Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΕΣ 6ης ΗΜΕΡΑΣ


Recommended Posts

Ninaki για ποιον λόγο ειναι πιο ποιοτικά τα ωάρια του φυσικού κυκλου?

 

Στις κοπελες με χαμηλη ανταποκριση οταν δινεις φαρμακα ο οργανισμος πιεζετε για κατι που δεν εχει σε αφθονια με αποτελεσμα να σου βγαζει τα τζουφια. Οταν ομως απο μονος του ο οργανισμος κανει ωορηξια εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να πετυχεις το καλο αποθεμα που εχει απομεινει καπως ετσι. Εννοητε οτι ο φυσικος δεν συμφερει για κοπελες που εχουν ανταποκριση κ αποθεμα γιατι με τα φαρμακα θα βγαλει ο οργανισμος πολλα κ καλα ωαρια κ θα εχεις περισσοτερα εμβρυα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κανεις φυσικο κυκλο κ να μαζεψεις εμβρυακια κ να τα βαλεις. Στον φυσικο δεν περνεις κ φαρμακα κ ειναι κ πιο ποιοτικα τα ωαρια. Μη το συζητας απο τωρα για δανεικα ειναι πολυ νωρις βλακειες σου λεει ο γιατρος.[/quote

 

Γιατι στον φυσικο πιο καλα ξερεις καποια κοπελα που πέτυχε ; Απλα εγω με αμη 0,2 και fsh γυρω στο 20 τι ελπίδες να εχω ; ειμαι λες και μπαινω εμμηνοπαυση! :-(

 

Να με φυσικο κυκλο εχουν πετυχει αρκετες κοπελες που αλλοι γιατροι τους προτειναν δανεικα. Κ σε ηλικιες 40-45. Βεβαια η fsh σου ειναι αρκετα μεγαλη ομως γιατι να μην δοκιμασεις κ τον φυσικο κυκλο μπορει καποιος κυκλος σου να ειναι με πιο χαμηλη fsh k να τα καταφερεις. Εχει εδω πολλες ιστοριες με κοπελες που τα καταφεραν με φυσικο κυκλο ενω ειχαν απογοητευτει. Μια προσπαθεια δεν εχεις κατι να χασεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Να με φυσικο κυκλο εχουν πετυχει αρκετες κοπελες που αλλοι γιατροι τους προτειναν δανεικα. Κ σε ηλικιες 40-45. Βεβαια η fsh σου ειναι αρκετα μεγαλη ομως γιατι να μην δοκιμασεις κ τον φυσικο κυκλο μπορει καποιος κυκλος σου να ειναι με πιο χαμηλη fsh k να τα καταφερεις. Εχει εδω πολλες ιστοριες με κοπελες που τα καταφεραν με φυσικο κυκλο ενω ειχαν απογοητευτει. Μια προσπαθεια δεν εχεις κατι να χασεις.

 

Ninaki μου καλησπερα ! Τελικα σημερα μου εκαναν την εμβρυμεταφορα διοτι το έμβρυο τελικα εξελίχθηκε ηταν καλο προς άριστο . Ενα μονο βάλαμε ευχομαι να ειμαι τυχερή και να πιάσει . Βεβαια οπως μου ειπε ο γιατρος τιποτα δεν ειναι σιγουρο διοτι οι ωοθήκες μου ειναι κουρασμένες απλα εχω σύμμαχο το νεαρό της ηλικίας μου . Δεν ξερω αν επρεπε να περιμενω κανα δυο κύκλους ακομα να βαλω παραπανω έμβρυα αλλα τον εμπιστεύομαι πολυ οπως σου ειπα. Εφόσον ομως προχώρησε σε βλαστοκύστη αυτο δεν εινσι καλο ; Α επισης πριν λιγο ειδα λιγο καφε στο σκούπισμα και αγχώθηκα . Πηρα τηλ κ μου ειπε συμβαίνει . Τι να πω ! Υπόμονη τωρα 10 μερες για το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ninaki μου καλησπερα ! Τελικα σημερα μου εκαναν την εμβρυμεταφορα διοτι το έμβρυο τελικα εξελίχθηκε ηταν καλο προς άριστο . Ενα μονο βάλαμε ευχομαι να ειμαι τυχερή και να πιάσει . Βεβαια οπως μου ειπε ο γιατρος τιποτα δεν ειναι σιγουρο διοτι οι ωοθήκες μου ειναι κουρασμένες απλα εχω σύμμαχο το νεαρό της ηλικίας μου . Δεν ξερω αν επρεπε να περιμενω κανα δυο κύκλους ακομα να βαλω παραπανω έμβρυα αλλα τον εμπιστεύομαι πολυ οπως σου ειπα. Εφόσον ομως προχώρησε σε βλαστοκύστη αυτο δεν εινσι καλο ; Α επισης πριν λιγο ειδα λιγο καφε στο σκούπισμα και αγχώθηκα . Πηρα τηλ κ μου ειπε συμβαίνει . Τι να πω ! Υπόμονη τωρα 10 μερες για το τεστ.

 

Αντε βρε κοριτσι μου μπραβο!!! Ναι η ηλικια ειναι ο καλητερος συμμαχος οντως!!!! Αφου εφτασε βλαστοκυστη μια χαρα σημαινει οτι δεν ειναι κ τοσο αχημα τα πραγματα!!! Ολα καλα θα πανε αντε σε 10 μερουλες να εχεις μια τριψηφια χοριακη!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Αντε βρε κοριτσι μου μπραβο!!! Ναι η ηλικια ειναι ο καλητερος συμμαχος οντως!!!! Αφου εφτασε βλαστοκυστη μια χαρα σημαινει οτι δεν ειναι κ τοσο αχημα τα πραγματα!!! Ολα καλα θα πανε αντε σε 10 μερουλες να εχεις μια τριψηφια χοριακη!!!

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου ! Απο το στομα σου και στου θεου το αυτι ! Θα σε κραταω ενήμερη ! Σε φιλω και σε ευχαριστω πολυ που ασχολήθηκες μαζι μου ! Κι ευχομαι κι εσυ αν δεν εχεις παιδακι να το αποκτήσεις συντομα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνωμη κοριτσια, ειμαι καινουρια και ακομα δεν προχωρησα σε εξωσωματικη.Ε ιμαι στην ευρεση γιατρου στην κρητη. Καλυτερα η μεταφορά εμβρύων η βλαστοκύστες; Από ότι διαβάζω οι βλαστοκύστες ειναι κύτταρα ποιο εξελιγμένα αλλα πιστευω ότι οι περισσοτερες εμβρυομεταφορές γίνονται με έμβρυα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια, ειμαι καινουρια και ακομα δεν προχωρησα σε εξωσωματικη.Ε ιμαι στην ευρεση γιατρου στην κρητη. Καλυτερα η μεταφορά εμβρύων η βλαστοκύστες; Από ότι διαβάζω οι βλαστοκύστες ειναι κύτταρα ποιο εξελιγμένα αλλα πιστευω ότι οι περισσοτερες εμβρυομεταφορές γίνονται με έμβρυα.

 

Κοριτσι δεν εχεις καταλαβει καλα οι βλαστοκυστες ειναι εμβρυα 5 ημερων. Οταν κανουν εμβρυομεταφορα παντα εμβρυα βαζουν αλλα συνηθως βαζουν 3 ημερων γιατι πολλες φορες δεν αντεχουν εξω απο την μητρα πολλες μερες αν φτασουν στις 5 μερες σημαινει οτι ειναι πολυ δυνατα εμβρυα αρα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να υπαρξει εγκυμοσυνη.

Εχεις μπερδευτει γιατι οταν γονιμοποιητε το ωαριο στην αρχη ειναι κυτταρα ειτε ειναι 1 ειτε 5 ημερων στην ουσια γονιμοποιημενο κυτταρο βαζεις στην μητρα σου που σιγα σιγα αρχιζουν κ διασπωνται για να δημιουργησουν το μωρο. Το γονιμοποιημενο κυτταρο ειναι εμβρυο. Δυστηχως η επιστημη δεν εχει φτασει στο σημειο να μεταφερει εμβρυα πιο αναπτυγμενα με καρδια οποτε μεταφερει γονιμοποιημενα κυτταρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σε ευχαριστώ πολυ ninaki80. απο ότι καταλαβαίνω ειναι προτιμότερο να γίνετε μεταφορά όταν το έμβρυο είναι 5 ημερών. δεν έχω προχωρήσει ακομα σε εξωσωματική αλλά δυστυχώς πρεπει να το κάνω λόγω όχι καλής ποιότητας σπέρματος του άντρα μου. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει για γιατρό .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 4/9/2015 at 11:53 ΜΜ, Indyla είπε:

Για να κάνω update στο θέμα για την περίπτωση που κι άλλες κοπέλες αναζητήσουν πληροφορίες σχετικά μ' αυτό, εγκυμοσύνη επιτεύχθηκε αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε γιατί η κύηση ήταν ανεμβρυική. Οπότε στην 8η εβδομάδα και αφού ήμασταν σίγουροι ότι το έμβρυο δεν αναπτυσσόταν κάναμε απόξεση. Δεν νομίζω όμως ότι η αρνητική έκβαση είχε να κάνει με το γεγονός ότι η βλαστοκύστη ήταν 6ης ημέρας. Η εξέταση του δείγματος θα μας δώσει μία σχετικά σίγουρη απάντηση για το τι έφταιξε.

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

Καλημέρα Indyla. Είμαι καινούρια στο forum. Έψαξα για το συγκεκριμένο θέμα γιατί μας απασχολεί ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" που μας οδήγησε στην επιλογή της εξωσωματικής καθώς κι εγώ κι ο άντρας μου είμαστε φορείς μεσογειακής αναιμίας αλλά και φορείς κυστικής ίνωσής. Όπως βλέπεις η περίπτωση μας είναι πολύ "ιδιόμορφη" κι επιπονη καθώς η προεμφυτευτικη είναι μονόδρομος. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μέχρι σήμερα , εμφυτευτηκε βλαστοκυστη 6ης ημέρας και τελικά αν προχώρησε σε εγκυμοσύνη.  Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Εύχομαι να κρατάς ήδη το μωράκι σας στην αγκαλιά σου και θα χαιρόμουν πολύ αν έχω απάντηση από άλλη κοπέλα με προεμφυτευτικη διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, A_gali είπε:

Καλημέρα Indyla. Είμαι καινούρια στο forum. Έψαξα για το συγκεκριμένο θέμα γιατί μας απασχολεί ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" που μας οδήγησε στην επιλογή της εξωσωματικής καθώς κι εγώ κι ο άντρας μου είμαστε φορείς μεσογειακής αναιμίας αλλά και φορείς κυστικής ίνωσής. Όπως βλέπεις η περίπτωση μας είναι πολύ "ιδιόμορφη" κι επιπονη καθώς η προεμφυτευτικη είναι μονόδρομος. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μέχρι σήμερα , εμφυτευτηκε βλαστοκυστη 6ης ημέρας και τελικά αν προχώρησε σε εγκυμοσύνη.  Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Εύχομαι να κρατάς ήδη το μωράκι σας στην αγκαλιά σου και θα χαιρόμουν πολύ αν έχω απάντηση από άλλη κοπέλα με προεμφυτευτικη διάγνωση.

Γεια σου γλυκιά μου. Μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω. Αναφορικά με την ερώτηση σου, γενικά στη διεθνή βιβλιογραφία οι βλαστοκύστες 5ης μέρας δίνουν λίγο καλύτερα ποσοστά από της 6ης αλλά αυτό δεν σημαίνει πως με της 6ης μέρας δεν μπορείς να πετύχεις εγκυμοσύνη. Έχοντας μακρά προσωπική εμπειρία από την προεμφυτευτική διάγνωση θα σου έλεγα ότι καλύτερα είναι να κάνετε βιοψία την 5η μέρα και να προχωρήσετε στην εμβρυομεταφορά την 6η, παρά να κάνετε την 3η μέρα για να κάνετε εμβρυομεταφορά την 5η. Ειδικά στην περίπτωση σας που εξετάζετε δύο διαφορετικά νοσήματα νομίζω πως το ένα κύτταρο που θα σας έπαιρναν την 3η μέρα (ή τα δύο που καλό είναι να μην είναι δύο όταν όλα κι όλα είναι το πολύ οκτώ) δεν φτάνει. Αλλά γενικά η βιοψία που γίνεται την 5η μέρα είναι καλύτερη (υπό την προϋπόθεση ότι έχετε πάει σε κέντρο που ξέρουν να την κάνουν). Αν έχεις άλλες απορίες/ερωτήσεις μπορείς να μου στείλεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημερα και απο μενα.γνωριζει κανεις τι πιθανοτητες εμφυτευσης εχουν οι βλαστοκυστες 6ης μερας οταν υπαρχουν ηδη 2 αποτυχιες με βλαστοκυστες 5ης μερας?ειμαι 40 χρονων με ανεξηγητη υπογονιμοτητα και εχουν γινει ολες οι αιματολογικες και ανοσολογικες εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια εγώ έκανα εξωσωματική κ πέτυχε με την πρώτη κ εχω τώρα ένα κούκλο μπέμπη μια χαρα.εχουμε στο νοσοκομείο άλλο ένα που είναι βλαστοκύστη 6ημερων σκεφτόμαστε να κάνουμε μια προσπάθεια να δούμε.ευχομαι να έχει επιτυχία με την πρώτη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...