Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ


magdalena2012

Recommended Posts

Γεια σας,

μετά από πολλούς μήνες προσπαθειών τελικά τα κατάφερα. Ήμουν 102 κιλά, με 3 μήνες σε διαιτολόγο έχασα κάποια και τώρα έμεινα έγκυος στα 97. τι θα κάνω??? έχω αγχωθεί υπερβολικά. έπρεπε να έχω χάσει κι άλλα. μόλις πριν από 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και ήδη βλέπω στον ύπνο μου εφιάλτες. ότι είναι ένας άντρας και μου λέει ότι θα πεθάνω αφού γεννήσω το παιδί μου, ότι δεν πάει τίποτα καλά στους 9 μήνες γιατί είμαι πολλά κιλά και διάφορα τέτοια. σήμερα ξύπνησα κλαίγοντας. υπάρχει καμία κοπέλλα με αντίστοιχο πρόβλημα? έγκυος με πολλά κιλά??? σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

μετά από πολλούς μήνες προσπαθειών τελικά τα κατάφερα. Ήμουν 102 κιλά, με 3 μήνες σε διαιτολόγο έχασα κάποια και τώρα έμεινα έγκυος στα 97. τι θα κάνω??? έχω αγχωθεί υπερβολικά. έπρεπε να έχω χάσει κι άλλα. μόλις πριν από 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και ήδη βλέπω στον ύπνο μου εφιάλτες. ότι είναι ένας άντρας και μου λέει ότι θα πεθάνω αφού γεννήσω το παιδί μου, ότι δεν πάει τίποτα καλά στους 9 μήνες γιατί είμαι πολλά κιλά και διάφορα τέτοια. σήμερα ξύπνησα κλαίγοντας. υπάρχει καμία κοπέλλα με αντίστοιχο πρόβλημα? έγκυος με πολλά κιλά??? σας ευχαριστώ..

 

συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου, αλλα και για την προσπαθεια σου να χασεις κιλα!

κι εγω ειμαι εγκυος με αρκετα κιλα παραπανω! δεν σου λεω πως ειναι ο,τι πιο σωστο, αλλα με παραλληλη διατροφη ολα θα πανε καλα.

οι "παχουλοκομψες" εγκυμονουσες σιγουρα εχουμε αυξημενες πιθανοτητες για διαφορα ασχημα, αλλα πιθανοτητες! αν προσεχεις ολα θα πανε καλα! ο γιατρος σου θα σε συμβουλευσει αναλογως και καλο θα ηταν να μιλησεις και με τη διαιτολογο σου.

εγω επειδη εχω και μια προδιαθεση για σακχαρο κανω απο τις πρωτες μερες της εγκυμοσυνης διατροφη κι ολα καλα!

σου ευχομαι μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να σε ενημερωσω οτι στην 1η μου εγκυμοσυνη ξεκινησα απο 87 κιλά και πήρα 25 κιλά καθολου καλό αλλα πηρα τοσα, στην 2η εγκυμοσυνη ξεκινησα στα 97 κιλά και πήρα 20 κιλά πάλι αρκετα αλλα ολα πηγαν καλα και σε αυτη με τη μονη διαφορα οτι εκανα καισαρικη επειδη δεν καταφερα για φ.τ. τωρα στην 3η εγκυμοσυνη μου ξεκινησα στα 104 κιλά και πήρα μονο 12.5 με πολύ πιεση απο το γιατρο μου να μην παρω καθολου κιλά, κατι που φυσικα ηταν αδυνατο να τα καταφερω. Η διατροφή που μου ειχε πει να κανω ειναι κρεας, γαλα 0%, γιαουρτια 0%, τυρι χαμηλων λιπαρων, λαχανικα, ξινα φρουτα. Δεν τα εφαρμοσα κατα γραμμα αλλα προσπαθησα πολύ. Εύχομαι να τα καταφερεις και να μην αγχωνεσαι τοσο πολυ γιατι το εμβρυο καταλαβαινει και του το μεταδιδεις.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι και μην ξεκινάς με στεναχώρια.Σου συμβαίνει κάτι υπέροχο και δεν αξίζει να το χαλάς για μερικά κιλά.Και εγώ όταν έμεινα έγκυος είχα μερικά κιλά παραπάνω και έκανα και διαβήτη κύησης.Δίαιτα δεν είχα καταφέρει να κάνω ποτέ στην ζωή μου, τώρα όμως που χρειάστηκε για το μωρό μου και δίαιτα έκανα για δυόμιση μήνες και κιλά έχασα ενώ ήμουν έγκυος και όλα πήγαν τέλεια.Επιπλέον όλοι αυτοί που περίμεναν να έχω πάρει ΤΑ ΚΙΛΑ στην εγκυμοσύνη με βλέπανε κομψή και αδύνατη και πολύ το φχαριστιόμουνα, χαχαχα.Ζήτα λοιπόν μια διατροφή από τον γιατρό σου, απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ όλες. μου δίνετε πολύ κουράγιο. aik 3 παιδάκια? να σου ζήσουνε! ειρήνη και συ καλή επιτυχία εύχομαι και με ένα πόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
σας ευχαριστώ πολύ όλες. μου δίνετε πολύ κουράγιο. aik 3 παιδάκια? να σου ζήσουνε! ειρήνη και συ καλή επιτυχία εύχομαι και με ένα πόνο!

 

να εισαι καλα ελενίτσα κι εσύ με το καλό!

να σου πώ πως ήδη εχω χάσει 3,200 με καλή διατροφή! καλά εννοείται κομμένα τα γλυκά, τα τηγανιτά και τα πολλά παχυντικά, αλλα ούτε πεινάω κι ευτυχώς ούτε λιγουρεύομαι!

όλα μια συνήθεια είναι!!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα στα 94 και είμαι 104 (στις 31 εβδομάδες κύησης)! Μη σκας καθόλου! Δεν θα πεθάνεις ούτε θα πάθει κάτι το μωρό σου καλή μου!

Αν μπορείς ακολούθησε και στην εγγυμοσύνη τις συμβουλές του διαιτολόγου σου (εγώ δεν τα κατάφερα όπως βλέπεις από τα 10 κιλά που πήρα) :D

Στο εξής δεν θα πάρω άλλα πολλά πιστεύω γιατί έκοψα τα γλυκά, τη ζάχαρη, το μέλι λόγω διαβήτη κύησης.

Συγχαρητήρια και απόλαυσε την εγγυμοσύνη σου, μετά θα έχεις όλο το χρόνο να φτιάξεις το σώμα σου! Για το καλό του μωρού πρέπει να τρέφεσαι σωστά, μη πέσεις σε στερήσεις! Φιλιά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω συνέχεια στο νετ ότι οι γιατροί ζητάνε στην πρώτη επίσκεψη ένα σκασμό εξετάσεις. εμένα γιατί μου είπε ότι ακόμα δεν χρειάζετε να κάνω κάποια εξέταση? απλά μου είπε να κλέισω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο και να πάω πάλι σε ένα μήνα να με δει. λογικά θα μου πει τότε για εξετάσεις αλλά μήπως είναι αργά τότε?? ξέρει καμία γιατί άρχισα να ανησυχώ πάλι. (μην ηρεμήσω και ποτέ)..

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω συνέχεια στο νετ ότι οι γιατροί ζητάνε στην πρώτη επίσκεψη ένα σκασμό εξετάσεις. εμένα γιατί μου είπε ότι ακόμα δεν χρειάζετε να κάνω κάποια εξέταση? απλά μου είπε να κλέισω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο και να πάω πάλι σε ένα μήνα να με δει. λογικά θα μου πει τότε για εξετάσεις αλλά μήπως είναι αργά τότε?? ξέρει καμία γιατί άρχισα να ανησυχώ πάλι. (μην ηρεμήσω και ποτέ)..

 

σε ποια εβδομαδα εισαι ελενιτσα; καρδουλα εχετε ακουσει; ο δικος μου γιατρος παντως προγεννητικο δινει οταν ακουστει καρδουλα, στη δικη μου περιπτωση εγινε 6 εβδομαδων και 4 ημερων.

στην αρχη πηγαινα καθε εβδομαδα και τωρα μου ειπε να παω στις 2 εβδομαδες, αλλα 1 μηνας σε αρχικη εγκυμοσυνη πολυ μου φαινεται!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ποια εβδομαδα εισαι ελενιτσα; καρδουλα εχετε ακουσει; ο δικος μου γιατρος παντως προγεννητικο δινει οταν ακουστει καρδουλα, στη δικη μου περιπτωση εγινε 6 εβδομαδων και 4 ημερων.

στην αρχη πηγαινα καθε εβδομαδα και τωρα μου ειπε να παω στις 2 εβδομαδες, αλλα 1 μηνας σε αρχικη εγκυμοσυνη πολυ μου φαινεται!

 

μου είπε ότι είμαι στην 5-5 μιση εβδομάδα. όχι καρδούλα δεν άκουσα. μάλλον θα είναι πολύ νωρίς ακόμα. αν πάω σε κανα μήνα θα είμαι 8-9 εβδομάδων. τσπ δεν ξέρω, τη δευτέρα θα κλέισω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο και μετά θα τον πάρω να τον ρωτήσω. μου κάνει πολύ εντύπωση. βέβαια είχα κάνει κάτι εξετάσεις πριν μείνω έγκυος (για να μείνω εγκυος) και όλες τις είχε δει. δενξέρω μήπως επειδή ήταν όλα καλά γιαυτό δεν μου ζήτησε κάτι αλλά ξέρω και γω? καρδούλα πότε ακούνε συνήθως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενίτσα με το καλό το μωράκι σου!Την καρδούλα θα μπορείτε να την ακούσετε περίπου σε 1,5 εβδομάδα.Τα κιλά της μητέρας δεν σημαίνουν πάντα κάτι κακό ή δύσκολη εγκυμοσύνη ή δύσκολος τοκετός.Πολλές γυναίκες μένουν έγκυες και γεννάνε υγιή παιδάκια.Δίαιτα αυτή την περίοδο δεν μπορείς να κάνεις αλλά νομίζω ότι μπορείς να προσέχεις και να κόψεις τα γλυκά,το πολύ ψωμί,τα τηγανιτά και φυσικά το delivery!Να τρως κανονικά,όμως αντί για δύο πιάτα μακαρόνια,να τρως ένα μαζί με άφθονη σαλάτα.Καλή συνέχεια!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

πήγα χθες στον ενδοκρινολόγο. με εξέτασε, μου είπε θα μου γράψει και κάτι εξετάσεις προληπτικά για θυροειδή να είμαστε σίγουροι, και μέτρησε ζάχαρο κλπ. στο τέλος μου είπε όταν τον ρώτησα αν έχω ζάχαρο: όχι αλλά θα κάνεις. γιαυτό θα προσέξουμε να το κάνεις αργά προς τον 8ο μήνα. φυσικά και έχω τρομοκρατηθεί.. είμαι 97 κιλά στην 6η εβδομάδα. δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο παρόλο που έχω κόψει και το τσιγάρο. προσπαθώ αλλά χθες λες και απο αντίδραση, έφαγα και το γλυκό μου. πως είναι τόσο σίγουρος ότι θα κάνω ζάχαρο? πήρα και το μηχανάκι να αρχίσω να μετριέμαι μου είπε για 1 μήνα και να καναπάω. και επειδή είμαι άσχετη, αν κάνω ζάχαρο θα κάνω και διαβήτη? τι να πω, τελικά όλο άγχος. πριν μείνω έγκυος άγχος, τώρα ακόμα δεν έμεινα, μη χαρώ λιγάκι.. τσπ. ευχαριστώ όλες σας που ασχολείστε..

Link to comment
Share on other sites

ζάχαρο=διαβητης . Το ίδιο πράγμα είναι αλλά με άλλη λέξη.

Μην ανησυχείς. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. Θα προσέχεις, θα το παρακολουθείτε με το γιατρό, θα ακολουθείς τις οδηγίες του και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Elenitsa μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

 

Με λίγη θέληση όλα γίνονται! Εγώ δεν είχα θέμα παχυσαρκίας, αλλά είχα ένα θεματάκι κι έπρεπε να μείνω σπίτι σε ακινησία από τον 5ο! Πρόσεξα όμως τη διατροφή μου (έτρωγα και κανά γλυκάκι πότε πότε) και πήρα μόνο 10 κιλά.

Θέλω να πω ότι με λίγη προσοχή κι εσύ θα τα καταφέρεις!!!

 

Ο διαβήτης και το σάκχαρο είναι το ίδιο πράγμα. Ενδέχεται να παρουσιάσεις δηλαδή διαβήτη κύησης, αλλά οκ, έχουν παρουσιάσει πολλές κοπέλες, που δεν είχαν και θέμα κιλών. ΑΠλά τα κιλάκια επιβαρύνουν κάπως και αυξάνουν τις πιθανότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα. Μπορεί και να μην παρουσιάσεις.

Θα προσέξεις λίγο, θα ακούς το γιατρό σου και μια χαρά θα είσαι!

 

Καλή εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, πολλές έγκυες κάνουν διαβήτη κύησης, ούτε η πρώτη θα είσαι, ούτε η τελευταία. Απλά θα προσέξεις τη διατροφή σου - όχι γλυκά, όχι πολλά φρούτα, γενικώς ό,τι σου πουν οι γιατροί σου. Και εξετάσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα για να το ελέγχετε.

 

Δεν υπάρχει λόγος να μην χαρείς την εγκυμοσύνη σου επειδή μπορεί να κάνεις ζάχαρο! Άλλωστε η χαρά της εγκυμοσύνης δεν είναι τα πολλά γλυκά αλλά το ζουζουνάκι που μεγαλώνει μέσα σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενίτσα έμεινα έγκυος και ήμουν ΠΟΛΛΑ περισσότερα απο ότι είσαι η ήσουν πρίν χάσεις....Μέχρι να γεννησω όμως αντί να πάρω κιλά είχα χάσει 14 κιλά λόγω των πολλών εμετών...χαχαχαχαχα

 

Ούτε διαβύτη κύησης απέκτησα, ΟΛΕΣ οι εξετάσεις μου έβγαινα τέλεια, ούτε σιδηρο και ασβεστιο μπορούσα να πιω γιατι μου εφερναν αναγούλα και εκανα εμετο και πάλι μια χαρά πήγε η εγκυμοσύνη και το μωρό ΜΙΑ ΧΑΡΑ...

 

Το παιδί ήταν και είναι υγιεστατο. Μην αγχώνεσε και μην φοβάσαι....Εκτος του ότι το άγχος δεν κάνει καλό στην εγκυμοσυνη κάνει κακό και στην ψυχολογία σου....

 

Όσο για τις σκέψεις που έχεις και τα ονειρα, ΟΛΕΣ οι εγκυμονουσες (δηλαδη οι περισσότερες) βλεπουμε τα απιστευτα άσχημα όνειρα, εχουμε απίστευτες φοβίες εν καιρώ εγκυμοσυνης....Αν διαβάσεις τόπικ που ειχα ανοιξει λίγο καιρό πριν γεννησω για τις φοβίες μου θα καταλάβεις τι εννοω...χεχε

 

Με το καλό λοιπόν, καλά στερεώματα και καλή εγκυμοσυνη να εχεις κοριτσάκι....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μετά από πολλούς μήνες προσπαθειών τελικά τα κατάφερα. Ήμουν 102 κιλά, με 3 μήνες σε διαιτολόγο έχασα κάποια και τώρα έμεινα έγκυος στα 97. τι θα κάνω??? έχω αγχωθεί υπερβολικά. έπρεπε να έχω χάσει κι άλλα. μόλις πριν από 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και ήδη βλέπω στον ύπνο μου εφιάλτες. ότι είναι ένας άντρας και μου λέει ότι θα πεθάνω αφού γεννήσω το παιδί μου, ότι δεν πάει τίποτα καλά στους 9 μήνες γιατί είμαι πολλά κιλά και διάφορα τέτοια. σήμερα ξύπνησα κλαίγοντας. υπάρχει καμία κοπέλλα με αντίστοιχο πρόβλημα? έγκυος με πολλά κιλά??? σας ευχαριστώ..

 

Γειά σου και από μένα! Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ γιατί αντιμετωπίζω και γω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Είμαι τώρα πια στην 31η βδομάδα και όλα πάνε καλά (δόξα τω θεώ) και γι'αυτό μπορώ λίγο πιο ψύχραιμα να σου πω να ηρεμήσεις, να ενημερωθείς, να οργανωθείς, να προσπαθήσεις πολύ και να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!

Όταν έμεινα έγκυος ήμουν ήμουν 103,5 (!) κιλά. Ήξερα ότι έπρεπε να χάσω βάρος νωρίτερα, αλλά δεν το κατάφερα εγκαίρως. Ξεκίνησα λοιπόν την εγκυμοσύνη μου με ένα μαύρο σύννεφο από πάνω μου, μια αόρατη απειλή, ένα απίστευτο αγχος και με ένα αίσθημα μεγάλης ευθύνης για τη ζωή που κουβαλάω μέσα μου.

Ξεκίνησα αμέσως διατροφή που μου συνέστησε η γιατρός μου, αλλά χωρίς να έχω τη στήριξη και την πραγματική βοήθεια της. Μου μιλούσε άσχημα και δεν έχανε την ευκαιρία να μου τονίζει τους κινδύνους που διατρέχει το έμβρυο, να με απειλεί ότι θα μου το πάρει από τον 7ο μήνα ή ότι θα το χάσω! Ήταν σίγουρη ότι θα κάνω διαβήτη και υπέρταση, ότι θα σκάσει στο κεφάλι μου χειροβομβίδα, ότι θα ξυπνήσει το ηφαίστειο της Σαντορίνης και ότι θα γίνει η καταστροφή του κόσμου εξαιτίας μου!

Εγώ απλώς συνέχιζα την αυστηρότατη δίαιτα που μου έδωσε και έκλαιγα μέρα νύχτα, μου είχε γίνει έμμονη ιδέα, δε μπορούσα να κοιμηθώ, σκέψου και τις ορμόνες μου που χόρευαν λόγω της εγκυμοσύνης ούτως ή άλλως! Πήρα ακόμα 5 κιλα αν και πεινούσα απίστευτα!

Να μη στα πολυλογώ, άλλαξα γιατρό (ευτυχώς στον 3ο μήνα) και επισκέφτηκα και διαβητολόγο ο οποίος μου υπέδειξε πώς πρέπει να τρέφομαι. Έχασα τα 5 κιλα που είχα πάρει και διατήρησα το βάρος μου μέχρι τον 5ο μήνα. Τώρα κλείνω τον 7ο και έχω πάρει στο σύνολο 6 κιλά. Ο γιατρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος, εγώ όμως είμαι ακόμα αυστηρη με τον εαυτό μου και όταν βλέπω ότι πάει να ξεφύγει το μαζεύω. Παρακολουθώ την πίεση και το σάκχαρό μου καθημερινά και συστηματικά και επιτέλους χαίρομαι πια την εγκυμοσύνη μου και το μωρό μου που νίωθω να κινείται και να μεγαλώνει μέσα μου!

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να επιλέξεις σωστούς επιστήμονες να σε παρακολουθούν και να αποφασίσεις ότι για τους επόμενους λίγους μήνες της ζωής σου θα αφιερωθείς σε μια προσπάθεια της οποίας το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει απόλυτα και θα σε κάνει τόσο ευτυχισμένη, που θα ξεχάσεις στο δευτερόλεπτο όλες τις θυσίες και τις στερήσεις που έκανες ως τότε! Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

maferia έλεος με τη γιατρό αυτή. είναι στον άνθρωπο. εμένα ευτυχώς μου είπε ότι πρέπει να προσέχω αλλά είναι πολύ ευγενικός άνθρωπος. ο άντρας μου λέει ότι είναι σα μικυ μάους. δε νομίζω ότι θα με αγχώσει. ο ενδοκρινολόγος με άγχωσε πιο πολύ αλλά είχε το στυλ ότι "άσε ότι και να γίνει το χω". τι να πω? θα δείξει με τον καιρό. μπράβο με την αυστηρότατη δίαιτα. εμένα μου είναι πολύ δύσκολο να μην ξεφεύγω καθόλου. έχω κόψει πολλά, αλλά σήμερα ασ πούμε τι την ήθελα την τυρόπιτα? απλά όσο σκέφτομαι ότι έχω 8 μήνες ακόμα νομίζω ότι δεν θα περάσουν ποτέ. και τρέμω ότι θα πάθει κάτι το παιδί μου επειδή εγώ έτρωγα. πάντως 6 κιλα??? ας πάρω και 10 εγώ και θα είμαι υπερ ευτυχισμένη. ο διαιτολόγος μου είπε ότι άμα κάνω ότι λέει θα πάρω 3. μάλλον είναι ufo. για να πάρω 3 πρέπει να χάσω τώρα και εγώ δεν έχω χάσει τίποτα. και αυτό το κόψιμο του τσιγάρου δε βοηθάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

maferia έλεος με τη γιατρό αυτή. είναι στον άνθρωπο. εμένα ευτυχώς μου είπε ότι πρέπει να προσέχω αλλά είναι πολύ ευγενικός άνθρωπος. ο άντρας μου λέει ότι είναι σα μικυ μάους. δε νομίζω ότι θα με αγχώσει. ο ενδοκρινολόγος με άγχωσε πιο πολύ αλλά είχε το στυλ ότι "άσε ότι και να γίνει το χω". τι να πω? θα δείξει με τον καιρό. μπράβο με την αυστηρότατη δίαιτα. εμένα μου είναι πολύ δύσκολο να μην ξεφεύγω καθόλου. έχω κόψει πολλά, αλλά σήμερα ασ πούμε τι την ήθελα την τυρόπιτα? απλά όσο σκέφτομαι ότι έχω 8 μήνες ακόμα νομίζω ότι δεν θα περάσουν ποτέ. και τρέμω ότι θα πάθει κάτι το παιδί μου επειδή εγώ έτρωγα. πάντως 6 κιλα??? ας πάρω και 10 εγώ και θα είμαι υπερ ευτυχισμένη. ο διαιτολόγος μου είπε ότι άμα κάνω ότι λέει θα πάρω 3. μάλλον είναι ufo. για να πάρω 3 πρέπει να χάσω τώρα και εγώ δεν έχω χάσει τίποτα. και αυτό το κόψιμο του τσιγάρου δε βοηθάει καθόλου.

 

κοριτσακι δεν θελει αγχος! θελει μονο σωστο προγραμματισμο! μια αποφαση ειναι!!

εγω σημερα με χαρα διαπιστωσα πως ειμαι -5 κιλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης! δλδ οχι μονο δεν εβαλα, αλλα εχασα κιολας! τις τυροπιτουλες ομως τις εχω ξεχασμενες!! δεν το λεω για να νιωσεις ασχημα, εκανα κι εγω μια δυο φορες παρασπονδια, αλλα οταν την κανεις μη νιωθεις τυψεις, αρκει να μη ξεπερνας τα ορια!!

με το καλο σου ευχομαι και ειπαμε οχι αγχος!! :D:D:D:D:D

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι δεν θελει αγχος! θελει μονο σωστο προγραμματισμο! μια αποφαση ειναι!!

εγω σημερα με χαρα διαπιστωσα πως ειμαι -5 κιλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης! δλδ οχι μονο δεν εβαλα, αλλα εχασα κιολας! τις τυροπιτουλες ομως τις εχω ξεχασμενες!! δεν το λεω για να νιωσεις ασχημα, εκανα κι εγω μια δυο φορες παρασπονδια, αλλα οταν την κανεις μη νιωθεις τυψεις, αρκει να μη ξεπερνας τα ορια!!

με το καλο σου ευχομαι και ειπαμε οχι αγχος!! :D:D:D:D:D

 

 

έχεις δίκιο. ήταν η τελευταία φορά. θα προσπαθήσω όσο πάει και για να δούμε, άμα χάσω και γω, θα πάω στο Αλεξάνδρας στο τμήμα στείρωσης που με είχανε ξεφτιλίσει οι έξυπνες εκεί γιατί απλά ήταν ΑΣΧΕΤΕΣ και θα τους τρίψω τη μούρη στο πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

maferia έλεος με τη γιατρό αυτή. είναι στον άνθρωπο. εμένα ευτυχώς μου είπε ότι πρέπει να προσέχω αλλά είναι πολύ ευγενικός άνθρωπος. ο άντρας μου λέει ότι είναι σα μικυ μάους. δε νομίζω ότι θα με αγχώσει. ο ενδοκρινολόγος με άγχωσε πιο πολύ αλλά είχε το στυλ ότι "άσε ότι και να γίνει το χω". τι να πω? θα δείξει με τον καιρό. μπράβο με την αυστηρότατη δίαιτα. εμένα μου είναι πολύ δύσκολο να μην ξεφεύγω καθόλου. έχω κόψει πολλά, αλλά σήμερα ασ πούμε τι την ήθελα την τυρόπιτα? απλά όσο σκέφτομαι ότι έχω 8 μήνες ακόμα νομίζω ότι δεν θα περάσουν ποτέ. και τρέμω ότι θα πάθει κάτι το παιδί μου επειδή εγώ έτρωγα. πάντως 6 κιλα??? ας πάρω και 10 εγώ και θα είμαι υπερ ευτυχισμένη. ο διαιτολόγος μου είπε ότι άμα κάνω ότι λέει θα πάρω 3. μάλλον είναι ufo. για να πάρω 3 πρέπει να χάσω τώρα και εγώ δεν έχω χάσει τίποτα. και αυτό το κόψιμο του τσιγάρου δε βοηθάει καθόλου.

 

Και γω καπνίστρια ήμουν και δυστυχώς δε βοηθάει όπως λες... σκέψου μόνο πόσο κακό κάνουμε στα μωρά μας με το τσιγάρο και θα το ξεπεράσεις και αυτό!

6 κιλά μεχρι τώρα αλλά δεν τελειώσαμε ακόμα...έχουμε άλλους 2 μήνες που είναι σίγουρο ότι θα πάρω κιλάκια λόγω της αύξησης βάρους του μωρού! Ελπίζω όχι πολλά...

Εμπιστέψου το διαιτολόγο σου και να ξέρεις ότι μέχρι τον 5ο μήνα είναι εφικτό ακόμα και να χάσεις βάρος χωρίς να επιβαρύνεις την υγεία σου και χωρίς να στερήσεις τίποτα από το μωράκι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω καπνίστρια ήμουν και δυστυχώς δε βοηθάει όπως λες... σκέψου μόνο πόσο κακό κάνουμε στα μωρά μας με το τσιγάρο και θα το ξεπεράσεις και αυτό!

6 κιλά μεχρι τώρα αλλά δεν τελειώσαμε ακόμα...έχουμε άλλους 2 μήνες που είναι σίγουρο ότι θα πάρω κιλάκια λόγω της αύξησης βάρους του μωρού! Ελπίζω όχι πολλά...

Εμπιστέψου το διαιτολόγο σου και να ξέρεις ότι μέχρι τον 5ο μήνα είναι εφικτό ακόμα και να χάσεις βάρος χωρίς να επιβαρύνεις την υγεία σου και χωρίς να στερήσεις τίποτα από το μωράκι σου. :)

 

ευτυχώς μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχισα την ίωση με τον τρομερό βήχα όπου και έκοψα τελείως το τσιγάρο χωρίς να ζοριστώ. απλά αν μπορούσα να καπνίζω θα είχα λιγότερες λιγούρες. έκοβε και την όρεξη ο καφές πάει και αυτός, τι να σου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι δεν θελει αγχος! θελει μονο σωστο προγραμματισμο! μια αποφαση ειναι!!

εγω σημερα με χαρα διαπιστωσα πως ειμαι -5 κιλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης! δλδ οχι μονο δεν εβαλα, αλλα εχασα κιολας! τις τυροπιτουλες ομως τις εχω ξεχασμενες!! δεν το λεω για να νιωσεις ασχημα, εκανα κι εγω μια δυο φορες παρασπονδια, αλλα οταν την κανεις μη νιωθεις τυψεις, αρκει να μη ξεπερνας τα ορια!!

με το καλο σου ευχομαι και ειπαμε οχι αγχος!! :D:D:D:D:D

 

 

έχεις δίκιο. ήταν η τελευταία φορά. θα προσπαθήσω όσο πάει και για να δούμε, άμα χάσω και γω, θα πάω στο Αλεξάνδρας στο τμήμα στείρωσης που με είχανε ξεφτιλίσει οι έξυπνες εκεί γιατί απλά ήταν ΑΣΧΕΤΕΣ και θα τους τρίψω τη μούρη στο πάτωμα.

 

δεν εχω λογια!! τι να πω βρε κοριτσια διαβασα και παραπανω τετοια περιπτωση με σχολια γιατρων κτλ.

κι εμενα ο γυναικολογος μου πολυ ομορφα και κομψα μου ειχε πει απο την αρχη κατι που βεβαια ηξερα. πως εγκυμοσυνη μ' αυτα τα κιλα ειναι ζορι και πρεπει να κανεις πολλεςςςς θυσιες τουλαχιστον να μη παρεις επιπλεον κιλα.

ποτε ομως δεν μου φερθηκε ασχημα ή προσβλητικα! παντα ο,τι ελεγε το ελεγε με ομορφο τροπο και ενιωθα πως τον εχω συμμαχο και οχι εχθρο!

βεβαια τωρα που βλεπει να χανω κιολας ειναι υπερ ευχαριστημενος αλλα και παλι ποτε δεν ειπε κατι που να με κανει να νιωσω αβολα ή να βαλω τα κλαμματα!

ειπαμε γερα με τσαμπουκα! βαλε ενα διαιτολογιο στη ζωη σου και σκεψου πως τρεφεσαι υγιεινα για το μωρακι σου, μη σκεφτεσαι πως το κανεις για τα κιλα! εγω ετσι ελεγα στον εαυτο μου απο την αρχη και δεν ενιωσα να καταπιεζομαι!!

να μας γραφεις νεα σου!! :D:D:D:D

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σήμερα δεν άντεξα. έφαγα 1 σουβλάκι. έχω πάρει 1,5 κιλό. όσα είχα χάσει δηλαδή την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν άρρωστη τα πήρα αυτή. μια χαρά? είναι που θέλω να τρώω όλη την ώρα. μου λείπει και το τσιγάρο, δεν περνάει και η ώρα στο γραφείο, τι να κάνω? αν συνεχίσω έτσι δεν θα χωράω να μπω στο μαιευτήριο:((

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ έχω θεματάκι με τα κιλά μου! Το ύψος μου είναι 1,76. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 87 κιλά. Ο γιατρός μου μου είπε να φροντίσω να πάρω το μέγιστο 5 κιλά. Με λίγη προσοχή και λίγους εμετούς είχα χάσει το πρώτο τρίμηνο 3 κιλά. Δηλαδή πήγα στα 84. Τώρα έβαλα πάλι τα 2. Είμαι 86. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν προσέχω. Και το κακό είναι ότι είμαι γλυκατζού. Αν δεν φάω φαγητό δεν έχω πρόβλημα. Ε με τα γλυκά όμως τρελαίνομαι! Δύσκολο το κόβω να τον γλιτώνω τον διαβήτη!!!!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...