Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διψάω συνέχεια


klio1985

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το ζάχαρο το έχεις κοιτάξει? Κι εγώ δίψαγα συνέχεια όταν ήμουν έγκυος, αλλά είχα κάνει διαβήτη εγκυμοσύνης. Δεν είμαι σίγουρη για το εάν έχουν σχέση, αλλά εγώ στο μυαλό μου τα είχα συνδυάσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ να κοιτάξεις το σάκχαρό σου. Εγώ έχω διαβήτη κύησης και ένα από τα συμπτώματα είναι η δίψα. Βέβαια μπορεί να είναι και τυχαίο αλλά καλύτερα να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

το είχα σκεφτεί μήπως έχω ζάχαρο γιατι έχω θρομβοφιλία και κάνω ενέσεις. κάπου είχα διαβάσει ότι συνδέονται αυτά.

 

ναι, θα το κοιτάξω άμεσα!!

 

μήπως μπορέιτε να μου πείτε τι εξέταση να κάνω για το ζάχαρο? πόσες μετρήσεις 3 ή 5 και ανά πόση ώρα 30 ή 60 λεπτά? Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που μπαινω σε λιγο στο 3 τριμηνο συνεχιζω να διψαωωωωωω συνεχεια κ δεν εχω κανενα προβλημα με το ζαχαρο,ισα ισα που μου το βρισκουν κ λιγο χαμηλο.ο δικος μου γιατρος λεει οτι στην εγκυμοσυνη το αρκετο νερο κανει πολυ καλο οποτε οσο διψας πινε..ετσι μου λεει ετσι λεω κ εγω!!!!:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το είχα σκεφτεί μήπως έχω ζάχαρο γιατι έχω θρομβοφιλία και κάνω ενέσεις. κάπου είχα διαβάσει ότι συνδέονται αυτά.

 

ναι, θα το κοιτάξω άμεσα!!

 

μήπως μπορέιτε να μου πείτε τι εξέταση να κάνω για το ζάχαρο? πόσες μετρήσεις 3 ή 5 και ανά πόση ώρα 30 ή 60 λεπτά? Σας ευχαριστώ πολύ!

 

klio, γρηγορα τηλεφωνο στο ιατρο και αιματολογικες εξετασεις.

εχεις και συχνουρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ είχα πολύ έντονο το αίσθημα της δίψας τους 2 πρώτους μηνες μέχρι να με πιάσουν οι ανακατωσούρες. Μιλάμε οτι απο εκει που επινα με το ζορι 1 λιτρο υγρα πριν την εγκυμοσύνη μόλις έμεινα εγκυος επινα 3 λιτρα μόνο νερό και εξτρα χυμούς κλπ υγρα. Ειχα ανησυχήσει παρα πολύ αλλά τελικά το σακχαρο ήταν φυσιολογικότατο όπως έδειξαν οι πρώτες εξετάσεις. Εκτοτε και η δίψα μειώθηκε και η ανησυχία μου....Πάντως με τοζάχαρο δεν παίζουμε και πάντα πρέπει να το ψάχνουμε με κάθε υποψία που μας μπαίνει...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ τις τελευταίες μέρες από τότε που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο διψάω συνέχεια και νιώθω το στόμα μου στεγνό, ειδικά το βράδυ με το που πέφτω να κοιμηθώ.

Και πριν την εγκυμοσύνη βέβαια έπινα πολύ νερό και τώρα πίνω ακόμα περισσότερο.

Τώρα είμαι 3.5 μηνών και δύο φορές μέχρι τώρα που έχω κάνει εξετάσεις αίματος το σάκχαρο είναι κοντά στο κάτω όριο. Αύριο που θα ξαναπάω για τις μηνιαίες γενικές αίματος θα δω μήπως έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και θα δω τι θα πει και ο γιατρός για αυτή τη δίψα!

Όντως τώρα στην εγκυμοσύνη όλα πρέπει να τα ψάχνουμε συνέχεια για να είμαστε ήσυχες!

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Επιβαλεται η καμπυλη ζαχαρου στην εγκυμοσυνη? Κ σε ποιο μηνα γινεται? Εγω ειχα κανει πριν μεινω εγκυος κ ηταν φυσιολογικη. Στην προηγ εγκυμοσυνη μου (που ομως εληξε στον 5ο) διψουσα πολυ, επινα ισως κ 3 λιτρα/ημερα κ στις καθιερωμενες εξετασεις το σαχαρο μου φυσιολογικο. Βεβαια δεν ειχα κανει καμπυλη. Τωρα που ειμαι παλι, μηπως πρεπει να κανω την καμπυλη, ακομη κ αν το σαχαρο βγαινει καλο? Ακομα δεν ενιωσα μεγαλη διψα, αλλα νερο πινω αρκετο (οπως κ να το κανουμε κανει καλο!)

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επιβαλεται η καμπυλη ζαχαρου στην εγκυμοσυνη? Κ σε ποιο μηνα γινεται? Εγω ειχα κανει πριν μεινω εγκυος κ ηταν φυσιολογικη. Στην προηγ εγκυμοσυνη μου (που ομως εληξε στον 5ο) διψουσα πολυ, επινα ισως κ 3 λιτρα/ημερα κ στις καθιερωμενες εξετασεις το σαχαρο μου φυσιολογικο. Βεβαια δεν ειχα κανει καμπυλη. Τωρα που ειμαι παλι, μηπως πρεπει να κανω την καμπυλη, ακομη κ αν το σαχαρο βγαινει καλο? Ακομα δεν ενιωσα μεγαλη διψα, αλλα νερο πινω αρκετο (οπως κ να το κανουμε κανει καλο!)

 

 

Γυρω στην 27η , 28η εβδομαδα. Το 90% των γυναικων την κανουν . Θεωρειται μια απο τις απαραιτητες εξετασεις. Καμια ουσιαστικα ομως δεν επιβαλλεται.

 

Δεν πιανεται αυτη που εκανες πριν την εγκυμοσυνη. Εδω ερευναται ο διαβητης κυησης που ειναι ενας προσωρινος διαβητης και δή επικινδυνος αν αμεληθει.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στην 27η , 28η εβδομαδα. Το 90% των γυναικων την κανουν . Θεωρειται μια απο τις απαραιτητες εξετασεις. Καμια ουσιαστικα ομως δεν επιβαλλεται.

 

Δεν πιανεται αυτη που εκανες πριν την εγκυμοσυνη. Εδω ερευναται ο διαβητης κυησης που ειναι ενας προσωρινος διαβητης και δή επικινδυνος αν αμεληθει.

 

Σ ευχαριστω, να σαι καλα! Με το καλο το μωρακι σου!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...