Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέτρηση οιστραδιόλης στη φάση καταστολής


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω ξεκινήσει μακρύ πρωτόκολλο εξωσωματικής με ενέσεις daronda. Σήμερα που είμαι στην τρίτη μέρα του κύκλου πήγα στο γιατρό για μέτρηση οιστραδιόλης η οποία ήταν 65. Μου είπε να συνεχίσω τις daronda και να ξαναπάω την Πέμπτη. Επειδή έχω ψιλοαγχωθεί, ποιά είναι η επιθυμητή τιμή προκειμένου να προχωρήσουμε στις ενέσεις διέγερσης ? Πρέπει να ανησυχώ :confused:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Πήγα και χτες για οιστραδιόλη η οποία όχι μόνο δεν έπεσε αλλά ανέβηκε στο 72. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ και ξεκίνησα χθες βράδυ την puregon αλλά προβληματίζομαι.........τι μπορεί να σημαίνει ότι δεν έπεσε αυτή η άτιμη ?

Link to comment
Share on other sites

πήγες στο ίδιο εργαστήριο; Μήπως υπάρχει πρόβλημα στο εργαστήριο;. σου το λέω γιατί εγώ που κάνω ενέσεις πήγα εχθές σε ένα και μου έδωσαν τιμή 210 (που φαινόταν πολύ χαμηλή για τα ωοθυλάκια που είχα) και σήμερα σε ένα άλλο μου έδωσαν τιμή 1385. Όπως καταλαβαίνεις τόσες μερες που μετρούσα στο πρώτο.................... τσάμπα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

κάτω από 50 θέλουν για να έχουν κατασταλεί καλά οι ωοθήκες, γι αυτό έκανες από την 21η μέρα daronda και πραγματικά μου φαίνεται περίεργο ενω κάνεις ενέσεις καταστολής να ανεβαίνει η οιστραδιόλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάτω από 50 θέλουν για να έχουν κατασταλεί καλά οι ωοθήκες, γι αυτό έκανες από την 21η μέρα daronda και πραγματικά μου φαίνεται περίεργο ενω κάνεις ενέσεις καταστολής να ανεβαίνει η οιστραδιόλη!

Κι εγώ αυτό έχω διαβάσει, το είπα και στο γιατρό. Αυτός μου είπε να μην ανησυχώ και να ξεκινήσω τις puregon. Αύριο θα ξαναπάω για οιστραδιόλη και υπέρηχο....Θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πήγα και χτες για οιστραδιόλη η οποία όχι μόνο δεν έπεσε αλλά ανέβηκε στο 72. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ και ξεκίνησα χθες βράδυ την puregon αλλά προβληματίζομαι.........τι μπορεί να σημαίνει ότι δεν έπεσε αυτή η άτιμη ?

 

Καλημερα !

Εγω μετα απο 10 ενεσεις καταστολης ειχα οιστραδιολη κοντα στο 150 κ ειχα κ καθυστερηση . Εκανα υπερηχο για να δουν μηπως υπαρχει κυστη κ χοριακη για τη μικρη περιπτωση εγκυμοσυνης .

Δεν υπηρχε τιποτα απο τα 2 .

Συνεχισα με αλλες 6 ενεσεις καταστολης οπου κ τελικα μου ηρθε περιοδος κ η οιστραδιολη ειχε πεσει κατω απο 50 .

Συμβαινουν αυτα ... Αληθεια , η περιοδος σου ηρθε κανονικα ;

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα !

Εγω μετα απο 10 ενεσεις καταστολης ειχα οιστραδιολη κοντα στο 150 κ ειχα κ καθυστερηση . Εκανα υπερηχο για να δουν μηπως υπαρχει κυστη κ χοριακη για τη μικρη περιπτωση εγκυμοσυνης .

Δεν υπηρχε τιποτα απο τα 2 .

Συνεχισα με αλλες 6 ενεσεις καταστολης οπου κ τελικα μου ηρθε περιοδος κ η οιστραδιολη ειχε πεσει κατω απο 50 .

Συμβαινουν αυτα ... Αληθεια , η περιοδος σου ηρθε κανονικα ;

Η περίοδος μου ήρθε κανονικά, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΜΕΡΕΣ GONAPEPTYL ΕΚΑΝΑ ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 111 ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΕΚΑΤΗ ΕΙΧΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ....ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΗΝ 19 ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΣΕΙ....ΑΝΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΟ...ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Να σας πω και τα δικά μου;

 

Εγω ξεκίνησα gonapeptyl -ενέσεις καταστολής- στις 25/2 στη 2η μέρα του κύκλου (κ όχι την 21η)

Στις 5/3, μετά από 10 μέρες ενέσεών, κάνω οιστραδιόλη και υπέρηχο. Η οιστραδιόλη ήταν 544,9, και η μαία που μιλάω μαζί της όταν χρειαζεται, όταν της το ανακοίνωσα μου είπε οτι ειναι πολύ υψηλή και ότι υπάρχει κύστη από τις ενέσεις στις ωοθήκες. Μου λέει, ξαναπάρε με το μεσημέρι να ενημερώσω τον καθηγητή γιατί μάλλον θα πρέπει να σταματήσουμε την προσπάθεια! ε δεν ήθελα τιποτα άλλο!!! απογοητεύτηκα τόσο πολύ και ήουν σίγουρη ότι θα τελειώναμε άδοξα χωρίς να προλάβουμε να κάνουμε τιποτα. Τελικά ο γατρός είπε να πάρω για 10 μέρες utrogestan, (προγεστερόνη), μπας και φύγει η κύστη. Με απογοήτευσε και ο τρόπος που μου το είπε η μαία: "Παρε τα για 10 μέρες, εντωμεταξύ μετά θα έρθει και η περίοδος και 2η μέρα ξεκινάς τις gonal , και ο Θεός βοηθός!!!" Τι ήθελε και το έιπε αυτό το τελευταίο;;;

Οπότε ΑΝ φύγει η κύστη εχει καλώς, αν οχι δεν θα προχωρήσω. Θα κριθούν όλα φαντάζομαι στον επόμενο έλεγχο οιστραδιόλης. Αύριο παίρνω το τελευταίο utrogestan και κατά τις 21-23 του μήνα περιμένω περίοδο.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι δε θα γίνει τίποτα. Απλά αφού ξεκίνησα πρέπει να το τελειώσω όπου φτάσει. Αν κ πιστέυω ότι δε θα καταφέορυμε να φτάσουμε κάν ουτε στη ωοληψία.

 

Κατάφερα να γράψω πάλι ολόκληρο κατεβατό!

 

 

Εσείς τι έχετε να πέιτε για όλα αυτά; Βλέποντας τις δικές σας τιμές οιστραδιόλης παπογοητευτηκα ακόμα πιο πολύ !! είμαι τόσο πολύ παραπάνω από εσάς στην τιμή!!!:(:(:(

 

Εντωμεταξυ, να ρωτησω: Έχετε κάποιο σύμπτωμα; Εγω εδώ και μέρες νιώθω το στήθος μου εκατό κιλά το καθένα, ειδικά οταν ξυπνάω δε μπορώ να το ακουμπησω. Και μέχρι πριν λίγες μέρες, ξυπνουσα με πολύ πονο στα κόκκαλα στην πλάτη. Εντάξει αυτό θα μπορούσε ισως να είναι και κρύωμα, απλά ρωτάω μήπως κ εσείς παρατηρήσατε κάτι στο διάστημα αυτό;

 

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μιραντα!εγω το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχω σχεδον καθε μερα πονοκεφαλο κατα τα αλλα κανονικα....κανω μονο gonapeptyl εδω και 14 μερες και εγω εκανα την δευτερα οιστραδιολη και ηταν ανεβασμενη αλλα ειχα και περιοδο δεν ξερω αν παιζει ρολο και μου ειπε να κανω επαναληψη την δευτερα...και εγω ανχωθηκα αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο οποτε να μην ανχωνομαι και ισως πεσει....και εσυ μην απογοητευσε με την προγεστορονη ισως πεσει αυτοι κατι ξερουν παραπανω και στο εδωσαν ειναι και πωσ θα ανταποκριθει ο οργανισμος σου...ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας και να φτασουμε μεχρι το τελος με ευχαριστα νεα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από εμένα. Σχετικά με την οιστραδιόλη, τη 2η μέρα διέγερσης ήταν χαμηλότερη από τη μέτρηση που είχα κάνει στη 13η μέρα καταστολής...Την 5η μέρα της διέγερσης που την ξαναμετρήσαμε ήταν στο 135 και συνεχίζω με puregon . Βέβαια βρε κορίτσια, έχω κι εγώ βαρύ κεφάλι συνέχεια αλλά από χτες έχω και κάποιες ζαλάδες. Εσείς έχετε κάτι παρόμοιο ; Κάνει κάποια άλλη κοπέλα τις puregon ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα. Σχετικά με την οιστραδιόλη, τη 2η μέρα διέγερσης ήταν χαμηλότερη από τη μέτρηση που είχα κάνει στη 13η μέρα καταστολής...Την 5η μέρα της διέγερσης που την ξαναμετρήσαμε ήταν στο 135 και συνεχίζω με puregon . Βέβαια βρε κορίτσια, έχω κι εγώ βαρύ κεφάλι συνέχεια αλλά από χτες έχω και κάποιες ζαλάδες. Εσείς έχετε κάτι παρόμοιο ; Κάνει κάποια άλλη κοπέλα τις puregon ;

 

και εγω εχω το ιδιο με το κεφαλι αλλα ακομα δεν εχω ξεκινησει puregon ειμαι ακομα στην καταστολη...

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω το ιδιο με το κεφαλι αλλα ακομα δεν εχω ξεκινησει puregon ειμαι ακομα στην καταστολη...

 

Στην καταστολή είχα απλά βαρύ κεφάλι και πονοκέφαλο κάποιες φορές αλλά με τις puregon στη διέγέρση έχω και ελαφρά ζάλη. Εσύ puregon θα κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στην καταστολή είχα απλά βαρύ κεφάλι και πονοκέφαλο κάποιες φορές αλλά με τις puregon στη διέγέρση έχω και ελαφρά ζάλη. Εσύ puregon θα κάνεις ?

 

ναι θα κανω δεν μου ειπαν ομως ακομα ποτε θα ξεκινησω...

Link to comment
Share on other sites

miranda γιατί ξεκίνησες την δεύτερη μέρα της περιόδου; Πως προέκυψε αυτό; από τα λίγα που ξέρω, είναι δύο πρωτόκολλα, το μακρύ που ξεκινάς ενέσεις καταστολής την 21η μέρα, ώστε να μην προλάβουν να διεγερθούν οι ωοθήκες σου, να κατασταλλούν πολύ (γι αυτό και θέλουν να έχεις οιστραδιόλη κάτω από 50) και να ξεκινήσουν να διεγείρονται όταν θα πάρεις puregon. Στο βραχύ πρωτόκολλο, ξεκινάς την δεύτερη μέρα με puregon ή οτιδήποτε άλλο και από την έκτη περίπου ξεκινάς και τους ανταγωνιστές. Όταν ξεκίνησες εσύ την δεύτερη μέρα, ήδη είχαν ξεκινλησει να λειτουργούν. Επίσης, δεν πρέπει να λένε έτσι αθφαίρετα για κύστη, κάνε έναν υπέρυχο και εκεί θα φανεί εάν έχεις ή όχι κύστη. Και τα utrogetsan γιατί; Συνήθως δίνουν αντισυλληπτικά. Τι να σου πω, πολύ παράξενα μου φαίνονται όλα, μήπως να πας για έναν υπέρυχο; Και φυσικά δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου μιλάει έτσι, έχεις το άγχος σου και αυτό σου φτάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

vasula καλησπέρα.τι κάνεις;σε τι φαση εισαι;εγω σήμερα αδιαθετησα νωριτερα απο οτι περιμενα κι ετσι ξεκιναω αυριο κ gonal.Εσυ;;;

 

ακομα στα ιδια me gonapeptyl και δευτερα παω για μετρηση οιστραδιολησ και προγεστερονης και αναλογως θα με πουν αν ξεκινησω...

Link to comment
Share on other sites

miranda γιατί ξεκίνησες την δεύτερη μέρα της περιόδου; Πως προέκυψε αυτό; από τα λίγα που ξέρω, είναι δύο πρωτόκολλα, το μακρύ που ξεκινάς ενέσεις καταστολής την 21η μέρα, ώστε να μην προλάβουν να διεγερθούν οι ωοθήκες σου, να κατασταλλούν πολύ (γι αυτό και θέλουν να έχεις οιστραδιόλη κάτω από 50) και να ξεκινήσουν να διεγείρονται όταν θα πάρεις puregon. Στο βραχύ πρωτόκολλο, ξεκινάς την δεύτερη μέρα με puregon ή οτιδήποτε άλλο και από την έκτη περίπου ξεκινάς και τους ανταγωνιστές. Όταν ξεκίνησες εσύ την δεύτερη μέρα, ήδη είχαν ξεκινλησει να λειτουργούν. Επίσης, δεν πρέπει να λένε έτσι αθφαίρετα για κύστη, κάνε έναν υπέρυχο και εκεί θα φανεί εάν έχεις ή όχι κύστη. Και τα utrogetsan γιατί; Συνήθως δίνουν αντισυλληπτικά. Τι να σου πω, πολύ παράξενα μου φαίνονται όλα, μήπως να πας για έναν υπέρυχο; Και φυσικά δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου μιλάει έτσι, έχεις το άγχος σου και αυτό σου φτάνει!!!

 

lilipoupolh καλησπέρα! εγώ αρχικά ήταν να κάνω το βραχύ.περίμενα λοιπόν να αδιαθετησω για να παρω τη 2η μέρα 1 gonal και 1 gonapeptyl. τη μέρα που αδιαθέτησα λοιπόν τους πήρα να τους πω για τον υπέρηχο που έκανα ωστε να μου δώσουν το οκ να ξεκινήσω. η ωοληψία θα έπεφτε όμως αρχες Μαρτίου οπου εκείνες τις ημέρες ο γιατρός θα έλειπε σε συνέδριο. Οπότε για να μη χάσουμε τον κύκλο μου είπαν να κάνω το μακρύ πρωτόκολλο κι έτσι τη 2η μέρα ξεκίνησα μόνο τις gonapeptyl (καταστολής)

Πάντως επειδή κι εγώ ήξερα ότι στο μακρύ ξεκινάς την 21η μερα κ απόρησα, διάβασα στο φύλλο οδηγιών των ενέσεων αλλα και στο ιντερνετ οτι γίνεται να ξεκινήσουν και τη 2η μέρα. Τι να πω; ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα. Όσο για το utrogestan, τι να πω κιεγώ; δεν ξέρω καν για ποιο λόγο χορηγούνται. Φυσικά είχα κάνει κ υπέρηχο. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι έβλεπε ωοθηλάκια, ένα από κάθε πλευρά αλλά και οτι φαινόταν ότι ήμουν έτοιμη για ωορηξία. Από το νοσοκομείο γέλασαν σε αυτό και είπαν να αλλάξω γυναικολόγο, γιατί αυτά που αυτός εβλεπε ως ωοθηλάκια ήταν κύστες από τις ενεσεις. Αυτο βασικά με προβλημάτισε, γιατί του γιατρού μου του έχω εμπιστοσύνη κ είναι πολύ καλός άνθρωπος. Ομως δε μπορούσα να κάνω κάτι άλλο, αυτοι είναι οι εδικοί. Να σημειώσω πως και στο νοσοκομείο αντιμετώπισα πολύ ευγενική συμπεριφορά όποτε πήγα, όλες τις φορές και δε νομίζω η μαία να ειρωνεύτηκε ή να το είπε κακόβουλα. Ισα ισα υπηρξε πάντα πολύ φιλική.

 

Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οκ, πηρα τα utrogestan για 10 μέρες, συνεχίζοντας παράλληλα τις ενέσεις,και αφού σημερα αδιαθετησα, αύριο θα πρέπει να ξεκινήσω τις gonal. δε θα έπρεπε πριν ξεκινήσω να ελέγξω την οιστραδιόλη πάλι κ να δω αν έφυγε η κύστη; Επόμενη μέτρηση οιστραδιόλης μου είπαν 5η μέρα περιόδου. δεν ξέρω όπως είπα, νιώθω ότι δε θα πάει καλά. ενστικτο θες; όπως και να εχει δε μπορώ να κάνω πίσω αφού ξεκίνησα.

Link to comment
Share on other sites

miranta η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική!!!! Όλα θα πάνε καλά, άλλα και να μην πάνε, εσύ θα έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου!!! Αρχικά, άσε ότι προηγήθηκε πίσω, δεν υπάρχει λόγος να τα σκέφτεσαι και να σε προβληματίζουν ή να σε στεναχωρούν!!! Στο βραχύ πρωτοκολλο οιστραδιόλη και υπέρηχο κάνεις την πέμπτη μέρα, δεν χρειάζεται νωρίτερα!!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία, και το σημαντικότερο... να είσαι αισιόδοξη!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

miranta η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική!!!! Όλα θα πάνε καλά, άλλα και να μην πάνε, εσύ θα έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου!!! Αρχικά, άσε ότι προηγήθηκε πίσω, δεν υπάρχει λόγος να τα σκέφτεσαι και να σε προβληματίζουν ή να σε στεναχωρούν!!! Στο βραχύ πρωτοκολλο οιστραδιόλη και υπέρηχο κάνεις την πέμπτη μέρα, δεν χρειάζεται νωρίτερα!!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία, και το σημαντικότερο... να είσαι αισιόδοξη!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου! μακάρι να πιάσουν οι ευχές σου! Ανυπομονω για την επόμενη οιστραδιόλη! Ελπίζω να μπορέσω να συνεχίσω για ωοληψία και να μην έχω πάρει άδικα τόσες ενέσεις ένα μήνα σχεδόν τώρα

 

Εσύ lilipoupolh σε τι φάση είσαι; έχεις μωράκι ή προσπαθείς κι εσύ; Συγχωρεσέ με που ρωτάω. Σε εχω ξαναδιαβάσει και αλλού αλλά με τόσες ιστορίες εδώ μέσα δε θυμάμαι... :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...