Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πίνει το αποψυγμένο γάλα


Recommended Posts

Να την παρεις μαζι σου στο ταξιδι;Το εχεις σκεφτει;

Το ταξιδι ειναι επαγγελματικο;Αν ναι,παρε μαζι σου και την μαμα σου να την κραταει την ωρα που θα λειπεις :wink: Αν σε παιρνει οικονομικα βεβαια..Ετσι παντως σκεφτεται να κανει η Ελενηκατ που πρεπει να λειψει σε ενα επαγγελματικο ταξιδι και το μωρο της ειναι 1,5 χρονων αλλά δεν θελει να το αφησει.

Εγω δεν την εχω αφησει κανενα βραδυ ως τωρα,ισως υπερβολικο αλλά δεν μου παει η καρδια :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην κατάψυξη, μερικές φορές επιδρά ένα ένζυμο και το γάλα αποκτά μια μεταλλική γεύση. Τα περισσότερα μωρά δεν έχουν πρόβλημα αλλά μερικά μωρά δεν πίνουν με τίποτα τέτοιο γάλα... Είναι δύσκολο αλλά δυστυχώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Να την παρεις μαζι σου στο ταξιδι;Το εχεις σκεφτει;

Το ταξιδι ειναι επαγγελματικο;Αν ναι,παρε μαζι σου και την μαμα σου να την κραταει την ωρα που θα λειπεις :wink: Αν σε παιρνει οικονομικα βεβαια..Ετσι παντως σκεφτεται να κανει η Ελενηκατ που πρεπει να λειψει σε ενα επαγγελματικο ταξιδι και το μωρο της ειναι 1,5 χρονων αλλά δεν θελει να το αφησει.

Εγω δεν την εχω αφησει κανενα βραδυ ως τωρα,ισως υπερβολικο αλλά δεν μου παει η καρδια :oops:

 

Το ταξίδι δεν είναι επαγγελματικό, είναι αναψυχής. :oops:

Διάβασα και εδώ στο φόρουμ για τη λύση της γιαγιάς αλλά ο άνδρας μου δεν χάρηκε και πολύ... Σου λέει, πάμε 3 μέρες κάπου μόνοι μας, τι να την κάνουμε τη μητέρα σου μαζί.... Ακόμα δεν έχω βρει λύση. Θα ξανακάνω προσπάθεια με το γάλα αλλά προφανώς είναι αυτό που λέει η αγλαια για το ένζυμο. Η μπέμπα φαίνεται ανένδοτη. Από το ψυγείο το πίνει κανονικά.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μηπως να μαζευες γαλα και να το αφηνες στο ψυγειο μονο;

Διαβασα οτι σε καλο ψυγειο δεν εχει προβλημα να μεινει και 5-6 μερες!

 

Ναι αλλά θα πρέπει να μαζέψω 25 περίπου μπουκάλια σε μια - δυο μέρες ώστε αυτά να αντέξουν μέχρι τις 3 ημέρες που θα λείπω. Θα πρέπει δηλαδή να είναι φρέσκα όταν θα φύγω. Πως μπορώ να αντλήσω τέτοια ποσότητα μαζί??

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορεις να αντλησεις τοσο γαλα σε μια-δυο μερες,ειναι απιθανο!Και ταυτοχρονα να θηλαζει και το μωρο...

Τα δεδομενα παντως τα ξερεις, σκεφτεσαι τι ειναι καλυτερο για ολους σας,για την οικογενεια σας και αποφασιζεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Το ταξίδι δεν είναι επαγγελματικό, είναι αναψυχής. :oops:

Διάβασα και εδώ στο φόρουμ για τη λύση της γιαγιάς αλλά ο άνδρας μου δεν χάρηκε και πολύ... Σου λέει, πάμε 3 μέρες κάπου μόνοι μας, τι να την κάνουμε τη μητέρα σου μαζί.... Ακόμα δεν έχω βρει λύση. Θα ξανακάνω προσπάθεια με το γάλα αλλά προφανώς είναι αυτό που λέει η αγλαια για το ένζυμο. Η μπέμπα φαίνεται ανένδοτη. Από το ψυγείο το πίνει κανονικά.

 

Πριν αποφασίσετε τι θα κάνετε, είναι καλό να συζητήσετε με έναν παιδοψυχολόγο το θέμα. Είναι αρκετά σοβαρό για το μωρό το να σας χάσει και να μην ξέρει αν θα γυρίσετε. Θα στείλω και πμ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αλλά θα πρέπει να μαζέψω 25 περίπου μπουκάλια σε μια - δυο μέρες ώστε αυτά να αντέξουν μέχρι τις 3 ημέρες που θα λείπω. Θα πρέπει δηλαδή να είναι φρέσκα όταν θα φύγω. Πως μπορώ να αντλήσω τέτοια ποσότητα μαζί??

 

Για να μαζέψεις τόσα μπουκάλια σου χρειάζονται περίπου 25 ημέρες. Είναι αδύνατο να κάνεις κάτι διαφορετικό.

 

Σε καμία περιπτωση δεν μπορείς να αντλήσεις τέτοια ποσότητα.

 

Νομίζω όμως ότι σε προβληματίζουν λάθος πράγματα.

 

Στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι σοβαρό να πάρει το παιδί ξένο γάλα, δεν έχει σημασία καν αν θα συνεχίσει το θηλασμό, για το παιδί είναι σημαντικό να έχει τη μητέρα του και να μη νιώσει ότι τη χάνει...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εφοσον δεν εχετε αλλη λυση και υπαρχει και γαλα στο ψυγειο ας προσπαθησει η γιαγια να το δωσει....που θα παει θα την κοψει λορδιαση τη μικρη και θα το φαει....αμα και μ'αυτο τζιφος ας δωσει ξένο που θα εχετε καβαντζα.

Καταλαβαινω οτι εχετε αναγκη να ξεφυγετε....εμεις με το που παμε καμια βολτα κι ενω εχω αφησει δικο μου γαλα πισω με πιανουν κατι τυψεις αλλο πραμα αλλα πιεζω τον εαυτο μου να βγουμε λιγο εξω αλλιως μας βλεπω για διαζυγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα πιεζω τον εαυτο μου να βγουμε λιγο εξω αλλιως μας βλεπω για διαζυγιο!

 

το να βγαίνεις για λίγο έξω είναι πολύ διαφορετικό από το να λείπεις ένα 24ωρο ή περισσότερο...

 

όταν περνούν τόσο πολλές ώρες και το μωρό δεν βλέπει τη μαμά του νιώθει απελπισία....

Link to comment
Share on other sites

αλλα πιεζω τον εαυτο μου να βγουμε λιγο εξω αλλιως μας βλεπω για διαζυγιο!

 

το να βγαίνεις για λίγο έξω είναι πολύ διαφορετικό από το να λείπεις ένα 24ωρο ή περισσότερο...

 

όταν περνούν τόσο πολλές ώρες και το μωρό δεν βλέπει τη μαμά του νιώθει απελπισία....

 

ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα του θηλασμου γιατι με απασχολει και εμενα το εξης:η μπεμπουλα μου ειναι 7,5 μηνων και συνεχιζω να τη θηλαζω πρωι και βραδυ και τη νυχτα οποτε το ζητησει.Επειδη ομως σε λιγο που θα ξεκινησω τη δουλεια μου καποιες νυχτες θα απουσιαζω απο το σπιτι σκεφτηκα να της μαθω να πινει το γαλα μου απο το μπουκαλι.Ετσι νοικιασα ενα νοσοκομειακο θηλαστρο και εβγαλα την πρωτη μερα 100ml.Της το εδωσα το βραδυ και ηπιε μονορουφι τα 80ml.Τις επομενες ομως μερες δεν το ηθελε καθολου.Ετσι σταματησα να βγαζω γιατι το πετουσα και αρχισα παλι να την θηλαζω κανονικα.Οποια απο σας εχει καποια αναλογη εμπειρια θα ηθελα να μου πει τι εκανε γιατι δεν θελω να διακοψω το θηλασμο τουλαχιστον μεχρι να γινει 1ετους η Κατερινα.Αν ξαναδοκιμασω αργοτερα υπαρχει περιπτωση να το πιει;Αγλαια αν μπορεις να με βοηθησεις θα ημουν ευγνωμων γιατι και γω πιστευω πως ο θηλασμος ειναι ο,τι σημαντικο μπορουμε να δωσουμε στα παιδια μας και δυστυχως στον κυκλο μου ολοι ειναι εναντιων μου και μου φερνουν ενα σωρο δικαιολογιες για να το σταματησω.

Καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι λογικό να προτιμάει το ζεστό, ζωντανό στήθος της μαμάς παρά το άψυχο μπουκάλι. Το μπουκάλι το έδωσες εσύ κι αυτό ήταν λίγο λάθος. Το μωρο καταλαβαίνει και σκέφτεται "αφού ειναι εδώ γιατί δεν μου δίνει το στήθος και μου δίνει το μπουκάλι;" Θα πρέπει να του το δίνει άλλος κι εσύ να είσαι εκτός σπιτιού. Όχι απλά σε άλλο δωμάτιο, σε μυρίζει και ξέρει ότι είσαι εκεί.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποπο αγχωθηκα τωρα μηπως και ο δικος μου δεν πινει το γαλα γιατι εχω αρχισει να κάνω τραπεζα αλλα δε δοκιμασα ποτε να δω αν πινει το γάλα.Δηλ καθε φορα που βγάζω γάλα να το βράζω? Πώς? Σε μπρίκι? Και πόση ποσότητα αποθηκεύεται σε κάθε μπιμπερό ή σακουλάκι?> Το μωρό μου θα είναι 6 μηνών οταν χρειαστεί αυτό το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...