Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω τωρα,ε?


beboulix

Recommended Posts

στην εργασια μου απο την στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυος σταματησα να εργαζομαι λογω φυσεως της δουλειας.εχω σταματησει απο αρχες ιουλη και εχω γεννησει πριν εναμιση μηνα.

χθες βγηκε μια ανακοινωση οτι οσες εγαζομενες επιθυμουν να γυρισουν περα του χρονου θα χασουν την προαγωγη που του εχει δοθει και κατα συνεπεια θα υπαρχει και μειωση μισθου περιπου 300 ευρω.

αν αποφασισω να γυρισω τον αλλο μηνα θα πρεπει να βρω καποιον να κρατησει το μωρο και να σταματησω τον θηλασμο γιατι στη δουλεια δεν εχω δυνατοτητα αντλησης-αποθηκευσης.

το λιγοτερο που μπορι να λειπω απο το σπιτι ειναι 10 ωρες και το περισσοτερο εκτος απροοπτου ειναι15.επισης δεν εχω σταθερο ωραριο.

δεν θελω να γυρισω τοσο νωρις γιατι στην τουρλα του σαββατου αντε να βγαλω ακρη οτε θελω να αφησω το μωρο τοσο νωρις αλλιως τα ειχα υπολογισει.μετα ομως αν δεν παω χανω την προαγωγη που ηθελα να την παρω για να μην εχω καθε βλαμμενο πανω απο το κεφαλι μου κατι που θα γινει αν δεν παω τωρα.εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω παρει προαγωγη απο το 2007.δεν υπεγραψα καινουργια συμβαση παιρνοντας την αλλα μου εδωσαν τον τιτλο και το επιδομα που αντιστοιχει. αυτα θελουν να παρουν πισω.

σε αεροπορικη εταιρεια δουλευω

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει προαγωγη απο το 2007.δεν υπεγραψα καινουργια συμβαση παιρνοντας την αλλα μου εδωσαν τον τιτλο και το επιδομα που αντιστοιχει. αυτα θελουν να παρουν πισω.

σε αεροπορικη εταιρεια δουλευω

Είναι δηλαδή προαγωγή μόνο προφορική,διαφορετικά δεν μπορούν να την ανακαλέσουν και μάλιστα μόλις γέννησες!

Οπότε σου ζητούν να γυρίσεις περίπου στους 3 μήνες?

Γνώμη μου είναι οτι αν εσύ κρίνεις οτι η δουλειά σου και η προαγωγή σου είναι σημαντική(που φανταζομαι οτι είναι), οτι είναι σίγουρη, και οτι η "θυσία" που θα κάνεις αν μη τι άλλο θα εκτιμηθεί, να γυρίσεις στη δουλεια σου.

Αν πάλι τα ωφέλη που θα στερηθείς είναι καλώς ανεκτά τρεναρε το λιγάκι ακόμα.

Το καλύτερο θα ήταν να μεγάλωνες λίγο ακόμα το μωράκι σου αλλά οι εποχές είναι δύσκολες και αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι το ερωτημα αυτο μπορει να απαντηθει απο ενα ματσο ασχετες που θα σου απαντησουμε σε αυτο εδω το φορουμ και που ουτε που ξερουμε τιποτα για σενα και τη ζωη σου (βαζω και τον εαυτο μου μεσα)...ωραια εγω θα σου απαντησω γυρνα στη δουλεια σου,δεν ειναι εποχες να χανεις 300 ευρω,η επομενη θα σου απαντησει οοοοχιιι μη γυρνας πισω,βρασε και τα 300 ευρω και κατσε στο μωρακι σου(και δικιο θα εχει...),το θεμα ειναι δικο σου,θεμα προτεραιοτητων και του πως ειναι η ζωη σου,αν εχεις ατομο να στο κρατησει,εστω στην αρχη,αν αυτα τα 300 ευρω οντως κανουν τη διαφορα στον προυπολογισμο σου,ειναι καθαρα δικο σου θεμα και δε νομιζω οτι μπορει εδω μεσα καμια να σου πει τι θα κανεις.....γιατι καμια δεν ειναι εσυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να πας από το γραφείο και να έχεις μια κατ ιδιαν συζήτηση με τους άμεσους και έμμεσους προϊσταμένους σου για να αποσαφηνίσεις τα χρονικά περιθώρια που σου δίνουν και ίσως να ζητήσεις κάποια "ιδιαίτερη μεταχείρηση" λογω του οτι το μωρό σου είναι πολύ μπεμπε ακόμα..Σε δεύτερη φάση ζύγισε τι έχει περισσότερη σημασία για σενα!Γιατί αν κάτσεις σπίτι άλλους πχ 10 μήνες με νεύρα για την θέση και τα λέφτα που έχασες και θες άλλα 5 χρόνια να τα αποκτήσεις όλα αυτά πίσω, μάλλον πρέπει να το σκεφτεις καλά..Προσωπικά θα γύριζα χωρίς 2η σκέψη κι έτσι έκανα (στους2μήνες)και στην περίπτωσή μου παρόλο που δεν τίθοταν καμια δεσμευση και μπορούσα να λείψω ως και 2 χρόνια αν ήθελα..

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν περιμενω απο εδω μεσα την λυση του προβληματος εγω και ο αντρας μου θα αποφασισουμε την πορεια των πραγματων.ζηταω και μερικες γνωμες

αλλα νοιωθω απιστευτες τυψεις προς το μωρο γιατι ενω ειχα πει οτι θα τον θηλασω οσο παει τωρα θα πρεπει να το κοψω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο. αν χρειαζεσαι τα χρηματα πρεπει να πας. για μενα ηταν αυτο που με εκανε να παω πισω στο 2μηνο. με τα χρηματα του 6μηνου δεν εβγαινα. οποτε κρινε κι εσυ ετσι!!!! Αν εχεις σκοπο να παρεις 6μηνο οαεδ που νομιζω πηγε 510 ευρω, και ειναι να χασεις και αλλα 300 αν αργησεις να γυρισεις, νομιζω πως δεν θα ειναι μεγαλο το διλημμα....(ουτε εγω ειχα δυνατοτητα να παρω θηλαστρο κ να κλεινομαι στη τουαλετα και απεξω να περιμενουν αλλοι 20!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αν αποφασισω να γυρισω τον αλλο μηνα θα πρεπει να βρω καποιον να κρατησει το μωρο και να σταματησω τον θηλασμο γιατι στη δουλεια δεν εχω δυνατοτητα αντλησης-αποθηκευσης.

 

Πραγματικά, κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλεύσει, μόνο προσωπικές απόψεις, τι θα έκανε η καθεμιά στη θέση σου και χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε ακριβώς τις συνθήκες.

Εγώ θα σταθώ περισσότερο στη δυνατότητα άντλησης. Δεν υπάρχει στην αεροπορική εταιρεία ένας χώρος (κατά προτίμηση όχι η τουαλέτα, αλλά αν δεν υπάρχει κάτι άλλο, έστω και η τουαλέτα) που να μπορείς να αντλήσεις; Δεν υπάρχει ψυγείο; Γνώμη μου είναι να κάνεις μια συζήτηση με τους προϊστάμενούς σου για την πιθανότητα να σου εξασφαλίσουν συνθήκες ώστε να μπορείς να αντλείς (χώρο, ψυγείο και 2 15άλεπτα ή 20άλεπτα διαλείμματα για αρχή, που αργότερα μπορεί να γίνουν ένα μόνο).

Σε περίπτωση που με κανέναν τρόπο δεν μπορείς να αντλήσεις, υπάρχει και η εναλλακτική να δίνουν στο μωρό φόρμουλα τις ώρες που θα λείπεις και όταν θα είσαι στο σπίτι να θηλάζεις κανονικά. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να αποσυμφορείς τακτικά το στήθος στη δουλειά, για να μην πρήζεσαι και για να παίρνει ένα έστω μικρό ερέθισμα τις ώρες αυτές, ώστε να διατηρηθεί η γαλουχία όσο περισσότερο γίνεται. Αν καταφέρεις και φτάσεις έτσι στις στερεές, δεν θα έχεις ανάγκη πλέον από αντλήσεις ή φόρμουλα, άντε να δίνεις ένα γεύμα μόνο φόρμουλα.

Θα μπορούσες λοιπόν να πας βλέποντας και κάνοντας, χωρίς να πιεστείς λέγοντας ότι το παιδί δεν θα πάρει ούτε σταγόνα ξένου, να το καλύπτεις όσο μπορείς, αν μπορείς με μητρικό τις ώρες που θα λείπεις και το υπόλοιπο ας είναι φόρμουλα. Από το να κοπεί τελείως ο θηλασμός είναι πολύ προτιμότερο να διατηρηθεί μερικώς. Ξεκινώντας έτσι, αν στην πορεία δεις ότι δεν σου βγαίνει και δεν μπορείς να το υποστηρίξεις, μπορείς ανά πάσα στιγμή να κόψεις τον θηλασμό (θα είναι και πιο εύκολο, γιατί το μωρό θα έχει συνηθίσει στο μπιμπερό και στη φόρμουλα).

Σου εύχομαι καλή συνέχεια ό,τι κι αν αποφασίσεις!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι συμβουλές της Σοφουκας ειναι ορόσημο σε αυτο το φόρουμ. Συμφωνω απόλυτα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω παρει προαγωγη απο το 2007.δεν υπεγραψα καινουργια συμβαση παιρνοντας την αλλα μου εδωσαν τον τιτλο και το επιδομα που αντιστοιχει. αυτα θελουν να παρουν πισω.

σε αεροπορικη εταιρεια δουλευω

 

Είσαι 100% σίγουρη οτι δεν θα βρουν 1 άλλη πρόφαση, ένα άλλο κριτήριο που δεν θα πληρείς, για να σου πάρουν τα 300€???Αφού δεν έχεις υπογράψει..Το πρόβλημά σου δεν είναι ο θηλασμός, αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι..Πόσο πιθανό είναι το σενάριο να αφήσεις το μωράκι, να γυρίσεις κυρία στην δουλειά σου, να πληρώνεις νταντα και να σου κόψουν παρόλαυτά τα 300 με κάποια πρόφαση???

Μάλλον πρέπει να πας από κει και να ζητήσεις όσες περισσότερες "εξασφαλίσεις" σε παίρνει..

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν τους εμπιστεύομαι σε τίποτα. Μπορεί αύριο να μας πουν έχουμε πολλούς προισταμένους,σου περνούμε την θέση. Η πλάκα είναι ότι αυτό το μέτρο έπιασε και κοπέλες που έχουν πάρει το εξάμηνο,με καλύτερη θέση από εμένα και θα έχουν χασουρα τουλάχιστον 600?. Και από ότι ακούγεται τα πράγματα θα είναι χειρότερα. Όσο για τον χώρο τον αντλησεων πραγματικα δεν υπάρχει πουθενά μέσα στο αεροπλάνο και πολλές φορές είναι τέτοια η πίεση της δουλειάς που δεν προλαβαινουμε να φάμε στα όρθια για 5λεπτά. Βέβαια μας είπαν ότι ανάλογα με τις ανάγκες να προαχθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...