την καταγγελία. Παρεπιπτώντος, αυτή ακόμη εκεί είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AthinaP αφού δεν τον έχουν στις προτεραιότητες τους το θηλασμό τότε δε θα έπρεπε να διατυμπανίζουν ότι είναι φιλικοί προς το θηλασμό & με το κατάλληλο υπόβαθρο για επιτυχή θηλασμό κατευθείαν μετά τη γέννα.

Θα έπρεπε να λένε πως "λέμε ανακριβείες, θα κάνουμε ακόμα πιο δύσκολη την έναρξη του θηλασμού, θα σας παραπληροφορήσουμε κι αν είστε από τις τυχερές που θήλασαν κατευθείαν θα πάρουμε και τα εύσημα".

Είναι μόνο εμπόδιο στο θηλασμό και δεν προσφέρουν τίποτε.

Μέσα κι έξω από τη ΜΕΝΝ.

2 μέρες μέσα 2 μέρες έξω τα είδα όλα! Κυριολεκτικά!

Επρεπε να έχουν στο φυλλάδιο το μοτο "ελάτε και θα τα δείτε ό λ α" :lol: είναι απλά αστείοι ειλικρινά.

Σε επόμενο παιδί (που δεν μας κόβω για άλλο έτσι κι αλλιώς) ούτε απέξω δε θα περάσω, με κόβω αντί για μονόκλινο στο Λητώ σε 5κλινο σε δημόσιο, που εκεί θα πάρεις το παιδί θες δε θες και θα το έχεις δίπλα σου!

 

Συγνώμη αλλά προφανώς έπεσες στην περίπτωση.Κι εγώ και όλες μου οι φίλες και συγγενείς στο Λητώ γεννήσαμε και μέχρι πρόσφατα έχω να πω μόνο καλά λόγια για το θέμα του θηλασμού.Μέχρι σεμινάρια στον πρώτο όροφο παραδίδουν όλες τις ημέρες που μένει εκεί η μαμά και φεύγοντας σου δίνουν το τηλέφωνο του γραφείου προισταμένης την οποία μπορείς να καλείς 24ώρες το 24ωρο και να τη ρωτήσεις ό,τι θέλεις.Ναι υπήρχαν κάποιες μαίες άσχετες και αδιάφορες αλλά ήταν λίγες.Εμένα προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά προφανώς έπεσες στην περίπτωση.Κι εγώ και όλες μου οι φίλες και συγγενείς στο Λητώ γεννήσαμε και μέχρι πρόσφατα έχω να πω μόνο καλά λόγια για το θέμα του θηλασμού.Μέχρι σεμινάρια στον πρώτο όροφο παραδίδουν όλες τις ημέρες που μένει εκεί η μαμά και φεύγοντας σου δίνουν το τηλέφωνο του γραφείου προισταμένης την οποία μπορείς να καλείς 24ώρες το 24ωρο και να τη ρωτήσεις ό,τι θέλεις.Ναι υπήρχαν κάποιες μαίες άσχετες και αδιάφορες αλλά ήταν λίγες.Εμένα προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ.

μάλλον εσύ έπεσες στις περιπτώσεις τις καλές αγαπητή, πήγε ο άντρας μου στο σεμινάριο που λες, άκουσε τόσες ανακρίβειες που δεν ξαναπήγε. Μέχρι κι εκείνος ήξερε ότι είναι λάθος αυτά που άκουγε.

Και του είχα πεί, μην πας θα φρικάρεις :lol:

Τα ήξερε από πρίν, είχαμε ψαχτεί πολύ με το θέμα του θηλασμού και οι δύο.

Τέτοιο χάλι ειλικρινά δεν το περιμέναμε.

Το μόνο που προωθούν είναι τα θήλαστρα, γιατί το παιδί πρέπει παντιοτρόπως να μάθει στο μπουκάλι τους, αλλιώς δεν έχει τη βούλα τους βρε παιδι μου :lol:

Κάνουν και παρουσιάσεις στα θήλαστρα, όταν όμως τους είπα ότι δεν θέλω να αγοράσω αλλά θα νοικιάσω νοσοκομειακό - αφού και μου έκαναν όλη την παρουσίαση- τότε έπεσε πολύ γέλιο :lol:

Αντε φιλιά δεν ξαναγράφω εδώ γιατί η κοπέλα μπορεί να μην ενδιαφέρεται καν για το θηλασμό και μεις όλο εκεί το πάμε το θέμα.

Ειπαμε στα άλλα είναι άψογοι, ξενοδοχείου ύπνου και φαγητού.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα συμφωνήσω - ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΡΜΠΟΝ κι ίσως κι ακόμη χειρότερα. Εμένα ούτε θήλαστρο δεν μου έδωσαν και δεν ήξερα.. ασε. Μετά μου το απαγόρεψαν να θηλάσω, είχαν κάνει λάθος κι έδιναν στο παιδί αλλα αντι αλλων (calorin για τα πρόωρα ενώ δεν ήταν) φανταστείτε μου έδωσαν 2 εξιτήρια του παιδιού. Ενα που γράφει 35+1 και ένα που γράφει 36+3. Και υπόψιν το παιδί μου γεννήθηκε 36+1, αλλά δεν ήθελα να κάτσω άλλο να περιμένω διορθώσεις.

Αντε γεια δηλαδη.

Τα υπόλοιπα τα έχω γράψει. Αποτυχία στην επισκληρήδιο, ενδονοσοκομειακή λοίμωξη για εμένα, ακόμη τρέχω, πήρα το μωρό συγκαμένο τόσο που λείπαν κομματάκια στο πωπουδάκι του, είχα πιάσει και μία μαία που τίναζε ένα μωράκι που θα'ταν δεν θα'ταν 1,5 κιλό, και του έλεγε ότι δεν μπορεί να ασχολείται μαζί του όλη μέρα (αργούσε να φάει) και το κατήγγειλα - οχι θα τ'αφηνα. Μόλις όμως πήρα το παιδί μου από κει μέσα έκανα την καταγγελία. Παρεπιπτώντος, αυτή ακόμη εκεί είναι.

έλεος!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εσύ έπεσες στις περιπτώσεις τις καλές αγαπητή, πήγε ο άντρας μου στο σεμινάριο που λες, άκουσε τόσες ανακρίβειες που δεν ξαναπήγε. Μέχρι κι εκείνος ήξερε ότι είναι λάθος αυτά που άκουγε.

Και του είχα πεί, μην πας θα φρικάρεις :lol:

Τα ήξερε από πρίν, είχαμε ψαχτεί πολύ με το θέμα του θηλασμού και οι δύο.

Τέτοιο χάλι ειλικρινά δεν το περιμέναμε.

Το μόνο που προωθούν είναι τα θήλαστρα, γιατί το παιδί πρέπει παντιοτρόπως να μάθει στο μπουκάλι τους, αλλιώς δεν έχει τη βούλα τους βρε παιδι μου :lol:

Κάνουν και παρουσιάσεις στα θήλαστρα, όταν όμως τους είπα ότι δεν θέλω να αγοράσω αλλά θα νοικιάσω νοσοκομειακό - αφού και μου έκαναν όλη την παρουσίαση- τότε έπεσε πολύ γέλιο :lol:

Αντε φιλιά δεν ξαναγράφω εδώ γιατί η κοπέλα μπορεί να μην ενδιαφέρεται καν για το θηλασμό και μεις όλο εκεί το πάμε το θέμα.

Ειπαμε στα άλλα είναι άψογοι, ξενοδοχείου ύπνου και φαγητού.

 

Δεν έχω πέσει μόνο εγώ στις περιπτώσεις τις καλές.Υπάρχουν κι άλλα πέντε μέλη πιο κάτω που επίσης δεν είχαν πρόβλημα με τον θηλασμό στο Λητώ. Κι αυτά συμπτώσεις είναι;

Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα σου αλλά διαφωνώ στο οτι η ιστορία σου αποτελεί κανόνα και οχι εξαίρεση στο συγκεκριμένο μαιευτήριο.Θήλαστρο που λες για παράδειγμα οτι προωθούν εμένα ποτέ δεν μου έδωσαν και ποτέ δεν μου παρουσίασαν. Ούτε στη διπλανή μου.Ούτε στις φίλες μου ούτε στις γνωστές μου που γέννησαν πρόσφατα.Όσο για τις ανακρίβειες του σεμιναρίου στις οποίες αναφέρεσαι ένας νέος γονιός που δεν είναι ο ίδιος επιστήμονας πως ξέρει οτι αυτά που του λένε δεν είναι σωστά για παράδειγμα; Γιατί από αυτά που μου είπαν εγώ προσωπικά βοηθήθηκα πολύ και ας ήμουν άσχετη.Όχι δεν είναι ξενοδοχείο φαγητού και ύπνου το Λητώ ειδικά σήμερα που στα δημόσια αγοράζεις μόνη σου όλο το υγειονομικό υλικό γιατί δεν έχουν ούτε βαμβάκι ούτε καν προσωπικό να έρθει να σε βοηθήσει.Κατανοώ την άσχημη εμπειρία σου αλλά νομίζω γίνεσαι άδικη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!και για τα μάτια??είναι δυνατόν μάτια και ακοή να είναι προαιρετικά? μου κάνει εντύπωση..

 

δεν νομιζω να εχει εξετασει για τα ματια σε νεογεννητο.τα ματακια του τα βλεπει κ ο παιδιατρος σου.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πέσει μόνο εγώ στις περιπτώσεις τις καλές.Υπάρχουν κι άλλα πέντε μέλη πιο κάτω που επίσης δεν είχαν πρόβλημα με τον θηλασμό στο Λητώ. Κι αυτά συμπτώσεις είναι;

Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα σου αλλά διαφωνώ στο οτι η ιστορία σου αποτελεί κανόνα και οχι εξαίρεση στο συγκεκριμένο μαιευτήριο.Θήλαστρο που λες για παράδειγμα οτι προωθούν εμένα ποτέ δεν μου έδωσαν και ποτέ δεν μου παρουσίασαν. Ούτε στη διπλανή μου.Ούτε στις φίλες μου ούτε στις γνωστές μου που γέννησαν πρόσφατα.Όσο για τις ανακρίβειες του σεμιναρίου στις οποίες αναφέρεσαι ένας νέος γονιός που δεν είναι ο ίδιος επιστήμονας πως ξέρει οτι αυτά που του λένε δεν είναι σωστά για παράδειγμα; Γιατί από αυτά που μου είπαν εγώ προσωπικά βοηθήθηκα πολύ και ας ήμουν άσχετη.Όχι δεν είναι ξενοδοχείο φαγητού και ύπνου το Λητώ ειδικά σήμερα που στα δημόσια αγοράζεις μόνη σου όλο το υγειονομικό υλικό γιατί δεν έχουν ούτε βαμβάκι ούτε καν προσωπικό να έρθει να σε βοηθήσει.Κατανοώ την άσχημη εμπειρία σου αλλά νομίζω γίνεσαι άδικη.

Δηλαδή εσύ θα κρίνεις από το πόσοι θα γράψουν εδώ? Μπορείς να κρίνεις από τις μαμάδες που ΔΕΝ θήλασαν για χάρη τους και το έμαθαν μετά, στο δεύτερο παιδί που ήξεραν ;)

Και δεν είναι μόνο εκεί το χάλι, σε όλα τα νοσοκομεία, εδώ σου λένε (ο ίδιος ο γιατρός μου) κρατάνε τα μωρά στη ΜΕΝΝ για να τα τσεπώσουν, σου λέει αυτός θα τα πάρει από τηνασφάλεια του μετά, ας τα πάρουμε κι εμείς τώρα!

Εντάξει εκεί τρελάθηκα όταν άκουσα αυτό και δεν ξανασχολούμαι. Ο,τι έγινε έγινε. Αλλά μη μου λες ότι είμαι η εξαίρεση όταν στο ίδιο νοσοκομείο 4 φίλες μου γέννησαν πρόσφατα και όλες σαμποταρίστηκαν στο θηλασμό.

Αλλή λιγότερο άλλη περισσότερο, άλλη κατάλαβε λιγότερα άλλη περισσότερα, άλλη νοιάστηκε λιγότερο άλλη περισσότερο, αλλά γεγονός είναι ένα, θηλασμό δεν προάγουν, τουλάχιστο από το Πάσχα και μετά!

Μήπως ήταν οι βάρδυες? Μήπως είμασταν άτυχες? Μήπως πήγανε τσάμπα 5000 ευρώ? Μήπως έπρεπε να μυρίσουμε τα νύχια μας? Ελεος δλδ.

Και μη μου λες ότι είμαι άδικη, θα μπορούσες να το πείς αν το είχες ζήσει, "ρε συ κοπελιά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό"

τότε θα το δεχόμουν. Εμένα όμως μου στοίχισε μια καλή και άμεση έναρξη θηλασμού. Και οι κανονισμοί τους και η ασχετοσύνη τους.

Και πίστεψε με μια μάνα που έχει ασχοληθει από πριν ξέρει πολλά περισσότερα από αυτούς για το θηλασμό (πρόσεξε όχι για τη φροντίδα του μωρού, αλλά για το θηλασμό).

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Α και το πρωτόγαλα της πιο...κοντινής φίλης (δεν είμαστε και κολλητές αλλά οικογενειακές φίλες ας το πω) της είπαν να το πετάξει γιατί, δεν ήταν ανοιχτή η τράπεζα γάλακτος εκείνη την ώρα! (αυτό είναι ένα δείγμα μόνο)

Ευτυχώς τους έκανα πόλεμο εκεί μέσα και κατέβαινα η ίδια διαρκώς (ενώ στην αρχή έλεγαν απαγορεύεται, μόνο στο επισκεπτήριο! (μάνα=επισκέπτης για αυτούς) και διασφάλιζα ότι το παιδί θα πάρει το αντλημένο πρωτόγαλα.

 

Και η ειρωνία είναι ότι γέννησα πρώτη εκεί, και δεν είπα τπτ στις άλλες μη τις αγχώσω, στην τελική δεν ήταν και όλες φαν του θηλασμού και λόγος δε μου έπεφτε.ή?

 

υγ η αδελφή μου έχει κάνει 3 γέννες εκεί και δεν έτυχε σε τίποτε από αυτά, αυτό σημαίνει πως είμαι εξαίρεση ή η αδελφή μου τυχερή? Κάνει το αυγό την κότα ή η κότα το αυγό?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ θα κρίνεις από το πόσοι θα γράψουν εδώ? Μπορείς να κρίνεις από τις μαμάδες που ΔΕΝ θήλασαν για χάρη τους και το έμαθαν μετά, στο δεύτερο παιδί που ήξεραν ;)

Και δεν είναι μόνο εκεί το χάλι, σε όλα τα νοσοκομεία, εδώ σου λένε (ο ίδιος ο γιατρός μου) κρατάνε τα μωρά στη ΜΕΝΝ για να τα τσεπώσουν, σου λέει αυτός θα τα πάρει από τηνασφάλεια του μετά, ας τα πάρουμε κι εμείς τώρα!

Εντάξει εκεί τρελάθηκα όταν άκουσα αυτό και δεν ξανασχολούμαι. Ο,τι έγινε έγινε. Αλλά μη μου λες ότι είμαι η εξαίρεση όταν στο ίδιο νοσοκομείο 4 φίλες μου γέννησαν πρόσφατα και όλες σαμποταρίστηκαν στο θηλασμό.

Αλλή λιγότερο άλλη περισσότερο, άλλη κατάλαβε λιγότερα άλλη περισσότερα, άλλη νοιάστηκε λιγότερο άλλη περισσότερο, αλλά γεγονός είναι ένα, θηλασμό δεν προάγουν, τουλάχιστο από το Πάσχα και μετά!

Μήπως ήταν οι βάρδυες? Μήπως είμασταν άτυχες? Μήπως πήγανε τσάμπα 5000 ευρώ? Μήπως έπρεπε να μυρίσουμε τα νύχια μας? Ελεος δλδ.

Και μη μου λες ότι είμαι άδικη, θα μπορούσες να το πείς αν το είχες ζήσει, "ρε συ κοπελιά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό"

τότε θα το δεχόμουν. Εμένα όμως μου στοίχισε μια καλή και άμεση έναρξη θηλασμού. Και οι κανονισμοί τους και η ασχετοσύνη τους.

Και πίστεψε με μια μάνα που έχει ασχοληθει από πριν ξέρει πολλά περισσότερα από αυτούς για το θηλασμό (πρόσεξε όχι για τη φροντίδα του μωρού, αλλά για το θηλασμό).

 

Δεν μετράω τις περιπτώσεις απλώς σου απάντησα σε αυτό που είπες οτι δηλαδή η δική μου καλή περίπτωση ήταν εξαίρεση όταν εδώ έχουν ειπωθεί και άλλες καλές. Επίσης από το τικεράκι σου νόμιζα πως έχεις ένα παιδί δεν ήξερα πως είχες ήδη την εμπειρία απο το δεύτερο. Τέλος πάντων αυτά λίγη σημασία έχουν σημασία έχει οτι οχι μόνο δεν σε βοήθησαν αλλά εμπόδισαν και τον θηλασμό.Λυπάμαι που από το Πάσχα και μετά το έχουν γυρίσει σε εμπόριο.Κρίμα διότι ειδικά το Λητώ διαφημίζεται πολύ έντονα για τη φιλικότητα του προς τον θηλασμό, πραγματικά κρίμα.Ελπίζω να μην σου ξανασυμβεί και όλα να πάνε καλά.:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...